Splitsing van Duitschland PARIJS KOMT OP GANG Na den bewogen nacht een vredige dag Ongemanierde reismanieren De vermogensaanwasbelasting aangenomen DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 HET REGLEMENT GEREED GEVAAR VOOR INFLATIE IN CANADA Ontwikkeling der V. S. een bedreiging „Edam" heet de nieuwste K.L.M.-er TWEE DEELEN ALS SOUVEREINE LANDEN RELGIE'S REGEERING Meerderheid voor Huysmans DE N.S. DOEN EEN BOEKJE OPEN Overzicht Tweede Kamer Geen kinderaftrek - Het tarief ongewijzigd IM- -J ERNSTIG AUTO-ONGELUK Ziekenhuis-overste en -directeur gedood KONINKLIJK BEZOEK AAN TWENTHE (Van onzen correspondent) Parijs, 7 Augustus 1946. Na de langdurige, vaak heftige debatten der nachtzitting van Dinsdag op Woensdag, waarin het .beginsel der enkelvoudige meer derheid werd verworpen en een Britsch compensatievoorstel werd aangenomen, met alleen de Sla vische delegaties als tegenstem, mers, werd vandaag de slotzitting van de commissie voor het regle ment bijna een huishoudelijk on deronsje. I)e gevallen beslissing had de gemoederen blijkbaar ge kalmeerd en vandaag was men voot elkander een en ai vriende lijkheid, zoodat zelfs de stemmin gen konden uitblijven. Voor de belangrijke kwestie van de stemmingen ziet nu de situatie, na de aanneming der Britsche amen dementen, er aldus uit: beslissin-, gen over procedure-kwesties zullen bij enkelvoudige meerderheid wor den genomenbesluiten betreffende alle andere kwesties eischen de twee derden.meerderheid. De aanbevelin gen der conferentie voor de groote vier zullen intusschen tweeenei zijn1de aanbevelingen, aangeno men met een meerderheid van twee derden der conferentie-leden2. de aanbevelingen, aangenomen met meer dan de helft maar mmder dan twee derden der stemmen. Maar vandaag ia daar op voorstel van Joego.Slavië nog iets bijgeko men, de mogelijkheid namelijk, dat nabuurstaten, die voor hun voorstel geen meerderheid kunnen vinden zich niettemin met hun voorstel tot den raad van ministers van buiten- hnciscliG zaken kunnen tvenden. Een belangrijk punt was het uit- noodigen der voormalige vijandelijke staten. Byrnes stelde voor Italië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en ■Finland uit te noodïgen een delega tie te zenden, om in de algemeene zittingen te warden Seh°orA hinsky was 't er 5°^ zelfs op spoed aan»* wilde die dele gaties ook in de cTmmissievergade. ringen toelaten, waarmede Byrnes zich accoord verklaarde, als de com- 'missie ze wil hooren. Besloten werd, onmiddellijk de uitnoodigingen te zenden, opdat de delegaties 10 Augustus aanwezig kunnen zijn. Namens de Fransche delegatie en hei secretariaat der conferentie vroeg de heer Foucu du Parque «dat geen verhandelingen in ex- tenso zouden worden opgemaakt. Hij het congres van Versailles heeft men dit wel willen doen, maar het Werd een mislukking. Ook nu z?ou dit tot eindelooze discussies over teksten aanleiding kunnen geven. Alleen zullen dagelijks worden ge publiceerd de genomen beslissingen en die verklaringen, waarvan de delegaties de publicatie vragen en den tekst aan het secretariaat mede- deelen en voorts mededeelingen die de delegaties aan het secretariaat sturen. De vergadering ging daar mee accoord. Het voornaamste punt van discus sie op de langdur ge namiddagzit- ting was ongetwijfeld dat van het voorzitterschap der commissies en daar werd men het merkwaardiger wijs zeer snel over eens. Byrnes stelde voor, dat geen leden van de ^e^egaties behoorend tot den raad &roote vier een commissievoor- Ai ei5c^ap konden bekleeden en dat 2? bepaalde natie niet meer dan comiT1issievoorzittersc'hap zou nen waarnemen. Deze regeling n zonder stemmen worden aan genomen. China, dat tot de groote mogendheden behoort, doch n et tot de vier, verklaarde geen enüel com missie-voorzitterschap te zullen aanvaarden. Zoo heeft de commissie voor het Reglement dus haar taaie volbracht. In de algemeene zitting van Donder jaag moet dit reglement nu de goed keuring van de algemeene vergade- nng ontvangen, waarna men tot het benoemen der voorzitters hoopt te kunnen overgaan. De voorstellen en amendementen voor de commissies moeten te voren worden meegedeeld, evenals de rapporten, doch er werd ook mededeeling gevraagd van de rapporten, welke de raad van de vier bezit met betrekking tot de ontwerp-tractaten. Spaak werd tenslotte gehuld gd voor de wijze, waarop hij de soms spannende debatten had geleid. De Ga/naicteezen werden Dinsdag avond door hun regieeriing gewaar schuwd. dat zij staan voor een „ommididiellijike dreiging van een ernstige inflatie" en de plaatsver vangend minister van financiën, D C. Abbott gaf hiervan vcor een groot gedeelte de schuld aan de V-S. Hij maakte verder bekend, dat de kosten van het levensonder houd tusschen 1 Juni en 1 Juli met 114 punt gestegen zijn. waar door de index over de afgèloopen vier maanden met in totaal 5 pun ten is toegenomen, aldus meldt Ass Prees. Sprekende over de omstandig heden in de wene'ld, die tot inflatie leiden, zeide Abbott: „Wij zijn ons in het bijzonder bewust van die ongelukkige wen ding, welke de gebeurtenissen in de V.S. hebben genomen en van de reeds lenigen tijd bestaande druk en sraanointg, welke geleid heeft tot de instorting van hun prijs- beheerscih.imig. Dit vergrootte bet „gevaar van inflatie in Canada, Tekorten en moeilijkheden bij de arbeidskrachten en bij den aan voer van materiaal, welke her haaldelijk verengend worden door arbeidsgeschillen in de V.S. en ook in hot binnenland, brengen nog steeds, onis streven naar een hooge productie in gevaar, dat het eenige antwoord vormt op het dreigende inflatie-gevaar". Volendam en Edam hebben giste ren samen de vijfde DC 4 van de K. L. M. ,,Edam" gedoopt, terwijl honderden nieuwsgierigen toeschouw den. Voor het neuswiel van het vlieg tuig voerde op het platform van Schiphol een* aantal Volendammer vrouwen en meisjes een volksdans uit, terwijl de mannen in hun wijde broeken er omheen stonden geschaard en het Volendammer muziekkorps zijn vroolijkste muziek liet hooren. Twee kaasdragers in hun officieele pakken droegen een berrie, volge laden met Edammertjes aan en dan liet de burgemeester van beide plaatsen na een toespraakje de champagne langs het neuswiel vloeien. Het Wilhelmus weerklonk en de nieuwste aanwinst van de K. L. M. had haar naam gekregen Gezagvoerder Groeneveld heeft hier na een aantal Edammers en Volen- dammers uit hun eigen" vlie,gtuig hun woonplaatsen getoond, maar sommigen bleken beter zee- dan luchtvast te zijn en kwamen als ge volg van de remous met erg witte neuzen op Schiphol terug. Reeds zinspeelden wij er op, dat de Engelsche pers, als vertegen woordigster der Britsche openbare meening, aan bepaalde problemen, welke, hoezeer zij wellicht in diep ste wezen de conferentie raken en zelfs beheerschen, niet op de agenda voorkomen en dus ook niet officieel te Parijs worden bespro- kien, meer plaats inruimt dan aan de vredesverdragen met de as- satellieten. Wij denken daarbij aan de Duitsche zöne-kwestie, aan Oostenrijk en Hongarije, en aan het Palestijnsche vraagstuk. Karak teristiek in dit opzicht is bijv., dat de vorige week Dinsdag, den dag dus waarop de opening der confe rentie werd verslagen, een der ge zaghebbendste Engel'scbe bladen een goede anderhalve kolom het blad is zeven kolom breed en elke 16 Augustus op Uw bon weer 100 gram Men reist tegenwoordig niet voor zijn plezier. Bijna 4000 personen hebben gepoogd door hun optreden het reizen per spoor nog moeilijker te maken. Aldus concludeeren we uit een statistiek der Nederland- sche Spoorwegen. Enkele gegevens mogen hier volgen: Getrouw aan het devies Veilig. Vlug, Voordeelig, bevindt zich in iedere spoorwegcoupé een noodrem alleen te gebruiken in gevallen van nood. Niet minder dan 185 reizigers hebben echter sinds de bevrijding, dus in één jaar beproefd wat er wel zou gebeuren wanneer zij aan die rem trokken. Welnu, de trein had aanzienlijke vertraging en de nieuwsgierigen werden bekeurd Hetgeen den beiden onderdeelen vlug en voordeelig niet ten goede kwam. Verboden te rooken99 De statistiek van het aantal over tredingen van het rookverbod by de N. S. is een duidelijke graadmeter van de verbetering van onze tabaks positie. In Juli van het vorige jaar stonden wy er nog zeer slecht voor; er werd slechts één persoon bekeurd wegens het rooken in een niet rook- cöVpé De volgende maand waren het er twee, in September reeds 73 en daarna liep het regelmatig op; in December werd een record be reikt met 372 overtredingen. In het jaar 1946 bewoog het aantal zich steeds om de 300 en bereikte in Mei van dit jaar een aantal van 366. Aan de bij de N. S. geldende voor schriften moet de hand worden gehouden, wil men het allen reizigers naar den zin kunnen maken. Ver woede rookers zuilen er echter goed aan doen, zich van tevoren even van de situatie op de hoogte te stellen. Onze Nederlandsche treinen kennen n.l, wagens waarin het „verboden te rooken" geldt. Vele buitenlandsche wagens die thans hier in gebruik zijn daarentegen, geven alleen aan, in welke compartimenten gerookt" mag worden. Springen in lijdenden trein. Er zijn ook reizigers, die een zeer gevaarlijke sport beoefenen. Natuurlijk is het sneu, hard geloo- pen en zich ingespannen te hebben en op het perron tot de ontdekking te komen dat de trein juist bezig is weg te ryden. De verzoeking is inderdaad groot, het op een loopen te zetten en de voldoening te smaken nog juist mee te kunnen. Toch weegt dit niet op tegen het gevaar, dat vtrbonden is aan het springen op rijdende treinen, vooral nu deze doorgaans meer dan vol zijn. Velen hebben dit tot hun niet geringe schade al moeten ondervinden, hetzij doordat zij in een ziekenhuis tereent kwamen^hetzij doordat zij werden bekeurd. In 1945 werden niet minder dan 398 personen bekeurd, die probeer den, m een rijdenden trein te sprin gen. In September en October waren de aantallen zelfs resp. 115 en 159. Deze maanden kenmerkten zich toch door gevaarlijke toeren van de reizigers Niet minder dan 92 en 112 van hen probeerden n.l. op het laatste moment nog door een raam naar binnen te kruipen. De chaos zou niet meer te overzien zijn, wanneer hier de vrije hand zou worden gelaten en het aantal ziekenhuizen zou vertienvoudigd moeten worden Gelukkig vermin derde het aantal gevallen in 1946 aanziieniijK April vertoonde een maximum met 64 overtredingen en raamklimmerj* kwamen niet meer voor. Tenslotte werden in 1945 337 en in 1946 152 overtredingen van diver sen aard gepleegd, waartegen werd opgetreden. Zoo werden in één jaar niet minder dan 3892 reizigers "be keurd voor een of andere overtre ding. Met de ingewikkelde materie der „vermogensaanwasbelasting" is de Tweede Kamer zonder verdere stoor nis klaar gekomen. Ze was vorige week gevorderd tot art. 28, waarbij o.a. de heer Teulings c.s. twee amendementen hadden ingediend, die ampele bespreking uitlokten. Het eerste bedoelde ook de spaarzaam heid uit vermogen te belooften door extra vrijstelling te verleenen; het tweede wilde bij de heffing dezer belasting evenals elders kinderaftrek toepassen, bij welke beide gevallen de voorsteller vooral de kleinere bezitters (meest °P ouderen leeftijd voor de eerste categorie) op het oog had. Voor geen van beide had minister Lieftinck oor. Ten aanzien van de spaarders uit vermogen achtte Z. E. geen „bijzondere bevoorrechting" gemotiveerd; en zoowaar meende hij op denzelfden grond ook den kin deraftrek te moeten afwijzen. Zeer terecht ging de heer Teu- i:ngs, die voor het overige de tech nisch-finandeële argumenten niet nbesproken liet, op dit laatste met nadruk in. den minister er op wij. zend, dat sociale gezinspolitiek zich met fwi o, "1''1 heeft gisteren 99 tegen 87 stemmen de verkla- fj"g van tie nicnivo linksche coall- "e-regeering goedgekeurd. e 8enaat sprak zijn vertrouwen "H met 79 tegen 77 stemmen en 3 onthoudingen niet behoort te beperken tot de min- der-draagkrachtigen maar van al gemeene strekking moet zijn. Het gaat hierbij niet om grootere of min- j der groote draagkracht, maar om er kenning door den staat van hef ge zinsleven als zoodanig. Mej; den minister achtte nochtans de meerderheid der Kamer den kin deraftrek bij deze materie niet °P naar plaats; en vooral zal bij velen ook hebben gegolden het peulschil letje van 150 5. 200 millioen, dat met de zaak gemoeid was. Op het prin- cipiëele heeff. helaas vaak de dub- beltjes.kwestie den voorrang. Met uitzondering van de Party van de Vrijheid" lieten de andere fracties de katholieken alleen staan. Het amendement kelderde met 36 tegen 29 stemmen. uittuil- te vu Ook het eerstgenoemde ging den- moet*"gaan* ook'al"omdat^mén an- zelfden weg, ofschoon de heer Don ker (P. v. d. A.) er aanvankelijk zijn instemming mee betuigd had. Hij kwam zich nu excuseeren, zich beroepend op den minister die intusschen op geen stnkken na zeg gen kon welk bedrag er mee ge moeid zou zijn Op het kantje (34-32) duikelde een amendement-Bierema (P.V.) (tot 3 pet. vrijstelling voor stille reserves van bedrijfsactiva), waarmee den minister opnieuw een 100 millioen bespaard bleef. Wij noteeren uit de gedachtenwis- seling de mededeeling van den be windsman, dat art. 9 ook geldt voor studieverzekeringen voor zoover er een element van sterfte-risico bij betrokken is. Het tarief Ook over de kwestie van het te heffen bedrag is nog in den breede van gedachten gewisseld. Voor degenen die hun aanwas op onoirbare of ongerechtvaardigde wijze verkregen hebben werd 90 pro cent voorgesteldde communisten vonden echter, dat tot 100 pet. moest worden gegaan. Bij de andere (oirbare) vermogens, aanwassen zou de heffing voor lichamen 50 pet. bedragen; terwijl voor de natuurlijke personen tot f 50.000 50 pet., tot 100.000 60 pet. en boven de ton 70 pet. zou gehe ven worden. De P. v. d. Arbeid wil de tot 80 pet. gaan; de communisten met een gewijzigde progressie tot 90 pet. De anti-revolutionairen wenschten de progressie afgeschaft te zien. (Ook het oorspronkelijke ontwerp kende die niet). Wat de 100 pet. voor de collabora teurs en „zwarte pieten" betreft, voerde de minister een keur van technische motieven aan, waarom met 90 pet. kan worden volstaan, terwijl bovendien deze categorie nog op andere wijze met den fiscus in aanraking komt, vzoodat zij voor het volle pond wordt getroffen. Ten aan zien van de progressie vond de be windsman een sterkere bijdrage voor een grooteren aanwas gemotiveerd, ofschoon men hiermede niet te ver ders de grens nadert van de heffing voor den onoirbaren aanwas. Tegenover het heffingsstelsel ten bate van de familie-vennootschap, door den heer Teulings volgens Z. E. „met groote kennis van de betreffende materie" voorgedragen, stelde de minister zich niettemin te weer; zoodat de voorsteller na een bevredigende toezegging ter zake van den bewindsman die den katholieken afgevaardigde ander maal prees om zijn gedegen en des kundigen arbeid aan de totstand koming dezer wet zijn amende ment terugnam. Alle andere amendementen wer den ook ditmaal naar de papier mand verwezen (practisch resultaat van heel den middag dus: nihil), waarna het ontwerp zonder stem ming werd goedgekeurd. Een kleine schermutseling op principieel terrein tusschen den minister en den heer de Wilde bracht even afwisseling In het fiscaal- technisch debat. De bewindsman en de heer Donker (P.v.d.A.) hadden het den anti-revolutionairen voor man kwalijk genomen, dat hij perscmalistiseh- en nationaal-socia- lisme in één adem noemde. Het ging nl. om de stelling van den minister dat de bels stingpolitielc ook tot doel moet hebben de vermogensverhou dingen te beïnvloeden en deze theorie had de heer De Wilde tot nu toe alleen in praktijk zien ge bracht door den heer SchachtVol gens den minister echter had de belasting op de niet uitgekeerde winsten van president Roosevelt reeds een sterke sociaal-structureele strekkfhg. Kinderbijslag In een louteT technische wijziging van de Kinderbiislagwet was ter loops het natuurlijke en wettiglijk erkende kind met een wettig of ge wettigd geliikgesteld. Bij monde van den heer Hooij drong de Kath. fractie aan on het terugnemen van deze incidenteele verandering van princinieelen aard en minister Lieftinck, die zijn goede trouw ten deze betuigde, gaf aan dien wenseh gevolg door het amen dement over te nomen onder beding nochtans, dat ook voor het natuur- 'üke kind bij de regeling van den kïnderhiislag zal worden gezorgd- De Kamer komt nu nas weer bij een. wanneer de schriftelijke voor- h"re?d!ng tnznke do Commlssie- rtenri->ai voor Indië achter den rug is. L. H. kolom telt ongeveer vier maal zooveel woorden als ons baby- krantje aan de Parijsche bijeen komst wijdde, maar ongeveer negen kolom aan de zöne-kwestie. In den loop der week kwam het Palestijn- scthe probleem naar voren met practisch dezelfde verhoudingen. De conferentie is, ten minste in het huidige stadium, nog maar tweede-rangscopie voor Engeland. In tegenstelling met de beteekenif voor de kleine naties, die juist in deze faze een verbitterden strijd om haar plaats in de wereld voe ren; tegên den kolos Rusland, die geen ander doel nastreeft dan de absolute politieke en ideologische opperheerschappij in zijn invloeds sfeer, straks wellicht in geheel Europa uit te oefenen. De Engelschen en Amerikanen zijn nu druk bezig hun bezettings zones in Duitschland tot een econo mische eenheid samen te smelten, en de Franschen zullen, zij het wellicht met tegenzin, op dezen weg moeten volgen. Er wordt op het ©ogenblik over de modaliteiten van deze eenigszins penibele aan gelegenheid onderhandeld, maar de zaak zal met bekwamen spoed doorgezet worden, eenvoudig omdat het een bittere, maar onontkoom- lijke noodzakelijkheid is. Hiermede voltrekt zich echter ook de zoo gevreesde splitsing van Duitschland in twee deelen, aan beide zijden van het ijzeren scherm. Er komen, politiek gezien, twee op zich staande gebieden, dit volkomen in strijd met de overeen komst van Potsdam; en het is de vraag, of, ais deze ontwikkeling doorzet, een vredesconferentie voor Duitschland nog veel zin zal heb ben. De twee, tegenover elkaar staande groepen zullen dan slechts ieder hun deel moeten organisee- ren, waarmede zij overigens reeds druk doende zijn De coördinatie zal dan in een geheel ander vlak dan van een Duitsche politieke en economische eenheid liggen. Men krijgt twee landen, die souverein of onder de souvereiniteit van hun bezetters onderhandelen over econo mische en handelsverdragen. De Russen schijnen het nu reeds in die richting te willen sturen. Zij hebben reeds te kennen gegeven, dat zij gaarne in de Angelsaksische besprekingen zouden worden inge schakeld, maar dan op een door hen gewenschte basis; die van den goedereniruil tusschen eenerzijds de Russische, anderzijds de ver- eenigde drie andere zönes. Dus twee economische, en later ook twee politieke eenheden, in plaats van één Duitschland. federatief ot .rijksgebied. De consekwenties van deze evo lutie grijpen diep in het Europee, sche leven, maar niet minder in dat van de drie Westelijke staten; Nederland, België en Frankrijk in, vooral als het scherm nog dwars door Oostenrijk zou gaan loopen, er aldus Tsjecho-Slowakije en Hongarije, met den Balkan van Europa zou losmaken. Veel zal tegen de Russische handelwijze niet te doen zijn; des te belangrijker zal het dan ook zijn, dat geheel West-Europa, met ijlbegrip van Engeland, zich grondig verstaan om hun levensbelangen zoo reëel moge lijk in het Westelijk deel van Duitschland te behartigen. Op den rijksweg UtrechtArn hem nabij Scherpenzeel, onder da gemeente Renswoude. heeft Woens dag een ernstig auto.ongeluk plaats gehad, waarbij 3 bekende personen uit Helmond het leven verloren. De auto vloog, door een defect aan de stuurinrichting, met een snelheid van ongeveer 55 K.M. te gen een IVjom en geraakte in brand. Dientengevolge werden van da vijf inzittenden gedood; de moeder, overste van het ziekenhuis te Hel mond en de geneesheer-directeur van dat ziekenhuis, de heer J Bou- ma, met zijn echtgenoote, terwijl da administrateur van het ziekenhuis, de heer Groos, en de chauffeur zwaar gewond werden. Vrijdag a.s. zal HM de Koningm een bezoek aan Twenthe brengen# waarbij de door den oorlog getrof fen steden Hengelo en Knschedd zullen worden beaocht. De Koningin zal om 11.45 uur pof trein te Hengelo aankomen. Op1 het station zal zij door bet college van B. en W worden ontvangen* Na de -bezichtiging van de stad vertrekt d© Koningin per trein naar Enschede, teneinde ook hief de verwoeste deelen der stad te be* zoeken. Op het stadhuis te En* schede zullen besprekingen worden gevoerd met vertegenwoordigers der Twentsche bevolking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3