ifTwee kampen in Europa Een corps, dat zich voorbeeldig handhaafde ONGSLAGEN CHINEESCH AVONTUUR. De Chineesche muur 68ste JAARGANG DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1946 No. 20082 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Waarom de Russische vertragingstactiek Noodkreet van Dnitsche moeders Kinderroof in Sovjet-zone DISTRIBUTIENIEUWS AANVULLING BONNENLIJST „MARINIERSWERK VAN DEN OUDEN STEMPEL" De geest is uitstekend DE TABAKSPOSITIE Goedkoope sigaren en weinig sigaretten Onlangs hebben we bericht, dat het wel 1 October zou worden vooraleer de voorziening met siga retten en shag weer ietwat normaal zou zijn. Van overheidszijde wordt dit thans bevestigd. In verband met de huidige moeilijkheden verklaarde men althans te verwachten, dat be gin of half September de tabaks positie weer eenigszins zal ver beteren. HET HONGAARSCHE GOUD Aanvoer door Hitler's privé-trein De uitkeeringen aan onderwijzers i DE LICHTINGEN 1921 t.m. 1924 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A PAALVAST HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR J- KUIJPERS MGR DR. J- W IT L O X ABONNEMENTSPR IJS 3.25 P. KWARTAAL, f 1.10 P. MND., f 0.26 P. WEEK BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 De ongemeen onverkwikkelijke debatten, in de procedure-commis sie te Pairijs, welke vlak voor het moment der beslissing tot een felle botsing tusschen Byrnes en Molo- toff, de vertegenwoordigers der twee wereldkolosset», leidden, mo- iglen dan al sensatie voor het hyper nerveuze publiek zijn, in werkelijk heid zijn het diep betreurenswaar dige incidenten, welke, in laatste instantie, het herstel van vrede en welvaart voor de naar rust en ge luk hunkerende mensehheid zeer aanmerkelijk vertragen In Amerika wordt dit, hoezeer men de Russische methoden op alle internationale bijeenkomsten ten scherpste blijft veroordeelen, diep gevoeld. En zoekt men ook naar een uitweg uit deze impasse door wezen en doeleinden der conferentie nauwkeurig vast te stellen. Bijna alle groote bladen houden zich met dit probleem bezig, uitgaande van de vraag, waarom een procedure kwestie welke in zich van betrek kelijk weinig belang schijnt, tot zulke hevige uitbarstingen aan leiding geeft. De gezaghebbende^ „New York Times" meent, zeer Terecht overi gens dat het werkelijke geschil veel dieper zit. Het centrale strijdpunt, rond hetwelk te Parijs alles draait gelijk dat ook in de Vereenigde Naties, in den Veiligheidsraad, in de aitoomcommissie en overal elders (het geval blijkt te zijn is ,,of de wereld beheerscht zal worden door de macht van twee of drie super- mogendheden: dan wel dat zij zal worden geleid, ten minste in de mate van het mogelijke, door een soort internationale democratie, ge baseerd op de samenwerking van all stajen, groote en kleine, vol gens de beginselen van algemeen aanvaarde internationale wetten". Het New Yorkscihe blad stelt dan Vast dat de huidige Parijsche con ferentie evenals alle groote in ternationale bijeenkomsten op der. grondslag van deze opvatting is saam geroepen; en dat juist om die gezonde opvatting te handhaven, de kleine naties in opstand tegen de opperheerschappij der gronte mo gendheden zijn gekomen. De V. S- en Engeland hebben den kleinen ten minste een gedeeltelijke voldoe ning gegeven; „alleen Rusland wei gert en neemt een Houding aan, welke Byrnes karakteriseerde als de Russische poging om de confe rentie en daardoor den vrede zelf te overheerschen". We meenen, diat de „N. Y. Times" met deze analyse tot de kern van alle moeilijkheden te Parijs is door gedrongen. En in dezen gedachten- gang past ook volkomen de over tuiging, welke in conferentiekrin gen blijkt te bestaan, dat de reeds acht dagien traineerende besprekin gen Euiropa meer verdeeld dan ver - eeniga hebben. Openlijk wordt de meening uitgesproken, dat de sov jet-delegatie een vertragingstactiek beoefent, met den doelbewusten op zet 't herstel van West-Europa zoo veel mogelijk te bemoeilijken ten einde in dat deel van ons continent, d>; het eenvoudig tot zijn invloeds sfeer heeft verklaard, zijn machts doeleinden ongestoord te kunnen verwezenlijken. Men houdt er dan ook reeds rekening mede, dat de conferentie als zij op haar uiter sten datum van 13 September is aangekomen, nog lang geen eind- overeenkomst over de vijf vredes verdragen zal hebben bereikt, zoo dat een nieuwe zitting in November of waarschijnlijker December nood- zakelijk zai zijn. Want October en een deel van November zijn voor de zitting van de Vereenigde Naties gereserveerd. Rusland streeft duidelijk een ver_ deeling van Europa in twee kam pen na, eén waarin de communis tische dictatuur onbeperkt zal woeden: één, dat zich met de groot ste moeite van de slagen van twee oorlogen zal herstellen. Waarschijn lijk zou het het best zijn reeds nu uit deze politiek alle consekwenties te trekken. De spoorwegverbinding Noord-Zuid is hersteldwaarmee een knap stuk werk aan de Moerdijkbrug is afgeleverd. Heater seint uit Berlijn: Dnit sche moeders hebben zich tot het internationale Itoode Kruis, de sovjet-autoriteiten, den wereld raad van kerken en den bisschop Van de belljdeniskerk van Berlin Kewenci, teneinde hun hulp in te 'oepeu, om hun kinderen terug te ^tigen, die tijdens periodieke raz- door de Russische geheime P?Utie in Brandenburg (Russische 2öne> Z|jn weggevoerd. Door deze razzia's zijn reeds zes oistricten van deze provincie vol- beroofd van kinderen van 13 jaar, die, naar een officier van de Russische geheime politie ij moeders zou hebben mee gedeeld, worden weggevoerd „om opnieuw te worden opgevoed". Zij zouden twee jaar van huis blijven. Een delegatie van moeders heeft «jan een verslaggever verteld, dat kinderen geen bagage mochten jneenemen en in het gelid de dorpen *h /^rc,^eerden in de kleeren, die worder^ lig aan hadden. Per spoor pen cebrLKar de concentratiekamp heeft achter m0n hen Sezien draadversperrfng VOUdige Prikkel* lion kaarten JLA, JLB, 608 A 74 Melk 2 Pter melk. B 74, C 74 Melk 3% liter melk. 402 Aardappelen 3 kg. aardappelen. Bonkaarten LD, LE 608 D 74, E 74 Melk 6 liter melk. 902 Aardappelen 1 kg. aardappelen. Tabakskaarten T 42 2 rantsoenen tabaksartikelen. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moet aldaar de aardappelbon 402 worden inge- leverd. Petroleum Voor het tijdvak 11 Augustus t/m 7 September a.s. zijn de bonnen 474 en 974 algemeen aangewezen voor het koopen van 2 liter petro leum. „Zelden zag ik een troep die op zoo voortreffelijke wijze voor den dag komt. Zy zyn rustig, be heerscht, voor den duivel niet bang en vol plichtsbetrachting. Zoolang Nederland dergelyke, troepen kan voortbrengen, behoeven we voor de toekomst niet te vrcezen." Terwijl gen. maj. H. v. Frijtag Drabbe deze woorden tot de jour nalisten spreekt blinkt in de gryze zeemansoogen van den commandant voldoening en trots. Voldoening over zijn zoo bevredigende inspectie reis naar Soerabaja. (,,ïk ben enthousiast teruggekeerd" verklaart de generaal), trots op de gediscipli neerde energie van de 6 a 7000 man, die onze eerste mariniersbrigade in de Oost vormen. Deze eerste brigade heeft een moeilijken tijd achter zich. De generaal vertelt, hoe de brigade in 1943 werd op stapel ^ezet met als doel „combined operations" tegen Japan. Gesteund door reclame op zijn Amerikaansch had de werving actie aanvankelijk groot succes by de Nederlandsche jongens, beu van vier jaar stilzitten, belust op avon tuur en verlangend voor hun land te strijden. Toen begonnen echter de moeilijkheden. Eenerzijds kreeg door de capitulatie van Japan, de brigade plotseling een geheel andere doelstelling (hulp aan Indië)de hiervoor noodzakelijke reorganisatie moest onder hoogen druk geschie den, waardoor fouten en teleurstel lingen niet konden uitblij-^n. Anderzijds had het transport naar Indië plaats op voor de tropen ongeschikte schepen. En toen men er kwam, mochten ze in Indië niet aan land. Gevolg56 dagen doelloos ronddobberen en, met Indië in zicht, aan land gezet in MalaKka# ünbe schryfelijke toestanden heerschten liier; onze jongens hebben hier wel iswaar den bezem door gehaald, en de orde hersteld, maar vele idealen zyn in Malakka gesneuveld. Eindelijk in Soerabaja aan gekomen kreeg de brigade op dracht de Br. Indiërs af te los sen. Wat toen gepresteerd is grenst aan het ongelooflijke Eén brigade loste een heele di visie af, de Nederlanders,nog niet voldoende getraind, ston den soms 48 dagen lang aan het front, terwijl de Br. Indiërs om de 10 dagen afgelost werden. Uiterlyk mogen deze jongens het afleggen tegen het vooroorlóg- sche korps, toen de nood aan den man kwam deden zij schit terend werk. Marinierswerk van den ouden stempel. Naar aanleiding van de klachten van het publiek, dat den winkeliers veel slechte praktijken aanwrijft maar meestal geheel ten onrechte wijst de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten er op, dat hetgeen momenteel aan tabaks artikelen aan den handel wordt ver strekt, voor een groot deel bestaat uit sigaren in de goedkoopere prijs klasse. Duurdere sigaren en ook sigaretten worden slechts in ge ringe hoeveelheden ter beschikking gesteld. Dat er zoo weinig sigaret ten beschikbaar zijn, vindt volgens de vakgroep zijn oorzaak in de vacanties van de tabaksarbeiders en in een onverwacht tekort aan ver- pakkingscarton. Men zal zich dus den eersten tijd met weinig sigaret ten tevreden moeten stellen. Van overheidswege werd ons hier omtrent nog medegedeeld, dat boven genoemde factoren wel een rol spe len bij de huidige schaarschte, maar een der voornaamste oorzaken ge legen is in de stakingen in de in dustrie in Juli, waardoor de voor raden zijn ingekrompen en een vacuum is ontstaan. Dientengevolge kan men den detailhandel niet geven, wat deze wenscht en moet het publiek op zijn beurt genoegen nemen met wat de detailhandel ter beschikking heeft. Dat in dien tijd van teleurstel, ling, misère in Malakka, en te zwaar werk te Soerabaja wel eens kankerbrieven naar huis gezonden werden, is te begrijpen. Jammer noemde de generaal het, dat deze brieven, de eenige voorlichting, die Nederland toen had, klakkeloos ge loofd werden. Want veel erin was overdreven, onjuist of gegenerali seerd. Nu en dan heeft aan het front een terreinzuivering plaats waarbij natuurlijk wel eens „spatten val len". Maar de geruchten, dat de mari niers daarbij te doortastend optre den geruchten, veelal ontstaan door blufferige briefschrijvers worden misschien het best weerlegd door het feit, dat geregeld honder den krijgsgevangenen worden bin nen gebracht. Over de toekomst van onze jon gens verklaarde de generaal ten slotte, dat de zorg voor na den diensttijd in handen is van een de mobilisatiebureau, terwijl een spe ciaal bureau is belast met de zorg voor htn, die na den oorlog in Indië willen blyven. De demobilisatie der vrijwilligers zal binnenkort door het departement geregeld worden. Voor het einde van dit jaar js ech ter demobilisatie niet te verwach ten. VROUWENTAAK IN 1946 Mannen regeeren. Niet alleen in de departementsgebouwen maar ook in de concerns, bureaux en werk plaatsen, En naar wat zij wisten klaar te maken vofir de volkswel vaart spreken de economisch» geschriften van al dan niet geslaag de perioden met en zonder gouden 'rand. Hoe geneel anders dan die be rekende mannen waren in den loop der tMden de vrouwen. Wat er aan edels werd voortgebracht, wat aan geluk werd geschapen, was zeer vaak immers het werk der vrouw. Mahnen dachten in geld, vrouwen in liefde. Ook de vrouwen zijn thans bezig te verharden. Zelfs zij komen in de greep van den Mammon. Nu weet ik wel. dat het leven duur is en sommige salarisgroepen nog laag. Tegen onsociale toestanden vechten is daarom voor de vrouwen een recht, dat we haar tenvolle gunnen. -Doch de affaire is niet alleen een geldkwestie. Er is een tendenz tot minder in spanning tot meer genieting, tot meer berekening met ais gevolg, dat vele liefdedaden niet meer worden uitgevoerd. Het leven in zijti geheel verliest veel schoons Met al den vrijen tijd en met al dié zooge naamde levensvreugde wordt da were Yt armer, armzaliger zelfs. Als vrouwen niet meer weten te offeren, is de gemeenschap verloren., Dat lijkt misschien hard, maar 't ia de waarheid. Binnen tien jaer zitten we voor ëen ellende, die reeds nu merkbaar wordt. Nog zoo pas deelde de Burgemeester Van Delft in de zitting der Provinciale Sta ten mede, dat de krankzinnigen gestichten voor een tekort staan van 32 pet aan gediplomeerd vrouwe lijk personeel Bij de toch al harde realiteit van het leven moeten de vrouwen de met zachtheid en teederheid ge vleugelde liefde vertegenwoordigen. Thans loepen velen in de strikken van uitgeslapen zuinig rekenende leiders van zaken, die in de trouw, een goedkooper kracht vinden dan in den man. De vrouwen hebben door de voorspiegelingen en daar naast wegens gebrek aan ervaring de kwestie niet door. De werld gaat steeds meer op zijn kop. In dit verband lanceer ik ook nog enkele gedachten van een oudera ongehuwde vrouw naar aanleiding van artikelen over de edelgarde der niet getrouwde dames. Zij pleit in een uitvoerig schrijven voor zich verdienstelijk maken, waar zulks kan. Tegemoetkomend tegen over elkaar, niet neerbuigend door hoogere standen. Geen zelf zucht. Zy beveelt ook aan korto cursussen in E.H.B.O., als die van het Roode Kruis, helpen bij de ver vaardiging van Braille-geschriften voor blinden. Deze vrouw wil nog helpen zonder koude berekening van het hoogst* loon en het grootst aantal fuiven. Juist dame, edelgarde met vlam-* mende harten. Elk geve het voor beeld. HENK VAN DER MAZE. De voormalige privé-trein van Adolf Hitler kwam Dinsdag te Boedapest aan met 35 millioen goud, de geheele buitgemaakte re serves van de Hongaarsche Natio nale Baak. De lading van 23 ion kwaim uit Frankfort onder zware bewaking. Het was het eerste geval van te ruggave van activa aan een vijan delijk land. De Hongaarsche autoriteiten hopen met dit goud de inflatie tot staan te brengen, zoo meldt een bericht van Ass Press. „Wij zijn in hooge mate dank baar. dat de Amerikaansche re geering ons ons goud teruggeeft", zeide Dr. N Nyardi. de., onder staatssecretaris van financiën. Het is de eerste stap op de weg naar wederopbouw van Hongarije. Het Hongaarsche volk zal nu vertrou wen hebben in onze nieuwe munt eenheid 22. Niettegenstaande het 'n koele nacht was, hadden onze twee vrien den goed geslapen onder de dekens, Welke ze in de zadeltasschen van hun rydieren gevonden hadden, waar, tot hun verwondering, ook een zaklantaarn In lag. Ze gingen vlug op pad, en, nadat ze enkele uren gereden hadden, doemde ln de verte een 'ang bouwwerk op. „To bias, zou dat de Chineesche Muur weer zijn?" vroeg Binky Het was hemStapvoets gingen ze een poort onderdoor. Verlangend om de ach tervolging voort te zetten, gaven ze zich geen tyd voor een oponthoud en reden verder. Thans zyn verschenen de staats bladen 197 en 198 houdende de rege lingen met betrekking tot de aangekondigde bijzondere uitkeerlng en de toekenning van het Invasie voorschot aan de onderwijzers by het lager onderwijs. De nieuwe minister van Marinet resm kap.-luit. tgr zee JA. Schagen van Leeuwen ■hm Het bericht in eenige bladen, vol gen,. hetwelk de Nederlanders, gebo ren in 1921 tot en met 1924, voor den militairen dienst gekeurd zouden worden, is voorbarig. Wel is zoo ieta in ernstige overweging, maar voor- loopig is alleen te wachten een re- gistratie van Nederlanders, geboren in één van de genoemde jaren. KINDER VERLAMMING. In de V. S. heerscht momenteel de ernstigste golf van kinderverlam ming der laatste tien jaar. In het centrum van de epidemie St. Paul en Minneapciis zijn in 36 uur 27 nieuwe gevallen gemeld,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1