G BAAS ZIJN Sjahrir terug naar Batavia „Eén moet de GESTOLEN GOEDEREN in Duitschland achterhaald Kath. verkenners bij den Paus Rivierwater als energiebron ONGSLAGEN Risico 68ste JAARGANG WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946 No. 20109. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Algemeen redacteur H. a. PAALVAST verwacht VOLGENDE WEEK EXTRA SUIKER Bommen naar het Witte Huis Zeventig procent der kunstwaarde terug TOESPRAAK VAN DEN H. VADER DE SLAG OM ARNHEM BUSSTAKING DREIGT IN BRABANT BESPARING VAN EEN MILLIOEN TON KOLEN nieuwe schiedamsche courant HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX voor"REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Voor de zooveelsite maal heerech- te er in den trein oneen ïgheid over bet al dan niiet open laten staan van een raampje. Het wa® ln den ochtend en bü fen 'f*1 hee" ren bleek het ridderlijk gevoel ie^ens de dames nog met te zijn onfwaaW - dit sluimert trouwens in de treinen tegenwoordig baj velen den geheelen dag en on danks de protesten van het zwakke geslacht, bleef het raampje open. Totdat de conducteur kwam en het sloot onder enkele bestraffende opmerKlnSen aan 't adres van zün sexe-genooten. Deze „namen" dat niet en gingen in de oppositie, maar de dienaar van de N. S. handhaafde zijn standpunt, hetgeen hem de op merking bezorgde, dat hij thuis eens zoo'n mond moest opzetten de spreker wist blijkbaar uit erva ring, dat een getrouwd man zulks •tiet straffeloos kan doen en dat die conducteur moff en -methoden navolgde. Tenslotte zweeg de conducteur els een mof maar de afgestrafte reizigers, die hun nederlaag niet konden verkroppen hoe is het mogelijk, dat zoo'n kleinigheid een nieuwen' dag zo° kan verdonkeren bleven hun open-raam-politiek Verdedigen, thans tegen een passa- gierenden arbeider van de N. S. Maar deze viel zijn collega nie, af .natuurlyk wilden wij schrij. ven, doch helaas laten collega's elkander maar al te vaak graag struikelen en repliceerde: „Eén moet de baas zijn en in den trein is dat de conducteur''. „Eén moet de baas zijn"! De man heeft misschien zelf niet beseft, met dit antwoord, het probleem van den aan de orde te stellen. Inder- Y t. Gr moet gezag zijn, ook en i»1^ *n democratisch-geregeerde neten, want het ontbreken daar. an be teekent den ondergang van democratie. Het viel te verwachten, dat na de Duitsche terreur de vrijheidszin *n vollen drift zou opvlammen maar deize iS hier en daar ontaard en over de geheele linie te ont arden in anarchie, welke in nor- J?Jale tijden al verderfelijk is, laat ?taan in deze abnormale omstandig heden. Id de democratische landen be staat behoort althans te bestaan de vrijheid van het woord, van kritiek en van actie om een be laid doel te bereiken en dat is een heilig recht, waaraan niet getornd Mag worden. De volksinvloed op de ^geering is onontbeer 1 ijk voor een faed bestuur. Maar één moet de baas zijn Ge- Zag kan niet gemist worden. En dit gezaig komt rechtmatig aam de over heid toe. Deze heeft tot plidht, Maatregelen te treffen, welke hei ■algemeen belang van de burgers ten goede komen. Vooral in deze Moeilijke tijden zal zij omwille van het algemeen belang wu en dan Voorzieningen moeten treffen, welke aan een bepaalde groep niet weLkom zijtn,. Natuurlijk behoeft deze zich daarbij niet zonder meer neer te leggen, doch de actie tot verbetering dient te geschieden vol gens „de regelen van het spel" en het is even schadelijk als onedel om van den nood der tijden mis bruik te maken Wij nemen graag aan, dat de be trokkenen het niet zoo kwaad be- yaens de off ideele opening van de agrarische af deeling van de Jaar- oeursv.l.n.rdrF. H. Fentener van Vlissingen ir# CStaf en mr. JMiliust bracht aan de nagedachtenis van de T.orrl Klllearn wordt er burgera en militairen, ongeacht LOI-U iviliedl.il WUIUL Cl Iiandaard en nationaliteit, die tijdens de Japansche bezetting over den ge- Een woordvoerder van het repu- blikeinsche ministerie van voorlich ting maakte bekend, dat Soetan Sjahrir onverwachts genoodzaakt ist heden Woensdag naar Batavia terug te keeren In geallieerde kringen te Batavia is men van meening, dat Sjahrir's plotselinge terugkeer in verband zou kunnen staan met de evacuatie der geïnterneerden, welke op dien 12den September hervat zou moeten wor den. Het aanrvaarden van het laat ste voorstel van generaal Mansergh door Abdoelkadir is echter nog niet door het geallieerd hoofdkwartier ontvangen. Officieel wordt vernomen, dat Lord Killearn, die door een infectie aan zijn voet te Singapore is opge houden, in de laatste helft van deze week te Batavia wordt verwacht. Gen.-maj. Doorman naar Indië Op 12 Sept. zal de souschef van den general en staf, gen.-maj. P L. G. Doorman, per vliegtuig naar Ba. t&via vertrekken. De generaal zal de onderdeden der Kon. landmacht in Ned.-Indië in spec te eren en omstreeks drie we ken aldaar verbleven. Huldiging geëxecuteerden Op 14 Sept. a.s. zal in tegenwoor digheid van de hoogste autoriteiten een groot eeresaluut worden ge heelen archipel wegens illegale han delingen zyn geëxecuteerd. De lechtigheid, welke tevens een rouw- etoon van de zijde der familie in houdt, zal plaats vinden op het kerk hof Antjol nabij Tandjong Priok, waar het grootste aantal illegalen is geëxecuteerd. Drie mijnenvegers naar Indië Drie groote mijnenvegers van de Kon. marine, ieder 500 ton metende, zullen Maandag 23 September uit Rotterdam naar Ned.-Indië vertrek ken. Het zijn Hr Ms. Jan van Gelder, onder commando van lt. ter zee le kl. W. F. van der Valk Bouman Hr. Ms. Pieter Florisz, onder bevel van luit. ter zee le kl. J. D. van der Star en Hr. Ms. Abraham van der Hulst, onder bevel van luit ter zee le kl. H. J. H. Hagdoorn. Commandant van deze divisie is luit. ter zee Van der Valk Bouman. De reis zal gaan door het Suez- kanaal. De datum van de vermoe delijke aankomst te Tandjong-Priok is 2 December. Van 1528 September zal voor alle leeftijden een rantsoen suiker wor den verstrekt van 500 gram, terwijl bovendien een extra hoeveelheid, eveneens van 500 gram, voor die periode zal worden beschikbaar ge steld. Deze extra 500 gram zijn de eerste helft van het reeds aange kondigde extra kilogram. Einde September zullen de tweede 500 gr. worden verstrekt. Voor zoover de voorraden bij de winkeliers dit toelaten, kan op deze bonnen, desgewenscht, een dubbele hoeveelheid jam of gedeeltelijk suiker en gedeeltelijk jam worden gekocht. Meer boter9 minder margarine In verband met de moeilijkheden by den aanvoer van grondstoffen voor de bereiding van margarine, zal van 15 t/m 28 September en eveneens van 28 September t/m 12 October minder margarine kunnen worden verstrekt. Hiertegenover zal het rantsoen boter tydelyk met een gelyke hoeveelheid worden ver hoogd. Het rantsoen voedingsvetten voor personen, geboren in 1941 of vroeger, zal in die perioden samen gesteld zijn uit 250 gram boter en 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze en voor kinderen, ge boren in 1942 of later, uit 250 gram boter en 125 gram margarine of 100 gram vet naar keuze. In verband met onze precaire margarine-positie zijn dezer dagen 5000 ton oliën, voor de bereiding van margarine, in Engeland geleend. ZICH VERLIEZEN Frank Wilson, aftredend hoofd van den Amerik. geheimen dienst, heeft, aldus bericht de „Evening Standard", onthuld, dat tydens den oorlog tien pogingen tot aanslag op het leven van president Roosevelt, in de V. S. en overzee, werden ge daan. Er werden zooveel bommen en deelen van bommen naar het Witte Huis gestuurd, dat de gehei me dienst 'n speciaal geconstrueerde truck klaar nad staan om deze snel weg te voeren. Degenen, die voor de aanslagpogingen verant- woordelyk waren, aldus Wilson, ware^ zonderlingen en waanzinni gen. bepaalde diensten te verrichten, omdat de overheid prijsvoorsohrrf- ten gaf; het niet innemen van bon nen daar de regeling den hande laars niet bevuilt; het niet verkoo- pen van levensmiddelen wanneer de winst te gering geacht wordt. Zelfs aangenomen, dat de grieven gegrond zijn over stakingen me een politiek tintje zwijgen we maar moet o.i, tooh zulk optreden ver oordeeld worden, omdat de methode niet deugt en de gevolgen zeer ern stig kunnen zijn. Ons economisch leven en de voed selvoorziening zijn uiterst kwets baar en het minste déraillement kan licht catastrophale gevolgen hebben, ietis wat de betrokkenen doelen, maar het is o.i. tooh ontoe- zcii ongetwijfeld niet wenschen. laatbaar, dat men bewust van zijn macht, de regeeringsmaatregelen. doorkruist met verzet, hetwelk het beoogde effect van de voorschrif ten torpedeert. Wij doelen hier b.v. op staken, voordat behoorlijk over leg gepleegd werd; verder op het weigeren door middenstanders om Daten wij dan ook niet met vuur spelen. De zekerste bescherming van rechten is: aan zidh zelf beperking opleggen in de uitoefening van zijn rechten. En het volk, hetwelk wil regee- ren. moet ook kunnen gehoorzamen. Vier duizend Katholieke verken ners, die aan de eerste bijeenkomst in Italië van Katholieke padvinders deelnemen, waaronder Fransc-hen en Zwitsers, zyn door Z, H. Paus Pius XII ontvangen en toegespro ken. Na hen als boodschappers van den vrede, die den weg willen ba. iaën naar toenadering en vrede on- tcLer menschen, te hebben begroet, gaf de Paus een drietal b-eschouwin. Igen, waarin hij de wezeniytee oor zaken van de verbreiding der pad- firindery in de wereld uiteenzette. De padvinderij, aldus de Paus, fWekt de jeugd op en brengt naar in beweging voor alles, wat van na- fcune goed, edel en schoon is. De padvinderij schept orde en zin voor gematigdheid in het mensoheiyit le ven. Voorts geeft zij aan den eere_ dienst en aan dien godsdienst de vooraanstaande plaats, welke God in het leven van den menscb toe komt. Zelfs de meest edele en hest op. gevoede onder u, aldus de Paus, zou niet voortdurend oprecht en eerlijk kunnen zijn en rechtvaardig en goed tegenover anderen, zonder de hulp der goddelijke genade. En zonder dez© hm lp zou het u niet mogelijk z\jn, buiten de verwarde stroomin gen en de scihaamtelooize verleidin gen, zooals die zich openlijk of be dekt in de wereld voordoen, te blij ven. Om steeds trouw te kunnen blijlven aan uw ideaal van Katho lieke voortrekker, temidden van zoo veel drwalingen, die in onze dagen geest en hart verduisteren, moet gy de vlam van uw geloof en uiw liefde steeds levendig houden. Ten slotte gaf de Paus aan allen den f&egen, Kolonel Otto, commissaris-gene raal voor de Ned, econ. belangen in Duitschland, heeft in een radio rede gesproken over den terugkeer van goederen uit Duitschland. In een vorige publicatie, welke betrek king had op de cijfers tot en met 1 Juni van dit jaar, vermeldde hy dat los van kunstschatten en effec ten voor een geschatte waarde van ca. 50 millioen gulden aan goederen in ons land was teruggevoerd. In- tusschen is dit bedrag in de laatste twee maanden al weer bf iftgryk gestegen. Voor restitutie komen slechts in aanmerking de in feite nog aanwe zige goederen, waarvan de herkomst uit Nederland kan worden aange toond. Het zyn dus alleen de goe deren, die een betrekkeiyk lang le ven hebben, en die op de een of andere wyze herkend kunnen wor den en dus in de eerste plaats onze machines en technische installaties. Hiervan gaf spr. enkele voorbeel den als draaibankengeroofd 2213, terug 473, dus ruim 21 pet.frais- banken: geroofd 604, terug 138, dus 23 pet.l&schmachinesgeroofd 2303, terug 428, dus ruim 18ya pet. Hieruit valt op te maken, dat we van deze uiterst belangrijke gereed schapswerktuigen nu zeker al 20 pet. in Nederland terug hebben. Nemen we eenige andere artike len: van de 464 weggevoerde loco motieven zyn er 405 terug; van de personenrijtuigen is ca de helft te rug, doch van wisseihout slechts 10 pet., van de dwarsliggers maar 2 pet. Alle tramwagens, geroofd in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, tezamen 301 stuks, zyn terug gevonden, waarvan een twintigtal onherstelbaar is. Hiertegenover staat, dat we van alle geroofde automobielen tot nu toe nauwelyks 1/10 pet. hebben teruggekregen. Over paarden en vee behoeft men geen optimistische verwachtingen te hebben en we zullen tevreden moeten zyn wanneer we van de meer dan 300.000 uit Nederland weg gevoerde koeien enkele duizenden terugkrijgen. Wat de kunst betreft, is op het oogenblik omstreeks 20 pet. van het aantal weggevoerde objecten naar ons land teruggekeerd. Meten wy het teruggekomene af naar de kunstwaarde^ dat wil dus zeggen naar de kwaliteit, dan ligt het per centage oneindig veel hooger en wel op zyn minst genomen op 70 pet. Van de belangrykste kunstwerken, die van ons land naar Duitschland zyn gevoerd, is dus byna weer in ons bezit. Ook op het gebied van geroofde boeken hebben we goede resultaten bereikt; tot dusver keer den 3000 kisten met boeken terug, een 1000-tal wordt binnen afzien- baren tyd verwacht Daarmede zyn de belangrijkste bibliotheken weer in Nederland terug. Ruim 55 jaar bestaat thans do Arbeidsinspectie Een instantie waarvoor de tegenwoordige direc teur-generaal van den Arbeid Dr Ir. Hacke en hoofd van genoem den dienst in een interview voor zijn heengaan op 1 October als doel aangaf „zoo goed mogeiyk te die nen". De Arlbed-dsiinspectöe heetft een belangrijken staat van werkzaam heid. Uit geheel haar instelling en omvang blijkt ook. dat inderdaad haar doel dienen en beschermen is. Een der jongste uitingen van sociaal inzicht is, dat in verband met het groot aantal vrouwelijke werkkrachten van dit oogenblik binnenkort in elk der tien distric ten ook een vrouweiyke inspecteur zal worden aangesteld. Een ander voorbeeld van activi teit kan worden bewezen uit het «aantal van 20.000 scfoniftelijke eischen en aanwijzingen per jaar inzake beveiliging. Noodig? In 1938 alleen moest naar 190.000 ongeval len een onderzoek worden ingesteld. Er is veel ten goede gekeerd sinds van Houtens Kinderwet van 1874. doch er bleef en blijft nog genoeg te dóen over. Sociaal werk met veel opoffe ringszin en vaak zware diensten ter bescherming van vooral het li chamelijk welzyn van mannen, vrou wen en kinderen. Juist na lezing van het inter view van Dr Hacke hierboven ge noemd, kregen we een nummer van ,.De Stad Gods" onder handen. Een merkwaardige samenloop De inhoud ging ook over Arbeidsinspectie. „De Stad Gods" is het uitstekende, or gaan van de Congregatie der Zus ters Augustinessen van de H. Mo nica een stichting welke in deze maand juist 12ya jaar bestaat en voortkwam uit het St. Franciscus Liefdewerk te Utrecht. Welk een staat van verdiensten voor het tydelyk en geestelyk heil van den naaste. Wat een offers, wat een offers. Wat een daden vooral aan individuen en gezinnen. Prachtig werk. Maargebaseerd op gebedsleven. In vele kolommen worden de werk zaamheden beschreven Het telkens terugkeerend adagium is echter: „God wil de menschen gelukkig maken met medewerking van de menschen" Dit treffend woord zingt ons nu voortdurend door het hoofd. Inderdaad. Men twijfelt vaak aan Gods goedheid, maar 't zijn de men. schen die voor elkaar veel ellende scheppen. Voor menschengeluk is medewer king van andere menschen noodtg. We komen weer op den eisch van gemeenschapszin van zichzelf ver liezen om wille van den naaste. Zouden we op dezen arbeid niet geregeld 's avonds inspectie bij ons zelf kunnen instellen? God wil de menschen gelukkig ma ken met medewerking.- van de men schen! HENK VAN DER MAZE. Naar wy vernemen, zal H. M de Koningin tegenwoordig zyn by de onthulling op 17 September a.s. van het monument te Oosterbeek ter herinnering aan den slag om Ara- hem in 1944. BIJ de maatschappij B B. A., welk» door nagenoeg geheel Brabant auto busdiensten onderhoudt, bestaat het plan de conducteurs te werk to stellen als chauffeur en in hun plaats meisjes op te lelden tot con ductrice. Door de conducteurs is tegen dit plan een krachtig protest inge diend. Zij hebben eraan toegevoegd, dat zij, mocht hun protest geen suc ces hebben, in staking zullen gaan. Verscheidene Instanties in Noord» Brabant ondersteunen deze actie. Waterkracht was tot dusver alleen in staat om energie voor industriee- le doeleinden op te wekken, indien men over stroomend water beschikt, dat in de rivieren met groot verval voldoende snelheid ontwikkelen kan. Ir. R. Kolkman, die zich reeds 15 jaren met het probleem bezig heeft gehouden, meent thans de oplossing te hebben gevonden van het vraag stuk'. de langzaam stroomende Ne- derlandsche rivieren te gebruiken voor het opwekken van electrischen stroom. In tegenwoordgheid van in genieurs van het ministère van Ener gie, dat veel belangstelling voor zijn plannen aan den dag legt, heeft hij op de terreinen van de Ned. Dok en Scheepsbouwmij. te Amsterdam sen demonstratie met het apparaat, dat hij na veel proefnemingen ont worpen heeft, gegeven. Het principe, dat zeer eenvoudig is, werd hem aan de hand gedaan door de verbeterin gen. die Amerikaansche waterbouw kundigen omstreeks 1930 uitvoerden aan het stroombed van de Mississip Op deze wijze noopt hij van het door ons land afvloeiende water minstens 2 millioen kubieke meter ten nutte te maken voor het opwek- trischen stroom en zoo zou een me thode gevonden zijn om het ver bruik van electrische energie in ons land. dat ongeveer twee milliard kilowatt bedraagt op veel goedkoo- oere wijze te leveren dan tot dusver iet geval was. Als men bedenkt, dat er 5 ton kolen noodig zijn voor hetop- wekken van 1 kilowatt per jaar dan zou de volledige toepassing van het nieuwe apparaat een besparing be- teekenen van bijna een millioen ton kolen. Al is het niet waarschijnlijk dat de o wekking van alle electrische ener gie die een verkoopwaarde van 140 millioen gulden vertegenwoordigt, met behulp van deze apparaten tot stand kan worden gebracht, toch schuilen in de plannen van ir. Kolk man mogelijkheden, die in de krin gen van de betrokken departemen ten de noodige aandacht getrokken hebben. DE RIJKSBEGROOTING 1947 In de Dinsdag 17 September om half twee te houden vergadering van de Tweede Kamer komt aan dsj orde de aanbieding van de rijks- begrooting voor 1947. Naar wij vernemen, ls thans me, -A- J' d'A1"y benoemd tot burg»- ken 'van^riüpi'250.000 kilowatt elee- meester, van Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1