R.K. Universiteit in herstel Tusschen arrestatie en executie Kunstvaria DRIE STUIVERS-OPERA" Kath. Economische Hoogeschool Varia Binnenland DINSDAG 17 SEPTEMBER 1946 PAGINA ARTHUR KOESTLER'S NACHT IN DEN MIDDAG Pleidooi voor menschelijke ucaarden De herdenking van den slag om Arnhem 99 Nederlandsche première in den Kon. Schouwburg OPGEWEKT LEVEN EN GROOTE PLANNEN Bibliotheek van geeste lijke lectuur DE TAAK VAN DEN HOOGLEERAAR Het geval Hazelhof Roelfsema Bioscoopbond aanvaardt accoord met M.P.E.A. Arthur Koestier, een Hongaar, sche Jood heeft in het Engelsch een roman geschreven over Rus land, Darkness at Noon. Het boek heeft stormenderhand Amerika en Engeland veroverd, en later Erankrifk, waar het echter door de communisten verboden werd Thans is het in het Nederlandsch vertaald ».Het leven van den man N. S. Roebasjow is de synthese van de levens van een aantal mannen die slachtoffer waren van de Moskou- sehe processen'*, zegt Koestier in de zeer korte inleiding. Het boek is méér. Het is de synthese van den stryd van den mensch tegen een syfeteem. Tegen een keihard en redeloos systeem dat de menschelijke waarden minacht. Het neo-Machiavellistiseh systeem in den ban waarvan een fanatieke deugd Europa in een chaos stortte. In litterai. ren vorm doet Koestier hetzelfde wat Rausch- ning in meer wetenschap- pelijken vorm heeft £e' daande diagnose geven van de crisis der dertiger jaren in Europa. Dat dit boek over de Moskou sche processen koestleb handelt, kan men alleen lezen m de reeds genoemde inleiding; het woord Rusiand wordt verder niet vermeld. Het doet er ook niet toe: het con flict van den mensch met een ziel tegen het systeem van de ijskoude rede en het schot in den nek. dat hier verhaald wordt, kon evengoed in Duitschland, ofin Nederland hebben plaatsgehad. Terreur, onrecht en G. F. U- xnethodes in dienst van een idee, heerschten in heel Europa, en daar om heeft Koestiers boek, hoewei in 1940 geschreven over het Rusia,nd van 1937, ook aan ons land thans nog iets te zeggen. Met een volstrekt minimum aan materiaal is deze strakke vertel.ing opgebouwd. Roebasjow, een ïntel- leetuee-le voorman uit de beginda: tren van de revolutie, wordt gearres teerd, driemaal verhoord eerst door zjin vroegeren vriend Iwanow dan door Gletkin. het prototype van den gevoelloozen, tot het uiterste conse quenter revolutionnair, tenslotte veroordeeld en doodgeschoten. Koestier gebruikt heelemaal geen mooie woorden Zijn taal is koe', en groot als de gebeurtenissen. Maar wat een gruwelijk beeld van werke lijkheid weet hij bij den lezer op te roepen, In vrijiwei ieder boek dat het le- en in een cel beschrijft, wordt in een bepaalde code op de muren ge- t'kt. Tusschen Roebasjow en zijn ugenoemden buur no. 402 wordt dit. ikken tot een aangrijpende conver satie. Soms hartstochtelijk, soms cynisch steeds scherp de psyche van uen gevangene weergevend, in kleine ruzies, grappen of manneiyken steun in de laatste oogenblikken. Alleen al om dezen meesterlijken dialoog via den celmuur ts dit boek het le zen waard. Deze kleine belevenissen in de cel vormen echter siechts eoni- positioneel zeer krap aangebracht detailwerk, evenals de voorgeschie denis van Roetoasjows arrestatie, die, even knap van compositie, ver haald wordt in afzonderlijke episo den welke Roebasjow zich in de stil te van de gevangenis voor der, geest roept. De kern van het verhaal vormt de oplossing van Roebasjows .poli tieke meeningsverschil" met de Hartij. De Partij die slechts één mis daad kent; afdiivalen au den koers dien zy had bepaald, en slechts één straf: den dood. Aanvankelijk wil Roebasjow zich rechtvaardigen.: hij had het goed bedoeld, de Party beter willen ma ken. Maar voor de Partij is het niet van belang of iemand die een fout maakt het goed bedoelt. Subjectieve go-ede trouw doet niet ter zake. ..Hij die ongeiyk heeft moet betalen en hy die geiyk heeft* zal worden vrij gesproken. Dat is de wet van bet historisch vertrouwen en dat was onze wet" schryft Roebasjow in zijn dagboek. Het is dan ook niet alleen door physieke verslapping wanneer Roe basjow tijdens het eindelooze derde verhoor, mét een felle gloeiende lamp recht op zijn oogen gericht, beken tenis op bekentenis doet. Reeds voor hij Gletkin ontmoette was hy ge. zwicht voor de koele logica van het systeem. In het conflict tusschen den geest en 't geloof in de materieele macht, tusschen gevoel en rede schijnt Koestier geen duidelijk standpunt in te nemen. Het is niet noodig: het boek in zijn soberen vormis, ook zonder dat de schrijver partij kiest een pleidooi voor de menschelyke waarden. En het is daardoor een boek geworden van veel grc.otyr be lang dan de schryver in 1940 kon voorzien. Nacht in den middag is, hoewel voor den oorlog geschreven een van de belangrijkste oorlogsboe ken. Arthur Koestier. Nacht in den middag, vert. Koos Schuur. Uitg. de Beizige By Amsterdam. De Britsche deelnemers aan de eerste jaarlijksche pelgrimage naar de jfraven van de gevallenen in den slag om Arnhem werden gisteren, toen zü in de historische landings- zone arriveerden, met hetzelfde enthousiasme ontvangen als hun zo nen en mannen, die hier voor twee jaar vochten en stierven In elk dorp, dat de bussen passeerden, juichten de bewoners de Britsche gasten toe, waaronder zich 50 offi cieren, onderofficieren en manschap- Pen van de Iste British airborne division bevonden. In Heelsum werd een thee' aangeboden in het hotel -„Klein Zwitserland", een van de eerste huizen, die de Engelschen na hun landing hadden bezet. Hun gastvrouw was hier, de 32- jarige mevr B Wilde, wier echt genoot een der leiders van de Oos- terbeeksche ondergrondsche was. Toen de Engelschen gedwongen wa ren terug te trekken en de Duit- schers het hotel heroverden, slaag de zij er in, de telefoon-leiding on der den neus van de Duitschers te repareeren Zij gaf gedurende ver schillende dagen aan de Engelschen belangrijke gegevens door over Duit- sche troepenbewegingen Tegen den avond ontmoetten de Britten hun gastheeren uit Arnhem en Oosterbeek, die verscheidene uren geduldig op hen hadden gewacht. En later zag men vele parachutisten in de straten met hun Hollandsche vrienden wandelen,, sprekend over de gedenkwaardige dagen van Sep tember 1944. In Oosterbeek hebben de ouders en vrouwen hun eerste bezoek ge bracht aan het kleine kerkhof in het Wolfhezerbosch De New-Yorksche Zondagsbladen, die anders den omvang hebben van een boekdeel, moesten het Zondag vanwege de transportstaking, die de papierbevoorrading belemmert, met het vierde van het aantal pagina's van anders stellen, wat niet weg neemt, dat de „New York Sunday Times" toch nog- altijd 22 pagina's telde en hierop kwamen geen adver tenties voor. Het monument ter herdenking van den slag om Arnhemvervaardigd uit de resten van een vernield gebouw. <J> De Engelsche filmversie van Shaw's „Caesar and Cleopatra" is in de V. S. zeer goed ontvangen. De première van deze film in ons land is vastgesteld op 8 Nov. O Willem Ravelli is met ingang van 1 October benoemd tot zangleeraar aan het Kon, Vlaamseh Conser vatorium te Antwerpen. Van regisseur Joh. de Meester zijn wij gewoon, dat hij zijn naam eer aandoet en zoo mag van zijn nieuwste proefstuk de Beggars- opera, al stammend uit de vorige eeuw, toen zij te Londen hevige sensatie verwekte en waarop later artisten uit het Dyitscne vooroor- logsche communisme beslag legden om de verbitterde accenten ervan nog extra aan te zetten, getuigd worden, dat deze ,,Bajes-4bailade" in alleszins bevredigenden vorm voor net voetlicht kwam, al moest het geheel ook achterblijven bü de indertijd vervaardigde, door het Derde Rijk, vernielde film, die aan het werk zulk een bijzondere populariteit heeft verleend. Het is meest wrange en ontoe- heerschte opstandigheid die uit den tekst den „betere standen»' en de .corrupte overheid" tegentreedt. maar in haar oorspronkelijke ge stalte althans verraadt deze .opera", bedoeld als parodie op de Italiaan- sche haar Engelsche afkomst want het verzet mist zekere gemoedelijkheid met, kiest als uitingsvorm veeleer den humor mei sarcasme en kan het tenslotte bui ten de Voorzienigheid, die het iot der menschen schurken allemaal C?) en toch niet sluw génoeg bestiert, niet stellen Volle nadruk viei bü de vertol king wel op de dramatische kwaliteiten. Het Residentietooneel beschikt nu eenmaal niet over uit gelezen zangstemmen en al heeft, om de primadonna te noemen, Eri Rouché, pas tot het gezelschap toe getreden, een lieve maar kleine so praan, voor 't zeerooverslied lykt me nu eenmaal een donkerder getim_ breerd geluid aangewezen De uit voering van de sterk gerhythmeerde muziek van Kurt Weill liet intus- schen weinig te wenschen Uit de lange lijst van medewer kers treden als meest markante figuren naar voren: Jonathan Pea- chum, de ongekroonde tiran der Londensphe bedelaarskolonie, prach tig getypeerd door den jongen Hans Kaart, die onherkenbaar schuil ging achter hét masker van een afgeleefden vrek alsmede zijn waardige echtgenoote, als een tote bel uitgebeeld door Coba Kelling, die juist, maar dan niet als mrs, Peachum, haar zilveren bruiloft vierde en voor het eerst na een ziekte van maanden weer op de planken stond; voorts Paul Steen bergen, die als hoofd van een die venbende luisterde naar den naam van Mack de Mepper en deze figuur een tikje te geciviliseerd naar onzen smaak op het tooneel zette Over het algemeen trouwens mag men deze aanklacht tegen het quasi- fatsoen niet verwijten, dat zij oo dit stuk zelf over de schreef ging, behalve een paar maal als de niet overal in even onberispelijk Nederlandsch vertaalde en soms moeilijk hanteerbare tekst tofc grove platheden verviel Daar om en mede wegens het hier e» daar precaire gegeven kunnen wft de vertooning slechts den levens- ervaren schouwburgbezoeker aan bevelen. Mooie staaltjes van ensemblespet gaven de bruiloftscène en de te rechtstelling te zien Een tot den nok gevulde Kon. Schouwburg beloonde elk der acht tafereelen met gullen bijval aan het slot een grootsche bloemenhulde. L H. In de Maandagmiddag, ter gele genheid van de Rectoraatsoverdracfrt gehouden plechtige zitting van den Senaat der Kath Economische Hoo geschool te Tilburg, bracht de schei dende rector-magnificus, prof dr. M. J. H. Cobbenhagen, verslag uit van dé lotgevallen der Hoogeschool ge durende het studiejaar 1945-1946. Het studiejaar begon met een on gekend aantal van 242 voor de eerste maal ingeschreven studenten en met een totaal van 617 Niet alleen valt op, dat 't aantal Brabanders en Limburgers zeer sterk is toegenomen, maar ook valt een spreiding over het geheele land te constateeren. Deze differentiatie noemde spr. een zeer gelukkige. Aan den senaat van Sint Olof, aan alle stuwers en werkers, aan alle medewerkende studenten, bracht pr grooten dank voor de wijze, waar op zij dit jaar de hoogeschoolge- meenschap hebben hersteld en be leefd Wat de studieresultaten betreft acht promoties hadden plaats en het diploma voor accountancy werd drie maal uitgereikt Het doctoraal exa men werd door 30 candidaten afge legd van wie 28 slaagden, van de 47 candidaatsexamens hadden 44 een gunstig resultaat Deze gunstige percentages zijn te verklaren uit de schiftende werking van 't propaedeutisch examen, dat tot nu toe alleen aan deze hooge- scihool bestaat. Aan het prop. examen onderwierpen zich 115 can didaten, van wie 75 bij de eerste poging en 9 na herhaalde poging het diploma verwierven. Vervolgens werd in het verslag stilgestaan bij de door ons reeds vermelde uitbreiding der sociale studie aan de Hoogeschool. In den loop van het komende jaar zal de jhoogeschool in twee afdeelingen worden onderscheiden, een afdeeling voor de economische en een voor de sociale wetenschappen met een eigen candidaats- en doctoraal examen. Een tweede zeer belang rijke en zeer gewenschte uitbreiding van het onderwijs is mogelijk ge maakt door het besluit vah den 50- jarigen N.C.B. om aan de, hooge school een bijzondere leerstoel voor de studie van economische en sociale vraagstukken van den land en tuinbouw te stichten. Een derde belangrijk punt is het besluit van den Senaat om onder zijn auspiciën in den zomer van het volgend jaar een aanvang te maken met de jaarlijksche organisatie va.n« academische sociale en economische studiedagen met de bedoeling, door middel van voordrachten en daaraan aansluitende studiebijeenkomsten op academisch plan voorlichting te ge ven over de moderne sociale en economische problemen, waarbij be_ langstelling wordt verwacht van de afgestudeerden niet al.'een, maar ook van allen, die leiding geven op de verschillende posten van het maat schappelijk en staatkundig leven in ons vaderland. Aan het einde van zijn verslagrede droeg prof Cobbenhagen niet de ge bruikelijke plichtplegingen het rec toraat over aan zijn opvolger, prof. dr. P. P. van Berkum. O lu het vervolg kunnen gewone, code, uitgestelde en perstelegram men naar Indië worden gezonden. Zij moeten gesteld zijn in het Nederlandsch, Maleisch, Engelsch of Fransch. <0 Aangezien de K. V. P. en de P. v. d. A# hun standpunt hand haafden is besloten den vierden wethouderszetel te Breda voojv loopig open te laten. Benoemd tot adviseur voor de volkshuisvesting bij het dept. van openb, werken de heer J. Bom- nier óud-wethouder van Amstc dam. Benoemd tot ridder in de Ome van Oranje-Nassau de eerw* zuster Clementine (mej. M. E. v Roermond.) van de congregatie van J. M. J. te Berkel. De nieuwe Zweedsche gezant, dm heer G. Lager berg, is Maandag in Nederland aangekomen. Drie leden der Silbertanegroejr K. Larsen, A. Smit en H. Jebbink te Groningen zijn ter dood ver oordeeld met recht yan cassatie Prof. ir. W. Schermerhorn heeft bedankt als lid der Tweede K»- mer. Zijn opvolger op de lyst i» de heer F. Goedhart (P.v.d.A.) De bijz. raad van cassatie heeft het beroep van D. M. Franken tm Amsterdam, die door het bijz. ga« rechtshof te Leeuwarden wegenm verraad, den dood ten gevolg»; hebbende, en hulpverleening aan den vyand ter dood veroordeeld was, verwarpen. O De nieuwe Grieksche gezant, de heer C. Collas, heeft zyn geloofa^ brieven aan H. M. de Koningi® overhandigd. kroon te Nièuwkuy^^rt lelijke plan opgevat om een^actiê te beginnen teneinde de ieeken te bewegen tot het lezen van boeken op geesteiyk gebied. Om tot ait doel te geraken is op 8 September, in samenwerking met een kring- Van leeken een zeer bescheiden begin gemaakt met een Nederlandsche bi. bliotheek van geesteiyke boeken, die aan .alle belangstellenden in het ge heele land gratis zullen worden uit geleend. Onze katholieke openbare leeszalen vertoonen op dit gebied ®en groote lacune. Maar om de bibliotheek uit te breiden is materiaal noodig. Het zal dan ook op hoogen prys worden ge steld, wanneer boeken worden toe. gezonden, terwyi ook geldeiyke git1 ten voor dit prachtige werk zeer °P prijs worden gesteld. Inlichtingen worden aan belang stellenden gaarne verstrekt door de Cisterciënserpriory Mariënkroon te Hieuwkuyk (N.Br.). Onder groote belangstelling uit universiteitskringen maar ook uit de burgery o.m waren aanwezig prof. dr. Woltjer uit Amsterdam, de Deken van Nijmegen, de garni zoenscommandant en verscheidene burgerlijke autoriteiten heeft gistermiddag de rector-magnificus der R.K. Universiteit prof. dr J. D. M. Cornelissen het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger. In een zeer uitvoerige rede gaf hy daarby een overzicht van het uni versitaire leven in het afgeloopen jaar, waarby hij kon gewagen van een verbhjdende veelzijdigheid Het voorbye jaar was voor de universiteit wel een zeer byzonder, het was een jaar van herstel en wederopbouw, waarby zoowel uit buiten- als binnenland overvloedige hulp werd ondervonden. Vooreerst was er het academische hulp- en bemiddelingscomité van de universiteit te Leuven dat op zeer gewaardeerde wijze de jonge zuster instelling te hulp kwam. Een hulp dit Z6eJ §root was ondanks het feit, dat ook de universiteit van Leuven zware verliezen geleden heeft; spreker memoreerde in dit verband de schenking van boeken en de uit wisseling van hoogleeraren en stu denten. Ook de Zwitsersche „Hilfsaktion für auslandische Studenten" bracht dankbaar aanvaarde hulp door aan een aantal studenten de gelegen heid te geven eenigen tijd op haar kosten aan de R.K. universiteit te Freiburg te studeeren. Amerikaansche belangstelling ont brak niet, De Rockefeller Foundation zond een bedrag ir. geld, d».t speciaal aan de exacte wetenschappen ten goede kwam. De Nederlandsche regeering bleet avei min achter dooi uit de uit het buitel 'and verkregen boeken een contingent aan de Nijmeegsche Uni versiteitsbibliotheek af te staan. De Tilburgsche Hoogeschool waarmee een hartelijk contact bestaat droeg eveneens op sympathieke wijze een steentje by tot den heropbouw, ter- wyi Haarlem, Nijmegens' adoptief- stad, een geschenk in boeken op bracht. De Nymeegsche burgery werkte mede door. ondanks de groote sehaarschte aan woonruimte, tocb voor onderdak der studenten te zor gen Na deze opsomming wees prof Cornelissen op het enorme verlies dat de wereld mét de universiteit leed door het overiyden van prof. dr. as. van Ginneken S.J. en somde verdere mutaties op. Nog zijn er vacatures en het is vaak moeilijk hier aanvulling te vinden, omdat er een groot ge brek is aan wetenschappelijke krachten. Dit gebrek ligt bij de universitaire opleiding en speciaal by de docenten. De voornaamste taak van een docent is de oplei ding der jongeren, pas in de twee de plaats komt de eigenlijke we tenschappelijke arbeid. Helaas wordt in vele gevallen J. M. Mukleis. aan het laatste te veel aandacht geschonken, waardoor aan de on leiding schade wordt gedaan, om nog niet te spreken van de neven functies die hoogleeraren vaak bekleeden. Men vergeet, dat het slechts aan weinigen gegeven is, door een cumulatie aan het onder wijs geen schade te doen. Ondanks de moeiiykheden kon in alle vacatures worden voorzien. De philosophische afdeeling onderging zelfs een uitbreiding, waardoor Nij megen op de andere Nederlandsche zusterinstellingen vooruit zal komen. De universiteit, in 1923 begonnen met 27 hoogleeraren en 5 lectoren telt thans 30 hoogleeraren 7 lectoren en 4 privaat-docenten. De oude gar de uit den senaat, die de opening van de universiteit heeft medege maakt ls voor het overgroote dee verdwenen. In nog geen generatie ls het professorencorps geheel ver nieuwd moeten worden. De student C. F. Ingen Housz werd vervolgens gehuldigd om zqn com positie van een nieuw universite ts lied. Hierna gaf de spreker een statis tisch overzicht. Met 771 ingeschre ven studenten is het hoogste eyfer tot nu toe bereikt. Maar het getal is zeker voor verbetering vatbaar wanneer men nagaat dat ..Veritas te Utrecht 1200 leden telt en de econ hoogeschool te Tilburg ongeveer 700 ingeschrevenen. Met een overzicht over het werk der Universiteitsbibliotheek sloot prof. Cornelissen zyn rede wasrna hij zijn ambt overdroeg op den nieu wen rector magnificus prof. dr. A. Zooals men weet, heeft de hiee* Hazelhof Roelfsema begin Juli I» Montreal een rede gehouden, waari» hij o.a. de figuur van Soekamo aan scherpe critiek onderwierp. Het gevolg daarvan was, dat h$ in zijn functie van leider van hel Ned. informatiebureau aldaar, han gende een in te stellen onderzoek,, werd geschorst. Naar thans wordt medegedeeld^ heeft bedoeld onderzoek naar den inhoud van de rede en de reactl# daarop van de pers tot resultaat gehad, dat hij in zijn functie zou /orden hersteld. Het optreden van den heer Hazelhof Roelfsema echte* gedurende den tijd van de tijdelyk» ontheffing uit zijn functie, waarb^ hij zioh naar het* oordeel van het ministerie van buitenlandsche zaken niet genoegzaam rekenschap heeft gegeven van zijn positie in over heidsdienst, heeft het den minister van buitenl. zaken onmogelijk ge maakt uitvoering te geven aan zijn voornemen hem in dienst van dit ministerie te* doen terugkeeren. Daarom is dé detacheering b§ den voorlichtingsdienst beëindigd ft® komt de heer Roelfsema, die kapt» tein-vlieger is, weer ter beschikking van het ministerie van oorlog. De algemeene vergadering van des Ned. Bioscoopbond, waarvoor een ongekend groote belangstelling be stond, heeft gisterenmiddag met ai. gemeene stemmen besloten het ao- coord, dat het hoofdbestuur met ver tegenwoordigers van de M, P. E. A. heeft getroffen, te aanvaarden. Voorts ls besloten een commissie in te stellen, die op korten termy» bindend advies zal uitbrengen aait het hoofdbestuur nopens het treffen van maatregelen van bondswege met betrekking tot de filmvoorziening van militairen. Aan militairen, oud_ illegale werkers en B. S.-leden, die tengevolge van hun stryd tegen de» vijand invalide zyn geworden, zal op vertoon van een door het bonds, bureau uitgereikt diploma gratis toe^ gang worden verleend tot de bios copen. De leiding van de M. P. E. A. in Amerika heeft ten behoeve van het Bio-vacantieoord een dollarcrediet van 25.000 dollar geopend voor den aankoop van goederen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7