Dieseltjes De KRACHT der ATOOMBOM ENGELAND EN INDONESIË Critiek op een „waagstuk" De landbouw op de Jaarbeurs HULP bij den „KOLENSLAG" Bulgarije wordt republiek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Malsch buitje De staking der ZEELIEDEN NEDERLAND bouwt DE DUBBELGANGER. Binky arriveert Nieuwe vlucht met record 68ste JAARGANG DINSDAG 10 SEPTEMBER 1946 No. 201ffl „Niet ontstellend gevaarlijk" HIROSJIMA GEEN MAATSTAF BOMBAY VERREGEND De betrekkingen tusschen Nederland en Hongarije 2500 schepen worden yastgehouden Agrarische af deeling geopend ZEVENDUIZEND S.S.-ers NAAR DE MIJNEN Ned. missie naar Djokjakarta NIEUWE STORING OP KOMST De Commissie-generaal da hutóteeebi aiaai da deur. fcerlogeSuMM Nu vertelde Xofaiag zün ALWEER DE K. L. M. Groenten- en fruitinzending een succes NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDA DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H A. PAALVAST MGR. DR. J. WIT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK De kapitein ter zee G. B. Salm, souschef van den marinestaf, die met majoor dr. Bruinink als ver tegenwoordiger van ons land aan wezig is geweest by de beide atoombomproeven by Bikini, heeft te Den Haag voor journalisten een causerie over deze proeven gehou den. Zooals men zich herinneren zal, werd de eerste bom uit een vlieg tuig geworpen. De uitwerking be sprekend, zeide spr., dat de bom een bijzonder machtig en gevaarlijk wa pen is, doch ze bezit niet die on beperkte verwoestingskracht, welke er aan is toegeschreven. Er zijn veel fantasieën over verschenen, zulks naar aanleiding van de uitwerking der bommen op Japansche steden. Men bedenke echter-, dat steden als Hirosjima vbor een groot deel be staan uit hout en papier, zoodat daar een enorme vuurzee kon ont staan. De eerste bom. welke bij de proe ven te Bikini geworpen werd, kan beschouwd worden als een verbeter de uitgaaf van die, welke te Hiros jima gebruikt werd. Deze bom heeft gedaan, wat wy ervan verwacht hadden, zeide spr. De tweede bom bij Bikini is drie "Weken later onder water tot ontplof fing gebracht. Er was zoodanige radio-activiteit in het water achter gebleven, dat de eerste dagen de lagune niet te bereiken was. Bij de ontploffing van de eerste bom was geen enkel schip van de ter plaatse veranke. 1 proefvloot gezonken. Eerst den volgenden dag is een der schepen naar den kelder gegaan. Bij de tweede proefneming zyn twee schepen en wat „klein grut" gezonken. Ontstellend gevaarlijk achtte spr. de bommen niet. Ze dienen van zeer groote hoogte geworpen te worden, opdat het vliegtuig zelf veilig zy. Het gevaarlijkst achtte spr. de bom men voor de bevolking. Op een af stand van 500 meter der ontploffing was aan de schepen geen pantser beschadigd. Uit de beschikbare gegevens was becijferd, dat een atoombom een mil- lioen kost. Een kruiser is duurder. Wanneer deze bommenjn den zee oorlog toepassing zouden vinden, zullen de schepen verder uiteen moeten gaan varen. Bij geconcen treerde activiteit der vloot wordt het gevaar uiteraard grooter. Waneer Duitschland de beschik king zou hebben gehad over atoom bommen, zouden de geallieerden bij hun landing in Normandië er stellig veel schade van hebben kunnen on dervinden. Maar vermoedelijk zou den ze toch niet gebruikt zijn, omdat de wind landwaarts was en de Duit- schers en ie Fransche bevolking de nadeelen daarvan ondervonden zou den hebben. De zwaarste moessonregen van het seizden heeft Maandag in Bom bay de telefoonverbindingen ver broken en het verkeer stopgezet, waardoor duizenden personen wer den opgehouden en hun kantoor niet konden bereiken, meldt ,,A. P." Electrische treinen konden op de ondergeloopen rails niet verder en op sommige wegen stond het water 1.20 tot 1.50 meter hoog De zware regen hield aan en zal waarschijnlijk een kalmeerenden in vloed hebben op de ongeregeldhe den. In aansluiting op een bericht uit Boedapest volgens hetwelk een Ned. handelsdelegatie naar Honga rije zou komen om de economische betrekkingen tusschen Nederland er. Hongarije te hervatten vernemen we, dat het in de bedoeling ligt, ook de diplomatieke betrekk ngen met Hongarije, welke door den oorlog verbroken zijn, te herstellen. Het ernstige zeeliedenconflict nog steeds niet nader tot een is op lossing gekomen. De stakers heb ben bekend gemaakt, dat in de Atlantische en Pacifichavens 2534 echepen worden vastgehouden. Hoewel de arbeid in de haven van New York nagenoeg stilligt, hebben öe stakers toegestemd in het vervoe gen van voedsel en brandstof naar de stad. Ook het sleepbootperso- neel scheen het werk te willen neerleggen, maar de vakbondlei ders hebben dit personeel opgedra gen met het versieepen van voed- selschepen voort te gaan tot nieuwe orders worden gegeven Het departement van Oorlog te Washington maakte bekend, dat de aanvoer ten behoeve van de Ame rikaansche troepen In overzeesche gebieden tengevolge van de sta king stil ligt. Joseph Ryan, president van de Internationale organisatie van havenarbeiders te New York, zeide dat leden van zijn bond zullen weigeren schepen te laden, welke reliefgoederen voor Joegoslavië moeten vervoeren, en wel als pro test tegen de regeering van Bel grado. Volgens Ryan zal deze boycot ook na afloop van de huidige staking worden voortgezet. (U.P.) Zonder eenig gerucht van officieele plechtigheid zijn vanmorgen ae poorten van de ütrechtsche jaarbeurs opengegaan. De klok wees het openingsuur aande suppoosten openden de hekken en ae Kop van den stroom van belangstellendendie niet zal ophouden voor den laatsten dagwrong zich reeds naar binnen. dat onze landbouw ov%rwegend in kleine bedrijven wordt uitgeoefend. Kleine bedrijven, die andere machi nes vragenbedrijven, 'die door combinatie moeten trachten mee te komen in den concurrentiestrijd. Fabrikant en handelaar moet het duidelijk worden, welke voorzienin gen hier nog noodig zijn, de land- bouwexperts moeten trachten door het verschaffen van de noodige ge gevens te komen tot het doen pro- duceeren van die gereedschappen en werktuigen, welke voor onze kleine bedryven noodzakelijk zijn. Daarbij komt dan natuurlijk de export. Voor de bevordering hiervan 'S de agrarische jaarbeurs uitermate geschikt. Er bestaat de mogelijkheid, aan den vreemdeling te laten zien, wat door ons kan worden voortge bracht. Hetgeen thans op deze agrarische af deeling wordt vertoond heeft de verwachting overtroffen en het is verheugend, zoo besloot spr. dat de eerste beurs na de bevrijding reeds nu een succes kan worden genoemd. Alleen de agrarische beurs, die ts ondergebracht op het nieuwe terrein aan de Croeselaan, vormde een uitzondering Nu deze afdee- ling een zoo aparte plaats kreeg meende men de opening daarvan niet onopgemerkt te mogen laten verloopen en zoo was er een flinke groep belanghebbenden bijeen ge komen. toen de directeur-generaal van den landbouw, ir S. Staf, het openingswoord sprak. Het werk van het herstel van de oorlogsschade zoo constateerde hij, is met groote kracht aangepakt. Veel is er al bereikt, al blijft ook nog heel veel te doen Maar ook afgezien daarvan gaat de Ned. landbouw nog een zwaren tijd tege moet. Als we ons realiseeren wat gedaan zou moeten worden om het bedrijf gaande te houden, dan drin gen zich twee voorwaarden aan ons op, n.l, ten eerste: kostprijsverla ging e'n ten tweede vergrooting van den afzet tegen loonenden prijs. De agrarische jaarbeurs kan zeker in belangrijke mate bijdragen tot het vervullen van deze voorwaarden. Om kostprijsverlagirg te berei ken is eenerzijds van zeer groot belang goed land- en tuinbouwon- derwijs en land- en tuinbouwvoor- lichting. Bovendien zullen echter nieuwe werkmethoden moeten worden toe gepast. De mechaniseering van den landbouw is in andere landen met groote stappen vooruitgegaan. Nieuwe machines en nieuwe metho den hebben daar buitengewone resul taten gegeven en wij zullen moeten trachten, in zoo kort mogelijken tijd. bij te komen en ons verder te ontwikkelen. Een demonstratie van hetgeen op het gebied van gereed schappen, landbouwwerktuigen en machines kan worden geleverd, is daarom van het grootste belang. In Nederland hebben we echter nog een bijzondere moeilijkheid, om- Op het oogentolik zijn 2000 politieke gedetineerden op de Limburgsdhe mynen tewerkgesteld. In een onderhoud met dr. R. C. T G-roothoff, den beheerder der mijnen, deelde deze mede, dat hij aan de re geering had verzocht in totaal 7000 gedeticieeren de gelegenheid te ge. op de mijnen te gaan werken. vort0 menschen komen vrijwillig, coed t Groothoff, en zij werken en neuJ1 den reS^l worden S.S.'ers personeel aangenomen Kriegsmarme verwacht. d,at™H ™an mag worden ren voor" hun den oorlog zullen moeten boeten Zij worden streng maar mensche lijk behandeld en getracht wordt o.a. door het geven van behoorlijke voorlichting, hen weer geschikt te maken voor opneming in de maat- schappij. Bij de beoordeeling van de vraag, of en wanneer zij voor reclasseering in aanmerking komen, speelt ook de wijze, waarop zij hun werk op de mijnen verrichten, een belangrijke rol. Worden zy behoor lijke burgers, dan kunnen zy ook na den straftijd op de mijnen Dly- ,ven werken. Voor het oogenblik wordt met be hulp van deze gedetineerden een moeilyke periode overbrugd. Er is te weinig personeel, waardoor het ©ndergrondsche effect ongunstig wordt beïnvloed Het bedraagt rond 1550 kilo per dienst en moet op 1890 silo worden gebracht. Daar d$ andere deelen van het bedrijf de bezetting toch normaal moet zijn, beteekent iedere nieuwe man, die aan het kolenfront wordt gezet, een stijging der productie en ook een verbetering der productie per onder- grondschen dienst. De tewerkgestelde gedetineerden krygen loon en de gezinstoeslagen. Zij moeten daarvan de kampkosten betalen, maar kunnen de rest van het verdiende geld aan hun familie sturen. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel, dat het terugtrek ken van de Britsche troepen uit Indië in November het eind „van één van Engelands ongelukkigste waagstukken van na den oorlog" zal beteekenen. Het blad schrijft: „Het zal altyd de vraag blijven, of de aanwezig heid van een kleine Britsche troe penmacht. die nooit sterk genoeg was om. behalve in enkele voor name havenplaatsen de orde wer kelijk te handhaven, niet eerder schadelijk dan gunstig was." Het blad voegt er aan toe: ,,De Vereenigde Staten moeten de ver antwoordelijkheid deelen daar zij toegaven Indië onder lord Louis Mountbatten te plaatsen in plaats van onder generaal MacArthur ter wijl het d| delijk was, dat de Ver. St in een veel betere positie ver keerden om een troepenmacht te zenden, welke groot genoeg zou zijn om een ordelijke ontwapening en de evacuatie van de Japannee- zen te waarborgen." Van officieele zyde wordt verno men, dat de Nederlandsche missie, die op 15 September naar Djokja karta zal vertrekken, zal bestaan uit dr P. J. Koets, prof. dr. C B. de Langen, prof. dr. Baas Becking en W. A. van Goudoever. Het doel van de missie is het in oogenschouw nemen van de verschil lende aspecten van het openbare en sociale leven in de gebieden der republiek. Uit zeer betrouwbare bronnen wordt vernomen, dat het doel van het contact tusschen Van Mook en Sjahrir hoofdzakelijk is het elkaar raadplegen over de wijze waarop de Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: Aanvankelyk droog weer, met weinig wolkenmorgen overdag opnieuw regen, weinig verande ring in temperatuur, naar Zuid- West of Zuid terugloopende wind, die in de kuststrook tot krachtig toeneemt. 11 September: Zon op 6.07 uur; onder 19.06 uur; maan op 19.41 uur, onder 5.39 uur. Nederlandsch-Indonesische bespre* kingen, hangende de komst van het commissariaat-generaal, zullen kun* nen worden hervat alsmede de be* studeering van de wijze waarop men van de goede diensten van Lord Killeara het best gebruik kan ma* ken. Dé brief van Van Mook aan Sjahrir zal waarschijnlijk vandaag verzonden worden Nader vernemen wy, dat de be* noeming door den minister van overzeesche gebiedsdeelen van prof# ir. Schermerhorn tot voorzitter dep commissie, louter administratieve beteekenis heeft en den functionaris dus geen enkele pré verleent. De instructie, welke het drieman, schap wordt meegegeven, is zoo goed als gereed. Het vertrek staat nog niet vast, doch men hoopt dat het binnen een week zal kunnen plaats hebben. Massagraf ontdekt In de nabyheid van Balikpapan is een massagraf ontdekt, dat de overblijfselen van naar schatting 400 personen bevat, die door de Ja panners in 1943 werden onthoofd* Reeds zyn 264 lyken opgegraven. Het opgravingswerk wordt voort gezet. Tot dusverre is identificatie van slachtoffers niet mogeiyk ge weest door den toestand, waarin de lijken zich bevonden. Het graf, waarvan het bestaan tot 20 Augustus niet bekend was, ligt in de nabijheid van het vlieg, veld Sepinggan. De Ned. autoriteiten te Balikpa pan gelooven, dat de slachtoffers inwoners van Balikpapan, Sama. rinda, Tarakan en Bemoe waren* Ooit wat de speelgoedfabricatie betreft, laten de Ned. industrieelen, die voor een groot deel den weder opbouw van ons land in handen hebben zich niet onbetuigd. Op het gebied van houten speelgoed hebben de Ned. speelgoedfabri kanten zich reeds in het buiten land een naam, weten te verwerven en een belangrijk quotum aan de viezen stroomt ons land binnen in ruil voor kleine houten boerin netjes, indiaantjes en soldaatjes. Op de Jaarbeurs te Utrecht zal echter iets bijzonders te zien zijn op hat gebied van speelgoed. Een fa briek, die zich oorspronkelijk be paalde tot het vervaardigen van speelgoed-figuurtjes, is er thans toe overgegaan electrische treintjes te fabriceeren, die niet onder doen voor hetgeen Neurenberg vroeger leverde. De treintjes zijn geheel vol gens het model van onze bekende „Diesels", zij loopen op electromoto- ren, die geheel volgens eigen Ned, ontwerp door Ned, werklieden zijn gemaakt. Ze zijn voorzien van auto matische koppeling, loopen op on der- of bovenleiding, rangeeren op commando en voldoen aan alle eischen, die men zou kunnen stellen aan de „echte" treinen, die op „ech_ te" rails loopen. De rails een probleem op zichzelf, zijn ook in Nederland gemaakt. Het onderbed is van kunsthars vervaardigd, dat werd geleverd door een der jonge Ned. Industrieën. De fabriek heeft al orders uit Zweden ontvangen en zelfs uit Britsch-Indië zijn aanvragen binnen gekomen voor levering van belang rijke hoeveelheden treintjes. Voor alsnog is men echter niet in staat alle binnenkomende orders uit te voeren. De directie is intusschen overtuigd, dat het niet lang zal duren voor zij op groote schaal den uitvoer naar het buitenland ter hand kan nemen. In totaal zijn er nu vier fabrieken in Europa, die dit speelgoed maken. Dr. Idenburg naar India Dr. P. J. A. Idenburg, die benoemd Is tot directeur-generaal voor alge. meene zaken te Batavia, zal mor gen per skymaster naar Indië te- rugkeeren. Ned. verliezen Het aantal gesneuvelden van het K.N.I.L. bedroeg over de maanden Juni en Juli resp. 6 en 18: het aan tal gewonden resp. 13 en 23. De ver liezen der Kon. landmacht bedroe gen resp. 7, 19, 43 en 74. Bulgarije is een republiek", 1« thans officieel bekend gemaakt, aldus ,,A.P." Het totaal aantal stemgerechtig den bij het desbetreffende referen dum bedroeg 4.479.000 waarvan 4.103.000 hun stem hebben uitge bracht. De officieele cijfers zyn: Voor d» republiek: 3.801.160 stemmen; voor de monarchie 171.000 stemmen Da rest was blanco of ongeldig. Twee en negentig procent van het aantal stemgerechtigden heeft ge stemd, en daarvan stemde weer 9ï procent voor de republiek. De verkiezingen werden in maakte orde gehouden. vol. rncwnsTtHiTBOT 8. Met een diepe buiging: liet dp huisknecht den heer Vandefsok* of om kort te zijn, Binky binnen. „Bedankt, Jozef!" grinnikte Binky naar den huisknecht, „en doe niet zoo deftig!" „En we willen door niemand gestoord worden, Jozef!" ,Het komt in orde mijnheer!" En „Doe je jas uit, Binky en kom eens hier kykenbegon Tobias en hy loodste zyn vriend naar de tafel, waarop de horloges en de kist lagen. Tobias sloeg het deksel terug en de doos lag vol met horloges, gouden horloges, zilveren horloges, armband horloges met diamanten versierde vriend uitvoerig de toedracht van de zaak. „Ze zien je voor een ander aan", was de meening van Binky, „tja, het is een moeiljjk geval, laat mjj eens even nadenkenEn hjj Ijsbeerde de kamer rond en raapte onbewust de krant op, die onder de kamerdeur geschoven was-M— MIaldden ave gisteren, dat da tweede „Constellation" onder com mando van Evert van Dijk het tra ject New York—Schiphol, een af stand van ruim 6200 K.MZondag had afgelegd in 14 uur en 2 mi nuten Maandagmorgen circa 9.20 uur arriveerde op Schiphol de der de .Lockheed Constellation" vooB de K. L M., de Ph.-Tax. Het toe stel, dat bestuurd werd door den piloot Snitselaar, had den tocht van New York naar Nederland gemaakt in den record-tyd van 13 uur 31 min* Onlangs vervoerde de K. L. M. 3 ton Nederlandsche groenten en fruit die bestemd waren voor de inzending der Nederlandsche tuinders op do Jaarbeurs te Stockholm. Van den heer Jan Barendse, voor* zitter van den bond „Westland vernamen we, dat deze inzending een enorm succes is geworden. Terwyt de anderszins vervoerde producten verlept en bovendien te laat arriveer* den, kwam het door de K L M* vervoerde in uitstekenden staat goed op tijd aan. WERKGELEGENHEID IN FRANKRIJK zijn nog steeds Nederlanders, naar Frankrijk gaan om daal! vvv#» te zoeken. Dit leidt in allfl toevallen tot groote moeilijkheden* Vreemdelingen, die in Frankrijk een gesalariëerd beroep willen uitoefe nen dienen van te voren toestem ming te verkrygen van den Fran- schen minister van arbeid benei» vens een medisch certificaat van eelt ts Frankrijk bevoegd arts, Er die werk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1