De moeilijke vrede DE NIEUWE BONNEN MILITAIREN Vuistslagen op de tafels Tien gedetineerden ontsnapt HET DRAMA van WAALWIJK Dubbel rantsoen versnaperingen Zes millioen JONGE KIPPEN; ONZE 68ste JAARGANG WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1946 No. 20098 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN kuijpers hoofdredacteur DIRECTEUR. J. KU MGR. DR. J. W I TL OX algemeen redacteur H. A. PAAL VAST WACHTSMAN IS TERSTOND ONTSLAGEN VUILE STREEK van „vuil Dientje" WEER EEN OVERVAL op Amsterdarascli taxi-chauffeur BELGISCH MINISTER NAAR NEDERLAND Bouwbedrijven op Koninginnedag Drama op de kermis twee duizend kisten goederen VOOR HETEREN KONINGIN BESCHIKT op gratie-verzoeken Meer voer beschikbaar veel eieren zien we NOG NIET NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAUX VOOr"bBDACTIB EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Katholiek .Nederland gaat op nieuw een daad stellen. Ditmaal ten gunste van de mannen van land., zee- en luchtmacht. Er komt weer een nationale or ganisatie met vertakkingen tot in alle parochies. Een conclusie van de leiding der Katholieke Actie na overleg met de hoofdaalmoezeniers. Er zal een berg werk zijn te ver zetten, want de actie-plannen be slaan velerlei gebieden. In ,,Sursum Corda" zijn daarover uitgebreide mededeelingen verschenen. Indrukwekkend zijn de verklarin gen van de hoofdaalmoezeniers van Straelen en ^e Sain over het ge halte en over de nooden. Het thuisfront mag over zijn plichten ten aanzien van onze man- nen-in-dienst niet gering denken Elkeen zal het zijne of hare hebben te doen om de gaafheid te helpen bevorderen. Een goede organisatie zal in geld honderdduizenden gul dens kosten, maar daarnaast offers van personen zelf vragen. Elk middel zal moeten worden te paat genomen, om materieel en geestelijk onze mannen voor een omkomen in den storm van edelijk verval te behoeden niet alleen, doch pok hun taak dragelijk te maken. Ver van huis, in den vreemde, op eenzame posten vaak loen de man- Pen arbeid in harden dienst. Disci pline is daarbij een belangrijke fac tor. Doch de afleidingen in velerlei vorm stellen zware eischcn aan de zelftucht. Aan ons, de mannen en vrouwen van het thuisfront de' eereplicht be langstelling te toonen, interesse, die tegelijk hartelijkheid en waardee ring inhoudt. Het thuisfront houde zich gereed om bij het eerste signaal ;n voor beeldige formatie op te marchee- ren. He klacht van Nederlands mili tairen: men vergeet ons, moet in puin. Katholiek Nederland zij op nieuw een voorbeeld CVan onzen Paryschen correspondent) Dinsdag was wederom een dag van commissie-vergaderingen, we derom een dag van dispuut over de wijze van behandeling vaxi voorstellen en amendementen, maar ook wederom een dag van bot singen met vuistslagen op de conferentie-tafels# Het Nederlandsche m.s. „Nigerstroom" wordt na de aanvaring in het Kanaal in het Koning George V-dok binnengebracht Tien gedetineerden zijn uit net bewaringskamp ,,De Polderweg" te Amsterdam ontsnapt. Van officieele zijde wordt daaromtrent het volgen de medegedeeld: Op 25 Augustus des avonds om 23.30 uur zijn 10 gedetineerden uit het kamp uitgebroken. Zy hebben het traliewerk, dat uit ijzeren sta ven van ongeveer 1 oM, middenlijn bestaat en op handbreedte is aan gebracht, uitgebogen met behulp van een gestolen nijptang, zooals uit het verhoor van de reeds gear resteerde gedetineerden is gebleken, i Vervolgens zijn zij door de hierdoor Daags na dollen Dinsdag, toen \Vaalwijk reeds in een bevrijdings- roes leefde, werden drie inwoners nl. burgemeester Moonen en de ge broeders Hoffmans gearresteerd, omdat twee landwachters door de illegaliteit waren opgeborgen. Bur gemeester Moonen en J. Hoffmans werden achter het raadhuis dood geschoten, Vincent Hoffmans werd in een arm en in een long getroffen maar wist te ontsnappen en kwam Ih-i-ef in het ziekenhuis terecht. Gisteren stonden voor het bijz. ge rechtshof in Den Bosch als verdacht een verraderlijke rol in deze affaire te hebben gespeeld, terecht J. P- van Gyzelleijtens 46 jaar, bijge naamd „Vuil Dientje", en Huber- dina Boxtaele, 22 jaar. Deze vrou wen hadden S.S.ers aangeklampt en hun om assistentie verzocht. Op aanwijzing van de vrouwen werden Voor de tweede maal in zeer kor ten tijd is een dhauffeur van een Ams ter dams öhe blokband-taxi het slachtoffer geworden van een roof overval. Maandagavond spraken op den Dam twee burgers en een militair den chauffeur aan. Zij hadden de trein gemist en wilden nu per taxi naar Haarlem. Toen de taxi ter (hoogte van Halfweg reed. gaf een der inzittenden den chauffeur be vel te stoppen en op hetzelfde mo ment voelde hij twee revolvers in zyn rug. De overvallers eischten 2iJn geld en den wagen. Het gelukte den chauffeur het portier te ope nen en h\j trachtte de aandacht te trekken van een tegenligger. Op dat moment echter begonnen de over vallers te schieten en de bestuur, •der van de passeerende auto, mee. mende dat er op hem gevuurd werd. jeed door. Intussohon was het den chauffeur gelukt uit den wagen te komen en een tweeden wagen aan te houden. IJUngs reed hy naar de politiepost in Amsterdamsche poort bij Haarlem en vandaar naar het bureau in de Smedestraat, waar aangifte werd gedaan. Later op den avond meldde een automobilist de politie, dat op den weg een totaal vernielde blokbandtaxi lag. Inder daad bleek dit de gezochte wagen te zijn, de dieven zijn vermoedelijk eerst tegen een lichtmast, daarna tegen een boom aangereden, waarna de wagen is gekanteld. De taxi is totaal vernield en niet meer te re- pareeren. De politie te Halfweg vond in den wagen een revolver en een militair uitrustingsstuk. De po litie heeft direct een Onderzoek in- gesteld, maar tot nu toe ontbreekt teder spoor van de daders* toen de gebrs Hoffmans gearres teerd. terwijl later op het raadhuis plein'de burgermeester bij de arres tanten werd gevoegd. Zij hebben daar 2% uur gestaan, terwijl dr. Lenglet en pastoor Heezemans pro beerden een bijna zekere terecht stelling af te wenden. Tot de getuigen behoorden twee van de moordenaars. M. van Meegen had bezwaren gemaakt de slachtof fers neer te schieten doch zeide voor het bevel van zijn commandant be zweken te zijn. De S.S.-er Derksen verklaarde met zijn machinepistool ongeveer 8 schoten te hebben gelost. De advocaat-fiscaal mr. Houben belichtte uitvoerig de bevrijdings- geschiedenis van die dagen en laak. te de houding van beide verdachten, die de arrestatie van de landwach ters hadden moeten aanvaarden als een gerechte straf. Hij wilde niet de hoogste straf eischen in deze zaak, omdat deze verdachten niet de hoofdschuldigen van den moord zijn geweest. Voor ieder vroeg hij 5 jaar gevangenisstraf met aftrek cn ont zegging van het kiesrecht voor het 16 Nadat de verdedigers het woord hadden gevoerd bepaalde de presi dent mr. Weijers de uitspraak op 10 September. ontstane opening gekropen. Over het prikkeldraad zijn zy via het ter rein van de achter het kamp gele gen gasfabriek ontvlucht. Het onmiddellijk daarop gehouden appel wees uit, dat het 10 personen betrof. waarvan er inmiddels 7 door eigen bewakingspersoneel te Amsterdam gearresteerd zijn. De volgende personen zijn nog voort vluchtig: J. Marsman, geb. 19.1V25 (S.S.-er), R Ch. I^aurentius. geb 5.5'22 (S.S.-er). J. Wijdenes, geb 1210'22. De post aan de achterzijde van het kamp, waar de ontsnapping plaats vond, is op s taanden voet ontslagen, aangezien hij zich niet op zijn post. doch aan de voor zijde van het kamp bevond. Van corruptie van zijn kant of mede werking van andere leden van het personeel is tot dusverre niets ge bleken. Een grondig onderzoek naar de houding van deze wacht wordt inmiddels ingesteld. Maandagmorgen j.l. heeft men 30 wapendragers naar het fort „Erf prins" te Den Helder getranspor teerd. De toestand in kamp Is normaal. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De Belgische minister van Begrootingen, de heer Merlot, zal de Belgische Regeering vertegen woordigen bij het bezoek dat Belgi sche gewezen politieke gevangenen op 8 September a.s. zullen brengen aan het kamp van Vught. Maar desondanks komen er toch meer en meer opvattingen en stand punten op den voorgrond, die doen zien, waarom eigenlyk gestreden wordt. Laten wy het dus aan de militaire commissie over te bepalen, wat er gebeuren moet met voorstel len of amendementen van voorheen vyandelijke landen. De twee dispuut-punten, die de aandacht vragen, betreffen den economischen strijd. Wy hebben reeds de positie van Australië ten aanzien van het tractaat met Roe menië weergegeven. Australië wil voorkomen, dat het vraagstuk van schadevergoedingen zoodanig gere geld wordt, dat het een kwestie is tusschen twee landen en de overige landen min of meer afgesloten wor den van het ruilverkeer met het land dat betalen moet. De Sovjet unie acht dit niet in het belang der landen, die in haar invloedssfeer liggen. Australië stelt nu voor, dat in het tractaat het vrije ruilverkeer wordt gewaarborgd en dat de herstelbeta lingen niet boven de kracht van het land zullen uitgaan en dat ze kun nen plaats hebben in onverschillig welke deviezen. De Grieksche delegatie was het in beginsel met de Australische de legatie eens, doch zag heel goed in, welk gebruik de voorheen vijande lijke staten kunnen maken van de oneenigheid der anderen om bepaal de verzachtingen te bekomen en vooral om te profiteeren van een zoogenaamde betalingsonmacht. He.t moet niet zóó zyn, dat ex-vijandelyke landen zich nog gemakkelijker kun nen herstellen dan de slachtoffers. Molotoff en zijn aanwezigheid in de commissie bewijst wel het groote belang, dat Rusland in deze kwestie stelt onderwierp het Australische standpunt a>an felle critiek Met welk rechtriep hij uittracht een landop 15.000 Km. afstand gelegende rechtvaardige besluiten van de groote vier te dwarsboomen f Als de Roemeen- sche herstelbetalingenzoo ze i Molotoffmoeten worden betaald in dollars of pondendan wordt het land economisch afhankelijH van het EngelschAmerikaanschQ monetaire blokMolotoff vroeg af wijzing van de Australische amen* dementen. Een felle woordenwisseling ont stond eveneens in de territoriale en politieke commissie voor het ver drag met Italië. Het liep over Triest. Australië heeft het instellen van een sub-commissie voor do grensregeling voorgesteld. Zyn woordvoerder, Hodgson, verdedigd® het Australische standpunt onge veer aldus: de grenzen betreffen niet alleen de vierkante kilometers grond, maar ook de bewoners. Wij zijn hier om een rechtvaardigen vrede te maken en niet om auto matisch goed te keuren wat do groote vier voorleggen. Hodgson vroeg een sub-commissie van drie leden om de documenten t;e bestu- deeren, waarop de Vier hun beslis singen hebben gebaseerd. Vishinsky trad onmiddellijk in het krijtzichtbaar verstoord en op sarcastische wijze sprekend. Hij noemde de houding van Hodgson die weer wil onderzoeken wat reeds bestudeerd is, die van een provinciaal. Als die sub-commis- sie dat werk gaat overdoen is zij als de operette-soldaten, die zin- gen: „Marchons, marchons" t maar geen vin verroeren. Kolonel Hodgson antwoordde on middellijk op hoogen toon en zeide, dat Australië wil weten wat het onderteekent. De Fransche gedele geerde deed een bemiddelingsvoor stel. Vishinsky voerde anaerma&l het woord en Vergat eenige keeren, dat de Russische delegatie uitsluitend in het Russisch spreekt en drukt® zich in uitstekend Fransch uit. H\J verwonderde er zich over, dat het meest verwyderde land 35 pet. van, de 205 amendementen had ingediend* Beasley van de Australische de legatie kwam Hodgson te hulp en riep uit Alleen Rusland remt den voortgang van de conferen tie. Ik laat me door niemand in- timideeren, ook niet door vuisten* die opgeheven worden". Vishinsky trachtte nog te inters rumpeeren, doch de voorzitter steld® tenslotte voor zich maar te houden aan de vastgestelde werkwijze. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen aannemers- en patroons bond voor de bouwbedrijven deelt mede, dat het de bedoeling Is, 31 Augustus a.s. gewoon door te wer ken, aangezien het de wensch van H M. de Koningin is, dat op dien dag het werk niet wordt stopge zet. Twee personen gedood Maandagavond te ongeveer 11 uur maakten eenige militairen herrie op de kermis en daarna in een café te Goes. Toen de te hulp geroepen wacht van de gezagstroepen de orde wilde herstellen, wilde een militair zich meester maken van het geweer van een der mannen van de wacht, waarop deze na waarschuwing een schot loste. Hierdoor werden de korporaal H. D., afkomstig uit Delft en de 50-jarige koopman M. Schrij ver uit Goes getroffen. De laatste was op slag dood en eerstgenoemde overleed spoedig in het ziekenhuis a-an de bekomen verwondingen. Dinsdag werden door de afd Midden-West Chicago van de Ame rican Rielief for Holland 2000 kisten goederen het plaatseiyk comité van de HARK te Heteren (over-Betu- wie) aangeboden. Tot op heden heeft de HARK ruim 14 millioen stuks goederen onder de oorlogs- geteisterdei* verdeeld.- Voor de 1ste helft van de 10de periode (1 t/m 14 September 1946) geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 610. 541 t/m 545 brood 800 gr. brood 546 brood 400 gr. brood. 549 boter enz. 125 gr. boter. 550 boter enz. 375 gr. margarine of 300 gr. vet. 560 suiker 750 gr. suiker, boterham- strooisel of 1500 gr. jam, stroop enz. 551 alg. 200 gr. kaas. 552 alg. 250 gr. waschpoeder. B 13 reserve 1600 gr. brood. C 13 reserve 800 gr. brood. B 14 reserve 100 gr. kaas. Bonkaarten LA, LB, LC 610. 513 vleesch 100 gr. vleesch. 514 vleesch 400 gr. vleescb. A 01 melk 2 liter melk. B 01, C 01 melk 3% liter melk. Bonkaarten KD, KB 610. 041, 042 brood 800 gr. brood. 049 boter enz. 250 gr. boter. 050 boter enz.'125 gr. margarine of 100 gr. vet. 060 suiker, 061 alg., 062 alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 051 alg. 100 gr. kaas. 052 alg. 250 gr, waschpoeder. D 13 reserve 800 gr. brood. E 13 reserve 250 gr. rijst,.kindermeel of kinderbiscuit. Bonkaarten LD, LE 610. 013, 014 vleesch 100 gr. vleesch. D 01, E 01 melk 6 liter melk. Tabaksartikelen enz. T 45 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 45 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 45 2 rantsoenen tabaksartikelen. Desgewenscht kan men op een bon voor suiker, jam enz. gedeeltelyk suiker gedeeltelijk jam koopen. Bo vendien kan men indien men niet de totale hoeveelheid jn eenmaal wil koopen bij inlevering van een bon voor 750 gr. b.v. 500 gram boter, hamstrooisel koopen en een bon voor 250 gram suiker terugverlangen. Op deze wijze kan men ook op een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet 250 gram margari ne of 200 gram vet koopen en een bon voor 125 gram margarine of 100 gram vet terugverlangen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Donderdag worden gébruikt, met uitzondering van die voor vleesch en melk. Daar men verwacht, dat de mos selteelt in het reeds aangevangen seizoen bijzonder gunstige resulta ten zal opleveren, zijn de vastge. stelde maximumprijzen voor ver- sche mosselen, mosselzaad en ver werkte mosselen ingetrokken. De minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Koningin afwijzend is beschikt op de gratie* verzoeken van J. E. Feenstra, tot de doodstraf veroordeeld bij sen* tentie van 't byez. gerechtshof te Arn hem. en van J. C. Moolenyzer, tot de doodstraf veroordeeld by senten tie van het byzonder gerechtshof t« Amsterdam. Echter heeft H. M. de Koningin gratie verleend aan C. Kooiman»; tot de doodstraf veroordeeld by sen- tie van het bijz. gerechtshof t® 's.Gravenhage, en aan M, van der Kuur en S. Bakker, tot de dood*, straf veroordeeld bij sententie van het byz. gerechtshof te Amsterdam* De doodstraf is ten aanzien van deze laatste drie veroordeelden in heU gratiebesluit verwisseld in levens lange geiuangenisstraf. De bonnen voor aardappelen zul len afzonderlijk worden aangewezen. De bonnen voor melk zyn geldig t.m. Zaterdag 7 September. Voor de week van 8 t.m. 14 Sep tember zullen nog bonnen worden aangewezen voor: aardappelen, melk, koffie, zuidvruchten, bloem, tabak en versnaperingen. Suiker en jam zal men in den ver. volg© naar keuze kunnen koopen, De pluimveeteelt heeft zich in 1946 weer belangrijk hersteld van de geleden oorlogsschade. Er zijn dit voorjaar plm. 22 millioen eieren uit gebroed, hetgeen beteekent, dat er in dit najaar weer plm. 6 millioen jonge kippen zijn en naar schatting de pluimveestapel In 1947 uit olm. 9 millioen kjppen zal bestaan. Nu de voederpositie op dit oogenblik wat gunstiger is geworden, ligt het in de bedoeling op beperkte wijze weer over te gaan tot het beschik, baarstellen van voer voor de ge. wone pluimveehouders, niet alleen aan hen, die dit voorjaar 200 kui kens, maar ook aan hen, die een kleiner aantal ontvingen, mits zij aan hun inleveringsplicht van eieren hebben voldaan en minder dan 7 ha. land bezitten, waarvan minder dan 4 ha, bouwland. De verwachting is, dat er het ko mende jaar geen tekort aan broed» eieren zal zjjn, doordat de bestaand! vermeerderings.bedrljven weer op peil zijn gebracht en vele nieuwe! bedrijven zullen worden erkend. Het blijkt, dat in de laatste jaren dB vraag naar de middelzware rassen^ als Rh. Island en Barnevelder, be. langrijk is toegenomen, zoodat hlefc, mede in de toekomst bij de erkeij» ning van nieuwe bedrijven rekening zal moeten worden gehouden. Het totaal aantal dieren va« onzen pluimveestapel zal in de toe. komst blijvend geregeld dienen Mi worden; getracht zal moeten wprden groote overproductie te voorkwmem temeer nu het er met den export van eieren nog ongunstig voorstaat. Dit sluit in, dat er dan ook een distributie van kuikens zal moeten blijven. i j'-.— -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1