HONDERD JAAR IS TE KORT Het loonvraagstuk in Frankrijk NIEUWE SCHIEPAMSCHE COURANT DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 OUD-BURGEMEESTER HONNERLAGE GRETE TWEE DOODEN OP SCHEEPSSLOOPERIJ Gasrantsoen wordt niet- verhoogd Jubileum bii Fa. Beukers PALESTINA IN VIER PROVINCIES? Fel verzet in Amerik, DE STRANDWACHT TE HOEK VAN HOLLAND Het glasraam voor Derby DE CIRCUS-COUREUR STOLTE DE VERLANGENS VAN HET OVERHEIDS- PERSONEEI Huysmans kabinets formateur Invasie-veteraan komt naar Rotterdam VLAARDINGEN Temidden van de drukte van het leven van aiieu activiteit voor de komende vacantie- week is er een datum, die voor vele Schiedammers een zeer bijzon dere beteekenis heeft. 10 Augustus viert de heer M. L. Honnerlage Grete, oud-burgemeester van Schie dam, zijn honderdsten verjaardag, en Orpheus bereidt voor zijn mede oprichter en eere-voorzitter een speciale verrassing, terwijl ook de Harmonie O.B.K. de muziek te hulp zal roepen, om te toonen, dat Schie dam den jubilaris nog niet ver geten is. Breda, de stad, waar de honderd jarige nu reeds 27 jaar woont, wordt j het tooneel van de huldiging, en het kon niet anders, of wij trokken vooruit naar het Brabantsche Haagje, om de figuur van onzen oud-burgemeester door een vraag gesprek eens extra in het licht van de belangstelling te plaatsen. Oud - burgemeester Honnerlage Grete ziet er niet als een honderd jarige uit. Zijn hand is vast, zijn gang rechtop en niet aarzelend, en "zijn oogen zijn nog de scherpe waar nemers van een helder verstand. ,,Dat is de grootste gave van O. L. Heer op mijn leeftijd, dat mijn geest nog zoo helder is en dat ik nog kan werken. Mijn correspondentie digheden waren in vele opzichten, zooals ze nu weer zijn Het was moeilijk, om een opvolger voor Dr. Brand te vinden. Men ried mij aan te solliciteeren, vooral, omdat ik de plaatselijke verhoudingen zoo goed kende en met alle" kringen goed overweg kon Ik herinner mij nog precies, hoe het ging. Ik kwam bij Mhv Heemskerk, die al direct gun stig gestemd was omdat ik uit Schiedam zelf kwam. Hij vroeg mij hoe de verhoudingen in den raad lagen. De raad was rechts en in ver-dien rechtsohen raad hadden de Katholieken de meeste zetels ,,Dan is het recht, dat Schiedam een katholieken burgemeester krijgt meende daarop Min. Heemskerk. Zoo werd ik de eerste Katholieke sinds zorg ik zelf nog. Alleen de oogen beginnen een beetje minder goed te worden", zegt onze gastheer, wan neer hij enkele malen van bril moet verwisselen bij het lezen. Aan iederen honderd-jarige wordtorugemeester van ^Schiedam door de journalisten altijd gevraagd, den Fi^anschen tijd' wat de gulden levensregel is, die hem zoo lang in leven houdt. Wij stelden hem dus voor den graag oud-wordenden lezer dezelfde vraag. Het antwoord was even nuchter als afdoende: Gewoon en netjes leven, matigheid, geen afschafferij en geen drinkebroerschap". ,,Zoo maar kampjes aan". „Maar het gestel doel ook veel", voegt hij er dan aan toe. ,,Mijn dokter vond het vreemd ste, dat mijn polsslag op het oogen- blih precies dezelfde is als de zijne en hij was pas veertig jaar". Of het De Herinneringen, die het snelst bij den oud-burgervader opkomen, zijn die uit de dagen van den vo- rigen oorlog. Er waren vaak relle tjes, yyant de voedseltoestand was prépair en de arbeidende bevolking was vaak roerig De distributie van levensmiddelen was toen voor het grootste deel een taak van het Gemeentebestuur, het stadhuis was daarom de verzamelplaats voor de ontevredenen en in groóten getale kwamen vooral de vrouwen kracht bijzetten aan haar verlangens"b De dank van de burgerij ,,Ik eet nog eiken dag in Schie dam, dat zal ik u eens laten zien", zegt de heer Honnerlage Grete, ais hij ons voorgaat naar de eetkamer. Daar hangt een prachtig tegel tableau, uitgevoerd door de Porse- leyne Fles in Delft en geschilderd door W. van Velsen. Het is een voorstelling van het Sehiedams-cne raadhuis en een deel van de Groote Markt, terwijl ook het huis, waar de burgemeester toen woonde, er op te zien is. ,,U moet de Schiedammers zeg gen, dat ik er nog steeds erg dank- abar voor ben. Eiken dag opnieuw het éen vreugde voor mij, om er naar te kijken". In den voortuin staat de danik van de werklieden en ambtenaren van de gemeente, een mooie bloemen- bak. Met trots wijst hij erop en zegt, dat die in den winter iog mooier is, omdat dan de deksel met het wapen van Schiedam erop ligt. Wie de verre reis door honderd jaren doet, kan veel verhalen, maar de tijd staat ook voor den grijsaard niet stil. Hij heeft no.g een uitdrukkelijk verzoek tot ons. Door de welwil lendheid van den pastoor kan de receptie plaats vinden in de pasto rie Baronielaan 34 onmiddelijk na In kanonloop achtergebleven granaat geëxplodeerd Hedenmorgen heeft zich op de Simons' scheepsslooperij te Pernis een ernstig ongeluk voorgedaan. Eenige arbeiders werkten met een brander op de loop van een kanon, toen plotseling een hevige ontplof fing voordeed. Twee arbeiders de 42_jarige H. K. en de 53-jarige J. H., werden op slag gedood, terwijl twee anderen zwaar werden ge wond. Bij een direct ingesteld on derzoek bleek, dat zich in de loop nog eèn granaat had bevonden, die door de hitte van den brander was geëxplodeerd. De geruchten, dat de gasrant- soenen voor particulieren binnem- kort zullen worden verhoogd, ja dat de rantsoeneering tegen den winter zou worden opgeheven, zijn van allen grond ontbloot. Hoewel de Dimburgscne kolen- productie regelmatig stijgt en ook de invoer uit de V.S. na een on derbreking van twee maanden is hervat, blijft er een ernstig tekort aan gaskolen bestaan. En die moe ten vooral uit Duitschland komen. Zoolang in den aanvoer daarvan I dl Uliicia co* i tri de H Mis van dankbaarheid, di«s Seen belangrijke verbetering komt ae .n. ivns van U kan van rantsoenverhoogmg geen sprake zijn. op Zaterdag 10 Aug. v.m. 10.30 uur in de kerk van het H. Hart wordt opgedragen. Daar na is de hee£ Honnerlage Grete dien dag niet meer te spreken. Het is dus thuis geen ontvangdag. Als u dat de menschien. nog eens extra op het hart wil drukken, zal ik u zeer dankbaar zijn." We beloven het en nemen af scheid van den oud-iburgemeester van Schiedam, die na een honderd jarig werkzaam leven nog zoo veer krachtig en gezond is. WERKCOMITÉ VACANTIEWEEK Gisteren werd huis aan huis het erg lang is, als hij terugkijkt? „Hon- yacantieblad uitgereikt. In dit blad derd jaar is te kort, tenminste, als je niet hulpbehoevend bent als je oud wordt. Ik ben in 1919 wel uit Schiedam weggegaan en heb af scheid genomen als burgemeester, maar dat was niet om te gaan rus ten. Tot voor ongeveer 4 jaar ben ik hier administrateur van de St. Vincentiusscholen geweest en daar kwam nog heel wat voor kijken 'Nee, verveeld heb ik nooit". Het verleden Natuurlijk is het verleden in dit gesprek een belangrijk onderwerp. Op een papier heeft de honderd jarige verschillende belangrijke data in zijn leven opgeschreven, want wij zün niet de eersten, die hem komen bezoeken voor dit ongewoon gebeuren en zeker zullen wij met de laatsten zijn. Oud burgemeester Honnerlage Grete was lid van de firma P Melchers, de distillateurs, hij was tevens commissaris van de toen malige Nieuwe Schiedamsche Cou rant. Van 18871919 was hij lid en seretaris van het R. K. Parochiaal kwam een programma voor, dat aangevuld is met de volgende pun ten Op Vrijdag, 9 AugustusExcursie naar Den Haag. Bezocht worden: Vredespaleis, Panorama Mesdag, waarna meegebracht 12-uurtje wordt gebruikt in de lunchroom de Sier- kan, Passage, den Haag. 's Middags half 3 bezoek aan het Zuiderpark, mij gelukkig rondleiding door deskundigen van den Plantsoenendienst, o.m door de kweekerij en den wetenschappelijken tuin. Deelnemerskaarten a 2.50 verkrijgbaar Broersvest 3 .Schiedam. Entree, reiskosten en fooien zijn in dit bedrag inbegrepen. Lunch voor eigen rekening. Vertrek uit Schie dam om 8.30 uur v.m. Deelnemers moeten hun kaarten toonen aan den leider, den heer L. Koster, die op het Stationsplein aanwezig zal zijn. Men zorge ervoor, op tijd aanwezig te zijn en zich bij den heer Koster te melden. In de feestelijk versierde kantoor., ruiimte van de N.V. Frits M. Beu- ZILVEREN JUBILEUM Heden herdenkt mevr. E. Walther- Müller, filiaalhoudster bij de N.V. De R.M.I., filiaal Rotterdamsche Dijk te Schiedam, den dag waarop zij voor 25 jaar bij deze melkinnch- ting in dienst trad. Vanmorgen werd zij met haar echtgenoot op het hoofdkantoor ontvangen, waar zij door de directie werd gecomplimen teerd en haar een cadeau onder couvert werd overhandigd. Namens de vereeniging van filiaalhoudsters „Firmi" werd haar een fraai ge schenk als blijvende herinnering aangeboden. RIJKSHAVENCOMMISSARIS Als opvolger van den heer D Westra, wien eervol ontslag is ver leend, is met ingang van heden tot rijkscommissaris met standplaats te Rotterdam benoemd de '-heer J. Brautigam. ELF MILLIOEN VALSCHE TEXTIELPUNTEN In de afgeloopen week is in Til burg door de economische politie te Amsterdam, in samenwerking met den Tilburgschen economischen dienst, een aantal personen gearres teerd, dat ervan verdacht wordt, handel te hebben gedreven in val sche textielpunten. Een onderzoek, dat. thans nog in vollen gang is, heeft tot nu toe aan het licht ge. bracht, dat in Tilburg 1 miUioen valsche textielpunten in omloop zouden zijn gebracht en in Amster dam niet minder dan 10 mlllioen. In het ^Lagerhuis werd gisteren bekend gemaakt, dat de Britsch— Amerikaan sche deskundigen, die het Palestijnsch vraagstuk be studeerden, voorstellen, Palestina te verdeelen in vier districten. De regeering deelde echter mede, dat de uitvoering van het plan af hangt van de medewerking der V.S. Engeland zelf is gaarne bereid, bet vier-districten-plan als basis voor verdere besprekingen te aanvaarden. De vier, door de deskundigen voor gestelde distrif+o-n zürnaar A.P. meldt lo. Een joodsciic provincie vrywel het geheele gebied om vattend, waarop de joden zich hebben gevestigd en een aanzien lijk gebied tusschen de neder zettingen 2o. Het Jeruzalem-district, om vattend de heilige stad, Bethlehem en de onmiddellijke omgeving; 3o. Het Negeb.district, een driehoekig woestijngebied in het Zuiden van Palestina 4o. Een Arabische provincie, be staande uit de resteerende pro vincies van Palestina. De grenzen zouden slechts admi nistratieve beteekenis hebben, en niet van invloed op de verdediging, de douane, de verkeersmiddelen. Krachtens het nieuwe plan zouden voorts onmiddellijk 100.000 joden in Palestina worden toegelaten. De Amerikaansche regeering zou het vervoer over zee op zich nemen. Verder zou Amerika financieelen steun aan de Arabische wereld ver- leenen. Volgens bericht uit Washington, besloot president Truman, voor- loopig, de plannen niet te aan vaarden. Definitief verworpen is het ontwerp nog liet, maar in Amerika is een felle en intensieve campagne er tegen ingezet. Truman zou zijn deskundigen uit Londen hebben teruggeroepen, om hem over het verloop der onder handelingen in te lichten. armbestuur tezamen met den heer kers verwarmingsmaatschappij, werd W. A. Beukers. Deze heeft hem hedenmorgen de heer A. v Manen, lang gezelschap gehouden op de cihef v. d. technische ai'deeling ge- lange trek naar het eeuwfeest en ze praatten er vaak samen over. Helaas is de heer Beukers het vorig jaar op 99-jarigen leeftijd overleden. ,,Dat is het verdriet van den ouden dag. dat je al je bekenden een voor een oan je heen ziet verdwijnen; de nieuwe gezichten ken je niet meer. Daarom kwam ik de laatste jaren\ niet veel meer in Schiedam; het is me vreemd geworden, nu ik alleen over ben." De politieke carrière begon op 53-jarigen leeftijd in 1899 Het raads lidmaatschap werd gevolgd door het wethouderschap van onderwijs- Hoe hij burgemeester werd? De om'stan- POLITIE-MUZIEK Op Zaterdag 3 Augustus a.s. zal het Schiedamsche Politie Muziekge zelschap onder leiding van den heer B. Verweel, deelnemen aan het Nat. Eed, Concours te Rotterdam. Het concoursterrein is gelegen aan den Westzeedijk (Openluchttheater V. d. Volks-Universietit. ■VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL" In de onlangs gehouden vergade ring van de brandweerliedenvereem- ging „Vriendschap zij ons doei" is het bestuur als volgt samengesteld- G J. A. Boks, voorzitter; j. a Holswilder, penningmeester; J stip 2 e penningmeester; W. Sc'holte, Steenstraat 7/3, secretaris; A. Poot, 2e secretaris; T. Groenendaal, G. v. d. Hoeven.. huldigd. Hij is 25 jaar aan de maatschappij verbonden en de dir., de heer P. M. Beukers, roemde in zijn toespraak de activiteit en de plichtsbetrachting van den jubilaris. Een cadeau verstoffelijkte deze waardeering. Namens het administratie.. en tecihnisc'h personeel bracht collega de Wit gelukwensehen over en bood het blijvend aandenken, een com. plete rooktafel, aan. De heer Baan sprak namens de monteurs. Zij zeg den het met een radiotafel. Er wa ren nog talrijke bloemstukken. De Rotterdamsche Reddingsbri gade, die vóór 1940 gedurende 15 jaren de strandwachten te Hoek van Holland betrok om den verdrin kingsdood van den evenmensch te bestrijden, doch tijdens de 5 oorlogs jaren vanzelfsprekend daartoe niet in de gelegenheid was, is voorne- imens met de bescheiden middelen, waarover zy momenteel kan beschik ken, Zondag 4 Augustus a.s. om 12 uur precies de strandwaeht weder officieel te openen, waarna een kleine demonstratie in zee door haar gediplomeerde leden zal worden ge geven. Tijdens het schaaktornooi te Groningen zullen de posteryen, die een hulpkantoor inrichten in de tornooizaal, vöor de afstempeling van poststukken een speciaal post stempel gebruiken. Door een nalatigheid onzerzijds is in het versl-ag over het glasraam aan Derby weggelaten, dat dit bij de firma Pieterman was beste'ld en daar ook werd uitgevoerd door den ontwerper van die firma. Op gezag van betrouwbare mede- deelingen, waaraan om geen enkele reden was te twijfelen, werd Woens dag gemeld, dat èn coureur Stolte en diens zuster in IJmuiden -waren ver ongelukt. Een onderzoek, onzerzijds met bekwamen spoed bij gezaghebbende instanties te IJmuiden 'ngesteid, resulteerde in verklaringen, dat al daar van een dergelijk ernstig onge luk niets bekend was. Gelukkig! De familie te Delft was over dit bericht ten zeerste getroffen. WEERBERICHT Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot S Vrijdagavond Meest zwaar bewolkt met tyde- iyk eenigen regen of motregen; J meest matige wind tusschen t West en Zuid; iets warmer dan vandaag. 2 Aug.Zon op 5.01 uuronder S 20.30 uur; maan op 10.51 uur, j onder 22.54 uur. J JEUGDIGE ZWARTHANDELAAR Door de economische recherche werd op de Warande aangehouden de 13-jarige A. R. De knaap was in bezit van 90 ijsjes, die hy Vlaardingèn wilde verknopen. in DE BRAND IN DE BRIEVENBUS Zondagavond 23 Juli j.l werd brand gesticht in de brievenbus «taande in de Aleida-straat. Bijna alle stukken, die gepost zön tus schen Zaterdagavond 6 uur en Zon. dagavond 6 uur, zijn verbrand, oor eiventueele verdere büzonder. postkantoor.00 {(>t HERMANDADJES EN DITJES Uit een tuinhuisje van A. v. d. T werd door middel van braak een rijwiel ontvreemd. Verdacht van diefstal, werd aan gehouden E. P. van hier. Mevr. J. j. b. v A. te R. deed aangifte van diefstal van een kof fer met lijfgoederen uit een wagen van lijn 4 der R. E. T. Een auto bestuurd door C. v. T. te H. reed in d«e Noordmolenstraat een lantaarnpaal omrver. Door de firma A. alhier werd aangifte gedaan van diefstal van verschillende goederen ui-t een win„ kei aan de Hoogstraat. Van A. J. G. werd een portefeu.il.. ie met geld en distributiebescheiden ontvreemd uit een keet van d« werf Gusto* Onze Parijsche correspondent telefoneerde ons gisteravond nog he+ volgende: Na zes weken beraadslaging >s de loonsverhooging voor handel en nijverheid in Frankrijk eindelijk tot stand gekomen. De eisch van 25 £ct. is niet inge willigd, maar de verhoogirag komt dien eisch zeer dicht nabij. De ver hooging bedraagt gemiddeld 19 pet., maar nu de verhooging van den aftrek voor levensonderhoud voor de belastingaanslagen van 40.000 op 80.000 is gebracht, wordt een belangrijke verlichting aan de loontrekkenden toegestaan, die op 2 pet. van het loon is te stellen, zoodat feitelijk een verhooging van 21 pet. is verkregen. Bovendien worden de familie bijslagen met 50 pet. verhoogd. Maar de regeering bezint zich thans over de eischen van de loon trekkenden der Staatsbedrijven en van de ambtenaren, die nu een agitatie ondernemen, waarvan de post-staking het eerste symptoom is geweest. Ook hier is de eisoh 25 pet. on middellijk. De Minister van Fi nanciën wilde langzamerhand tot belangrijke verhoogingen komen. De Minister van Financiën wil voorts in het algemeen maatrege len nemen ten gunste van die so ciale categorieën, die tot de eco nomisch zwakken moeten worden gerekend, zooals ouden van dagen, pensioentrekkers, kleine rente trekkers en ondersteunden. Voor de loontrekkenden in pu blieke functie is besloten het wet telijk vastgesteld tractement met 25 pet. te verhoogen, onder hand having van de bestaande schade loosstellingen. Dit zal aan de Con stituante worden voorgesteld, die de beslissing moet nemen. Een algemeene herwaardeering van de openbare functies (in ver band met loonen en salarissen) wordt voor 1 Januari 1947 aange kondigd. HONGERSNOOD DREIGT OP FLORES Wegens onvoldoenden regen ls de voedselpositie op Flores zeer slecht De rijst, en de maisoogsten zyri volkomen verloren gegaan en men verwacht dan ook tegen het einde van dit jaar een hongersnood, ten zij van buitenaf hulp wordt gebo den. Het voornaamste voedsel ls op bet oogenblik oebl (een knolgewas) en het voedselrantsoen in de hoofd stad Ende bedraagt op hetoogen- blik 250 gram per persoon per dag. Het Zuidelijk gedeelte van het eiland beschikt over iets meer voed. sel, omdat daar in Juni veel regen is gevallen. De prins-regent Van België heeft Donderdagochtend van Acker en daarna Camille Huysmans (soc.) ontvangen, wlen hij gevraagd heeft, de regeering samen të stellen. Huysmans heeft deze opdracht aan vaard. Er wordt tevens medegedeeld, dat Spaak het aanbod van den prins, regent, de regeering te vormen, had afgewezen. Ken dok met een historie, een invasie-veteraan om het zoo maar eens uit te drukken, is thans op weg naar Rotterdam, teneinde er de outillage van de haven en speciaal die van het scheepsreparatie bed rijf, te versterken. De sleepboot Witte Zee van L. Smit en Co's internatio nalen sleepdienst heeft het gisteren te Glasgow op sleeptouw genomen. Het betreft hier een tijdens de oorlogsdagen voor de Engelsche admiraliteit gebouwd dok, dat dienst heeft gedaan by de invasie op de Normandische kust, waar het licht beschadigde schepen snel repareer, de, opdat ze zoo spoedig mogelyk weer hun dienst, voor de oorlogvoe ring konden verrichten. Na het einde van de eigeniyke landings operaties werd het naar Glasgow overgebracht en thans is het aan gekocht door het scheepsreparatie- bedrijf Van Niehuis en Van den Berg te Rotterdam, dat er' zyn werf aan den Waaldyk nu belangryk mee kan uitbreiden. Hét dok is bestemd voor het repareeren van kleinere coasters, groote sleepbooten, enz. EEN SPEELTUIN OOK VOOR DE KLEUTERS. Het was een hard gelach voor ie kleuters van 4 tot 6 jaar te hooien, dat er zoo'n prachtige speeltuin werd ingericht voor de lagere schooljeugd. Dit werd tenminste zoo aangevoeld door mej. L, Rans- huysen, het hoofd van de Kleuter, school van Volksonderwijs, die daar om eens is gaan praten met de di rectie van de Lever's Zeep maat. sehappy. En wie nu de heer A. J. de Jong kent, begrijpt al dadelijk dat zij daar een open oor vond voor dit prachtige vacantiewerk en dat deze zijn volle medewerking toezeg de. Direct werden alle hens aan dek geroepen met als resultaat, dat oip de terreinen van de Levers Zeepfa briek aan den Parallelweg een speel tuin uit den grond is gestampt met niet minder dan 20 schommels en 8 wippen, daarbij nog een prachtige zandbak en een heerlyk grasveld waarop de hummels naar hartelust kunnen ravotten. Deze speeltuin zal ook op Zaterdag 3 Augustus offi cieel worden geopend en dus v^naf Maandag 5 Augustus zullen de kin deren daar dagelijks kunnen sipelen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Voor den zeer lagen prijs van 25 cent voor de geheele vacantie zijn hiervoor kaarten verkrygbaar bij dfi hoofden der kleuterscholen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3