G DE EISCHEN TEGEN DE NAZILEIDERS CIJFERS Doodstraf geëischt tegen alle beklaagden van den wereldscheepsbouw De nieuwe dienstregeling der Spoorwegen ONGSLAGEN belegging CHINEESCH AVONTUUR. Er gaat een licht op ZATERDAG 27 JULI 1946 PAGINA 3 Wegens het ontketenen van een agressie-oorlog en het sanctionneeren van twaalf millioen moorden- Shawcross aan het woord ,»Nog harder toeslaan" SPAAK ZOEKT CONTACT MET DE C.V.P. Een vier partrjen-regeering in België? DIAMANTEN ALS GROOT-BRITT ANNIE OP EERSTE PLAATS Nieuwe trajectkaarten DE EDELGARDE DER VROUWEN AMERIKAANSCHE WET OP ATOOMENERGIE HEFTIG SOVJET-PROTEST I» OOSTENRIJK Do Britsche aanklager te Neu renberg. sir Hartley Shawcross, teelt de doodstraf geëischt tegen Hermann Goering en zijn 21 mede- beklaagden als straf voor het ont- ketenen van een agressie-oorlog: en het sanctionneeren van twaalf millioen moorden Voor het eerst sedert vele weken hing er gisteren weer spanning in de rechtszaal te Neurenberg en wa ren de langen tijd leege stoelen weer bezet, toen de aanklagers achter den katheder kwamen om hun slotrede te houden. Maanden zijn voorbij gegaan, waarin beschuldigden en verdedigers eindeloos dezelfde frasen herhaalden. Nu is het requisitoir be gonnen, dat zich niet meer in noode- looze details verdiepen zal, maar de schuld van de aangeklaagden vast zal stellen en hun verweer uiteen rafelen. Het eerste requisitoir was van den Amerikaanschen aanklager, Robert Jackson. ,,Alle beschuldigden zijn schuldig en geen hunner kan zich verschuilen achter ten onrechte voorgewende onwetendheid, of ach ter de macht van den dictator, dien hi] zelf heeft opgeroepen", luidde Jacksons conclusie. „Men kon geen onwetendheid vein zen, want de plannen van Hitier tvaren even geheim als „Mein Kampf", dat in zes millioen exem plaren werd verspreid. Trouwens het eigen getuigenis der bescnuldig. den heeft allen twijfel aan schuld, die mocht hebben bestaan, weggeno. Iï}en- Zij hebben geholpen, hun eigen vonnis te vellen. Met millioenen anderen zijn het voornamelijk deze mannen, die AdoLf Hitier maakten tot wat hij was en die in naam van dezen psychopaat beslissingen namen over de belangrijkste aller kwesties: de kwestie oorlog of vrede". Goering-Schacht Twee van de mannen, tegen wie Jackson's lange en buitengewoon ge documenteerde aanklacht zich in het büzonder richtte, waren Goering en L 5toerin8. den „half mili. tarist, half gangster, in rang üe eerste na Hitler, <„m ma dfe dc activiteit van alle beschuldigden sa menbundelde, om den wereldvrede te vernietigen". Schacht aie in de beklaagdenbank zit als een brauma temidden van paria's en zich zelf de meest intelligente, eerzame en on. schuldige man van allen acht, hoor de zijn verweer beantwoorden en afmaken in de volgende typee ring: „hij mengde zioh niet onder het gezelschap van de nazi's vóór zij hadden gewonnen en hij deser teerde niet, vóór ze hadden verlo ren. Schacht heeft Hitier bewapend, om hem chantage te laten plegen over heel het continent.'» Jackson moest toegeven, dat niet alle beschuldigden dezelfde culaire rol Goering, plaats gehad in het geheel en het was de schuld van mannen als Schacht, von Neurath, Speer, von Papen, Raeder, Doenitz, Keitel en J°dl dat zij de oorspronkelijke „na. zibende" door hun technische ca paciteiten in staat stelden, te re geeren. Beklaagden hadden zich ver. weerd met Ie verklaring, dat zij in het derde rijk niets, Hitier alles te vertellen had, Maa.r het Fueher- prinzip was juist een deel van al ler samenzwering tegen den vre de. De nazi-eed op den fuehrer was onwettig volgens de Duitsche wet Deze menschen echter hebben de Duitsche wet en de vrije regee. rmg vernietigd en vragen nu ont. a"cn, 'e worden van de verant. werden khei<i' °mdat zij slaven Moedwillige aanslag op den vrede. Domineerend is in di. vraag of oen moedwmt£roce" de op den vrede bewezen Taanval antwoordde bevestigend- cksQn den de dingen, die zij niét2'3 WU" oorlog konden verkrijgen: het°?der en goed van hun buren" ne ï10* schuldigden hebben over hun afkeer van oorlog gesproken maar „de oor log was nooit een verschrikking voor hen, totdat hij bij hen thuis kwam". Het feit, dat Europa zelfs te zwak was om zich te verdedigen, be wees al dat alle Duitsche oorlogen agressief waren. Het tweede requisitoir was van <ien Engelschen aanklager sir Har- ey Shawcross. Het hoofdpunt van Ja rede was het antwoord op de Or de verdedigers geuite critiek het Jl wettelijke grondslagen van "et proces. den a„ de wettelijke uitbanning van Parii^ t'ValS<l0Jl0E dQOr het Pact van teera hebben besproken consta. •^erae S-hawnrnaa riof Knnok,.i niet hebben gesuggereerd dat hun oorlogen inderdaad defensief waren. „Wij hopen, zoo zeide hy, dat het vonnis van dit gerecht voor de toe komst, den lust zal ontnemen het ln verdragen erkende recht van zelfver dediging te gebruiken om verdragen waardeloos te maken." Het is vreemd, zoo zeide de aan klager tot professor Jahrreis, eerbied voor de staatssouvereiniteit te zien gemaakt tot basis van de verdedi ging van hen, die zoovele souvereine staten vertrapt hebben. Feit is, dat absolute souvereiniteit in den ouden zin gelukkig al lang tot het ver leden behoort. Die conceptie im mers is volkomen onvereenigbaar met de bindende kracht van elke in ternationale overeenkomst. Overi gens wordt hier geen proces gevoerd tegen den Duitschen staat, doch te gen individuen". Shawcross behandelde vervolgens de legale positie van oorlogsmisda den. rMoord houdt niet op moord te zijn, wanneer hy millioenvoudig ge pleegd wordt." Hij gaf toe, dat aan beide zijden in den oorlo-g gruweien gepleegd zijn, maar incidenteele, on georganiseerde, individueele misda den zijn iets geheel anders dan op groote schaal voorbereide en syste matisch uitgevoerde acties. In dit verband beschuldigde Shaw cross Goering en Milch van mein- eedige verklaringen omtrent hun on wetendheid van moord op gevluchte R.A.F-officieren uit Segan en acht te bewezen, dat Keitel aan Chris tiansen vryheid heeft gegeven, sta- specta. Fel verzet in Hongarije tegen ontbinding der Kath. organisaties Van betrouwbare Hongaarsche zijde werd gisteren vernomen, aldus A.P., dat Russen op de door de Amerikanen en Engelsclien ge maakte bezwaren ten aanzien van de eenzijdige actie van de sovjet unie tegen de godsdienstige orga nisaties hebben gereageerd met het bevel aan de Hongaarsche autoriteiten, „nog harder toe te slaan". Intusschen heeft de ontbinding van ongeveer vierhonderd organisa ties te Boedapest een storm van protest ontketend. Ook in het parle ment, zóó fel, dat van regeerings- wege toezegging is gedaan, dat een „aantal katholieke rereenigingen weer zouden worden toegelaten". De Hongaren zijn er evenwel niet erg gerust op, dat dit inderdaad zal gebeuren, daar de communistische minister van binnenlandsche zaken, Lazzlo Rayk, zijn instructies blijk baar uit Moskousche richting ont vangt, en zetten hun actie voor „recht en een objecief onderzoek" ten aanzien van de verboden „fas cistische" katholieke organisaties voort. De order „nog harder toeslaan" zou afkomstig zijn uit het bureau van den Russischen gezant, G. J. Poesjkin, wiens assistent, B. Gri- gorjef, plotseling ontboden is naar Moskou, dat in het geheel niet te kende spoorwegmannen in Nederland neer te schieten. De hoogste straf is tegen alle be klaagden gewettigd, verklaarde Shawcross, op grond van directe misdaden. Fundamenteel in dit pro ces is echter de uitspraak van het gerecht inzake de beschuldiging van misdaad tegen den vrede, fundamen teel voor het proces^ omdat hierdoor voor alle tijden moet worden vast gesteld, dat de internationale wet van nature macht heft, zoowel om oorlog als misdadig te bestempelen als wel om recht te spreken over menschen, die hun staat by de uit voering van zulk een oorlog hel pen. En spreker eischte voor deze misdaad de doodstraf voor alle be schuldigden. De Belgische kabinetsformateur Spaak heeft contact gezocht met afgevaardigden van de christelijke volksparty en hun zekere voorstel len gedaan. Na overleg in het ka binet van Van Cauwelaert, voor zitter der kamer, is daarop aan Spaak het standpunt der C.V.j. meegedeeld. In een gisteravond gehouden persconferentie heeft de kabinets formateur gezegd, dat met de ka tholieke afgevaardigden verschei den kwesties van economischer!, financieelen en socialen aard be sproken zijn en dat daarbij ook verscheiden politieke kwesties zijn aangeroerd. Speciaal over deze politieke kwesties zouden nu de andere partijen moeten worden gehoord. Spreker deed uitkomen, dat het hem niet zoo zeer om een combi natie, als wel om een program te doen was, toen hij zich met de christelijke volksparty in verbin ding stelde. Hij Jioopt evenwel op een vier partij en-coalitie. Indien de verdere consulten vlot verloo- pen, zou men Zondagavond reeds tot een oplossing kunnen komen. Spaak zou dan Maandag ter vre desconferentie kunnen vertrekken. 'v' .v De secr-gen. van de U. N. O Trygve Liearriveerde gisteren op Schiphol Ass. Press, verneemt uit Kaap stad dat de vrees voor inflatie en de opiheffinjg van de prijscontrole in Amerika mede oorzaak zijn ge weest van het begin van een groo te „boom" in diamanten in Zuid- Afrika. Europeesche en Amerikaansche koopers van niet-gekloofde stee- raen beschouwen edelsteenen als een aanzienlijker veiliger beleg ging dan welke valuta ook. Als ge volg hiervan worden te Kaapstad lagelijiks duizenden ponden betaald voor enkele steenen. Onder de diamanten, die onlangs te Kaapstad zijn verkocht bevon den zich een blauw-witte steen van 5.5 karaat (3.300 pond), een silver cape steen van 12 karaakt (1.200 pond), een zuivere steen van vijf karaat (1.270 pond) en een koren- bloeme nWauiwe steen van drie ka raat (1.000 pond) vreden zou zijn over den gang van hadden gespeeld als zakn in het Magyarenland. maar allen hadden hun Volgens gegevens van Bloyds te Bonden zijn er op het oogenblik koopvaardijschepen met een tonna ge van 3,205,780 bruto register ton nen in aanbouw op de verschillen de werven van de voornaamste schepen bouwende landen. Meer dan de helft is in aanbouw in Groo»t- Brittannie Over Rusland, Duitsch- land en Japan staan geen gegevens ter beschikking. Tien procent van het totaal is in aanbouw in de Ver- eenigde Staten, t.w. 47 stoqmsche- pen en 23 motorschepen van in totaal 386,583 bruto register ton. In Groot-Brittannië worden 193 stoom schepen van in totaal 902,975 ton en 187 motorschepen van 840,424 ton gebouwd. Volgens Lloyd's ls de Britsche zeegaande tonnage de hoogste .T.inds Juni 1922. Verder blijkt liit de cij fers dat zioh onder de schepen, die in Engeland worden gebouwd, 76 bevinden met een tonnenmaat van Met ingang van 5 Augustus a.s. treedt weer een nieuwe dienstrege ling der Ned. Spoorwegen in wer king. De vouwbladen zullen reeds Dinsdag op de stations verkrijgbaar zijn. Het betreft slechts betrekkelijk geringe wijzigingen, waarvan als voornaamste moet worden genoemd de electrificatie van het baanvak UtrechtHilversum. Ingelegd wordt een n icivwe trein van Eindhoven (v. 12.26) naar Tilburg (a. 13.20), waar aansluiting is ©p een bestaan- den trein naar Lage Zwaiuwe en verder naar Rotterdam. In verband hiermede wordt de trein van Veghel (v. 12.30) naar Boxtel vervroegd tot v. 12.18, waardoor hij te Boxtel aan. sluiting geeft op den nieuwen trein naar Tilburg. Nieuw ingelegd wordt voorts een trein van Tilburg (v. 12.49) naar Eindhoven (a. 13.40). Deze trein heeft te Tilburg aanslui ting met de richting Lage Zwaiuwe en te Eindhoven naar Venlo. Met ingang van 1 Augustus zullen voor het geheele land nieuwe tra jectkaarten worden ingevoerd. Deze zullen bestaan uit een plaatsbewijs en los daarvan een identiteitskaart. De bepalingen voor de nieuwe kaar ten wjjken van de oude regeling in zooverre af, dat kaarten voor 12 maanden niet meer worden afgege ven en dat de zoogen. automatische verlenging van maandtrajectkaarten vervalt. 247,526, welke voor andere landen, voornamelijk Europeesche. zijn be stemd Frankrijk is de groots ie afnemer van Engelsche scheepsbodems Voor dit land zijn in aanbouw 24'koop vaardijschepen met een inhoud van 63,210 ton. Argentinië, in welk land slechts een motorschip ter grootte van 730 ton op stapel staat, zal vier sche pen uit Engeland krijgen met een tonnenmaat van 21.070 Brazilië krijgt 4900 ton uit Engeland Nederl and. Noorwegén en Portugal zijn eveneens landen, waarvoor Engeland veel koopvaar dij tonnage bouwt. De Nederlanders hebben acht schepen met in totaal 35,275 ton besteld, Noorwegen vijf met 37,600 ton en Portugal zes met 37,220 ton. België, Denemarken en Zweden zullen, evenals China, enkele kleine schepen afnemen. IJsland zal acht schepen krijgen met eèn totale ton nenmaat van 4475 ton De meeste schepen, welke op En. gelsche werven in aanbouw zijn, zijn kleiner dan 10,000 ton, maar in het rapport komen 19 stoomschepen en 21 motorschepen voor, die groo- ter zijn Onder deze laatste bevin den zich vijf stoomschepen tusschen 25,000 en 30,000 ton. Tevens wordt in het rapport me degedeeld, dat de activiteit op scheepsibouwgebied in vele der lan den, die van Engeland schepen koopen, groot is. In België worden 20 kleine schepen met in totaal 17,024 ton gebouwd. Volgens onvol ledige opgaven uit Frankrijk wor den daar te lande 16 schepen met 57,000 ton gebouwd. Volgens het rapport staan in Noorwegen 16 schepen met 37,861 ton op stapel. Voor Spanje zijn deze cijfers 23 en 27,160. In Nederland zijn zeven schepen met 19,025 ton in aanbouw. In Italië zeven met 18,800 ton In Denemarken eveneens zeven met 19,074 ton. Van de schepen, die in de Vereenigde Staten in aanbouw zijn, zijn er 13 met een tonnenmaat van 73,373 bestemd voor Neder land. Gedurende het tweede kwartaal van 1946 werden in Engeland 97 schepen met in totaal 374,405 ton te water gelaten, tegen in de Ver eenigde Staten het grootste land op acheepsbouwgebied 23 schepen met in totaal 93,914 ton. Na de vaststelling, dat veel liefde goud door on-activiteit verloren gaat, mag de schrijver dezer ru briek de conclusie trekken. De taak is niet eenvoudig De eerste moeilijk heid is, of en in welke groep de on gehuwde dames, die zich op een of andere manier verdienstelijk wil len maken, moeten worden .onder gebracht. Waar een R. K. Vrouwen bond bestaat, zou zonder opzien een speciale lijst kunnen worden aan gelegd. Een R. K. Vrouwenbond zou ook dikwijls naar gelang de nooden initiatieven kunnen nemen. Dan is er de kwestie van de soort. Er zijn ongehuwde dames van ge goeden stand, van den middenstand en den gewonen stand. Een andere groepeering is, die van dames met een baan en dames zonder betrek king. Aanleg, tijd en gezondheid zouden hierbij reguleerende factoren kunnen zijn. Wat de werkzaamheden betreft, deze kunnen van velerlei aard zijn. Al zij hier allereerst de opmerking geplaatst, dat het niet in onze be doeling ligt, zijdelings het dienst- bodenvraagstuk te helpen oplossen. De ongehuwde vrouwen moeten zich in hun liefde kunnen uitvieren, waarbij moet worden bedacht, dat het al dan niet bezit van een man geen 100 pet- winst of 100 pet. ver lies beteekent. Het huwelijk vergt ook zware offers, kent zware dagen met veel doornen en maanlooze pe rioden. Allereerst zij dan de aandacht gevestigd op de onderscheidene mis siewerken. Propaganda, naaien en borduren. De edele naaldkunst kan ook worden aangewend ten bate van kerkparamenten en arme ge zinnen. In propagandaclubs en Ka tholieke Actie zijn veel te weinig vrouwen. Juist de ouderen zouden voortreffelijk haar woord kunnen doen. Een belangrijk deel van een taak overdag of voor enkele avonden in de week ligt o.i. in de gezinnen. De mobiele garde der ongehuwde vrou wen zou zoo voortreffelijk als plaatsvervangende moeders kunnen optreden. Er zijn zoovele dames, die al zijn ze niet gehuwd, zoo heerlijk kun nen moederen. Hier zouden ze een kans krijgen, om hun liefde, blij moedigheid en offervaardigheid uit te dragen. Hoeveel ouden van dagen zou den blij zijn met wat hulp of ver pleging, gepaard met een opgewekt babbeltje of een troostwoord. Hoe veel vaders tobben niet met ziekt» van hun vrouw of nog erger met na den dobd van de vrouw, vooral den eersten tijd, 'n diep getroffen en in de war geloopen gezin? Voor hoeveel zieken zou het geestelijk» opbeuring beteekenen, wanneer er een extra hulp naast die van eigen huisgviooten kon worden gegeven? Hoeveel moeders snakken niet als de moeder uit onze vorige publicatie naar een medewerkster, die tegelijk vriendin en tante wordt? Natliurlijk is men voor die taken niet altijd onmiddellijk geschikt, hoewel vele moeders overdrijven, als ze meenen, dat alleen het gehuwd zijn recht geeft om bijv. over op voeding te spreken. Wel is het echter goed, dat juist dergelijk» „medewerksters" in het volle leven meedraaien en dus niet vereenzel vigen en dan zonder „vakkennis" onoordeelkundige opmerkingen ten beste geven. Noodig zal zijn, dat speciale cur sussen worden gegeven, waarin voorlichting wordt gegeven door priester en arts, zulks ter vermij ding van onnoozelheden, en voorts door andere docenten inzake huis houding, E.H.B.O., ziekten enz. Een aldus gevormde mobiele gar de van ongehuwde vrouwen met vlammende harten zou een edel- garde kunnen worden tot heil voor zich zelf maar vooral tot geestelijk en tijdelijk welzijn van duizenden die het nu zonder haar o zoo moei lijk hebben. Dames. denkt eens na! Wat dunkt U HENK VAN DER MAZE VA, De Amerikaansche senaat en het huis van afgevaardigden hebben gisteravond de wet op de atoom energie in Amerika aanvaard. D» controle op de atoomenergie wordt geconcentreerd in de handen van; een uit vijf personen bestaande com, missie, en de wet geeft de regeering praktisch onbeperkte controle op da patenten op het gebied der atoom energie. Shawcross dat beschuldigen Onze Sh^ 12. „Leelijke zwartharige ezels, kopbegon de woedende Binlcy tegen den kap'tein uit te varen, ,,al onze bezittingen zijn gestolen. Ik eisch schadevergoeding en vlug een was heelema&l vergeten, dat de kap'tein alleen maar Chineesch verstond en deze bood hem met een rustig gezicht een trekje van zijn pijp aan. Dit deed Binky's woede ten top stijgen, maar gelukkig kwam op dat mo ment de bedaarde Tobias opduiken, die een en ander vlug aan den kap'tein uitlegde. Bij dezen ging blijkbaar een licht op, want met een breeden grijns verzocht hjj zijn twee passagiers hem te volgen. De Sovjet-autoriteiten hebben aan de Oostenrijksche regeeringf twee nota's aangeboden, waarn* een heftig protest wordt uitgespro ken tegen de nationalisatleplannen van de regeering, in zooverre dezo betrekking hebben op de thans door de Sovjets opgeëischte vroe gere Duitsche bezittingen ln het oostelijk deel van Oostenrijk. Stren ge straffen worden in het vooruit zicht gesteld, indien deze eigen dommen worden aangetast. De belde nota's zijn gisteren door den Oostenrijkschen bondskanselier Figl in het parlement voorgelezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1