Practische grenscorrecties PERIKELEN in Indië KILLEARN De rol van CHINEESCH AVONTUUR. Het gelukt m MAANDAG 26 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 ER IS BEGRIP VOOR ONZE EISCHEN Toch voorzichtigheid gebod en DE JUWEELEN VAN IRMA GREESE DE COMMISSIE- GENERAAL *:»rC INDONESIëRS DRINGEN NED. KLINIEK BINNEN ONZE SOLDATEN IN INDIë GEN. SPOOR TE BATAVIA SMOKKELAARS AANGEHOUDEN Belgische militairen op weg naar Duitschland V. S. EN RUSLAND Vertegenwo ordiging beperkt KLACHT TEGEN GRIEKENLAND Door Oekraine bij Y.-raad DE KERK EN PALESTINA ETHIOPIë KOMT MET DE REKENING DE STRIJD TEGEN DEN CLERUS IN JOEGO-SLAVIE DE UITGESTELDE RAADS VERKIEZINGEN In de afdeelingen van de Eerste Kamer is nogal critiek uitgeoefend op het wetsontwerp betreffende het houden van latere gemeenteraads verkiezingen in een aantal gemeen- ten. In de eerste periode na de blijde bevrijding ginig er een annexatie- storm door Nederland. Op grond van herstelaanspraken, bevolkings politieke, sociaal-economische, mi litaire of historische overwegingen, en waarschijnlijk ook wel uit re- vanche-liuist wenden grootere of kleinere deelen van West-Dniitsch. land opgeëischt. We hebben op de muren van steden en dorpen kaar ten gezien, waano-p een gebied weid geannexeerd, bijna n-o-g grooter dan het vaderland zelf. De Duit- sche bevolking, die er woont, zou zonder meer over de nieuwe gren zen worden gezet: en de Neder- landsche bevolking zooi voor een eeuw en langer levensruimte heb ben om zich welvarend te ont plooien- Nu, nauwelijks een jaar later, zijn die aranexatielusten volkomen uitgewerkt. Op de eerste plaats, wijl ze nooit werkelijk diep in ons vredelievend en bedachtzaam volk hebben geworteld; anderzijds, wijl tot in de breedste lagen van poli tici en schrijvers het besef is door gedrongen, dat annexatie, vooral grootscheepsche annexatie geen uitsluitend Nederland-sche, maar een bovenal Europeesche aangele genheid is, waarin du-s ook de an dere Europeesche staten, niet het minst de Westersehe, een hartig woord hebben mede te spreken. De belangstelling zonk zelfs zoo ver weg, dat men over het alge meen ook geen oog meer had voor die gebiedsaanheohtin-gen. welke voor Nederland van essentieel be lang zijn en als zoodanig ook door Engeland en Amerika de twee mogendheden, die de meeste bezwa ren tegen een gebiedsoverdracht van eeni-gszins aanmerkelijken om vang moeten koesteren worden erkend. Daarom klonk de passage in de jongste Troonrede waarin over ge Wenschte „grenscorrecties" werd gesproken, zeer velen als een herinnering aan historische debat ten in de ooren- Zou het dan toch tot wijzigingen van de grenzen ko men, welke uit 1815 stammen, en niettegenstaande haar grilligen loop tot weini-g kla-chteo aanleiding hadden gegeven? Het woord „grenscorrecties" is nu i.n den meest officieelen vorm uitgesproken. En daarmede sluit die politiek van heit kabinet-Beel zich rechtstreeks aan op die van het kabinet-Schermerhom. Mis schien had minister van Kleffens, als hij een meerderheid van het volk achter zich had gevoeld, ver der willen gaan; maar in den loop yan den tijd bleek steeds duide lijker, dat Nederland zijn aspiraties zeer gematigd moest houden, wilde het kans hebben iets te bereiken. in de afbakening van het begrip grenscorrecties volgen de beide regeeringian practisch de zelfde lijn. D.w.z. de grenscorrec ties, welke gewenscht worden, be rusten op oractisch dezelfde begin selen. welke niet alleen de plaats waar. maar ook de diepte, waarop geannexeerd zal worden, bepalen. Dan geldt op de eerste plaats de beveiliging van hot eigen gebied- Men denkt daarbij bijv- aan de periodieke overstro-o-mingen, welke haar oorzaak in Duitschland vin den; aan de natuurlijke verbindin gen. welke moeten worden onder broken, wijl ze op Duitsch gebied zouden komen; aan de zonderlinge figuur, dat de grens midden door een gemeente loopt. Als de grens rechter getrokken wondt, kunnen daarmede ook mili'ai-re en politio neele belangen gediend zijn. Dat zijn alle overwegingen, welke vol- rccht van bestaan hebben; de de landen', die tenslotte ben rniv ia,in® m handen heb- gewaard^r word«i begrepen en grenscSieT^s tnischen grondslag ta overging genomen. Er zijn economische ten heden welke over Nederland en Duitschland verdeeld liggen; er zijn gebieden waar echt Nederlandsche ondernemingen haar arbeidster rein tot in of onder Duitschland hebben. Veel moeilijkheden heeft Nederland daarvan, tot dusverre Diet ondervonden; maar ze zouden kunnen komen; en daarom zou het tgewenschit kunnen zijn de gelegen heid aan te grijpen nu den natuur lijken toestand te herstellen.. Deze grenscorrecties kunnen nauwelijks nog als annexaties wor- öen beschouwd, temeer niet, wijl «Je N edierlandsch e regeering geens zins van plan is de moderne metho de te volgen en de inheemsche be volking te verdrijven. De daar wo- Dendie Duiitschers zullen het Ne- opgenomen. Dat daaraan voor hen, zeker in de eerstvolgende halve eeuw, onschatbare voordeelen zijn verbonden zullen ze zelf spoedig moeten erkennen. Toch blijven zelfs dertgelijke kleine „annexaties" bij velen be zorgdheid wekken. Daarom zal onze regeering goed doen, vooral eer zij haar wenschen diplomatiek bekend maakt, het parlement te raadplegen. Zelfs met deze grens correcties vallen beslissingen, welke groote consekwenities zouden kunnen hebben. Het volk heeft het recht, dat zijn vertegenwoor digers met volle kennis van zaken de gedragslijn der regeering eerst beoordeelen en goedkeuren. De weduwe van Josef Kramer, het „Beest van Belsen", Is gearresteerd bjj een poging om het concentratie kamp Belsen binnen te dringen op zoek naar een doos juweelen, welke daar verborgen zou zijn door Irma Greese, die met andere bewakers geëxecuteerd is wegens de door hen begane wreedheden tegen de gein terneerden. Een zuster van Irma Greese was er van op de hoogte, dat Irma een doos juweelen in den kamptuin verborgen had. Zij kwam in aanra king met de weduwe van Kramer, lie een manier wist om het kamp binnen te dringen. Bij de poging het kamp binnen te komen, werden beide vrouwen echter gearresteerd. De wacht heeft evenwel tevergeefs getracht de juweelen in den tuin te vinden Vrijdagavond heeft, naar A. P. verneemt de minister-president" dr.* L. J M. Beel den oud-premier ir. W Schermerhorn ontvangen en met hem de problemen rond de uitzen ding van de commissie-generaal naar Indonesië besproken. De benoeming van prof. Scher merhorn en den heer F. de Boer zou vrijwel zeker zijn te achten. Oud minister Steenberghe zou om poli tieke en andere redenen voor een benoeming bedankt hebben rechtstreeks naar Nederland en zal evenmin als de Bloemfontein Nad.- Indië aandoen. De „Sibajak" ,die medio Septem ber met 1300 eivacuees uit Australië en Nieuw Zeeland zal vertrekken, zal het laatste schip met geëvacu- eerden voor Nederland zijn. De 1500 ecavuees, die dan nog overblij ven zullen mogelijk naar Ned.-Indië worden gerepatrieerd. Ongeveer 200 evacuees in Australië en Nieuw. Zee-Iahd zuilen de volgende we*k aan boord van de Tasman" daar heen vertrekken. Weltevreden Nederland naar Prins Bemhard knipt het lint door3 waarmede de opening van de herstelde Moerdijkbrug een feit werd. «Jerlanderschap krijgen, in de Ne- «Jerlandsdhe gemeenschap worden De aankomst te Batavia van lord Killearn. bijzonder afgevaardigde voor dè voedselvoorziening van Zuid-Oost-Azië, zal, naar men in welingelichte kringen in Londen te kennen geeft, op hetzelfde tijdstip vallen als de aankomst op Java van de nieuw benoemde Ned. commissie- generaal Lord Killearn diplomaat en oud ambassadeur met vele jaren erva ring zal aldus ten dienste staan zoodat zijn raad, indien gewenscht, kan worden ingewonnen, als in de nabije toekomst de besprekingen tus- schen de Nederlanders en Indone siërs worden hervat. De woordvoerder van het dep. van buitenl. zaken te Londen legde er echter den nadruk op. dat er geen maatregelen zijn getroffen, zooals eerder dit jaar in het geval van lord Inverchapel is geschied, toen 11 ij als vooraanstaand diplomaat een poging heeft gedaan om tusschen de beide partijen te bemiddelen Er is nog steeds een groot aantal Britsche troepen in Ned.-Indië en waar de besprekingen tusschen de Indonesische republikeinen en de Ned. regeering op losse schroeven zijn blijven staan, wil Groot-Brittan. nie, naar men meent, gaarne uit de eerste hand voorlichting ontvangen over elke poging tot oplossing van een eventueel dreigend conflict Een officieele woordvoerder der Nederlanders verklaarde in een persconferentie te Batavia, dat de Ned. en Britsche regeering in ge meenschappelijk overleg besloten hebben, dat lord Killearn naar Ba tavia zal gaan voor een informato- risch bezoek. Daarna zal hij rapport brengen over de raadzaamheid van het aanbieden van zijn diensten. Te dezen aanzien is tusschen Londen en Den Haag tien dagen geleden overeenstemming bereikt Op een vraag, waarom de onder handelingen niet rechtstreeks her. vat kunnen worden, verklaarde de woordvoerder dat voordat de confe- rfentie te Malïno gehouden werd, dr. Van Mook fjahrir tot het houden van een bespreking had uïtgenoo. digd. Maar deze antwoordde, dat hij in déze phase het nut van zulk een ontmoeting niet kon inzien. De woordvoerder maakte tevens bekend, dat de Ned. regeering voor gesteld, de republiek de evacuatie als voorwaarde heeft dat --der ge ïnterneerden uit het binnenland weer zou hervatten. Het Britsche ministerie van bui tenl, zaken heeft het volgende com muniqué uitgegeven. - „Lord Killearn, de bijzondere ge. zant voor Zuid-Oost Azië. zal, naar verwacht wordt. Maandag, 26 Aug. voor een kort bezoek van Singapore naar Batavia vertrekken. Het doel van zijn bezoek is om ter plaatse informeele en voorloopige beraadslagingen te honden met be trekking tot de vooruitzichten op een spoedige hervatting der be sprekingen tusschen de Ned. autori. teiten en de Indonesiërs". Ned. Indië verdwijnt als naam 't Is een jarenlange wenscih ge weest van de Indische nationalisten dat de naam Ned. Indië zou ver dwijnen en worden vervangen d-oor Indonesië. Vóór den oorlog reeds scheen het definitief voor elkaar te zijn, doch telkens nog komt de oude benaming weer voor. Dezer dagen bevatte het in de Maleische taal te Batavia verschijnende blad Pandji Ra'jat een oproep om den naam Indië niet meer te gebruiken. De Ned. Ind: voorlichtingdienst merkt naar aanleiding hiervan o.m. op: ..Laten wij aansluiten aan dezen oproep en waar het mogelijk Is van Indonesië spreken in de plaats van Indië. Niet altijd zal dit mogelijk zijn. Gedurende de overgangsperiode voordat de status -en positie van dit land wettelijk zijn vastgelegd, zal, om verwikkelingen te voorkomen, de term Ned.-Indië voorloopi-g nog moeten worden gebezigd in de plaats van Indonesië, telkens wanneer gebruik van het woord Indonesië juridische of internationale verwar ringen zou veroorzaken of waar, om formalistische redenen, moet worden aangesloten aan de bewoordingen der wet. Telkens wanneer het geibied Ned.- Indië genoemd wordt als gebied, en niet als een staatsrechtelijke een. heid, ware alleen het woord Indo nesië te gebruiken". Het motorschip „Weltevreden" is met B00 evacué's aan boord uit Me- dan naar Nederland vertrokken. Bloemfonteinte R'dam Zondagmorgen om zeven uur is het m.s. .Bloemfontein" met 950 evacué's uit Australië aan boord, .de Schiehaven te Rotterdam bij de terreinen van de Rotterdamsche Lloyd aangekomen. Om 9 uur werd met de ontscheping begonnen Het aantal zieken aan boord -viel bij zonder mee. Voor hen zorgde verder de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst van Rotterdam. Daartoe door communisten geïn spireerd, zijn 20 Indonesische zee lieden een aan de Ned. regeering toetoehoorende kliniek voor externe patiënten in het hart van Sydney binnengedrongen en hebben bezit ge nomen van drie kamers Men voert thans besprekingen om hen naar het Koningin Wilhelmiha- Hospitaal overgebracht te krijgen. Zij zijn tuberculoselijders, die uit het Prinses Juliana.hospitaal te Turramurra z (ja vertrokken. Ned. ambtenaren doen thans al het moge. lijke om een vaste verblijfplaats voor hen te vinden. Majoor M, D. Lam, plaatsvervan gend hoofdaalmoezenier, spreekt hedenavond om 18.30 uur in het oro- grarmma der Ned. Strijdkrachten Hilversum I, over de geestelijke ver zorging van de Ned. soldaten in Indië De evacué's in Australië Het officieele totaal aantal ge- evacueerden, dat uit Australië caa: Nederland onderweg is, bedraagt het hervatten van de besprekingen thans 1690. De ,,Volendam" /aart Luit.-gen. Spoor, opperbevelheb ber van de Ned. strijdkrachten in Ned.-Indië, is uit Nederland te Ba tavia aangekomen. Ned. Grensbeambten hebben te Vroenhaven (L.) een convooi van Belgische legerauto's aangehouden wegens verdenking van smokkela rij. Inderdaad werden in verschil lende auto's uit leege benzineblik- ken en reserve-autobanden groote hoeveelheden koffie en sigaretten te voorschijn gehaald. De bedoeling schijnt te zijn geweest deze artike len door te voeren naar Duitsch land, waar de koffie en sigaretten dan In den zwarten handel zouden verdwijnen. De smokkelwaar werd in beslag genomen en de identiteit van de Belgische militairen, waar onder zich ook twee officieren be vonden, werd vastgelegd. Op verzoek van de Russische rei, geering hebben de Amerik. Marine- attaehé's de steden Archangel en Wladiswostolc verlaten, aldus het Amerik. ministerie van buitenl za ken. De attaché in Odessa is daar achtergebleven om de zaken, ver band houdende met de UNRRA* schepen te behartigen. De Sovjet-autoriteiten hebben nog geen toestemming verleend voor het openen van Amerik consulaten in andere steden van 'de Sovjet-unie. De Amerik. vertegenwoordiging in de Sovjet-unie is thans beperkt tot dfe ambassade te Moskou, den mari ne-attaché te Odessa en een con sulaat te Wladiwostok De Oekraine heeft telegrafisch aan de Vereenigde naties verzocht den veiligheidsraad te doen ingrijpen in Griekenland De Oekrainsche re„ geering heeft in een uitvoerig stuk de critiek herhaald, die zij ook reeds tijdens de Parijsche conferentie heeft doen hooren Het secretariaat van de v.n deelt thans mede, dat de klacht van de Oekraine tegen de Grieksche regee ring op de agenda van den veilig heidsraad is geplaatst. De raad komt Woensdag bijeen. Ten aanzien van de houding van het Vaticaan met betrekking tot het Palestijnsehe probleem, herinnert de „Quotidiano", het orgaan van de Kath. Actie in Italië, in het licht van recente verklaringen van den Paus er aan, dat bij twee gelegen, heden n.l op 10 Maart 1919 en op 13 Juni 1921, Benedictus XV er zijn bezorgdheid over uitsprak, dat, ten gevolge van het scheppen van een Joodsehe gemeenschap in Palestina, de rechten van de Kath Kerk en van het christendom misschien aan getast zouden kunnen worden en dat de joodsehe belangen boven die van de Katholieken zouden gaan prevaleeren. „Thans", aldus voegt het blad er aan toe, ,",is het stand punt van Pius XII hetzelfde als dat van Benedictus XV. .,De Paus die er altijd op heeft gewezen, dat de beschaving moet voortschrijden ten dienste van den mensch kan niet toelaten, dat de natuurlijke rechten van de verschillende volksgroepen, welke in Palestina leven, onder den voet geloopen zouden worden Er zal een vreedzame oplossing gevon den moeten worden en daartoe be. hoort de Kerk alle mogelijke hulp te verleenen". Ethiopië eischt 100 pond sterling per gesneuvelde in den veldtocht der Italianen in dat land, waarbij 760.000 Abessijnen gevallen zijn. Het totaalbedrag der door Ethiopië ge- eisohte herstelbetalingen bedraagt 185 millioen pond sterling. Voor iedere vernielde hut of huls (in to taal 52S.000 stuks) wordt 20 oond geëischt, voor vee vijf pond, een schaap een pond en een kameel 10 pond. 36. Een menigte Chineezen was samengestroomd voor den tempel, waarin onze vrienden verzeild waren geraakt. De uitwerking, die de twee monsterkoppen op haar had. boven verwachting. „Kijk ze eens loopen, Binky„Het is onbegrijpe lijk, TobiasDaar is de poort al Toch zal ik een zucht van verlich ting slaken, als we eenmaal uit deze stad weg zijn". En dat kan Binky dan ook doen, want ook de poort wachters, die anders niet voor een kleintje vervaard waren, bogen diep in het stof en lieten de afgoden passéeren. Antwoordend op woorden van maarschalk Tito, die in een toe spraak er op aangedrongen heeft, dat de geestelijkheid in Joego-Sla- vië zich zou houden aan het ver. vullen van haar bediening zonder zich in de politiek te mengen, schrjjft de .Osservatore Romano": ,De geestelijken vragen op hun beurt aan maarschalk Tito zich to houden aan zijn politieke functie en zij kunnen niet toestaan, dat kil zich bemoeit met den godsdienst. Niet alleen de Katholieke Kerk in Joego-Slavië, maar eveneens de af gescheiden kerk veroordeelt de ver volgingen, waaraan de geestelijkheid blootstaat". Ook de „Quotidiano" verwijt aan maarschalk Tito, dat hi) zich mengt in godsdienstige aangelegenheden. Na de woorden van den Paus ten gunstie van 'n rechtvaardigen vrede voor allen te hebben aangehaald, schrijft het blad: „Is er in die woor. den iets, dat het Joego-Slavische volk en maarschalk Tlto zou kunnen beleedigen? Wij gelooven van niet. Slechts zij zouden tegen deze woor den in opstand kunnen komen, die weloverwogen tegen de rechtvaar digheid ten velde willen trekken en die daardoor in de woorden van den Paus bij voorbaat een verbordeeling van hun egoisme zien". Verscheidene leden waren van oordeel, dat da minister zich uit sluitend had moeten afvragen of in de betrokken gemeenten tengevolge van de fout bjj de candidaatstelling in den nieuwen raad de plaatselijke volkswil op redelijke "wijze tot uiting zou zijn gebracht. Was van dit standpunt uitgegaan, dan hadden noodvoorzieningen moeten zijn ge troffen voor de gemeenten Nijme gen, Deventer en Odoom, doch wan zulks overbodig geweest voor Zwijn» drecht. Geleen. Ottersum en Voa- rendaal. In deze laatste gemeenten immers was slechts een verzuim jjejileegd bij de indiening van dn HJsten van enkele kleine groepen van kiezers, zoodat daar van ern stige gevolgen geen sprake zou zjjq geweest. Maar met de leden, die zich zon» der meer met het wetsontwerp kon den vereenigen, zouden ook dn critici hun stem daaraan niet ont houden. Immers er is thans een toestand ontstaan,, die aanneming onvermijdelijk maakt. Wel werd et algemeen de nadruk op gelegd, dat deze noodvoorziening nimmer aW een precedent zfi mogen gelden. Al met al zullen de kiezers TIÖ de zeven betrokken gemeenten duS eerlang ter Btembus kunnen gaaa«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3