Het land van den glimlach Bij het feest van Maria ten Hemelopneming Molotoff antwoordt de Gasperi Naar het einde van de Unrra Verlies en winst van een jaar bezetting WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 f, Wij zijn hier niet om den j. vrede uit te stellen DE UNRRA BESCHULDIGD Laguardia eisclit bewijs EEN SOMBER BEELD „U wint den oorlog, wij den vrede" 'RINS INSPECTEERT EERSTE DIVISIE LAST VAN POLITIEKE VRIJGELATENEN DE ZORG DER HONGE RENDE STATEN Waar de Japansche Gestapo zetelde. BEZUINIGING OP DISTRIBUTIEDIENSTEN (Van onzen Parijsctoen correspondent. De ochtendvergadering van de conferentie van Dinsdag werd bij na geheel in beslag genomen door de rede van Molotoff ter antwoording van de Gasperi. Zijn rede sloot geheel aan hij die van den Joegoslaaf Kardelj. Maar welk een verschil in toon! Zijn vrees, dat Italië zich niet van het fascisme heeft losgemaakt en vooral niet zijn imperialistisch streven heeft opgegeven, werd minstens zoo sterk uitgedrukt ais door den Joegoslaaf, maar toch was geheel de rede er naar, alsof Molotoff opnieuw moeite deed Italië naar zich toe te trekken. Italië kan een haard van impe rialisme zijn ofwel een vredesfactor. In elk geval mag het niet een twee den ran? hebben en het moet een groote MiddeHandsche-Zeemogend- faeid zijn. Sommige mogendheden voeren nu een politiek, alsof zij Ital'ë en ook Frankrijk uit de Middellandsche Zee willen verdringen ten gunste harer hegemonie Daarom moet Italië zijn binnenlandsóhe politiek geheel en a! wijzigen en zich. gesteund door de democratische landen, van dien druk los maken. Voor de democratische opvoeding van Ital'ë is het noodig dat het niet aan de kapitalistische trusten dingen toestaat, die aan an dere mogendheden geweigerd wor den. Het heeft nog twee milüoen werkloozen, terwijl al het herstel- werk nog moet worden ondernomen Dat laatste is niet weinig het gevolg van den druk, dien de zware vreem de milita re bezetting uitoefent. Het gebeele vliegwezen is b.v. in handen van de Amerikanen. De rede van de Gasperi tracht niet het lot van Italië te verzachten, maar den veroveringstendens van het neergeslagen fascist'sche hestuur voort te zetten. Italië gaat voort Triest en het Alpengebied op te eischen Tstrië is nooit ïtaliaanscn geweest vóór 1919. Evenals Duits on land heeft Italië zijn drang naar het Oosten. En opnieuw keerde Molo toff zich tegen de onderwerping van Italië aan sommige kapitalistische trusts en tegen hun economisch-so-- ciale politiek. die rret overeenkom stig de belangen van het Italiaan- sche volk is, maar in dat van som mige beschermers van kleine mo gendheden". Molotoff was nogal in zijn wiek «geschoten over het denkbeeld >an de Gasperi om de zaak Triest een jaar utt te stellen. Dat is iets heel onverwachts, zoo zei.de hij, en een bewijs dat de Gasperi hoopt, dat over een jaar de toestand gunstiger zal zijn voor zijn expansie-verlangens. Het doel is ook de eene mogendheid tegen de andere uit te spelen. Maar het verlengt ook de vreemde mili taire bezetting Is dat het belang van het nieuwe Italië? En over het •hoofd van de Gasperi heen lanceer de Molotoff naar zijn tegenstanders d| woorden: „Wij zijn met hier om den vrede uit te stellen Heel kort sprak de vertegenwoor diger van Abessynië, die }Jltatek®°d Fransch aprak. Hij wilde geen wraak, maar wenschte Italië niet meer in Ethiopië en niet in Somali- land terug te zien. De laatste «preker in deze alge- meene beschouwingen over de re de van de Gasperi was Tsaldaris de vertegenwoordiger van Grieken land. Deze was bijzonder gematigd en trouwens direct na aankomst van dp Gasperi had hij diens bezoek ont vangen en heden Dinsdag had hij hem een tegenbezoek gebracht Tsaldaris zeide. dat Griekenland piet wraakzuchtig tegenover Italië was en vertrouwen wilde stellen m het nieuwe Italië, maar de Italiaansche aanval is voor Griekonlahd cata- strophaal geweest. De meest ele mentaire rechtvaardigheid eiseht dat Griekenland zijn vaderlijk erf deel terugvinde en dat het slacht offer eerder geholpen worde om zich op te richten dan de aanivaller. In den avond vergaderden beide commissies voor Italië: de politiek- militaire en de economische. Roemenië. Het tweede ex-vijandelijke land, dat zich heeft doen hooren is Roe menië geweest. Zijn woordvoerder, Tartarescoe, bracht dank aan de groote vier, die door middel van artikel 2 van het ontwerp-tractaat de uitspraak van Weenen van 30 Augustus 1940, waarbij Noord Tran- sylvanië aan Hongarije werd toege wezen, te niet hebben gedaan. De RoemeenschHongaarsche grens wordt daardoor weer teruggebracht tot die van 1 Januari 1938. Maar Roemenië is niet tevreden er over dat de vier het niet de kwali teit van mede-oorlogvoerende heb ben toegekend, waarop het recht meent te hebben door zijn houding in het laatste deel van den oorlog. Dit alles werd zeer beleefd aan gehoord maar de rede van de Gas peri leek toch wel zoo zakelijk. Alleen Vishinsky liet zich inschrij ven om Tartarescoe te antwoor den. Juister gezegd om de bescher- rrande houding der Sovjets tegen over Roemenië nog eens goed te deen uitkomen. De directeur-generaal van de Uo- rra. Laguardia, heeft een beroep ge daan op ,,een hooggeplaatste mili taire autoriteit", die in een inter view heeft verklaard, dat de Unrra ,,een scherm is geworden voor ge heime Russische elementen, die zich bezig houden met handel in ver- doovende middelen en smokkelarij". Laguardia eischt, dat bedoelde autoriteit deze beschuldiging zal be wijzen, of aftreden, aldus Keuter uit Genève. De hooggeplaatste militaire auto riteit" is, volgens nadere berichten uit Genève lt.-gen er aal sir Frederick Morgan, hoofd van den dienst voor verplaatste personen in Duitsclh- land. Laguardia heeft een volledig on derzoek in deze zaak toegezegd. Naar wij vernemen zal Z. K. H Prins Bernhard een inspectietocht maken langs de onderdeelen van de eerste divisie. Na een bezoek reeds afgelegd aan Utrecht en Wezep staan op het program: 16 Aug. Assen en Steenwijk. 17 Aug. Harder wijk, 20 Aug. Arnhem en Nijmegen, 22 Aug Ede'en Apeldoorn, 23 Aug. Maastricht en Eibergen, 17 Aug. Amersfoort. Toen Jesus nog 'n kindje was. in doekjes blank gewonden, Hebt G'in Zijn oogjes rein als glas. Uw zoetsten troost gevonden. En later als Hij grooter werd in wijsheid en in jaren Zijt G'al Zijn woorden in Uw hert, aandachtig gaan bewaren. Toen Jesus trok van stad tot stad, Zijn wijze leer verspreidde Was daar Zijn Moederke, dat bad en Zijn bezoek verbeidde. En als aan 't harde schandekruis. Zijn moede oogen braken Zag Hij als eens in 't kleine huiske Moeder weenend waken. En toen bij Zijn verheerlijking de Christus is verrezen Weet ik dat Hij naar Moeder ging, al staat het niet te lezen. Maar na de schoone Hemelvaart, zijt Gij alleen gebleven Wat bond U Moedei, aan deez' aard, wat bond U aan het leven? Ge dacht en bad tot Uwen Zoon, Uw hart brak van verlangen En Jesus bij Zijn Vader's troon heeft U zoo blij ontvangen'. Met is vandaag een jaar geleden dat Japan onvoorwaardelijk capi tuleerde. Enkele dagen later reeds begonnen de parachutisten van generaal Mac Arthur te landen op het 8oegi-vliegveld, om datf wat er nog was overgebleven van liet groote rijk van den Mikadoin bezit te nemen. Een jaar is er sindsdien verloo- pen en de Engelsche journalist John Deane Potterdie al dien tijd in het Land van de Rijzende Zon heeft vertoefdgeeft een beschrij ving van zijn opgedane ervaringen in de fiDaily Expresswaaraan wij enkele van de meest markante opmerkingen ontleenen: Augustus 1946 ANNIE KOLB, Den procureur-fiscaal bij het bij zonder gerechtshof te 's-uraven- hage hereiken klachten over in vrijheid gestelde politieke delin quenten, die tegen omwonenden bedreigingen met wraakneming uitten of op andere wijze zich ge dragen in strjjd met de aan hen opgelegde voorwaarde, dat zij zien als goede Nederlanders moeten gedragen. Dergelijke Klachten kunnen ter kennis van de politieke recherche- afdeelingen worden gebracht. Indien zij van genoegzaam emstigen aard blijken zullen zij aanleiding zijn, om de schuldigen opnieuw in be waring te stellen. ZWAKTE BOEBEI, KOMT DUUB TE STAAN. Voor den tuchtrechter voor de prijzen, uit Den Bosch, werd Dins dag ds zaak behandeld tegen den Helmondschen café-houder K., die 100 liter jenever had gekocht voor X> per liter en tegen den makelaar in onroerende goederen, L„ die bij den verkoop zijn bemiddeling had verleend K. werd veroordeeld tot een boete van ƒ6000 en sluiting van zijn café voor den duur van een half jaar, terwijl hem het recht ont zegd werd het beroep van café houder uit te oefenen voor den duur van 2 jaar. L kreeg een boete van ƒ3000. Beiden'teekenden staande de zitting hooger beroep aan. De rijksbegrooting voor 1942 heeft het dep. van fin. verlaten en is thans bij den raad van state. „Er is hier in Japan gedurende het afgeloopen jaar veel gebeurd. Ik heb de Japanners van bange, on derdanige stakkers weer biina hun oude arrogante ik zien worden, toen Zij begonnen te beseffen, dat de be zettingsmaatregelen met fluweelen handschoenen zouden worden uitge voerd. Tojo en zijn medeplichtigen zit ten rustig te dutten onder de ster ke booglampen in de beklaagden bank in het gebouw van het vroeg;e- re ministerie van oorlog in Tokio, terwijl de geallieerde aanklagers een proces tegen hen voeren, dat met Kerstmis nog niet zal zijn beëindigd. Het zijn oude mannen Eén hun ner. de vroegere minister van buiten- landsche zaken Matsoeoka, is reeds overleden sinds het proces is begon nen. Maar de jonge kolonels, steeds de ruggegraat van elk leger en vooral van het Japansche leger, waar zij een bijna onbeperkte macht hadden zijn nog springlevend. Of schoon zij officieel zijn gedemobili seerd, bekleeden deze kolonels, met toestemming van de Amerikaansche autoriteiten allerlei functies en vormen zij uit hun ontbonden troe pen vereenigingen, waarin de mili taire rangen strikt in acht worden genomen. Een Britsche kolonel vertelde mij, dat hjj kennis had gemaakt met een buitengewoon charmanten Ja- panschen ex-kolonel, die belast was met de inkwartiering van de Brit- sche troepen. De Japanner bezorg de den Britschen kolonel een veel beter onderdak dan hem aanvanke lijk was toegewezen. Dit Is, aldus de Engelsche journa list, «en voorbeeld van den invloed, welken deze vroegere militairen nog hebben. Over twintig jaren zullen Tojo en zijn bende vergeten zijn, maar wat zal er intusschen zijn geworden van dien jongen, beleef den en voorkomenden Japanschen kolonel? ken, ondergebracht in een tamelijk klein gebouw, aangezien de vroege re prachtige kantoren door de Ame rikaansche Super-Forten zijn ver woest. Evenals in alle andere Japan sche kantoren hangt er een ver schrikkelijke vischlucht. Dat is een gevolg van de Japansche voorliefde voor zeebanket, hetwelk zij bij voor keur gaat stoven op houtskoolkachel tjes, die in de gangen der kantoren staan opgesteld. In het ministerie van buitenland- sche zaken voeren nog steeds dezelf de zijige, ondoorgrondelijke glim lachende mannen het bewind. Mis schien zien zij er een beetje sjofeler uit dan toen zij hun gladde, bedrie- gelijke diplomatie in Washington en Londen voerden, maar zij zetten de zaken op den ouden voet voort. I Zij zijn nu allemaal verrukkelijk democratisch en sommigen gaan zefs zoover, dat zij naar het minis terie loopen in plaats van gebruik te maken van het autopark waar onder de kostbaarste merken dat nog steeds tot hun beschikking staat. Zij sloven zich uit in het voorbe reiden van interviews voor de bui- tenlandsche correspondenten met vooraanstaande Japansche persoon lijkheden, meestal liberaal-gezinde mannen, die zij plotseling te voor schijn hebben getooverd, of in het organiseeren van uitstapjes naar de mooiste plekjes van Japan (Van onzen Geneefschen correspondent) Menigeen had eigenlijk verwacht, dat de temperamentvolle La Guardia directeur-generaal van de UNRRA, tijdens de te Genève aan den gang aijnde 5e zitting van den Raad der Unrra, hartstochtelijk voor een verlenging van den levensduur de- fer internationale organisatie zou P en Het tegendeel was echter TaU La Guardia wist biyk- hl r,e BOed- dat de Amerikaan sche regeering niet bereid zou zün nog een jaar de Unrra financieel te ondersteunen. En daar Amerika tot dusverre niet minder dan 70 pet. der kosten gedragen had, kon La Guardia zich geenerlei iUu- sie over het voortbestaan der door hem met zooveel toewyciing en succes geleide organisatie maken. Hij stelde zich in zijn groote re devoering tot inleiding der alge- meene beschouwingen dan ook ter stond op het standpunt: net weik der UNRRA zal in Europa op 31 December van dit jaar, in China drie maanden later eindigen, zoo- sis verleden jaar besloten was Doordat La Guardia op dit hoofd punt onmiddellijk toegaf, zal het hem thans des te gemakkelijker vallen voor een redelijke regeling van het onvermijdelijke overgangs tijdperk tusschen het einde der HNRra en de overneming harer taak door een andere organisatie te Vechten. Ook de delegaties der staten, die dit jaar dank zij de hulp der UNRRA voor hongersnood gespaard waren gebleven en aan hun weder opbouw hadden kunnen beginnen, zullen zich bezwaarlijk illusies over een voortbestaan der UNRRA ge maakt hebben, al deden zij allen alsof La Guardia's rapport en de daarop gevolgde bevestiging door den Amerikaanschen gedelegeerde van Amerika's weigering tot verdere financiering der organisatie, hen in de diepste verslagenheid geworpen had. Zij allen, die voor Albanië, Grie kenland, Italië, Oostenryk, Polen, de Oekraine, Wit-Rusland en Joego slavië spraken jammerden over de gevolgen, die het verdwijnen der UNRRA voor hun land zou hebben. De woordvoerders van al deze lan den, die op het gebied der interna tionale politiek zoo va-ak elkanders tegenstanders zijn, uitten zich thans allen in denzelfden geest van groote erkentelijkheid voor de ontvangen hulp en van groote bezorgdheid over de gedachte, dat die hulp hun niet langer verleend zou worden. La Guardia trachtte hen te troos ten er zullen zeker wel eenige sta ten zijn, die aan die landen, voor wie hulp nog onontbeerlijk is, de reddende hand zullen bieden. F.n de Amerikaansche gedelegeerde gaf hun dienovereenkomstig den raad zich met een hulpverzoek tot dien staat te wenden, van wlen zij meenen te mogen aannemen, dat deze tot ver dere hulp bereid en in staat zou zijn Doch de noodlijdende staten zijn bevreesd voor soortgelijke indivi- dueele hulpverzoeken, die den staat- geldschieter een te groote macht over den ondersteunde zouden kun nen verschaft en. Zij bepleiten daarom een georganiseerde steunverleening volgens een vast plan, zooals tot dusveTre by de UNRRA het geval was. En La Guardia werkt thans ook in dezen geest Indien 4 of 5 staten nog tot den oogst van 1947 levensmiddelen zouden kunAen ont vangen, dank zij de een of andere nieuwe UNRRA-organisatie op zeer verkleinde schaal, dan zou men aan het einde van het volgende jaar kunnen zeggen, dat het door de op richting der UNRRA gestelde doél volkomen is bereikt. Thans, nu de de algemeene beschouwingen ten einde zijn gebracht, tracht men in een commissie een organisatie te ontwerpen, die den door Amerika aanbevolen weg van individueele hulpverzoeken overbodig zou maken. Wat de andere UNRRA-werk- zaamheden betreft (hulp op sociaal en hygiënisch gebied; zorg voor de nog 800.000 in Duitschland aanwezi ge „displaced persons") men is het algemeen erover eens, dat deze taak aan de „Vereenigde Naties" (dezer economischen en socialen raad en internationale vluchtelingen-orga- nisatie") zal moeten worden overge dragen. Doch daar deze organisaties vermoedelijk aan het einde van dit jaar nog niet in staat zullen zijn op volle kracht te werken, zal ook hier een overgangsregeling noodza kelijk zijn. Ook hier zullen de com missies het beste plan moeten trach ten te vinden La Guardia heeft, be pleit, dat de staten aan de UNRRA nog het noodige geld zullen geven, opdat deze nog gedurende twee maanden in 1947 haar bemoeiingen ten gunste der „verplaatste perso nen" zal kunnen voortzetten. De Japansche Gedachten-Politie en de Geheime Hoogere Politie twee typisch-Japansche organisaties zjjn ontbonden en de Amerikaan sche Inlichtingendienst heeft zich genesteld in 't vroegere hoofdkwar tier van de Japansche Gestapo in de nabijheid van het keizerlijk paleis, Het was hier nog vóór den oor log dat een correspondent van Reuter, na te zijn gemarteld, in een uiterste poging tot ontvluchten uit een venster sprong en om het leven kwam Vele vroegere misdadigers van de Japansche geheime politie zijn intus schen onschuldige burgers gewor den, die ondergeschikte posities be kleeden op het platteland, terwijl in hun plaats stroomannen werden gearresteerd. Een verdacht luchtje Naast het gebouw van Radio Tokio, waar de meeste buitenland- sche correspondenten hun kantoren hebben, bevindt zich het Japansche ministerie van buitenlandsche za- De minister van Economische Zaken heeft ingesteld een commis sie, welke tot taak heeft: Op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot bezuiniging op de uitgaven van het centraal distributiekantoor en aan de hand daarvan den minister advies uit te brengen omtrent de wijze, waarop die bezuiniging het best kan worden bereikt; toezicht uit te oefenen op de uit voering door de directie van het C. D K. van bezuinigingsmaatrege len, door den minister, naar aan leidinu van het hierboven bedoelde advies genomen; een onderzoek ln te stellen naar de mogelijkheden tot bezuiniging op de uitgaven der plaatselijke distributiedien/:en en den minister, daaromtrent advies uit te brengen, Tot voorzitter van de commissie is benoemd de heer L F. Verwoerd, te Blaricum, tot ieden de heeren E, C. van Noordwijk, te Wassenaar, H. A. van der Ven, te 's-Gravenhage, en F. N. Gluvimans, te Rotterdam. De boeman voedselschaarschte Zij z(jn het ook, die den boeman van de voedselschaarschte hebben uitgevonden Het gevolg is, dat heele ladingen voedsel haastig in Yokoha ma worden ontscheept om een Ja pansche bevolking te voeden, waar van hoogstens tien procent ook maar in de verste verte weet, wat hon ger is. De groote str(jd wordt evenwel achter de schermen uitgevochten tusschen generaal MacArthur en den Mikado en als er gewed moest wor den, zou ik ongetwijfeld mijn geld zetten op den o-beenigen Zoon des Hemels, dien ik, nog slechts kort geleden, zag rondscharrelen tus schen de rotsen in de nabijheid van zijn uit hout en papier opgetrokken huisje aan de kust van Hayama, waar hij op zoek was naar schaal dieren, zijn meest geliefkoosde be zigheid. De Japanners beweren, dat de Mikado een afstammeling is van de Zon. Onlangs heeft hij in een offi- cieele proclamatie ontkend, dat hij een god was. Maar ik vrees, dat de Japanners daarvan even weinig no titie hebben genomen als een En- gelschman zou hebben gedaan, wan neer Hitier Engeland had bezet en koning George VI had gedwongen een stuk te onderteekenen, waarin hy verklaarde, dat hy geen koning van Engeland was. De Mikado heeft onlangs uren lang een boekje bestudeerd, uitge geven door het Britsche ministerie van voorlichting, waarin foto'» voorkomen van het Engelsche ko ningspaar gedurende den oorlog. Hij schijnt voornemens te zyn, de Brit sche monarchen in vredestyd na te volgen, om een echte democratisch» koning te worden. Vandaar zijn be zoeken aan de door bommen ge troffen gebieden en fabrieken, welk# tot nog toe onbekend waren in de geschiedenis van het Japansche vorstenhuis Zijn prestige onder het Japansche volk neemt daardoor in tusschen met zien dag toe Japans geldmagnaten De Amerikanen hebben minstens één zeer verstandigen maatregel ge troffen. Zü hebben een einde ge maakt aan de financieele imperiums van Mitsoei en Mitsoebisji, die, met de militaristen van Japan een groot wapenarsenaal hebben gemaakt in een poging om de heele wereld te veroveren. De leiders van deze gigantische familie-ondernemingen mogen niet langer de aandeelen van hun on. deremingen in hun bezit hebben. Deze aandeelen zullen op de vrjje markt worden verkocht. Maar zy zullen op gepaste wyze voor hun verlies worden schadeloosgesteld. Dit beteekent, dat zy nog onmetelijk rijk zullen zyn en wie zal zeggen, of zij, met een paar stroomannen om de aandeelen op te koopen, niet reed# over 20 of misschien zelfs 10 jaren weer als vanouds „zaken" zullen doen? Ik kan aldus besluit de Engelsche journalist zyn artikel, niet nalaten, voortdurend te denken aan een op- merking, die een Japansche jour. nalist kort vóór mijn vertrek uit Tokio naar Australië maakte: „U. wint den oorlog, wy winnen den vrede" Waaraan hij met zyn on- doorgrondelijken blik glimlachend toevoegde; „Veel plezier jn Austra lië, Ik kom er ook nog wei eens." John Potter heeft aan zyn artikel nog een opmerking aan de redactie van de „Daily Express" toegevoegd., „Ik ben bang" aldus schryft hy, ,,dat mijn artikel een tameiyk pes- simistischen indruk maakt maar ik heb me er opzettelyk van weerhou den, reeds tijdens myn verbiyf in Japan myn indrukken op schrift te stellen, ten einde alles met breedea blik te kunnen overzien. De toestand ziet er echter somber uit."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3