R Triëst-beraad wordt geheim DADER DE JAARBEURS EEN SUCCES Van Klef fens in den aanval de Onbekende Een uitnemend bezoek van een zakelijk gehalte ADIO programma DE DUBBELGANGER. Op reis DINSDAG 17 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 De strijd om het varken Nederland en België bieden hulp aan Tirol-kwestie De electriciteitsvoorziening van Brabant IETS WARMER VEILIGHEIDSRAAD geen hefboom voor egoisme - •XPORT VAN VARKENSVET UIT DE V. S. j? Terwijl de jaarbeurs nog in vollen gang is, op een dag, dat het juist uitermate druk was en 24-655 betalende bezoekers genoteerd werdendeed de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius, ons enkele mededeelingen over de resultaten, die nu reeds waarge. nomen konden worden. „Een uitnemend bezoek van een É»keHjk gehalte en veel buitenlan den, die zeer behoorlijke orders ge plaatst hebben", een verheugender resultaat kon het jaarbeursbestuur zich niet wenschen. Het bezoek kon ditmaal in betere banen geleid "wor den d«Ti bij de voorjaarsbeurs, waar bij de spreiding over twee terreinen •en goeden invloed heeft gehad. Een belangrijke functie vervulde de buitenlandsche dienst, die thans Voor het eerst aan de Jaarbeurs was verbonden en de buitenland sche gasten, ongeveer 900, waren Vol lof over de „service". Uit En geland waren de meeste vreemde bezoekers, dan volgden Frankrijk, Zwitserland en Denemarken. Verder waren er bezoekers uit Chili, Aus tralië, Oostenrijk, Italië, Zweden, Luxemburg, IJsland, Griekenland, Amerika, Indië, Zuid-Afrika, West- Indië, Columbia, Palestina, Canada, Britsch-Indië, Rusland en Marokko. Rusland legde vooral belangstelling aan den dag voor de landbouwwerk tuigen. Toch is het aantal bezoekers aan merkelijk geringer dan bij de vorige Jbeurs, heitgeen men evenwel heel Biet behoeft te betreuren, omdat er minder z.g. „publiek" 'onder is, dat zakelijk eigenlijk niets op de jaar beurs te maken heeft. Tot gister middag waren ongeveer 63.000 beta lende bezoekers de controle-hekken gepasseerd, een getal, dat nog ver dubbeld kan worden, als men den kaartenverkoop aan de stations en de door deelnemers uitgereikte kaarten meerekent. Verwacht kan worden, dat men bet aantal bezoekers van ruim J00.000 bij de vorige beurs met 50.000 ten achter zal blijven. De export-dagen een succes De beide export-dagen, waarmede de beurs begon, kunnen zeer zeker een succes genoemd worden en de bedoeling Is van deze instelling een traditie te maken. Spoedig zullen Weer aan de buitenlandsche verkoo- pers de uitnoodlgingen voor de voor jaar» beurs, die van 1120 Maart 1847 gehouden worijt, verzonden Worden. De stemming onder de deelnemers kan als uitermate gunstig geken merkt worden, al zijn er enkelen minder goed te spreken over de plaats, die zij op het nieuwe terrein toegewezen kregen. Het bezwaar daartegen wordt evenwel weggeno men, als bij de volgende beurs de groeps-indeeling, wat nu gezien den beperkten tijd van voorbereiding nog niet mogelijk was, geheel is door gevoerd. Er waren deelnemers, die na drie dagen hun monster-kamer wei konden sluiten, omdat zij reeds genoeg orders genoteerd hadden Een bittere teleurstelling voor ve le candidaat-inkoopers bij de uitstal ling van mooie artikelen, blijft, dat die lang niet altijd te leveren zijn. Dr. F. H. Fentener van Vlissin- geri, voorzitter van den Raad van Beheer, wees ons erop, dat waar eerst de bottle-neck" gebrek aan grondstoffen was, dat thans veelal gebrek aan arbeidskrachten is. Over de resultaten van de Agrari sche beurs is men eveneens zeer te vreden. Dezer dagen is een Agrarische commissie gevormd, die speciaal de belangen van deze Agrarische beurs onder de oogen zal zien, waarbij ook Wordt overwogen of deze mogelijk Biet beter met de voorjaarsbeurs kan samenvallen, omdat in het voor jaar in landbouwkringen de meeste lust tot koopen bestaat. Ook de collectieve deelneming van de textielafdeeling waarbij tot he den „los-staande" exposanten zich een volgende maal gaarne willen aansluiten, kan zeer geslaagd ge noemd worden. Nog enkele dagen blijft Utrecht het internationale knooppunt voor handel en industrie en inmiddels maakt het wakkere jaarbeursbe stuur weer plannen voor een vol gende beurs Evenals de R.K.W.V. in Limburg heeft thans ook de R. K. Werk- liedenvereeniging in het bisdom Breda geprotesteerd tegen de z.g. varkenslevering. In een telegram aan den ministerraad worden de ge nomen maatregelen onrechtvaardig genoemd en wordt er bij den minis ter op aangedrongen alsnog in te grijpen ten gunste van den arbeider. Aan den betrokken minister is even eens telegrafisch verzocht den ar beiders mest- en slacfotvergunningen te verleenen en per 1 November een nieuwe regeling te treffen. WOENSDAG, 18 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 11.00 Trio, 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Or kest (12.20 Koor), 13.00 Nieuws, 13.15 Sextet, 14.00 Kamerkoor, 14.30 Kwar tet, 15.00 Kamerorkest, 15.35 Zang, 15.50 Kamerorkest, 16.00 Caus., 16.15 Koor, 16.45 V. d. jeugd, 17.30 Volks herstel, 17.35 Orgel, 18.00 Sextet, 18.30 V. d. Ned. Strijdkr., 19.00 uur Nieuws, 19.15 V.N.V., 19.30 Epiloog, 20.00 Jubileum Bachvereeniging, 21.30 Caus., 21.50 Gram., 22.00 uur Nieuws en actual., 22.30 Gram., 22.45 Avondwijding23.00 Cello, 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 11.00 Gram., 11.45 Voordracht, 12.00 Staf- muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Orkest, 14.00 V. d. Vrouw, 14.15 Kamermu ziek, 15.00 V. d. jeugd (15.45 Orgel), 17.15 Eddy Walis, 17.45 Over Indië, 18.00 Nieuws, 18.15 Ramblers; 18.45 Caus., 19.00 Gram., 19.15 Caus., 19.30 Lezing, 20.00 Reportage België— Ned., 20.20 Vacantie Koor, 20.45 Om roeporkest, 21.30 Hoorspel, 22.30 Or kest, 22.45 Caus., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. Van onzen Parijschen correspondent Het vraagstuk van Triëst Is Maandag nog In de politieke en ""territoriale commissie voor Italië besproken, maar het zal voorloo- pig wel buiten het openbaar debat bbjven. Kardelj heeft het stand punt van Joego-Slavië uiteengezet in een rede, die de heeie ochtend zitting in beslag nam en die niets anders dan een pleidooi was voor een nauwe vereeniglng van Triëst met Jcego-Slavië. Maar nu er toch een ondercom missie is ingesteld om te trachten tot een aannemelijk ontwerp te ko men en daardoor de beraadslagingen te bekorten, heeft men de openbare behandeling van de kwestie-Triest maar gestopt. Die ondercommissie voor den status van .Triest, die, naar men weet, geleid wordt door den heer Star Busmann van de Ne- Dezer dagen heeft te Waalwijk de eerste der twee groote turbines, welke een capaciteit bezitten van 40.000 KW en onlangs door de P.N.E.M. in Zwitserland werden aangekocht, proefgedraaid. Binnen zeer korten tijd zal ook de tweede turbine proefdraaien. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond; Gedeeltelijk bewolkt en o,ver- wegend droog weer met weinig wind eh iets hoogere temperatuur j dan vandaag. 18 Sept.: Zon op 6,18 uur; on. j der 18.50 uur f maan o,p 22.42 uur, onder 15.12 uur. De bijeenkomst van den veilig heidsraad van Maandag begon met een nieuwen aanval van mr. Van Kleffens op de klacht van de Oekraïne tegen Griekenland. Mr. Van Kleffens verklaarde, dat de klacht van de Oekraïne „alles zins ongegrond" en kennelijk be vooroordeeld is. Naar zijn meening was de klacht door de Grieksche en Britsche vertegenwoordigers op be vredigende wijze weerlegd. Het is te betreuren, aldus mr. Van Kleffens, dat de Oekraïne de zaak in den huldigen vorm heeft voor gebracht. De opmerkingen van Manoeilsky bij den raad zouden bij zijn landgenooten vervolgingswaan zin kunnen verwekken. Dat had moeten worden voorkomen, teneinde de internationale atmosfeer vrij v™ spanning te houden. Mr. Van Kleffens vervolgde „Sommige leden trachten den veilig heidsraad te gebruiken om hun nationale politiek en ideologie naar voren te brengen en niet als een lichaam ter oplossing van geschil len. Het is de plicht van den raad zich daartegen te verdedigen, aan gezien zijn prestige en waardigheid erdoor worden verzwakt". Mr. Van Kleffens stelde voor, een commissie van drie te vormen ter bestudeering van kwesties, alvorens zij voor den veiligheidsraad worden gebracht. De Australische gedelegeerde vond, dat de klacht van de Oekraïne niet „te goeder trouw" aan den raad was voorgelegd en stelde voor tot het volgende punt van de agenda over te gaan. De sovjet-unie diende een motie in, waarin den raad wordt verzocht van de Griekselhe regeering te eischen, dat zij haar provoceerende handelingen aan de grens staakt en ophoudt met het vervolgen van min derheden. Gromyko voorzitter Gromyko, de sovjet-Russische af gevaardigde, zal heden, Dinsdag, het voorzitterschap van den veilig heidsraad der V. N. overnemen. De vraag is, hoe in de komende maand de loop van de debatten in den veiligheidsraad door deze wijziging zal worden beïnvloed. De .sovjet- gedelegeerde is de eerste van de groote drie, die overeenkomstig het rouleerlngssysteem voorzitter wordt. Over een maand zal Sir Alexander Cadogan, de Engelsche afgevaardig de, zijn taak overnemen. Ned. delegatie naar V JV .-assemblee De minister van buitenl. zaken, mr C. G. W. H Baron van Boetze- laer van Oosterhout, is voornemens de algemeene vergadering van de Vereen. Naties, welke op 23 Oct. a.a te Lake Success in de Ver. St. zal bijeenkomen, ais leider van de Ned. delegatie gedeeltelijk bij te wonen. 14. Tobias en Binky troffen het en vonden een leege coupé met „rooken". Ze ploften neer en veeg. den het zweet van hun voorhoofd. ,,Mijn eenige wenseh, Binky", be gon Tobias, ,,is dat we ongestoord kunnen reizen. Geloof jij, dat die bende ons hierzou kunnen vin den?" „Weineen, Tobias Allicht nietHier stokte Binky. Hij wees met een verschrikt gezicht naar het raam, mompelde onsamen hangende uitdrukkingen en kroop ondér de zitbank. Toen zag ook Tobias hetEen onnatuurlijk ge zicht met een gemeene uitdrukking op het gelaat, staarde door het cou. pévenster en zei met harde stem „Vanavond om twaalf uur, bij Do- deriki Denk er om!" Onmiddellijk was het gezicht verdwenen. Tobias was zoo geschrokken, dat hjj niet in staat was een vin te verroeren... Op hetzelfde moment zettet de trein zich in beweging en vertrok derlandscbe delegatie, heeft nu een vergelijkenden staat verspreid, door de Amerikaansche delegatie ontwor pen, om een inzicht te geven in de talrijke ontwerpen, die aan de con. ferentie zijn voorgelegd. Zaterdag had die sub-commissie nog al haar zittingstyd volgepraat over de vraag, of haar debatten publiek zou den zijn of niet. Thans is men, op voorstel van de Amerikaansche' de legatie, tot het besluit gekomen, dat de sub-commissie eerst maar eens een tijdje zal vergaderen en dan zal zien, of openbaarheid wenschelijk is of niet. In de economische commissie voor de Balkanlanden heeft men hei ook noodig geoordeeld een sub-commissie in het leven te roepen, die bestaat uit vertegenwoordigers der vier groo te en van drie andere landen, name- Hjk*Tsjecho Slowakije, Joego.Slavië en Griekenland, terwijl een Neder- lanüsche vertegenwoordiger ter con sultatie aan de vergadering dezer sub-commissie deelneemt. Het gaat hier niet alleen om de petroleum- kwestie, doch om scheepsbelangen, daar wij,een vijftigtal schepen in de Donauvaart hebben. Nederland en België hebben een gemeenschappelijk voorstel inge diend. Zooals men weet, werd er in de kringen van de conferentie met groote voldoening gezien, dat Oosten rijk en Italië tot een overeenkomst waren gekomen inzake Tirol. Maar men heeft later ontdekt, dat men misschien wel wat al te snel op de dingen vooruitgeloopen was, want dat die overeenkomst te veel buiten de conferentie ging, daar Italië nog niet gerechtigd is om zelf overeen komsten af te sluiten. Om nu toch de overeenkomst het vredesverdrag te betrekken, heb^ ben België en Nederland een oplos sing gevonden door voor te stellen aan artikel 10 van het verdrag met Italië een zinsnede toe te voegen, namelijk: „De verbonden mogend heden hebben nota genomen van de bepalingen (waarvan de tekst aan het tegenwoordig verdrag is toe gevoegd) waaromtrent de regeerin. gen van Oostenrijk en Italië tot overeenstemming zijn gekomen en die zekere waarborgen geven aan de bewoners van Duitsche taal in de provincie van Bolzano en de twee talige aangrenzende gemeenten itf de provincie Trente." De Belgische en de Nederlandsche delegatie zijn van oordeel, dat het Oostenrijksch-Italiaansch accoord een belangrijke bijdrage is v.oor de ontwikkeling van vredelievende en vriendschappelijke betrekkingen tus- schcn deze beide landen en dat daar_ door sommige in Tirol bestaande moeilijkheden uit den weg zijn ge ruimd. Daarom oordeelen zij het nuttig, dat die overeenkomst een bevestiging vinde in het vredesver drag. Groote vermindering te verwachten Het departement van Landbouw voorspelt, dat de export van var kensvet in de komende maanden zal afnemen. Het deelde mede, dat de Ver. Staten na 31 December nog slechts beperkte verplichtin gen met betrekking tot den export van oliën en vetten op ziéh zal nemen. In de laatste maanden van 1945 en in de eerste helft van 1946 ex porteerden de Ver. Staten groote hoeveelheden vetten en oliën, ter wijl deze producten voor den oor log werden geïmporteerd. Het departement deelde mede, dat er in het komende jaar maar weinig kans op uitbreiding van de binnenlandsche voorraden vetten en oliën, zooals boter, varkensvet, sojaboonen, katoenzaad. lijnzaad, en cacaoboter is te verwachten. 87). Ik herinner me den man heel goed. Hij gedroeg zich inderdaad, alsof u een soort godheid waart, mr. Lansberg. Maar u zegt. dat hij Dins dagavond is uitgegaan. Het is nu Donderdagochtend Waarom hebt u zooveel tijd voorbij laten gaan, ai- vorens dit te melden? LanAifVg's gelaat verstrakte btj dit nauwelijks verheeldè verwijt. Er was geen enkele reden om Scotland Yard ter®tond te waarschu wen. ze hij koeltjes. Maar toen ik gisterenmiddag ongerust begon te worden heb ik u opgebeld, waarbij mij werd verteld, dat u afwezig waart. Gisterenavond heb ik nog •ens gebeld en vernomen, dat u wel waart teruggekomen, maar niet eer dan vanochtend op he bureau zoudt E(jn. Dat is zoo, gaf Reynolds toe. De heb gehoord, dat u tweemaal hebt opgébeld. Het nieuws van den •ahslag op mijn broer deed mij vroeger naar huis gaan dan anders Natuurlijk. Wel, vanmorgen had lk enkele belangrijke zaken af te wikkelen en daarna ben ik zoo vlug mogelijk hierheen gekomen. De inspecteur klopte zijn pijp uit •n stak die in zijn zak. Hebt u geen enkel idee mr. Lansberg, wat de oorzaak van de afwezigheid van uw bediende kan zon? Absoluut niet Tenzij hij een ongeluk heeft gekregen.Misschien z°wït u zich voor mij met de vel schillende ziekenhuizen in verbin ding kunnen stellen? Dat zou ik kunnen doen zoo noodig antwoordde Reynolds na denkend. Hebt u reden, om aan een misdaad te denken? Lansberg maakte een vaag ge baar Voor zoovei» ik weet, had hij vrienden, noch vijanden in Londen. Evenmin reden om zijn vlucht verdacht te vinden? vroeg Reynolds nu op harden toon. Vlucht! herhaalde Lansberg verbaasd. Vlucht! zej de detective nog maals Zelfbehoud is ean van de krachtigste instincten. Ik begrijp u niet, inspecteur. Neen? vroeg Reynolds vriende lijk. Hij nam een doosje uit een ade en legde dat voor zich op zijn bu reau. Misschien zal dit het u dui delijk maken Hij deed het doosje open en toon de het lange, gebogen mes, dat er in lag. Dit mes, Mr. Lansberg hij zweeg even Is uit den schouder vau mijn broeder gehaald Ik denk wel. dat dit de verklaring voor de af wezigheid van uw bediende zal vor. men. HOOFDSTUK XXIII. Achter het tooneel. Lansberg staarde naar het drei gend uitziende wapen en naar de veelzeggende donkere vlekken op het lemmet. Zijn gezicht was als een masker, waar allel kleur weer uit verdwenen was door de ontzet ting over hetgeen dit mes hem voor den geest bracht. Mr Lansberg, dat ellendige achterhouden van feiten en het om zeilen van openhartigheid, moet uit zijn, donderde de detective, terwijl hij zijn vuist met kracht op zijn bu reau liet neerkomen. Het is reeds oorzaak geworden van het lijden van twee onschuldige menschen. M(jn broeder heeft met deze heele zaak althans zeer zeker niet het al. lerminste te maken. Over Lady Avice's aandeel in deze samenzwe ring van stilzwijgen moet ik mij nog een oordeel vormen. Haar ergste misdaad zal vermoedelijk echter wel het beschermen van iemand anders zijn. Er speelde een spoor van 'n glim lach over Lansberg's gelaat, waar door dit opeens uiterst aantrekke lijk werd. Daar kunt u zeker van zijn, in.- specteur. Ik weet, dat zij 'n trouwe, dappere en eerlijke vrouw is. Wat mijn eigen geval betreft zult u mor gen om dezen tijd misschien niet ■.-.Oo hard over mij denken, indien u mij tenminste nog tot zoo lang tijd wilt geven, om mijn te volgen handelwijze te bepalen .Men betrekt nu eenmaal ongaarne anderen ln dergelijke zaken, niet waar? Reyolds kwam onder den indruk van Lansberg's ernst.. Vóór hij ech ter Iets kon zeggen, vervolgde Lansberg met een spottend lachje- Ik ben noch van plan te yluch- ten, noch zelfmoord te plegen. En ik hen er zeker van, dat u tevreden zult zyn, wanneer ik een-maal zal spreken. Vertraging bemoeilijkt ons werk méér dan men gewoonlijk wel bes s t. antwoordde Reynolds. Hij was echter niet ongenegen, Lans berg het gbvraagde uitstel te ver leenen, omdat er verschillende pun ten waren, welke bij dien middag noodzakelijk nader moest onderzoe ken. En ook herinnerde hij zich de waarschuwing van zijn chefs, om in zijn optreden tegenover mr. Lans berg de grootste omzichtigheid in acht te nemen. Heel goed, stemde hij toe. Zul len we zeggen morgenmiddag, twaalf uur, hier op dit bureau? Lansberg boog. Morgenmiddag, twaalf uur, be loofde hij. Op het bureau, vlak bij hem, lag een foto. Bij het opstaan bleven Lansberg's blikken er, als 't ware onbewust, even op rusten. Dan fron ste hij verbaasd het voorhoofd, ter. wijl hij zich onderzoekend over de foto boog. Leslie Delmond, verklaarde de inspecteur. Deze foto is, naar ik meen, een paar jaar geleden in Nice genomen. Ik heb die voor de couranten laten afdrukken. Ja, mompelde Lansberg, byna alsof hy in het geheel niet gehoord had, wat de ander gezegd had. Mag ik die fotot eens even door een vergrootglas bekijken? Reynolds schoof hem een ver grootglas toe en volgde gespannen elk zijner bewegingen. Lansberg had verklaard, dat hij den doode nooit eerder ontmoet had. Vanwaar dan deze plotselinge belangstelling? U hebt hem niet gekend? vroeg de detective. Lansberg hief verstrooid 't hoofd op. Neen, zei hij, maar hjj ïykt op een vrouw, die tweemaal in eigen aardige omstandigheden bij me ge weest is; de eerste maal een paar Jaar geleden en nog heel onlangs voor de tweede maal. De gelijkenis is zoo opvollend, dat zij wel een tweelingzuster van hem geweest kon zijn, vervolgde hij, terwijl hij de foto weer teruglegde op het bu reau. Wilt u me daarover niet wat meer vertellen? De inspecteur pro beerde onverschillig te spreken en zijn nieuwsgierigheid te verbergen. Lansberg aarzelde. Het kan niets te maken heb ben met deze zaak en de vrouw ver zocht mij, er met niemand over te spreken. Hij glimlachte. Een belofte aan een geheimzinnige onbekende het klinkt romantisch! Kent u haar naam en adres niet? Neen. Zij was heide milra zwaar gesluierd, maar haar geiaat was duidelijk zichtbaar. Aangezien het incident echter intusschen ge sloten Is, steekt er ten slotte mis schien toch geen kwaad in, u in het kort te vertellen, waar het om ging. De eerste maal verzocht zij mij, iets voor haar in bewaring te nemen, aangezien haar man het mo gelijk zou kunnen stelen, En kort geleden ltwam zij het weer terug halen. Dat is alles, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2