ULTIMATUM aan Joego-SIavië De ontwikkeling in Indië De V.S. eischen binnen 48 uur eerst moeten trachten het geschil*'op antwoord Ons benzine-reservoir te Pernis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wat op het spel staat CHINEESCH AVONTUUR. Levende goden 68ste JAARGANG DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1946 No. 20093 PARIJS' CONFERENTIE IN GEVAAR? „Als het inslaan van een bom" Als men den tijd niet meer weet DE ONTRUIMING DOOR DE ENGELSCHEN Wordt Killeam bemiddelaar? Hulde-woord van MINISTER HUYSMANS Generaal Spoor's terugkeer GRAAF VAN BYLANDT I IN NEDERLAND BONNËNLIJST DE TEXTIELPUNTEN GROOTVADER SPEELT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H. A. PAALVAST MGR DR. J. WIT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., f 0.26 P. WEEK grado tot toegeeflijkheid zal be wegen. Maar ook dat heeft zijn consekwenties, welke diep in Europa's intern at ioma al-politiek e leven zullen ingrijpen. n« regeering van de Ver. St, heeft gisteren aan Joego-SIavië een nota doen toekomen, vol gens welke zij binnen 48 uur een bevredigende verklaring eischt voor het neerschieten van de Amerikaansche vliegtuigen. De nota is door Dean Acheson, onderminister van bultenland- sche zaken, aan den Joego-Slavi- schen zaakgelastigde te Wash ington overhandigd. Amerika eischt het onmiddellijk op vrije voeten stellen van de vliegtuig bemanningen en verder dat ZÜ ongedeerd Joego-SIavië zullen verlaten. De nota luidt verder: „Indien bin nen 48 uur na de ontvangst van deze nota door de Joego-Slavische regeering aan de eischen is voldaan, zal de regeering van de V. S. han delen volgens de door haar verkre gen bewijzen en de haar door de Joego-Slavische regeering gegeven verklaring. Zoo niet, dan zal Amerika den veiligheidsraad verzoeken onmiddel lijk bijeen te komen en de noodige maatregelen te nemen. Het met voorbedachten rade en zonder waar schuwing vuren op een onbewapend passagiersvliegtuig van een bevrien de natie is in de oogen van de V. S. strijdig met het internationaal recht en met de principes van mensche- lykheïd. Volgens Reuters diplomatleken correspondent is de Amerikaansche nota aan Joego-SIavië in verband met het neerschieten van Ameri kaansche vliegtuigen volkomen in overeenstemming met het handvest der Vereenigde Naties. De termijn van 48 uur en het van te voren wis selen van diplomatieke nota's is overeenkomstig artikel 33 van het ^Ultimatum" heeft altijd een angstwekkende klank Tot dusver re hjeeft het practisdh altijd een oorlog op korten termijn, meestal binnen een etmaal, aangekondigd. Het wijst op een sterke ontwikke ling in de rechtsopvattingen der staatslieden, dat n>u een ultima tum (letterlijk: voor de laatste maal) gesteld is, dat deze dreigen de beteekenis niet heeft, ofschoon ®r ook nu een termijn wordt ge steld voor een zeer bepaalde daad, en de sanctie bij niet-in'williging duidelijk wordt aangegeven, n.l. dat de Veiligheidsraad onmiddel lijk zal worden bijeengeroepen. In de enkele uren dat dit ultimatum oud is, heeft het dan ook reeds een (etwat zachter naam gekregen: ultimatieve nota, waardoor het zijn «cnrlogstemperament verliest. De actie dier V. S. om in verband met het neerschieten van Ameri kaansche transportvliegtuigen, wel ke over of nabij Joego-Slavisch gebied vlogen de juiste toe dracht der zaak is nog niet bekend dioor Joego-Slavische militai ren, heeft als hoofdstrekking ver ontschuldigingen van Belgrado en (volledige schadeloosstelling voor den Amerikaanschen staat en de Amerikaansche burgers te krijgen. Washington baseert deze eischen op het feit, dat het neerhalen der vliegtuigen in strijd is met het volkenrecht, en evenzeer en niet minder met de menschelijkheid. De nota spreekt van een onbegrijpe lijke daad tusschen bevriende na ties en bondgenooten, maar de ambassadeur van de V. S. te Bel grado trof dezer dagen een onge twijfeld gevoeliger toaar, toen hij op een persconferentie opmerkte: Anderhalf jaar geleden werd elk Amerikaansch vliegtuig boven Joe go-SIavië, zelfs als het nationale eigendommen bombardeerde, open lijk toegejuicht, ook als de demon stranten zich aan moordende re- pressailes blootstelden. Thans wor den vredelievende Amerikaansche toestellen neergeschoten. Er is wel veel veranderd! Inderdaad, er is wel veel, zeer veel veranderd, De mogendheden, welke zij aan zij voor de bevrij ding van de bezette landen van de niazi-overweldiginig hebben ge streden, zijn geen vrienden meer. Mer aarzelt om het woord vijan den uit te spreken; maar het komt de droeve werkelijkheid zeer na bij En juist daarom begrijpt men te beter de Amerikaansche veront waardiging over een wandaad, welke meerderen Amerikanen bet leven kostte. Hoe Joego-SIavië op deze ulti- Batieve nota zal reageeren, is nog niet bekend. Het zal zich of juis--* gezegd: Rusland zal zioji wel twee, drie en viermaal bedenken, vóór het de Amerikaansche eischen af wijst, en daarmede de zaak voor den Veiligheidsraad brengt. Want er staat veel, heel veel op het spel. Dat de sfeer op de Parijsche conferentie door de jongste ge beurtenissen zoo mogelijk nog troebeler zal worden, staat vast. Maar er is één aangelegenheid, ■welke oi. nog ernstiger is. ci °.nrn het Amerikaansch-Joego- ■hm Jlseh geschil voor den Veilig- wordwl1 sommige kringen Ml l VTeC9d' dat dit het geval gen jTegZs^^l-n actie te de overgroote m^rd^heid vSi dien raad ongetwijfeld YY van Washington staan Wat Z1Jztl Rusland dan doen? Want Moskou beschikt over het veto-recht Het zou zijn satelliet Joego-SIavië in den steek kunnen laten maar dit zou automatisch een geweldig prestigeverlies voor Rusland in zijn invloedssfeer teweegbrengen; het zou in Oost-Europa een geheel nieuwe politieke constellatie kun nen verwekken. Zou het echter van zijn veto-recht gebruik maken, dan storten de Veiligheidsraad en de V. N. ineen; ook dit zou een onmetelijk prestige-verlies voor Rusland beteekenen en een blaam 33. Woetshoe en de heilige had- op Moskou werpen welke nieuwe den zich, vol verwachting over de verbittering zo-u teweeg brengen, resultaten, in de kleeren van Tobias Daarom lijkt het verre van on- en Binky gestoken en stonden el- waarschijnlijk. dat Moskou Bel- kaar met een gelukzaligen glimlach vredelievende, door henzelf te be palen wijze op te lossen. Het voorleggen van de kwestie aan den veiligheidsraad zal geen moeilijkheden geven, aangezien deze wordt geacht steeds byeen te zijn. Volgens den specialen correspon dent van de „News Chron." te Parijs zal het Amerikaansche ultimatum aan Joego-SIavië een „verwoestend effect" hebben op de vredesconferen tie te Parijs. De correspondent voegt er aan toe: ,,De onlangs plaatsgevonden uit wisseling van nota's tusschen Bel grado en Londen en Washington heeft de moeilijkheden voor de af gevaardigden, die zich bezig ge houden hebben met een ontwerp statuut voor Triëst, niet vermin derd, in deze troebele situatie komt het ultimatum inslaan als een bom, die, wanneer er niet van sovjet-Russische züde met staats manskunst wordt gemanoeuvreerd, de conferentie van Parijs kanvtor- pedeeren". In een hoofdartikel schrijft de „News-dhron." verder: „Terwijl de afgevaardigden van de landen rond de tafel van de vredesconferentie verzameld zijn presenteert een van de daar vertegenwoordigde landen een ultimatum met een termijn van 48 uur aan een ander land. Een nieuw artikel verscheen kort geleden in de zwaarbescha- digde winkels van Berlyn. Het was een zonnewijzer in zakfor maat. Het Rueter-horloge, zoo genoemd naar zijn uitvinder, bestaat uit een metalen schyfje met opstaande randen, bedekt met onbreekbaar glas. Ih dit. doosje is een magnetische wijzer plaat, die automatisch naar het Noorden wijst. Een koperen naaldje in het midden van de wyzerplaat werpt zyn schaduw op twee ryen cyfers (een voor den zomer en een voor den winter) en geeft den tyd aan tot op een half uur nauwkeurig. Aangezien gewone horloges op de zwarte markt tot 7500 Mark kosten, betalen de Berlyners graag de 25 Mark, die dit surro gaat-uurwerk kost. Gistermiddag is de eerste proeftrein over de herstelde Moerdijkbrug ge redenOp twee open vrachtwagens werd een lading aannemersinge nieurs en technici over de brug gereden. Daarna gingen twee van de zwaarste loco motieven er over heen. gebruik gemaakt zal kunnen Omtrent het bezoek van Lord Killeam, den Engelschen bijzon deren gezant voor Zuid-Oost-Azië, aan Java werd gisteren te Singa pore medegedeeld, dat de reis nog niet definitief vast staat. Toch houdt men rekening met de mogelijkheid, dat hij reeds Maandag a.s. met ver scheidene leden van zijn staf naar Batavia zal vertrekken. Het doel van zijn bezoek Is be sprekingen te voeren met de leiden de persoonlijkheden van beide par tijen. Deze besprekingen zijn zui ver van informatorischen en van voorloopigen aard. Men verwacht, dat Lord Killeam slechts 2 of 3 ■dagen op Jp.va zal blijlven. Het lijkt waarschijnlijk, dat indien op nuttige wijze van de goede diensten van het hoofd van de Britsche diploma s'. ilf. fe rnidden van een groep En- gelsche padvinders, die haar op het Loo een aubade hadden gebracht. TYE1 onrw T A 1VT1Z" C jstallatie te Pernis over ongeveer 200 JUJlj diUU XixlNJvu tanks met een capaciteit van 600.000 M3.ruim 100.000 ton aan producten weer in gebruik 1 ligt er opgeslagen voor Zwitserland, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Nu deze installatie hersteld is, nemen de plannen voor den bouw van nieuwe installaties steeds vaster vorm aan. Vervolgens kwam de minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans aan het woord. De minis ter sprak er zijn voldoening over uit, dat hij te midden van de groote moeilijkheden in den lande getuige kon zijn van nieuwe vorderingen, die het mogelijk maken 50.000 ton ruwe olie per maand te verwerken. Ons land mag zich gelukkig prijzen, dat Nederlandsche interesse en Neder- landsch organisatietalent de B.P.M. hebben opgebouwd, cn het stemt mede tot groote voldoening, dat de binnenlandsche activiteit zich ook uitstrekt tot het winnen van grond stoffen uit eigen bodem. Tenslotte stelde de minister in het bijzijn van den directeur der B.P.M., mr. B. Th. W. v. Hasselt, de pompen in werking. Hoe belangrijk deze Kraakinstal latie is, moge blijken uit het vol gende bij het verwerken van de ruwe olie, blijft er een bepaald residu over. Dit residu wordt in de kraakinstlatie opnieuw gesplitst zoodat er nieuwe olie-, gas- en ben- zine-producten ontstaan. De hiervan afkomstige benzine is zelfs van grootere waarde dan de eerst ge fabriceerde. In tegenwoordigheid van de burge meesters van Rotterdam en Vlaar- dingen, van rijks- en gemeente autoriteiten en van vertegenwoor digers van haven en industrie, heeft de minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans, gisteren op het ,,B.P.M."-terrein te Pernis de herstelde kraakinstalatie in werking gesteld. De directeur van de kraakinstal latie, ir. H. H. Buss, wees op het groote belang voor het economisch leven van geheel Nederland, dat deze installatie thans weer in be drijf komt. Spr. herinnerde er aan, hoe op 4 April van dit jaar minister v. Schaik en burgemeester Oud het eerste gedeelte van het bedrijf in werking hadden gesteld. Ruim vier maanden nadien zijn alle oorlogs wonden weer genezen. De B.P.M.- installatie is daardoor een der eer. ste in Europa, welke haar volle capaciteiten weer kan ontwikkelen, Spr. bracht In het bijzonder hulde aan het personeel, door welks ijver het mogelijk was reeds een jaar en drie maanden na de bevrijding een streep achter het hoofdstuk oorlog te zetten. Thans beschikt de ln- te bekyken, toen ze leven achter zich hoorden. Ze draaiden zich om en hun blik viel op twee reeds lang aan den kant gezette afgoden, die het vertrek kwamen binnenwande len. Ontzetting spiegelde zich dp hun gelaat af. Beiden meenden, dat dit een straf moest zjjn voor reeds lang vergeten zonden en vielen sid derend op de knieën# gebruik gemaakt worden, hy voor nadere besprekin gen terug zal keeren. Veel zal daarby afhangen van de indrukken, die by de voorbesprekingen van do volgende week verkregen zullen worden. Luitenant-generaal S. Spoor, de Indische legercommandant, die gis teren per vliegtuig naar Ned. Indië is teruggekeerd, verheelde in een interview voor zijn vertrek aan Ass. Press toegestaan, niet, dat hem in de Oost een moeilijke taak wacht. Hij bevestigde, dat hjj verleden week tijdens zijn kort bezoek aan Enge land leden van den Britschen gene- ralen staf ontmoet heeft, alsmede den Nederlandschen ambassadeur te Londen. Inderdaad zal de evacu atie van de Britsche troepen uit Oost-In dië voor het eind van het jaar voltooid zijn. In September zal een begin worden gemaakt met de geleidelijke uitzending van een di visie Ned. troepen naar Indië ter vervanging van de Britten, Opnieuw legde de generaal er den nadruk op, dat het de taak van zijn troepen is, recht en veiligheid te handhaven. Ofschoon hij als zijn meening- te kennen gaf, dat er wel licht moeilijkheden kunnen ontstaan door actie van extremisten en dat er op het oogenblik zoowel op Java ais Sumatra, nog chaos heerscht, koes terde hjj geen pessimistische ver wachtingen omtrent de attafttie. Dezer dagen ls de diplomatiek» adviseur van den luit G G. te Ba tavia, de heer W. F.' L.' graaf van Bylandt te Den Haag aangekomen, om met regeeringsinstanties bespre kingen te voeren over de jongste ontwikkelingen in Ned.-Indië. Het bezoek, dat bij kort geleden aan Londen bracht, had eveneens ten doel met den Ned ambassadeur van gedachten te wisselen over de si tuatie in Indië Door haaien gegrepen De Nieuwe Courant" te Soera- baja meldt, dat onlangs een opva rende van de „Piet Hein", die zwom ln het marine-bassin, door haaien werd gegrepen en later aan de ge volgen daarvan is overleden. Aanvulling bonnenlijst voor de tweede helft van de 9de periode 1946 (18 t/m 31 Augustus) Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 77 Melk 2 liter melk. B 77, C 77 Melk 3% liter melk. Bonkaarten LD, LE 608: D 77, E 77 Melk 6 liter melk. Tabakskaarten. T 44 2 rantsoenen tabaksartikelen. De bonnen voor aardappelen zul len nader worden aangewezen. Naar wt) vernemen, zullen vóór den a.s. winter nog eenige textiel punten worden aangewezen. DJ juiste datum noch het aantal staan echter reeds vast. Te Aalten was de 78-jarige F. H* H. met zijn kleinzoons, een tweeling van 16 jaar, bezig met een hamer een granaat recht te slaan, toen deze ontplofte. Een der jongens werd levensgevaarlijk de ander licht ge wond. Grootvader zelf werden de lin kerhand en het linkeroor afgeslagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1