nieuw hart G Belangrijke hervormingen besproken INDONESISCHE REPUBLIEK VAN MOOK OPTIMISTISCH I product van Japansche actie Met een ONGSLAGEN CHJNEESCH AVONTUUR. Schaduwen 68ste JAARGANG WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 No. 20092 algemeen redacteur DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE KONINGIN BEZOEKT DEVENTER EN ZUTPHEN NED. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT HET ROODE KRUIS BESCHERMING VAN BURGERBEVOLKING Rusland in oppositie Geen motorrijwielen uit Deelen POLITIEKE VRIJHEID IN POLEN Engelsch-Amerikaansche klachten Lord Killearn naar Batavia? DE A.S. CONFERENTIE TE PANGAL PINANG NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H. A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOOFDREDACTEUR MGR DR. J. WITLOX ABONNEMENTSPR IJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK DIRECTEUR: J. KUIJPERS BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL 68804 lichaam vormen de twee- Sfil? V-a? den mensch. En aange- f ondank3 alle ontkenning van stelsels en wereldbeschouwin- F1-e® 00k ondanks alle verkeerde Handelingen van den zelfs nog geloo- o+ a monsch, het voornaamste be standdeel blijft, moet ook aan haar üe bijzonderste zorg worden gewijd. Aan deze stelling vermogen de af trekkingskracht en de zuigmethode van de vaak afmattende materieele zorgen niets te veranderen. Met ontvankelijke, open ziel dienen "Vve derhalve morgen te staan bij het nieuwe Mariafeest, een nieuwe Ma- riahulde ter eere van Haar Onbe vlekt Hart. Feest en hulde? Waarom? In de officieele stukken van Rome "Wordt net waarom duidelijk aange geven. Peest en hulde om Haar allervu rigste liefde tot God en Haar Zoon, feest en hulde om Haar goedheid jegens de verloste menschen. Feest en hulde dus om een raen- schenhart, dat in allerhoogste over gave zich gaf, zich wegschonk aan God en den evenmensch. Maar dan ook geheel en al, totaal, zonder vraag naar vergoeding. Er is reden tot gepeins, wanneer "We ons eigen hart in handen nemen. Hoe weinig schoons dikwijls, in da den, hoeveel sluwheden, hoeveel on edels. hoeveel vreemds eigenlijk en hoe weinig gelijkenis door allerlei besmettingen met die harten van Christus en Maria. Zonder kwezelarij moeten we toch minstens bij feest dagen als die van morgen even stil. staan en een enkel moment in ons ze\r treden. van alle tekorten en van alle echaarschten is het gebrek aan liefde onder alle standen de groot- de felst gevoelde, de meest tra nche. En dat nu nog na zooveel uoriogsieed onder vele zwarte ge daanten. Laten we toch eens wijs worden en ^orgen bij uitstek oprecht het ge schenk af smeek en van een nieuw hart. Een nieuw hart. dat God kan die nen den evenmensch kan opbeuren, aan de wereld die wondere genade Vaa vrede en vreugde schenkt. Een nieuw hart, waaruit steeds "tveer opnieuw een stroom van edel moedigheid wegvloeit. Een nieuw hart., een werkelijk christenhart. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin in den loop van Donder dagmorgen een bezoek brengen aan Deventer en Zutphen, ten einde een indruk te krijgen van den toestand in deze door den oorlog getroffen steden. M de Koningin ontving den scheidenden Franschen gezant en 'diens echtgenoote ten paleize Voorhout in afscheidsgehoor Een Nederlandsch militair vlieg tuig, dat op weg was van Valken burg naar Hendon (Engeland), is voor de Engelsche kust tengevolge van motorstoring in zee gestort. De inzittenden, de luitenants J. G. Egers de Beijl en K. A. La Bree, werden door een Noorsche vrachtboot opge pikt. Later zijn zij door een loods boot te Margate aan land gezet. Toen het toestel in zee viel wer den de beide vliegers mee onder water gesleurd voordat zij hun vei ligheidsgordels hadden kunnen los maken. Toen ze weer aan de opper vlakte kwamen was er niets te zien dan water en golven. Zwem mende wisten zij zich echter boven water te houden tot ze tenslotte werden opgemerkt door de Torfinn Jarl, een Noorsch vrachtschip, dat op weg was van Tilbury naar Ant werpen. De kapitein liet terstond 'n boot uitzetten welke de drenkelin gen oppikte. Aan boord kregen ze terstond droge kleeren, sigaretten en ook geld en gelijk gezegd wer den ze in Margate aan land ge zet, vandaar hebben ze per trein Londen bereikt. (Van onzen Geneefschen correspondent. De noodzakelijkheid van een aan vulling der Roode Kruis-conventies met bepalingen ter bescherming van de burgerbevolking, vooral van die in bezet gebied, is eenstemmig erkend door de vertegenwoordigers van 50 nationale Roode Kruis-vereenigin- gen, die te Genève op uitnoodiging van het Internationale Roode Kruis comité een twaalfdaagsche gedach- tenwisseling over wijziging der Roo de Kruis-conventies gehouden heb ben. Men was algemeen van oordeel dat de ergerlijke praktijken9 die de Duitschers tijdens den twee den wereldoorlog in de bezette ge bieden hebben aangewend, volken rechtelijk verboden moeten wor den Eenige weken geleden is de voor naamste Japansche propagandist op «Ta>va, Hitoshi Shimitzu in een <Lvaugbuis aan boord van een Lr its ch hospitaalschip van Singapo re naar Japan vervoerd. Shimitzu, die voor den oorlog bekend stond als politiek agitator en dientengevolge voortdurend door alle inlichtingen diensten geschaduwd werd, nam on middellijk na, 7 Maart 1942 de functie aan van Japansch woordvoerder en °°fd van het Japansche departo- 1X1(2111 v'an propaganda op Java. Hij werd eind 1945 door Britsche roepen o.p Java gearresteerd. Gedu. rende het verhoor in Batavia bleek J aldus zeer bevoegde brontien ..geheel normaal" te zijn. Aneta verneemt uit zeer betrouw bare bron dat Shimitzu toen bekend heeft dat hij naar Java was gezon den met de bijzondere opdracht systematisch een Japansch propa ganda-instrument op te bouwen, dat langzamerhand het volk een haat zou bijbrengen jegens alle blanke NfJ5en' in ^et bijzonder jegens de een n«5Pdersï dat h« opdracht bad ergrondsche beweging te or. ganiseeren, welke in staat zou zyn op eigen initiatief te handelen, zoo dra de Japanneezen tot ovenga»ve - e- dwongen werden; dat hij daarom de beruchte geheime militaire organisa tie ,.De Zwarte Waaier" te Batavia had opgericht; dat het uitroepen var de Indonesische republiek geheel door de Japanneezen georganiseerd en geleid was en dat de groep Indo nesische Pemoeda's, die op 17 Aug. 1945 Soekamo „dwongen" op het terras van het huis van den Japan. schen vice.admiraal de republiek uit te roepen. Ook door de Japanneezen waren hiertoe aangespoord. Na het verhoor te Batavia heeft de Britsche commissie voor oorlogs misdaden hem naar Singapore ver voerd, omdat, volgens den corres pondent van Aneta te Singapore, men „oorspronkelijk meende, dat Shimitzu gerechtelijk vervolgd zou worden". Spoedig na de landing ont dekte men dat hij geestelijk niet nor maal was en werd hij naar een Britsch psychiater in een Britsch le- gerhospitaal gezonden. Na observatie werd hij krankzinnig verklaard, daar hij lijdende is aan vervolgingswaan zin. Onder de in een nieuwe conventie op te nemen verbodsbepalingen zal o.a. moeten behooren een verbod van gijzeling van burgerpersonen, een verbod van collectieve represaille maatregelen tegen de burgerbevol king, een verbod van het aan de burgerbevolking opleggen van be paalde arbeidsverrichtingen in het belang der weerkracht der bezetten de macht. Ook zal het verboden moe ten worden de bevolking van een be zet gebied te straffen, omdat zij hulp heeft verleend aan gewonde vliegers en andere militairen, die tot de tegenpartij van de bezettende macht behooren. De nationale Roode Kruis-vereeni- gingen waren het ook erover eens, dat de conventie voorzieningen moet bevatten in het belang van een snel internationaal onderzoek naar de na leving dezer en andere bepalingen, indien grond bestaat hieraan te £wy- felen. Het Internationale Roode Kruis comité te Genève zal thans overeen komstig deze en andere aanwijzin gen den tekst opstellen van de nieu we conventies, die rekening zullen moeten houden met de ervaringen van den tweeden wereldoorlog. Deze teksten zullen dan besproken worden op de internationale Roode Kruis- conferentie, die in 1948 te Stockholm zal gehouden worden. Bij de Geneefsche besprekingen ontbraken gedelegeerden uit Sovjet- Rusland. Deze waren wel tegen woordig geweest op de kort tevoren te Oxford gehouden conferentie van de ..Internationale liga van Roode Kruis-vereenigingen". De Russen zijn geen vrienden van het Geneef sche internationale comité. Dit bleek ook uit de houding der Joego-Slavi- sche delegatie, die klaarblijkelijk ook het Russische standpunt innam. De Joégo-Slavische delegatie stelde n.l. voor, dat het Geneefsche internatio nale Roode Kruis comité de goed keuring van de „liga" zou moeten verkrijgen, alvorens zijn voorstellen aan de conferentie van Stockholm te kunnen voorleggen. Van een derge lijk ondergeschikt maken van het Geneefsche internationale comité aan de Parijsche liga wilde de groote meerderheid niet weten. Doch wel werd de wensch van „overleg" met Parijs geuit. Een andere vry revolutionnaire wensch was die, welken de Zweed graaf Bernadotte in het belang van het internationale comité zelf meen de te moeten uitspreken, n.l. dat dit Geneefsche comité, dat tot dusverre uitsluitend uit Zwitsers bestaat, zich met burgers uit andere landen zou aanvullen. Aldus, rheende Berna dotte, zou de kans verhoogd wor den, dat, wanneer Zwitserland in een volgenden oorlog eveneens bezet zou worden, Roode Kruis.mannen elders de taak van Genève zouden kunnen voortzetten. Op den duur zal Zwit serland zijn monopolie inzake de internationale leiding van het Roode Kruis bezwaarlijk kunnen behouden. Bij velen leeft nog de verwach ting, dat binnen afzienbaren tijd motorrijwielen uit dumps ter be schikking zullen komen voor parti, culieren. Van bevoegde zijde deelt men ons hieromtrent mede, dat deze verwachting niet verwerkelijkt kan worden. Wat er aan bruikbare motorrijwielen uit de veel besproken dump Deelen komt, is meer dan noodig voor militaire doeleinden, voor politie, brandweer, enz. Het heeft dus geen zin, bij de rijks verkeersinspecties bereidverklarin gen aan te vragen voor den aankoop van een dump-motorrijwiel' Thans is de lekst gepubliceerd van nota's die de regeeringen van Enge land en Amerika aan Polen hebben doen toekomen Er wordt op gewezen dat in overeenstemming met de be sluiten van Yalta en Potsdam, alle democratische partijen in Polen vrij moeten zijn in het ontplooien van politieke actie gedurende de periode voorafgaande aan de algemeene ver kiezingen, die in November in Polen zullen worden gehouden. De nota's beschuldigen de Poolsche regeering van „ernstige onregelmatigheden" tijdens het onlangs gehouden refe rendum ENGELSCHE RIJWIEL PRODUCTIE De Engels che fabrikanten ver-i wachten, dat zij»in 1946 2.5 millioen rijwielen zullen vervaardigen. Van dit kwantum zal ongeveer 66 pet. worden geëxporteerd. De Neder- landsohe regeering, Frankrijk, Noorwegen en Denemarken hebben groote aantallen besteld. Verder worden Engelsche dienstfietsen el ders in Europa door de Unrra ge distribueerd, aldus meldt A.P. T ZIT 'M IN HET BINNEN WERK We houden weer tamelijk veel ver gaderingen en op elke bijeenkomst is het raak met den wederopbouw en de vernieuwingsactie. Natuurlijk we moeten de herstelgedachte blij- yen propageeren. Doch elk individu dient ook te bedenken, dat zelf doen, zelf beginnen, zelf voorbeeld geven in eigen stand en aan eiken stand het broodnoodigst. blijven. Een treffend bewijs van de waarde van karakter in een arbeider trof fen we in het jongste nummer van het tijdschrift der Augustinessen .,Da Stad Gods". Een gevangene in een concentra tiekamp, eerst heiden, wordt katho. liek. Door alsmaar gepraat over hernieuwing? Lees de volgende pas. sages ,.Ik heb daar 'n geloovigen rnenseli ontmoet o ja er waren er veel maar er was er een, waar ik per soonlijk zoo door geraakt ben. 'n Mensch eens moet hij groot en sterk zijn geweest, toen was hij wel lang, maar vel over been. Die ckreeg dik wijls en veel slaag en hij kreunde wel eens, hij klaagde nooit. Den eersten keer, dat ik nog wel voor zichtig eens over zijn levensopvat tingen en zijn houding informeerde, lachte hij eens: „man, we hooren allemaal bij elkaar en er wordt heel wat gezondigd door ons menschen". Ontelbare drama's om 'n stukje brood. Nooit was hij echter bij de inpikkers. nóg al 'ns 'n keertje juist de dupe. En hij zei me eens 'n keer je moest hem altijd wat vragen, anders kreeg je die dingen niet te hooren „kijk, hoogmoed en ego isme, daar gaat onze wereld kapot aan". Ik heb heel wat gevochten met me zelf, ik heb uren en uren gepraat met' Janus. 'n Kerel, die Janus, zoowat even oud als ik, had zeven kinderen, 'n arbeider, beste vakman, heldere kop. boven alles 'n geloovig mensch. Zeker er waren er verschillenden die er mee de moed inhielden. Hij was 'n allerbeste en hij heeft mij persoonlijk naar 't geloof gebracht. Hij heeft me geleerd, wat dat is, nederig zijnhij heeft me den zin van 't lijden leeren verstaanhij heeft me binnengeleid In de Moederkerk: hij heeft me haar leer ontvouwd, uitge legd, want hij kende dat alles puik en hij bezat dat alles in oprechtheid en waarheid". ConclusieNiet te veel praten, maar doen. Vakman, maar ook op geloofsgebied. Een heldere kop, maar toch nederig. Deze eenvoudige leidde een heiden de Kerk binnen. Voorbeelden trekken nog altijd het hardst. Jaren geleden plaatste Bu- ziau de opmerking, ,,'t Zit 'm in het binnenwerk". Wij hebben niet allemaal voor alle mogelijke dingen talenten: Doch we kunnen overeenkomstig de leer een goed voorbeeld zijn. Daarom doe als Janus. Wellicht rekent God ook op U als een Zijner werktuigen, HENK VAN DER MAZE. Uit gezaghebbende bron verneemt men te Batavia, dat Lord Killearn (de vroegere Sir Charles Clark Kerr)] in de eerstkomende dagen aldaar verwacht wordt. nen, de evacuatie uit het binnen land zou zyn hervat. In verband met de vervanging van de Britsche troepen door Nederlanders merkte de It. GG. op, dat dit vanzelf spre kend was. Het is nooit de bedoeling geweest, dat de Britsche troepen tot in het oneindige in Ned. Indië zouden blijven. MJU wTen aanzien van de commissie- op, dat er geen enkele wtfziging generaal zeide dr. Van Mook: Men in de algemeene grondslagen van verwacht, dat de commissie-gene- de Ned. politiek was gekomen ofraa' in de eerste helft van Septem- zou komen. Deze politiek vindt ber zal arriveeren. Indien sen op- nog steeds haar basis in de regee- lossing, van welken aard dan ook, ringsverklaring van 10 Febr. en in zou tot stand komen, zouden de Sta ket geen men op de conferentie 1 ten-Generaal hieraan hun goedkeu- van Malino heeft bereikt. I ring moeten hechten dr. Van 1 Mook ging van de veronderstelling Dr. Van Mook erkende, dat er in uit, dat de commissie-generaal vol- Op een persconferentie heeft dr. Van Mook verklaard, lat de on derhandelingen met de Indonesi sche republikeinen wellicht ni de nab(je toekomst hervat zullen worden. Hy wees er met nadruk 32 „WOW!!Oh!... Wow!..." mompelde Tobias, t°en zön WH* op een paar verschrikkelijke monster, koppen viel. ,,Ach Tobias, kijk toch heter uit je oogen, zie je dan niet, dat ze nagemaakt zyn. Maar k\jk daar eensBinky wees op een gor dijn, waar twee schaduwen op zichtbaar waren. „Myn hoed, en jouw kalotje, Tobias, er op afTo bias was echter voorzichtiger, hy sloop naar het gordyn en keek voor zichtig door een kier. ,,Ja, hoor", fluisterde hy, „ze zijn het. Wat zul len we doen?" De mannen beraad slaagden even en Binky fluisterde zyn metgezel wat in het oor „Reu ze!" knikte deze het Ned. parlement oppositie bestond tegen de huidige politiek. Hy legde er echter den nadruk op, dat deze oppositie de gebruikte methode be trof en dat een groote meerderheid van de tegenstanders zeker geen verlenging van het koloniale tijd perk wenschte. Dr. Van Mook verklaarde /erder, dat men natuurlijk gedurende eenigen tijd had afgewacht, hoe het conflict in het binnenland zou af- loopen. Hy voegde er aan toe: „Nie mand zou wenschen, dat een con structieve, en niet-extremistische In donesische groep zou worden ont bonden". Hy verklaarde verder, dat de laat ste publicaties van republikeinsche zijde in verband met de binnenkort te hervatten besprekingen hoopvol waren. De heftige propaganda en de militaire aanvallen zouden moe ten ophouden, indien men een sfeer, waarin vruchtbare en vrije bespre kingen zouden kunnen worden ge houden, zou willen verkrijgen. Dr. Van Mook vertrouwde er op, dat, nog voordat de toekomstige on derhandelingen zouden zijn begon- doende van den algemeenen toe stand in Nederland op de hoogte zou zyn om te weten, welke over eenkomst voor de meerderheid van; de Staten-Generaal aanvaardbaar zou zijn. Dr. Van Mook verklaarde ten slotte, dat hy persoonlijk by de con ferentie te Pangal Pinang tegen-» woordig zou zijn. Op de conferentie zou de mogelyk- heid geschapen worden om op geor-< ganiseerde wijze van gedachten të wisselen met de vertegenwoordigers van die bevolkingsgroepen, die tot nu toe nog niet zyn gehoord. Deze vertegenwoordigers zouden worden gekozen door de politieke partijen of andere erkende organisa* ties binnen elke zgn. minderheids* groep. De besprekingen zouden zoo wel betrekking hebben op den alge meenen politieken toestand, als op» alle vraagstukken betreffende die groepen zelf. De vertegenwoordigers zullen alle gebieden omvatten, die onder £ea*\, lieerde of Nederlandsche contróle staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1