Gymnastiek demonstraties Bezoek aan „Karei Doorman" VAN MEEGEREN over de van Meegeren-kwestie DE DRIELING IS THUIS GEKOMEN NIEUWE SGTTTF.D AMSCHE COURANT VRIJDAG 26 JULI 1946 •AGINA 3 EXCURSIE VAN „DE KATH. KRING". distributiedienst D.R.Z.ZUIDEINDE SLACHTOFFER VAN TAND DES TIJDS RIJWIEL GESTOLEN VEREENIGING VOOR OUDEN VAN DAGEN NIEUWE ZWEMSTERS CRICKET HERMES-D.V.S. GOER1NG DEED EEN ONVOORDEELIGE RUIL MOTOREN GESTOLEN BURGERLIJKE STAND ZONDAG A.S. OP HET S.V.V. TERREIN VERKIEZINGEN EN DE HAVEN Eenzijdige regeling WEERBERICHT denial 2f Aug' Ves t/m V«' Don- PRINS WILLEM IV IN DE VAART TREINVERKEER EN VOETBAL' Het was warm en ver "aar de Werf Wilton-Fijenoord, ®aar eiken dag wordt o£e herboren Marine te bezichtigen, en dus was het druk bij het hek van Wilton Als de wandelcostuums der heeren'en de zomertoiletten der da mes niet anders verteld hadden, kon men zich een kleine werkstaking voorstellen. Met aan het hoofd den heer de Jonge trok de stoet tegen half acht naar binnen. Minstens 300 menschen waren er en de ge zagvoerder van het lijdend voor werp der belangstelling, was zicht, baar verrast. De wachtkloppende matroos liep me^ een geamuseerden Jantjeslach en een dreigende bajo net op een echt geweer tusschen de menigte zijn voorgeschreven aantal passen heen en terug. He massa werd in kleinere mas sa's gescheiden en zoo kwamen al len toch nog op het schip. Het was een tocht van uitersten, enkele meters boog je hoofd en knieën, en trok alle uitstekende voorwerpen in, vanwege het gebrek aan ruimte, om plotseling in een ruimte te komen, die meer van een enorme machinehal, dan van een schip had. Veel was daar overigens niet te zien, om de simpele reden, dat de vliegtuigen nog niet aan boord zijn. Dus werd de tocht naar het bovendek vervolgd. Neem den indruk van de vooroorlogsche boule vard in Scheveningen, neem er 140 M. vanaf, zet die op een schuit, en men heeft het vliegdek van de Ka- rel Doorman" (Café en terrassen wegdenken, a.u.b.) He eerste man die het waagde in de Radartoren te klimmen, was een pionier en een held, de tweede was •het tweede schaap, dat over de commandobrug kwam en de volgen den waren de kermisgasten, die queuën voor de sensatiebaan. Maar het was imposant uit te zien over de Maas naar de eilanden, naar Helft en Den Haag en naar Rot., terdam. De zon zakte juist tot vlak boven den horizon en noodigde ons te blijven, tot zij te bed zou zijn, maar de luidsprekers zeiden nasaal: ,,Alle bezoekers van boord" en dus kwam ook aan dit feest na een uur het eind. Wel moest de waarschuwing nog enkele keeren worden herhaald, om dat enkele malen eenige bezoekers niet in staat waren zich smal ge noeg te maken in de slanke ope ningetjes. Allen kwamen er echter af (we hoorden tenminste nog niet van vermissing) en het gezelschap trok naar het Vereenigingslokaal, om er nog eenige uurtjes zoek te maken. De voorzitter speelde, als altyd, Sinterklaas door met een reeks ver rassende uitspraken t.e komen, zoo als de aankondiging van een boekje over het a.s. Winterprogramma, een avond te verzorgen door de vereeni. ging Onze Vloot", opvoeringen door het gezelschap van Pierre Balle- dux en een knal Carnavalavond. In het komende seizoen zou een rou leersysteem gevolgd worden bij het plaatsbespreken, zoodat men allen een keer een goede, en een minder geede plaats zal krijgen. Voorzitter de Jonge deed verder mededeeling van de plannen van »»He Katholieke Kring", om met 'n extra.trein en extra-trams naar Hen Haag te gaan, om de openluchtvoor stellingen van het gezelschap van Pierre Balledux te gaan bijwonen, plannen, welke doorkruist waren door het Werkcomité Vacantie 1946. Hij deelde mede, dat met dit Co mité op vriendschappelijke wijze was onderhandeld en riep de leden op, om zooveel mogelijk de open luchtvoorstellingen te bezoeken. ..Wij zullen ieder initiatief steunen, dat. Schiedam cultureel op een hoo- ger plan brengt", aldus de heer de Jonge. Vervolgens dankte hij den heer de Gorter nog voor diens be- Uitreiking bonkaarten KA/LA t.e.m. KE/LE 610 hulpzaamheild bij bet bezoek aan de Doorman". Na een opwekking tot de musiceerende leden, om zich bij den heer Vredebregt op te geven, om te komen tot de vorming van een ensemble, gaf hij het woord aan het Brederode Cabaret, dat o. 1. v. Nic. v. Seeters, enkele schetsjes op voerde, o.a. „Standing en misunder standing", ,,de Huwelijksreis" en de „Fijnproevers". De Brederode- boys zorgden voor muziek tusschen de stukjes en bij het gezellig sa menzijn. Zondag a.s. zal D.R.Z haar tweede promotiewedstrijd spelen tegen Zuideinde uit Delft, voor een plaats in de 4de Klasse K.N.V.B. Gezien het spel, moeten zij in staat zijn beide punten in Schiedam te houden. Het belooft een spannende strijd te worden en aan publieke belang stelling zal het niet ontbreken, daar er verder niet meer gevoet bald wordt. De wedstrijd zal om 2 uur plaats vinden op het terrein aan den Spieringshoek achter de ijsbaan. Gistermiddag kwam Chr. K. wo nende te Rotterdam, tengevolge van het breken van de voorvork van zijn rijwiel, in de van s-Gra- vesandestraat alh\er te vallen. Hij bekwam een lichte hersenschud ding en ontvellingen aan gelaat en handen. Hij is door de politie naar zijn woning vervoerd. H. Th. K. wonende te Schiedam, heeft aangifte gedaan van .diefstal van zijn rijwiel. Bij de vergadering, welke gisteren morgen door de Ver. voor ouden van dagen in het Vereenigingslokaal werd gehouden, gaf de heer Trouw borst nog eens een uiteenzetting van het doel en streven van de vereeni- ging. Hij deelde mede, dat in Rot terdam reeds een regeling was ge troffen voor een betere financieele en medische hulp aan de ouden van dagen. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft eveneens een plan ook hier spoedig verbetering zou worden ingevoerd. Het bestuur had gepoogd radio's te krijgen en daar toe een adres gezonden aan Prinses Juliana. Deze had het bestuur naar de Philipsfabrieken verwezen. Tot nu toe was geen direct resultaat bereikt. Op 25 en 26 Sept. zal een feestavond gehouden worden, welke voor alle ouden van dagen gratis toegankelijk is. De aflevering van gediplomeerde zwemmers en zwemsters °P 't oogenblik aan den loopenden band. Gisterenmiddag was het proefzwem- men voor 154 dames-candidaten. iö lieten verstek gaan, maar de overige 136 behaalden allen het verlangde diploma. Over het algemeen was het zwemmen van de jongens vorige week beter geweest. De proeven werden afgenomen door den verte genwoordiger van den K.N.Z.B., den heer M. v. d. Meer, de zwemmees- teres mevr. v. d. Gaag en den amb tenaar voor de sport, den heer A. v. Schie. Er bestaan plannen, om in net najaar op groote schaal school- diploma-zwemproeven te houden. Hieraan zouden meer dan 300 jon- gens deelnemen. Zaterdagmiddag wordt op het terrein aan de Damlaan een cricket wedstrijd gespeeld van cricketters tegen voetballers. In beide elftallen spelen vooraanstaande cricketters en voetballers mede, zoodat het voor spelers en toeschouwers een aardigen wedstrijd kan worden. HELING Als verdacht van heling van textielpunten is door de politie I ^'ejtr* 5qvr^v^J 'e aa ti ff* v,w u I tY-A' ,ou VI v" Bij de politie is aangifte gedaan van het feit dat in den nacht van Woensdag op Donderdag onbevoeg den zich toegang hebben verschaft tot de zaak Technica, gevestigd aan de Singel te Schiedam. Er wor den eenige electromotoren vermist. aangehouden W. H., wonende Rotterdam GEHUWD: C. L. Schlink 22 j. en J. K. v. Os 21 j.G. J. Verwijs 40 j. en F. M. Morra 29 j.; G. Trijse- laar 30 j. en M. v. d. Broek 27 j. F. Kampherbeek 23 j. en T. G. Troost 24 j.D. P. A. J. Schaap 22 j. en Chr. de Goede 19 j.D. Prins 25 j. en C. Crama 24 j.J. C. L Bedeaux 20 j. en N. M. Bleiksloot 25 j.N. Kroles 42 j. en H. M v. d. Zwet 41 j.W. v. Pelt 30 j. en L. J. Verboom 21 j.A. Abbink 40 j. en J. J. Vermeer 38 j.E. J. Meeuws 25 j. en P. J. Groeneweg 25 j.D. de Visser 29 j. en A. G. Broer 27 j. J. Th. Elderhorst 25 j. en W. Verwol 20 j.J. v. d. Toorn 34 j. en A. J. Jeup 23 j.C F. Marijnen 21 j. en H. M. J. Hendrikx 21 j.Q. J. A. de Groot 39 j. en P. J. M. v. d. Moer 42 j.A. W. Frenay 19 j. en M. E. Kruys 19 j.J. Zeeman 44 j. en T. v. Heest 33 j. P. J. Kriek 26 j. en M. de Neeff 21 j.W. Schol ten 28 j. en W. L. v. d. Lee 27 j. GEBOREN: Joanna Th., d. v. Th. H. H. de Raay en J. M. Campen Gerrit, z. v. J. P. Groeneweg en L. J. Dortmundt; Elizabeth S., d. v. J. Ph. de Jong en H. E. de Bruin; Carel, z. v. C Möhring en E. S. v. d GriendGerard, z. v. K. v. d. Hoek en T. J. de Jonge; Jacob, z v. J. Baron en M. Koppenol; levenl, kind v. A. Soters en W. E. Scheur kogel. OVERLEDEN: C. J. M. Prein, 67 j., vr. v. P. Jansen; C. J. J. Alle- welt, 50 j., vr. v. J. E. v. Raay P Soeters, 3 w. Vandaar vertrekt het gezelschap Inaar het S.V.V.-terrein, waar pre cies om half drie wordt opgemar_ Icheerd en een uitgebreid program- Zondag a.s. is Schiedam weer eens ma wordt afgewerkt, dat -+- 5 uur in de gelegenheid te genieten van goede sport. De gymnastiek behoort tot een der weinige sporten, die zonder wedstrijd-systeem aantrekke lijk zijn voor deelnemers en toe schouwers. Het is een goede gedachte van de R.K. Gymnastiekver. „Excelsior' om den bijna 900 leden eens de ge legenheid te geven hun kunnen te demonstreeren en vooral voor de ouders van de talrijke jonge leden is het een fijne gelegenheid om eens te zien, hoe veelzijdig de oefenstof is van de gymnastieksport. Een aardige attractie is het zeker. eindigt. Interessant is voor dezen tijd, dat van het geheel een film wordt ge maakt door den Schiedamschen ex pert, den heer Heggelman. Om 8 uur komen alle leden van „Excelsior", dus ook diegenen, die niet hebben medegewerkt, bijeen in den R.K. Volksbond om afscheid te nemen van de Bredasche gasten en om half negen wordt een begin ge maakt met een knal feestavond onder leiding van Deen de Bruin. Deze avond wordt besloten met het draaien van de film, die 's middags „Ik had vijf zoogen. „Vermeers" geschilderd", zoo vertelde van Mee geren dezer dagen tijdens een on derhoud. „In 1943 waren ze alle ver kocht, op één na „Christus en de overspelige vrouw". Dit schilderij hing in mijn woning toen ik een heer op bezoek kreeg, die groote belang stelling toonde voor een echte .Frans Hals" dien ik bezat. Ik wil de dit schilderij niet verkoopen, maar kwam op de gedachte hem mijn „Christus en de overspelige vrouw" te laten zien. Mijn bezoeker meende, dat hij het schilderij voor 2.000.000 zou kun nen onderbrengen. Toen hij zes we ken later bij mij kwam, ervoer ik tot mijn schrik, dat het schilderij door een zekeren Miedl, een opkoo- per voor Goering, gekocht was voor 1.650.000. De verkoop van dezen „Vermeer" bracht de zaak aan het rollen.. Want op 29 Mei 1945 kwa men twee heeren van het M. G. bij mij om inlichtingen omtrent dezen Miedl. Zij wisten dat het schilderij, hetwelk door Miedl opgekocht was van mij afkomstig was. Men ver weet mij collaboratie omdat ik een stuk nationaal bezit aan den vijand had verkocht. Ik werd naar de We teringschans gebracht en kon geen verklaring vinden voor den her komst van het doek. Ik kreeg 5 mi nuten bedenktijd, maar het lukte my niet iets te verzinnen. In een cel ge bracht bleef ik 14 dagen zonder eenige communicatie met de buiten wereld. Het was een verschrikke lijke tijd. Ik was dan ook erg opge lucht toen ik na 14 dagen naar een gebouw in de Apollolaan gevoerd werd voor een tweede verhoor. Ik besloot nu mijn geheim prijs te ge ven. Er werd proces-verbaal opge maakt en ik dicteerde: „Rusteloos gedreven door een beklemd affect, veroorzaakt door een te geringe er kenning, besloot ik op een fatalen dag mij te wreken op de kunstcri tici. Ik vatte het plan op een schil derij te maken, volkomen in mijn eigen stijl, volgens mijn eigen con ceptie maar ik gebruikte de verven van de 17e eeuw en vond een mid del het schilderij zoo te maken, dat het de vijf proeven kon doorstaan, die aan een 17e eeuwsch doek ge steld worden". Vijf proeven? De stijleritische, de alcoholproef (naar de oplosbaarheid), de chemi sche (op loodwit, in moderne schil derijen wordt zinkwit gebruikt)de rötitgenologisi«he (loodwit laat geen stralen door) en de microscopische (naar de ultramarijn bestanddeelen, zooals die vooral voorkwamen In de verven van Vermeer en Terborgh). „U moet goed hegrijpen", zoo ver volgde de schilder, „ik had jaren ge studeerd om deze resultaten te kun nen bereiken. Ik leefde geheel afge zonderd en schilderde als in een roes dag in dag uit. Het was de heerlijk ste tijd van mijn leven. Mijn wetisch was al mijn 17e eeuwsohe doeken in Nederlandsche musea te krijgen, en zoo de voldoening te smaken, dat men mijn werk de erkenning gaf, die ik zelf moest ontberen". ,Ik moest het bewijs leveren dat mijn bekentenis waar was. Ik werd vrijgelaten en moest onder contróle; een dergelijk doek maken. Ik schil derde toen „Christus als jongeling in den tempel", maar was niet in top. vorm. Thans is men bezig ook de andere schilderijen aan een onderzoek te on derwerpen. Er zijn hiervoor vijf in. ternationale deskundigen aangewe zen, veel hangt voor mij af van de resultaten van dit onderzoek". u Van Meegeren vertelde verder nog dat Miedl voor het aanbrengen van zijn „Vermeer" 143 echte oud-Hol- landsehe schilderijen terugontving, geen slechte ruil. Hoeveel hebben al uw „Ver meers" U opgebracht?" ,In het geheel 5.000.000,die ik hoofdzakelijk in huizen belegd het>, maar ik ben geien zakenman en ik geloof dat ik het niet erg handig heb ingepikt". Van Meegeren besloot het ohder- houd met te zeggen, dat hij mis schien nog een proefstuk zou schil deren, indien het onderzoek zuiks eischt, „maar het valt mij op het oogenblik erg moeilijk de verven en bindmiddelen te krijgen, die daar voor noodig zijn". M.^u.^dumuieisnei™,, d demonstratie is opgenomen dat medewerking wordt verleend - t-\ - mot kun /MiWo*in door Sport Staalt Spieren uit Breda een vereeniging met een zeer goeden naam, waarmede Excelsior in haar glorietijd van voor den oorlog zeer vriendschappelijke relaties had. De Brabanders komen reeds om 9 uur in Rotterdam fen maken dan met een salonboot een rondvaart door de havens. Om 11 uur vindt de kennismaking De junioren met hun ouders wor den na de vacantie in de gelegen heid gesteld de film te zien. Dat voor het sportieve gedeelte groote belangstelling bestaat blijkt uit het feit, dat reeds thans 1400 kaarten zijn verkocht Door de plaatselijke bedrijfsgroep .Transport" van de E. V. C., afd. Rotterdam, is het volgende commu nique gepubliceerd: „Door de Scheepvaartvereen. „Zuid" is zon der eenige voorafgaandte bespre king aan de arbeiders in de Rot- terdamsdhe haven de verplichting opgelegd, op Vrijdag bij de gemeen. teraadsverkiezingen de werkzaamhe. den om zeven uur v.m. aan te van gen, waarna de dagindeeling als volgt zou moeten zijn: Ochtendtaate van 7 uur tot 11 uur voormiddag, middagtaak van 2 uur tot half Tijdens de middagpauze zou door de betrokken arbeiders moeten worden gestemd Deze maatregel heeft onder de ar„ beiders zeer groote ontstemming g©„ wekt, aangezien het voor de arbei ders beteekent, dat zij van des mor gens half 6 tot des avonds half 8 in de weer moeten zijn om hun daggeld te verdienen. Daarnaast brengt dit ook voor vele arbeiders de noodigo kosten aan tramgeld met zich mede. Van de zijde der E, V. C. is het onmogelijk gebleken om te trach. ten door overleg een redelijke en voor beide partijen aanvaardbare oplossing te bereiken. Het bestuur van de plaatselijke bedrijfsgroep .Transport" heeft dan ook, naar aanleiding van vele verzoeken dec arbeiders, het advies aan de ar beiders gegeven, om heden, Vrij dag, de werkzaamheden om 7 uur v.m. aan te vangen, wd&rna van 11 uur tot 11.30 uur schafttijd zal worden gehouden en des middags om drie uur de werkzaamheden zullen moeten worden beëindigd" En wat gebeurde er toen u de bekentenis had afgelegd?" Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Zaterdagavond Toenemende bewolking met reeds hedenavond of vannacht plaatselijke onweersbuien, die met hagel en rukwinden gepaard kunnen gaan en afkoeling bren gen veranderlijke wind, tijde lijk omgaand naar het Westen. 27 Juli: zon op 4.52 u., onder 20.39 u.; maan op 3.04 u., onder 20.29 u. maakt tmk^!,buiie.dienst Schiedam plaats op het S.V.V.-terrein. bonkaarten'Ka W uonuaarten Tri/fv plaats vinat .rA t/m KE/DE 610 schema: l«iaT,£en^ onderstaand Bern, Dinsdag'30 Juli^r» Juli A t/m Woensdag 31 juli -?en t/m Bon, Donderdag 1 Aug. Bu t/m r,/m Br5'. dag 2 Aug. Doo t/m E™ VriJ- 3 Aug. Er t/m Fr, Maanda? 5®. B Fu t/m Gil, Dinsdag 6 Auf t/m Hars, Woensdag 7 Aug ,ï*r<? t/m Hez, Donderdag 8 Aug. Hi Hui, Vrijdag 9 Aug. Huk t/m jon Zaterdag 10 Aug. Joo t/m Kerr] Maandag 12 Aug, Kers t/m Kon! Dinsdag 13 Aug. Koo t/m Kr; Woensdag 14 Aug. Ku t/m Bindt, Donderdag 15 Aug. Ding t/m Maz, Vrijdag 16 Aug. Me t/m Most, Za terdag 17 Aug. Mot t/m Nis, Maan dag 19 Aug. No t/m Oz, Dinsdag 20 Aug. Pat/m Pr, Woensdag 21 4ug. Pu t/m Ron, Donderdag 22 jthg. Roo t/m Se, Vrijdag 23 Aug. t/m J" Spy. Zaterdag 24 Aug. Sta Va „ee' Maandag 26 Aug. Stri \/m WoinsdaK 27 Aug, Ve t/m Ver, da>» 00 Aug. Wa t/m Wis, Vrij Men Wit t/m z ^eedft J? a mede te brengende ,egvel Ss.tr|^llttestamkaart met in- ©ureau Broers vest 95 is 25 in»,.Xan 12.30 uur en van r» Saterdag van 912.30 uur, Buitengewoon aardig is het, dat alle Bredanaars gedurende den mid dag en de avond.uren te gast zijn bij Excelsiorleden, waardoor ongetwij feld blijvende vriendschap kan ont staan. Veel meer leden gaven zich op om als gastheer op te treden, waardoor het zelfs - noodzakelijk werd om te loten, wie een Breda- schen gast krijgt toegewezen. Aan alle leden, die als gastheer zullen fungeeren, is inmiddels bericht ge zonden. Voor deelnemers en belangstellen- ,en ^vordt om kwart voor twaalf in &t. Liduinakerk een speciale H. door Kap Franse, den Si* Adviseur van de vereeni- v, ,mT deelne*ners komen reeds ll f tie^ Zondagochtend op het S.V.V.-terrein, behalve de kleuters, die om half twaalf rechtstreeks naar de kerk komen. Na de H. Mis gaan alle leden op eigen gelegenheid naar huis met hun respectieve gasten voor de kof fie en een babbeltje. Om twee uur stellen alle deel nemers, dus ook de kleuters zich op in de Stadhouderslaan achter de Dr. Noletstichting. De gelukkige moeder en twee Zusters vcm „St Hippolytus" te Delft elk met een baby voor de ouderlijke woning van het echtpaar van PaassenBarendse te Kwintsheul. Hedenmorgen na.cr Canada vertrokken De „Prins Willem IV" is na een gisteren gehouden proefvaart heden morgen van Rotterdam via Antwer pen en Bonden naar Canada ver trokken. Het schip bevond zich in aanbouw bij de scheepswerf De Merwede v.h. van Vliet en Co. te Hardinxveld, terwijl de voortstu wingsinstallatie geleverd werd door Gebrs. Stork te Hengelo. In normale omstandigheden zou het schip in Juli 1940 in de vaart zijn gebracht. De bezetters namen het echter in beslag en bouwden het om tot Sperr- brecher, In welke hoedanigheid het geen practischen dienst heeft kun nen doen. Na de bevrijding werd het schip te Hamburg aangetroffen en op 5 December 1945 kwam het in Rotterdam in zeer desolaten en vrijwel onherkenbaren toestand aan, gesleept door den internationalen Sleepdienst Smit en Co. Het weder in zijn oorspronkelijken staat bren gen was een enorm werk en werd uitgevoerd door De Merwede en Stork. Het laadvermogen bedraagt 820 toner is aecomodatie voor 12 passagiers. Het schip, dat 13 mijl loopt, is speciaal gebouwd voor da vaart op de Groote Meren en dö fruitvaart op de Middellandsche zee. In verband met te verwachten zeer druk vervoer tengevolge van, den voetbalwedstrijd Excelsior—. V.U.C., in het Feyenoord-stadion, zullen op Zondag 28 Juli geen plaatsbewijzen worden afgegeven tusschen de stations D. P., Beurs en/of Feyenoord. Het plaatselijk verkeer te Rotter» dam zal dus op dezen dag niet wor den bediend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3