Maandag vredesconferentie dader FA. LIEF Toen onze troepen in Malakka lagen... De copra-productie in Indië de Onbekende ZATERDAG 22 JULI 1946 PAGINA 3 DE TAAK DER KLEINE LANDEN UITKEERING AAN ONDERWIJZERS Maatregelen ten bate van inlandsche bevolking Vredesconferentie! Heit klinkt zoo bemoedigend voor een wereld, welke sinds lang geen vrede meer heeft gekend. Voor velen zullen de gelukkige jaren vóór 1914 mooie herinneringen blijven. Toen kwam de eerste wereldoorlog, welke na 11 November 1918 zonder militaire Strijdkrachten maar even verwoed werd voortgezet, tot dien somberen lsten September 1939. Tweede wereldoorlog; bijna zes jaar lang. Dan stort met donderend geraas het Derde Rijk ineen; enkele maanden later capituleert Japan. Het is eindelijk vrede, zeiden de menschen, verheugd dat zij van een vreeselijke nachtmerrie verlost wanen. Vrede? Ach, bittere des illusie; want nu, een jaar later, denkït men nog niet in vredelieven de procedures; maar neemt mien proeven met atoombommen, als de meest vernietigende wapenen, welke de wereld ooit heeft gekend. En terwijl de belangstelling van een beangstigde wereld op de Bikini atol is gevestigd, werken alle groote en missdhien ook vele kleine landen in 't diepste geheim aan nog moord dadiger oorlogsmateriaal. Terwijl dit alles geschiedde, zijn door de Gnoote Drie of Vier in Potsdam, Moskou, Londen en Parijs voorbereidende vredesbesprekingen gevoerd. Over den vrede hebben we weinig of niets gehoord; het ging daar steeds over eigen machts posities, om het veroveren van gun stige strategische basissen, van eco nomische voordeelen, om prestige, kwesties. Wantrouwen, vaak veel erger nog, dicteerde elk woord, dait gesproken of geschreven werd. De wereld slaakte een zucht van ver lichting, toen enkele weken geleden de machtigen der aarde uiteen gingen zonder dat het +nt een defi nitieve breuk was gekomen.... En toch zal Maandag 29 Juli eten uiterst gewichtige dag zijn. Want eindelijk komen de vertegenwoor digers van 21 naties, die tot de ge. aïli eerden behoorden, bijeen om vrede te maken. Of eigenlijk ge zegd: om een aantal vredesverdra gen met de gewezen sateliet-staten van de as-mogendheden op te stel len. welke documenten dan als ad viezen aan de Groote Mogendheden zullen worden voorgelegd, in de verwachting, dat deze zoo welwil lend willen zijn ze te sanction- neeren. De ongeveer 4000 gedelegeerden, secretarissen deskundigen en typis tes van de vredesconferentie; de 1000 journalisten, welke de Parij- sohe gebeurtenissen moeten ver slaan; en de honderden millioenen doodgewone burgers, die in krant •n radio de besprekingen met de grootste spanning zullen volgen, zij allen weten, wat op het spel staat; de vrede. Niet oorlog; want zelfs •ls over enkele weken 'n volkomen fiasco geconstateerd zou moeten worden, komt er geen oorlog. Nie mand wil oorlog, en oorlog is een menschelijke daad, hij moet gewild Worden. Maar het ontbreken van ?rede is bijna even fataal voor de Jeheele mensohheid als de oorlog zelf. Daarom ook, en daarom juist, is de Parijsche vredesconferentie zoo'n zwaarwichtig moment voor alle volken, zelfs voor eiken mensch individueel. Daarom zou het van een onver klaarbare luchthartigheid getuigen, als een klein land zou meenen, dat wijl het probleem Duitschland niet wordt behandeld, zijn taak ter vredesconferentie een zeer beperkte is, en dat men in hoofdzaak ge- iiiteffesseerd is bij een bevredigende regeling die voor een aantal jaren de stabiliteit van Europa verzekert. Dit laatste is een der heilzame ge volgen van den vrede, het is de vrede zelf niet. En al zullen de vol ken herademen, als een dergelijke stabiliteit zou kunnen worden ver kregen, het doel, dat de vertegen woordigers der volken moeten na. streven, ligt veel hooger, is veel heiliger. Elk volk heeft, waar zooveel be langen op het spel staan, het recht van zijn vertegenwoordigers te eischen, dat zij zieh, ook in kwes ties van internationale politiek en vrede op principieel, derhalve op christelijk standpunt zullen plaat sen. Tegenover het egoïstische op portunisme moet op de vredescon ferentie, zoowel in de officieele onderhandelingen, als bij de vaak beslissende couloirbesprekingen steeds vastgehouden worden aan rechtvaardigheid, liefde en barm hartigheid. Dan alleen zal Gods zegen op de daden der gedelegeer den rusten, 'n zegen, welken wij in de komende weken van beslissende beteekenis voortdurend zullen af- smeeken. vHet Kath. Onderwijzers Genoot, schap, in ledenvergadering te Am. sterdam bijeen, heeft een motie aan genomen, waarin hevige veront waardiging en diepe teleurstelling wordt uitgesproken over het dat nog steeds geen beslissing is genomen ten aanzien van de uitkee. ring der z.g. invasie-maand en van de nooduitkeering, welke beide vóór den aanvang van de zomervacantie zouden plaats hebben. TRYGVE LIE OP SCHIPHOL AANGEKOMEN Vrijdagmiddag arriveerde op Schiphol uit Stockholm de secreta ris der organisatie der Vereenigde Volken, Trygve Lie. Zondagmiddag zal hij naar Parijs doorvliegen. Volgens zijn zeggen zal zijn bezoek aan Nederland in geen enkel op zicht een officieel karakter dragen. Hij weigerde eenige verdere ver klaring te geven. De eerste luchttaxi, gedeeltelijk tijdens de bezetting te Bergen-o-Z gebouwd door FDiepen, brengt een eerste bezoek aan Schiphol. TOESTANDEN OP SUMATRA'S OOSTKUST I>e Oostkust van Sumatra had met een geringe Nederlandsdhe troepen macht gemakkelijk vrijgemaakt kun nen worden, toen onze troepen zich op Malakka bevonden. Aldus mr. B. van Kreel, directeur der Deli Spoor wegmaatschappij, in ©en onderhoud met A. N. P. Het had er heel anders uitgezien met de cultures en de andere onder nemingen aldaar, zoo vervolgde hij, indien wij dadelijk hadden ingegre pen. De bevolking staat voor 95 pet. achter het Nederlandsohe gezag en zou verheugd zijn, wanneer dit her steld werd. Uit vrees voor de extre misten houdt zy zich stil, maar van een georganiseerd nationalistisch streven is, op de Oostkust van Su matra althans, niets te merken. Van week tot week wordt de situatie slechter hetgeen vooral voor de koelies geldt. De extremisten laten hen omkomen en trekken zich van hun lot niets aan. Er heersent groote hongersnood en men kan ge rust aannemen, dat 40 pet. der slachtoffers geenszins geschikt is om te werken, een probleem, waar mede wij als het gezag hersteld zal zyn, ernstig rekening dienen te hou den. Veelal komen de inheemschen in de Europeesche kampen bescher ming zoeken tegen de maatregelen der extremisten. In de kampen is het veilig, omdat deze door de Brit- De uitvoer van copra uit Ned.- Indië bedroeg in 1939 ruim 530.000 ton, waarvan 492.000 ton naar Europa werd geëxporteerd. In 1940 was deze uitvoer gedaald tot 255.000 ton, als gevolg van den oorlog. In de volgende jaren daalde de export nog verder totdat er ten slotte heelemaal geen markt meer bestond. Daar de copra-cultuur in han den van de inlandsche bevolking was (slechts 25.000 ton werd op de ondernemingen geproduceerd) heeft dit het ernstige vraagstuk doen onstaan hoe de inlandsche producenten te voorzien van hun noodzakelijke dagelijksche levens behoeften. De ernstigste toestand heerschte in de Groote Oost, waar driekwart van de bevolking afhan kelijk was van de copra-productie. In Juli 1940 werd om in den toe stand te voorzien een copra-fonds gesticht, dat in December 1945 werd heropgericht. Het had het volgende herstelprogramma: 1) herstel van de plantages en gron den; 2) zich aan de copra-produc tie te wijden; 3) verbetering van de transport-mogelijkheden; 4) ver grooting van het aantal aankoop centra; 5) herstel van het contact tusschen de Chineesche tusschen- personen en de producenten door eerstgenoemden voldoende geïm porteerde goederen en gelden ter beschikking te stellen. Op het oogenblik wordt de copra hoofdzakelijk naar Nederland ge ëxporteerd. Er zijn reeds 11.000 ton uitgevoerd en er liggen nog 20.000 ton gereed voor verscheping. Het ligt in de bedoeling den uitvoer naar Nederland dit jaar op te voe ren tot 60.000 ton. Uit een deel der copra wordt olie bereid. Te Makassar, Pare Pare, Menado, Pontianak, Bandjermasin, Samarinda, Batavia en op Bali werken de fabrieken reeds, terwijl men verwacht, dat de fabrieken te Semarang en Soerabaja onder toe zicht van het bureau voor indus trieel herstel van het oeconomi- sche departement weldra aan het werk zullen gaan. sche soldaten bewaakt worden. Bui ten de kampen echter heerscht een chaotische toestand. De extremisten breken alles af, wat zij in handen krijgen. Op de plantages vernietigen zij de administrateurswoningen, de tabakloodsen worden neergehaald en wij zullen onze handen vol hebben alles weer op te trekken, wat zij ver nietigden". Op de vraag hoe het met de spoor wegen gesteld was, antwoordde mr. van Kreel ,,Toen de Japanners ongeveer 15 Augustus vertrokken waren, was het bedrijf in vrij goeden staat. De bruggen, die in 1942 op last van de Ned. regeering vernield waren, had den zij hersteld. Wel hadden zij 5 locomotieven en 100 kg. rails naar Papan Baroe gevoerd, maar in tegenstelling met het beheer van de Japanners, dat erop gericht was zoo veel mogelijk het materiaal te spa ren, volgen de Indonesiërs een an dere gedragslijn. Elke locomotief of wagon, die onklaar raakt, wordt op zij gezet. Aan reparatie wordt niets gedaan. Als wij het bedrijf weer in handen krijgen, zal vrijwel alles kapot zijn. Gelukkig hebben wij be gin Juli 7 locomotieven en 200 goe derenwagens naar Belawan kunnen brengen onder bewaking "van de Britten. Dit materiaal zal de basis vormen van het bedrijf, wanneer wjj weer beginnen". „En de toestand der verschil lende cultures?" ,,Wat de tabak betreft, is de toe stand niet gunstig. De Japanners hebben de bevolking er toe aange zet de tabaksvelden te beplanten met rijst. Het zal heel wat werk eischen om deze rijstvelden weer ge schikt te maken voor de tabaks cultuur. Naast de tabak zijn de voornaamste producten van de Oost kust rubber, palmolie, thee en ve zels. Het is bekend, dat onder de Japanners de rubber-aanplanten niet erg geleden heibben. Er is thans een aanzienlijke, georganiseerde smok kelhandel gaande met Malakka. Groote hoeveelheden rubber wor den per prauw naar Malakka ver voerd, aldaar opgekocht en aan Amerika doorgeleverd. De op deze wijze verkregen deviezen komen in handen van de extremisten, die daarmede hun oorlog kunnen finan cieren. De Ned. regeering kan dezen smokkelhandel moeilijk bestrijden, omdat zij niet over voldoende sche pen beschikt. De palmoleaanplant (met het centrum Deli) heeft niet veel gele den. Het is echter geheel onbekend of de fabrieken nog staan. De theeheesters zijn voorzoover ze niet gekajpt zijn, tot boomen uit gegroeid en het zal den noodigen tijd kosten voor ze weer teruggesnoeid zijn. De vezelplanten zullen, naar wij meenbn, afgestort-, en zijn omdat de inheemschen er waarschijnlijk niet voldoende zorg aan hebben bei. steed." „Denkt n dat de Nederlands cno belangen in de „Oost" ook onder 'n Indonesische regeering verder op af» doende wfjze kunnen worden btie# hartigd?" „Ik kan mij niet uitlaten over den toestand in de andere gebiedsdee» len," zoo besloot mr. Van Kreel het onderhoud. „Wat de Oostkust van Sumatra betreft, kam ik u zeggen, dat ik niet geloof, dat de bevolking aldaar zichzelf zal kunnen regeeren» Ik geloof in een geleidelijke ont» wikkeling en neem ook aan, dat da Indonesiër op dien langen duur tot zelfbestuur in staat zou zijn Hierbij kan worden opgemerkt, dat wij in 1949 in Deli op de 4000 man perso neel, 280 Europeanen hadden. Thans werken er nog maar 80 Europeanen. 200 zijn vervangen door inheemschd werkkrachten, waaruit blijkt, dat er een geleidelijke groei merkbaar is. Maar of zij thans reeds zoover zijn, dat wij alles aan hen kunnen oven- laten, moet ik, volgens mijn erva ring, wel betwijfelen." JOURNALIST TER DOOD VEROORDEELD Het bijz. gerechtshof te Amster dam heeft den oorlogscorrespondent van het vroegere dagblad „De Tele graaf", IJ. A. Schuller tot Feursum uit Teuge, dl© te Berlijn In 1942 dienst genomen had bij de S.S., ver oordeeld tot de doodstraf met recht op cassatie. De eisch luidde 10 jaar gevangenisstraf. DOODSTRAF VOOR BOOGAARD Gisteren heeft 't. bijz. gerechtshof te A'dam den 28-jarigen S.S.-er J. Boogaard, verrader van den illega len overval op de Weteringschans te Amsterdam, ter dood veroordeeld. Hij heeft „met verfijnd overleg" een groep illegale strijders, waarvan er zes met schoten in den nek werden gedood, in de val gelokt. Het hof zag geen aanleiding den veroordeel de het recht van cassatie te ver- leenen. MAGNETISCHE VELDEN VAN ONGEKENDE STERKTE In de afgeloopen weken heeft do directeur van het Kamerlingh On- nes.laboratorium te Leiden, dr. w. Jde Haas, in samenwerking met den conservator, ir. j, Westerdijk, onderzoekingen verricht over mag neetvelden in spoelen, waarbij hij erin slaagde, gedurende 1/10 secon de velden te maken van 250.000 gauss. De experimenten werden verricht bij de temperaturen van vloeibaar helium en waterstof met gebruik making van een gewone accumula torbatterij. IN TE LEVEREN BONNEN DOOR DETAILLISTEN IN DE WEEK VAN 28 JULI t.m. 3 AUGUSTUS. Jan 429, 929 rts., afloss ng week 30 Juni—6 Juli. Brood B 84 16 rts.; 440 t.m. 444, 940, 941, C 84, D84 8 rts., 445 4 rts. Eieren rantsoenbons; B 82, B 87 1 rts. Melk A 70 1 rts., B 70, C 70 1% rts., D 70, E 70 3 rts., aflossing week 1420 Juli. Aardappelen 393 3 rts. 893 1 rts,, B 86 2 rts. Huishoudzeek (toiletzeep) 430, 930 met rest. 283, 784 1 rts., aflossing week 2—8 Juni. Tabak (gross.) coupures A 050, A 051, aflossing week 30 Juni6 Juli. Petroleum 41 t.m. 44, 71 2 rts. 126, 334, 834, 437, 937 1 rts. Leden de bekende bonnen. Brandstoffen, Industriekolen, Co kes: coupures B, C, D en E-verbrui- Brandstoffen BV 60, 61 3 rts., 1—6e per. WA 606 1 rts.. 1—6e per. WB 606 5 rts. KeukengereiOude en nieuwe pun ten 1 en 10, alsmede oude punten. Textieltoew. textielgoederen, toew. Distex MD 85, punten 1 en 10 (oud en nieuw), 1 t.m. 25 VA 510, 101 t.m. 120 VA VB, VC VD, VE 605, 101 t.m. 200 VF 605 25) Goed, ik koon aanstonds terug, •ei hy dan, het telefoongesprek be ëindigend. Hij keek Lansberg nadenkend tan. Het resultaat van de sectie op iLeslie Delimond is zoo juist bekend geworden. Hij stierf aan de gevol gen van of liever gezegd hy werd Vermoord met chloroform ChloroformJLanSbergs gelaat •tond verbaasd. Is dat zeker? Onze deskundigen zyn voor hun taaik berekend^ merkte de inspecteur droogjes op. Hjj zweeg, terwyi zijn ©ogen zich vernauwden. Hebt u re den, oan aan te nemen, dat zyn dood aan een andere oorzaak moet wor den toegeschreven? vroeg hy sclherp. Neen, antwoordde Lansberg kalm. Heelemaal niet. Alleen leelk bet me een ongewoon wapen. Er is Keker een groote een buitenge. "Woon groote dosis chloroform noo- dig- <xm een man te vermoorden niet waar? Zoo om en naby een- kwart li- Ier waavschijniyk. Reynolds keek '""•geduldig om zich heen, opnieuw ontwapend door Lansberg's verkla ring van zijn verrassing. Een na tuurlijke verrassing, moest hij toe geven. Chloroform was inderdaad een ongewoon wapen en bewerkelijk. Wat voerde die bediende uit? Hij onderwierp de kleeren van zyn meester waarschijnlijk aan een nauwkeurig onderzoek. De inspecteur bekeek de kasten vol boeken langs de muren, bemerk te in een van de hoeken een vak kundig ingebouwde safe en daarbo ven een kast vol levendig gekleurde «vlinders. Reynolds snakte er naar, een kykje in die safe te nemen; mis schien kon die hem meer vertellen dan zyn eigenaar wilde doen. Op dat oogenblik trad de bediende ziwy. gend weer binnen een stapeltje kleeren op een £afel leggend. Reynolds stond op, bekeek de kleeren mechanisch en zonder In teresse; nam het overhemd ter hand, staarde er verstrooid naar en legde het dan weer neer. Hy greep zijn hoed van den stoel naast zich. Dank u wel, mr. Lansberg. Goe den middag. Maar, terwijl hy naar Scotland Yard terugwandelde, hielden zijn ge dachten zidh niet bezig met het overhemd, dat hy juist gezien had. In één seconde had hy geweten, dat het niet hetzelfde was als den vo- rigen avond gedragen was, al staken er ook knoopen in de manchetten. De detective herinnerde zich, dat Lansberg gisterenavond een ascih- streep op zijn overhemd had, dat aan één zijde van de borst ook nog was opgebold, iets, dat onvereenig- baar was met L^nsbergs overigens onberispelijk uiterlijk. Reynolds besloot dat probleem echter later op te lossen. Voorlooptig hielden zyn gedachten zich enkel ninerwsgierig bezig met vlinders. HOOFDSTUK IX. Een bergplaats. Laureen gebruikte haar lunch in een kleine tearoom, welke vrywel leeg was Van haar plaatsje voor het raam af kon zy juist een man zien staan, die nu eens verdiept was in een courant, dan weer in gedachten te gen den muur leunde, zy schoof het gordijn gedienstig een eindje open, zoodat hy gemakkelyk kon zien, dat zy daar zat. Zij overwoog een ge durfd plan, waarin echter deze trouwe speurhond, zooals zy hem in den geest noemde, geen rol speelde. Plotseling begonnen haar oogen te schitteren Haastig schreef zy iets op een kaartje, vouwde dat op en riep de kellnerin. Breng dit briefje even naar dien armen man, die daar staat, zei ze. Hy ziet er uit, alsof hy zonder werk is en behoefte heeft aan een goeden maaltyd. Geef my de nota wanneer hy binnenkomt en iets be stelt Door het raam zag zij haar scha duw het kaartje openvouwen en de boodschap lezen Waarom komt u niet binnen om te lunchen? U kunt daar beter zien en zult het minder vermoeiend vin den. Ik blyf hier nog wel even". Even leek de man te aarzelen. Dan draaide hy zich om en trad de tearoom binnen Zyn hoed afnemend zonder in Laureen's richting te ken, koos hy een tafeltje, dat zoo ver mogelyk van het hare vandaan stond, maar dat hem tegelijk een uitstekend gezicht op de deur gaf. Zij hoorde hem zyn bestelling op geven. Breng maar iets, dat u klaar hebt staan en koffie als 't u blieft. Toen de kellnerin weer langs haar tafeltje kwam, zei Laureen zacht jes Vraag dien heer, of hij zoo vriendelyk wil zijn, me even zyn courant te leenen, aangezien ik be langstel in sport Zij duwde het meisje een shilling in de hand. Ver geet vooral het laatste niet. De kellnerin, die 'n romance ver moedde, bracht de boodschap trouw over en keerde even later met de courant terug. Laureen had intus- schen gezien, dat de man haastig het hoofd moest buigen, om een glimlach te verbergen Ik geloof werkelyk, dat ik nog pleizier in dien aardigen kerel ga krijgen, dacht ze by zichzelf, terwyl zij de kellnerin een biljet van een pond in de hand drukte. Houd hier het bedrag van bei de nota's af, zonder hem daar jets van te zeggen, daar hy zich anders misschien gekwetst zal gevoelen, waarschuwde zy de kellnerin. Laureen wist., dat enkel gevoel voor humor haar vandaag kon be letten, in tranen uit te barsten. Na de verschrikking van den afge loopen nacht, gevolgd door de oni dervraging van den inspecteur, wa ren haar zenuwen tot het alleruiter ste gespannen En behalve haar werk in den schouwburg, dien avond, had zy nog andere dingen te doen, waarvoor een koel-, brein nood- zakelyk was. De courant, welke zy van haar trouwen waakhond geleend had, was de mïddag-sport-editie. De voorpa gina prykte met groote koppen: WESTMINSTER-MYSTERIE. Eïlm-acteur dood gevonden in flat van beroemd revue-artiste Tot dusverre had inspecteur Rey-j nolds haar reputatie biykbaar ge spaard, zag zy, doordat 6r geen melding werd gemaakt van haar verklaring dat zy vroeger met den doode verloofd was geweest. Maar zy was er vrijwel zeker van, dat dit dan ook het eenige was, dat Rey nolds haar zou besparen, vóór hy met de zaak klaar was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2