G Stakingen om Indonesië MEER TROEPEN NOODIG IN INDONESIË SJAHRIR'S nieuwe KABINET De poliep van Unilever LEIDING K.V.P. ONGSLAGEN 68ste JAARGANG WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 No. 20121 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN min. jonkman spreekt AGITATORS, dienstweigeraars en STAKERS MOGEN ZICH BEZINNEN Voedsel en prijs NAAR DUURDER NIVEAU j Generaal Smuts komt 1 naar Nederland UITBREIDING VAN PARTIJBESTUUR SGHOENENBON OP NUMMER NUL TANDENBORSTELS OP DEN BON Mas Slamet niet naar Pangkal Pinang Amerikanen koopen op afbetaling REGEERING IS ONGERUST [VANGARMEN WORDEN AFGEKAPT De directie van Unilever heeft, De evacuatie Rijst voor de Molukken De wapenstilstands besprekingen. Kardinaal de Jong ontving onderscheiding j r 2 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS DT^ 5^®^ H. A PAALVAST MGR- DR- J-. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE en ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 F. WEEK m eeOTOct e"vvederom m geslaagd ®«van de bevolking zoover te krijgen dat het zich om zijn door scheeve en valsche voorstel lingen verontrusten geest in staking heeft begeven. Naar Russisch model, dat in alle landen wordt toegepast en onrust teweeg bréngt, terwijl de sovjet staat ziJn legermenschen er onder houdt en de gebieden van zijn in vloedssfeer terroriseert. Gaan de oogen van ons toch nuchter genoeg denkend volk dan - nooit open Wie de zaken omtrent Indonesië met verstand heeft gevolgd, niet aan de hand van de aartsoproenma- kers van ,,De "Waarheid" moet tot het klare besef komen, dat Neder land in Indonesië nog een taak heeft. Een afdoening van zaken, die misschien nog een aantal jaren in beslag kan nemen, maar in ieder geval een afdoening. Uit den vaak vemwerrenden stroom van berichten en beschou wingen na Japans capitulatie is echter ook wel zooveel komen vast ■te staan, dait Nederland met de zaken uiit handen te geven, zidh voor het wereldgeweten in ernstige •mate aan onverantwoordelijkheid zou schuldig maken èn tegenover de Indonesiërs en de daar nog aan wezige Nederlanders. Nederland heeft zich over zijn uiterst zware taak beraden en tot de maatregelen, die de Regeering voor de uitvoering van dien arbeid noodig acht. behoort mede het uit zenden van troepen. Dit uitzenden legt Nederlanders ongetwijfeld een ontzettend zware offervaardigheid op zoowel naar den mensch als financieel. Financieel zijn er met Indonesië vele honderden millioenen gemoeid; van de soldaten en marine-men- sdhen werden in hiun families, ge- .zinjjpn en betrekkingen vaak pijn lijke offers gevraagd. Dorus Rijkers was een held, om dat hij met inzet van zich zelf en met 'n vergeten van allen ter red ding van schipbreukelingen uittoog Indonesië moet ook zoo worden gered. De taken aldaar zijn nog van geweldigen omvang, geestelijk en materieel. Ernstige personen wauwelen in dit verband niet over steunaotie aan petroleumkapitalis- ten. De taak der troepen voor Indie Js er even goed een van redding als die van de luchtlandingstroepen in 1944 bij Arnhem. Nu zijn we er zelf bij betrokken. En nu laten zich vaders, moeders, echtgenooten, verloofden en solda ten verleiden hun gevoel ioor hun verstand te laten overheerschen De communisten maken zich van de gevoelens meester, misbruiken ze om een voorstelling van zaken te scheppen die daarop neerkomt, dat die goede arme inlanders wor den afgemaakt en dat de Neder- landsche mannen van leger en marine den dood worden ingejaagd. De reinste volksverdomiming. In» die oorlogsjaren hebben de Nederlan ders ja, niet allemaal een prachtige geestkracht getoond. Maar we zijn aardig bezig om onze sterkte en fierheid te verliezen, mede dank zij de Russische infil- Een goede en gave voorlichting kon den veelal jongen troepen een steun zijn. Hun werk in Indië zou voor hun later leven een stevig fundament kunnen zijn op grond van hun offervaardigheid, moed en gemeenschapszin van groot for maat. De groote zaak van Indonesië kan ons persoonlijk pijn doen, dioch de redding vraagt om groote maat regelen. Klein Nederland kan opnieuw grootsch werk doen. Doch de over Tie id. die bij dezen arbeid de leiding beeft, moet zich bij dezen arbeid niet voor de boenen laten loopen. Zij grijpe krachtig in tot misschien' niet direct begrepen heil van land genoot en Indonesiër. In verband met de moeilijkhedendie gerezen zijn bij de uitzending van Ned. troepen naar Indonesiëheeft Z.Exc. minister Jonkman Dinsdagavond voor den zender Hilversum een rede gehouden. Al maanden lang is er in ons vrije land in enkele kringen actie gevoerd tegen de zending van Ned. dienstplichtigen der koninklijke landmacht naar Indonesië, aldus spreker. Al maanden lang heersch- te er in breeder kring ongerustheid, of de regeeringspolitiek wel waar achtig het Indonesische conflict langs den weg- van vreedzaam over leg, niet door middel van een kolo nialen oorlog, wenschte op te los sen. Onlangs zijn zelfs een aantal dienstplichtingen niet tydig van in- scheningsverlof in hun garnizoenen teruggekeerd. En thans zijn eenige stakingen uitgebroken om te pro testeeren tegen het voortzetten van troepenverschepingen en tegen de Indonesische politiek van de regee ring in het algemeen. Dit alles berust op misverstand, ai is het niet onverklaarbaar in de verwarring van na den oorlog. Men strijdt voor vreedzaam overleg en overeenstemming tot beslechting van het Ned.-Indon. t geschil en men verzet zich tegen wapengeweld, dat het Indonesische vryheidsverlangen zou willen onderdrukken. Beide doelstellingen zyn echter evengoed die van de regeering. By de installatie van de commissie-ge neraal heeft laatstelyk de regeering dit nog eens uitdrukkelijk in een boodschap bevestigd. H. M. de Koningin heeft, door aan de eerste divisie en de met haar samen uitgaande bewa-kingsbatal- jons den naam van 7-December- divlsle, en -bataljons te verleenen, deze op wel zeer duidelijke wijze ge wezen op hun taak: de doeleinden van haar rede van 7 December 1942 te verwezeylylcen. En enkele weken geleden op 30 Augustus j.l. heeft de Eerste Ka mer onzer Staten-Generaal haar vertrouwen in het regeeringsbeleid uitgesproken door een motie, waarin opschorting der voorgenomen troe penverschepingen werd verzocht, te verwerpen met 39 tegen 4 stemmen. Blijkens de begroottag van het Landbouw-crisisfonds voor 1947 lig het in de bedoeling, zoodra de om standigheden zulks toelaten, voor de voedingsmiddelen prijzen te bere kenen, die overeenkomen met den kostprijs van het product. De mi nister acht het van belang, dat ge- streefd wordt naar verlaging van deze kosten, doch ontveinst zich niet, dat er factoren zijn, die het resultaat van dit streven in ongun_ stigen zin kunnen beïnvloeden. Hij is verder van oordeel, dat deze door berekening zal dienen te geschieden tot het peil, waarop de prijzen der producten, op langeren termijn be zien, zullen komen te liggen. Voors hands is echter dat peil nog niet met voldoende zekerheid vast te stellen. Rekening is nog gehouden met een matige subsidieering voor brood, vleesch en zuivelproducten. 2 Reuter meldt uit Parijsdat 2 1 generaal Jan Smuts t minister- 2 president van de Unie van Zuid- 2 S Afrika, voornemens is binnen- 2 kort een bezoek aan Nederland en België te brengen. Meer Ned. troepen zijn in Indo nesië dan ook noodig: Omdat elke regeering over een weermacht moet beschikken om het 8eza,ë der Over heid te schragen, en die weermacht in Indonesië na vertrek binnen kort van de Britsche en Br.-Ind. troepen ook al komt er een vol ledige samenwerking tot stand tus- schen de Ned. en de Ned.-Ind. weer macht en de geregelde troepen aan Indonesische zijde, nóg onvoldoende is om veiligheid en wet te waarbor- gen. Tienduizenden Nederlanders, hon derdduizenden Chineezen en millioe nen Indonesiërs verwachten, dat Nederland zijn taak in Indonesië zal blyven vervullen. Daarvoor is op 't oogenblik de hulp van Ned. troepen onmisbaar, ook al mochten de in gang zynde onderhandelingen ertoe leiden, het vuren te staken. Voordat in een nieuwe rechtsorde de Indone siërs, zoowel die staan aan de zyde van de republiek als die Malino hul digen, alsmede alle andere bevol kingsgroepen veiligheid en recht hebben herwonnen, hebben Nederl. troepen mede tot de schepping dier nieuwe rechtsorde bij te dragen, wellicht alleen al door het eenvou dige feit van hun aanwezigheid. Laten daarom wie actie voeren tegen deze regeeringwie in on gerustheid leven over haar be leidwie dienstweigeren, of sta ken, zich bezinnen. Mannendie ten onrechte nog niet zyt teruggekeerd van insche pingsverlof, meldt u alsnog in uw garnizoenen. Verwanten en vrienden van de ze dienstplichtig en9 maakt hun plichtsvervulling voor onze goede en rechtvaardige zaak niet ondra gelijk door hen te beklagentegen te houdenof te laten onderdui ken, als heerschte hier nog een Duitsche regeering. Stakershervat uw werk. Gij hebt den vredeswil van het Ned volk nog eens ten overvloede pe- vestigd, maar gij zijt te ver ge gaan: ook uw regeering wil vrede in overleg en overeenstemming met Indonesië. Het partijbestuur van de Katho lieke Volkspartij besloot in haar vergadering van Zaterdag 21 Sept aan den Partijraad voor te stellen in stede van een voorzitter een presidium van drie personen te be noemen. Elk der voorzitters zal met een belangrijk onderdeel der politie, ke leiding belast worden. Voorts is besloten aan den Par ty raad voor te stellen het Partijbe stuur uit te breiden met een land bouwdeskundige, een Indisch deskun dige en een vertegenwoordigster der vrouwen. i Mede op verzoek van de katholie ken in Indië zal een vertegenwoor diger der K V P zich ter plaatse op de hoogte stellen van het Indi sche probleem. Op het program staat de organi satie van een tweetal kaderdagen. die waarschijnlijk op 2 en 3 Novem ber gehouden zullen worden en waarin het Indonesische vraagstuk zal worden behandeld. In den loop van de maand October 1946 komen diegenen voor een schoenenbon in aanmerking, wier stamkaartnummer op het cijfer 0 (nul) eindigt, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Van April tot en met Augustus werden ca. 3,3 millioen schoenen bonnen uitgereikt. De schoenen productie kon tengevolge van den onregelmatigen aanvoer van over- leder met den verkoop niet geheel gelijken tred houden. De handels- en winkelvoorraden zijn daardoor geslonken. Teneinde deze voorraden op peil te brengen, zoodat het pu bliek weer een behoorlijke keuze kan worden gegarandeerd, zullen de plaatselijke distributiediensten pas na 12 October gelegenheid geven de bonnen onder overlegging van stam kaart met bijbehoorend inlegvel af te halen. Het Duitsche Herrenvolk was in het begin van 1945, zoover mef de .bescherming" van Nederland gevor derd, dat onze huishoudens in om standigheden verkeerden die veel ge lijkenis vertoonden met die van wijlen, de weduwe van Sarepta toen by haar de profeet Elias zoo'n beetje als on derduiker arriveerde In onze kasten waren ook slechts een beetje meel en al dan niet een kleine hoeveelheid olie. In de opeenvolgende jaren waren steeds meer artikelen ,,op den bonM gegaan of heelemaal uit de normale circulatie verdwenen t Thans werken we goddank weer andersom. Steeds meer artikelen komen, terug, telkens gaan weer goederen van den bon af. Al zijn we daarmee niet altijd onmiddellijk bonaf. Bij dit proces toonen we overigens weer echt, welke gewoonte-diertjes we eigenlijk zijn Wat hebben we niet op ,,de distributie" gescholden. En wat zouden we blij zijn, als we weer eens vrij en volgens eigen ver langens zouden kunnen koopen. Maar dat doen 'Jwe niet Distributie was noodzakelijk om een ordentelijke verdeeling van den geringen voorraad te verkrijgen. Wordt de distributie royaal, dan blijft men ook royaal koopen. Men kan t°°b geen bon laten verloopen. Men haalt en staat er nog voor in de rij der eerste hardloopiers Gaat een artikel van den bon af, dan kijkt men de goederen bijna "niet meer aan We zijn gevangenen geworden van den bon Wij leven onder de sugges tie van de distributie. Al wat op den bon is, willen we hebben of moe nen het noodig te hebben Als mor gen de regeering een bon aanwijst voor tandenborstels, staan we over morgen vooa* dat gebitsonderhoud- materiaal in de rij. Laten we ons zelf zijn. HENK VAN DER MAZE. De samenstelling van het nieuwe kabinet van Sjahrir is nu voltooid en zal ter bekrachtiging worden voorgelegd aan Soekamodaarna zullen de namen bekend gemaakt kunnen worden, zoo bericht Antara. Het kabinet hetwelk een „nationaal kabinet" is| heeft de goedkeuring van de politieke partijen Op de vraag, wat gebeurt, wan neer de komende Indonesisch-Ne- derlandsche besprekingen ln een impasse zullen geraken, antwoordde Sjahrir, dat deze aangelegenheid dan zeker een internationaal vraag stuk zou worden Zooals men weet, heeft de Indi sche regeering ook verschillende organisaties ultgerroodigd tot deel- Statistisch gesproken verdient de gemiddelde Amerikaan tegen woordig meer dan ooit te voren, maar aan den anderen kant leent hij ook meer en spaart hij minder. Gebaseerd op de cijfers voor het geheele land, kan de situatie onge veer als volgt omschreven worden: Credietrekeningen worden op het oogenblik kwistiger dan ooit te voren gebruikt- Op het oogenblik worden meer koopwaren, zooals automobielen, huishoudgoederen, radio's en der gelijke op afbetalingsvoorwaarden gekoott dan °P eenig tijdstip sinds 1942. Banken, credietmstellingen en dergelijke deelen mede, dat hun omzet weer tot op ongeveer het vooroorlogsche peil is hersteld. In de Ver. Staten wordt meer geld uitgegeven dan ooit te voren (de hooge vlucht van de goe derenverzendhuizen is er een voorbeeld van maar toen het inkomen van het land kleiner was, werd er meer gespaard. Zij die zulks niet willen gelooven, Het mag als algemeen bekend Worden verondersteld, dat Bever (Brothers en Unilever N.V. twee winkelmaatschappijen exploiteert, n.l. de N.V. Unie Winkel Maatschap PU met haar winkels over het ge heele land verspreid en de Albino maatschappy N.V., speciaal ge vestigd ln het Noorden en het Oos ten. Van de zijde van groot en klein handel ln levensmiddelen heeft men dit steeds ongaarne gezien, omdat men dit beschouwde als ongeoorloof de concurrentie. Men achtte het on juist, dat de Unilever, als fabrikant, door het explolteeren van eigen winkels haar afnemers, dat is den levensmiddelenhandel, beconcurreert. naar zU thans mededeelt, de juist heid van deze critiek erkend en daarom enkele maanden geleden be sloten alle 70 filialen der Albino maatschappij over te dragen aan particuliere ondernemers, waarbij eigen personeel bij de overdracht voorrang genoot. Deze liquidatie is thans practisch geëindigd. Thans heeft de directie besloten ook het laatste door haar geëxploi teerde grootwinkelbedijf, dat der N.V. Unie Winkel Maatschappij, te llquideeren op gelijke wijze als dit by de Albino maatschappij is geschied zoodat ook deze 130 Uniewinkels in paticuUere handen zullen overgaan. moeten maar eens naar de volgen de cijfers zien: In het derde kwartaal van dit jaar zal het nationale inkomen uit hoofde van loonen, winsten, divi denden, huren en dergelijke naar raming ongeveer 168 milliard groot zijn, hetgeen een record vormt. Alle soorten consumentencrediet tezamen bevinden zich nog bij lange na niet op het peil van 1941, toen de fiksche som van 10 mil liard uitstond. Maar in Juni van dit jaar was dit crediet alweer ge stegen tot in totaal $7.795.000.000. Volgens de waarnemers heeft sinds Juni alweer een verdere uit breiding plaats gehad. Deze tendens bevalt de regeering niet en minder dan een maand ge léden heeft zij dan ook maatregelen genomen om hieraan paal en perk te stellen. (A.P.) neming aan de komende conferentia te Pangkal Pinang. De Democratische Bond wees daarop als zijn vertegenwoordiger aan mr Mas Slamet Deze verklaar de zich bereid de benoeming te aan vaarden, doch behield zich voor zijn eigen persoonlijke meening ter con ferentie tot uiting te brengen. De bond deed van een en ander mededeeling aan de Indische regee ring Deze maakte daarop bezwaar, omdat zij een vertegenwoordiger van den Bond had gevraagd, die dus ook het standpunt van den bond zou verdedigen op de conferentie, het geen met dr Slamet niet het geval zou zfln. Om die reden heeft zij dan ook de afvaardiging van dezen af gewezen. In den avond van 20 September zullen 1000 geïnterneerden en geal lieerde krijgsgevangenen naar Ba tavia vertrekken Volgens Antara heeft Sjahrir in beginsel toegestemd een paar dui zend ton rijst te zenden naar da met hongernood bedreigde Moluk ken. Van bevoegde zyde wordt verno men, dat de wapenstilstandsbespre. kingen op 26 Sept. a.s., na den terugkeer der republikeinsche afge vaardigden uit Djogjakarta hervat zullen worden. Gistermiddag heeft mr. Van, Maarseveen aan Z. E. Kardinaal de Jong de hem verleende hooge onderscheiding van grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw uitgereikt. •nN o v ss&ss V o OoK rond den zoo fet-omstreden Monte Cassino met het beroemde Be. nedictynen-Klooster op den top, herneemt het leven zijn rechten. D« puinen zyn opgeruimd en met den bouw van nieuwe woningen ie men arUk bezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1