H.M. WOONT PASSIESPELEN TE TEGELEN BIJ MGR. ARIENS HERDACHT Nederlandsche plannen De politieke delinquenten Petroleumpolitiek in Iran DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CHINEESCH AVONTUUR. Een processie 68ste JAARGANG MAANDAG 12 AUGUSTUS 1946 No. 20085 RUSLAND SPEELT ZIJN SPEL Maar Engeland blijft een geduchte tegenspeler BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM DE DUITSCHERS IN SPANJE Aangemaand hei land te verlaten Pauselijke boodschap aan Truman BEGROETING DOOR MGR. LEMMENS DE ANNEXATIE-KWESTIE VRIENDEN STAAN ROND ZIJN GRAF BESCHOUWINGEN IN DE J DE HOUDING DER KATHOLIEKEN tegenover pol. delinquenten „N. Y. TIMES" Nieuwe richtlijnen voor hun vrijlating NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR DR. J. WITLOX ALGEMEEN REDACTEUR BUREAXJXPVo4rEd1cSTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM. TEL. 08804 ABONNEMENTSPRIJS J 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEI' V4"r> oVt O Het Nabije Oosten, waar Enge land tot dusverre den sterksten in vloed uitoefende; een invloed, wel ken bet zelf tegen den Hitler-super drang naar het Oosten bijna onge schokt kon handhaven, is den laat- sten tijd een geliefkoosd jachtter rein van Moskou geworden. Het was 't reeds in de tsaristische perio de maar na de bolschewistische re volutie van 1917, midden in de ne derlaag tegen Duitschland, had Rus land geruimen tijd noodig om weer de noodige krachten en het nood zakelijke prestige te verwerven om ook internationaal een belangrijke rol te spelen. Engeland heeft van die gedwongen Russische afzijdig heid een uitstekend diplomatiek ge bruik gemaakt om tussohen 1918 en 1939 bepaalde, eenigermate ge schokte posities te verstevigen, al ondervond het, zeker na 1930, reeds een niet te onderschatten con currentiestrijd van Duitschland en Rusland. Duitschland is, voor zeer gerui men tijd, uitgeschakeld. Bevolkings- deskundigen me-enen zelfs, dat dit land door de menschenverliezen welke het in en na den oorlog heeft geleden, over een halve eeuw nog slechts de helft van zijn huidige be volking zal hebben; zoodat het, ook als het zich economisch snel zou kunnen herstellen, in het volken- concert hoe klinkt dit woord harmonisch en melodieus! - hoog stens een derde of vierde viool zal kunnen spelen. Maar Rusland is een geweldige macht geworden, ge weldiger dan het Britsche Rijk zelf; en ofschoon het twijfelachtig lijkt, °f de interne moeilijkheden voor welke het staat, het op den lange- ren duur niet aanmerkelijk zullen verzwakken, wellicht zelfs zullen doen uiteenvallen in een groep zelf standige, elkaar fel bestrijdende staten de tegenwoordige fede ratieve republiek is het momen teel toch een geduchte concurrent van Engeland. Het spreekt vanzelf dat Moskou het Britsche Rijk, hetwelk het als het centrum van het klaarblijkelijk zoo gevreesde „Westelijk blok" be schouwt, juist zal bestoken in een gebied, waar het, als grensland, vanzelf grooten invloed uitoefent, en dat anderzijds voor de effectieve handhaving van de British Com monwealth van de hoogste, zoo niet van onontbeerlijke beteekenis is. Ten opzichte van Iran zet Rusland dan ook zijn politiek, welke in den Veiligheidsraad reeds zooveel sen satie heeft gewekt, consequent door. Wie Iran zegt, zegt olie; zegt ook Anglo-Persian Oil Company, een onderneming, waarin de Britsche regeering een derde der aandeelen bezit en waarvan, zooals een En- gelsch officieel communique dezer dagen nog verklaarde ,,Indië's olie voorziening grootendeels afhangt." In 1945 kwamen 20 millioen ton olie uit Irak en Ir,an naar het Britsche Rijk, Nu staken de arbeiders m deze oliebedrijven; om betere arbeids voorwaarden. Maar Londen weet precies, waar het om gaat. Reeds heeft Moskou volkomen de hand gelegd op alle olie in Noprd-Iran; nu poogt het hetzelfde resultaat ook in Zuid-Iran te bereiken. Met de bekende methoden. Daarom heeft Engeland nu een flinke troe pen. en vloofmacht in Bassorak, aan de Perzische Golf, vlak bij de Iraansche grens, geconcentreerd; daarom dreigt het militair in te grijpen, zonder de langdradige be sprekingen in den Veiligheidsraad af te wachten, als zijn oliebelangen in Zuid-Iran gevaar zouden loopen. Want daardoor zouden ook de hoogste belangen van het Britsche Rijk in gevaar komen. Rusland speelt zijn spel, maar Engeland blijft een geduchte tegenspeler. Z H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: kapelaan te Rotterdam (H. Familie) dr,n wel- eerw heer N. A. Commandeur; te Amsterdam (O. L. Vr.^Altijdd Bijst.) den weleerw. heer J A. M. Schmidt, te Vlaardingen den weleerw. heer H. Beek; te Spierdijk den weleerw. heer B. J. M. Quant; te Leidschen- dam dén weleerw. heer A. C. Raad- schelderste Piinacker den weleerw heer J. J. Loerakker, die kapelaan was te Ovezande. Vervolgens tot kapelaan te Haar lem (H. Joan, de Dooper) den wel eerw. heer J. J. A. van der Zalm te Castrieum den weleerw. heer C. Bakker; te 's-Heerenhoek den wel eerw. heer A. J. H. Drost, die kapelaan was te Bodegraven. Tenslotte tot kapelaan te Kwaden- damme den weleerw. heer A. E. AUwens, neomist. SECRETARIS AGTEROF HERSTELD De Zeer Eerw. Heer H. W. Ag- terof, secretaris van het Bisdom Haarlem heeft heden, na onlangs een operatie te hebben ondergaan, de Mariastichting te Haarlem ver laten. Het zal echter nog wel een maand duren, voor hij zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. De Spaansche regeering heelt een beroep gedaan op de in Spanje wo nende Duitschers, wier terugkeer naar Duitschland door de geallieer den is verzocht, naar hun land te willen terugkeeren. De regeering gaf de garantie, dat zij niet. naar de sovjet-zone zullen worden gestuurd en in het geheel geen uitzonderlijke behandeling zul len ondervinden. Het beroep werd gedaan, aldus de Spaansche regeering, in antwoord op de demarches der Britsche en Amerikaansche ambassades. Van de ongeveer 2000 Duitschers in Spanje, die door de geallieerden worden gezocht, zijn er tot nog toe 620 gerepatrieerd, van wie de mees ten voor de geallieerden onbelang rijke personen waren. Myron Taylor, de speciale verte genwoordiger van president Truman by den Heiligen Stoel, is per vlieg tuig uit Rome naar Washington vertrokken met een boodschap van Z. H. den Paus voor den Ameri- kaanschen president, aldus meldt radio New-York. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. houdt 24 Aug. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht zijn jaar lij ksche algemeene vergadering. H M. de Koningin tijdens de pause in het Passiespel te Tegelen door de medespelenden ge estdriftig toegejuicht Zondagmiddag heeft H. M. de Koningin geheel onverwacht de Passiespelen te Tegelen be zocht. De Koninklijke trein, waar- Te Veenendaal is ingebroken bij de firma Dekleuven en Ertman, grossiers in manufacturen. Een groo- te partij dameskousen werd mede genomen. De schade bedraagt zes duizend. gulden. Vooraanstaande figuren uit het katholieke sociale en cultureele leven, eenvoudige lieden, allen ver eerders van aen onvergetelijken priester, mgr. dr Alfons Ariëns waren Zondag naar Maarssen ge komen waar deze dienaar Gods 18 jaar pastoor was en zijn laatste rustplaats vond, om in groote piëteit hem te herdenken. Autobussen van ver en talryke wielrijders zag men in den vroegen Zondagmorgen in het plaatsje aan de Vecht en de eerste gang der be zoekers was naar de fraaie parochie kerk, waar mgr. J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Ka pittel met assistentie van pater Pannenbakker O.S.C uit Uden en den subdiaken J. van Haaren van 't landers in 1944 toen mr. van Klef- fens te Londen het principe verkon. Katholieke kerken is giste- K?en schryven voorgelezen van et Nederlandsch Episcopaat, waarin ove,".?.1;- °mschre ven wordt tegen- nemen delinquenten aan te ruimte' Zu},r.^erband met de Plaats- schrijven en tekst van dat ren. w oensdagavond publicee. De correspondent van de „New York Times" te Amsterdam, David Anderson, gaf in dit blad een be schouwing over de Ned# annexatie plannen en zegt daarover o.m.: ,,De politiek van het parlement blijft on zeker. Het is alleen bekend, dat de huidige regeering meer voor annexa tie voelt dan de vorige." Men meent te weten, aldus Anderson, dat het programma, dat men thans voor oogen heeft, geen uitzetting der oe_ volking vraagt. De Britten zijn rond uit gekant tegen elke vermeerdering van het aantal verplaatste perso nen uit hun zone. De correspondent noemt tenslotte de belangrijkste beoogde grenswijzi gingen Bentheim en Kleef, het eer ste belangrijk wegens de bronnen van verscheidene kleine rivieren, welke de Nederlanders onder hun controle willen hebben. De correspondent gaat voort:: ..Annexatie werd voor het eerst een digde van het in bezit nemen van Duitsch gebied by wijze van compen satie. Deze politiek om de deur voor annexatie open te houden wordt al gemeen goedgekeurd, terwijl an nexatie op zich het publiek lauw laat. Van officieele zijde wordt het zelfs nog minder toegejuicht. Nauw met de grenswijzigingen verbonden, is de pijnlijke kwestie van de bezetting van Duitschland. De Nederlanders hebben niet alleen in de verste verte geen eigen bezet tin gsgebied, maar zijn tevens ont stemd, doordat de Belgen langs de Ned. grens op Duitschen bodem zyn gelegerd, constateert Anderson. Volgens hem zouden de Nederlan. ders naast de psychologische voor- deelen van een bezetting het boven al van groote waarde achten, om met het oog op eventueele informee. Ie besprekingen der groote vier over Duitschland reeds op aangrenzend Duitsch grondgebied aanwezig te zijn. Groot-Seminarie te Haaren een plechtige Hoogmis opdroeg In het priesterkoor woonde Mgr. dr. J. Olav Smit de H. Mis by en in de eerste rij in de kerk hadden plaats genomen de tegenwoordige parochie-herder van Maarssen, ka nunnik A. E. Rientjes en de groote vriend en levensbeschrijver van Ariëns, prof. dr. Gerard Brom. Daar waren verder pr°f. AlirmK uit Nijmegen, prof. C. van Dyck uit St. Michielsgestel, secretaris van het Ariëtis-comité, pater Elpidius Bruna O.F.M. en andere bekende personen uit de katholieke drankbe- strij dings wereld, pastoor Geertman uit Enschede e™ vertegenwoordigers van de Kath. Arbeidersbeweging. Overwegend groot was het aantal Ariëus-vrienden uit Twente, maar ook uit Brabant waren vele depu taties aanwezig, die met de paro chianen van Maarssen het geiheele kerkgebouw vulden. Kapelaan W van Haaren van de Bossche St. Jan schetste in zijn her- ei ecikingspredikatie Ariëns als den wyaen en vromen priester, bij wien heel katholiek Nederland ^er schole ging, den socialen pionier, die een onverzettelijk geloof en groote neme bezat. Na de H. Mis bracht men een be zoek aan het graf, waar een krans namens de katholieken van Ensche dé gelegd werd, maar ook vele ver eerders brachten persoonlyk bloemen aan. Des middags woonden de pelgrims een tooneelvoorstelling bij van ,,Kin j:_iiu - r, nraroll PT1 KÜ 25. Eenmaal over den muur, slo pen Tobias en Binky tusschen de huizen door. ,,Wat is het hier stil. Tobias, nergens ts een levend we- te bekennen,** „Ik denk, dat ze allemaal aan de waren den hoek omgeslagen en za- zegening mee doen", zei Tobias - - "CSo •»*-* uuiaof w ij moesten ook maar mee gaan doen, dan zien we den politie.maa misschien. Ah...... daar heb Je ze alï" Tobias en zijn kleine vriend gen toen vlak voor zich een heele processie Cbineezen, die zich onder eentonig gemurmel in de richting van een grooten Tempel begaf van H. M. gebruik zal maken tijdens Haar bezoek aan Lim burg, dat 241 voornemens was te brengen op heden Maandag en Dinsdag, was echter reeds Zater dag ln Tegelen gearriveerd. De verrassing was daardoor niet meer hceiemaal een verrassing. In het dorpje Tegelen was op de zen prachtigen Zondag geen huis te vinden, of er wapperde het rood wit en blauw uit, terwijl er waar schijnlijk in Tegelen niemand ta vinden was, die niet met een groote oranjebloem getooid liep. De Zaterdag aangekomen Kon. trein bestond uit twee wagons-lits rijtuigen, één eerste klas salonrijtuig en één slaapwagen. Zondagmorgen om half twaalf arriveerde H. M. met Haar gevolg per auto te Tegelen. Bij haar aan komst werd Zij begroet door den burgemeester, mr. F. M. C. Pesch en den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. W G. A. van Sonsbeek. Nadat Zij de lunch in den Ko ninklijken trein had gebruikt, be gaf Zij zich tegen 1 uur door het vlaggende dorpje naar het terrein van de Passiespelen. Tot Haar ge volg behoorden mevr. L. Th. de Beaufort, dame du palais, en Haar adjudant, lt. ter zee le klasse H. A. W. Goossens. Bij aankomst werd Zij verwel komd door den bisschop van Roer mond. Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens en het voltallige be stuur der passiespelen. Met groote belangstelling volgde H. M. het spel. In de pauze begaf Zij zich achter de coulissen, waar alle medespelenden stonden opge steld en Haar met het Wilhelmus een welkom toezongen. In "de ver trekken achter het tooneel gebruik te H. M. de thee en na afloop van deren" van óns volk" val "^toon.de pauze nam Zij Haar plaats weer Coolen en met een plechtig lof werd in, om tot het einde toe het spel to de dag besloten. blijven volgen. Naar „Trouw" meldt, is men tot de merkwaardige ontdekking ge komen, dat er geen 40.000 lichte gevallen onder de politieke delin quenten zijn, zooais .werd aangeno men, zoodat de autoriteiten oo- nieuw richtlijnen hebben moeten vaststellen, opdat men de beoogde 40.000 vrijlatingen, die op 20 Aug. zouden beginnen, zou kunnen be reiken. Volgens deze nieuwe richtlijnen kunnen voorwaardelijk buiten ver volging worden gesteld: 1. Zy die deel hebben uitgemaakt van het N.S.K.K., den Wacht- und Schutzdienst, de Volkswehr, de O.T. en het Duitsehe Roode Kruis, indien hun geen andere ernstige strafbare feiten dan deze dienstneming en eventueel het lidmaatschap der N.S.B. te verwijten zijn. 2. Zij, die dienst hebben gedaan by vijandelijke gewapende forma ties, indien zij niet metterdaad tegen Nederland of zijn bondgenooten hebben gevochten en niet een natio- naal-socialistische gezindheid, doch uitsluitend persoonlijke omstandig heden hen tot dienstneming hebben bewogen. 3 Functionarissen der N.S.B. indien zij geen belangrijke functie hebben bekleed en hun geen ande re misdrijven of misdragingen te verwijten zijn. 4 Functionarissen van neven organisaties der N.S.B., indien hun werkzaamheden in hun functie Jilet van Ureeden opzet en propa- gandistischen aard waren en z\J ook niet in ernstige mate afbreuk hebben gedaan aan het verzet. 5 Zij, die een bestuursfunctie op grond van hun nationaal-socia- listische gezindheid hebben hekleed (b.v. burgeirieesters, wethouders enz,), Indien hun geen ernstige, in die functie gepleegde misdaden ais misdragingen te verwijten zyn en zij niet tevens een belangrijko functie in de N.S.B. hebben he kleed. 6 zy, die zich aan economisch» collaboratie of in lichte mate aan hulpverleening aan den vijand hebben schuldig gemaakt, indien blijkt, le. dat zij niet op groota schaal zich verrijkt hebben; 2e. da« zij aan hun omgeving door hun optreden geen groote en diepgaande ergernis gegeven hebben. 7 Zij, die illegaal werk hebben verricht of ondergedoken waren en na arrestatie namen van hun be kende illegale strijders hebben, verraden, indien niet blijkt, dat zij zich blijvend in dienst van den S.D. hebben gesteld en aan huil vaderiandsche gezindheid niet tó twijfelen valt. Indien zij onder hoo- gen druk gehandeld hebben. Het blad verneemt voorts, dat da officier-fiscaal na 20 Aug. a.s. persoonlijk met hun assisten ten en voorzien van de dossiers der politieke delinquenten, die voor vrijlating in aanmerking komen, naar de kampen zullen gaan, ten einde daar de betreffende gevange nen nog aan een kort verhoor te onderwerpen. Op deze wijze zou de vrijlating op de snelst mogelijke wijze moeten geschieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1