R 3 DADER Opstand van de kleine naties Geen bloedbad onder Nederlandscbe militairen De doode boomen of de dijk van Walcheren de Onbekende ADIO programma Vacantie-brieven te* NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN1 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 yREDE, VREDE ZONDER MEER DE LANDING OP MADOERA Als men de Engelsche bladen van de vorige week, dus van de eerste week der Parijsche vredesconfe- reintie, nauwkeurig doorgewerkt toeeft, komt men alras tot de overi gens niet al te zeer verbazingwek kende conclusie, dat er voor de Britsche openbare meening proble men bestaan, welke intenser be langstelling wekken dan hetgeen momenteel in de Fransche hoofd stad wordt besproken. Alleen „de opstand van de kleine naties" trekt Sterk de aandacht; hoezeer ook ver wacht, blijkt hij toch krachtiger dan men durfde vermoeden; en de bladen maken er met merkbare voldoening, en zeker niet zonder leedvermaak tegenover den Russi- schen mede-groote, melding van. Trouwens, ook aan de andere zij de van den Oceaan, constateert men verheugd, iat, zooals de „New York Times" in een hoofdartikel schrijft, het wereldgeweten einde lijk eens duidelijk spreekt en.... protesteert. Voor de eerste maal sinds het einde van den oorlog, meent het blad, worden de groote mogendheden er openlijk en offi cieel aan herinnerd, dat zij eens 'n Atlantisch Charter opgesteld en plechtig verkondigd hebben, een charter, waarvan de beginselen in de ontwerp-vredesverdragen volko men ontbreken. Eveneens voor de eerste maal we citeeren nog steeds de „N, Y. Times'', herinnert men haar aan de plechtige beloften, zoo vaak gedu rende den oorlog afge.egd, dat oen *n goeden vrede tot stand te bren gen, allen werkelijk allen moésten en zouden samenwerken. X>e opstand der kleine naties heeft de goede zaak reeds gediend. „Van het oogenblik af, dat de conferentie het recht heeft de wereldmeening weer te geven, mag dit recht niet beperkt worden door van de mee. ping der meerderheid een verloren zaak te maken. Toen de groote mogendheden de conferentie bijeen riepen, kreeg de wereld de gerust stellende verzekering, dat alle deel nemers vrij zouden zijn. Deze be lofte moet nu worden gehouden". Dat de tegenpartij want helaas is Rusland in deze aangelegenheid de tegenpartij over het offensief der kleine naties uiterst ontevreden is, kan allerminst verwonderen. In dén raad van de Groote Vier heeft Molotoff wekenlang gevochten om het Russische standpunt van de almacht der grooten zooveel mo gelijk door te zetten; hij heeft concessies moeten doen. maar ook veel gewonnen. Maar nu blijken de kleinere goden heelemaal niet bereid eenvoudig te capituleeren; zij willen één ding; vrede. Wat den vrede dient, aanvaarden zij, zelfs als hun aspiraties eenigszins anders liggen; wat echter, huns inziens, eer een gevaar dan een winst voor den vrede is, bestrijden zij onver biddelijk, onverschillig wien zij tegenover zich vinden. Groote volken kunnen door machtsbegeerten worden gedreven; kleine naties hebben alleen en uit sluitend belang bij den vrede. Mocht het ooit weer tot een ge wapend conflict busschen de groo- ten komen, dan zullen, gelijk in het verleden, de kleinen het eerst onder den voet worden geloopen. Zij zullen verslagen en vernietigd worden, terwijl de machtigen om de eindoverwinning strijden. Vrede, alleen; wede is hun parool. Daarom is het zoo schrijnend, als de Moskousche „Prawda", na ge constateerd te hebben, dat „de raad der ministers reeds niet onbe langrijke moeilijkheden was te boven gekomen", er aan toevoegt; „Nu echter zijn wij getuigen van de voortdurende pogingen, komen de uit bepaalde reactionnaire krin gen, om het werk van de confe rentie dat ten doel heeft tot een periode van vrede en veiligheid te komen, teniet te doen.... Het is te hopen, dat de intriges van deze reactionnaire kringen zullen mis lukken". Misschien is het een goed teeken, dat landen als Australië, België en Nederland nog maar reactionnair, en niet fascistisch de groote dooddoener van Moskou worden genoemd. Het zal echter de betrok ken landen niet bereider maken een Russiscben vrede te aanvaarden, gelijk zij ook geen Amerikaanschen vrede wenschen. Zij willen een voudig vrede, vrede zonder meer. DE UNRRA United Press meldt uit Genève, dat Nederland het plan zou hebben aan te dringen op het voortbestaan van de Unrra, de hulporganisatie der V.N. voor de door den oorlog getroffen landen. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V.) 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Koor. 11.15 Viool. 11.45 Fam.ber. uit Indië. 12.00 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Celesta. 14.00 Opnamen. 15.00 Gram. -15.10 Strijkkwartet. 16.00 Postzegels. 16.15 Koor. 16.45 V. jon gens en meisjes. 17.30 Caus. 17.35 Marinierskapel. 18.30 V d. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Caus. 19.30 Eng. les. 20.05 Concert. 20.40 Caus. 21.00 Kamermuziek. 22.00 Nieuws en act. 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 concert. HILVERSUM II (415 M.) V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Ziekenbezoek. 11.30 Fluit. 12.00 Eddy Walis. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ramblers. 13.50 Gram. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Kamerorkest. 15.00 V. d. jeugd. 15.45 Continental kwin tet. 16.15 Vragenuurtje. 17.15 Jan Corduwener. 17.45 Over Indië. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeon (18.30 Caus.). 18.15 Caus. 19.30 Lezing 20.05 Caus. 20.15 Concert. 21.00 Re becca. 21.45 Metropole orkest. 22.15 Orgel en zang. 22.45 Caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. DE ZEE EISCHT MENSCHEN- LEVENS. Te Schiermonnikoog werden gis teren de heer Naber uit Groningen en zijn 7-jarig dochtertje vermist, Men vreest, dat zij zijn verdronken. De landing van Nederlandsche troepen o-p Madoera, eenige weken geleden, heeft hier te lande tot velerlei geruchten aanleiding gege ven. Oorzaak hiervan was een be richt van Indonesischen kant, waar uit werd geconcludeerd, dat aan onzen kant ontstellend veel slacht offers zouden zyn gevallen. Geluk kig blijkt het heel anders te zijn en hadden onze troepen slechts één lichtgewonde. Over het gebeurde deelt minister Jonkman thans het volgende mede: De operatie op 5 Juli j.l. had ten doel een motorprauw, welke onder den Madoera-wal by Kamal was vastgelegd en eigendom is van de Ned. Indische Steenkolen handel maatschappij, weg te sleepen. Aan gezien onze patrouille-vaartuigen herhaaldelijk van Kamal uit werden beschoten, terwijl prauwen van de ons goedgezinde bevolking werden geroofd en de bemanning gevangen genomen, moest deze actie worden gedekt door ca. 100 matrozen van de marinebewaking Soerabaja, onder steund door enkele amphibian trac- c Hef wat triest, maar de boo men op Walcheren zullen geer vrucht meer dragen en, nu de schors, melaatsch van zeepokken reeds loslaat, heffen de stammen dor en glad hun kale takken zon der groen De gulheid van overrijp buigend graan en het rijke goud van den vollen oogsttijd worden begrensd door een winterschen horizon van dorre, kale boomen, die nooit meer den zomer zullen dragen in hun takken. Zoo zijn de boomen op Walche ren. Maar zoo is Walcheren niet. Men zegt, dat de oogst er volgend jaar minder zal zijn, dat dit eer ste jaar na de overstrooming zal worden gevolgd door een schra ler oogst, dat het water zich nog maals wreken zalmaar de dunne lippen in het gelooide boerengezicht plooien zich slechts zelden tot oo- tïmisme en welke boer zal zijn ver wachtingen durven uitspreken? Waar echter nu de maaimachines ratelen, geeselde vorig jaar nog de schroef der amphibies het brakke water en soms, wanneer men de woestijnen van bar gebarsten, braak- liggenden grond voorbij is en de boomen vergeet, dor en weerloos wachtend op de bijl, kan men zich een oogenblik terugwanen op set oude Walcheren, waar de zeeklei elk jaar opnieuw nauwlijks de weel de der zomergaven dragen kon, waar de tarwe goudener en volle* was, de suikerbieten zoeter en zwaarder en het vee der weider. welgeda\er, want o, dit land was rijk en vruchtbaar en zeer gul voor wie het spits moest afbijten. Stra tegen beweren, dat dit offer den oorlog voor heel Europa maanden bekortte. Ik heb het stadhuis- in Middel burg gezien en ik dacht met wee moed aan den klank der klokken, die vroeger op marktdagen over de tientallen witte Kraampjes ne^r danste, en aan den „langen Jan", den toren, die reeds van zeer ver de Zeeuwsche hoofdstad duidde. Er was nu lawaai van draaiorgels en het schorre mechaniek van ker- mismuziek en alleen de bel van den I schommel klonk daar helder boven uit Het eeuwenoude stadhuis stond in de steigers, omheind door een schutting vol verkiezingsplakkaten en de gedeeltelijk gerestaureerde toren was nog zóó vreemd nieuw boven den ernst der grijze, ge schonden fagaden en de gapende ruimte, waar eens het dak was, dat men zich afvroeg of er geen oude steen van de afbraak meer over was. „De lange Jan" had al zijn oude fierheid ingeboet, het uitda gend ranke bovenstuk weggeschoten en stomp afgedakt. Ja, vele dingen waren onherken baar en zeer veel was veranderd. Maar toch heeft men op Walcheren bijna het ongelooflijke gepresteerd én ik heb de oplossing van het raad sel dezer enorme krachtsinspanning op de gezichten der inwoners ge zocht en in hun sober gebaar en telkens viel het mij weer op hoe voornaam zy zyn, hoe hard en trotsch in hun ingekeerdheid. Deze vrouwen jn haar eigen klee derdracht. In de paarlemoeren schelp van haar groote mutsen is het gezicht van een strakken ernst en nergens ziet men het voorhoofd zoo edel als onder den grooten kuif van hoog opge kamd donkerblond haar, bedwon gen binnen het kleine kanten muts je, en hoe voornaam is de kleurige ingetogenheid van haar nauwe keurs je boven den wijden schortrok. Er was een klein meisje, dat met haar luisterrijken hoofdtooi op een vlin der geleek, de vleugels nog voch'lg gekreukeld maar onberoerd wit. En men hoeft ook slechts de torens te zien temidden der dorpen Hoe zy zijn neergezet in het wijde land. De hand, die deze zware strakke lijnen neer.teekei.iJe, moet zeker ook ander werk verricht hebben er soms zie ik de vingers, korte harde vingers zijn het met sterke nagels, die ook de weerbar stigheid van den grond moeten ge kend hebben. En hoe de oogen der boeren staan, ernstig en van een ingekeerd zelf bewustzijn boven de sterke streep van den smallen mond. Men gaat op dit alles letten wan neer men den nooddijk bij West- kapelle heeft gezien, die den puin hoop beschermt van wat eens het dorp was. De „diekers" waren er bezig aan de glooiing, den sterken rug naar üe zee gewend, die grijs was van naderenden regen met 't wrak van de „Meerkerk" aan den horizon en een paar visschersschuiten wegloo pend voor een nieuwe bui. In het ruim van een landings vaartuig schoten schichtige kleine visschen door een doodstil binnen meer; reents daarvan Was de ge leidelijke glooiing van een enorme zandvlaktea tegen den nooddijk op gespoten, gedeeltelijk beschermd te gen den golfslag door de groote be tonnen caissons, die men er zinken liet. Om een geweldig stuk bunker, ruïne spoot de branding en aan den overkant van deze zandvlakte zak ken de kreupel geschoten tanks net eiken vloed dieper weg. De koepels der geschutstorens waren open er was niets meer aan deze monster achtige roodroestige zeedieren, dat nog aan menschen herinnerde en reeds droegen zij de fauna der zee op hun scheefgekantelde ruggen, met wuivend wier in groene guir landes tusschen de rupskettingen, een krab scharrelde dwaas wanho pig rond in den breeden loop van een granaatwerper. In een der bunkers van Westka- pelle, „bunkers zijn beter dan noodwoningen'» vinden de Westkap- pelaars richt men nu een oor logsmuseum in en een man verkooot aan de honderden touristen, die da gelijks den dijk komen bekijken, boekjes over de ramp van drie Oc tober en hij kan U alle inlichtingen geven zonder ongevraagd mede deelzaam te zijn over de arbei ders, die hier nu reeds meer dan een jaar bij den wederopbouw de lange eenzame dagen zien sterven achter de Noordzee, en over de vrouw, die gered werd doordat ze tijdens het bombardement onder een biljart kroop, en wanneer U ernaar vraagt zal h£ U ook vertellen, waarom zooveel vrouwen den ry- ken krans van bloedkoralen met het gouden slot aflegden voor de so berder halsketen van zwarte kralen Er waren meer dan 180 dooden. Natuurlijk zijn er zeer veel meer dingen te vertellen over dit eiland, maar eigenlijk hadden wij daarna nog slechts aandacht voor de ge zichten dezer eilandbewoners en voor hun handen en voor hetgeen achter dit enorme brok dijkherstel aan energie school. En geloof me, men vindt er net merg van Nederland. J. W. HOFWIJK. toren van de mariniers-brigade eö een verkenningsvliegtuig. Bij de landing werd tegenstand on* dervonden van T.R.I.-troepen, De» daar-by geleden verliezen bedroegen! onzerzyds een lichtgewonde en aan! de zijde van de T.R.I. 54 dooden era 14 gewonden. Vele T.R.I._manschap* pen werden gevangen genomen. Eem groote hoeveelheid mitrailleurs em andere wapens, benevens handgra* naten, vielen in onze handen. Ned. bommenwerper neergehaald De Ned. Mitchell-bommenwerpe* B. 25 is aan een actie van vyande- lijke Indonesiërs by Semarang ten offer gevallen. Een aanzienlyk aantal gewapende Indonesische terroristen deed name- lyk op Zaterdagnamiddag een aan* val op het vliegveld van Semarang. By dezen aanval werd het eeniga toestel, dat op het vliegveld aan^ wezig was dat was de bewustd Mitchell-bommenwerper by het starten door Indonesisch afweer- vuur getroffen. De bemanning was echter in staat het toestel de lucht in te krijgen en ging onmiddellyk over tot de beschieting der aanval lers. Daarop werd het toestel we derom getroffen en wel in den stuur boordsmotor. Het moest toen een noodlanding op het vliegveld ma* ken. Onder het hevige vuur der Indo nesiërs werd de motor hersteld en er werd opnieuw gestart om de be schieting voort te zetten. Toen werd de bommenwerper evenwel zóó ern stig getroffen, dat hij in de nabijheid van het vliegveld neerstortte en in brand vloog. De bemanning, bestaan de uit zes leden van het K.N.I.L., werd gedood. De verliezen van het Nederlandsche garnizoen zijn nog niet bekend, doch de terroristen heb ben zware verliezen geleden. Men is de situatie thans volledig meester* De ..Van Swollte. Tandjong Priok Het eerste schip, dat den boycot der Australische havenarbeiders doorbroken heeft, de ,,Van Swoll", dat op 16 Juli uit Sydney is vertrok ken, is te Tandjog Priok aangeko men. Tot de 100 man equipage behooren ook 5 Australiërs, leden van de vak- vereeniging der koks, die niet on-decC den boycot valt. Repatrianten Zondagmorgen is de „Tegelberg" uit Indië naar Nederland vertrokkea met 1600 évacué's aan btförd. Dq Boschfontein vertrekt 11 Augustus met 800 évacué's. f,De stortjjloeg tot de knieën in zand en water", door C.A.B Bantzinger (Uit ,,Dit is Walcheren", Tjeenk Willink. Haarlem). I 33). Zonder veel enthousiasme nam de Inspecteur één voor één de voorwer pen ter hand, welke zyn assistent voor hem uitstalde. Een gewoon zakmesje twee stukjes ^potlood,, drie biljetten van een Pond en wat los zilver, vier kleine sleutels aan een ring, een goedkoop polshorloge en een gekleurde zijden zakdoek. Geen portefeuille of brieven; en kel een half gekreukt, blanco stuk papier, waarschijnlijk van een brief afgescheurd, dik, blauwachtig-wit papier van een kostbare soort. Reynold streek het glad en hield bet tegen het licht. Handwerk, mompelde hy. Her komst is mogelijk op te sporen. Jenkins richtte zich wat rechter op. Heb ik al gedaan Sir, zei hy nonchalant. 1 —Hè? Reynolds zat met een ruk Overeind. Waar? In miss Laureens flat. Ik vond drie brieven in haar bureau, invi- ta+*es voor diner of lunch enzoo- Voorts allemaal op dit papier ge schreven. Ook heb ik ontdekt, dat *y vaak by de schryfster van d;e brieven biyft logeeren ze zijn di&ko vriendinnen. Laureen heeft daar zelfs vc "billende kleeren han gen, zoodat ze niet telkens een kof fertje behoef* mee te nemen. Welke zyn de naam en adres v dat meisje? oeg Reynolds. -- Lady Avice Garth, Warnham House, Curzon Street, antwoordde de nay, zijn chef het opgeschreven adres overhandigend, tezamen met de "f jes, welke hij in Laureen's bureau had gevonden. Reynolds trommelde nadenkend ir~* vingers op zyn bureau. Dan gre hij het telefoonboek. May fair 58 x 2, zei Jenkins rustig. De inspecteur glimlachte. Handige jongen, zei hy, ter- wyi hy den hoorn opnam en het nummer herhaalde. Met Warnham House? Prach tig. Ik wilde graag Lady Avice Garth even spreken. Ik ben inspec teur Reynolds van Scotland Yard, zei hij door de telefoon. Met een grimmig gezicht luister de hy naar het antwoord. Heeft zy ook een adres of een reden voor dien plotselingen reis op gegeven? vroeg hij. Weldra hing hy den hoorn weer op, terwyi hy Jenkins strak aan keek. De butler zegt, dat Lady Avice zoo juist naar Parys is vertrokken. Hij weet niet, om welke reden, maar zegt. dat de dame in kwestie gewoonlijk in het ^Continental Ho tel logeert en enkel een kle'n hand koffertje beeft meegenomen, zoo dat ze waarschijnlijk niet van plan is lang te blijven. Dat zyn er dus al twee, die een plotseling verlangen naar het vroo- lyke Parijs in zich hebben voelen opkomen, zei Jenkins. Zooals u weet, is Spencer gisterochtend ver trokken, sir. De inspecteur klemde zyn lip pen op elkaar, zoodat zijn mond een strakke lyn vormde. Bel Croydon op en boek zoo vlug mogelijk voor mij een plaats in de machine naar Parijs. Ik zal dan de derde zyn, die een bezoek aan Parijs gaat brengen. Met een beetje geluk kan ik er zyn vóór aankomst van haar trein. Kent u haar dan? vroeg Jen kins verrast. Reynolds knikte. Zy en haar tante zaten gister avond in Lansberg's loge in den schouwburg. Ik zal haar zeker herkennen, wanneer ik haar zie. Ja, zy woont by haar tante, de gravin van Warnham en het is een raadsel, hoe zij die huishouding financieren. Naar ik hoor moeten zij er den laatsten tyd vry leelyk aan toe zijn. Dat is een van de dingen, wel ke ik hoop u t te vinden, verklaar de de detective beslist. Bel nu zoo gauw mogelijk Croydon op. Binnen, riep hij, toen er ge klopt werd. Dr. Tempest stak zyn hoofd om den hoek van de deur. Goeden morgen, inspecteur, stoor ik? ^Reynolds wenkte hem opgewekt. Heelemaal niet, dokter. Kom binnen. Ik sta op het punt, naar Parijs te vertrekken. De dokter ging zitten en stopte zijn pijp. Zoo? vroeg hij Een vliegend bezoek? Letterlijk en figuurlijk, ant woordde de inspecteur met een ze kere voldoening om hetgeen hem een avontuur leek. Dr. Tempest staarde door het raam naar den wolkenloozen hemel. Je zult een goeden overtocht hebben. Ik zou je byna benijden. Naar ik hoor, is de gereehtelyke schouwing op Delmond vastgesteld op hedenmorgen half elf. Ben je daar nog by? De inspecteur knikte. Er zullen enkel eenige for- meele verklaringen worden afge legd en dan wordt de uitspraak natuurlijk verdaagd. Het zal me tiiet meer dan tien minuten kos ten. En u ook niet. Goed. A propos, inspecteur, ik heb gisteravond in de bar vergeefs op je staan wachten. Reynolds blies een rookwolkje voor zich uit en leunde dan met een vermoeiden zucht in zijn stoel achterover. Neen, direct nadat ik Lans berg gesproken had, moest ik er vandoor Dokter, wat weet u van diien man? Van Lansberg? Veel minder dan jullie inspecteur, vrees ik. Ik had hem ó'n. of tweemaal terloops pntmoÊt, vóór Ik hem eergisteren avond in de flat van Miss Laureen trof. Dat wist ik niet. Ik dacht dat jullie elkaar daar voor het eerst ontmoetten Dr. Tempest glimlachte d epzin- nig. Hij had charmante, gemakke- lyke manieren en een beschaafde stem. welke Reynolds zoo nu en dan probeerde te imiteeren. Het leek me nauwelyks het geschikte oogenblik, om mr. Lans berg er aan te herinneren dat nij en ik tweemaal mede-gasten aan diners geweest waren en een paar algemeenheden met elkaar hadden gewisseld. Ik bevond mij met een officieele opdracht in de flat, als medicus, die een doodsoorzaak moest vaststellen. U hadt natuurlijUt geiyk, dok-» ter, gaf de detective haast.g toe. Niemand was zoo gesteld op stipte naleving van de etiquette als hij. Ik was dan ook lichtelijk ver rast vervolgde de dokter, toen Lansberg me gisteren opbelde, om me uit ie noodigen in de loge zyn gast te zijn en na afloop met hem te soupeeren. Laureen voegde zich na de voorstelling eveneens bü ons. Drommels, wat is dat een by do handje^t bevestigde Reynolds met bitteren nadruk. Hebt u er be zwaar tegen, mij te zeggen, of u haar ook al van vroeger kende, X>e dokter lachte. t i«r (.Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2