WIE WONNEN EIGENLIJK DEN OORLOG? Penicilline thans ook een Nederlandsch product [Troonrede en gezinspolitiek VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 i De groote gezinnen vergeten? BYRNES GISPT SOVJET- CRITIEK OP AMERIKA KOLENBOTER Concurrent van koe en margarine DE JAARDAG YAN JAPANS NEDERLAAG Dagorder van Mac Arthur £g!nwooBr&af\r ve.r" Ned. Gist- en Spiritusfabriek vervaardigt bet I E AARDAPPEL-MISERIE MODERNE SCHAT GRAVERS ZUID-AFRIK A WENSCHT IMMIGRANTEN In „Het Gezin", orgaan van den Katholieken Bond voor het gezin, blijkt de Bondsvoorzitter, de heer van Meegeren niet bijzonder en- housiast over de troonrede, „be. keken van uit de gezinspolitiek". Boven het artikel staat zelfs als onderkop: „De groote gezinnen var. geten". Wij laten het hier bedoelde arti kel in zijn getoeel volgen ten dienste van hen, die nog verzuim den lid te worden van genoemden bond en daardoor het bondsorgaan niet ontvangen. De thieer van Meegeren schrijft dan: Indien we ons oordeel over de Troonrede met een enkel woord samenvatten, dan zouden we willen zeggen: „een lange Troonrede met. weinig Inhoud over de belangen der groote gezinnen". Natuurlijk komen er verschillen de passages in voor, die van belang zijn voor het gezin in het algemeen. Geen wonder, want elk mensch komt voort uit een gezin of behoort tot een gezin. En zoo is het te be grijpen, dat verschillende passages het gezin raken. Soms worden deze in algemeene termen uitgedrukt als we lezen, dat er een deugdelijke grondslag moet worden gelegd voor den geleidelijken wederopbouw van onze geestelijke en stoffelijke volks welvaart. Soms ook zijn er passages die meer concrete voorstellen be vatten, zooals de maatregelen te gen openbare onzedelijkheid en te gen de lichtvaardige echtscheiding. We verheugen ons over den ster ken steun, dien de Regeering wil verleenen aan de jeugdbeweging met inachtneming van zelfstandig heid der levensrichting en erken ning van de rechten der ouders. Ook wat er gezegd is omtrent den radio_omroep kan ons bevredigen, terwijl het streven naar verlaging van den kostprijs onzer land- en tuinbouwproducten onze groote in stemming heeft. Ruilverkavelingen, herontgin ningen, landaanwinning en inpolde ring achten we van het hoogste be lang onzer gezinnen. Het bouwen van nieuwe woningen zal, zoodra de aanvoer van materia len dit mogelijk maakt, ten sterk ste worden bevorderd. Enkele wijzi gingen in de Woningwet zijn in Verband hiermede voorbereid. Wat we hier missen is de duidelijke toe zegging, dat met de belangen der groote gezinnen zal worden reke ning gehouden. Een oogenblik willen we stilstaan bij de paragraaf over de betere so ciale wetgeving. Daar lezen we Groote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht zal er gehouden worden op de prij zen. Ter verlichting van de moei lijkheden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal er verbetering van den kinderbijslag worden voor gestaan". Prachtig. "Maar die kindertoeslag geldt alleen voor de loontrekken- den. En er zijn nog zoovele vaders' van groote gezinnen bij midden stand, boeren- en tuindersstand, zoovele kleine zelfstandigen, die heelemaal nog geen kindertoeslag kennen, terwijl we bij de loontrek- kenden reeds over verbetering er van spreken. Maar genoeg. Summa summarumDe Troon rede raakt op verschillende punten het gezinsbelang. Dat doet iedere Troonrede, dat kan niet anders. Maar ze bevat zeer weinig, ja zoo goed als niets voor de werkelijk groote gezinnen; noch in zake wo ningbouw, noch in zake kinderbij slag voor de niet-loontrelckenden, noch in zake de brood-noodige hulp in de huishouding. Men heeft in het laatste half jaar veel geschreven en gesproken over gezinspolitiek, en over de verdedi ging van het gezin en vooral van het greote gezin. Voor hen, die in hun vaandel „Steun aan de groote gezinnen" schreven, moet deze Troonrede wel een teleurstelling zijn. Het gaat weer als voor den oor log; we zullen moeten blijven actie voeren. Onze stem is nog niet ge- noeg doorgedrongen. Tot zoover het artikel. Wij hebben destijds de regee- rirngsverklaring van Minister Beel vertrouwen wekkend genoemd, daarbij de verwachting uitspre kend. dat men spoedig meer gede tailleerd de plannen van de regee ring inzake de gezinspolitiek zou vernemen. In deze verwachting zijn we teleurgesteld. Het groote gezin wordt in de Troonrede zoo goed als niet genoemd. En voor zoover er maatregelen worden aangekondigd betreffende gezins politiek, gelden deze de gezins politiek in het algemeen en niet de zorg voor de groote gezinnen in het bijzonder. Toch meenen we, dat men te boud spreekt, wanneer men zegt, dat de groote gezinnen vergeten zijn. Ziulks lijkt ons onbestaanbaar bij een minister, ,die in zijn ragee- ringsverklaring, welke toih nleöhts het voornaamste pleegt te bevat ten, uitdrukkelijk verklaarde, dat de regeering zich voorstelt overal. waas bijzondere omstandigheden zulks noodzakelijk maken, ook bij zondere maatregelen ter verwezen lijking van het beginsel der gelijk heid van lasten en gelijkheid van kansen te treffen. Daarbij dacht de regeering, naar de minister verklaarde, bijzonder aan de be scherming van het groote gezin. Dat in de troonrede geen voor zieningen voor de groote gezinnen nader werden genoemd, bewijst nog niet, dat deze niet zullen wor. dien voorgesteld. Er kunnen voor dit zwijigen verschillende redenen zijn. De troonrede wias ongewoon lang en er moest wellicht een keu ze gemaakt worden uit de onder warpen. Wij hechten trouwens minder waarde aan een heele lita nie van schoone beloften. Ook hier geldt: „minder woorden en meer daden". Wellicht ook eisehen de maat regelen voor de groote gezinnen nog eenige studie; tot nu toe is op dit terrein door de betreffende de partementen niet zooveel baanbre kend werk verricht. Niet voor niets werd door ons onlangs be pleit, dat door de regeering een aparte dienst voor de behartiging van de belangen van de gro-ote ge zinnen zou worden ingesteld. Wij blij vien alsnog vertrouwen hebben in Minister Beel, ook ten aanzien van de groote gezinnen. Wat niet wegneamit, dat wij zoo vrij zullen zyn om den bewinds man aan zijn belofte te herinne ren, wanneer de daden naar ons gevoelen wat lang uitblijven. (Van onzen Paryschen correspondent) Het was green wonder, dat Tsal- daris op stevigen toon op liet -Bul- gaarsche pleidooi met in hoofd zaak territoriale eisehen heeft 8"e" antwoord met een krachtige rede voering, waarin hij beleefd vroeg, wie nu eigenlijk tot de overvvin- nende-landen behoorde: Grieken land of Bulgarye. Ook Hongarye wilde zich niet gewonnen geven. Gyoengyoesi, chef van de Hongaarsche delega tie betoogde ook, dat het Hon gaarsche volk altijd met tegenzin het fascistische regime van Horty had gevolgd en dat het zich gansch en al vernieuwd had. Koleuboter! Erg smakelijk klinkt het niet, maar het schijnt mee te vallen. „Het is beste boter en ik twijfel er aan, of Iemand die het niet weet ooit zal zeggen, dat het synthetische boter is", zeide vol gens A.P. de Britsche autoriteit, die ze keurde. De fabriek, die het kunststuk vol brengt, is die van Imhausen en Co. te Witten in Duitschland Sinds de oorlog is geëindigd heeft zij geen boter gemaakt, maar de bedrijfslei ding hoopt de werkzaamheden over ongeveer een maand te hervatten. Dr. K H. Imhausen, de leider van de onderneming, deelde mede, dat de fabriek 600 ton per maand zou kunnen produceeren tegen lager prijs dan die van natuurboter. „Ge durende den oorlog, toen natuurbo ter 3.60 mark per kilo kostte, be droeg de prijs van het synthetische product slechts 1.60 mark per kilo", aldus Imhausen en hij voegde hier aan toe, dat er geen sprake was van subsidie van het Nazi-regime, dat „kanonnen inplaate van boter" verlangde. De synthetische boter is niet al leen goedkoop maar bovendien houd baar zonder koelinstallatie Imhau sen toonde een pond, dat voor het einde van den oorlog was gemaakt. Generaal Douglas Mac Arthur, op- 'hebber in den Pacific, heeft Augustus, jaardag van Japans tropriolf een dagorder aan zijn A n "OP dezen 14-din geallieerden een --- z.eS.evlere?lde boter van steenkool Hoe men maakt? Uit het gas van cokes wordt pa raffine gewonnen en uit 100 ton paraffine kan door een blaasproces - het moeilijkste deel van het werk 80 tot 82 ton vetzuur worden af gescheiden. Verder worden door ct^tillatie onder een hoog vacuum de eetbare van de niet-eetbare vet ten gescheiden. Het recept is dan verder: voeg bij het zuivere synthetische eetbare vet 20 pet. water, extract van wortelen voor de vitaminen en de kleur be nevens zout en voeg er tenslotte diacetyl aan toe om er den geur van boter aan t.e geven. Dit mengsel wordt in een machine gekneed en komt er aan den anderen kant uit als een lange worst van ongeveer 20 centimeter middellijn, die in een tweede machine gaat, welke de pondjes boter, netjes ver pakt, op een loopenden band depo neert. De meeste van de vetten, die niet in de boter gaan, worden door een nevenbedrijf tot zeep verwerkt Utt wat dan nog overblijft als onge schikt voor boter of zeep Wordt een grondstof voor kunstharsen en der gelijke, een materiaal om rubber soepel te maken, een ingredient voor vernis en alcohol vervaardigd. De fabriek te Witten, die in 1938 werd gebouwd, begon in 1939 te pro duceeren. Zij werd eens door Brit sche bommen getroffen, maar niet -i 1tonlr u V M V t 7 UVJ LI I 1 1 t' JL4 ^*1 m J Het product was niet in een koelcelernsti beschadigd ofschoon aen tank bewaard en toch niet gesmolten. Het g-g ton parafine in brand ge zag er uit en smaakte als echte raakte en dagenlang brandde boter Hij sprak over de bestaansvoor waarden van de Hongaren, aan wie het burgerschap van nabuurstaten is opgedrongen: een half millioen Hongaren in Roemenië en 650.000 in Tsjeeho-Slowakije. Hij debatteerde zelfs met Tartarescu en zeide, dat de grenskwestie tusschen Roemenië en Hongarije niet is opgelost Hij bestreed ook, dat Roemenië recht op schadeloosstelling zou hebben. Wat Tsjeeho-Slowakije betreft: de Hon garen hebben daar een rechtspositie, die niet overeenkomt met de rechten van den mensch Burgerschap hebben zij niet, hun goederen zijn ontnomen. Hij wil volksverplaatsing en vroeg aan de conferentie een commissie terplaatse te zenden, om de kwesties tusschen Hongarije en Tsjeeho-Slo wakije nog eens te onderzoeken. Tenslotte richt hij zich tegen de economische clausules van het trac- taat, die veel te zwaar zijn voor het verarmde land, dat in de ergste in flatie verkeert, die de wereld ooit gekend heeft. Het kan daarom niet betalen en het dankt de Sovjets, die hebben toegestaan, dat de betalingen aan Rusland over eenige jaren mogen worden verdeeld. De heer Masaryk antwoordde en ving ook aan met de vraag, wie heeft nu eigenlijk den oorlog ge wonnen? Het kostte Masaryk niet veel moeite, een requisitoir te hou den tegen Hongarije en er aan te herinneren, dat de Slovenen brutaal uit Hongarye zijn geworpen en dat de Slovenen, die tijdens den oorlog in verzet kwamen tegen de Duit- schers in Hongarije nu niet precies erg vriendelijk werden ontvangen De tegenwoordigheid van de Hongaar sche minderheden is in Tsjecho-Slo- wakye altyd een bron van agitatie geweest «n zoo deze kwestie niet wordt opgelost, zal zy weer een Hongaarsch revisionisme veroor zaken. Het is duidelijk, dat Bulgarye, Roemenië en Hongarije niet zoo boud zouden hebben gesproken, als zij niet de aanmoediging van de Sovjets voelden, en als ze niet ge bruik konden maken van den strijd om het invloedsgebied in Centraal Europa en den Balkan. Dit heeft in de ochtendzitting van Donderdag tot een zeer scherpe re de van Byrnes geleid, die blijkbaar niet langer den Sovjettoeleg wenschte te negeeren. Hij keerde zich onmiddellijk tot de Sovjet dele gatie Hij wenschte op te komen tegen de critiek die de Sovjet-delega tie uitoefent op het Amerikaanscha vredesstreven. Verschillende econo mische kwesties zijn door de vier niet geregeld. Dit moet dus thans gebeuren De Sovjet-delegatie heeft gesproken van zekere groote mo gendheden, die zich door den oorlog verrijkt hebben. Italië is niet min der democratisch, dan welke oud- vijandelijke staat ook, ook al heeft het .zijn standpunt niet in volkomen harmonie met dat der Sovjets ge bracht. Amerika wil Italië helpen, dat zich democratisch heeft ontwik keld brj zijn verkiezingen. Byrnes wil de woorden .staten, die zicht verrijkt hebben" niet begrijpen. In elk geval heeft Roosevelt Amerika tot een arsenaal voor de democra tieën gemaakt, lang voordat het In oorlog was. Aan Rusland werd voor 11 millioen geleverd. De geheele hulpverleening heeft Amerika 400 millioen dollar gekost, verkregen of op te brengen door Amerikaan- schen arbeid Als eenige belooning vraagt Ame rika geen schadeloosstellingen of gebiedsvergrootingen, maar slechts dit. dat de democratie over de ge heele wereld moge opbloeien. Wat Amerika voor zijn onderhoorigen in Italië vraagt, is wat overal ge vraagd wordt, ook door Rusland, n.l., dat de schade aan het bezit van onderhoorigen toegebracht, hersteld wordt en wat de economische positie betreft, vraagt Amerika niets an ders, dan gelijkheid voor allen in hun economische kansen. Het begin sel der economische- en handels-vry- heid was toch al in Potsdam aan vaard. Die eisch moet vooral aan de oud- vijandelijke staten worden gesteld en in de verdragen worden vastge legd, want men zou niet aan de sta ten kunnen toestaan, dat zij eenvou digweg maar Duitschland vervingen door een anderen grooten meester. Het beginsel der economische gelijk heid tast de souvereiniteit niet in het minst aan, integendeel is het een voorbehoedmiddel tegen da vorming van economische bloes, waarvan de groote meerderheid der verbonden volken maar te lijden zou hebben Vishinsky kon de zeer ernstige rede van Byrnes niet geheel laten voorbygaan en antwoordde zeer in het algemeen. Blijkbaar had Molo- toff zelf, die niet aanwezig was, de beantwoording moeten geven. geleden staakteVj^ac£!nref£ ring, de hopeloosheid van den strijd tegen de gecombineerde macht der vereenigde volkeren beseffend oorlogshandelingen Land luchtmacht, uitrusting en de zee- en - bovenal moed en unieke genialiteit van de geallieerde strijdgrachten hadden •allen tegenstand gesmoord. Ik be hoef niet nogmaals het relaas te ge ven van de schitterende daden, ver richt door onze strijdende mannen, nocht van de roemrijke offers m de zen Pacific gebracht. De geschiede nis zal geen glansrijker bladzijden bevatten dan die van den hardnek- kigen strijd om Nieuw-Guinea, de Salomons-eilanden, den Bismarck- s-rchipel, Borneo, de veld- en zeesla gen van Leyte, de bevrijding van de Philippijnen. Maar deze 14de Augustus ryst biet alleen voor ons op als een dag van overwinning, het is ook een dag, waarop wy het hoofd in nederigheid huigen en God danken dat wy, man nen van democratische beginselen, aan de wereld getoond hebben, dat vrede Dat Nederland, wat kennis, we tenschap en energie betreft, voor het buitenland niet behoeft onder te doen, Is weef eens bewezen door het félt, dat ln de Nederlandsehe Gist- en Spiritusfabriek te Delft, thans ook penicilline wordt vervaar digd volgens een procédé, dat reeds tijdens den oorlog .geheel onafhan kelijk van de ontdekkingen elders, is uitgewerkt. De Nederlandsehe penicilline is een geheel Nederlandsch fabrikaat, zoowel wat de grondstoffen als wat de vervaardiging ervan aangaat. De directeuT van de fabriek, ir F. G Waller, die tot de ontwikkeling het Nederlandsehe procédé het initiatief nam en er ook voortdu rend de leiding van heeft gehad, vertelt er een en ander van In ,.De Fabrieksbode", het weekblad -to" het personeel der N. V. Ongeveer 15 jaar geleden ontdek te de Engelsche geleerde prof. Fle n. v - 1 .1,. 1 anlli *Y» zooveel succes bij verschillende infec tieziekten werd toegepast Uit het. weinige, dat bekend was, bleek, dat hier toch wel gedacht moest worden aan de voortzetting van het onder zoek van prof. Fleming, waarvan enkele gegevens in Nederlandsehe bibliotheken aanwezig waren. Daar het gebied van steriele cultures voor onze fabriek bekend terrein is, is ons laboratorium in Januari 1944 be gonnen dit onderwerp in studie en onderzoek te nemen kan gewonnen en bewaard worden door regeeringen, gevormd uit en door het gewone volk". ming, bij= toeval ,dat, waar schim mels optraden op een voedingsbodem waarop hy proeven nam met 'Ver schillende bacteriën, deze in baar groei ernstig werd belemmerd. Na 'n zorgvuldig onderzoek kwam hy tot de conclusie, dat deze schimmels 'n anti-stof afscheidden, welke de ont wikkeling van bepaalde groepen van bacteriën volkomen onderdrukte. Of schoon toen reeds aan mogelijke toepassing op geneeskundig gebied van deze anti-stof werd gedacht, werd het onderzoek niet verder voortgezet. Pas in den voorbyen oorlog, aldus ir. Waller, hadden ons via de clandestiene radio en eenige tijdschrift-artikelen geruchten be reikt over een nieuw geneesmiddel, dat in Engeland en Amerika met Dank zij eenige gelukkige grepen, was men hier al spoedig in staat een kweekvloeistof te maken, die de actieve stofwisselingsproducten van de penicillineschimmel bleek te be vatten Ook de afscheiding van het stofwi'sselingsproduct maakte al spoedig goede vorderingen, zoodat men in September 1944 reeds over een product beschikte, dat, naar •eerst veel later bleek, hoewel nog onzuiver, toch wel een groote ge neeskrachtige werking had. Om be grijpelijke redenen heeft onze on derneming aan deze ontdekking in die dagen geen enkele ruchtbaar heid gegeven, zoowel omdat men op dat oogenblik niet zeker was of het product voor 't menschelyk lichaam schadelyke bestanddeelen zou be vatten, als omdat men jde bezettende autoriteiten onder geen voorwaarde in kennis wilde stellen van onze proefnemingen op dit gebied. In den hongerwinter, die toen volgde, werd bet onderzoek op veel beperkter schaal voortgezet. Kort voor onze bevryding kreeg ons laboratorium voor het eerst een hoeveelheid Amerikaansche penicil line in handen .waardoor men in staat was vast te stellen, dat ons product een groote overeenkomst hiermede vertoonde. Na Mei 1945 kon het researchwerk weer met volle kracht worden voortgezet,hetgeen in October van hetzelfde jaar leidde tot het eer ste experiment op een als hopeloos aangemerkt ziektegeval, dat een volledig succes boekte Hiermede leek dus wel het pleit van 't Delftsche penicilline gewon nen doch tusschen de bereiding van penicilline in een laboratorium en het op fabriekmatige schaal gaan produceeren van penicilline ligt nog een groot gebied, waarin allerlei technische moeilijkheden moesten worden overwonnen. Ook was één succesryke genezing niet voldoende om de werkelijke waarde van ons product te bevestigen. Onze onderzoekingen werden zeer gestimuleerd, toen wij uit Ameri kaansche literatuur vernamen, dat het mogelyk was om penicilline ook in het groot te bereiden volgens de wegen, die wij hadden ingeslagen. Sedert October 1945 zijn wy erin ge slaagd ons product steeds beter en zuiverder te bereiden, zoodat op het eerste succes, dat wij boekten, vele successen volgden Anderzijds kre gen wy steeds meer ervaring en slaagden wij er in om het penicil line voorloopig nog op bescheiden, maar fabriekmatige schaal te gaan maken. Sedert het begin van deze maand wordt ons product, dat den toets met het Amerikaansche peni cilline kan doorstaan, overeenkom stig de aanwijzingen van het Rijks bureau voor geneesmiddelen, afge leverd. Tn den laatsten tyd is, zooals men .zelf aan den lijve heeft ondervon- 'den, de voorziening met aardappe len, vooral in de groote steden, met moeiiykheden gepaard gegaan. De oorzaken, dat de aanvoer be neden de behoefte bleef, zyn van tweeerlei aard. De boeren moeten momenteel met een gering aantal arbeidskrachten den graanoogst bin nenhalen, waardoor er geen tijd en personeel over is, om gelijktijdig ook aardappelen te rooien en af te leveren. Aan den anderen kant maakt de aardappelziekte het on mogelijk, dat de V.B.N.A. groote voorraden aanlegt, waaruit by stag natie in den aanvoer geput kan worden. Enkele weken geleden is een aan tal partijtjes aardappelen wegens het optreden van aardappelziekte voor menseheüjke consumptie afge keurd en tot veevoeder bestemd. Dit heeft aanleiding gegeven tot de on juiste geruchten, dat de tjjdeiyke aardappelschaarschte een gevolg zou zyn van het feit, dat goede con sumptie-aardappelen aan het vee worden opgevoerd. In totaal was op 2 Aug. van het geheele kwantum aardappelen, dat van oogst 1946 op de veilingen is aangevoerd. 5,65 pet. afgekeurd en tot veevoeder verwerkt. De huidige moeilijkheden zyn in elk geval slechts van tydelijken aard, aldus deelt men ons van be voegde zyde mede. Tot zoover de heer Waller. Naar A.P. uit Johannesburg meldt, zal er een nieuwe poging gedaan worden om de gouden met len bezette pauwen, welke eeuwen terug in Dehli gestolen zyn van do Mongoolsche dynastie, te .bergen. In 1782 leed de Oost-Indie-vaarder, Grosvenor, op weg naar Engeland schipbreuk ter hoogte van de haven St. John. De lading van het schip, waaronder de kroon-pauwen. had een waarde van 717.000 pond. By de nieuwe poging, om den schat aan de oppervlakte te beugen zal gebruik gemaakt worden vsn het modernste bergingsmatenaal. Indrnn men slaagt, zal de moderne wereld voor den eersten keer iets te zien krygen van de legendarische pau wen-troon van de Mongoolsche heer- schers. Naar wij nog nader vernemen, ligt het in de bedoeling de productie van penicilline zoo snel mogelyk op te voeren, teneinde in de Neder landsehe behoefte geheel te kunnen voorzien. De apparaten voor een uigebreide productie zijn bereids besteld Bij de tegenwoordige onze kerheid omtrent leveringstermyn van machines en apparaten, valt echter nog niet te zeggen, wanneer de penicilline hier op groote schaal zal kunnen worden geproduceerd. Om een beeld te geven van den omvang, dien de productie in de geallieerde landen heeft bereikt, kan nog worden vermeld, dat in Maart j.l. twee fabrieken in Engeland 200 milliard eenheden afleverden tegen over tien fabrieken in Amerika 1800 milliard (Het product wordt op de markt gebracht in ampullen inhou dende 100.000 tot 500.000 eenheden). Op een vergadering van het Trana- vaalsche hoofdbestuur der vereenig de partij heeft generaal Jan Smuts onder luid dpplaus medegedeeld, dat de regeering van Zuid-Afrika tot emj zeer actieve immigratiepolitiek heeft besloten. Voor de selectie van de immigranten zullen in het buitenland bureaux worden gevestigd. Immigratie is een dringende eisch", aldus Smuts. „Wij Hebben mannen en vrouwen noodig. Onze bevolking moet met sprongen toe nemen. Laten We onze poorten vreer openen en het ijzer smeden terwyi het heet is. Wij hebben gorie Euro^ peanen noodig en kunnen er mllUo®- nen krijgen. Zuid-Afr.ka is in een nieuw stadium van ontwikkeling g komen. Onze industrie schreeuwt om arbeidskrachten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3