Ons land moet uitvoeren EXPORT beteekent... OFFERS Congres van tweelingen KAJOTSTERS en haar idealen Terugkeer van Koning George Nog te weinig inzicht Geen arbeid onder de 16 jaar DE DUBBELGANGER - Vreemde grapjes De fusie 68ste JAARGANG DINSDAG 3 SEPTEMBER 1946 No. 20102 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN RESULTATEN VALLEN TEGEN Mr. Steenberghe niet in commissie-generaal NEDERLANDSCHE SCHEEPSNAMEN Van door oorlog geteisterde plaatsen en streken EXTRA SUIKER BEWOLKT. I MINISTER DREES ONDER DEN INDRUK HET GRIEKSCHE REFERENDUM 1 tusschen rose en rootï NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Op een gisteren te dan Haag ge houden persbijeenkomst heeft de secretaris-generaal van het minis terie van Economische Zaken, prof dr. P. Kuin eenige beschou wingen gehouden over de proble men van den Nederlandschen export. Export, aldus prof. Kuin, is voor ons land van vitale beteekenis, om te kunnen importeeren, d.w.z. om die goederen te kunnen invoe ren, welke wij voor onze behoef ten' noodig hebben, moeten wij exporteeren. N3 onze bevrijding konden wij niet beschikken over fondsen in het buitenland om daar de nood zakelijke goederen te koopen. Daarvoor hebben we toen aan het buitenland credieten gevraagd en ook gekregen. We hadden ons voorgesteld in 1946 voor ongeveer 3 milliard te importeeren en dat bedrag te dek ken door een export van 1 mil liard .door 1 milliard te leenen en 1 milliard te voldoen uit onze saldi in het buitenland. Onze export is tegengevallen, omdat we de goederen, die voor onze productie noodig waren, niet in voldoende mate konden importeeren. Met onze pootaardappelen en bloembollen konden we niet alles betalen, wat we aan grondstoffen, hulpstoffen en kolen noodig hadden. We moeten streven naar een evenwicht in onze handelsbalans om langzamerhand zoover te ko men dat we de ons verleende cre dieten kunnen aflossen. Maar als we naar een export overschot streven, beteekent dit, flat we ons offers zul ie n moeten getroosten. Op het oogenblik is onze invoer nog grooter dan onze uitvoer en dat zal nog wel eenige jaren zoo blijven, want er zijn in onze natio nale voorzieningen nog groote te korten. Brood, vet, suiker, vleesch, die noodig zijn om in het leven te blijven koopen we nog op crediet. Dat kan zoo niet blijven. Daarom moeten we onzen export verhoogen, liefst van die zaken, welke we het best, kunnen missen WAT GEEISCHT WORDT We kunnen echter niet uitsluitend luxe artikelen uitvoeren. Het bui tenland heeft ook andere zaken noodig. Daarom exporteeren we ook semi-luxe artikelen en tot op zekere hoogte ook artikelen, die tot de levensbehoeften behooren. Zoo ex porteeren we o.a. textiel. Onze export aan textiel bedraagt onge veer 6 pet. van onze textielproduc- tie. De textiel wordt hoofdzakelijk uitgevoerd in de vorm van eind producten, waarvoor behoorlijke prijzen worden gemaakt. Daardoor krijgen we voor een kilo garen een enorm bedrag in het buitenland. De waarde van dien export over treft verre de waarde van hetgeen aan grondstof geïmporteerd is en daarom is die export gerechtvaar digd. Voor het overige worden niet veel goederen, die we voor ons levensonderhoud noodig hebben ge- ejcporteerd En wanneer zulks ge schiedt. dan gebeurt het om op grond van onze handelsovereen komsten met. het buitenland andere artikelen er voor terug te krijgen, die we harder noodig hebben. TE VEEL PAPIEREN? Onze exportindusMe klaagt over moeilijkheden in verband met de voorziening vt.n grond- en hulpstof- ■■ten en energie en- in xerband met de formaliteiten welke door haar moeten worden vervuld. De formaliteiten kunnen echter op het oogenblk nog met worden afg-e: chaft. omdat de regeering den Naar aanleiding van desbetreffen de courantenberichten deelt mr M. P. L. Steenberghe mede. dathij, hoewel hij geheel accoord gaat met de politiek van het huidige kabinet ten opzichte van Nederlandsch- Indië, wegens verschil van Inzicht nopens de samenstelling der com missie gemeend heeft, een benoe ming tot commissaris-generaal niet te mogen aanvaarden. Mr Steenberghe is heden per K. L. M. naar New York vertrokken. uitvoer in de hand moet houden in verband met de nationale voor ziening en in verband met onze .handelspolitiek, welke noodig maakt, dat die goederen worden wtgevoerd, waarvoor we op grond van handelsovereenkomsten andere noodzakelijke goederen terug krijgen. Intusschen achtte prof. Kuin de klachten over de formali teiten wel wat overdreven. De Rijiksbureaux. wlke de vergun ningen uitreiken, houden zooveel mogelijk rekening met de belan gen van handel, en industrie. Bovendien is het departement bezig om na te gaan, in hoeverre de formaliteiten nog vereenvou digd kunnen worden. Om de exportproductie te sti- muleeren. wordt voorts overwogen, om den exporteurs een gedeelte van de valuta, welke zij voor hun V rkoopen in het buitenland ont vangen, te laten behouden, opdat de industrieën deze ten bate van het eigen bedrijf kunnen aanwen den. Dit heeft echter zijn voor- en zijn nadeelen. GOEDE KWALITEIT De Nederlandsche exporteur meent al te gemakkelijk, dat hij het beste levert, maar hij vergeet vaak, dat andere landen zijn voor uitgegaan, terwijl wij vijf jaar lang vrijwel hebben stilgestaan. De re geering wil geen kwaliteitscon trole door ambtelijke diensten. De Vereeni-ging „Nederlandsch Fabri kaat" bestudeert thans deze aan- legenheid in samenwerking met het departement van economische zaken. Ten slotte moet de belangstel ling van heel het Nederlandsche volk voor onze export gewekt worden. Het publiek moet zich bewust worden van de noodzake lijkheid van export en bereid zijn daarvoor een offer te brengen. In Engeland ziet met het als een soort sport, waar het heele publiek belangstelling voor heeft. Onze export van thans is nog maar bescheiden in vergelijking met 1938. De raming voor dit jaar is 600 millioen tegen 1 miliard in 1938, waarbij men dan nog re kening moet houden met de ver hoogde prijzen en met den groo- ten invoer. Als we dit jaar met onzen export de 600 millioen willen halen zullen we niet mo gen zakken beneden den export van Juli, welke 66 millioen be droeg. terwijl de vorige maanden daar stukken beneden waren. In de tweede helft van dit jaar mag een aanzienlijke stijging van den export worden verwacht, op grond van de volgende factoren: a. De industriëele capaciteit neemt voortdurend toe door her stel van vernielde of wegge voerde prdïluctie middelen c q. uitbreiding. b. Een voortdurende verbetering van het transportwezen. c. Een regelmatiger*' grondstof fen aanvoer, welke meer efficiënte werkwijzen mogelijk maakt. d. Een aanzienlijke stijging der kolenproductie en aanvoer. e. Een toename van het aantal arbeiders en een stijging der arbeidsproducitviteit. Bij overneming van Duitsche herstelbctalingyschepcn onder Ne- derlaindS'Ofoe vlag heeft het in de bedoeling van het Directoraat- Generaal van Soheepvaart gelegen dieze schepen namen te geven van plaatsen en streken van ons Va derland. die door den oorlog zwaar zijn geteisterd, aldus meldt het „Scheepvaart-Bulletin". Zoo is de „Lipari". een vroegere boot van de Slomainn Mij. te Hamburg, om gedoopt in „Arnhem" en onder beheer der K.N.S.M. gekomen. Ook de „Oosterbeek" ia reeds m de vaart. Voorts zullen die volgende namen wonden gegeven: „Grebbeberg". „Overloon", „Walcheren", „Betu we", „Wierifngermieer", „Putten", „Aaiédenburg", „Rreskens", „Groes- beek", „Bengen", „Venlo", ,.Ap- pingedam", „Zutphen", „Veflisen", „Eindhoven" en „Twenthe" Te Grand Rapids, (Michigan) Is het internationale congres van twee lingen geopend. Twee politie-agen- ten uit Chicago, de tweelingen War ren en Chester Doonan, waren co- voorzitters en twee damestweelingen, Anna en Loretta Zimmer, waren sa men secretaresse. Er was een laboratorium, waar de tweelingen vingerafdrukken maak ten, waar ze gefotografeerd werden, waar hun bloed werd onderzocht enz Na den jaarlijkschen feestmaaltijd was er een tweelingen-show voor de toeschouwers. Naar wy vernemen, zal in 4e tweede helft van September voor alle leeftijdsgroepen een extra bon worden aangewezen voor 1 kg. suiker. 2 Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt gel- dig tot Woensdagavond Zwaar tot half bewolkt met 5 2 tijdelijk eenlgen regen voorna- 2 2 melijk in het Zuid-Westen van het land; Zuidelijke tot Zuid- J 2 Oostelijken wind, langs de kust 2 van Zeeland, Noord- en Zuid- Holland tydelyk krachtig; wei- nig verandering in temperatuur. 2 De meisjes der K. A. J defileeren te Breda voor de autoriteiten Blauw was de lucht op den eer sten Septembermorgen en blauw waren de straten van Breda, waar- langt de Kajotsters marcheerden in haar gloednieuwe uniformen. F.on paar duizend waren er in de Baro- niestad aangetreden om haar ide alen te verkondigen en daarvoor steun te vragen aan kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. Na de plechtige Hoogmis, door den direc teur der K. A. in het bisdom Breda P. Backx opgedragen in de kerk van O. L. Hemelvaart, defileerden de groepen der V. K. A. J. langs het gemeentehuis waar mgr. Bae- ten, de ministers Gielen en Drees, burgemeester v. Slobbe, mgr. Koen- raadt en verscheidene directeuren der JC. A- zich bevonden. De indruk, dien de meisjes maak ten, was buitengewoon correct. Het voornaamste punt van dezen dag was de groote conigresverga. dering des middags. Op het po. dium had naast mgr. Baeten minis ter Drees plaats gevonden; talryke autoriteiten uit de jeugdbeweging waren aanwezig. Rector Maas, die de leiding der vergadering had, verzocht voor de opening aan mgr. Baeten het vuur te wUden, dat een der Kajotsters Een woordvoerder van de Griek- sche regeer ing heeft Maandag verklaard, dat koning George ze ker deze maand naar Griekenland zal terugkeer en", maar hij voegde hieraan toe, dat de juiste datum nog niet was bepaald, aldus ,,A.P.'' Hy deelde mede, dat door den mo narch een formeele verklaring, waarschijniyk in den vorm van een proclamatie, zou worden afgelegd, maar misschien niet voor Woensdag omdat wordt verwacht dat op dien dag de bekendmaking van het eind resultaat van het referendum over monarchie zal plaats vinden. Op het oogenbik wezen de ont vangen inlichtingen er volgens den woordvoerder opt dat door 76 pro cent van de kiezers voor terug keer van den koning is gestemd Volgens net ministerie van voor lichting was niet bevestigd, dat de Grieksche premier, Constantine Tsaldaris, die de Parysche vredes conferentie bywoont, voornemens was naar Londen te komen om met den koning te confereeren. De koning zal by zyn terugkeer naar Griekenland volgens den woordvoerder door de leden van zyn hofhouding worden vergezeld. Het was niet mogelijk, vast te stellen, of zijn zuster, prinses Ca- tharina tezelfder tyd naar haar vaderland zal terugkeeren dan wel in Londen zal blyven De Grieksche regeering heeft ver ordend, dat strafmaatregelen voor „oneerbiedige uitlatingen tegen den persoon van den koning en de mon archie stipt moeten worden toe gepast. Kr werd aan toegevoegd, dat de bestaande tolerantie na ,,de uit spraak van het volk" by het plebis ciet niet meer kon gelden. 2. Tobias Sloom herinnerde zich met zekerheid, dat hij nog maar enkele minuten geleden twee pakjes sigaretten op zijn bon gekocht had. „Dus!" knarsetandde hij, „ben ik, of liever mijn portemonnaie is uit mijn zakken geroldDat zullen we direct aangevenWoedend ver wijderde hij zich en begaf zich naar het politie-bureau. „Hallo, JaapHoe staan de za ken?" Het was een hem onbekende voorbijganger, die Tobias aldus had aangesproken. „Ziet me zeker voor een ander aan!" dacht Tobias en liep zwijgend door. Op het bureau kwam hij bij den dienstdoenden wachtmeester. „Mijn portemonnaie is gei'old!" ,,U bent de eerste niet vandaag", was het bemoedigende antwoord, „maar ken ik U soms?" „Bjj mijn weten niet!" zei Tobias. De wachtmeester noteerde alles zorgvuldig en Tobias verliet het bureau. had ontstoken aan de godslamp der Kathedraal en dat in estafetteloop naar de congreszaal was gedragen. Deze symbolische handeling ver zinnebeeldde het vuur, dat de ar. beidersjeugd ontsteektaan het ta bernakel en dat zij wil dragen naaf de arbeidsmiddens. Rector Maas bracht hulde aan do nagedachtenis van Mgr. Frencken, wiens pioniersarbeid dezen dag mo. gelijk maakte en het meisjeskoor der St. Annakerk bezong jn 'n Cantate het levenswerk van dezen apostel en bezieler der Kath. Ar beidersjeugd, dien men vandaag maar al te zeer miste. Het ideaal der V.K.A.J Directeur Jenneskens sprak over het ideaal, dat de arbeidende meis- js der V. K. A. J. bezielt. 1) Te. genover de verwording en ontaar. ding der vrouw willen zij den vol komen en reinen uitgroei van het meisje, zij willen de ware vrouw, zooals God haar bedoeld heeft, te ruggeven aan het volk. 2) Teaen- ovfcr de verwording der zinnelijk© liefde, die de beteekenis van de vrouw heeft beperkt, wil de V. K. A. J. de volledige beteekenis van de vrouw als maagd on moeder. 3) Tegenover de wereld, die den arbeid als verlagend beschouwt, wil zü eerbied voor het meisje, dat ar. beidt, want wie arbeidt helpt med© aan den opbouw van ons volk en dient het vaderland. 4) Tegenover het liberalisme, dat alleen oog neeft voor de arbeidskracht, eischt de V. K. A. J. eerbied voor haar persoon en recht op vrouwelijken arbeid, Tegenover het communisme, dat als hoogsten plicht den arbeid plaatst stelt de V. K. A. J. d© rechten van het meisje bovenaan en eischt, dat men rekening houdt met haar persoonlyke waardigheid. Na deze inleiding kwamen da meisjes zelf aan het woord en be lichtten den waren toestand van vele arbeidende meisjes. Uit de vele verlangens, die naar voren werden gebracht, stippen we slecht! aan: teruggave van Bouvigne. om de opleiding der dienstboden to kunnen voortzetten; sluiting der bedrijven voor alle meisjes beneden 16 jaar; gelegenheid tot het votgen van huishoudonderwijs voor allo meisjes. Rector Maas ontvouwde het Plan van den Arbeid, dat een waarborg moet zijn voor de opvoeding en ontplooiing van een nieuwe reino arbeidersjeugd. Minister Drees 6e- tuigde van den diepen indruk, dien dit congres op hem had gemaakt en zeide goede nota te hebben ge nomen van de verlangens, dje do congressisten met zooveel welspre kendheid naar voren hadden ge bracht. Mgr. Baeten herinnerde de meis jes aan de schoonheid en den ryK- dom der gedoopte ziel en wees ln welsprekende geestdrift op Christus, Die redding brengt voor ieder meis je, dat in nood verkeert. Zoo talrijk waren de sprekers en spreeksters geweest en zoodanig ao geestdrift, dat er geen tijd meer overbleef voor het Pontificaal Lof en het congres na de toywyding aan het Onbevlekte Hart van Maria werd gesloten. Volgens eef mededeeling ln een bijeenkomst van den 1 Eindelijken adviesraad der E.V.C. mag worden verwacht, dat binnenkort de bespre kingen over het fusie.rapport met het N.V.V. zullen beëindigd worden. Het gaat thans nog slechts omtrent de samenstelling van het bestuur en omtrent redactioneele wijziging van het ontwerp-statuten voor de meun* organisatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1