Min. Jonkman tot de Oost R ONRUST om de Dardanellen Twee dagen Staunton-koorts^r, De moraliteit in het leger ADIO programma VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1946 PAGINA 6 TURKIJE BEREID TOT ONDERHANDELEN Feest in het kamp! Laten wij gezamenlijk den vrede winnen REGEERING EN REPUBLIEK INDONESIA DE PARTIJEN DER ANDERE MEESTERS De plicht van de illegaliteit KOSTEN VAN LEVENS- ONDERHOUD OVERDRIJVING SCHAADT Een schoon schip wordt gemaakt MOORD DOOR HULP-AGENT VAN POLITIE De Iraansche ambassadeur te Washington verklaarde, inliclitin- gen te hebben ontvangen over troepenconcentraties der sovjets in den Kaukasus, „wellicht om druk uit te oefenen op Turkjje", dat momenteel de sovjet-eischen inza ke de Dardanellen in stadie heeft, ofschoon, aldus de ambassadenr, s eze troepenbeweging ook Iran kan gelden en dan bedoeld is als tegenmaatregel tegen de Britsche Loepen versterkingen in bet naby Perzië gelegen Basra Een A.P. telegram uit Valetta, Malta, meldt, dat alle in Malta lig gende en aankomende oorlogssche pen tegen 18 Augustus zullen uitva ren. Deze vloot be weging zou, vol gens verklaring van een hoogen marine-officier, niet in verband Bt&an met de Palestijnsche kwestie. De „Saint Austel bay" is naar den Piraeus onderweg, de Sheffield wordt naar Gibraltar gedirigeerd. En intusschen patrouilleert de RAF boven de Grieksche kusten. Het doel van deze inspectie is niet bekend ge maakt. In Turkije is de situatie uiterlijk ko.lm. Bijzondere maatregelen zijn niet te bespeuren Het land is trou wens al jaren volledig gemobiliseerd. Het volk houdt zich rustig, doch is vastbesloten, eventueele aanrandin gen af te slaan. Volgens radio Ankara heeft Recep Peker, de Turks che premier, aan de nationale vergadering medegedeeld, dat de regeering de Russische nota Inzake wijziging van het verdrag van Montreux nog steeds in studie heeft. De regeering, aldus Peker, Is bereid, met de geallieerden en andere belanghebbende landen over deze wijziging te onderhandelen, Turkije zal echter zijn territoriale Integriteit handhaven en bescher men. Sprekende over de buitenlandsche politiek zeide Peker, dat het Turksch-Britsche bondgenootschap grondslag van die politiek zou blij ven. Hij sprak er ook zijn voldoe ning over uit, dat de betrekkingen met de V.S. zich goed ontwikkelen. Wat Turkije's verhouding tot de Sovjet-unie betreft: Het verdrag van Turkije met Rusland is in Juli 1945 op verzoek van Moskou beëindigd „Het moest worden vervangen door een verdrag, dat beter aan de eischen van het oogenblik zou vol doen". Peper betreurde dat, ondanks alle moeiten, door Turkye gedaan, nog geen nieuw verdrag tot stand ia gekomen. Hy vertrouwde echter, dat in de naaste toekomst de be trekkingen met de Sovjet-unie zou den verbeteren en dat het weder- zijdsch vertrouwen zou worden hersteld. Peker sprak verder nog over de verbetering van Turkye's betrekkingen met Griekenland en de Arabische landen. Terwyl Turkye, blijkens de ver klaringen van zijn premier, bereid is, de conventie van Montreux aan herziening te onderwerpen, indien op e^n conferentie van geallieerden en belanghebbenden daartoe zal worden besloten, laten de woord voerders, van de oppositie, zoowel als van de regeeringspartij, toch duidelijk blijken, dat van onderhan delingen met de Sovjet-unie alléén, of zelfs met de z.g. Zwarte Zee-sta- ten alléén geen sprake kan zijn, ter wijl Ruslands suggestie, om in de toekomst, mèt Turkije, de verdedi ging der Dardanellen op zien te ne men, hetgeen zou neerkomen op het vestigen van Russische bases op Turksch grondgebied, categorisch door alle Turken van de hand wordt gewezen. Overigens niet door de Turken alleen, ook Londen en Was hington wenschen een woord mee te spreken. „Hoek van Holland, Juni 1946. Hiermede hebben wij de eer u uit te noodigen tot het diner, hetwelk zal plaats vinden op 17 Juni a s te 6 ure n.m., In het restauratiegebóuw van het kamp ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het be- waringskamp „Vianda". Uw komst zal door ons op hoogen prijs worden gesteld. De Kampcommandant." Aldus luidde een gedrukte uitnoo- diging, welke indertijd aan diverse personen is toegestuurd. Het Kamerlid Van Poll heeft het papier opgespoord en vraagt nu aan den minister van Justitie of Z Exc niet van oordeel Is, dat het •eenjarig bestaan van dit bewaringskamp geen aangelegenheid Is, welke met een feestmaaltijd behoort te worden gevierd. En, zoo ja, tot welke maat regelen t.a.v. den kampcommandant, die bljjk heeft gegeven van een men taliteit, als uit deze uitnoodiging blijkt, heeft dit den "minister dan aanleiding gegeven? Minister Jonkman heeft voor den zender P.C.J. gisteren een rede uit gesproken; ln verband met het feit, dat het een jaar geleden was dat tenslotte ook Japan zich onvoor waardelijk overgaf, nadat zijn as- genooten hem waren voorgegaan: Italië in September 1943 en Duitsch- lan in Mei 1945. Wat bracht ons het afgeloopen jaar? vroeg spr. En, wat is nu onze taak? De besprekingen hier te lande met de delegaties uit de Btaten van Su riname en van Curagao, en de sa menkomst ginds bij u op Mallno van de Indische regeering met vertegen woordigers van Bali en Lombok, van den Timor archipel, van Ambon en de Zuid-Molukken, van de Noor delijke Molukken en Nieuw Guinea, Ivan de Minahassa en van de Sangir Ten slotte vraagt hij, of de minis- I eTJ Taiaudeilanden, van Gororontalo, ter bereid is een onderzoek te doen en Zuid-Celebes, van Oost, instellen naar de zeer ernstige klach- ^uid en West-Borneo, van Banka ten, welke over de behandeling van en BUUt0n en uit de Riouwarchipel, de in dit kamp geïnterneerden hebben duidelijk aangetoond, hoe in ruchtbaar worden. gezamenlijk overleg den weg te vin- den Is, waarlangs de vruchten der overwinning binnen ons aller bereik zijn te brengen. op Java, Madoera en Su leven wij nog altijd onder Het stemreclit van den luit. gouverneur-generaal In de Memorie van Antwoord op het voorl verslag der Tweede Kamer t.a.v. het wetsontwerp tot instelling van een comm ssie-generaal zegt ue regeering o.m.: Ten aanzien van de republiek In donesia blijft het streven er op ge richt. deze staatkundige organisatie na zuivering van de feilen van haar oorsprong d voor haar geëigende plaats te nnemen in de rechts orde van nieuwe Indië en het nieuwe ALW.akryk, waarvan de grondsiagen in de bekende rede van 7 December 1^1 zijn aangeduid. Het zou moeilijk vallen, voor te wenden, dat de republiek Indonesia niec bestaat. De memorie van toelich ting wydt aan die staatkundige or ganisatie weliswaar geen algemeene beschouwingen, doch dit behoeft niet te leiden tot het vermoeden, da:. in dit opzicht de politieke reali teiten w nscht te n»g-eren- Wat ue commissie zelve betreft, word, ai den breede de bevoegdheid betoogd, deze materie bij de wet te regelen Van een dreigement met ejn andere informeeie regeling, in dien de behandeling van het ont werp os erhoopten tegenspoed zou andervinden, was geen sprake. Het z.g,n. Civil affairs agreement" is m gemeen overleg met de geallieerde instanties tot stand gekomen, zonder oen bep0 "ar eenige zyc Xour -"o oe- Toegdheüen van a.gemeen en opper bestuur behoeft niet te worden ge vreesd; integendeel het ontwerp be oogt juist geleidelijk verbeter ng te brengen in den toestand van nu, waarin de lt. gouv. generaal met ▼ei-schillende functies van het opper bestuur is beiast. Het komt de re- geerme over.gens met wenscaehja ïoor den it g. g. m de commissie een raadgevende stem te geven. Ter ersterkitig van het ambteiya apparaat der Ind. regeer n.g zyn den lt. g. g. reeds vier adviseurs m algemeenen dienst toegevoegd, ter wyl overleg gaande is over de be noeming van een functionaris, die als 's landvoogd's rechterhand zou hebben o.p te treden. Omtrent de instiuctie der commis sie-generaal zal de Kamer ver trouwelijk worden ingelicht. In verband met de kwestie van hei stemrecht van den lt. g. g wordt tenslotte voorgesteld het desbetref fend artikel als olgt te doen lui den: Indien een besluit der commissie- generaal niet eenparig is genomen of indien haar beslu.it afwijkt van het gevoelen van den lt gouver. Beur.generaal, kan onverwijld na de vaststelling van het besluit onze beslissing worden ingeroepen, onderscheidenlijk door de minder heid en door den lt. gouverneur-ge. neraa.. In zekeren zin ontkomt ook de ze redactie niet aan den schijn, dat hier den landvoogd een soort van veto-recht wordt gegeven op het terrein van het opperbestuur, doch in werkelijkheid is dit toch niet zoo. Het opperbestuur toch blijft berusten by de Kroon, en deze slist. Weliswaar kan een bcröep ongewenschte vertraging bewerkstel ligen. (Vervolg van pagina 4). Op den tweeden dag kon de volle speeltijd van zeven uren worden ge bruikt. De gang zit er nu in, en dat voelen ook de spelers, die al hun gedachten zoo intensief con- centreeren op den strijd, dat ze soms den tijd vergeten (er wordt druk gevlagd)en ook blijk geven van een merkwaardige verstrooidheid De Argentijn Najdorf maakte het wel heel bont; na 2 uren spelen ver telde hij aan iedereen dat hy zeer goed stond tegen Kotov, maar in werkelijkheid zat hy tegenover Bo- leslafsky. Smislof vroeg voor zijn partij tegen Steiner inkt voor zijn vulpen; hij beschouwt het ding als een mascotte en weigert met ander schijfgerei zijn zetten te noteeren. Vier spelers sneuvelden in deze tweede ronde door de vlag: het over schrijden van den tijd, n.l. Bernstein tegen Christoffel (Spaansch, z.g. Tsjigorin-opstelling), Elohr tegen Kotov (Grünfeld-Indisch), Szabo te gen Denker (Dame-Indisch) en Steiner (die van Hcmgaarsche af komst is en het blijkbaar een mo- reele verplichting achtte de Buda- pester verdediging te kiezen) tegen Vidmar. Lundin gaf blijken van veel initiatief tegen Botwinnik (Dame- Indisch) maar kon het tenslotte tegen de geslepen tactiek van den Rus niet bolwerken; de beslissing viel echter eerst na 52 zetten Naj dorf verrichtte in een Oud-Indische partij een goede prestatie door den Rus Boleslafsky te verslaanhij ruilde zeer vroeg de dames, kreeg daardoor meer initiatief, manoeu vreerde zeer handig, dreigde eerst op d 6 binnen te dringen, aldus zijn tegenstander verplichtend de c-lijn te openen, en bereike daarna een overwegende stelling door al zijn stukken op zwart's verzwakten dame-vleugel te con centre eren, het geen spoedig tot pion winst en even later tot de beslissing door konings- aanval leidde GuimardO'Kelly YanofskyStoltz (Siciliaansch met ruilen en een loopereindspel) en Wan of skyStoltz (Siciliaansch me<t hardnekkig verdedieren van wit) wa ren slappe partijtjes die remise werden. Tartakower verdedigde zich tegen Vidmar Hollandsch, iets dat hij in do laatste veertig jaar tegen denzelfden tegenstander vaak heeft gedaan, echter niet bepaald met suc ces. Doch zijn vertrouwen in Holland is blijkbaar niet geschokt, hy zet Hollandses ö^log^msfandigheden Daar wordt nog meer afgebroken door, hjj wil eens een partij van Vidmar winnen. Ditmaal bediende hij zich van een kleine va-en verwaarloosd dan hersteld, m ria,tie in de opening door de Hol- verwoest dan wederopgebouwd, landsche Stonentall te kiezen, en daar ging zoo menige blijde en hij had succes. Wit wist geen be- I dankbare verwachting verloren, hoorlijk plan te ontwerpen, werd bleef die in elk geval eindeloos on- van beide vleugels uit in de tang ,.lrt P-PT)nmon vprlnnr ppnlfrp riinnnpri on vervuiu. genomen, verloor eenlge pionnen en tenslotte bij Tartakower's mat-aan- val de dame. De derde ronde verliep in het al gemeen minder spannend dan de twee voorgaande, en kenmerkte zich door enkele gevallen van automa tische remise door herhaling van zetten: Steiner-Vidmar (een ortho dox dame-gambiet met Tartakower- variant), O'Kelly-Najdorf (aange nomen Slavisch dame-gambiet) en Tartakower-Kotov (Slavische ope ning met anti-Meraner-variant). Denker-Lundin, was een aangeno men dame-gambiet, Denker verover de reeds in de opening een pion, hetgeen door geforceerden konings- aanval van zwart en algemeenen ruil van wit indirect de beslissing inhield. Kortnauer bleek tegen Stolz niet opgewassen (Slavisch. anti-Me raner) evenzoo Yanofsky tegen Flohr (aangenomen Slavisch). De gewoonlijk flauwe ruil-methode bij den Nimzov/itsch-variant op de Fransche verdediging leidde in de partij Bernstein-Guimard ditmaal niet tot remise, maar tot een zeer hardnekkigen stijd, die na 57 zetten werd afgebroken. Hangpartfjen. Nadat Woensdag- ochend reeds Stoltz en Kotov hun partij uit de eerste ronde zonder verder spelen remise hadden gege ven, besloen ook Denker en Najdorf hun afgebroken partij uit die ronde zonder verder spelen tot remise. De stand na drie ronden luidt thans:: Euwe en Botwinnik 3 pt.; Denker 2^ pt.; Smislof, O'Kelly, Najdorf, Stolz en Kotov 2 pt Tar takower 1 pt. 1 afg.; Guimard en Flohr 1 pt. 1 afg.; Christoffel, Lundin en Szabo 1 pt.; Boleslafsky, Yanofsky, Steiner en Yidmar pt.; Berstein 0 pt. 2 afg.; Kottnauer 0 pt. 1 afg. Vandaag wordt de vierde ronde gespeeld, waarin Euwe (zwart) speelt tegen Guimard, Botwinnik (zwart) tegen Steiner, en Smislof (wit) tegen Denker; de andere par tijen zijn: Vidmar-Kotov, Yanofsky- Tartakower, Kottnauer-Flohr, Chris- toffel-Stoltz Najdorf-Bernstein. Szabo-O'Kelly en Lundin-Boleslaf-1 -jyf) skj,É De stijging Daar kwam uit de Indonesische nationale beweging een staat in den staat te voorschijn, welke als zoo danig al moeilijk te aanvaarden is, ook voor wie langs wettigen weg op historische grondslagen vergaande democratische staatkundige hervor mingen verlangen, doch welke door zijn ontstaan met Japansche toe stemming en medewerking en door zijn inrichting en voortbestaan met behulp van Japansche wapenen en methoden de nederlaag van Japan schijnt te miskennen, en voor Java alsook voor Sumatra een staatsvorm schijnt te willen forceeren, waarvan de deugdelijkheid niet is komen vast te staan. En dat wordt verdedigd op den onjuisten grond, dat het door Nederland mede gedragen ge« zag zou zijn verdwenen, niet meer zou worden gewenscht en niet meer zou kunnen worden vertrouwd Natuurlijk is het zoo luisteraars, dat in den loop der eeuwen, dat in de afgeloopen oorlogsjaren, dat ook nu nog, aan beide kanten fouten zijn en worden gemaakt, soms ern stige en betreurenswaardige fouten. Maar even zeker is het, dat on danks alles de verhouding tusschen Indonesiërs en Nederlanders en Chi- neezen beter, meerbelovend was dan waar ook ter wereld zoo verschil lende volkeren samenkwamen en samenwerkten .De herinnering aan het goede daarvan en het verlangen naar herstel van dat goede, de ver wachting, dat het weer goed zal worden, leven onder de meesten on zer, al staan velen nu afzijdig, of afwachtend, of zelfs afwijzend te genover een nieuwe toenadering. Indonesiërs, Nederlanders en Chi- neesche medeburgers, wij kunnen ons de tegenwoordige twisten niet langer veroorloven, en in elk geval niet lang meer. Dat kan en dat mag niet, noch in ons eigen belang, noch in ons gemeenschappelijk belang, noch met het oog op de internatio nale verhoudingen .Wij moeten op korten termijn tot een overeenkomst komen, waarbij wij gezamenlijk eindelijk den vrede winnen. ST. ADELBERTUSVEREENIGING. De afd. Twente van de St. Adel. bertusvereeniging heeft onlangs tot voorzitter gekozen mr. E. baron Sloet tot Everlo en tot secretaris den heer G. Bernink, arts te Olden- zaal. Beide heeren zijn door de Aartsdiocesane afdeeling in gelijke functies gekozen. Het bijz. gerechtshof te Utrecht heeft den gewezen marechaussee u:t De Bilt, M. Gengger, die in 1944 aan den S. D. belangrijke geheimen openbaarde omtrent de wapendepots der illegaliteit, veroordeeld tot 40 jaar gevangenisstraf, door te bren gen in een rijkswerkinrichting. De eisch was één jaar Als motiveering hiervoor werd op gegeven dat Gengger bij zijn intrede in de illegaliteit zich had moeten realiseeren. dat hij hiermede zyn leven voor de goede zaak veil had en dat hij eenmaal gegrepen door den S. D., zich niet uit angst voor zijn leven had mogen laten leiden tot het verraad, dat hij gepleegd heeft en dat zoo ernstige gevolgen heeft gehad. Hem werd het recht tot cassatie verleend. Aan een publicatie van het C B. S. betreffende de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen (1938-39 is gelijk 100), over de maand Juni ontleenen wij het volgende: De totale kosten van levensonder houd zijn gestegen van 175.6 in Mei tot 181.9 in Juni. Het cijfer voor 1939 bedraagt 101.9, voor het eerste half jaar van 1944 153.1, in December 1945 bedroeg het 166.2 en ln Maart van de maand Juni komt voornamelijk voor rekening van de kosten van voeding, die stegen van 187.6 in Mei tot 200.0 in Juni. De kosten van kleeding en schoeisel zijn gedaald, resp. van 315.9 op 309.5 en van 328.7 op 325.3. Ook de kosten van woninginrichting en huisraad vertoonen een daling en wel van 302.4 in Mei op 298.2 in Juni. De overige uitgaven geven echter een stijging te zien van 128.0 op 131.5. Zeer ernstige klachteh werden voor kort vernomen omtrent het peil der zedelykheid by den troep, dat heel veel te wenschen zou laten en waartegen prpctisch geen verzet wordt geboden. Te begrypen, dat vele ouders zich bezorgd maken over het lot van hun zonen, die zy voor den dienst van het vaderland heb ben afgestaan, zelfs zoodanig, dat zij zich gaan afvragen of zy ter zake in geweten verantwoord zijn. Wij legden dezer dagen de vraag voor aan een onzer legeraalmoeze niers. die als volkomen gezagheb bend kan worden aangemerkt en hij antwoordde spontaan, dat er voor een dusdanige bezorgdheid toch heusch geen reden is. Immers aldus onze zegsman de moraliteit in het leger staat op hetzelfde niveau als die der burger maatschappij In beide is de moreele toestand verre van goed te noemen. Voor ieder alom waarneembaar is het na-oorlogsche verschijnsel van verval van godsdienst en zeden. Wy moeten er ons nu voor hoeden alleen te kijken naar leger en vloot en over den toestand daar te jam meren, terwyl de moraliteit van het h eel e volk achteruit is gegaan waarbij leger en vloot dan geen uit zondering maken. Het is onbillijk juist deze als zondebokken de woes tijn in te jagen. Wij wezen tegenover deze ziens wijze op het feit, dat het leger in zake discipline en zelftucht toch eigenlijk een streepje voor heeft op de burgermaatschappij. Hen tweede opmerking van onzen zegsman openbaarde ons toen, dat ons nieuwe leger voor een geluk kig klein deel uit volkomen on deugdelijk materiaal bestaat. Men meet nu h e t leger af naar de nietsdoeners, de mislukkelingen, de avonturiers, geboren luilakken, ge huwden, die eens graag van vrouw verwisselen of voor wie het gezins leven een te zware last is geworden. Het is jammer, dat deze verkeerde elementen by den bevrijdingsroes zyn binnengedrongen Er wordt ech ter aan gewerkt ze zoo snel mogelijk te elimineeren en de huidige minis ter zal. naar wy vertrouwen mogen het mes heel diep in de wond zet ten 9 Ons leger zoo vervolgen wij den betoogtrant van onzen deskundigen zegsman is niet hier in Neder land. Het is op de eerste plaats in Indie en staat aan het front. Aal moezenier Lam, die voor kort uit de Oost terugkeerde, heeft openlijk getuigd: onder de katholieke jon gens is het aantal practiseerenden ongeveer hetzelfde gebleven, maar bovendien gaan een groot aantal opnieuw hun godsdienstplichten ver vullen by die onderdeelen waar de aalmoezenier ook de technische mo gelijkheid heeft zich intens met zijn mannen bezig te houden. Er moet echter gewaarschuwd worden tegen stelen, wreedheid en omgang met vrouwen. Ons leger is vervolgens in Enge land en Engelsche aalmoezeniers verklarende militairen hter zijn in moreel opzicht niet slechter dan in Nederland, hetgeen zeker geldt voor de mannen, die in kampen en ka zernes verblijven en daar gemakke lijk voor den aalmoezenier bereik baar zyn. In Londen is het. gevaar grooter; de soldaat zit op kantoor, heeft corvée-diensten en gaat 's avonds uit. Komt er echter con tact met den aalmoezenier tot stand dan is er niet alleen geen reden tot bezorgdheid maar kan de familie in Nederland er gerust op zyn, dat zij de jongens sterker zullen terugzien dan toen ze het ouderlijk huis ver lieten. Maar er zyn toch ook hier te lande ong miliciens? vroegen wy Inderdaaden als we van ,,ons leger" spreken hebben wy niet op de laatste plaats de nieuwe lichting op het oog, die in Mei is opgekomen en in Sept.-Oct. naar Indië gaat. Niet op de laatste plaats want: het gehalte van deze jongens is stuk ken beter, zoodat de aalmoezeniers zeer tevreden over hen zijn. Als ze maar niet bedorven worden door de reeds eerder gesignaleerde groep van degenendie niet in het leger thuis hooren en bovendien een be duidende bron van kosten zyn voor den staat. Alles te zamen gaan wy aldus onze zegsman Gode zy dank niet achter- maar vooruitHet leger wordt niet alleen gevormd door nieuwe uniformen, nieuwe reglemen ten, nieuwe wapens, maar ook en vooral door een nieuwen en beteren geest. De aalmoezeniers er zijn er mo menteel al over de 100 werkzaam ondervinden van de regeering en de militaire autoriteiten alle mogelijke medewerking en zy pakken hun mooie taak nu zoo aan, dat zy met behulp o.m. van de Katholieke Actie willen pogen, in de burgermaatschap- py allerlei activiteiten te ontwikke len in het waarachtig belang van de jongens Aldus onze bij uitstek bevoegde zegsman. L. H. De 27-jarige hulpagent van politie gestationeerd te Heerlen, heeft den vader van zijn meisje, den heer Jansen. caféhouder te Kunrade (gem. Voerendaal) met revolver schoten gedood. De hulpagent leefde naar men thans zegt, reeds gerui- men tijd op gespannen voet met zijn a.s. schoonvader. Verschillende ma len was het, zoo gaan de verhalen, tot een heftige woordenwisseling tusschen B. en Jansen gekomen. B. zou Jansen reeds verscheidene malen bedreigd hebben. Toen B. om half twaalf 's avonds zijn meisje nog wilde ontmoeten, maakte zyn a.s. schoonmoeder tegen de ontmoeting bezwaren. B. liep nu naar zyn eigen woning, welke op korten afstand van het huis van zijn meisje ligt. Na enkele minuten kwam hij terug, gewapend met een revolver. Hij drong het huis van zijn meisje binnen en kwam tot in de keuken, waar hii den vader van zyn meisje aantrof. Zonder een woord te zeggen, greep hij dezen bii den schouder en loste een schot. Dit doodde den vader vah het meisje. B. vuurde daarop nog drie maal. I)oor de direct gealarmeerde rijks politie van Voerendaal werd B. daarop gearresteerd De heer Jansen was raadslid 'au de gemeente Voerendaal en vader van een gezin van twaalf kinderen. ZATERDAG 17 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws en gyran. 7.30 Morgen gebed; 8.00 Nieuws en gram. 10 00 en 10.45 Onderwgs-caus. 11.00 v. d. Zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Gram. 12.30 Lunchconcert(13.00 v. d. strijdkr.); 13:45 Onderwijs-raus. 14.00 Gram. 14.15 Eng. les14.45 Gram. 15.00 Kinderland; 16.00 Piano; 16.30 Gregoriaanscn17.00 Onderwijs- caus. 17.15 Jonge kunstenaars; 17.40 Caus. 18.00 Ork. 18.15 Weekoverz. 18.30 v. d. Strijdkrachten; 10.00 Nieuws; 19.20 Ork. 19.45 V. Nederl. in Duitschland. 20.08 Lichtbaken H. de Greeve; 20.30 Gram. 20.40 Pa Pinkelman21.00 Ork. 22.00 Nieuws 22.20 Avondgeb. 22.45 Paedagogiek. 23.00 Ork. (23.15 Schaaktournooi) 23.45 Gram HILVERSUM. II (415 MO VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en grain. 10.35 Piano; 11.00 Vacantie-progr. 12 00 Gram. 12.35 Eddy Walis; 13.00 Nieuws; 13.15 Sextet; 13.25 Matro- zenkoor; 13.45 Gram. 14.15 Sport- praatje; 14.30 Orkest; 15.15 Voordr. 15.30 Kon. mil. kapel. 16.15 Qaus. 16.30 GTam. 17.00 V. d. Jeugd; 17.30 Filmland; 18.00 Nieuws; 18.15 Sex tet; 18.45 Caus. 19.00 Gram. 19.30 Biibel: 20.05 Gevar. progr. 21.30 Binnen!, ovorz. 21.45 Hcwvrsuol22.15 'Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6