yAN HOGARTH TOT PUNCH STUDENT EN MISSIEWERK Het bezoek van H. M. aan Limburg WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 PAGINA 5 Een eeuw Engelsche humor in beeld DE VLUCHTENDE JODEN Laguardia belooft hulp van de Unrra Missie-interacademiale kwam bijeen SCHILDERIJ VAN H.M. DE KONINGIN VERKOCHT H. G. WELLS f JEAN STOKKING ZINGT RUSLAND EN DE ATOOMBOM VERBOND VAN EX-GEDEPORTEERDEN DOM WILLIBRORD VERKADE f DE BEVOLKING VAN BELGIë „HET HUWELIJKSCONTRACT Een fragment uit het eerste tafereel van Marriage a la Mode door W. Hogarth. Toen Chuichill in de*somberste uren van 1940 droogweg de veldtochten van 1942 en '43 aan kondigde» lachte Hitler smake lijk. Het werkte op zijn gevoel voor humor» omdat hij den oor log reeds gewonnen waande. Maar, terwijl Hitler's kortzich tige hilariteit ons thans lach. w ~\nd vo' r mt, maakt Chur chill's humor kans onsterfelijk te worden. Omdat zijn gevoel voor humor de vrucht was van de benijdenswaardige gave om de dingen in hun juiste propor tie te zien. de vrucht van op ervaring berustende wijsheid. Men mag dan ook niet zeggen dat het de zin voor humor was, welke het Engelsche volk door de benauwenis van de eerste oorlogsja ren heenhielp. Veeleer is deze humo ristische kijk slechts een verschij ningsvorm van door eepwen oorlog voering en zeevaart gewonnen wijs heid. In dit geval van de wijsheid, dat de wildste orkaan slechts voor bijgaande dreiging inhoudt. Spreken over ..den Engelschen hu mor is e gen lijk onmogelijk. De hu mor bij Shakespeare is anders dan bij Fielding, bij Swift geheel anders dan bij Dickens, maar in de gelieele Emgelsohe literatuur, en ook in de beeldende kunst heeft het element humor steeds een groote rol ge speeld. William Hogart.h (16971764) 13 de grondlegger geweest van de Engo - sche caricatuur. Van hem loopt de lijn via minder bekwame navolgers regelrecht naar Punch, het blad dat in de ruim twee eeuwen van zijn bestaan een onuitputtelijke reeks voortreffelijke caricaturisten voort bracht. Met Hogarth werd meteen een onovertroffen hoogtepunt be reikt, en we zijn de British Council dan ook dankbaar dat ze ons in de gelegenheid stelt nader met zijn werk kennis te maken. De tentoonstelling welke slechts korten tijd) in Pulchri Studio te Den Haag gehouden wordt, valt eerlijk gezegd ietwat, tegen. Wel geven de ruim tweehorfderd prenten pen over zicht van de ontwikkeling die de Engelsehe spotprent in de L3e eeuw doormaakt, en de korte, zakelijke tekst verheldert het beeld van deze ontwikkeling voldoende, maar de kennismaking me+ den hoofdpersoon Hogarth is te vluchtig, dan dat hieruit zijn meesterschap ten volle gewaardeerd kan worden. Zoo zien we van zijn beroemde se ries schilderijen, tusschen 1733 en. 1745 tot stand gekomen, alleen net zestal getiteld ..Marriage a la mode' ©n dan nog in vrij slechte reproduc- V®3; Daarnaast hangt de serie ïn- v;®try and Idleness, zeker niet een mwnZyn beste werken. Ook zou het vpIp g o?e<Weest zÜn enkele van de door HoVartvI" teenstander" ge! Hpid" Of nm'hii 5 yn der schoon heid or om bij de prent ..March to Finch ley een bespotting van het discipline-looze Engelsche leger, te vermelden dat hij hierdoor in moei lijkheden kwam met koning George II. Moeten we het inzicht in de per soonlijkheid van Hogarth en het wonderlijke effect van zijn kleuren op deze tentoonstelling missen het getoonde is wel in staat een indruk te geven van de wijze waarop hij ,,die middenklasse van personen welke men kan plaatsen tusschen liet sublieme en het groteske in beeld brengt. Met deze woorden uit zijn anecdoten geeft Hogarth o.i. de kortst mogelyke definitie van zijn kunst. Hij idealiseert niet, maar hij overdrijft ook niet in het caricatu- zooals by voorbeeld navolgers a s ^iUray wel deden ..Mijn doek j JJ'jn theater" zegt hij en inder- s r? schijnen al zijn prenten tooneel- soh waar men een zeldzaam 1 "erPe> nooit grof caricaturale ana- e Yan de sociale toestanden uit Jh tijd af kan lezen. Andere schil derijen zien we" zegt 'de Engelsche essayist Hazlitt, „die van Hogarth lezen we". In de periode na Hogarth is het vooral Gillray die opvalt, al is by hem de spot minder fijn, meer per soonlijk en meer beïnvloed door de Italiaansche caricatura. Zijn paro dieën" en de spotprenten op het hof en op de mode bewijzen het. Interessant is het te zien hoe sedert William Pitt den zevenjarigen oorlog tot een goed einde bracht, de sociale caricatuur meer en meer wordt verdrongen door de politieke. Caricaturen over het parlement, te gen de politiek van de regeering ge durende den Amerikaanschen vrij heidsoorlog en tenslotte tegen ..Boney" zooals Cruikshank Napo leon noemde, vormen de laatste af- deeling van deze expositie. Al verlaat men de zaal niet ten volle bevredigd, er is in Pulchri Studio een bélangrijke verzameling bijeengebracht van een genre dat voor de Engelsche mentaliteit zeer tvpëerend is. Naar Reuter uit Genève seint., heeft de directeur-generaal van de Unrra, Fierello Laguardia, de verze kering gegeven, dat de uit Polen vluchtende joden hulp van de Unrra zullen blijven ontvangen. Het zijn er 1200 tot 1500 per dag. Laguardia sprak naar aanleiding van een verklaring der Britsche re geering, welke inhoudt, dat joden, die uit Polen in Duitschland arri veerden, niet in aanmerking komen voor ondersteuning door de Unrra: Indien men hen wèl steunt, wordt aldus de ,,ondergrondsche spoorweg naar Palestina" in stand gehouden. Laguardia is daarentegen van mee ning, dat een vervolgd volk, dat een land verlaat ,,en dat is het geval met de joden, die Polen ontvluch ten" recht heeft op alle hulp, welke de Unrra kan verstrekken" en hij zal daarmede doorgaan, tot de Unrra-raad eventueel het tegen deel voorschrijft. Verder verklaarde hy, dat het congres der V S. eerlang het vluch telingen-probleem zal behandelen. Hij zal alsdan voorstellen, dat hon derdduizend uitgewekenen bij wijze van noodmaatregel tot de Vereenigde Staten worden toegelaten. Naar zijn meening zouden echter ook Canada. Mexico, Brazilië, Chili. Bolivia, Ve nezuela Argentinë, Australië en Nieuw-Zeeland kunnen helpen door het opnemen van verplaatste perso nen.. IVan den cursus voor missionarissen I aew de Nijmeegsche universiteit hij de directeur. In deze stad ook vond hij met Father Vlasveld 18 September 1944 den dood. Na deze rede trokken allen naar het graf op het kerkhof van het studiehuis, waar de stichteres der medische missie-zusters, dr. Dengel, in het Engelsch nogmaals hulde bracht aan den overledene. De voor zitter van de M.I.A., de heer Krijns herdacht zijn verdiensten voor de studenten-missie-actie en nadat een der dames-studenten een krans l^ad gelegd, ,sloot pater Gregorius met gebed de plechtigheid, welke was opgeluisterd door he^ Tilburgsch. Mannenkoor ,,St. Cecilia". In den middag werden besprekin gen in engeren kring gevoerd, die werden gevolgd door een spreek beurt van dr. Wils, over de totali teit van den missionaris, die zich niet alleen met geheel zijn persoon moet geven, maar ook met heel zyn denken en zich totaal moet aan passen aan land en volk. Dr. Theotimus O.MCap., behan- De studenten hebben een in den oorlog afgebroken traditie hersteld. Het St. Josephstudiehuis van de paters van Mill Hill te Tilburg heeft na vier jaren weer binnen zijn muren de vertegenwoordigers ont vangen van de missieclubs der ver schillende universiteiten en hooge- scholen, die er hun 24ste missie- interacademiale hebben gehouden. Behalve de leeken studenten waren er afgevaardigden van de vijf bis schoppelijke seminaria, verschillen de moderatoren, o.w. de Unie-mo derator, pater v. Huigten S.J. en een afgevaardigde van de Ned. Chr. Stud. Vereeniging. De eersten dag waren ook aanwe zig prof. dr. Cobbenhagen, rector magnificus der Tilburgsche hooge- school, en de oude vriend van de M.I.A. father Kigze. De M.I.A.-moderator, pater dr. Gregorius O M.Cap. opende de eer ste bijeenkomst en toonde aan de beteekeinis van he missie-ideaa' in delde tot slot van dezen dag in een Heden werd te Maidenhead een schilderij van koningin Wilhelmina bij opbod verkocht. Het onderwerp is een ceder, welke 300 jaar oud heet te zijn, en in den tuin van Stubbings House, in het plantsoen van Maiden head, staat. H. M. de Koningin heeft hier tijdens den oorlog vier jaren doorgebracht. De nationale maatschappij van Belgische spoorwegen deelt mede, dat de bootdienst tusschen Zeebrug- ge en Harwich op 15 Augustus her vat zal kunnen worden. onze dagen. In de avondvergadering sprak Zuster dr. E. Lippits van de Medi sche Missiezusters over de nooden, waarmede de missie thans heeft te kampen, en de hulpmiddelen, welke de wetenschap biedt als men haar in dienst stelt van het Apostolaat. In het bijzonder wees zij op de werkzaamheid van kloosterlingen als arts en vroedvrouw, maar ten slotte zal heel het Kath. volk moe ten meewerken. De volgende ochtend was geheel gewijd aan de nagedachtenis van father H. Ahaus, den grooten stu wer van de M.I.A. Pater Gfegorius celebreerde een plechtige H. Mis van Requiem, waarna in de aula een herdenking plaats vond. Til- burg's loco-burgemeester, de heer L. Janssens, wethouder Hoogers, de professoren Cobbenhagen en Kaag, vertegenwoordigers van St. Olof en de Unie en vele vrienden van Father Ahaus waren erbij. Dr. J. G. de Jong schetste een prachtig beeld van den grooten missie-ijve- raar, die nog tijdens den oorlog een lang gekoesterden wensch in ver vulling zag gaande instelling van van een instituut voor hooger on derwijs in de missie-wetenschappen. Detail uit Hogarth's spotprent op het Engelsche leger. f,March to Finchley" De beroemde Engelsche schrij ver H. G. Wells is gistermiddag in den ouderdom van 79 jaren te Londen overleden. Een van de markante figuren is met hem uit de Engelsche letter kunde verdwenen. Hij was een groot idealist, en dit idealisme dreef hem eenerzijds naar het socialisme, waar van hij een trouwe propagandist werd anderzijds naar een imaginaire betere wereld waarnaar hij in zijn fantastische toekomstromans steeds bleef zoeken, tot in zyn laatste jaren. Schreef hij niet nog onlangs in een Engelsch blad ,;Hij (de schrijver) verwacht zijn einde, het menschdom beschouwend en nog steeds begee- rig om een nuttig gebruik te vinden voor zijn rijkdom aan ervaring in dezen tijd van geestelijke verwar ring". Het eenige verschil met vroeger is dat Wells in zijn laatste jaren (het blijkt ook uit zijn laatste boek (Mind at the end of its Tether") niet meer aan de verwezenlijking van zijn idealen geloofde. Van zijn werken noemen wij The time machine 1895).. The Island of dr. Moreau (1896) The War of the World (1896), Tono Bungay 1908), The world of William Clissold (1926), The Outline of history (1922). World Brain (1938), waarbij we het griezelboek getiteld ,,T!he invisible man" niet mogen vergeten. De operazanger Jea*n Stokking heeft in zijn vaderland niet de be kendheid welke zijn roem in het bui tenland hem doet verdienen. De reden hiervan is dat hij sinds 19io ]sjpdp^*rid c^woonö Dinsdagmorgen om ongeveer 9 uur begaf H. M. de Koningin zich met haar gevolg te voet van het stationsemplacement te Tegelen naar de keramische kunstnijver heid Tiglia. De heeren Goosens, Russel en van Basten Batenburg die de directie van de Tiglia vor men, ontvingen H M, op het ter rein, waar het uitgebreide perso neel voor de fabrieken stond op- gestelij Het verwelkomde de vorstelijke bezoekster met harte lijke toejuichingen. n Nadat de Koningin zich ten kan tore met de leden van de directie en den burgemeester van Tegelen, mr. Pesch, onderhouden had, heeft zij het be'dryf. bezichtigd Toen zij op weg naar de werkplaatsen het personeel opnieuw passeerde, heeft zij zich met eenige der arbeiders onderhouden. Geruimen tijd vertoef de de Koningin in de ateliers en werkplaatsen, waar deze voorname Limburgsche volkskunst geboren wordt.. Als herinnering aan dit be zoek bood de directie Hare Maje steit een groote schaal met orchi- deën en een sehemerlamp, produc ten van de Tiglia, aan. Vervolgens steeg men in de auto's en langs de rijen juichende inwoners van Tegelen werd de tocht naar Venlo aanvaard. In Venlo heerschte een enorme drukte Langs een om weg, waardoor men tevens een goed beeld kreeg van de schade, welke de stad heeft geleden, bereikte de koninklijke stoet het stadhuis. Het marktplein stond vol belangstellen den, die H. M hartelijk be groetten. Aan het stadhuis ont ving de burgemeester, mr. Berger, de vorstelyke bezoekster. Aan de trap naar het bordes bood Marjo Haffmans, het dochtertje van wet houder mr. Haffmans, bloemen aan. Terwijl H. M. eenige oogenblikken op het bordes vertoefde, barstten de Venlonaren in levendige toejuichin gen los. De Koningin begaf zich daarna naar de raadzaal, waar buiten het college van B. en W. en den raad, nog vele persoonlijkheden aanwezig waren. Nadat H. M. ruim een uur op het stadhuis vertoefd had, werd om streeks 11 uur onder levendige toe juichingen der samengestroomde me nigte de tocht voortgezet. Via Vel den en Arcen reed de stoet naar Well, waar de ruitervereeniging stond opgesteld en de burgemeester, omgeven door de met oranje getooide schooljeugd, H. M. begroette. Over al langs den weg heerschte groote geestdrift en werd H. M. de Konin gin hartelijk toegejuicht. Vooral in Gennep was het zeer druk. Burgemeester van Baming heeft hier de Koningin bij het stad huis begroet. In snelle vaart werd daarop de reis naar het Loo aan vaard. In stroomenden regen pas seerde de kleine stoet omstreeks 12 uur de grens tusschen Limburg en Gelderland en daarmede was het zoo zeer gewaardeerde bezoek in Ntford-Limburg ten einde. meesterlijk betoog het hoofdthema van deze studiedagen: de universa liteit van de Kerk, en wees op da noodzakelijkheid van inlandschen clerus met eigen hiërarchie. Dit niet om opportunistische redenen, maar omdat die volkeren krachtens de universaliteit der Kerk daarop recht hebben, evenals op eigen inlandsche kloostergemeenschappen, die in spi ritualiteit. en vormgeving aansluiten bij eigen geestescultuur en traditie. Om dezelfde reden ook moet de mis sionaris daarginds afstand doen van zyn Westersche cultuur en mag h\j niet meer brengen dan den vollen rijkdom van het kath leven. In denzelfden geest sprak ook den volgenden ochtend pater H. Man nesse M.SC., over de nieuwe ver houdingen voor de Kerk in Indone sië. Voortdurend a. h. w. werd door ons het uitheemsche karakter van den kath godsdienst in zijn Wester- schen vorm geaccentueerd. Meer dan welke strubbelingen van poli- tieken aard ook, is dit het groote struikelblok voor een snellen groei en vooral vpor het waarachtig in dringen van de Kerk in 't Oostersch gemoed. Des middags was er een uittocht naar het klooster der Paters S.V D. in Teteringen, waar verschillende sectie-vergaderingen werden gehor den, terwijl des avonds ir. J. Planje., de oprichter van het Kath. Advies bureau voor landbouwkundige mis sie-actie, een inleiding hield over de missie-gedachte in de studenten-ge meenschap. Deze rede, welke bijzon der practische beteekenis had, had wederom een zeer vruchtbare ge- dachtenwisseling ten gevolge Mel ding werd daarbij o.a. gemaakt van de besprekingen tusschen bestuur en oud-leden, over de kwestie, dat studenten hun heele persoon min stens eenigen tijd als afgestudeerd® in dienst van de missie stellen, byv. door als missie-arts werkzaam te zijn Omstreeks Kerstmis zal over deze materie een rapport van des kundigen verschijnen. Maandagmorgen werd de cursus, die een volledig succes beooft, ge sloten. Vele hartelijke woorden wer den daarbij gewisseld. Semyeon Alexandrow. de offi- cieele Russische waarnemer bij de proeven te Bikini, zeide Maandag avond tijdens een interview, dat de tT. s. S R. van plan zijn, ,,in de nabije toekomst" soortgelijke proe ven te houden en dat de waarne mingen van Bikini daarvoor van groot nut zouden zijn. aldus A. P. Gevraagd, of Rusland dan het atoombom-geheim al gevonden had, antwoordde hij: Wij zijn dich ter bij de oip-lossing dan menigeen denkt. Jean Stokking heeft, daar zijn vorming kreeg, en daar, vooral in de luxe plaatsen aan de Riviera, tot roem kwam. In de jaren na 1929 trad hij met stijgend succes op ;n Frankrijk, België en Zwitserland en in 1937 werd hij wel zeer zeldzame onderscheiding voor een niet/Franschman vast verbonden aan de Opera Comique te Parijs. In het begin van den oorlog trok hij naar Portugal waar hy ver scheidene concerten gaf. Vandaar reisde hy in 1941 naar Indië. Hier werd hij in militairen dienst geroe pen, en na het einde der vijandelijk heden kwam hij in een krijgsgevan genenkamp terecht. In Mei van dit jaar is hij met vrouw en dochtertje gerepatrieerd. Hedenavond van 8.159.15 kan men Jean Stokking over Hilversum II hooren. Hij zingt een aria uit An- dré Chenier en een duetpartij uit de derde acte van Aïda. Als resultaat van het te Eind hoven gehouden intern, congres van ex-gedetineerden is besloten tot op richting van een internationaal ver bond van ex-gedeporteerden. Voor zitter werd de Franschman Beau- champ. De voorzitter van het Ned verbond de heer B. v. d. Voort werd een van de drie 'vice-presiden- tende heer Olivier te Leiden wordt penningmeester. Naar eerst thans bekend wordt, is op 19 Juli in den ouderdom van 77 jaar te Beuron overleden Dom Willibrord Verkade O.S.B. Dom Willibrord, in de wereld Jan Verkade, is op 18 Sept. 1868 t® Zaandam geboren. Aanvankelijk was hij leerling van de Academie in Amsterdam, daarna van den schilder Jan Voerman. In 1891 ging i hij naar Parijs, kwam in contact 1 met Gauguin en voelde zich tot het Katholicisme aangetrokken. Op 26 Aug. 1892 ontving hij te Vannes het H. Doopsel. Daarna reisde hij naar Italië en trad in 1894 als oblaat in de Bene dictijner abdij te Beuron. Op 20 Aug. 1902 volgde de priesterwijding. Dom Willibrord kwam als beeldend kunstenaar geheel onder den in vloed van den strengen en soberett religieuzen stijl van dom Desiderius Lenz. Hy vertaalde Ruusbroec en is vooral door zijn bekeeringsge- schiedenis ,,Van ongebondenheid en heilige banden" bekend geworden. Volgens officieele gegevens had België eind 1945 een bevolking van 8.345.000 zielen, waarvan 4.088.000 mannen en 4.256.000 vrouwen, te gen een bevolking van 8.396.000 in eind 1939, meldt A. P. Brussel heeft nu 911.700 inwoners tegen 907.100 in 1939. De kleinste georganiseerde ge meenschap in België en misschien in de geheeie wereld is Zoutenaaie, in Vlaanderen, met een bevolking van 22 vrouwen en 13 mannen. Evenals de 2370 andere steden en dorpen in België wordt Zoutenaaie bestuurd door een burgemeester en een secretaris en heeft het ook Jjn eigen veldwachter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5