KRUITHUIS in de LUCHT DOODSTRAF RECHT EN LIEFDE Ook Fransche aanklager eischt de samenleving DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ontploffingen in den IJ-polder m De zware taak der jeugd CHINEESCH AVONTUUR. In Chineesche kleeren. 68ste JAARGANG MAANDAG 29 JULI 1946 No. 20073 DOODEN EN GEWONDEN LEVENSMIDDELEN STIJGEN IN PRIJS DE STICHTING MIJNWERKERSVOORZIENING 500 LEIDERS CONGRESSEERDEN LAFHEID GEEN EXCUUS DE EIS CHEN DER C.V.P. IN BELGIë Socialisten en communisten vergaderen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS 5 F R yE H A PAALVAST MGR DR. J. WIT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPR US 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Gigternamiddag omstreeks half zes werd Amsterdam opgeschrikt door hevige ontploffingen tengevolge van het ontbranden van munitie ln het kruithuis gelegen aan den Noorder. weg tussehen het Noordzeekanaal en den Haarlemmer Straatweg ln de Groote IJ-polder. In dit kruithuis zijn vier loodsen, opslagplaatsen van Duitsche mu nitie, welke vergaard wordt uit de ln de duinen gamonden bunkers en later naar schepen in het Noordzee-'ka- naal vervoerd wordt, die de gevaar lijke lading in zee overboord zetten. De voorraad bestond o.a. uit hand granaten, picrinezuur, 'fosforbom- men landmijnen, luohttorpedo's en andere projectielen. Onmiddeiltjk spoedden politie en militairen zich naar de plaats des onheils, doch het was niet mogelijk in de nabijheid te komen, daar de explosies steeds voortduurden. Alle toegangswegen werden afgezet. Volgens de eerste berichten stond een in de nabijheid van het kruithuis gelegen boerderij in volle vlam ter wijl drie dagloonerswoningen met den grond waren gelijk gemaakt. Verschillende inwoners waren er zonder letsel afgekomen, van an deren was nog niets bekend. Verschillende slachtoffers Uit nadere berichten viel ofl> te maken dat de ontploffingen ernstige gevolgen hebben gehad. Een der be woonsters der afgebrande dagloo nerswoningen, de 60-jarige Cath. van Woerkom-Vlegels wordt ver mist; men vreest dat zij in de vlam men is omgekomen. Twee vrouwen, die eveneens aan den Noorderweg wonen, Van Vlier en Stolwijk gehee- ten, zijn gewond naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Het twaalf jarig zoontje van een dezer vrouwten Voor de akkerbouwproducten voor den oogst 1946 zijn verhoogde richt- pryzen vastgesteld. Deze verhoogde prijzen zullen met ingang van 29 Juli ook tot uitdrukking worden gebracht, in den prys voor den con sument, met name voor een aan tal artikelen, die van akkerbouw, producten zijn afgeleid en waarvoor geen toeslagen uit het landbouw, crisisfonds ten behoeve van den consument worden gegeven. Het hoofdbedrijfschap voor akkerbouw, producten heeft met ingang van dien datum hoogere pry zen vastge steld voor: tarwemeel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel, banketbakkers poeder, tarwegries, havermout, gort, gemengd meel, moutwijn, gist aardappelmeel geoxydeerd aardap pelmeel, maizena, glucose, dextri ne, puddingpoeders, zwarte stroop, groene erwten en spliterwten. Voorloopig biyft de broodprijs on gewijzigd Naar aanleiding van het onder, houd tussehen den minister van Econ. Zaken, het bestuur der S M. V- en vertegenwoordigers der vak-or_ ganisaties inzake opheffing der stichl ting per 1 Augustus, hebben de dag. besturen van den Ned. R. K. Myn. werkersbond en de Kath. Ver. van Mijnbeambten zidh beraden over event, maatregelen, welke zij op kor ten termy'n zullen nemen De argumenten, welke van regee- mgszijde werden naar voren ge- mJ;,,1' zijn niet steekhoudend en der S ^V^inst de stopzetting is om het leven gekomen; het werd in een sloot op 50 meter afstand van de afgebrande boerdery gevon den en was blykbaar aan het hoofd getroffen, toen het trachtte te vluch ten. Voorts zouden verscheidene wandelaars, die zich in de buurt van het kruithuis bevonden, het slacht offer van de ontploffing zijn gewor den; daarby zouden een doode en verscheidene gewonden zijn geval len. De vier loodsent waaruit het kruit huis bestond, zyn tot den grond toe afgebrand. Kleine hoeveelheden gra naten enz. ontploften drie uur na het begin van de ramp nog steeds, zoodat het toen nog altijd onmogelijk was de plaats van het kruithuis te naderen. Vermoed wordt, dat de ontploffing te wyten is aan broeiing van het kruit. Tot op 5 kilometer afstand waren alle ruiten gesprongen. Nadat vier uur lang telkens op nieuw ladingen munitie by het kruit huis in de lucht waren gevlogen, zag het er tegen half tien naar uit, 'alsof het ergste gevaar voorbij was'. Van de vier loodsen, de boerdery en vier andere woningen, die in brand wa ren geraakt, was niet veel anders over dan verkoolde balken. Te middernacht hadden zich geen nieuwe ongelukken meer voorge daan. De twee op 1500 meter afstand van het kruithuis staande loodsen met munitie zyn gespaard gebleven. Nog steeds was het onmogelijk het kruithuis en naaste omgeving aan een onderzoek te onderwerpen. Vele onontplofte granaten liggen in de omgeving verspreid en maakten een tocht naar de plaats der explosie levensgevaarlijk. De rookkolomdie onmiddellijk na de ontploffing in den IJ .polder omhoog steeg HET AMERIKAAJNSCH VLOOT- BEZOEK AAN ONS LAND H. M. de Koningin neeft tijdens een receptie op het paleis Soestdyk den thans in .Nederland vertoeven- den bevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in Europa, admiraal H. Kent Hewitt, benoemd tot groot officier in de orde van Oranje Nassau. Zaterdagavond zyn de admiraal en de officieren der Amerikaansche oorlogsbodems namens de Ned. re geering officieel op kasteel Oud- Wassenaar te Wassenaar ontvan gen, waar te hunner eere een diner gegeven werd. Tal van hoogge plaatste personen hebben daarby aangezeten. Het woord werd hier- by gevoerd door luit.-adm. L. Hel- frich, die namens de ISTed. regee ring de honneurs waarnam, den Amerikaanschen ambassadeur dr. Stanley K. Hornbeck en admiraal Hewitt, die verklaarde de ontvangen onderscheiding te beschouwen als een eerbetoon aan de Amerikaansche mannen, die hun leven in den groo- ten stryd gelaten hadden. Ongeveer 500 leiders van de Ned. Katholieke Jonger enbewe. ging in het Haarlemsche diocees, van K. Am J.9 Km J. M, Ven Lf Tt J.p kwamen Zaterdag en Zon dag in het oude Gezellenhuis aan de Stadhouderskade te Amsterdam bijeen, teneinde zich te bezinnen op het nieuwe jaarprogramma waarvan Recht en Diefde in de samenlevinghet hoofdpunt is. Welbewust werd dit onderwerp gekozen, waar het hedendaagsche leven getuigt van een vergroeid rechtsgevoel en een toenemende liefdeloosheid Te Neurenberg hield Maandag ochtend de Fransche aanklager Dubost requisitoir; „Er mogen nuanceeringen zyn in de schuld der beklaagden, zeide hy, ook de minst schuldige verdient den dood* Allen werkten voor verovering van levensruimte en uitroeiing van volken". Dubost's requisitoir werd ingeleid door den grijzen hoofdaanklager, Champetter de Ribes, die de aldoor terugkeerende excuses der beschul digden uiterst zwak noemde: ,,Door Hitier gehoorzaamheid te weigeren hadden deze mannen misschien het leven verloren, hun eer hadden ze tenminste gered. Lafheid is nooit excuus, zelfs geen verzachtende om standigheid". Van Seys Inquart citeerde Dubost brieven aan Goering en Bormann, waaruit bleek, hoezeer de groote po litieke gedachte der partyverove ring van levensrulmfce tot eiken prijs, germaniseering van Polen, alleen heerschappij van Duitschland over Slowakije, Hongarije en Roemenië, zyn instemming had. Bovendien heeft hy Nederland po litiek en economisch aan het rijk ge bonden. Hij is verantwoordelijk voor Nederlands systematische plundering voor de deportatie van een deel der bevolking en voor de maatregelen, die er hongersnood brachten. Ook de Franschman heeft de be- teekenis van het proces voor het in ternationaal recht belicht en de theorie over absolute staatssouverei- niteit bestreden.: ,,Alle technische middelen tot misdadigheid staan den staat ter beschikking en hij kan er zonder reserve over beschikken, ten- ztf dit gerechtshof het begrip van sanctie inlascht in het internationaal recht". Maandagmiddag worden de requi sitoirs door den Russischen aankla ger gesloten. 13. gingen met den bevelvoer der naar diens hut en kregen daar yan hem een ander stel kleeren, ja, echte Chineesche kleerenSnel trok ken ze die aan en bekeken elkaar. „Geweldig zie JJJ er uit, Tobias, «onder die bril zou ik je giet meer herkennen Tobias vroeg den kap'tein nog of ze wat moesten betalen, doch deze wees dat met een beleefd hand gebaar af. Ze gingen weer terug naar hun hut, waar Binky alleen nog maar zyn sigaren en lucifers Werd Zaterdag eerst gemeen. schappelijk hierover gesproken en later in den eigen kring der ver schillende jeugdstands organisaties een en ander aan de practyk ge toetst, Zondag was de Bisschop, Mgr. Huibers, te midden der jonge mannen en boden zy Z H. Exc. hun plannen aan, die van een 'reëel idea lisme en ernstig willen getuigen. Het was dr. W. J. J Dysselbloem, in dezen kring geen onbekende, die het wezen en de beteekenis van recht en liefde duidelijk maakte. Hy deed uitkomen, wat recht in de maatschappij wil zeggen, hetgeen hy vergeleek met het ijzer in een beton-constructie Hy kwam op voor het recht in het gezin en striemde de gemakzucht, waarmee men tot echtscheiding overgaat. In den staat zyn de rechtsregels nog steeds niet voldoende op de natuurlyke verhou dingen gebaseerd en in de arbeids gemeenschap staat het recht nog te zeer in de kinderschoenen. Te dien opzichte heeft de jeugdbeweging 'n grootsche taak. Hy spoorde aan tot een hernieuwde bezinning op de so ciale encyclieken. Wat de liefde betreft, deze eischt de heele persoonlijkheid en heeft dus de typische karakteristiek totalitair te zijn Het is onze taak God terug te brengen in de maatschappij, God, Die 't meest sublieme voorbeeld van de liefde is. Wy moeten ons door liefde laten leiden bij de zuivering, liefde moeten wij ook hebben voor onzen arbeid. Recht en liefde zijn als twee pyiers, waarop de geheele maatschappij rust. By Amsterdamsche vrienden von den de leiders van buiten voor den nacht onderdak en in den vroegen Zondagmorgen kwamen allen weer in de kapel by een om Gods zegen over het werk af te smeeken onder de plechtige H. Mis, die door aal. moezenier H A. J. Drost met assi stentie opgedragen werd. Treffend was hun gemeenschappelijk commu- niceeren. Met vreugde en enthousiasme werd om half elf Z. H. Exc Mgr. Huibers ontvangen, die in gezel schap was van den Deken van Am sterdam, den Hoogeerw. Heer G. v d. Burg. 'Feestelyk bazuingeschal van de Kajotters kondigde de komst van Mgr. aan en George de Vos sprak een welkomstwoord, waarin hij na mens 13 000 jongeren den Bisschop dank bracht voor diens leiding in de bezettingsjaren. Hiervan ge waagde ook Rector Drost in een gloedvolle rede, waarby hy eraan herinnerde, dat aan Mgr. Huibers dezen zomer juist 10 jaar geleden ook op deze plaats trouw werd be tuigd by de herdenking van den lOOsten verjaardag van praeses Van Nispen Wat wy hier vandaag be leven, aldus spr eker, hebben wy nog nooit gekend. Jonge mannen van alle standen vergaderen teza men om te beraadslagen In alles willen zy hoog houden den adel stand van het kindschap Gods. Zy willen, wat U Mgr. by het eeuw feest van de St. Vincentiusvereeni. ging in Den Haag gevraagd hebt, overal, vooral in de groote steden, de liefde brengen. Zich tot de lei ders wendend, spoorde spr hen aan, De Belgische crisis had Zondag* avond haar oplossing nog niet ge vonden, ondanks Spaaks voortge zette pogingen, om vóór de Partf- sche vredesconferentie met een nieuwe regeering voor het forum t« treden. Het bestuur der christelijke volksparty heeft gisteren bekend ge maakt, dat het vasthoudt aan de door de party gestelde eischen voo* deelneming aan een nationaal kabi net. De socialisten hielden een alge- meene vergadering en stemden ten slotte voor voortzetting der onder handelingen met de C.V.P. Voor het zoover was had Spaak twee uur lang het woord gevoerd, om de wenschelijkheid te betoogen, dat er een nationaal kabinet aan het bewind zou komen en had Van Acker nogmaals verklaard, dat hij er niet aan dacht, opnieuw een re geering te leiden, die niet absoluut stabiel was. Het pleit dezer beide politici voor een nationaal bewind ontmoette echter felle oppositie bij den voorzitter der socialistische par ty. Max Buset, die een nieuwe link- sche coalitie wenschte. 4 Tenslotte werden eenige resolu ties aangenomen. Vooreerst, met algemeene stemmen. een motie, waarin de party zich bereid ver klaart, andermaal de regeerings- verantwoordelijkheid te dragen. Ver volgens, met 165 tegen 45 stemmen en 2 onthoudingen, een resolutie, waarin erkend wordt, dat een groot aantal Belgen de koningskwestie niet als afgedaan beschouwt. Hier aan wordt echter toegevoegd, dat, als de C.V.P. vrij is een referen dum te eischen, de andere partijen even vrij zijn, dit te bestrijden. Wat het vrouwenkiesrecht betreft, dit zou worden ingevoerd bij de eerst-, volgende algemeene verkiezingen. Ook het hoofdbestuur der com munisten heeft vergaderd en een re solutie gevoteerd. Deze was echter formeel tegen toelating der C.V.P. tot de regeering, wijl met de C.V.P, de reactie" weer haar intree zou» doen in 's lands bestuur. DE KONINGIN ONTVANGT 1 VOEDSEL-PAKKET VAN TRUMAN. Amerikaansche pakketten met voedings- en genotmiddelen voor een totaal waarde van 120.000.000 gulden zullen in elf Europeesche landen, waaronder ook Nederland, worden verdeeld. Het zijn pakketten, die oorspronkelijk bestemd waren voor de invasie van Japan en waarvan de inhoud een calorische waarde van 40.000 calorieën vertegenwoor digt. zy bevatten een dagrantsoen voor tien man. De pakketten zijn door. een Amerikaansche combinatie van comité's voor steunverleening aan Europa aangekocht van het leger. President Truman heeft de eerste 100 pakketten gekocht en deze aan de staatshoofden van de landen, die van deze zending zullen profiteeren, toegezonden. Koningin wilhelmina heeft het eerste pakket, dat voor Nederland was bestemd, ontvangen. vond, die hy altyd by het slapen gaan onder zyn hoofdkussen legde. De boot had inmiddels by een dorpje aangelegd en Tobias en Binky be sloten den diefstal, volgens Wester- sche gewoonte, by het dichtbyzyn- de politie-bureau aan te geven. tot liefde voor het bedrijf en het beroep. De sociale vorming moet voor iederen stand verschillend zyn, maar wat ge samen kunt doen, doet dat gemeenschappelijk. Het openba* re leven moet gekerstend worden, door leeken Dat doet de K. At maar wat deze niet kan bereiken, doen de jeugdstandsorganisaties. Nadat George de Vos zijn toehoor* ders had opgewekt, bij het werlc eerst aan de liefde en dan pas aan den stryd te denken, trad van iede* re organisatie een vertegenwoordi ger naar voren om den Bisschop het plan aan te bieden. Een actueel punt was daarin de belofte om do ontslagen politieke gevangenen met liefde tegemoet te treden Een bisschoppelijk woord Mgr. Huibers gewaagde van een ontroerend geluk, toen hij zyn jon* gemannen toesprak, nu de manne- lyke jeugd van zyn bisdom voor het eerst in dit nieuwe verband by^ een is Het resultaat van onza jeugdorganisatie is wel gebleken in de bezettingsjaren, toen de greep; naar de jeugd niet gelukt is. Mgr. Is dankbaar, dat allen zich ge schaard hebben achter de vlag, dis voor de jeugdorganisatie is voorge schreven Voor velen kostte dat groote offers en ook Mgr. had groo te liefde voor de St# Josephgezellen* vereeniging. Onze katholieke jeugd beweging is een heeriyk voorbeeld van eenheid. Het is zoo mooi, dat de heerlyke verhouding, die tus* schen priesters en leeken in de Stw Josephgezellenvereeniging bestond* hier is overgegaan. Gy staat voor een stryd, die geweldig is Wat hier besloten is en voorgenomen, gaat dat nu in de daad omzetten, ieder in eigen milieu. Gy zult echte ver dedigers zijn van de Kerk, door uw woord, maar vooral door uw voorbeeld. Groet uw parochies, zeg haar, dat lk hen allen zegen. Allen knielden nu neer om den bis* schoppeiyken zegen te ontvangen.. Met het Wilhelmus en den jonge- rengroet ,,Aan Christus Koning trouw" werd het geslaagde congres geslote»^ 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1