Een bloeiend cultureel leven in Schiedam? De wapenstilstand in Indië NIEUWE SCHIFT)AMSCHE COURANT DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 JA, ALS EEN VOLKSUNIVERSI TEIT IN SCHIEDAM kunstkring PROJECTIEL ONTPLOFT BIJ KOPERSMELTING WEINIG VER ANDERVSG De blijde gebeurtenis op Soestdijk BIJZ. RAAD VAN CASSATIE OFFICIEELE KENNIS GEVING R K. ZWEMVEREENIGING EXCELSIOR HERMANDADJES EN -DITJES JUBILE P. H. HERMANS ROTTERDAM HOLLANDS GLORIE ZUIVERING OVERHEIDS PERSONEEL VIT DE MUZIEKWERELD BURGERLIJKE STAND ONDERHANDELINGEN AFGEBROKEN? GRIJPEN VAN MOSKOU? Kan Schiedam een groote stad ■worden, vroegen w\j ons af m een reeks artikelen, die aan 1 van dit jaar verschenen. Wij beves tigden in ons antwoord die moge lijkheid, ais er een eigen cultureel leven in Schiedam kwam, dat toch de voorwaarde is vo°r een zelfstan dig bestaan als stad. Met het aan. breken van het nieuwe seizoen heb ben zich bij de, jn dit opzicht, hoop- volle g-elt"den uit Katholieken kring Ale van andere bevolkingsgroepen gevoegd. jn ons blad van heden vindt U de geboorte aankondiging van de Volks universiteit, een borelingske, dat naar wij hopen spoedig alt de kin derschoenen en de kinderziekten groeien zal. Als lid van de Commissie van Ad vies hebben wij een handje geholpen bij het ter wereld brengen, getrouw aan datgene, wat wy schreven op Nov. van het vorig jaar onder den titel: Cultureel leven in Schiedam igfeen monopolie van een bepaalde groep: ,,elk cultureel initiatief, van welke zijde ook, mits niet in strijd met onze godsdienstige en zedelijke beginselen is toe te juichen." zoo'n initiatief was in het genoem de stuk de Kunstkring in dit geval is bet de V. U., maarmet een streng voorbehoud. Onze houding tegenover de V. U. Anders dan de doelstelling van den Kunstkring is immers die van de Volks Universiteit, Wil de eerste uit fluitend als brenger van tooneel- voorsteilingen naar Schiedam fun- geeren, de laatste heeft tot doel het ■ontwikkelingspeil van de bevolking van het volk te verhoogen door middel van artistiek verantwoorde avonden, waarop tooneel, zang, dans, muziek voordracht e.a. aan de menschen,' worden voorgezet en bovendien 'door populair-weten_ schappelijke cursussen te geven door bevoegde docenten. Het is vooral te gen deze laatste doelstelling dat het bezwaar van Katholieke deelneming aan de V. U. gebaseerd is. Immers onze overtuiging brengt een zeer bepaalde, den Katholieken, kijk op aüe levenskwesties mee. Er is prac- tiseh geen terrein van geestelijke activiteit, waar onze kyk niet fun damenteel van die van anderen ver schilt. De oorzaken hiervan zijn voor ons, Katholieken, duidelijker, en daardoor meer aanvaardbaar dan voor andersdenkenden die er vaak onnoodige hekjes zetterij in zien, er over te discussieeren heeft geen zin; .zoo liggen de feiten. W\j kunnen aan een neutrale" V. U. niet deel nemen. Is dit nadeelig voor de ontwikke ling van het cultureele leven in Schiedam? Geenszins. De doelstel ling van de V. U., verhooging van het ontwikkelingspeil der bevolking, wordt ook door de Katholieke in stellingen op dit gebied nagestreefd. Zelfs zijn deze na de bevrijding voor gegaan, hebben zij pioniersarbeid verricht met het gevolg, dat in het afgeloopen seizoen enkele zeer be langrijke voorstellingen werden ge geven en het komende seizoen een sterk stijgende lijn in de waarde van het gebodene vertoont. De 67000 inwoners van Schiedam, waarvan eenderde Katholiek is, ma ken het bestaan van twee vereeni- gingen in deze zeker niet tot een ab surditeit, integendeel. Samenwerking Hoe staat het echter met de mo gelijkheid om met elkaar samen te werken? Die is naar onze meening aanwezig voor die terreinen, waarop verschil van overtuiging geen hin derpaal is voor gezamenlijk overleg en uitvoering. Zoo'n geval deed zich gisteren voor bij een bespreking op het bu reau Onderwijs o.l.v. Mevr. Bent- hemde Wiide. Deze had de oude- tooneelcommissie van het Werkco mité Vacantie 1946 bijeengeroepen, om advies te vragen in zake het voorstel van een tooneelgroep o.l.v. Rob. Geeraeds, om hier rond Kerst mis ,,A. Christmas Carol" van Char les Dickens te komen opvoeren. Te recht, verdiende dit beroemde kerst verhaal van Scrooge en Marley, naar de meening van de wethoud. ster, in Schiedam door een groote groep genoten te worden. Zij wilde een middagvoorstelling géven voor de leerlingen van Middelbare scho len, de hoogste klassen van de M.U, L..Ó. en leden van jeugdvereenigin- gen en een avondvoorstelling voor de oudere. Tijdens deze besprekingen kwam het bestaan van de V.U. ter sprake en men zag in, dat hier een competenter lichaam, dan de Too neelcommissie aanwezig was en droeg dus de verzorging van dezen avo-nd aan de V.U. over. Dit maakte echter het bijwonen van dit zeer mooie stuk voor Katholieken minder gemakkelijk en aangezien naar onze meening een veel grooter toeloop te verwachten was, dan Musis Sacrum in een avond kon herbergan, steidc- wij voor een avond door de V.U. en heken Kring en het Katholiek Cul tureel Genootschap in samenwerking met de V.U. te laten organiseeren. Dit voorstel vond zeer gunstig ont haal en de ontwikkeling der gebeur tenissen heeft dus de mogelijkheid tot samenwerking geopend, voorloo pig voor één keer, hopelijk in vaster vorm voor de toekomst. Katholieke eenheid Het Katholiek Cultureel Genoot schap zoowel als de Katholieke Kring voelden veel voor deze wijze an deelneming aan een voorstel ling van algemeen belang en na overleg in kleinen kring met enkele bestuurders van deze organisaties werd besloten, dat de twee Katho lieke groepen naar buiten als een zouden optreden door middel van een contact_commissie bestaande uit een bestuurslid van de K. K. den heer N. v. Baarle en 'n bestuurslid van 't K. C. G., de heer Ben Vincent, den redacteur van ons blad. Blijvende winst Wij mogen dit werkelijk een his torisch oogenblik noemen in de ont wikkeling van Schiedam als cul tuurcentrum. Na veel en hard wer. ken is er uitzicht op blijvende winst. Wel wordt elke ontwikkeling nog gehandicapt door het gebrek aan een behoorlijke zaalmet den dag doet zich het gemis van een Schouw burg meer voelen en de kreet welke wij een jaar geleden slaakten, is geen overbodig geluid geweest, zoo ais men ons toen voorhield, maar een noodschouwburg voor 5600 men schen in het Venduhuis aan de Broersvest staat op het urgentie, programma van de Gemeentelijke instanties en verbetering is dus te verwachten. Intusschen is er alle tijd, om de fundamenten van het cultureele bouwwerk te verstevigen, te ver meerderen en uit te bouwen. Het zal noodig zijn, om los van elkaar staan de pilaren samen te trekken, de fusie van enkele organisaties is noodzakelijk, er moet nog veel ge. daan worden, maar het stadium waarop terugvallen in de oude mi serabele toestand niet meer moge lijk is, hebben wij bereikt. Tot heil van de schoone toekomst van een De tol aan het begin van de Haas- trechtschedijlc weid officieel buiten dienst gesteld. De burgemeester van Gouda, Mr. James verleende hier aan een eenigszins officieel karak ter j hij hielp n.l. de borden, waar mee de tol werd aangegevenomver werpen. 'n volgereden avond door den Katho- groot Schiedam. Sinds eenigen tijd in Schiedam ge koesterde plannen, een plaatselijke Volksuniversiteit op te richten, heb ben thans vastere vormen aangeno men Uit een door stadgenooten van alle richtingen gevormde commissie is een kleine commissie van voorbe reiding benoemd, die een aantal plannen uitwerkte, welke in de groo tere commissie volledige instem! ming verwierven. De Volksuniversi teit in Schiedam zal voorstellingen organiseeren op uiteenioopende ge. bieden van de kun-st en voorts cur sussen doen geven. Zij zal ernaar streven, dat in de eerste plaats de mindergesitueerden, voor wie het om financieele fedenen bezwaarlijk is voorstellingen tegen gewone en treeprijzen bij te wonen, van haar werk kunnen profiteeren en wil daartoe in overleg treden met de vakorganisaties van alle richtingen en met andere vereenigingen, die in het algemeen de minder-draagkraeh_ tigen omvatten. Voor de naaste toe! komst stelt zij zich voor, drie kunst avonden te organiseeren en wel om streeks het midden van October een voordrachtsavond met Max Croiset. omstreeks eind October een zang- en bPifftdansavoncl en in de eerste „zll y?n November een pianocon. eert Als de belangstelling pogingen in die nchtm€ wettigt, zal zij bo vendiende mogelijkheid onder ©Ogen zien, tooneelvoorstellingeii te organiseeren met beroepstooneef Zoowel het bedrag van de contri-* bilt ie als de entreeprijzen voor de drie kunstavonden waaromtrent nog nadere bijzonderheden volgen - ziin zoo gesteld, dat het inderdaad ook voor de mindergesitueerden mo gelijk wordt, van werk van de Volksuniversiteit te ®r«nteeren. De tooneelavonden te geb'en on der auspiciën van den Schvedam- sehen Kunstkring eijn vastgesteld op Donderdag 21 Nov., 16 Maart, 27 Maart en 22 Mei. Bijzonderheden over de gezel- schappen die zullen optreden ont breken nog, uitgezonderd de voor stelling van 21 Nov.. die door het Zuid Nederlandsch Tooneel o. 1. v. Pierre Balledux verzorgd zal wor den. Een zwaai- en een licht gewonde Tijdens het smelten va» oud koper in de werkplaats van die fa. Meijer en Stegman aan de West molenstraat alhier, heeft zich he denmorgen om ongeveer half tien een ernstig ongeluk voorgedaan, ue oorzaak is nog met bekend, maar uit de eers-o b.-LU 4,CUVeiaia, ringen kan bot voigenoe ve.loop fcereconstrueerd woraen. in een installatie boven de koper smelt kroes werd een hoeveelheid oud koper voorverhit Door een kleine opening komt "dit voorgesmolien koper in den eigenlijken smelt kroes. M. Romein van het Frans Halsplein 49a, de baas van de smelterij, zorgde als gewoonluk voor het bijgooien van oud koper in den voorverwarmer. Daarbij is waarschijnlijk een onontploft pro jectiel, dat tusschen het oud koper lag bij de amdere stuknen geko men. De gevolgen waren ver- WeerverwachtitLg medege. j deeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: j Plaatselijk ochtendmist, over- dag hier en daar tijdelijk toe- nemende bewolking met later een geringe kans op een on. weersbui; in den nacht weinig, overdag zwakke tot matigen wind overwegend uit richtingen tusschen Oost en Zuidweinig verandering van temperatuur. 27 Sept. zon op 6.32 uur, onder 18.28 uur; maan op 8.39 j uur, onder 1S.34 uur. Volgens een bericht uit Ottawa zou minister Lieftinck in een pers conferentie aldaar hebben gezegd, dat de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin in Mei a.s wordt tegemoet gezien. Naar aanleiding hiervan ver nemen wij, dat het officieele be richt over den datum van de ge boorte zal moeten wachten tot Prinses Juliana en Prins Bern- hard dezen willen vrijgeven. In ieder geval staat vast, dat deze blijde gebeurtenis niet in Mei ver wacht wordt. Rotterdammers in dienst van de Duitschers. De 34-jarige A. P. Nouwen, chauf feur te Rotterdam was wegens vrij willig in Duitschen dienst treden door het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De procureur-fiscaal concludeerde tot een gevangenisstraf, gelijk aan den tijd in detentie doorgebracht. G. Boonstoppel, schipper te Rok. terdam was door het bijzonder ge. rechtshof te Rotterdam veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, wegena hutpverleening aan den vijand. Ver dachte maakte gedurende eenigen tijd deel uit van den Duitschen ge heimen inlichtingendienst, de later, zoo beruchte groep X. De procureur- fiscaal concludeerde tot 5 jaar ge vangenisstraf. E. Oostïng te Uithuizermeeden, was' vrijwillig 'In Duitschen krijgs dienst getreden en had deel uitge maakt van een executie peloton te Rotterdam. Het bijzonder gerechts hof te 's-Gravenhage had verdachte ter dood veroordeeld. De procureur- fiseaal concludeerde tot 15 jaar ge vangenisstraf, waarbij hij rek 'tiing hield met den zeer jeugdigen leeftijd van verdachte, die thans nog pas 20 jaar cud is. P. A. van Sehaik te Boskoop was voor dezelfde feiten als in boven staand geval door het bijzonder re- rechtshof te 's-Gravenhage eveneen» ter dood veroordeeld. De procureur fiscaal concludeerde tot 15 jaar ge vangenisstraf, ook hier rekening houdende met den jeugdigen leeftijd van verdachte, die ten tijde van ue executies nog niet meerderjarig was, Uitspraak in alle zaken 24 Oc tober a.s. Drankwet B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. Rug' gentberg, alhier om een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in de beneden- hoeklocaliteit van het perceel Rem schrikkelijk. De smeltkroes en do. hrandtlaan 118b, alhier; en herinne- voorverwarmer spatten uit elkaar j eraan, dat binnen 2 weken na met zulk een kracht, dat de stuk-e -bekendmaking tegen het ver ken door het dak en de ramen - vlogen. Romein werd aan beenen, rug en hoofd ernstig gewond, maar wist zich naar buiten te sleepen. W van Brakel uit de Portugeesché straat in Rotterdam, die ook in de smelterij aanwezig was, werd door de ontploffende stukken licht gewond. De politie onder leiding van commissaris J. H. van Veen was spoedig ter plaatse evenals de G.G.D. Ernstig gewond is Romein naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd, waar hij hedf omstreeks 1 uur aan de gevolgen js overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. Naar wij vernemen zal behalve de politie ook de arbeidsinspectie een nader onderzoek instellen. leenen van het verlof hij hun Colle ge schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM. 26 Sept. 1946. Roofoverval te Pijnacker. Zoo moest. de heer J. Ravenek gaan staan, toen de roover vertrok. Bovengenoemde zwemvereeniging mocht een dezer dagen de Bisschop pelijke goedkeuring ontvangen. Tot Geestelijk Adviseur werd door Z. H, Exc den Bisschop benoemd de weleerw. pater J. G-. F. van Pam pus O.P. kapelaan van -de parochie van O. B Vrouw van de Allerh. Ro zenkrans. H. V. alhier, heeft aangifte ge. daan van vernieling van 13 ruiten van zijn pakhuis. De ruiten waren, daags te voren ingezet. Uit een plantsoen van de gemeente alhier, zijn 11 geranium's ontvreemd. J. V., heeft aangifte gedaan van vermissing van een japon. J. M. H., heeft aangifte gedaan van oplichting van geld door G. A. E. M. heeft aangifte gedaan van vernieling van 2 ruiten van haar woning. Heden herdacht pater Hyacinth Hermans O.P. den dag, dat hij voor 40 jaren als redacteur l«i vasten dienst aan .,De Maasbode" verbon den werd. Tevoren was hij rer 3 ja ren lan.g- een trouwe medewerk ei van de courant. I«i intiemen kring is dit jubilé op het >,Maasbode"-bureau herdacht. Niet.officieel, maar daarom niet minder hartelijk werd de jubilaris gehuldigd. Zijn vele en groote ver diensten voor de courant en het journalistiek laven van Nederland in de afgeloopen jaren werden naar voren gebracht. Belgische winkeliers bezoeken collega's Heden hebber 18 Belgische win keliers 1" kruidenierswaren en eo- lestibles een hezoek aan de Maas stad gebacht. Bij twee collega's zijn zij afge. .tapt en hebben in hun bedrijven een druk opgedaan over den gang va» lakea. Het ligt in de bedoeling, dat het Belgische bezoek zoo spoedig mo- velijk zal worden beantwoord. Bij stralend herfstweer is van morgen om 10 uur de drijvende 200 tons bok ,,Valk" van de Kon Ma rine. getrokken door de marine. sleepbooten .Beatrix" en Mar griet'' uit Vlaardingen naar Curasao vertrokken. Op grond van het Zuiveringsbe sluit 1945, is ontslag uit hun functie verleend aanir. D. A. Budde. com mandant der staatsbrandweerpolit'e te Rotterdam, ir. A. J. Rutten, in- genieur.afdeeiingschef bij de R. E T. te Rotterdam en aan C, Mulder en J. Oosterwyk, hoofdcommiezen bü den G. G. en G. D. te Rotterdam. HONGAAKSCH S1BIJBRWABXET In zijn analyse der kwartette* van Beethoven beweert Th. Helm. dat bet openingsthema van op. 1» No 4 ,,niet breed en mannelijk gek noëg gespeeld kan worden" Het Hongaarsch strijkkwartet huldigt terecht andere op-, attingen. Szekehf c.s prof ere er er de lichte toets en dit' is in overeenstemming met de* opzet die uit de keuze der vormen spreekt: het 2e deel brengt i.p.v eei* contemplatief adagio een andante scherzoso quasi allegretto, het 3e deel is een menuet en als finale geeft Beethoven een allegro, dat i* bouw teruggrijpt op den Fransche* rondeau-vorm Geen prebleemsteV lingen, doch slechts gratie en esprit. De opvatting van Helm, zou een evenwichts-verstoring beteekenen. Met een sublieme uitvoering va* het. ,,Haifen-quartet" en op. 95, heeft het Hongaarsch strijkkwartet de overbrugging geteekend naar laatste werken op 127135. 4 strijk- kwartetten op een avond blijkt voor dit fantastische ensemble geen over matig zware opgave te rijn B G. rott. phit.h. Wegens ziekte van ORKEST. P. va* Mever zal Hein Jordans het con cert van l,et Rott. Philh Orkest op Vrijdag 27 Sept in de Koninginne- kerk leiden. Oostenryk en Tsjecho-Slowakfle hebben een overeenkomst geslo ten betreffende de wederkeerige uitlevering van oorlogsmisdadig GBBORHNAgnita d. van W. Oosterwijk en H. C. J. v. d. Bout, Zwartewaalschestr. 6Q; Pihilippus J z. van E. v, Gerven eti I .van Vliet, Jan Steenstr. 89; Johanna C. d. van A, L». J# v. Waas en N. de Gruijl, Hoogstr. 174; Martious z. van H. Drupipers en J. W. Krul, Wm. Brou- werstr. 35; Johanna H. d. van H. 't Hart en H. R Richters, Lorentz- laan 43. United Press, meldt uit Batavia. Be onderhandelingen over een militairen wapenstilstand in In donesië zyn vandaag afgebroken, wyl de republikeinen vasthielden aan hun eise.li. dat er geen verdere Nederlandsche troepen naar Indo nesië gestuurd zouden worden. Dit was de voornaamste eiscta vervat in een nota, die aan brigade generaal Forman werd overhandigd en waarin ook drie vroegere Indo nesische eischen herhaald werden? namelijk: le, dat de geallieerden de 13.000 Japanners zouden evacueeren welke zij op West-Java aan het werk hebben gesteld2e. dat de Nederlanders zich niet langer met de scheepvaart tusschen de eilanden bemoeien zouden; 3e. dat de wapen stilstand niet alleen op Java en Su matra doch op geheel Indonesië van toepassing zou zijn. De delegaties konden niet tot over eenstemming komen over de vraag of zij al dan niet bevoegd waren be paalde punten die naar voren, kwa men, te bespreken. Beide delegatie8 zullen de aan gelegenheid aan hoogere autori teiten voorleggen. George Weller, correspondent van de Chicago Daily News, meldt uit Batavia, dat een groote wijziging in de politiek der communistische party in Indonesië ten aanzien va* het Indonesische conflict plaat» heeft, dat gepaard gaat met wijzi ging in de partijleiding. Dc Indonesi sche communistische leider val* vroeger jaren Alimin Prawirodirdjo is te Cheribon aangekomen om Tanr Malaka op te volgen. Hij heeft pamfletten en circulaires bij zich. die op de nieuwe richting, welke do partij moet nemen wijzen. Neder landsche ambtenaren zijn van mee ning, dat de nieuwe orders van Mos kou afkomstig zijn Het schijnt, dat de richting van Alimin verzet tegen elke soort van overeenstemming met de Nederlan ders impliceert Dit is indirect ge richt tegen Sjahrir. Siahrir wenscht voor Indonesië de onafhankelijkheid, maar verzet zich tegen collectivisme en is bereid een bevoorrechting der Nederlanders tö waarborgen Dit is een houding, dia hem onaanvaardbaar voor de Ko mintern in Zuid-Oost-Azië maakt, aldus de correspondent De hoofdfiguur der cor sche partii in Indonesië is oardjono. die voorzitter is van de partij zoo wel als van het volksfront en de nationale concentratie. De betrekkingen van Sardjono met de Australische yakvereemging der havenarbeiders zijn zeer nauw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3