VÖOR DE DAMES a AUTOBUS of toch de TRAM? Het wederzij dsch wantrouwen ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 PAGINA 4 DAARTOE VERZAMEL WOEDE LEIDDE REGEERING EN GEZINS POLITIEK Vrijlating der lichte gevallen reen divingende uniformiteit LOONEN EN PRIJZEN -J RIJNLAND RECONSTRUCTIE CORPORATIE mmm Byrnes en Molotof moeten tot klaarheid komen STRENGER SELECTIE VAN HOOFDOFFICIEREN =*Tvnjfy T^- I-W1 r - Een jongetje van vier jaar ver zamelde tramkaartjes en alle moge lijke afbeeldingen van de goede „trèm". Op zich zelf niets opmerke lijks en de lezer herinner zich uit eigen jeugd zijn verzamelwoede. Wij •waren al tevreden met wat wij een tramboekje noemden, het waarde- looze stapeltje blaadjes, waarop al leen nog maar de nummers voor kwamen, nadat de plaatsbewijzen eraf gescheurd waren. Dat vierjarige kereltje echter-is nu een der directeuren van de Stichting Tram-Archief te Utrecht. De ver- Zameling uit- zijn jeugd heeft hij keurig bewaard en thans is hij de beheerder van een museum, dat liefst 10.000 foto's en 20.000 verschil lende kaartjes bezit. Een hobby, zult zeggen, te meer, wanneer u by hem thuis binnenkort krijgt alles een behoorlijke huisvesting, een tram-museum, dat eenig in ons land zal zijn alle mogelijke koersborden vindt nummerplaten en diverse op schriften uit trams, die de passagiers in dikwijls moeilijk verstaanbare ambtelijke taal duidelijk trachten te maken, wat zij te doen en te laten hebben. Dat laatste schijnt niet zoo gemakkelijk te zijn, want wij herin neren ons van de Utrechtsche vroed schap een schier eindeloos, debat, hoe men in de bus bekend zou ma- hen, dat er niet gerookt mocht wor den. „Verboden te rooken", zou men denken. Kort en krachtig. Maar neen, het meerendeel achtte dit niet voldoende, zoodat een keurig email- le-bordje „Verboden met brandende sigaar of pijp in te stappen" de bus versierde. Al die curiosa bekijkt men als gast van het Tram-archief" met veel interesse en men verbaast zich löver den durf, waarmee foto's wer den gemaakt tijdens de bezetting van de door Duitschers geïmprovi seerde tramlijnen. Zoo werd vlak bij het vliegveld Deelen nabij Arnhem een opname gemaakt van het eind punt van de electrische tram, die de „heeren" daarheen geleid hadden met gehuurd materieel van de NBM. Het is den heer J. H. E. Rees kamp en zijn medewerkers echter heusch niet alleen om „antiquitei ten" en merkwaardigheden te doen. Neen, hij is een verwoed voorstan der van de tram, ook in dezen mo dernen tijd en juist door kennis van de historie en door te wijzen, op wat de techniek van den laatsten tijd eraan verbeterd heeft, wil hij de voordeelen propageeren. „Weet u wel, dat Amerika bij de tram zweert en men de autobus daar als ouderwetsch beschouwt? Wel moeten de tramweg-maatschappijen modern materiaal aanschaffen en als u kennis maakt met de P.C.C.- cars, die in St. Louis gefabriceerd worden, geeft u aan electrische trac tie de voorkeur boven de autobus. Deze is nu eenmaal volgens mij door den verbrandingsmotor onge schikt voor massa-vervoer. En dan niet te vergeten onze afhankelijk heid van het buitenland vanwege de benzine, terwijl wij zelf voldoende electriciteit kunnen produceeren." In dat opzicht heeft de oorlog de autobusdienst-ondernemingen lee- lyk parten gespeeld, maar wij hopen nu toch een vreedzaam tijdperk te zijn ingegaan. Wij zien een bezorg den trek op het gelaat des heeren ïteeskamp en inderdaad. Er bestaat in Nederla* .v «- kei modern trambedrijf, maar er zijn groote maatschappijen, die qrn- Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond „Voor het gezin" heeft tot den raad van ministers een adres gericht waarin een aantal wenschen kenbaar worden gemaakt met betrekking tot de door de re geering toegezegde politiek ten bate van het groote gezin. Het bestuur vraagt daarin bescherming van de rijpere jeugd tegen velerlei verlei ding, herziening der echtscheidings procedure, billijke! belastingheffing ook van het beter gesitueerde groote gezin, herziening van de heffing van accijns in verband met passende compensatie voor het groote gezin ter zake van de indirecte belastin gen, het in studie nemen van een kinderrentestelsel voor de kleine zelfstandigen, bouw van noodwo ningen voor in aanmerking komende groepen van gezinnen in samenwer king met het particuliere initiatief, vrijstelling in passende mate van dienstplicht voor vaders van groote gezinnen en instelling van een con tactcommissie tusschen de regee- ringsinstanties eenerzijds en de sociale organisaties, die ter beharti- fing der gezinsbelangen werkzaam gyn anderzijds. stig over de moderniseering denken, verzekert onze gastheer en met trots vertelt hij van den steun, dien zyn instelling van de Ned. Spoor wegen en zes groote mijen. onder vindt. De onlangs weer in bedrijf ge stelde Ned. Aluminium-industrie biedt voor het trambedrijf onge twijfeld perspectieven. De P.C.C.- cars zijn van dit lichte metaal ver vaardigd en wegen slechts 15% tot 18*/2 ton, terwijl een wagen van de N.Z.H. een gewicht van 35% ton heeft. Mogelijk, dat dus de toekomst de moderne tramwagens in ons eigen land met licentie gebouwd kunnen worden. Zaterdag 24 Augustus bestaat de Stichting Tram-Archief een jaar, welk feit in Rotterdam met mede werking van de R.E.T. herdacht zal worden. Eenige museum-stukken van de Rotterdamsche Tram zullen des middags half 3 van Delfshaven vertrekken om een korte route door de stad te maken. Naar wij vernemen, heeft de mi nister van Justitie een bespreking göhad met de procureurs-fiscaal over de uitvoering van de regee- ringsplannen betreffende de invrij heidstelling van de politieke delin quenten. Daarbij bleek, dat van de uniforme wijze van buitenvervol- gingstelling van de z.g. lichte geval len kan worden afgeweken in die gevallen, welke zich bij onderzoek hiervoor niet bleken te leenen. De procureurs-fiscaal hebben hun nerzijds toegezegd te zullen zorgen, dat voor 1 October de voorgenomen werkzaamheden zullen zijn voltooid en er ernstig naar te zullen streven, dat alsdan slechts het door den mi nister genoemde aantal dergenen, die voor berechting door bijzonder gerechtshof en tribunaal in aanmer- king komen, in de kampen zal z|jn achtergebleven. We hebben dezer dager, gemeld, dat de Stichting van' den Arbeid bezig is met een onderzoek naar loonen en prijzen. De minister van Econ. Zaken deelt thans in dit verband nog mede, dat de regee- #ring zich momenteel diepgaand bezig houdt met het ,.zoo moeilijk" en belangrijke Vraagstuk der toe laatbare loon- en prijsontwikkeling in het geheele bedrijfsleven". Hier bij wordt vooral aan de lagere loonklassen bijzondere aandacht geschonken. Na de demonstratie van de Amerikaansche modellen verleden week geven wij nu enkele echt-Parijsche creaties, die een goed denk beeld geven van hetgeen de mode voor het komend seizoen in groote lijnen brengt. Van links naar rechts: een „schepping" van Maison de Montaigne: een wollen mantel, donker kastanjebruin met bruine knoopen van metaal of email; in het midden: een zgn. Canadienne, practisch met de groote zakken, een ideaal voor de jongedames, en een vlotte maar smaakvolle robe van Jacques Fath; en rechts een zeer gedistingeerd namiddag-toilet, nieuw van lijn en voor een slanke taille vooral bijzonder goed kleedend. Dit zijn de afbeeldingen, nu de toiletten zelf nog Naar wij vernemen is te Rotter dam gesticht de Rijnland Recon structie Corporatie (Rhineland Re- construction Corporation), welke ten doel heeft de bevordering van de economische ontwikkeling van het Rijngebied. Het bureau is gevestigd in het Beursgebouw. EERW. BR. CLEMENS. Dinsdag 27 Augustus hoopt de Eerw. Br. Clemens, alg. overste van de Congregatie van Huybergen zijn zilveren professiefe est te vie ren in de St. Franciscuskweekschool te Breda. V: - ,V- Voor het eerst sedert eeuwen trok weer dooi de straten van Bergen de groote O. L. Vrouive Ommegang op Zoom. De bruidjes in den stoet Heden, Vrydag, is het voor de vredesconferentie de dag der com missies geweest. Na den zeer be wogen Donderdag werd geen al gemeen© vergadering gehouden. Alleen is in den namiddag een al- gemeene commissie bijeengeko men, om den leider der Noorsche delegatie Halvard Lange als voor zitter te kiezen. In den loop van den dag vergaderden ook ver schillende commissies om hun voorzitters en rapporteurs te kie zen. De lust tot rapporteur te wor den benoemd was over het alge meen niet groot. Zondagochtend heeft een alge- meene zitting plaats, waarin Cuba, Mexico en Egypte het woord zullen voeren en ook een beslissing zal worden genomen over het verzoek van Oostenrijk om gehoord te wor den. Zoo wordt de derde week gevuld en mag men in de hoop leven, dat de conferentie in de vierde week met de feitelijke behandeling der vre desverdragen kan aanvangen. Er is dus een kleine rustpoos ingetreden, zoodat ook de eerste vier violen heden niet in het Luxembourg te vinden waren, want het voorzitter schap van de conferentie berust in deze drie dagen bij den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, Ouang Shih Chiez. De dagen zyn niettemin zeer zwaar voor de delegatie-leiders, want de besprekingen, buiten de vergadering om gehouden, zyn zeer belangrijk en voor een deel hebben deze op de agenda van de conferentie zelf be trekking. Zoo heeft de Gasperi weer geruimen tijd met Byrnes geconfe reerd. Sinds van Byrnes' opzienba- In verband met het wetsontwerp tot wijziging van de bevorderings- wet zeemacht werd er in de afdee- lingen der Tweede Kamer in prin cipe mee ingestemd, dat bij bevor dering tot kapitein-luitenant ter zee en hoogere rangen een strenger se lectie zal worden doorgevoerd. Aan vaarding van dit beginsel zou ook aanbeveling verdienen voor de ge lijksoortige rangen in het leger. Echter betwijfelde men of het reeds thans verantwoord is tot de wets wijziging over te gaan, nu de weder opbouw van de koopvaardijvloot een groote vraag naar personeel mee brengt, waarschijnlijk ook ten koste van de marine, terwijl deze juist Iheer menschen noodig heeft. De noodzakelijkheid werd dan ook ont kend, dat van overheidswege reeds thans het verlaten van den dienst wordt bevorderd. Weten jullie nog van vorige week, hoe Mops het nummer: „Hoogsprin gen voor honden" won? Juist, Ton- nie, jij hebt net zoo'n goed ge- hetifym als je vader ook Doordat tante Stijn t je hem in den buidei van een Australischen springhaas gestopt hadvan een kangoeroeEr. die „namv de hindernis op z'n zes gemakken „Nu ben je even abuis, Tonnie, het getal der gemakken was: zeven, maar 'n kniesoor die over één ge mak valt, wat jij?" Nu snappen jullie wel, dat de hoo- ge honden-meneer en de bazen van de windhonden aardig het land hadden, dat Styn en Koko hun te glad af waren geweestDe hooge heer liep woedend bij een drogist binnen om een atoombom te halen tegen Mops, maar de drogist moest neen verkoopen Door de schok kende proefnemingen bij het roem ruchte eiland Bikini waren &lle atoombommetjes uitverkochtPech gehad Niettemin de hondsche heeren wouen en zouen wraak nemen op dien „snotneus en .dat dikke me vrouwtje.'" Eigenlijk spraken ze niet van „mevrouwtjeZe kozen een héél ander f/oord. Maar de kieschheid veroorlooft niet dat weer te gevenWou je 't even in m'n oor zeggen, Tonnie? Héél stil dan, dat je Moeder 't niet hoortAnders mag je nooit meer luisteren Juist, ja, dat zeiden ze. Niet verder vertellen, hoor Do wraak liet niet lang op zich wachtenOp n goeien avond zat tante Stijntje „De Maasbode" te Mops van Tante Stijntje wintj den sehoonheidswedstrijd voor j honden! spellen. De éérste bladzijde, han delend over de groote juweelen diefstal, had ze uit. „Wat is dat gek", vond tante tegen Koko „dat ze nergens vingerafdrukken gevrnden hebbeh van de dieven Aanstonds kwam het speurders-r talent van Koko boven! „Dat is een bewijs, tante, dat de boeven zonder handen gewerkt hebben Vol bewondering keek de goede vrouw haar pientere neefje aan. Sloeg de eerste bladzij om en kreeg een knaap van 'n advertentie onder t oog' „A.s. Zondag groote schoon heidswedstrijd voor honden!" stond er met tanks van letters „Mops morgen dadelijk laten in schrijven, KokoDe heeren denken mij in de maling te nemen, maar dftt zal niet gaan! Mops doet mee en z&l winnen!" Koko zag niet in, hoe een vet bobbel op kromme pootjes den prijs kon behalenMaar hij dacht tante Stijn wéét wat ze doetEn liet Mops den volgenden dag in schrijven Nu brak er 'n spannende tijd voor onzen vriend aan. Op school ver warde hij Jan van Schaffelaar met Olden bar nevelt. En onder ó.lle som men zette hij dezelfde uitkomst, des te eerder was hij klaarEinde lijk was het ZondagAanstonds na de H. Mis rende Koko naar de hal, waar honden elkaar den schoon heidsprijs betwistten. Je kon de ruzie op 'n mijl afstand hooren De hondsche heeren hadden het druk Zij moesten kijken of de stam- boomen van de aanminnige keffers wel klopten? En ot er geen schoon- neidsgebreken vielen waar te ne men? De eene hond na den anderen werd de laan uitgestuurd. Met den staart tusschen de beenen dropen de teleurgestelde viervóeters af. Ein delijk waren er nog maar 'n stuk of vijf over voor den prijs. „En. Koko, waar blyft tante Styri met Mops7" informeerde een heeri met iets onoprechts in zijn stem. ,,Er zijn nog vijf honden te keuren! De hond. die het léAtste overblijft wint"de honderd gulden „Daar komt tante juist aan, mijn heer!" Het was zoo! De meneer, die 'n ietsje kippig was, had de nadering van een tank meen en te bespeurenMaar het w&s Stijn. Ze zag er ronder uit dan ooit te vorenMops hijgde achter haar aan. In de hal aangekomen, nam de brave weduwvrouw vol gering schatting de vijf honden op. Sloeg haar mantel wijd openMet een scheurenden schreeuw sprong er een kanjer van een kater uit, vlaa voor het nobele vyftalDe dieren rukten zich los en renden als be zetenen achter hun doodsvijand aan Intusschen zette Stijn bedaard Mops op hun plaats „Mops is het laatste overgeble ven, mijne heeren!" stelde zij met kloeke stem vast. En ging met de honderd pop strij ken rende rede van Donderdagochtend verluidde het, dat hij te Washing ton om „versterking" had gevraagd. Hij hield er blijkbaar rekening mee, dat de debatten ter conferen tie, tusschen de leden der groote vier op een gevaarlijk dispuut zou den kunnen uitloopen. De beide senatoren, wier overkomst naar Pa rijs is aangekondigd: de heeren Con- nally en Vandenberg, waarvan de één de republikeinsche en de ander de democratische partij in het con gres vertegenwoordigt, zijn per soonlijkheden, die Byrnes kunnen verzekeren, dat bij den senaat ach ter zich heeft. Men verwacht dan ook, in de di plomatieke kringen, dat tusschen Byrnes en Molotof besprekingen zul len worden gevoerd, om te trachten tot klaarheid te komen. In elk ge val wordt zulks noodig gevonden, want de conferentie heeft voor het oogenblik allereerst noodig, dat vre de gesticht wordt tusschen de groot© vier, temeer waar wel gebleken is, dat de overeenstemming te Teheran bereikt vrijwel vergeten is. Rusland heeft Amerika wel door de accoor- den van Yalta, Moskou en Teheran weten vast te leggen voor zijn eigen desiderata, maar het heeft zich aan het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van de Amerikaansche be langen weten te onttrekken. En nu komt op de conferentie het verschil in opvatting o.a omtrent de grond slagen, waarop Amerika den econo- mischen vrede wil gevestigd zien, brutaal naar voren Men houdt het dan ook voor onver mijdelijk, dat te Parijs nieuwe diplo matieke gedachtenwisselingen tus schen de groote vier of vijf zullen plaats hebben Van den vorm. waar in dit zalr gebeuren, heeft men zich nog geen denkbeeld kunnen vormen. Zullen het conversaties tusschen Byrnes en Molotof zijn? Ofwel her vatten ze de besprekingen in den raad van de ministers van buiten landsche zaken der groote mogend- zieden? H,pt is te verwachten dat ook,, de,, Engelsche diplomatie zal meespreken. Eden is natuurlijk niet voor niets naar Parijs gekomen op het oogenblik, dat. te Londen zelf zulke hoogst belangrijke vraagstuk ken behandeld zullen moeten wor den. In elk geval zal er een eind moéten komen aan den bölemiektoon der vertegenwoordigers 'der groot© vier, wil de conferentie niet een aanmoediging worden voor bepaalde kleine staten, om zich op hun dik wijls aanmatigende eischen schrap te zetten, wat het vredeswerk niet vergemakkelijkt. De heer Alexander heeft net zoo pittig gezegd: Het is noodig, dat men zich zonder achterdocht aan het werk zet, en dat "t algemeen en wederkeefig wantrouwen wordt ge staakt t* er zie ivenscht toelating De Perzische regeering heeft gis teren aan de Parijsche vredesconfe rentie een nota doen toekomen, waarin zij de admissie van Perzië eischt aan de vredesbesprekingen, een admissie mst even volledige rechten als de andere toegelaten na ties genieten. De nova motiveert dezen eisch met de verklaring, dat Perzië de Sovjet unie en Engeland gedurende den oorlog hulp verleende, Duitscnlana en Japan den oorlog verklaarde en zijn adhaesie betuigde aan het hand vest der Vereenigde Naties. De nota wijat er verder op, dat het Perzische volk het als een beleedi- ging van zijn nationale waardigheid zou opvatten, indien Perzië niet de zelfde rechten zouden worden toege kend, als den 21 anderen volken, waarvan weinigen meer dan Perzië hebben gedaan om de operaties der geallieerden tegen Duitschland to vergemakkelijken en velen heel waA minder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4