dader Radio N oord-Limburg Alle 21 Staunton-spelers te Groningen aangekomen Pe Koningin in Kwestie-Triëst zonder einde de Onbekende NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 DE ALGEMEENE TREIN ABONNEMENTEN DE RAAD VAN ABD-AL-KADIR. ^TOCHT DOOR HET GE- TEISTERDE GEBIED programma PRINS VALT UIT Heden de eerste ronde Diepgaande verschillen ALS 'N „POLITIEKE BOM" Moskou's nota aan Turkije MUSSOLINI's LIJK GEVONDEN wandeling door de ruïnes der kerk, waar zij werd rondgeleid door de ken Berden; ook werd een bezoek gebracht aan de resten van het klooster, dat hevig geteisterd is en waar de Koningin zich hartelijk on. derhield met de zusters. Over Wanssum en Blitterswijk werd naar Broekhuizen gereden. In Wanssum bood een dochtertje van burgemeester baron De Weichs de Wenne bloemen aan, terwijl ver volgens in Broekhuizen burgemees ter Rutten en pastoor Peeters de Ko ningin over de oorlogsschade en het herstel inlichtten. Dan ging het voort naar Lottum en Grubben- vorst waar de burgemeester even een H. M. voorlichtte. Door Venlo, waar nog meer belangstelling be stond dan 's middags, ging de tocht naar Tegelen, waar H. M. te ruim 7 uur des avonds haar auto ver liet, welke vol bloemen geladen was. In het gevolg van H M. waren prof. Dewez, hoogleeraar te Wage- ningen, de hofdame mevrouw de Beaufort, de commissaris der ko ningin in Limburg, mr. dr. W. van Sonsbeek, de particulier-secreta resse van H M., mej. Geldens, de adjudant van de koningin luitenant ter-zee Goossens en de kapitein G. Rutten De algemeene abonnementskaar ten 2e en 3e klasse der Ned. Spoor wegen zullen met ingang van 22 Aug. a.s. aan alle stations en de er kende reisbureaux verkrijgbaar wor den gesteld. Er zullen voorloo-pig uitsluitend kaarten geldig voor 'n maand wor den afgegeven. Reeds thans kunnen ter voorkoming van stagnatie, een aanvraag en een foto aan de sta tions of bij een reisbureau ingele verd worden. De kaarten kunnen evenals vroeger op eiken willekeuri- gen dag ingaan. Abd-al-Kadir was een wijs man. Rechtsgeleerde en theoloog. Een volgeling van Mohammed. Omstreeks het jaar 1587 schreef hij in het Arabisch zijn beroemde „Argumenten ten gunste van het wettig gebruik van Koffie". (Het manuscript van Abd-al-Ka dir was feitelijk de "eerste koffie- advertentie. Om zijn tijdgenooten te overtuigen, dat het drinken van koflie niet in strijd was met de wetten van den profeet). Sindsdien begon de koflie haar zegetocht door heel het oude Europa. En Nederland ging daarin vooraan. Nog steeds weet men hier goede koffie te waardeeren. De kunst is echter om goede koffie samen te stellen. Het melangeeren en branden van koffie is een werk, dat gr<?ote nauwkeurigheid en er varing vereischt. Iedere soort heeft een aparte behandeling noodig. De vertrouwde vakmenschen van De Gruyter weten op eeri seconde nauwkeurig wanneer de boonen goed gebrand zijn. Dat is voor hun een eerezaak. De roem van het oude ambacht met de modernste hulpmiddelen. De pittige, fijne smaak van De Gruyter's koffie zoo als ze geurend uit de rooster- installatie komt blijft voor U be waard. Uit speciale, aroma-bescher mende silo's rechtstreeks naar de eigen winkels door heel Nederland. De raad van Abd-al-Kadir was goed. Een dagelijksch weerkeerend genot wacht ons. Er is weer De Gruyter's koflie. (Adv.) JDe Nederlandsche regeering heeft, naar A.N.P.-Aneta uit Otta wa verneemt, meer dan een derde van de totale door de Canadeesche regeering gedurende de laatste 21 maanden als surplus verklaarde voorraden kleeding en schoeisel ge kocht. Zij heef hiervtoor Can. 3.869.506 betaald. De beide dagen na haar bezoek aan de Passiespelen te Tegelen, heeft H. M. de Koningin willen be steden aan tochten door Noord-Lim burg, om zich op de hoogte te stel len van de verwoestingen tengevolge van het oorlogsgeweld, van de vor deringen van het herstel en van den persoonlijken toestand der bewoners. Maandag te ruim 9 uur reed H. M. Van Tegelen uit, om allereerst een bezoek te brengen aan Meyel, dat eerst zwaar werd getroffen door de oorlogshandelingen, daarna op 8 Juni j.l. door den hagel. Vermoedelijk waren alleen de zie ken thuis geblevende overigen had den zich bij het raadhuis verzameld Waar zy de Landsvrouwe geestdrif tig toejuichten. In het gemeentehuis waren o.a. aanwezig burgemeester Sanders, de wethouders, de secreta ris, pastoor Greymans, de voorzitter van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond, de heer Derks en de secretaris, de heer Dings, zoomede voorzitter en secretaris van de plaatseiyke afdeeling, die allen H. M. een overzicht gaven van de lotgevallen van het dorp. Na het bezoek aan het gemeente huis heeft H. M. het noodboerderijtje rvati de familie v. d. Kraan bezocht en zich hartelijk met de bewoners onderhouden. Via Roggel werd vervolgens ge reden naar Nunhem, waar in het iServaashuis de tentoonstelling van Limburgsche en Brabantsche schil ders werd bezichtigd. Pastoor Adams heeft de Koningin ontvangen en rondgeleid. Van hieruit werd de terugtocht naar Tegelen aanvaard. Tijdens een hevige regenbui stapte H. M. te kwart voor vier des mid dags te Tegelen weer in de auto. Het eerste bezoek gold dezen namid dag Seven urn Hierf werd gestopt (bij de boerderij van de familie De Groot, welke in den oorlog een cen trum van illegale actie is geweest. Terzijde van h'et huis stond een groep ex-onderduikers opgesteld, on-der wie zich o.m. prof. De Quay bevond. Van hier ging de rit via Horst naar Venray. In Horst werd even gestopt. Burgemeester dr Van Grunsven heeft er te midden der toegestroomde inwoners H. M. In lichtingen verschaft over het bom bardement, dat dit dorp zoo zwaar heeft geteisterd, er werden bloemen aangeboden en hartelijk klonk het „Wilhelmus'*. In Venray stonden op het Markt, plein verkenners en welpen voor de dichte rijen belangstellenden. Het college van B. en W. werd aan H. M. voorgesteld, evenals de directeu ren van het St Servaas- en het St. Anna-gesticht. Tevens was daar aanwezig de grijze Mgr. Poels. De Koningin maakte een korte WOENSDAG, 14 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Concert. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Stafmuziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Kamerkoor 14.30 Caus. 14.50 Piano. 15.20 Cello en vleugel. 16.00 Gram. 16.15 Koor. 16.45 V. d. jeugd. 17.35 Gram. 18.00 Orgel. 18.30 V. d. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Caus. 19.30 Eng. les. 20.05 Roode Kruis. 20.18 Residentie-orkest (21.10 Eng. opvoedingssysteem.) 22.00 Nieuws en act. 22.30 Gram 22.45 A vond wijding. 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws gymn. en gram. 11.00 Gram. 11.45 Voordracht. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Eddy Walis 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Kamermu ziek 15.00 V. d. jeugd 15.45 Gram. 16.15 V. d. jeugd. 17.15 Gram. 17.45 Caus. 18.00 Neiuws. 18.50 ,,Canture" (18.30 Kunst) 19.15 Luchtvaart. 19.30 Caus. 18.00 Nieuws. 18.50 ..Canture" Opera. 21.15 Hoorspel 22.00 Ram blers. 22.35 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Wat eigenlijk niemand had durven verwachten (gezien de in het re cente verleden opgedane ervaringen) is toch gebeurd: alle 21 spelers die voor deelneming aan het Staunton- tournooi waren uitgenoodigd en deze invitatie hadden aanvaard, zijn ook inderdaad naar Groningen gekomen. Wel een bewijs, hoe groot de be langstelling voor dezen wedstrijd is en welk een waarde door de spelers zelf aan dit tournooi wordt gehecht. Het zag er naar uit, dat de Zwe den Lundin en Stoltz nog verstek zouden laten gaan, aangezien zij Maandagmiddag nog niet te Gronin gen waren aangekomen. Een tele foontje met de K.L.M. bracht op heldering te Malmoe was geen plaats in het gewone lyntoe&tel ge weest, zoodat de beide schaakmees ters met een latere machine de reis moesten voortzetten. In den loop van den avond kwamen zij te Gro ningen aan, waarmee het gezelschap der 21 uitverkorenen compleet was. Maar nu begonnen de moeilijk heden pas. Met het oog op den landenwedstrijd Sovjet-Rusland Ver. Staten, welke ontmoeting op 9 September te Moskou begint, moet het tournooi te Groningen op 'i Sep tember zijn afgeloopen. In verband hiermede moet het wedstrijd-pro gramma zoo worden samengesteld, dat slechts 19 ronden worden gehou den, met andere woorden, er kunnen slechts 20 spelers aan het tournot deelnemen. Maar wie van de uitge- noodigde spelers zou moeten uit vallen? Euwe bood zijn nlaats aan. Botwinnik ook, immers de Russen waren toch al met 5 spelers geko men. Maar het wedstrijd-comité kon moeilijk met deze overigens prijzens waardige voorstellen accoord gaan. Men kwam tot de conclusie, dat het buitengewoon moeilijk was een bui tenlander te vragen voor het tour nooi te bedanken, en dus bleef slechts een keuze over: de tweede Nederlandsche speler Prins, werd uitgenoodigd zijn deelnemen op te geven. Gelukkig kwam de Russi sche leider, de heer Versov, met een prachtig voorstel. Hij bood Prins, ter tegemoetkoming, een plaats aan in het eerstvolgend internationaal meestertournooi, dat in Rusland binnen niet al te langen tijd zal worden gehouden, een aanbod, dat door Prins werd aanvaard. Groningen bood Maandagavond een bijzonderen aanblik. De vlaggen der deelnemende landen wapperden in den frisschen wind, velen kwa men een kijkje nemen in Frigge, waar de deelnemers, de wedstrijd leiders en de journalisten zich had den verzameld, terwijl in de Har monie waar het tournooi wordt ge houden, de laatste hand werd gelegd teneinde de zaal morgen geheel in gereedheid te hebben, aan de indee- ling van de tafels, de demonstratie borden enz. In dit internationale gezelschap voeren de Russen den boventoon, al was het alleen maar door getal sterkte. Niet minder dan zes Rus sische journalisten en twee vrou welijke filmreporters uit Rusland kwamen uit Parijs overwippen naar Groningen. Men vond het schaak- tournooi blijkbaar wat belangrijker dan de vredesconferentie. Maandaea^ond vond de loting Van onzen Parijschen correspondent Wat de kwestie Triest betreft, waarover de vier het in hoofdzaak eens schenen te zün geworden tij dens hun Parysche ontmoeting, hebben de heeren hun opvattingen nu nader omlynd en voorstellen gedaan aan de commissie, die zy daarvoor benoemd hebben en waarin zij opgenomen hebben ver tegenwoordigers van Joego-Slavië en Italië. Het blykt thans, dat de standpunten absoluut niet met elkaar in overeenstemming zyn. Er zyn vier rapporten met voor stellen uitgebracht en deze hebben wel enkele punten gemeen Zoo is men het er over eens, dat de be woners van Triëst burgerrechten moeten bezitten en dat er twee offi- cieele talen zullen zijn, namelijk het Italiaansch en het Joegoslavisch. Op een punt zelfs is men het roerend eens, namelijk dat Triëst zelf mede moet uitmaken welke vlag het kiest. Voor de rest bevatten de ontwerpen zeer diepgaande verschillen. Het Amerikaansche en Engelsche ont werp komen nog wel eenigszins overeen, maar het Sovjet-Russische ontwerp staat daar vierkant tegen over, terwyl het Fransche ontwerp wel een compromis geeft, maar ten slotte toch niet veel om het lyf heeft. Voor de Engelschen en Amerikanen js 'n geïnternationaliseerd gebied een gebied, dat onder voogdij staat. Er wordt van uit gegaan, dat een der gelijk gebied momenteel gevaarlijk kan zijn voor den wereldvrede. Daar, om wil dit ontwerp niet, dat Triëst zich geheel en al zelf kan besturen. De bewoners hebben zeer weinig te vertellen, totdat de internationale toestand het mogelijk zal maken een andere regeling te ontwerpen, waar bij aan Triëst meer zelfstandigheid wordt geschonken. De Russische opvatting is geheel anders. De gouverneur, die noch een Italiaan kan zyn, noch een Joego slaaf, noch iemand uit Triëst zelf, plaats, welke het volgende resul taat had: 1. Smislof (Rusland), 2. Steiner (V. S.), 3. Botwinnik (Rusland), 4. Denker (V. S.), 5. Boleslafskiej (Rusland), 6. O'Kelly (België), 7. Bernstein (Frankrijk), 8. Euwe; 9. Stoltz (Zweden), 10. Flohr (Rus land), 11. Tartakower (Frankrijk), 12. Kotov (Rusland), 13. Yanofsky (Canada), 14. Kottnauer (Tsjecho- Slowakye), 15. Christoffel (Zwit serland), 16. Guimard (Argentinië), 17. Najdorf (Argentinië), 18. Szabo (Hongarije), 19. Lundin (Zweden), 20. Vidmar (Joego-Slavië). Dinsdagmiddag wordt de eerste ronde gespeeld, welke als volgt is samengesteld SmislofVidmar, SteinerLun din, BotwinnikSzabo, Denker Najdorf, BoleslafskiejGuimar, O'KellyChristoffel, Bernstein Kottnauer, EuweYanofsky, Stoltz Kotov, FlohrTartakower. Eerstgenoemden spelen met wit. In de tiende ronde komen Botwinnik en Euwe tegen elkaar uit, waarbij Euwe met zwart speelt. In de twee de ronde speelt Euwe met zwart tegen Kottnauerdeze parij wordt Woensdag a.s. gespeeld. Er zijn nog enkele wijzigingen ge komen in de speeltijden. Er wordt eiken dag met uitzondering van Zondag en Maandag van 1419 uur gespeeld, daarna is een pauze van anderhalf uur, om half negen van gen de partijen, die nog niet afge loopen zijn weer aan tot half elf. Het tempo is bepaald op veertig zetten in twee-en-half uur per spe ler. Elke Maandag wordt gereser veerd voor afgebroken partijen, de Zondagen zijn rustdagen. Er is een scheidsgerecht samen gesteld, bestaande uit wedstrijdlei der Kmoch, uit de spelers Euwe en Flohr en uit de comité-leden Hol lander en De Graaf Voor de spelers zijn als reserve voor dit scheidsge recht aangewezen Vidmar en Den ker. wordt benoemd door den veilig heidsraad Hij wordt bijgestaan door eenluitenant-gouverneur en hij be. noemt de magistraten en de ambte naren. Een gekozen vergadering zal de wetgevende macht hebben: de wetten zullen echter de goed keuring van den gouverneur moeten hebben. Die gouverneur is tevens minister van buitenlandsche zaken. Alle bewoners hebben recht op het burgerschap, tenzij ze bekend staan als fascisten. De Russen geven aan den gouver neur dus een algemeene volmacht^ zoowel wat de uitvoerende als de wetgevende macht betreft en de justitie. Het groote verschil met de andere plannen is echter, dat het sovjetvoorstel de vergadering laat kiezen, dje alle bewind zal hebben over de wetten en haar toepassing en ook het binnen- en buitenland sche beleid zal voeren en dat de gouverneur dus, wanneer hij met accoord gaat met de vergadering, het geschil alleen kan brengen voor den veiligheidsraad. De Russen zijn er voorstanders van, dat de gouver neur van onverschillig welke natio naliteit kan zijn. Naar te Stamboel gisteren be kend werd, is het Turksche kabinet herhaaldelijk bijeen geweest, om het antwoord op te stellen oip de nota der Moskousche regeering, waarin herziening wordt gevraagd van de conventie van Montreux betreffende het recht van doortocht door de Dardanellen. De - sovjet-unie verlangt echter niet alleen herziening van de zee. engten-overeenkomst, naar ver luidt, vraagt ze tevens aandeel, met Turkye. in de controle en de verdediging van de Dardanellen. In officieele Turksche kringen werd intusschen gisteren nog niets omtrent den inhoud van de sovjet- nota losgelaten, al was het duide lijk, dat de Moskousche demarche de uitwerking heeft gehad van een politieke bom". Men verwacht ech ter, dat de regeering te Ankara spoedig tot publicatie zal o ergaan èn van 't Russische document èn van^het Turksche antwoord. In verband met den Russischen stap herinnert A. P. aan het feit, dat Rusland in Maart 1945 het sovjet- Russische vriendschapsverdrag heeft opgezegd en dat verleden jaar do Russische ambassadeur te Ankara heeft medegedeeld, dat Rusland des. gewfensoht bereid is, een nieuw ver drag te sluiten, mits Turkije bereid was: 1.) De Turksche districten Kars, Artivin en Ardahan aan Rusland te rug te ge-ven. 2.) Oorlogsbases in de zeeëngto aan Rusland te verleenen 3.) De conventie van Montreux tQ herzien. 4.) De grenzen van Thracië te wij zigen ten voordeele van Bulgarije en Griekenland. Milaan. (A.P.) Het lijk van Be nito Mussolini ia gevonden in een koffer, die verborgen was in d€ ,,Certosa' van een klooster van Pavia, bij Milaan, en is door de poli tie in beslag genomen. Het lijk was tot Zondagmorgen verborgen gehouden in het kloostex St. Angelo. Twee monniken zijn ge vangen genomen. Drie andere man nen waren gearresteerd. WILD-WEST SCENE TE HELMOND. Maandagavond deden vier met re volvers gewapende indringers een overval op het plaatskaartenbureau van het station Helmond. De man achter het loket werd met een re- vervol in bedwang gehouden De daders wisten met medeneming van 5 geldkisten te ontkomen. 39). Geleidelijk aan probeerde zij haar gedachten te verzamelen. Zij herin nerde zich, dat zij dien ochtend ge probeerd had, nog vóór een auto haastig de straat over te steken, waarbij zij een vreeselijken slag had gevoeld. Het moest nu al laat in den mid dag zijn, uren na haar ongeluk» Of was het misschien zelfs al den vori- g.en dag gebeurd? Als ze daar maar achter kon komen Er zat een verband om haar hoofd dat pijnlijk klopte. Zij voelde pleis.! ters op haar wang en haar rechter Behouder was styf en pijnlijk. Voorzichtig probeerde zy achter eenvolgens al haar ledematen te be wegen, om na te gaan, wat er met haar gebeurd kon zijn. Zij hief haar hoofd een eindje van het kussen op en liet het dan vermoeid weer terug vallen. Zij was er nu wel zeker van, dat er niets gebroken was. De auto had blijkbaar haar schouder ge raakt, ze was tegen den grond ge smakt, en in haar val moest zij toen haar wang hebben opengehaald. Wie had haar hierheen ge- A vri)eg ziJ zich af- Waar- scnymyk de menschen, wier auto OT1,ge ?H veroorzaakt had. ^hrar °°#en voor het ge- Val iemand toevallig naar haar zou kijken en spande zich tot het uiter ste in, om te hooren, wat tot de pa tiënte aan de andere zyde van het scherm gezegd werd. Tot eiken prijs moest zij doodstil blijven liggen, tot zij wat meer te weten was gekomen, om dan een besluit te nemen, wat haar te doen zou staan. Veronder stel, dat men naar haar naam zou vragen en dat dan een verslag van haar ongeluk gepubliceerd zou wor. den. De bezoekster aan de andere zijde van het scherm scheen iets uit een courant voor te lezen. Toen daarop een lichte, maar besliste stap op den houten vloer klonk, hoorde zij een klagende stem waarschijnlijk die van de patiënte in het volgende bed vragen: Hoe gaat het met dat arme meisje, zuster? Ze heeft aldoor lig gen kreunen. Nog steeds hetzelfde, mrs. Rookes, antwoordde de zuster op za- kelyken toon. Haar naam en adres al gevon den? Door scherp afluisteren had mrs. Rookes de eene zuster tot de andere hooren zeggen, dat het meis je niets by zich had', waarin haar naam of adres konden blijken. Haar vrienden zullen zich wel onge rust over haar maken, vervolgde mrs. Rookes medelijdend. Ze zullen het te zijner tijd wel hooren, antwoordde de zuster kort. Laat ik straks niet ontdekken, dat uw bezoekers weer ham-3and- wiches voor u hebben meegebracht, mrs. Rookes, of ik zal er rapport van moefen maken, waarschuwde zij, terwijl zij verder ging. Mrs. Rookes lachte zachtjes, in het blijde bewustzijn, dat nog een pakje in vetvrij papier veilig onder haar peluw rustte. Afschuwelijk hard zijn ze hier. Niet het minste gevoel, vertrouwde Hoe heette de man, dien ze ver moord heeft? vroeg mrs. Rookes. Leslie Delmond, een filmarttst. Als je het mij' vraagt, antwoordde de vriendin, het drama reconstru- eerend, geloof ik, dat hij gek was zij haar vriendin toe. Heb je dieop die Laureen en naar haar flat shawl voor me meegebracht, zooals gegaan was, om haar te bezoeken je beloofd hebt? Ik had vandaag geen tijd meer, maar Zondag zal ik er om denken, antwoordde haar vriendin. Dat andere meisje is hem gevolgd en heeft hem vermoord. Hij had haar waarschijnlijk laten zitten, be sloot zij met het air van iemand, die Het meisje achter het scherm dergelijke problemen direct ,,door' AAnf A Arr/\ n „1 r. in knoopte deze laatste opmerking in haar oorem: ,,Ik zal er Zondag om denken". Zij wist, dat er in de groote hospitalen in den regel twee maal per week bezpekdag was, zoo dat het vandaag dus waarschijnlijk Woensdag of Donderdag was. En zij had. Wat zeggen de kranten over haar? informeerde mrs. Rookes, on der den ndruk van de scherpe:on- clusuies dezer vrouw, die alles wist. Ze vragen allemaal om inlich. was op Maandag aangereden; min-: tingen aangaande die Valerie... Z stens dus twee dagen geleden Lees eens verder, liefje, zei mrs. Rookes. Staat er nog meer in over dien moord in de flat ih Beresford Street? Ik wil wedden, dat die actri ce er meer van weet. Die juffies van het tooneel zijn nooit veel zaaks, snoof zij. Beresford StreetDie naam be roerde een snaar in de herinnering van het meisje, Laureen woonde in die straat en zy was actrice Maar er konden natuurlyk heel goed nog genoeg andere actrices in dezelfde straat wonen, bedacht zij. Wel, vervolgde mrs. Rookes' vriendin gedienstig, de meest sensa- tioneele gedeelten uit het versiag uitpikkend. Ik denk, dat het an dere meisje het gedaan heeft, dat Zondagavond uit dat pension in raadpleegde haar courant die Va lerie Baird, vulde ze aan. Ze heb ben haar hospita gevonden en nu zullen ze natuurlijk wel zoo lang heel Londen afzoeken, tot ze ook haar gevonden hebben. De politie zal haar zeker op sporen, meende mrs. Rookes tevre den, toen een bel in de gang begon te luiden. Dat is vier uur. Je moet w§g. Vergeet mijn shawl niet en doe Nellie mijn hartelijke groeten. Tot ziens Achter het scherm lag het meisje te beven. Leslie Delmond vermoord in Laureens flat en heel Londen af gezocht naar ValerieO als ze die krant maar eens kon zien meer bijzonderheden kon vernemen. Wat moest zij doen? dacht zy wanhopig. Misschien wist de politie nu zelfs al Pdoomsbury verdwenen is en sinds- wel, wasr zij wr.a en wachtte men dien niet is teruggekeerd, 1 enkel, tot zy by kennis kwam, om haar in re rekenen. Zij moest vol komen stil blijven liggen, zich half- bewusteloos houden, nu en dan kreunen, zooals zij volgens mrs. Rookes, tot dusverre ook gedaan had. Waren naar kleeren hier? Voor zichtig tilde zij het deksel van de kist naast haar bed een weinig op. Netjes of gevouwen lagen er haar kleeren. Ze waa in dat opzicht ten. minste gerustgesteld. Hoe gauw zou ze sterk genóeg zijn, om te kunnen staan? En hoe zou zij dan ongezien kunnen wegkomen van deze plaatst waar zij voortdurend beducht moest zijn voor ontdekking, voor arresta tie mogelijk zelfs voor een aanklacht »n<; moord? •a. zij moest ontvluchten haar nen zorgvuldig beramen en dan r kans afwachten. Voorloopig moest zij al haar wilskracht concen- treeren. om sterk genoeg te zijn, om te vluchten, zoodra de kans zich voordeed. Zou men haar iets te eten geven? vroeg zij zich af. Plotseling voeldo zij een bijna onweerstaanbaar ver langen in zich opkomen naar do ham-sand wiches van mrs. Rookes, welke nu te oordeelen naar het pa- piergekraek, veilig in de kist van die dame lagen opgeborgen. De kist stond vlakbij zij kon een van do hoeken van haar bed uit zien en indien mrs. Rookes maar wilde in slapen alvorens ze op te eten, zou Valeriê vannacht een poging wagen, om ze te bemachtigen. fcWyl'sU vervuigd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2