RESA - ARNHEM dader HET GEROOFDE GOUD OPGRAVINGEN TE LONDEN STAATSEXAMEN A&B De internationale koffiehandel Wat gebeurt er met de rubber? de Onbekende WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 JVlonetaire goudvoorraad in Duitschland circa 220 ton VLIEGENDE BOMMEN BOVEN FRANKRIJK LOONEN IN DE AMERIK. AUTOMOBIELINDUSTRIE AMSTERDAM ALS CENTRUM? Nog iaren tekorten VREES VOOR EEN OVERPRODUCTIE Fabriek en natuur ZEVEN NEDERLANDERS NEMEN AAN HET WERK DEEL STUDEER BIJ Dat het goud dat door de geal lieerde troepen m Duitschland ge- Vonden is in de gewelven van de Rijksbank in Frankfurt a./d. Mam bewaard wordt, is reeds eenigen tijd bekend. Over den omvang van dezen goudschat waren tot nog toe geen gegevens bekend. De Neue Züricher Zeitun<g meent thans te weten, dat het in Frankfurt aan wezige goud ongeveer 220 ton be draagt tot een waarde van 2bu millioen. Dit is alleen de monetaire goudvoorraad Er bevindt zich m Duitschland nog goud van anderen oorsprong, zooals trouwringen en gouden tanden van de slachtoffers van concentratiekampen en gaska mers, da* niet lot den monetairen goudvoorraad gerekend wordt, en dat tezamen met andere voor dit doel bestemde gelden (met name Zwitsersche en Zweedsche bijdra gen) ter beschikking van de Inter nationale Vluchtelingenhulp zal worden gesteld. - Het beheer van den m Frankiurt aanwezigen goudschat ligt -n han den van Amerikaansche instanties, die dit geld bewaren in afwachting van de verdeeiing onder de landen, wier monetaire goudvoorraad door de D-uitschers geheel of gedeeltelijk is geroofd De goudschat in Frank furt vormt slechts een deel. zij het dan ook net voornaamste, van de voor dit doel beschikbaar staande hoeveelheid. Hierbij komt nog het goud dat ra onderhandelingen met neutrale landen werd teruggewon nen, welke landen in den loop van den oorlog, meestal zander het te weten, het goud kochten, dat door de Rijksbank met behulp van ver- valschmgen de geroofde baren werden omgesmolten en van val- sehe nummers voorzien werd doorgegeven Slechts de onderhan delingen met Zwitserland en Zwe den hebben tot nog toe een gunstig resultaat gehad. De daarbij over eengekomen bijdrage voor Zwit serland bedraagt 250 millioen g^oud- francs i. ca. 511-2 ton), terwijl Zweden een teruggave van 7 ton heeft toegezegd, zoodat m totaal reeds onseveer 2781-, ton of 3> millioen van het geroofde goud is teruggekregen. Dit bedrag zal waarschijnlijk later nog hooger worden, daar de finaricieele onderhandelingen met eenige andere neutrale landen nog gaande zijn. Van deze landen komt op de eerste plaats Portugal, hoe wel men geen nauwkeurige gege vens schijnt te bezitten omtrent de hoeveelheden goud, die vanuit Duitschland naar dit land zijn ver kocht Verder heeft de Roemeen- sche nationale bank van de Rijks bank onseveer 20 ton goud ont vangen. dat kennelijk van de Bei- ghche goudreserve afkomstig is. Ook Turkije heeft ongeveer 2a J ton goud van denzelfden oorsprong ontvangen. In het gunstigste geval zal de' hoeveelheid goud. die be schikbaar komt voor verdeeling onder de slachtoffers van den Dmt- schen „goudhonger" 300 ton be dragen. Problemen der verdeeiing. De modaliteiten van deze verdee ling zijn tct nog toe niet vastge steld. Hierover zal door de geal lieerden nog onderhandeld worden. Het komt er hierbij op aan. den omvang van de goudvordering van de afzonderlijke landen nauwkeu rig vast te stellen, om aan de hand daarvan de verhouding, waarin het aanwezige goud moer worden ver deeld, te berekenen. Bij deze berekening zal men voor vele zeer moeilijke problemen ko men te staan. Men zal het er aller eerst over eens moeten worden, 01 niet een zeker goudbedrag moet worden gereserveerd voor toewij zing aan een nieuwe Duitsche cir culatiebank. Daar de laatste door de Rijksbank opgegeven goud reserve slechts 77 millioen R.M. (ongeveer 28 ton) bedroeg, kan het goudbedrag, dat als rechtmatig Duitsch bezit moet worden erkend, slechts bescheiden zijn. Verder zal men moeten beslissen, of rekening moet worden gehouden met de goudvorderingen van de voorma lige bondgenooten van Duitschland (Italië, Oostenrijk, Hongarije) als mede van TsjPcho Slowakije. Van de oplossing van deze vragen zal voor een groot deel de hoogte van de toekomstige verdeelingsquota afhangen. Als voornaamste belanghebben de treedt daarbij Frankrijk op, die een schadeloosstelling voor 200 ton Belgisch goud te vorderen heeft, dat door de Vichy-regeering aan Duitschland werd uitgeleverd en toen na de bevrijding van het land door opname van een overeenkom stig bedrag uit der. goudschat van de Bank van Frankrijk aan de Belgische Nationale Bank werd vergoed. Op grond van de tot nu toe gedane onderzoekingen wordt het Fransche aandeel op hoogstens 40 ,pct. van de ter verdeeling ko mende hoeveelheid geschat. Daarnaast staar als voornaamste eïschers nag Nederland en Polen. Hongarije heeft door direct con tact met de Amerikanen zijn naar Duitschland verdwenen goudschat ad 28,3 ton reeds terug gekregen. Het bestaan van talrijke onopge loste problemen maakt het waar schijnlijk, dat de afwikkeling van de geheele aangelegenheid van het gestolen goud, nog wel eenige maanden in beslag zal nemen. Verhalen over aanhoudend, krach tig gefluit boven Chatillon-sur-Seine, een dorp van 4.000 inwoners ten Noord-Westen van Dyon in Bour- gondte, deden Dinsdag in Parijs de ronde. Verscheidene in de Parijsche ochtendbladen aangehaalde getuigen beweren, dat zij „enorme lange pro jectielen" gezien hebben, die door het luchtruim schoten, waarbij ze een oranje-rood licht achterlieten en een vervaarlijk lawaai maakten, al dus „A. P" Het vooruitzicht voor verdere loon- geschillen in de Noord-Amerikaan- sche automobielindustrie (in den herfst) dook weer op door een aan kondiging', die Vrijdagavond gedaan werd door den executieven raad van de vereen igde automobielarbeiders van de C.I.O. De raad zeide, dat een loonover- eenkomst met de Chrysler-Corpora tion en andere «fabrieken waar de contractvoorzieningen dit toelaten „heropend" zal worden op 16 OcU Walter Reuther. president van den Bond van Vereenigde Automobiel arbeiders. vertelde op een persconfe rentie, dat de bond de pogingen van de regeering om inflatie te voorko men zal gadeslaan en dat mogelijke verdere door den* bond te stellen 'ooneischen gebaseerd zullen zijn op de bestudeering dezer pogingen. In de verklaring van den raad werd gezegd, dat ,,het voortdurend falen van de regeering om de prijzen omlaag te brengen en te houden den bond noodzaakt zich het recht voor te behouden de loononderhan delingen te heropenen teneinde oen levensstandaard van de arbeiders te beschermen", aldus een bericht van Ass. Press. DE OVERVAL TE HELMOND. Achter het station te Helmond is in 'n mangelenwortelveld 't grootste der vijf geldkistjes teruggevonden, die tijdens den gemelden roofoverval werden gestolen. Thans ontbreken nog circa 2000 gulden. In haar pogimg om het koffie- centrum te worden sohijnt Londen de concurrentie te gaan ondervin den van Amsterdam. Een jaar ge leden geloofde men in de Londen- sche kringen van den koffiehandel, dat de Britsohe hoofdstad automa tisch Hamburg als koffie-entrepót voor Europa zou gaan vervangen. Op het oogenblik is men lang niet meer zoo zeker van zijn zaak. Men is van meening, datEngeland de gelegenheid niet voldoende heeft uitgebuit en dat Nederland of eenig ander land het zal ver dringen. Men spreekt van Zweden en Italië, maar de kansen van deze landen worden bij verre na niet zoo hoog aangeslagen als die van Nederland Engeland heeft niet alle koffie gekocht die het kon krijgen, zoo betoogt men, en wel om twee re denen: zou dit beteekend hebben, dat geld uitgegeven zou moeten worden buiten het sterlingblok, Het schijnt tamelijk zeker, dat de rubberproduceniten hun wensch inzake de hervatting van een vrije rubber-markt te Londen vervuld zullen zien wanneer de huidige overeenkomst met de Ver. Staten aam hiet einde van het jaar expi reert, zoo schrijft de Financial Times, in een beschouwing onder den titel: Te veel rubber? De voorzitter van die Rubber Growers Association, Ascoli, ver klaarde vorige week dat t wereld- verbruik voor het volgend jaar op Vt a 114 millioen ton wordt ge raamd, en dat inclusief de groote Eén van 8e weinige voordeelen van het Uuïtsche bombardement van Londen is, naast bet vernielen van oude krotten, het blootleggen van plaatsen van archeologische waarde geweest. Op één dezer plekken, namelijk In het district Sonthwark, zijn reeds eenigen tijd zeven Nederlanders, zeven Ame rikanen en een varieerend aantal Engeischen.onder leiding van prof. miss Kenyon van de London Uni versity bezig opgravingen te ver richten. Mejuffrouw Haspels, professor in de Rome nsohe en Grieksche 'ir. ohaeologie aan de Amsterdamsche gemeente-universiteit, heeft hier in dertijd met miss Kenyon kennis ;e. maakt, die haar vroeg of soms Ne derlanders een handje wenschten te helpen bij de opgravingen in South- wark. Professor Haspels ging on middellijk op dit verzoek in en zoo kwamen de dames dr. L. van Hall en H Langhout, litt. cand. en de hee. ren dr. C'h. Ponger, M. Spiekerman, litt., cand., C. van Driel, iitt. cand., E. GergermanHaverkanartj, kunsthistoricus en E. Meijer, even eens kunsthistoricus, naar Londen, waar zij tot 1 Sept. werkzaam zullen zijn Eén hunner, de heer Van Driel, gaat daarna naar Canterbury, waar eveneens opgravingen verricht wor den, terwijl dan nog een gezamen. lij'ke veertiendaagsche todht plaats vindt door England. Professor Kenyon deelde mede, dat door één der Nederlanders fun damenten waren blootgelegd van eer Romeinsche vloer. Voorts zijn reeds tal van andere vondsten gedaan, hoofdzakelijk Romeinsche munten en scherven van Romeinsche potten, zoowel van de roodgekleurde, met allerlei figuren versierde variant, als van de gewone alledaagsohe Ro meinsche soort. De heer Van Driel deelde mede, dat gewerkt werd op de plaats, waar vroeger een Romeinsche herberg ge staan had met het daarbij behoo- rende erf en de omliggende vertrek ken. constructie, die veel gelijkt op die, welke men bjj Limburgsche boerderijen aantreft. Voorz chtig wordt met kleine graafvoorwerpen de aarde wegge, schept, totdat op een of ander hard voorwerp gestuit wordt. De dive roe aardlagen: de moderne, de mi-dde,- eeuwsche, de Romeinsche, en de vóór Romeinsche laag, waren hier blootgelegd. Het feit, dat men ook scherven ,en munten van den vóór- Romeinschen tijd had aangetrof fen, wees oip oudere vestiging in Southwark. De vondsten worden zorgvuldig onderzocht en naar het museum van de Londen University overge bracht, waar verder onderzoek plaats heeft. hoeveelheid synthetische rubber, die in de Ver. Staten zal worden geproduceerd, er een potentieele productie beschikbaar zal zijn welke de geschatte vraag voor 1947 verre zal overtreffen. De productie van natuurrubber De productie op Malakka heeft zich verder hersteld, dan ver wacht werd, zoodat deze aam het einde December een productie van het voor-oonlogsche peil wordt ge schat. Het quotum vain Malakka onder het oude reguleeringsschema bedroeg ca. 650,000 ton, zcodat einde December de productie van ca. 450,000 ton op jaarbasis kan worden verwacht. Deze hoeveelheid zal volgend jaar grooter zijm, doch het tekort aan werkkrachten vormt een grens voor het te verwachten her stel. Een ruwe raming geeft een cijfer van 500,000 tom voor 1947. Het kan meer zijn, doch het zat niet veel minder zijn. De produc tie van de rest der wereld, exclu sief Ned-Indië zal niet ver van 250,000 ton, het niveau van 1945, verwijderd zijn. Deze raming kan echter te laag blijken te zijn. In enkele gebieden zou de pro ductie een daling kunnen vertoo- nen, waar deze tijdens dien oorlog gestimuleerd werd door hooge prijzen, doch hiertegenover staat, dat de tijdens den oorlog bezette landen, zooals Siam, Indo-China, Serawak en Noord-Bomeo omge. twijfeld wat rubber zullen produ- ceeren. Voor Ned.-Indië is het bijna on mogelijk om maar een gissing te maken van de waarschijnlijke productie. De productie in de Buitengewesten, voornamelijk Bor neo, herstelt zich sneller dan aan vankelijk werd verwacht Korten tijd geleden werd b.v. geraamd dat de Ned.-Indische p-oductie voor die laa+ste zes maanden van dit jaar 40,000 ton zou bedragen, doch thans meent men dat dit cijfer gemakkelijk overtroffen zal worden. Wanneer de productie op de eilanden Java en Sumatra her vat zal worden, is het aan geen twijfel onderhevig, dat de pro ductie vlug zal toenemen doch voor het oogenblik moet Ned - Indië als een groot vraagteeken voor die rubberpositie in het vol gende jaar worden aangeduid. Synthetische contra natuurrubber. Het volgende punt is de de pro ductie van synthetische rubber. hetgeen alleen in uiterste noodzaak geschiedt. 2. de Europeesche distri butie was nog mi et georganiseerd en Engeland wilde geen groote voorraden inslaan van een artikel waarbij een snelle omzet gei wensciht is. Het resultaat is, dat Engeland de meeste koffie kocht binnen het empire, hoofdzaikelijlkin in Britsoh Oost-Afrika. Ook in de toekomst schijnt wel 60 procent der Engelsehe koffie-aankoopen uit het empire te zullen komen, de rest uit Brazilië en andere landen, Columbia, Venezuela, Guatemala en andere Latijnsdh-Amerikaansche staten hebben hun vooroorlogsohen koffiehandel echter nog niet weten te herstellen. Ofschoon zij een ge- reede markt vinden in de Ver, Staten, zouden zij toch gaarne nieuwe markten winnen, om niet van een afzetgebied afhankelijk te zijn.Daarbij schijnt, volgens Lon- densche koffiehandelskringen, Am sterdam favoriet te zijn. Amster dam heeft pakhuisruimte en ver bindingsmiddelen, die distributie tot aan Ssjeechoslowakije mogelijk maken. Men had na den oorlog een enor. men opbloei van den Europeeschen koffiehandel in het algemeen ver wacht, een verwachting, die niet verwezenlijkt is. Waarnemers ge. looven thans dat de eerste vijf ja ren het Europeesche koffiever- bruik nog slechts een kwart van de vooroorlogsche hoeveelheid zal zijn. (U.P.) Bekende Schriftelijke Cursus Vraagt ons prospectus Exclusief Rusland bedraagt de we reldcapaciteit meer dan 1 millioen ton per jaar, hoofdzakelijk in de Ver Staten, en de wereldproductie beloopt dit jaar ca. 800.000 ton. In dien dit cijfer voor 1947 wordt ge handhaafd, dan zou de totale pro ductie van natuur- en synthetische rubber minstens 1.550.000 ton be dragen zonder rekening te houden met Ned.-Indië. De Amerikaansche politiek ten aanzien van de synthetische rub berproductie is nog niet definitief geformuleerd, doch een comité dat voor dit doel in het leven is ge roepen, heeft onlangs zijn voor stellen bekend gemaakt. Deze wa ren. dat verkoop van de fabrieken, die allen in het bezit der regeenng zijn, uitgesteld zou worden tot een tijdstip in 1947, waarop het tegen woordige tekort aan rubber voor bij zal zijn. Verder stelde het comité voor, dat wanneer deze industrie in par ticulier bezit zal zijn, het verbruik van synthetische rubber aangemoe digd dient te worden door subsi- dieering of andere maatregelen Het is waarschijnlijk, dat de j Amerikaansche politiek bepaald zal 1 worden door het prijsverschil tus- schen natuur- en synthetische rub ber als de markten vrij zijn. Thans is de prijs van het synthetische product 18% dollarcent per lib., die van natuurrubber 28% dollar cent. De Amerikaansche rubber fabrikanten verklaren, dat de prijs van natuurrubber afgeleverd aan de fabrieken. 25 a 26 dollarcent be loopt. zoodat het voor het synthe tische product een voordeelig ver schil van 8 dollarcent, of 4% pen ny bedraagt.Hoeveel extra de Ame rikaansche fabrikanten voor na tuurrubber wenschen te betalen, zal de tijd leeren. 45). Dit herhaalde zich voor verschil lende café's. Dan stopte de taxi plotseling voor een donker geheel gesloten huis en Spencer stapte uit, hielp ook de dames uitstappen en betaalde den chauffeur. Op voorstel van Pierre was hun auto een smal zij-straatje ingere den, bijna recht tegenover het be wuste huis. Door het achterruitje van de auto staarde Reynolds ge spannen naar de deur, waar voor nu het drietal stond. Zal ik uitstappen en langs het huis loopen? vroeg de Franschman enthousiast. Misschien kan ik iets opvangen. Reynolds knikte vlug Het duurde zeker volle twee mi nuten, voor Spencer antwoord rreeg op zijn herhaald bellen, maar ein delijk werd de deur een weinig jre. opend en zag de inspecteur, dat Spencer met iemand in het hui5 sprak. Een dispuut, waaraan mrs. de Groot andermaal een eind maak- Tv,°0r het aanbieden van geld. en jhet drietal naar binnen en viel de deur dicht, tnTn informeerde de inspecteur, Tif6v«sr auto teruSkwam. Ik vermoed, dat 't een parti culiere speelgelegenheid Is. Die vindt men h er heel veel. Wilt u probeeren, of wij er kunnen binnen komen, monsieur? Reynolds dacht hier ernstig over na Hij verlangde er zeer zeker vurig naar, in dit huis door te drin gen, maar hy vreesde, dat hij daar door zijn doel misschien zou missen. Lady Avice en haar vrienden zou den in hem een Engelschman her kennen, als zy in hetzelfde vertrek waren en hem zagen. En indien zij niet in hetzelfde vertrek waren, zou het gemakkelijk voor hen zyti, er ongezien met dien Tony er vandoor te gaan. Neen, besloot hij. hij moest hier de wacht blijven houden. Het is jammer, de kans te laten voorbij graan, maar ik moet in de auto blyven, om hen zoo noodig leder oogenblik te volgen, zei hij tot den Franschman. We zullen een stukje eten. Pierre bracht zijn inkoopen te voorschijn en na den chauffeur zijn Portie gegeven te hebben, begonnen zij hun primit even maaltijd. Plotseling scheen de Franschman een lumineus idee te krijgen Monsieur, mag Ik probeeren daar binnen te komen? ik ben Franschman en ze zullen mij niet verdenken. Ga je gang. mijn jongen» stem de Reynolds toe. De Franschman lachte vroolyk en sprong uit den wagen Indien uw menschen vóór mij naar buiten komen, moet u hen vol gen, zonder u om mij te bekomme ren zei hij. Ik zie u dan later wel in het hotel. Reynolds zag hem op het huis toegaan en bellen om toegelaten te worden. Even was er een kort ge sprek en dan verdween Pierre naar binnen. De nspecteur keek op zijn hor loge. Kwart over tien. Terwijl hij dwars op de bank ging zitten, hield hij door het achterruitje voortdu rend de deur in het oog. Het was al lang na middernacht, toen hy den inmiddels ingeslapen chauffeur wakker maakte en hem beval de auto vast te keeren om tijd uit te sparen. De auto stond maar nauwelijks weer stil, toen Reynolds Pierre wan kelend uit het huis tevoorschijn zag komen. Hij zwaaide over de straat, zich van de auto verwyderend, waar Reynolds doodelijk ongerust zat toe te kijken, zich afvragend, of hij hem moest volgen dan wel blyven, waar hij was. Veronderstel, dat Pierre eens gewond of bedwelmd was? Dan zag hij plotseling het hoofd van een oude vrouw om het hoekje van de deur gluren en begreep hij de manoeuvre van den Franschman. Zoodra de vrouw zich, blijkbaar tevreden gesteld, teruggetrokken en de deur gesloten had, schoot Pierre een diep portiek binnen, waar hij even doodstil bleef staan luisteren, om vervolgens snel als een haas naar de auto te loopen. Nauwelijks was hij binnen en had hij Reynolds de verzekering gegeven dat alles met hem1 in orde was, of een taxi reed de straat in en stópte voor het huis. De taxi was blijk baar besteld, want opnieuw ging de deur open. Beide dames kwamen naar buiten en stapten in. Vertel eens vlug, vroeg Rey nolds aan Pierre, heb je iets ont dekt? Ja, er is een groote speelzaal op de eerste verdieping, monsieur. Een ruwe boel! Uw menschen wa ren er niet bij, maar ik moest er wel blijven en wat drinken en spe len. Hij lachte by de herinnering. Ach, die goede wijn, dien ik op den grond gegoten heb! Zoodra ik durfde, sloop ik de zaal uit en naar boven. Handig maar riskant! meende de inspecteur, wiens blikken nog steeds op de wachtende taxi ge vestigd waren. In een achterkamer op de derde verdieping hoorde ik Engelsch spre ken De man dien u zoekt, is daar. maar hij is ofwel dronken, of ziek. H;y scheen erg opgewonden en schreeuwde voortdurend, dat hij niet met hen meeging. Eindelijk werd hij echter wat kalmer en hoorde ik monsieur ,,D:ek" zeggen, dat hij om een taxi zou telefoneeren. Daarop sloop ik weer naar beneden en me ,houdend, alsof ik dronken was, kwam ik buiten. Voila! Je bent een juweel, mijn jon gen! merkte de inspecteur warm op. Hallo! ze hebben hun taxi-chauffeur in het huis geroepen. De lange, slanke figuur van Lady Avice stapte plotseling uit de taxi. Bezorgd keek hij in de straat rond. De detective en Per re trokken haastig hun hoofden terug, hoewel er niet veel kans bestond, dat zij in dit donkere zij-straatje gezien zouden worden. Daar komen ze! zei Pierre op gewonden, toen de chauffeur en Spencer op de stoep verschenen, de slappe figuur van een man onder steunend, die gekleed was in een langen zwarten jas, welke byna tot op zijn hielen hing. Waarschynlijk voor die gelegen, heid geleend, veronderstelde de in. specteur. De man werd In de taxi geholpen. Spencer tilde nog twee handkoffers in de taxi en ging dan zellf naast den chauffeur zitten. Daarop reed de taxi weg. De auto van den inspecteur volgde op behoorleken afstand de taxi welke met een heel matig vaartje reed. Dat is een zonderlinge route! mompelde Pierre. Zonderling? vroeg de detective. Ze rijden zig-rag. de eenQ straat heen en een volgende weer terug. Denkt U. dat ze gezien heb. ben, dat wij hen volgen, monsieur? De detective fronste het voor hoofd Ik hoop vurig van niet, ant woordde hü ongerust. Ah, nu schijnen we naar een bepaald doel te gaan, meer.de de Franschman, toen de taxi voor hen weer vaart nam. (Wordt vervoigd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2