Twee hoopgevende feiten Spelling tijdelijk gestrand DADER DE KERKVERVOLGING IN JOEGO-SLAVIE de Onbekende DE DÜB6ELGANGER. Vijf tegen één WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 j PEN ACCOORD VAN BRIT EN RUS Stalins vredelievende woorden Lichting 1944 wordt gekeurd Fortuin rolde voor zijn voeten Oceaanvliegtuig vernield tN DE TWEEDE KAMER Ook in zone van Juïiscli Venetië reeds begonnen Vaststelling bij wet of bestuursmaatregel w. Praetiseh onopgemerkt heeft zich Vrijdag j l. een ontwikkeling in Duitschland voltrokken, welke voor de interzonale samenwerking tassehen de bezettende moigendhe- iden van groote en bevredigende Waarde kan zijn. Dien dag werd n-1. bekend gemaakt, dal de sinds «enigen tijd tusschen de Engel- edhen en de Russen gevoerde eco nomische besprekingen tot het resultaat hadden geleid, dat aan zienlijke hoeveelheden" ijzer en Staal uiit die Briteche zone uitge wisseld zullen wordlen tegen graan en huisfonandkolen uit de Russi sche zone- Vrijdag kwam reeds een lading kolen te Berlijn aan. wat het Engelsohe transportpro bleem aanmerkelijk verlicht, aan gezien tot dusverre alle kolen voor Berlijn uit het Roergebied moesten Worden aangevoerd. Deze overeenkomst, welke, zoo als na de economische aaneensiui- löng der Angelsaksische zones lo gisch is, de volledige instemming der Amerikanen heeft, krijgt voor al haar beteekenis door bet tert, dat de interzonale economische barrières nu ook aan den Russi sch en kant zijn doorbroken. Waar. schijniljjk zullen de Engelschen zich daarover nog meer verheugen dan over de eiraaelrfk verkregen leven sbelangrijke goederen uit de Russische zone. Natuurlijk beteekent dit ace oord op zich nog niet, dat de Russen reeds bereid zijn zich aan te slui- ten bij de economische unie van de Engelsche en Amerikaansche zones, maar men mag er toch een aanwijzing in zien, dat zij die unie beschouwen als een gegeven, dat «riet verwaarloosd kan wonden. Vreesde men reeds, dat de iin het efgeloopen jaar geschapen toe stand permanent zou worden, nu ds ten minste gebleken, dat de Russen ook een open oog kunnen hebben voor de noodzakelijkheden eener ontwikkeling, waarin op den duur de keuze tusschen vredelie vende samenwerking of zich steeds toespitsende tegenstellingen enoet worden gedaan. Hiermede is een eerste stap ge daan op den weg van een moge lijke toenadering tusschen West en Oost. Mogelijk heeft de straffe Amerikaansche politiek van Byr nes tot di-t succes bijgedragen, «naar het is ook allerminst onwaar BehijnJijk, dat Stalin persoonlijk in Ruslands burterolandsehe poiitiek heeft ingegrepen, en dat de reis van Molotoff naar Moskou van twee weken geleden een diepere beteekenis heeft gekregen, dan men op grond van de zichtbare gegevens tot dusverre mocht eon- cduideeren. In die richting wijst ook het in terview, dat Stalin aan Alexander Weth Van de „London Sunday Times" beeft verleend, en waarin de meest geruststellende verkla ring, niet alleen voor het Westen, maar evenzeer voor het Russische volk zelf wei is. dat hij niet in werkelijk oorlogsgevaar geloofde. Daarnaast was zijn uitspraak, dat h'j in de mogelijkheid van een vriendschappelijke en duurzame samenwerking van de Sovjet-Unie en de Westelijke democratieën ge loofde. van veel dieper ingrijpende beteek mis. In Amerika ziet men daarin, o.i. volkomen terecht, een voorbode van een Russische po ging om tot internationale toena dering en samenwerking te ko men; men meent echter, dat het initiatief geheel aan Rusland moet worden gelaten, een standpunt, dat president Truman de vorige week reeds tegenover Wallace in nam door dezen te verzoeken ont slag te nemen- In Washington is men overtuigd," daj de V- St. alles hebben gedaan wat Rusland tot vredelievende besprekingen zou kunnen nopen, en men is zeer vol daan over Stalins verklaring, welke als een gunstige reactie op Amerika's pogingen wordt be schouwd. Men behoeft niet blind te zijn voor de moeilijkheden, welke op dien weg naar den vrede nog hoog opgestapeld liggen. Maar het is verheugend, dat Moskou de ware strekking van Wallace's rede heeft ingezien: dat de vredeseischen van het Westen niet onvereenigbaar behoeven te zijn met de essentieele Russische strevingen. Dat Stalin daarbij het Duitsche probleem in het centrum van zijn verklaring plaatste, wettigt eenig vertrouwen, dat als straks het vredesverdrag met Duitschland aan de orde komt, een nieuwe basis voor een ge zonde Europeesche politiek kan worden gelegd. Overwogen wordt de ïielitingen, die tengevolge van de bezetting zyn overgeslagen bij de oproeping tot dienstplicht eerlang te registreeren en althans de lichting 1914 ook te keuren. Dit laatste echter niet met de bedoeling om de geheele lichting In dienst te stellen, maar wel om een deel ervan te bestemmen voor bepaalde diensten, waaroor de jaarlyksche lichtingen tot dusver niet genoeg personeel opleveren. Een 63-jarige Zuid-Afrikaansche diamantdelver hield een oogje op het werk op zijn claim jn de diamant velden van Barkly-West in de Kaap provincie. toen een diamant van 105 karaat voor zijn voeten rolde Dat vond hij voldoende voor één dag en hij holde naar huis om zijn gezin deelgenoot te maken van zijn geluk. Twee dagen later verkocht hij de diamant voor 50.000 dollar! Een groote „Constellation" van de „Fan American Airways", met 26 passagiers aan boord, is op de route New YorkLissabon bij lan ding op het Iersche vliegveld Shan non aan de achterzijde gebroken. Een vrouwelijke passagier is naar het hospitaal vervoerd, de overige inzittenden bleven ongedeerd. Het vliegtuig wordt als geheel verloren beschouwd. Tot resultaat heeft het debat In de Tweede Kamer over de in voering van een officieele schryfwyze der Ned. taal Dinsdag niet geleid Wel leek het, dat minister Gieien, die de bezwaren der\ tegenstanders van de oplossing, door hem aan de hand gedaan, onderschatte, toch al aanstonds den buit binnen zou krijgen; maar vlak vóór de stemming kwam dr. Lucas <K.V.P.) met een amen dement, dat den bewindsman evengoed als de Kamer verraste en verdere behandeling van het ontwerp onmogelijk maakte Zjj zal nu Woensdagmiddag worden voortgezet. Mgr. Antonio Santin, bisschop van Triest en Capodlstria, deelde Zaterdag mede, dat in de afge- loopen tien dagen vijf katholieke priesters wegens de godsdienst vervolgingen in zöne-B (het ge deelte van Julisch Venetië, dat door JoeffO-Slaviü ls bezet) zijn moeten vluchten. De priesters hebben hun {oevfucht gezocht in Triest. De bisschop zei, volgens „Ass. Press", dat in zöne-B een anti katholieke campagne gaande is. Hat begon op 11 September met de weg voering van pater Bonifacio Fran cesco, een van de twee pastoors.van Villa Gardossi. Volgens een ooggetuige werd pater Francesco door zes Joego-Slavische soldaten en een officier op een landweg uit een hinderlaag over vallen en met een vrachtauto weg gevoerd. Sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. De broer van pater Francesco, die voort durend informaties trachtte in te winnen, werd op zijn beurt ge arresteerd. De bisschop zei nog, dat noch pater Francesco noch de vijf be dreigde priesters ooit met de Duit- schers hadden samengewerkt. De 32-jarige pater Francesco is den geheelen oorlog in Italië geweest en onlangs pastoor van Villa Gardossi geworden. Hij heeft zelfs geen Duit- schers gezien. Het diocees Triest en Capodistria is vrijwel geheel in zöne-B gelegen. De bisschop deelde mede, dat hij desondanks in de laatste drie maan den niet in staat is geweest, aan de andere zijde van de Morganlijn een van zijn parochies te bezoeken, daar de Joego-Slavische autoriteiten hem officieel hebben medegedeeld, dat zj} geen verantwoordelijkheid voor iijn veiligheid willen aanvaarden. De gelijkgeschakelde bladen in Belgrado eo Zagreb er) de dito pro vinciale pers van Kroatië zijn een stemmig een wilde campagne begon nen tegen den aartsbisschop Aloy. sius Stepinac, dezer dagen op last van de regeering gevangen genomen en voor het eerst sedert diens ar restatie wordt nu de katholieke kerk in haar geheel aangevallen. „Zij tracht het regime te ondermijnen" luidt de beschuldiging, ,,en de kloos ters en parochies zijn centra van ter reur!" Een dergelijke eensluidende pers campagne pleegt de voorbode te zijn van nieuwe maatregelen en te duchten is het dus, dat de reeds felle geloofsvervolging in het land van Tito eerlang zal uitgroeien tot een razende anti-katholieke terreur. Uit de discussies, die voorafge gaan waren, bleek wel dat de Kamer maar weinig geestdriftig gestemd was over de nieuwe schrijf wijze. die op het punt staat officieel te worden erkend. Hoofdzaak voor verreweg de meeste Kamerleden is, dat er aan den huidigen chaos een einde komt en de lang verheide een- heifl op spellinggebied hier en met België eindelijk haar beslag krijgt. Tientallen jaren toch is er bij her. haling in de Kamers over dit onder werp van gedachten gewisseld en sinds in 1934 de motie-Tilanus werd aangenomen, waardoor de spelling Marchant werd afgewezen. die echter latigs een achterdeurtje via de examens-peiling toch werd inge voerd is de wanorde ten top ge voerd. daar wat de school moest onderwijzen, door de practyk (zelfs van regeeringswege) niet werd aan vaard. Toch nu alle Nederlanders van 25—30 jaar in die spelling zijn op geleid, voelt oud-minister Terpstra <A.R,( er niets voor, de klok terug te zetten en zal de beer Tilanus (OH.) vóór het ontwerp stemmen ter wille van de orde." Met mevr. Fortanier—de Wit (P.v.d.VJ heeft iotussehen dr. Lucas. die overigens evenals eerst genoemde. de zaak zelf van harte toejuicht bezwaar tegen den modus quo". Hij ziet in 1% eeuw drie spel lingen van onze taal (anders dan in het buitenland) en vreest dat dit element van in constantheid zich zal blijven doen gelden, wannéér de bemoeienis met de taal uitsluitend in handen wordt gelegd van een vaste commissie in samenwerking met den minister en aldus onttrok ken wordt aan de Kamers. Op deze bedenking ging de mi nister bij zijn antwoord niet zoo danig in dat het de bezwaarden kon bevredigen en zoo ontstond de impasse, dat dr. Lucas die blijk baar vergeefs getracht had te vorer. Z. Exc. met zijn plannen in kennis te stellen te elfder ure zijn amen dement indiende? bedoelende: Ie. de invoering van de nieuwe schrijfwijze niet bij K.B., zooals voorgesteld, maar by een wet te regel©152e aan de vaste commissie het recht te ont nemen op eigen gelegenheid voor stellen te doen en haar dus een louter adviseerend karakter te geven Uit 't antwoord van den bewinds man stippen wij. nog aan: het is niet juist deze nieuwe spelling de ver eenvoudigde" te noemen. welke 21 Bij het zien van dit vijftal hervond Tobias onmiddellijk zijn kalmte. Hij had hier per slot van rekening met menschelijke tegen standers te doen. die hit zien kon en hij was niet voor een kieintje vervaard Voor hij echter een woord ter verheldering van den toestand had kunnen uiten, sprong het vijftal als door één macht ge dreven op hem toe schoten hun revolvers af. zoodat Tobias de ko gels om de ooren suisden en gre pen hem beet. Met een ruk be vrijdde Tobias zich weer en gaf den voorsten aanvaller een geweldigen stomp, waardoor deze verschrikt achteruit deinsde en Tobias een beetje lucht gaf om een tweeden een slag toe te dienen, dien hu voorloopig niet zou vergeten indertijd door KoUewijn is gepous seerd het accoord door de Ned.- Belgische commissie bereikt, is in derdaad een compromis (de Kolle- wijners hebben lik en ies laten vallen, de Belgen zagen af van ge lijkschakeling van ei en ij, au en ou); en het werd volstrekt niet aan do Belgen opgedrongen, maar aange nomen door allen met aanteekening van één der leden, dat hij zich niet met het geheel kon vereenigenom geen dwang op te leggen wordt de buigings-n facultatief gesteld maar voor zoover het in de macht van den minister ligt. zal zij om hals wor den gébracht; het pas opgekomen verzet In Belgische kringen is te wijten aan het lang uitblijven van een beslissing in Nederland; voor taalverarming vreest de bewindsman niet (Z Exc. spotte wat met een zin uit een nog niet zoo oud taal boekje; maar dat de taai-moeilijk heden in dien zin vervat met dit ontwerp ook maar in meerderheid geëlimineerd zullen worden, gelooft hij toch'zeker zelf niet?) doch naar zijn overtuiging komt er nu tijd vrij voor beter taalonderwijs, waaraan ook meer uren zullen besteed worden en waarvan de inhoud meer zal bij dragen tot vorming van den geest en tot grooter waardeering van dit nationaal bezit. Bezoldiging rechterlijke macht. In het begin der vergadering waren enkele minder sprekensstof opleverende ontwerpen afgehandeld: een tot afschaffing; van bezettings- regelingen inzake pensioen, waarbij minister Beel toezegde dat van nu af alle maatregelen inzake bezet tingsrecht aan de betrokken Staats commissie ter beoordeeling zullen worden voorgelegdeen tot natura lisatie van in het buitenland woon achtige staatloozen, welken hun verloren Nederlanderschap wordt teruggegeven en ten slotte het ont werp, waarbij een voorloopige her ziening van de bezoldiging der rech terlijke macht wordt voorgesteld. Deze aangelegenheid blijkt al een jaar slapend en reeds is een kleine werkeómmissie voor een definitieve regeling der salarieering aan den slag gegaan, Inmiddels heeft de mi nister op de beslissing der Staten- Generaal vooruitloopend de be trokkenen alvast met een voorschot verblijd. Met dit laatste gingen de leden der volksvertegenwoordiging blijkbaar accoord want de vi[£ woordvoerders bij deze hoogst sim. pele zaak brachten allerlei andere kwesties op het tapijt (want met het ontwerp kon ieder zich vereenigen) meer in het bijzonder de vraag of ook de vrouw rnr niet eens aan de beurt kan komen om op het rechter lijk gestoelte te gaan zitten. De 'minister heeft geen definitief inzicht in de kwestie. Z. Exc. wees op het bij de vrouw sterker ontwikkelde gevoelsleven; voor het ambt van kinderrechter is zij daarom bij uit stek geschikt De onafzetbaarheid van den rechten-brengt ten aanzien van deze laatste functie geen be zwaar mee. wat wel geldt bij de strafrechtspraak voor vrouwen die in het huwelijk treden. Troepen naar Indië Aan het slot der vergadering werd den communist Wagenaar verlof verleend -Woensdag de regeering te interpelleeren over de relletjes die zich bij de inscheping van troepen voor Indië hebben voorgedaan. - L H. Minister Ringers kan wegens on gesteldheid gedurende eenigen tijd zijn ambt niet waarnemen Minister Vos zal als minister van Openbare Werken en Wederopbouw a.i op treden Ja. Vertel hem wat er gebeurd te en vraag hem, terstond te ko men. Gebruik de telefoon in de ka mer hiernaast maar even. Zoodra ze hem het nummer hoor de aanvragen, liet ze zich uit bed glijden „en sloeg een peignoir om, Een handdoek grijpend, wreef zij de koperen roe aan het voeteinde van liet bed, de deurknop en de hand. vaten van de laden en alle hout- Werk, dat kon zijn aangeraakt, «nel af. Den handdoek hing zij nauwkeu rig terug op de plaats, waar ze hem genomen had. Zij begon het gewel dige observatie-vermogen van den Inspecteur zoo'n beetje te kennen en liep toen, een beetje onzeker nog, maar de zitkamer .Op dat oogenblik kwam ook Reynolds van zijn on derzoek in de hall, terug. 1Geen succes gehad, zei hij in lantwoord op Spencer's vragenden buk. Hoe iaat is het, Dick? vroeg Laureen. 2e was in een diepen arm- «tpel gaan zitten, haar kin in haar hand rustend, zoodat haar keel ver borgen was, Tien minuten vóór half elf, en zachtjes voegde hij er bij: Lans. •örg ia onderweg, dus kop op! Zij glimlachte dankbaar, toen Rey nolds snel opkeek van een briefje, dat hij zat te schrijven. Hebt u getelefoneerd, mr. Spencer? vroeg de detective vrien delijk. Spencer slikte een onvriendelijk antwoord in en knikte. H'm. Reynolds wierp een on derzoekenden bftc op den jongeman en richtte zich dan tot Laureen. Vertelt u mij als 't u blieft' al les, wat u omtrent dezen aanslag bekend, is, zei hij kort. Het meisje bloosde om zijn toon. Er valt weinig te vertellen. Ik sliep eï schor k wakker bij het hoo- ren van een flauw geluid. Ik meen, dat ik een heel flauwen lichtschijn in mijn kamer zag .Ontsteld belde ik, waarschijnlijk nog maar half wakker, denkend, dat ik door iets gesmoord werd. Ik heb niemand ge zien. En het volgende oogenblik hadden u en mr. Spencer mijn deur ingetrapt. Dat is alles. Hoe kwam u hier? Toen wij beneden in de hall kwamen, ging er een bel, verklaar de Reynolds. De portier zei, dat die uit uw kamer was. Toen wij uw deur bereikten, gilde u. Niet we tend, dat de deur van de zitkamer niet was afgesloten, forceerden wij de uwe. Wie was uw aanvaller? snauwde hij. Hoe kan ik dat weten, wan neer ik hem niet gezien heb? ant woordde Laureen. Is er iets gestolen^. Zoo ver ik kan nagaan, niet. Mijn geld en juweelen zijn zeker veilig .Ik heb juist gekeken. De man, die uw kamer door zocht en u heeft aangevallen, loerde niet op geld of juweelen, miss «Lau reen. Hadt u waardevolle papieren of documenten? Haar grijze oogen werden grooter en haar adem ging onregelmatig. Neen, antwoordde zij. Waarom vraagt u dat? Omdat de man, die hier van avond is binnengedrongen, zonder eenigen twijfel dezelfde is, die uw flat zoo overhoop heeft gehaald- zei de detective nadrukkelijk. De zelfde man zijn stem werd nog ernstiger die vanavond in mr. Specer's atelier is binnengedrongen en die daar, na een wild «n vruch_ teloos onderzoek, uw portret in flarden gereten heeft. Wat zoekt hij? vroeg de detective bevelend. Spencer schoof onrustig heen en weer. maar de detective zei snel Ik kap geen interruptie toe staan, mr. Spencer. Er is in deze zaak al veel te veel verzwegen. Ik wil nu de waarheid weten. Beant woord mijn vraag, Miss Laureen. Wat zoekt die man? Laureen staarde hem hulpeloos aan, terwijl haar uitgedroogde lip pen niet in staat waren, eenig ge. luid voort te brengen. Spencer gaf haar vlug een glas water. Terwijl zij dit aannam, liet haar hand haar kin los. Met één stap had de detective haar bereikt en staardehij naar de vuurroode, j veelzeggende sporen op haar blan- j ke keel. U zoudt dus zelfs den man willen beschermen, die geprobeerd heeft, u te wurgen, zei Reynolds ernstig Bedenk, dat die man wanhopig is. Denk eens aanEerst sloeg hij uw meubelen kort en klein, ln zijn verlangen om iets tej einden, Vanmorgen werd uw vrien. dftn, Lady Avioe Garth, gewond door een schot, dat ongetwijfeld voor u bedoeld was, zooals u per ongeluk zelf hebt toegegeven. Van avond heeft die man mr Spencer's atelier overhoop gehaald, nadat u daar vanmiddag, geweest waart en daar dus verborgen kon hebben, wat hij zoekt. Het vernielde schil, derij bracht mij op het idee, dat u in ernstig gevaar kon verkeeren. Het meisje sloeg haar oogen op en keek den inspecteur met vasten blik aan. Hij moet gek zijn, antwoordde zij kalm Hoe kan ik met eenige mogelijkheid weten, wat hij wil? misschien zal hij mij, nu hij op alle mogelijke plaatsen naar zijn denk- beeldigen schat beeft gezocht, een beetje rust gunnen. Hebt u iets op uw bank ge deponeerd? Neen, zei ze zenuwachtig. Daar heb ik geen tijd voor gehad, zelfs al had ik er aan gedacht. Dan blijft er nog maar één bergplaats over, miss Laureen. Het. gelaat van den inspecteur stond grimmig en onmeedoogend. Verrast sloeg zij haar oogen op, Waax? -*■ De kleedkamers in den Schouw burg. Haar gelaat werd spookachtig bleek, terwijl haar geheele lichaam leek te verstijven. Daar zal hij misschien zijn volgende onderzoek instellen, ver volgde Reynolds. Miss Laureen, voor de laatste maalwaar hebt u het ding verhoren, dat deze man, zoekt? En wat is het? Terwijl hij sprak, zag Reynolds als in een flits veel van de losse schakels in elkaar passen en daarom gaf *ij nauwelijks acht op het ge fluisterde antwoord van het meisje: Ik weet niet, wat u bfcdoelt. Hij had nu jets meer dan haar ontkenningen. Dit ding zou net niet die enveloppe zijn. in de hall van de flat aan Valerie Baird ver zonden en later door Laureen in vermomming afgehaald en waarschijnlijk ergens in den schouwburg verborgen? Nog verder terugdenkend, zag hij de mogelijkheid, dat Laureen dit pakje Zondagavond uit den zak van den doode gehaald kon hebben. En had de doode, als vrouw ge kleed, het tevoren van Lansberg ontvangen? Met ander-woorden: had Delmond, in vrouwenkleeren, dit pakje jaren geleden voor alle zekerheid aan Lansberg in bewa. ring gegeven? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2