tTusschen Schiedam en Madrid liep de weg naar Londen Voedselaankoopen in de Ver. St. Schaakrubriek Tegenvallers bij dTi hzuii«d -«• - den oogst DINSDAG 17 SEPTEMBER 1946 PAGINA 6 ILLEGAAL TOURISME De illegale koerier FERME AU PARADIS HET NUT VAN VACANTIE DE REIS NAAR DE MAAN „De landingsplaatsen" reeds gekozen" MENSCHENSMOKKELAARS NIJMEGENS ONTZET; 20 September De vrouw rechter NA HET VONNIS TE NEURENBERG Executies niet openbaar DOODSTRAF VOOR .VERRAADSTER R'DAMSCHE HYPOTHEEK BANK VOOR NEDERLAND HULZENF ABRIElT JUBILEERT De nieuwe Generaal der Jezuieten LANDELIJKE FRUIT TEELTDAG Molotoff tegen revisie van Polens Westgrens In vrijheid stellen van politieke delinquenten MOORD OPGEHELDERD? i.^üt Ww. Met een zakelijke nuchterheid, die nauwelijks te rijmen ia met zijn er varingen, heeft Fred Beukers on3 verteld, waaraan hij het Kruia van Verdiensten te danken heeft, dat hem onlangs door den wnd. Burge meester van Schiedam werd over handigd. Eigenlijk had hij het al af geschreven, hoewel het der gewoon te getrouw aan alle Engelandvaar ders werd overhandigd, zoo zelfs, dat het den bijnaam Engeland vaar- derkruis had verkregen. Bij K. B. was het hem toegekend op 15 Sept. 1945 maar Nederland leeft vlugger, dan de regeerings- bureaux in Den Haag, die nog eteeds vasthouden aan den Londen- echen oorlogstijd. Evenwel, Londen is het eind van ons verhaal (hoewel het begin van de misère) dus daarover later. In het voorjaar van 1944 kreeg Fred Beukers de opdracht, om met belangrijke gegevens van de illega liteit via Zwitserland naar Engeland te gaan. Tot Zwitserland zou hij op valsche papieren moeten reizen, maar eenmaal in het Alpenland zou hij een vliegtuig gereed vinden, om tem naar Londen te brengen. Tijdens de voorbereidingen voor de reis kreeg hij van Pater Dito O.P., den voorzitter van den K.R.O., het verzoek, om samen den tocht te maken, want het was noodig geble ken, om contact met Londen op te nemen over de toekomstige organi satie van de Nederlandsche Radio, terwijl directe adviezen aan Radio Oranje zeker niet overbodig leken. Op 4 Mei 1944 steeg een S.D. agent In den eersten klas coupé van den Wehrmachtstrein MaastrichtPa lijs, terwgl in de derde klas van denzeifden trein een inkooper van het N.S.K.K. een plaatsje zocht. Bij de grenscontröle door de ...Zugshei- fen" voelde de laatste zich kennelijk meer op zijn gemak, dan de eerste, omdat de voorname reizigers door een hooggeplaatst militair, i.e. een „Hauptmann" gecontroleerd wer den, terwijl de derde klas passagiers het met een doodgewonen soldaat moesten doen. De Hauptmann" was zeer achterdochtig, toen hg het papier van den S.D. agent zag en verklaarde het ronduit voor „falsch". Met bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest wist de vermomde Dominicaan hem ervan te overtuigen, dat het de niedwste papieren waren, maar niet, dan na dreiging met straf van de hoogste Instanties, uit Parijs en Amsterdam, die hij met naam en adres wist te ©oemen. Zoo geïmponeerd was de „Hauptmann" hierdoor, dat hg het Inmiddels opgemaakte proces-ver baal, verscheurde. De inkooper van het N.S.K.K. had geen moeilijkhe den. In plaats van in Parijs kwam de trein in Versailles aan, omdat de R.A.F. juist den vcrigen dag een visite had gemaakt. Van Ver sailles ging het naar Belfort, waar de koerier werd opgezocht, die er voor zou zorgen, dat beiden over de Zwitsersche grens kwamen. Hier toe moest contact gemaakt worden met een man in Grandvillars op 10 k.m. van de Zwitsersche grens, maar by aankomst aldaar bleek het contactpunt opgedroogd". De Schiedammer Fred Beu kers, die hiet Kruis van Ver dienste ontving voor zijn werk als koerier van de illegaliteit, vertélde ons zijn reisverhaal. Wij schreven het neer, als een herinnering aan de bange da gen toen wij wisten, dat der gelijke prestaties geleverd wer den, maar niet, hoe zij tot stand krwamen. De spanning was groot, want de bewaking was scherp. Auto's met krachtige zoeklichten patrouilleer den langs de grens, die gevormd werd door een weg, waarover in het midden een prikkeldraadversperring liep. Speurhonden patrouilles wer den hier regelmatig uitgestuurd. De duisternis was volkomen, er was geen maanlicht en het risico leek niet te groot. Langzaam kroop de groep door het b'osch. De vreemde lingen moesten voorop loopen, zoo dat in geval van ontdekking de ben de gelegenheid kreeg, om te ont snappen. Nog slechts 10 M. waren er tus- schen de vrijheid en den dood, toen een schijnwerper door de duisternis priemde en een volle bundel licht langs den boschrand wierp. Fred Beukers dook weg en gaf Pater Dito zoo'n geweldigen duw, dat deze ongelukkig terecht kwam en zijn knie verzwikte. Er werden dien nacht gelukkig geen honden uitge stuurd en na twee minuten van sloopende spanning over de vraag, of zij gezien zouden zijn, kwam het verlossende oogenblik, waarop de auto doorreed en de operatie ver volgd kon worden. Het was er door de complicatie met de knie niet gemakkelijker op geworden, maar de prikkeldraad versperring werd genomen en de illegale toeristen stonden in Vrij Zwitserland. Hoe lang die eerste boerderij over de grens al „Ferme au Paradis" heette, was niet bekend, maar de man, die er den naam van Para dij shoe ve aan gaf, zal niet vermoed hebbene hoe waar dit opschrift was. Het paradijs was bereikt, een heerlijkheid van Engelsche sigaret ten, eieren, chocolade en goed eten werd aan de vermoeide gasten voor gezet. Een en al gastvrijheid waren de boeren hier. Zij kenden het klap pen van de zweep, immers de twee Nederlanders waren niet de eerste die hier passeerden op weg naar.... het interneeringskamp. Zwitserland was bereikt, maar het was neutraal en stond geen vreemdelingen toe, om vrij in het land hun aotiviteit te ontplooien. Ieder, die aan de grens kwam werd teruggestuurd of geïnterneerd. Ook onze illegale afgezanten moesten den douanepost nog passeeren. Er was geen uitweg uit een nieuwe vrjj- heidsberooving, tenzij de diploma tieke dienst in Zurich hun bescher ming kon en wilde verleenen. De Nederlandsche dienst in Zwit serland droeg het stempel van den militairen attaché Gen. van Tricht. Alles moest voorkomen worden, dat niet in overeenstemming was met de conventioneele diplomatieke op vattingen. Het stond dus eigenlijk vast, dat van hulp geen sprake zou zijn, óok al was de Nederlandsche legatie op de hoogte van de komst van Pater Dito en Fred Beukers. Dit werden zij echter achteraf pas gewaar, want argeloos belden zij de legatie in Züricih op er was automati sche verbinding met deze plaats en kregen als hoogste autoriteit jhr. Quarles van Ufford aan de telefoon Gen. v. Tricht was mef vacantie. De jonge consulaire ambtenaar be loofde zijn medewerking. Enkele uren later reden de Nederlanders per taxi naar den douanepost, en werden doorgelaten. Nu nog slechts een vliegtuig naar Londen en de opdrachten waren uitgevoerd. Tot hun verrassing bleek echter, dat er sinds het begin van den oor log in het Westen geen Zwitsersch vliegtuig meer naar Engeland ge vlogen was en dat er voorloopig ook wel geen zou starten. De op dracht was dus niet volbracht. De weg naar Londen bleek over Madrid te loopen, een kleine teleurstelling, maar geen reden tot wanhoop. Zg zouden Londen zien. Smokkelaars benden zijn vaak in dezen oorlog een uitkomst geweest en zoo was het ook nu. Een groep Fransdhe smokkelaars, die geleid werd door een knaap van 16 jaar, maar waarvan de geestelgke moe der een 30-jarige vrouw was, wilde de beide Nederlanders wei over de grens helpen. Die service moest echter betaald worden en behoor lijk. Geld hadden de blokkade-bre kers niet by zich, maar zij wisten de bende ervan te overtuigen, dat een groote belooning haar in Zwit serland wachtte. Na een dag of vier In eeh bosch in Portasfruye aan de grens te hebben doorgebracht, kwam de nacht van den overtocht. Er bestaan in de stad grootsche plannen tot de viering van het ont zet der stad, waarbij het hoogte punt wordt bereikt bij de aankomst van de zegefakkel aan de Waal brug Deze fakkel, die per estafet ten van Bayeux, langs de route der oprukkende geallieerde legers, naar Eindhoven wordt gebracht, zal van daar op 20 Sept naar Nijmegen worden gedragen Ook hier wordt le historische route gevolgd via den Dauwen corridor langs Veghei Van den Neboberg zullen troepen van Bet garnizoen der stad, de fakkel begeleidende, het oprukken van het Vie Engelsche leger naar de Waal brug «ymboliseeren, terwijl andere g&rnizoens troepen van de zjjde van Leut over de brug zullen trekken, de vlag van de 82ste Amerikaanschè Airborne Div. met zich dragende. Burgemeester Hustinx zai met da fakkel een groot vreugdevuur ont- rteken. Om deze centrale plechtigheid zul len er herdenkingen plaats hebben OP de soldatenkerkhoven te Molen boek en Jonkerbosch, waarbij de Amerikaansche en Britsche Ambas- 5?,™Hra zulten zjjn De» trJïïS3 herdenkt men op de C mw gevallen Njjmegenaara SS zanghulde De stadsheid Ion" xS door d® vernchil- Njjmeegsche vereenlgingen Het Engelsche dagblad „Daily Express" meldt uit Parijs, dat Fransche geleerden alreeds lan dingsplaatsen op de maan hebben uitgekozen. Thans worden ontwor pen het „luchtruimschip", dat hen naar de maan zal brengen en de uitrusting, welke hen in staat zal stellen daar rond te wandelen. Het costuum van den maan- mensch zal voorzien zijn van appa raten voor de regeling van lucht en warmtetoevoer en voor de con trole van den luchtdruk. Het zal ongeveer 340 kg. wegen. De ge leerden beschikken over fondsen en laboratoria en vertrouwen, dat zij later steun van de regeering zullen ontvangen. Dr. Alexander Ananoff, een knap vllegtuigkundig ingenieur, heeft heden een uiteenzetting ge geven over de voortbeweging van het ontworpen luchtruimschip'' Als brandstof zullen kosmische straten worden gebruikt, onzicht. bare uitstralingen van kolossale energie, die van onbekende lucht lagen voorbij den melkweg uitgaan en de aarde bereiken. Deze stralen, die tijdens de vlucht uit het lucht ruim worden opgevangen, zullen In voortbewegende Krachten worden omgezet. De machine zal zich bjj wijze van raket voortbewegen. Dr. Ananof verwacht, dat er uranium en andere metalen gevon den zullen worden. „Bij oorlog kan da maan als basis gebruikt worden voor den aanval op de aarde met deze luchtruimsehepen", meent de ze geleerde. Omtrent de vraag of de rechterlij ke macht voor vrouwelijke functio narissen toegankelijk moet zijn, staan de meeningen vrjj scherp te genover elkaar. Minister Van Maar- seveen echter verklaart van meening te zjjn, dat er binnen de rechter lijke macht ongetwijfeld functies zijn aan te wijzen, welke zonder eenig bezwaar deor een vrouw zouden Kunnen worden vervuld. De minister zal het geheele pro bleem nader in overweging nemen. Naar verluidt, heeft de geallieerde bestuursraad te Berlijn eenparig^be- sloten, het tijdstip of de plaats van eventueele executies, als gevolg van 't proces te Neurenberg, niet bekend te maken, voor en aleer de executies zijn voltrokken Door dit besluit wordt een streep gehaald door alle geruchten, volgens welke de exe cuties in het openbaar te Berlijn zouden worden uitgevoerd. Vonnis uitgesteld tot 30 September Officieel werd heden medegedeeld dat het vonnis over de door het tri. bunaal te Neurenberg berechte be schuldigden is uitgesteld van 23 Sep tember, den oorspronkelijk vastge. stelden datum, tot 30 September, Voor het bijz, gerechtshof te Am sterdam stond gisteren terecht de 23-jarige W. N. v. d. Meijden. die in 1945 verscheidene menschen in Veiser, aao den S. D. zou hebben verraden, met het gevolg, dat en kelen hunner zijn gefusilleerd. De proc. fiscaal eischte tegen rterdachte, die hardnekkig ontkende de doodstraf. JAN BAKKER als koperen directeur Op 1 October a.s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat de heer Jan Bakker als directeur van het bureau van den Dioc. R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem in dienst trad. Slaagde hij er vóór den oorlog In het ledental van den bond tot onge kende hoogte (10.000) op te voeren, mede door zjjn stuwenden arbeid heeft de bond thans opnieuw de 10.000 leden overschreden Aan het jaarverslag over 1945 van de N.V. Rotterdamsche Hypotheek bank voor Nederland is het volgende ontleend: De resultaten over dit boekjaar zijn nadeelig beïnvloed door de ab normale oorlog's- en na-oorlogsom standigfaeden. Door de groote geld- ruimte werden ook gedurende het grootste gedeelte van het boekjaar vele leeningen afgeloten. waaruoor de hypothecaire portefeuille weder om verminderde. Eerst aan het einde van het boekjaar n.l. na de geldzui- vering, kwamen deze aflossingen tot staan: er kwam zelfs eenige crediet- vraag'. welke zich in 1946 in sterkere mate voortzette. De geleidelijk toe nemende bedrijvigheid in de bouw nijverheid en in het het bedrijfs leven in hot algemeen en de daar mede gepaard gaande toenemende mogelijkheid nieuwe hypothecaire leeningen te verstrekken zouden zelfs gunstige verwachtingen recht vaardigen ware het niet. dat steeds nieuwe bepalingen en uitvoerings- voorschriften op monetair gebied en op het terrein van ..Rechtsherstel" even zoo vele storende en onzekere factoren blijven. Het bedrag aan uitstaande hypo theken in het begin van het boek jaar was f 36,025,192. gesloten (of overgesloten) in 1945 f 355.300, aflos singen f 2,053,048. uitstaande hypo theken ultimo 1945 f 34,327.444 De gemiddelde rente der uitstaande hy potheken op 3l December 1945 be draagt 4.119 pet. (4,133). die der in omloop zijnde pandbrieven 3.496 pet. (onv.). waardoor de rentemarge ten gunste der bank 0.623 pet. (0,523) beloopt. Executies vonden in '45 niet plaats. Het bedrag der in omloop zijnde niet uitgelote pandbrieven op 31 Dec. 1944 was f 38.237,000. In 1945 werden geen pandbrieven geplaatst en ingekocht terwijl ook geen uit lotingen plaats vonden. Wel werd verplicht teruggenomen aan 3% pet. pandbrieven een bedrag van f 135,000 Het totaal der in omloop zijnde niet uitgelote pandbrieven bedroeg der halve op 31 Dec. 1945 f 38.102,500 Uit de resultatenrekening blijkt, dat het creditsaldo daarvan met inbegrip van het ten vorigen jare naar nieuwe rekening overgebrachte saldo groot f 6362. vóór reserveering f 8045 (v-j. 131,538) bedraagt. Voorgesteld wordt van dit saldo f 5000 toe te voegen aan de reserve voor belastingen en het resteerende bedrag ad f 3045 over te brengen naar nieuwe rekening. I£ De N.V The Vitrite Works te Mid delburg, de eenige fabriek die hulzen voor gloeilampen fabriceert in Ne derland en de grootste in haar soort op het continent, zal Maandag a.s haar 50-jarig bestaan herdenken. De fabricage is thans opgevoerd tot 2 3 millioen hulzen per week en men hoopt in Januari de drie mil lioen te bereiken. De voornaamste afnemer is Philips; daarnaast wordt geleverd aan Zweden, Zwitserland België en Zuid-Amerika Na, zijn verkiezing tot generaai heeft de hoogeerw Pater Janssens de Jesus-kerk bezocht om er op het gr af van St Ignatius te bidden, zoo meldt A F. p uit Rome. Woensdag zullen de 8assistenten van den generaal gekozen worden, die te Rome de 8 ordeprovincies ver tegenwoordigen. De secretaris-generaal en andere de Groote I ™hcti°narissen zullen door den ge neraal zelf worden benoemd Maandag zullen de beraadslagin gen beginnen over hervormingen, in ds constitutie van de orde aan te Waalbrug werd aangebiacht atÜndigtf aftn e der rnaand REGEERING ZEGT JfOU-NOU Reuter verneemt uit Washing ton, dat de Nederlandsche regee ring van plan is aankoopen van graan en andere landbouwproduc ten voor een bedrag van 90 mil lioen in de Vereenigde Staten-te doen. Deze aankoopen, aldus Reuter, worden dit jaar gedaan om verliezen, die door het slechte weer in Nederland zijn ontstaan, te compenseeren. Het departement van Handel der Ver. Staten deelt mede dat het van de Nederland sche ambassade de mededeeling heeft ontvangen, dat Nederland voor ongeveer 25 millioen brood graan wil aankoopen, voor 20 millioen aan andere granen, voor 11 millioen suiker, voor 14 millioen oliën en vetten en voor 20 millioen kunstmest en vee voeder, alsmede gemengde -pro ducten. Uit kringen van de Nederland sche ambassade verluidt, aldus Reuter, dat deze cijfers een ruwe schatting zijn van hetgeen Neder land uit de Vereenigde Staten zal moeten importeeren in verband met de weersomstandigheden in het land, maar dat men wellicht gedwongen zal zijn deze cijfers in opwaartsche richting te herzien indien de verliezen van den oogst grooter zijn dan op het oogenblik wordt geschat. Volgens Reuter zou dit verlies tot 60% kunnen op- loopen. Reuter vervolgt: een woordvoerder van de ambassade zeide eveneens, dat het bedrag, hetwelk gebaseerd werd op de ge middelde prijzen, wellicht herzien zou moeten worden in verband met verdere stijging der Ameri kaansche marktprijzen. Hij zeide, dat hoewel zijn regeering gaarne contracten voor leveringen in de toekomst zou sluiten men hiertoe niet in staat was en verplicht was van maand tot maand aankoopen te doen. waarbij geen zekerheid bestond, dat aan de behoefte z°u worden voldaan. Reuter verneemt, dat de aan koopen door de Nederlandsche aankoopcommissie te New York worden gedaan met fondsen, die gedeeltelijk afkomstig zijn van het door de Export- en Importbank aan Nederland verleende crediet van $200 millioen en gedeeltelijk "h verkoop van Nederlandsche Staten08"611 111 Vereenigde Het A.N.P. verneemt over het bovenstaande Reuterbericht, van officieele zijde, dat de hierin ver werkte gegevens in hooge mate prematuur en onjuist moeten wor den geacht. De Nederlandsche missie in de Vereenigde Staten doet geregeld aankoopen. doch om voor een bepaald tijdsbestek een bepaald of ook maar geschat be drag te noemen, is bij het huidi- gen stand der onderhandelingen nog niet mogelijk. Aangaande de verliezen die door het weer bij den oogst zijn geleden, kon nog geen percentage getaxeerd wor den, doch zeker is dat een percen tage van 60 volmaakt uit de lucht is gegrepen. Er wordt op gewezen, dat de verliezen die door weers omstandigheden geleden worden, zeker niet - de helft van het ge noemde percentage zullen over schrijden. De door Reuter ver strekte getallen en cijfers acht men een „verwonderlijke rekenarij". Do Ned. fruittelers-organisatie oudt op Donderdag 19 September .3. in den Stadsschouwburg tg trecht 'n landeljjken frutiteeltdag, telken o.m. de minister van land. bouw, visscherjj en voedselvoorzie- ing zai bijwonen. De heer C. Boudewjjn, voorzitter an de Ned. fruittelers-organisatie^ al spreken over de taak en de be- eekenis van deze organisatie. Voorts staan op het programma voordrachten van dr. D. J Künen ver „Wat het buitenlands'che on derzoek ons kan leeren over del ziektenbestrjjding in de Ned. fruit teelt" en van R. H, J. M. Henkes over „Eenige indrukken van dg organisatie en ontwikkeling van de Engelsche fruitteelt" en een bezoek er deelnemers aan de agrarische aarbeurs. De Russische minister van buiten- landsche zaken. Molotoff, heeft in een verklaring aan den Parijschen correspondent van het officieel® Poolsche Persbureau, repliek gege ven op de onlangs door Byrnes, mi. nister van buitenlandsche zaken in de V. S te Stuttgart gehouden rede. Molotoff verwerpt de meening, dat de westelijke grenzen van Polen aan herziening onderhevig zijn. Te bevoegder plaatse wordt aan dacht besteed aan de noodzakelijk heid om, nadat door de thans in gang zijnde schifting een verminde ring van?het aantal politieke delin quenten zal zyn bereikt, voor het vervolg een regeling te treffen, waardoor voor hen, die wegens poli tieke vergrijpen in bewaring zjjn gesteld, de mogelijkheid wordt ge opend om zich te wenden tot een onafhankelijke rechterlijke instantie, die beoordeelt of de bewaring in het belang van het onderzoek en in verband met de gerezen bezwaren, al dan niet moet gehandhaafd blij ven. Ongeveer drie jaar geleden ver dween de ongeveer 70 jarige Boers uit Losser op geheimzinnige wjjze. Men nam aan dat B. zelfmoord had gepleegd door zich in de Dinkel te werpen, aangezien zijn pet en wan delstok ln de buurt van het riviertje werden aangetroffen. Dezer dagen heeft de justitie dg zaak opnieuw ter hand genomen en opgravingen ver richt in de buurt van de woning van den zoon van het slachtoffer, bjj' wien deze inwoonde. Deze opgravin gen schynen aanleiding te zjjn ge weest om den zoon en diens vrouw te arresteeren. Het hernieuwde on derzoek van de justitie werd inge steld, toen bjj een ruzie in de familie B. zekere feiten aan het licht kwa men. De drie gearresteerden zjjn overgebracht naar Almelo. (Schaakredacteur: P. A Koetsheid, Noorderhavenkade 16k, Rotterdam) Oplossingen over drie weken). RECTIFICATIE. No. 6168 is geen twee-, doch eep driezet. Het spijt ons deze vergissing zoo laat bemerkt te hebben en de lezers daardoor zoolang in onzeker heid te hebben gelaten. Verder ver zoeken wjj in no. 6170 de R van h8 naar f6 te verplaatsen, ter voorko ming van een nevenoplossing No. 6171. Mat in 2 zetten. W. H HARING, Schipluiden. No. 6172. Mat in 3 zetten. E. VISSERMAN. Blokzijl. Eervolle vermelding Jeugd Compositletoumool 1942-43.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 6