Slotakte te Neurenberg 160 Holbewoners in Nijmegen VREDELIEVENDE woorden van STAT,IN SPOED ter vredesconferentie WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946 PAGINA 4 WEDEROPBOUW IN 'T ZUIDEN De sovjet-politiek inzake Duitschland EINDSTEMMING VOOR 15 OCTOBER N6DERL.—BELGISCH GRENSVERKEER Veiligheidsraad verwerpt Rdssisch voorstel Verzorgster der Prinsessen gaat heen KATHOLIEKE ARTISTEN- ORGANISATIE m V. S. EN RUSLAND zoeken economisch contact Duitsche autoriteiten tot bijwoning uitgenoodigd MEER KOFFIE EN EXTRA SUIKER NIEUWE FRANSCHE GRONDWET Werk stokt in Constituante De schuld, die wij hebben tegenover al deze getroffenen is zéér groot. Goed, goedkoop en zuinig lichl voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedko"" voör Enkele meters onder den grond, in een gras-overgroeiden bunker, waar nooit daglicht komt en waar de „frissche' Uucht de holen en gangen slechts bereikt via enkele onvoldoende functioneevende ventilatoren, leven momen teel nog menschen. Het is er warm, de bedompte Warmte van walmende petroleum- toestellen, efensluchtjes, drogend Waschgoed en de reuk van men schen, die dicht opeen leven en wei nig buiten komen. Wanneer men er een half uur met de bewoners heeft gepraat „wor den we weer maar 'ns bekeken, meneer?" klimt men de steenen trappen op, blij te kunnen ontsnap pen naar de open lucht. Het laatste wat wij hooren, Zijn de gedempter klinkende stemmen van een paar kleine kinderen, die er in den dompigen gangen-doolhof onder het steeds brandend electrisch licht spelen en den helderen dag reeds schuwen, na maanden en maanden dit bleeke holenbestaan te hebben geleid En in dat zelfde Nijmegen, waar deze bunker ligt, zijn er nog ge zinnen, die by „Huisvesting" ko men en vragen: „Mag ik in den bunker Het resultaat van dit bezoek, de heele wederopbouwtoumée, die ons aanleiding gaf tot deze artikelen reeks, heeft ons inderdaad wjl zeggen dit met spijt voorloopig van ons optimisme genezen: Er is, wij herhalen het hier nog maals: voor eenige zelfgenoegza me tevredenheid over bereikte re sultaten bü het oplossen van Ne derlands grootste en primaire pro bleem nog absoluut geen reden. Nymegen telt op dit oogenblik nog 227 gezinnen, die, zooals de Nymeeg- ■che wethouder van sociale zaken, mr. J. J. de Haas het uitdrukte „volkomen ontoelaatbaar gehuisvest zijn." 160 personen leven er nog in bun kers, 200 in vluchtelingenoorden, tal- loozen leven opgepakt in ruimten, die èn moreel èn hygiënisch zelfs aan geen enkelen minimumeisch vol doen. Twee gezinnen van elk 7 perso nen slapen, eten en leven in een ruimte van 4 kamertjes met een kleine keuken: oudste kind 18, ge zinsvermeerdering aanstaande, de vader slaapt al weken in een stoel. Elders slapen kinderen op de trap. Weer ergens anders slapen oudere jongens en meisjes in smalle een persoonsbedden, en een vader en moeder met drie kinderen hebben met moeitje een kamertje in een lo gement kunnen krijgen, echter al leen. voor 's nachts. Overdag? De straat op Bijna 20.000 huizen, d.i. 51,7 pCt. in het verwoeste Nijmegen, worden dubbel bewoond, ongeveer 18.000 personen wonen in, en al deze ge gevens zijn niet eens volledig, de cijfers meestal nog geflatteerd In al de getroffen gebieden van het Zuiden, in het puin van Ede en Arnhem, in de ruïnes van Susteren. en Steenbergen, leven duizenden landgenooten momenteel, nu de der de winter na de bevrijding van het Zuiden voor de deur staat, onder omstandigheden, die men zich el ders nauwelijks kan voorstellen. Nederlanders, voor den oorlog welgesteld, veelal in het bezit van een eigen huis en een degelijken inboedel, verloren alles en werden puinparia's, gebukt onder de enorme finaneieele lasten van den weder opbouw; zij dreigen langzaam te verpauperen achter cellophaanpa- pier en planken-ramen en onder een dak, dat nog steeds niet regendicht is. Leuzen als: „er zit schot inver brokkelen hier, onder de harde wer kelijkheid tot dezelfde hoonende waardeloosheid van zooveel andere theorieën, maar dagelijks wordt het gevaar grooter, dat het vertrouwen onherstelbaar geschokt zal worden. Deze „geestelijke" scha- •e zou wel eens veel ernstiger kun nen blijken dan alle materieele nood en een opmerking.' die in al de ge sprekken met getroffenen terug keerde: „ze hébben beloofd, dat voor den winter tenminste de ere- peergevallen uit den weg zullen zijn, maar hou ze daar bi Den Haag ook aan d'r woord!.'" is van een sombere symboliek. Wij beweerden in ons vorig ar tikel, dat de mensch altijd nog be fcngrijker was dan het materiaal, wij spraken over ongeïnteresseerden bureaustijl en over koude namen Jan allerlei instanties, die de Chris- lelyke caritas moesten vervangen. Wil vroegen om „menschen" niet om „instanties", maar degenen, die zich m de handen wreven over dien „lek- Keren veeg" aan den wederopbouw- ftmbtenaar, mogen weten, dat de problemen van het verwoeste Zuiden zoo diep in de totale Nederlandsehe gemeenschap ingrijpen, dat niemand zich de luxe kan permitteeren ook maar een oogenblik te verslappen* dat elke a-sociale daad, elk 'gemis aan goeden wil en elk verzuim op geheel Nederland terugslaan, maar dubbel hard op de getrof fen gebieden, die door hun zware offers dubbel de zegeningen van een nationale eensgezindheid verdienen. Laat de verzuurde alleenwonende dame, die haar kapitaal huis toch vooral met niemand deelen wil om dat het zoo lastig is, één dag in de ounkers gaan wonen. Laat de hoteleigenaar in het Noorden, die enkele muren in zijn luxe-bar verving door geweldige spiegelwanden van geslepen en ge- etst glag één dag verblijven in den schemer van cellophaan papier, planken-ruiten en bovenlichten ter grootte van een zakspiegeltje. laat. de ambtenaar zijn formulie ren-droom verbreken en laat hem één dag de hulpeloosheid ervaren van honderden, die niet onder sub a- tot en met -q leven, maar onder lekkende daken en rottende zolder planken, laat „Den Haag" tot en met de hoogste instantie, brieven van bur gemeesters uit de getroffen gemeen ten niet ter zijde leggen, wanneer deze tot driemaal toe waarschuwen. I dat geknoei niet uit kan blijven, koop en zuinig licht vöor Tedereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ied Reel.. maar laat men dezen burgemeesters tenminste antwoord geven. Ja, laat heel Nederland ant woord geven Want de schuld, die wü hebben tegenover al deze getroffenen, Is zeer groot en nog steeds schieten wü aanmerkelijk te kort Nu, vlak voor den derden win terJ. W. H. Radio Moskou heeft bekend ge- maakt, dat Stalin een aantal vra gen heeft beantwoord, welke hem door Alexander Weth, correspon dent van de „London Sunday Times" zyn gesteld. De uitzending, die te Londen werd beluisterd, was in de Rus sische taal. De eerste vraag luidde: .Bestaat er volgens u werkelijk dat' gevaar voor een nieuwen oorlog, waarover op het oogenblik in de geheele we reld zooveel onverantwoordelijk gepraat in omloop is?" Stalins antwoord luidde: ,,Ik geloof niet in werkelijk oorlogs gevaar". Éen volgende vraag van Alexan der Werth was: .Gelooft u. dat Engeland en de Vereenigde Staten bewust een kapitalistische omsinge ling der Sovjet-Unie uitvoeren?" Stalin antwoordde hierop: „Ik geloof niet, dat de regeerende krin gen in Engeland en de Ver. Staten een kapitalistische omsingeling der Sovjet-Uriie kunnen volvoeren, zelfs indien zij dit. wenschen hetgeen ik echter niet kan beweren." In de vertaling van den Sovjet monitor wordt gezegd, dat een ver dere vraag was: Er wordt gezegd, dat door de woorden van mr. Wallace in zijn onlangs gehouden rede (een paar woorden niet te verstaan) Groot- Brittanië, westelijk Europa en de Ver. Staten (een paar woorden niet te verstaan) overtuigd zijn. dat de Sovjet_politiek in Duitschland niet gemaakt zal worden tot een wapen van Russisch drijven tegen westelijk Europa". (Van onzen Faryschen correspondent). De groote vier zyn Dinsdag middag om vier uur in het kabi net van den heer Bidault by een- ffekomen. In een besloten zitting hebben zjj tot half negen verga derd om te bespreken, op welke wyze de werkzaamheden van de conferentie tot een goed einde zijn te brengen, voordat nog de ver gadering van de Vereenigde Vol ken aanvangt Bevin had een tekst samengesteld, die vier punten bevatte. Het eerste punt behelsde, dat de commissies haar rapporten zullen uitbrengen op uiterlijk 5 October, onverschillig, of ze alle punten zullen behandeld hebben of niet. De voltallige zitting van de cohferentie zou dan maar verder de kwesties moeten doorhak ken, waarmee de commissies niet gereed gekomen zijn. In de tweede plaats moet de voltallige vergade ring voor 15 October met haar ar beid gereed zijn. Ten derde: de raad van de ministers van buitenland, sche zaken (de groote vier) zouden van 5 October af, naar gelang de voltallige zitting de punten heeft afgehandeld, haar beslissingen ne. men. om op die manier den 15den October het grootste deel van haar werkzaamheden te jhebben volbracht. In de vierde plaats zouden de groo te vier, voor wat er dan nog te doe~ blijft, tijdens het begin van de ver gadering van de vereenigde volken te New-York hun eindbeslissingen kunnen nemen Er is over een en ander zeer om standig gedebatteerd, waarbij Byr nes ook vooral er op aandrong, dat op 15 October de beslissingen zou den zijn genomen. Na zeer langdurige discussies is het volgende besluit genomen: 1. De commissies zullen haar rappor, ten op zijn laatst 5 October uitbren gen en eveneens een werkprogram aanvaarden, waardoor zij met haar arbeid gereed kunnen komen. De volledige zittingen zullen 5 October beginnen met het onderzoek van de rapporten en met de lastgeving om October de eindstemming vóór 15 te doen plaats hebben. Dit besluit van de groote vier is voor de conferentie niet meer dan een suggestie, aangezien de 21 zelf over den gang van zaken ter con ferentie moeten beslissen De be slissingen worden dan ook onmid dellijk aan het secretariaat van de conferentie meegedeeld en men ver wacht, dat morgen een volledige zitting zal plaats hebben om over dit werkprogram een besluit te ne men. In strÜd met geruchten, die woi- den verspreid, wordt er door 't Bel gische ministerie vart buitenlandsche «aken aan herinnerd, dat de regle menteering van het grensverkeer tusschen België en Nederland niev werd gewijzigd Zooals voorheen die. nen Nederlanders en Belgen, die de grens willen overschrijden, in bezit te zijn van een nationaal paspoort; M'een het Belgisch of Nederlandsch consulair visum is" niet meer ver- elscht. Uitzondering wordt gemaakt voor de Belgen en Nederlanders, die in een grenszone van 15 K.M wonen. De plaatselijke overheid is bevoegd aan hen paspoorten voor het verkeer m deze zóne af te geven De veiligheidsraad verwierp giste ren me( 7 tegen 2 stemmen het Rus sisch voorstel inzake opgave van plaats en sterkte van vreemde strijd krachten in andere landen. Slechts de sowjet-unie en Polen stemden voor, terwijl Frankrijk en Egypte zich van stemming onthielden. Naar wij vernemen, zal Jkvr. S. C. Feith per 1 October het Prinse lijk gezin verlaten in verband met haar a.s. huweiyk. Jkvr. Feith is in het Prinselijk fcezin gekomen, toen Prinses Bea. trtx bfjna twee maanden oud was. zy is mee naar Canada geweest en heeft steeds voor de prinsesjes ge zorgd Haar plaats zal voorloopig vervuld worden door zuster A. C. luidekooper te Bussum, die kraam- •fY V ir 611 °°'c veel ervaring deren omgang met oudere Dezer dagen is te Utrecht beslo ten tpt de oprichting van een natio- nalen katholieken bond van musici en artisten Uit het program van actie notee- ren wij o.m. de volgende punten: bestrijding van het amateurisme dat zich op het uitsluitend voor het be- roapswerk aangewezen gebied be geeft; het gelegenheid bieden tot verdere ontwikkeling aan begaaf de jonge musici en artistenmaat regelen tot het verkrijgen van vaste tarieven en de handhaving daarvan bemiddeling by het verkrijgen van beroepskleedingarbeidsbemiddeling via een centraal bureau; verbetering der sociale verzorging en last not least: de moreele en cultureele ver heffing van het beroep. Aanmelding voor lidmaatschap Katholieke Bond van Musici en Ar tisten, Huis van den Arbeid Ouden- oord 12 te Utrecht. Hierop antwoordde Stalin: „Ik geloof, dat van geb'ruik van Duitschland door de Sovjet.Unie tegen westeiyk Europa geen sprake kan zijn. Ik geloof, dat er geen sprake van kan zijn, niet alleen omdat de Sovjet-Unie ge bonden Is door een verdrag van wederzijdse hen by stand met Groot-Brittannië, Frankry,k en de Ver. Staten tegen Duitsche agres sie door de besluiten van de con ferentie van Potsdam van de groote mogendheden, maar ook omdat gebruik van Duitschland tegen westeiyk Europa en de Ver Staten zou beteekenen, dat de Sovjet-Unie zyn uitgesproken nationale belangen in den steek zou laten." „In het kort gezegd", vervolgde Stalin, ,komt de Sovjet-politiek in de Duitsche kwestie neer op de demilitairiseering en democrati. seering van Duitschland. Ik geloof dat de demilitairiseering en demo cratiseering van Duitschland één van de beiangrykste garanties biedt voor de vestiging van een stabielen en blyvenden vrede." Vraag: „Gelooft u in de mogelyk. held van een vriendschappelyke en blijvende samenwerking van de Sovjet-Unie en de Westelyke demo cratieën, ondanks de ideologische meeningsversehillen, en in den vreedzamen wedyver tusschen de twee systemen, waarvan Wallace in zyn rede sprak?" Antwoord: „Zonder twyfel, ja." Vraag: „Toen de delegatie van de labourparty in Rnsland verbleef, sprak u, naar Ik meen, uw vertrou wen uit ln de mogelijkheid van vriendschappelijke verhoudingen tus schen de Sovjet-Unie en Groot-Brit tannië. waarnaar de breede lagen van het Britsche volk zoo vurig verlangen". Antwoord: „Ja, ik ben inderdaad overtuigd van de mogelykheid van vriendschappelijke betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en Groot-Brit» tannië, door de ontwikkeling van politieke, handels- en cultureele bee trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië". Vraag: Denkt u, dat een feite» lyke monopolie van de Ver. Staten van de atoombom één van de ern stigste bedreigingen van den vrede vormtï" Antwoord: ,,Ik ben niet van mee» ning, dat de atoombom zoo'n ernstig wapen is, als sommige politici ge neigd zyn 't te beschouwen. Atoom bommen zyn bestemd om zwakke zenuwen te intimideeren, maar zjjj zyn niet van beslissende beteekenia in den oorlog, daar atoombommen m geen geval hiervoor voldoende zyn. Het iu zeker, dat het mono polistisch bezit van het geheim van de atoombom een bedreiging vormt, maar hiertegen bestaan op zyn minst twee remedies: a. Monopolistisch bezit van de atoombom kan niet lang duren. b. Gebruik van de atoombom za? verboden worden". Twee vertegenwoordigers van toet ministerie van handel zijn te- ruggekieerd van een bezoek van zes weken aan Mcskoiu, waar zij „de basis hebben gelegd voor een nauwer economisch oontaict" tus schen de Sowjet-Umie en de V.S De Ajrneriikaanische vertegenwoor digers hebben besprekingen ge voerd met den RussAsdhen minis, ter van buitenilanidstóhen handel Mikoyan, die een voorstander was van het houden, van conferenties op gezette tijden te Washington en Moskou, gedurende welke Amierikaansche industrieelen, an genieuirs en regeerimgspersonen met hun Russische collega's de technische problemen van die m- Gen. maj. Doorman, sous-chef gen. dustrieeile ontwikkeling en de eco- stafkomt op het vliegveld KemajoranBatavia aan. nomische samenwerking zouden kunnen bespreken. Vier vooraanstaande Duitsche autoriteiten in de door de Ameri kanen bezette zóne van Duitsch land hebben speciale uitnoodlgln- gen ontvangen om het uitspreken der schuldigverklaringen en von nissen, door het Internationale militaire tribunaal te Neurenberg waarmede SO Sept a.s. wordt be gonnen, by te wonen, aldus „A.P." Het zyndr. Reinhold Maler, minister-president van Wurtemberg- Badendr Wilhelm Hoegner, minis ter-president van Beierendr. Frie. drich Geiler, minister-president van Groot-Hessen, en Friedrich Ziegler, burgemeester van Neurenberg Rechter Robert Jackson, de leider der Amerikaanscho aanklagers, hechtte zyn goedkeuring aan het. plan om hen uit te noodigen, toen hij Maandag uit Amerika terug keerde. Hy verklaarde daarby het te betreuren, dat niet meer plaat sen beschikbaar waren. In verband met deze uitnaodtgtn. gen heeft Jackson de volgende ver klaring gepubliceerd: „Duitschland is uit dit praces als- de voornaamste aanvaller te voor. schijn gekomen. Indien dit proces een wet moet rechtvaardigen, waar aan in de toekomst de leiding in internationale aangelegenheden on derworpen moet zyn, opdat zooda nige oorlogvoering worde voorkomen, dan moet men het Duitsche volk bewust doen worden van de gron den, waarop die wet berust". De bezoekers zullen een plaats krygen op do bezoekerstribune. Aan elk der vier landen, die het proces voeren, zijn 16 plaatsen toegewe zen en aan elk der overige belang hebbende landen twee. In de bonnenlijst van 29 Septem-? ber tot 13 October is opgenomen de aangekondigde rantsoenverhooging van koffie door de aanwijzing van een bon van 200 gram. welk rant soen voor zes weken geldt. Voorts is weer 500 gram suiker extra beschikbaar gesteld, de twee de helft van het beloofde kilogram. Zooals bekend, luidt het normale schema van het suikerrantsoen in elke zes wekelijksche periode voor personen boven vier jaar: de eerste veertien dagen 750, de tweede 500 en de derde weer 750 gramvoor kinderen van 04 jaar: 750, 500 en 500 gram; naar verkiezing dubbele hoeveelheid jam. De reeds min of meer gebruikelijke 100 gram vleesch extra boven heit rantsoen! van 400 gram pér twee weken, ontbreekt dezen keer, gelijk we reeds meldden, evenmin. In de aanvullende bonnenlijst van de volgende week zal alleen een bon voor tabak worden aangewezen. Op de bonnen 563 en 063, welke men vóór Woensdag 11 September j.l. moest inleveren bij een hande laar in groente en/of fruit, zullen twee kilogram appels of peren ver-» krijgbaar zijn. Onze Parijsche correspondent seint ons: Met de constituante wil het maar niet vlotten Het besluü tot een tweede lening van de grondwet is aangenomen en daardoor moeten verschillende hoofdpunten weer even de commissie voor de constitutie passeeren. Juist op één der kardi nale punten, n.l. de verkiezing van den president van de republiek by geheime stemming, is de commissie vandaag met haar werkzaamheden gestrand. Vart communistische en socialistische zijde werd tegen deze geheime stemming oppositie gevoerd. Het gevolg was, dat er weer een staking van stemmen plaats had, namelijk 15 tegen 15 stemmen. Da M.R.P. zag daarin een. terugkomen op het accoord van de vorige week en heeft de commissie verlaten. Da toestand is nu aldus, dat voor wat de kieswet betreft de communisten de commissie verlaten hebben en voor wat de constitutie betreft de M.R.P. hetzelfde deed. Een eigen aardige beantwoording van de rede van staatsminister Gay, die de sa menwerking tusschen de drie par. tijen als onvermijdelijk had ge schetst. DR ANTONIUS MATHIJSEN GEEERD Budel in feeststemming Op 24 September is te Budel een monument onthuld ter nagedachte nis van dr. Antonius Mathijsen. Wie was dr. Mathijsen (1805—1878), de „Majoor", zooals hij in zijn laatste levensjaren, toen hij in Hamont woonde, genoemd werd? Hy is een van de groote zonen van Nederland, die door zijn uit vinding van het gipsverband in 1852, een'beteckenis heeft, die tot ver buiten onze landsgrenzen, ja over den geheelen wereld reikt. Aan belangstelling heeft het niet ontbroken. Onder de autoriteiten be vonden zich o.a. oud-minister Bolke- stein, die den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen vertegenwoordigde, de waarnemend Commissaris der Koningin in Noord- Brabant en de Gouverneur des Konings in de Belgische Provincie Limburg. De onthulling van 't mooie monu ment, waarvan het beeldhouwwerk door den Brabantschen beeldhouwer Smout werd gemaakt, werd door dr, Bolkestem verricht. Vele sprekers, voornamelijk uit de medische we reld, hebben de beteekenis van do figuur van Mathijsen belicht, waar bij zij betoogden, dat het gipsver band van Aritonius Mathijsen, vol doet aan alle gestelde eischen. Na de inwijding van het monu ment was de officieele plechtigheid •geëfcndJ^d en ging de viering op de bevolking van Budel over, die haar groot en zoon met fanfare, har monie en zang eerde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4