r THUISFRONT enMILITAIREN Grandioze demonstratie in zee van licht Vitkeeringen aan onderwijzers LUCHTVAART op Indië V. J DE DUBBELGANGER. Een vreemde hand WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 12.500 LITER WATER PER MINUUT Slot der brandweerfeesten Eigen lijnen van de scheepvaartmij en? DE BRANDWEER KRIJGT WERK PLANNEN STAPELEN ZICH OP Vergeet uw bijdrage niet De Commissie-Generaal in Indië aangekomen S '45 Nadere uiteenzetting van min. Gielen POGING TOT DOODSLAG Tien jaar geëischt V/wm Amerika en Rusland in Oostenrijk ITAL.-JOEGOSL. CON TACT VERBROKEN Het Slot van de feestelijkheden ter gelegenheid van het jubileum van ide Schiedamsche brandweer werd een grandioze demonstratie. Dui zenden menschen, in meer dan tien rüen dicht opeen-gestuwd, volgden van de Westvest de verrichtingen v-an een materieel voortreffelijk ruitgeruste brandweer, die een daar» bij passende geoefendheid aan den dag legde Aan de waterrijke vertooning '£ing een fakkeloptocht vooraf, die ihet personeel van onze brandweer en het materiaal door alle wijken Van de stad voerde. Het stedelijk muziekcorps ging voorop, gevolgd d°or een auto, waar. in de commandant van de brandweer, ir S. Moesker en de onder-comman- idant hadden plaats genomen. Hier na volgde een detachement brand weerlieden, o. 1. v. den heer v d Kraan hoofdbrandmeester in de nieuwe uni. formen. De handbrandspuit van Ke- thel met fakkeldrager en num merlantaarn volgde hierachter onder groote hilariteit van het publiek. Met het volledige groote materiaal en de motorspuiten van Hoek, Wilton en Hollandia sloot de stoer Even over negen arriveerde de optocht op de Neuwe Haven, die door vijftien schijnwerpers in een helder, intens koud licht werd gezet. De heer Moesker heette de be volking van Schiedam welkom op de demonstraties, hij kon zijn dann: over het schitterende cadeau moei lijk onder woorden brengen, maar de burgerij kon ervan overtuigd fcijn, clat het geapprecieerd was. Hij hoopte, dat de demonstratie in staat zou zijn de bevolking een inzicht te geven in het werk van de brand weer, die slechts zelden naar buiten treedt met het volledige materiaal, terwijl zij tevens zou begrijpen, wal «en opoffering aan vrijen tijd het kostte, om dezen graad van pa raatheid te bereiken Een licht ge voel van trots over de brandweer zou •wellicht het gevolg zijn van (deze avondlijke vör tooning. Na deze korte toespraak nam de heer van de Kraan de microfoon over, om voor de rest van den avond met verve en humor een toe lichting te geven bij het werk van zijn collega's Als eerstvolgende nummer kon digde hij een bliksemsnelle blus- sching van een feilen brand aan door een meer dan duizendjarig ge zelschap Een luid gelach klonk over het water, toen de brandweer van Kethel zwoegend en hijgend de hand- brandspuit naar de plaats van den brand reed en na het commando pompen of verzuipen" de zuigpers- pomp begon te maltraiteeren tot een sliertje water door de slang kroop en het blusschingswerk kon beginnen. Het gelukte den dapperen mannen bet sn'el om zich heen gryipend vuur te stuiten en de opmerking uit het publiek, dat er meer je never op de pomp moest, om meer water te krijgen, werd na het doo- ven van het vuur verwezenlijkt Alle mannen kregen een glaasje. Met 18 stralen, waaronder die op den Magirusladder begon de brand- wees, Vervolgens water te geven. Als kolossale draden angorawol, dis door onzichtbare handen tot een machtig gordijn van doorzichtige pluizen werd uiteengetrokken, wa- i?1* de waterstralen in het tegen licht van de schijnwerpers 12.500 Liter _water gingen per minuut de lucht in en het werd wel duidelijk, dat de Schiedamsche brandweer over materiaal beschikte, dat zelfs aan groote rampen het hoofd kon bieden Intusschen zag de Nieuwe Haven eruit, alsof er een werkelijk groote ramp had plaats gehad. De veie brandweerwagens tusschen de wifc- war van slangen, het sinistere glim men van het licht op de zwarts helmen en de oliejassen, de donke re plassen water op de straat, dën plaatje uit Amerika bij een woiken. krabberbrand. Oefeningen met de haakladder, de redlijn, de reddingsgordel en het springzeil volgden hierna, waarbij het pakhuis, van Kooyman als plaats van den brand fungeerde Menig applausje vertolkte de bèwonermg van het publiek voor de prestaties. Op verzoek van Wilton Fijenoord kon de brandweer van die werf een demonstratie geven met het schuim- bluschapparaat. Speciaal voor de bestrijding van oliebranden is deze methode van vuurbestrijding ideaal. Voor de kinderen was het een bij zond ere attractie, omdat het een bel lenblaaspartij in het groot werd Na nog enkele kleine demonstraties volgde het waterballet., De brandweer vormde nu lang! den waterkant vier maal en zes maal het Romeinsche cijfer 10. Te gen half elf was de grandioze ver tooning ten einde. De commissaris van politie, de heer J H. van Veen de wethouder van de Kraan en ver schillende hoofden van takken van dienst waren bij de demonstraties aanwezig, evfenals verscheidene brandweer collega's uit omliggende plaatsen. Het. publiek ging voldaan en trot3 huiswaarts. De besprekingen tusschen de K.L.M. eenerzijds en den Rotter- damschen Lloyd en de Mij. Ne derland anderzijds met het doel het vervoer tusschen Nederland en Ned. Indië te eoördineeren hebben geen resultaat opgele verd. Met het oog hierop zijn beide Seheepvaartmyen. thans in on derhandeling met de regeering over de mogelijkheid van het openen van eigen luchtlijnen, waartoe de regeering haar toe stemming zou moeten -leenen. De beide seheepvaartmyen. willen den dienst met vier in Amerika aan te koopen Constel- lation-strato-vliegtutgen onder houden. OFFICIEELE KENNISGEVING SCHOUW OUD- EN NIEUW- WESTFRANKELAND B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat over de wateringen en heinslooten in het Oud_ en Nieuw-Westfrankeland op 2 October 1946 een schouw zai wor den gehouden. Schiedam, 18 Sept. 1946. SLUITING GEM. OPENBARE ZWEMPLAATSEN Ter openbare kennis wordt ge. bracht, dat de -gemeentelijke open bare zwemplaatsen op Zaterdag, 28 September a.s., gesloten zullen wor den. AANSCHAFFING SCHOOL- MEUB1LAIR B. en W. van Sehiedam, brengen ter openbare kennis, dat door den gemeenteraad in zijn vergaderihg van '3 September 1946 gunstig is be schikt op het verzoek van de St. Willibrordusstichting, aldaar, 0m voor de aanschaffing van 36 nieuwe schoolbanken ten behoeve van de U.D.o. jongensscholen en het 7e en Se leerjaar, overeenkomstig het be paalde in de artikelen 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920, de benoo- digde gelden beschikbaar te stelffin. Ingevolge het bepaalde in het 2e vf-n artikel 76 van genoemde vriiV^"1 leder in8ezetene binnen 30 be3iuitaboVlH heden van genoemd Zuid_HonlndeinPhteerde Staten van onand ln beroep komen aohiedam, 12 Sept. 1946. ter openbare klnms^aar'door"!6" tydelyken gemeenteraad in ziin ver" gadering van 22 Augustus 1946 gunl stig is beschikt op het verzoek van 1. het Bestuur van de St. Willi' brordusstichting aldaar, om voor dë aanschaffing van gymnastiektoe. stellen voor het gymnastieklokaal aan de Ijsselmondenschestraat; 2. het Bestuur van de Vereeni- gmg tot Bevordering van Christe lijk Onderwijs, aldaar, om wegens uitbreiding van bet aantal leerlingen voor leermiddelen voor het 3e en 4e leerjaar van de U.L.O.-school overeenkomstig het bepaalde in de Artikelen 72 e.v. der Lager Onder wijswet 1920 ,de benoodigde gelden beschikbaar te stellen. Ingevolge het bepaalde in het 2e I'd van artikel 76 van genoemde wet, »an ieder ingezetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemd bo s'<m Gedeputeerde Staten van -"u-Holland in beroep komen, Schiedam, 12 Sept. 1946, De roode haan is wakker gewor den van het geloei van al die sirenes op Zaterdagmiddag. Evenmin als slapende honden moet je die beesten in hun slaap storen, want dan zijn ze voorloopig niet meer* rustig te' krygen. Maandag kraaide er een onder het uitslaan van veel rook in het pand aan den Rotterdamsche Dijk 184. De naam van de instru menten en kofferfabriek ,,A11 Wood" geheel van hout, was een slecht voorteeken. Het bedroog dezen keer, want de Magius-motorspuit behoef de slechts een tuinslang te leveren om het vuur te blusschen. Onder leiding van den commandant, ir. S. Moesker, werd het vuur, dat in den kelder brandde, snel gedoofd. Er bleek weer eens, dat de leiding van onze brandweer in goede handen is en dat ir. Moesker geen waterbal letten organiseert, als het met een straaltje ujj de waterleiding ook kan. De oorzaak van den brand is onbekend de schade was gering. Br was een gat in den vloer ge brand en enkele deuren waren ge. blakerd. Na een half uur kon alles inrukken, de Magirusladder was al eerder, direct na aankomst, wegge- bonjourd. De jeugd toonde veel be langstelling, de politie haar „mees. ter"-ijjke kwaliteiten. Het groote appèl der Kath. Actie aan Kath. Nederland voor een goede en zoo uitgebreid mogelijke militairen-zorg is alom met groote geestdrift ontvangen. Onder den ze gen van het Episcopaat cn met volle instemming van de legerleiding hebben de gezamenlijke kath. orga nisaties het Kath. Thuisfront tot een stichting geconsolideercj. Al het vele, dat thans reeds geschiedt wordt hierin samengebracht, het verschaft de middelen tot verdere ontwikkeling, ontwerpt plannen en brefcgt die ten uitvoer en leidt cen traal de gezamenlijk opgezette ac ties. Hier moeten allen, die werken voor leger en vloot, elkaarN vinden in het eene ideaal Reeds is opgericht een Centraal Bureau Katholiek Thuisfront" (Jan van Nassaustraat 7, 's Gravenhage, tel. 774996) dat beschikt over volle dige gegevens betreffende de ver. blijfplaatsen van militairen en aal moezeniers. Daar vertelt men U, waar het dringendst behoefte is aan militairen-tehuizen. Daar wTeet men, wat in elk der bestaande mili tairen-tehuizen het meest noodig is, zoodat men van daaruit de binnen komende utensilia, spelen, meubi lair enz. het best kan distribueeren. Daar verschaft men u de adressen van miltairen, die het slechtst be deeld zijn met goede lectuur Nog werkt de stichting niet op volle kracht, maar reeds stapelen de plannen zich op. De vorming van K.A.-kernen onder de katholieke militairen, het vormen van een ar senaal aan goede specifieke solda- ten-lectuur. Het inrichten van cur sussen. Het vormen van een goede dienst- en voorlichtingshulp aan de gezinnen* der mannen, die onder de wapenen zijn. Het opbouwen en in richten van tehuizen, waar de mili tairen goed ep gezellig hun vrijen tijd kunnen doorbrengen Het vormen van een veelzijdig arsenaal voor de aalmoezeniers in afgelegen plaat sen, waar geen militairen-tehuizen kunnen komen. Het is een kleine greep# Maar hy toont duidelijk aan, welke groote belangen er op het spel staan. Giften tot het bijeenbrengen van sen onmisbaar fonds kunnen reeds worden gestort op gironummer 248177 t.n. van mr. A. Diepenbrock, pr. Heemstede, of op het bankgiro van de Ned. Landbouwbank, Lange Vijverberg 16, den Haag. In beide gevallen met vermelding ,,Voor ka tholiek Thuisfront." deelde mede, dat men dezen keer ook de Middelbare- en Mulo-scholen in net bezoek had betrokken. Er was te weinig aesthetische en cultu- reele vorming op de scholen, en S. '45 zag het als haar taak het contact te leggen tusschen de jeugd en het werk van den schilder, om zoo de belangstelling voor 't mooie op te wekken en bezoek aan musea en tentoonstellingen tet bevorderen tot betere waardeering van den kunstschilder. De Commissie-Generaal voor Ned. Indië is heden om 16.32 uür (pl.tijd) op het vliegveld Kemajoran by Ba tavia aangekomen. De leden werden o.a. verwelkomd door dr. Van Mook, mr. P. J. Idenburg, Graaf van By- landt, den heer Buurman van Vree den, vice-admiraal Pinke en een aantal andere hooge officieren Voor leden en genoodigden van de Schiedamsche Kunstenaarsgemeen schap S. '45. hield de heer De Vries een lezing over Kunst". Het viel hem niet gemakkelijk, om een alom_ vattend inzicht te geven in het we zen van de kunst, maar hij werkte toch een aantal gedachten uit, wel ke voor artiest %en criticus van be. lang kunnen zijn by hun werk. Na een inleiding over de drie nauw verwante begrippen: de idee van de kunstschepping, 't kunstwerk op zich zelf en de kunstwaardee- ring van den toeschouwer, ging hy op elk van deze begrippen als zoo» •danig en in samenhang met elkaar nader in. Hy plaatste de nieuwe richting in de kunstphilosophie, die der phenomenologie, of leer van het uiterlyk verschynen, op den voor grond en kwam tot de conclusie, dat louter intuïtieve, dus subjectieve beoordeeling onjuist is. De voorzitter van de Kunstenaars gemeenschap, de heer C. P. Lampe, sprak er in zijn openingswoord zyn voldoening over uit, dat de tentoon» stelling zoo goed bézocht was. Hij ZWEMMEN Vallery verbetert record De Fransche zwemmer George Vallery verbeterde eergisteren het sedert vorig jaar op zyn naam staande Europeesche record 200 m. rugslag en bracht dit op 2 min. 25,5 sec. Een dag later, dus gisteren slaagde hij er in, nog 1/10 sec. van dezen tyd af te halen, zoo dat de Franschman thans Euro- peesch recordhouder op dezen af stand is met 2 min. 25,4 sec. OUD-MINISTERS ONDER SCHEIDEN By Kon. besluit zyn aan de vol gende oud-ministers onderscheidin gen verleend: groot-officier Oranje Nassau aan: prof. ir. W. Schermer- hornridder in de orde van den Ned. Leeuw aan prof. dr. J. E. de Quay, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, prof. dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, drs. J. H. Gispen, mr. H. A. M. Th, Kolfschoten, mr. J. Meynen, dr. J. H. van Royen, ir. Th. Ph. Tromp en ir. G. C. M. Wyffels In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Lucas betreffen- de *e.. bijzondere uitkeering aan onderwijzers, deelt minister Gielen mede, dat het daarbij gemaakte onderscheid tusschen niet en wel by het gezin inwonende ongehuwden met eenige kostwinners ook in het bezoldigingsbesluit wordt gemaakt. Onder gezin wordt uitsluitend ver staan het ouderlyk gezin. De vraag of zy die verlof ge nieten, al of niet met geheele of gedeeltelyke inhouding van salaris, voor de uitkeering in aanmerking komen, is in haar algemeenheid niet te beantwoorden. Geniet een onder wijzer ziekteverlof met gedeeltelijke inhouding van salaris, dan is het naar 's ministers oordeel rationeel, dat hij een gedeelte der uitkeering ontvangt. Indien een onderwyzer, om een ander voorbeeld te geven, verlof geniet met inhouding van zijn geheele salaris, omdat hy b.v. elders een betrekking bekleedt, dan is er geen reden hem in het genot der uitkeering te stellen. Voor tijdelijke onderwyzers ls als algemeene richtlyn bepaald, dat zij die voor 1 Juni 1946 in totaal drie maanden of langer werkzaam zyn geweest en ook na dien datum nog bij het onderwijs waren verbonden, voor de uitkeering in aanmerking komen. Het invasie-voorschot De heer v. Velthoven heeft tot de miisters van Binnenl. Zaken en van Onderwijs enkele vragen gericht be treffende het invasie-voorschot aan onderwijzers. Zoo vraagt hy of het geen onbillykheid is, dat dit voor schot niet wordt toegekend aan hen, die tusschen 1 September 1944 en 15 October 1945 op pensioen werden gesteld en eveneens aan de nabe staanden van hen, die in genoemde periode overleden, dat voorschot niet wordt uitgekeerd. En voorts, of eenzelfde onbillijkheid niet is ge legen in het feit, dat aan hen, die in dat tydvak van het onderwijs overgingen naar een andere betrek king in overheidsdienst, het voor schot evenmin wordt uitbetaald. Ook" vraagt hy of de ministers wil len onderzoeken of een en ander ook bij de andere categorieën van het overheidspersoneel zich voor doet. Wegens poging tot doodslag met voorbedachten rade stonden gisteren twee jongemannen uit Nieuw Lek- kerland en een vrouw uit Lekker» kerk. n.l. de 21-jarige J. S., de 20-j. A. den H. en de 34_jarige Clasina H-, gewezen huisvrouw van ien gymnastiekonderwijzer P. de J. voor de Rotterdamsche rechtbank terecht. De vrouw onderhield intieme re laties met S. en beraamde met beide jongemannen een plannetje om de J. uit den weg te ruimen. Den H zou voor zyn assistentie 500. ontvangen. In den avond van 24 April van dit jaar lokten de mannen den gymnas tiekonderwijzer in een roeibootje. Zy wisten, naar zij voorgaven, op de rivier een schipper, die lappen stof te koop had. Buiten het gezichtsbereik van den oever gekomen werd de J. plotseling door het tweetal met yzeren hamers op het hoofd geslagen. In de wor steling raakte de J. overhoord, naar het duo meende in bowusteloozen toestand. Verdrinken zou dus net gevolg wel zyn. Maar de J. had een harden schedel. Door het water knapte hy op en wist zwemmende £en wal te berei ken. waar men bem op het droge bracht. De twee jongemannen legden een volledige bekentenis $if. °°k de vrouw, die inmiddels van de J. ge scheiden is, gaf toe van het plan geweten te hebben. Tegen alle drie luidde de eisch: tien J88* gevangenisstraf, onder af trek van preventieve hechtenis „WELTEVREDEN" IN R'DAM AANGEKOMEN Woensdagmorgen is te Rotterdam aangekomen het m.s. t)WeltervTeden" van de Rotterdamsche Lloyd met 775 repatrieerenden uit Java aan boord. Het schip heeft Ugp!aata genomen la de Schiehaven langs de terreinen van de Lloyd. Om elf uur is de ontscheping be gonnen en men verwachtte, dat a'.le passagiers, onder wie zich heel wei nig zieken bavpnden, nog denzelfdea dag de plaats hunner bestemming zouden bereiken. O In het Carmelietenklooster te Hoogeveen (I)r.), viert p. Tarci- sius D, G. Hooyschuur. 26 Sept. De bevelhebber van de Amerikaan, sche bezettingstroepen in Oostenryk, generaal Mark Clark, verklaarde te genover journalisten: „De belangen der V. S. en die der sowjet-unie botsen in het centrum van Oostenryk tegen elkaar op. Ik ben van mee ning. dat wy tegenover de sowjet- unie voet by stuk moeten houden, omdat Europa reeds voldoende in de sowjet-invioedssfeer ligt. De Amerlkaansche bezettingszone in Qostenryk vormt een Amerikaansch bruggenhoofd in Europa en het zal er biyven, totdat wy het met de sowjet-unie eens zyn". Generaal Clark becritiseerde de houding der sowjet-unie, die door haar onverzoenlykheid de pogingen der Unrra, om voldoende hulp te verleenen en levensmiddelen naar Oostenryk te zenden, dwarsboomde. Hy legde den nadruk op den moeily- ken toestand van de stad Weenen, die dooy 70.OC man Russische troe pen ls omringd, terwyi daartegen over het aantal Amerikaansche troe pen'15.000, het nantal Britsche 30.""r> en het aantal Fransche troepen 15.000 man bedraagt. Clark zeide voorts, dat Oostenryk den stroom van vluchtelingen en verplaatste personen, die met onge veer 1.000 man per dag uit de sow- jet-zone vermeerderd werd, niet kon verwerken. 15. Spoedig kwamen Tobias en Bin- ky tot zich zelf. Er waren gelukkig geen nieuwe schatten achtergela ten, alleen, ja, die vreemde bood schap. „Wat zou dat he teekenen, Binky?" „Weet ik veel!" gromde deze, een beetje uit zyn humeur, dat hy zioh door een naar gezicht had laten bang maken. De trein had al een half uurtje gereden, zonder dat er iets gebeurd was en de twee vrienden waren in druk gesprek over de gebeurtenissen die ze meegemaakt hadden. Dit was' de oorzaak, dat ze niet merkten, dat de coupédeur zachtjes opengedaan werd en er een hand verscheen Maar Tobias zag het. „Stil"' flu Is I terde hij tegen Binky, „nu zal ik ze te pakken nemen," De hand ver scheen steeds verder door de nauwe opening en liet toen een briefje val len. Op dat moment sprong Tobias met een geweldigen sprong over eind en stormde op de deur af en trok hem met een triomfkreet open Onze Farysche correspondent seint ons d d gisteren Ter Farijsche vredesconferentie werd heden bekend, dat dr Eugenio Reale, de Italiaansche gezant te Warschau, die als raadsman aan de Italiaansche delegatie ter vredescon- ferentte was verbonden, als zoodanig ontslag heeft genomen. Reale, die communist is, was de man, op wiena initiatief Italië en Joego-Slawië di rect met elkaar zouden onderhande len, welk onderhandelen echter geea voortgang schijnt te hebben kunnen vinden door te zware eischen van Joego-Slavië Reale zou overigens niet uit naam der Italiaansche re geering onderhandeld hebben. Hier uit zou zyn ontslag wellicht zyn ta verklaren. WATERSTANDEN TE DORDRECHT Donderdag 19 September Ie hoog water 11.12, 2e .hoog water 23.47le laag water 5.41, 3a laag water 18.10.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3