OPBOUW van ons leger Invasie bedreigde Engeland Met de allures van een .WERELD-PARLEMENT Toeslagen op prijzen Weer twee bataljons naar Indië vertrokken Goede stemming onder de soldaten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nog twee divisies voor Indonesië Het consumenten* crediet s 68ete JAARGANG VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1946 algemeen redacteur H. a. p a A L V A s T JJEN MOET ER AAN WENNEN" Nieuw tijdperk in de int. politiek K.L.M.-er BOVEN VERBODEN GEBIED? VORDEREN ENORME BEDRAGEN DE KOMST VAN KONING GEORGE Maatregelen tegen „vuurwerk" BIJNA 2000 VAARTUIGEN VOOR 500.000 MAN LAGEN GEREED Holland op zijn smalst AANVRAAGFORMULIEREN over enfcele dagen beschikbaar OVERDRIJVENDE I WOLKENBANKEN NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT kuitpers HOOFDREDACTEUR D C KUIJpr:RS MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR redactie" EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 F. KWARTAAL, f 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK De Belgische minister van bui ten] ancteche zaken. Spaak, heeft in den algemeenen raad van de Bel gische socialistische partij zijn mee ning en opvatting over de vredes conferentie, welke hij als gedele geerde van zijn land van zeer nabij kan volgen, weergegeven. Het publiek overal ter wereld, zeide hij. is over het algemeen teleurgesteld over de resultaten van deze confe rentie. teleurgesteld en zelfs ver ontrust. Ik begrijp dit gevoel, dezen indruk, maar ik meen ze met te kunnen deelen. We staan, verklaarde hij, aan het begin van een geheel nieuw tijd perk der diplomatie. Er lS <H-n einde gemaakt aan de z.g. geheime diplomatie. De conferentie van Parijs heeft de allures van een soort wereldparlement aangenomen; men spreekt er over de buitenlandsche politiek op een toon en wijze, zoo als die in de parlementen gebrui kelijk zijn, wanneer het over bin. nenlandsche aangelegenheden gaat. Ik geloof niet, ging Spaak voort, dat deze methode slecht its, integen. deel; het is mogelijk, dat de volken aldus de problemen van de buiten landsche politiek even goed leeren kennen, els 0X1 reeds met die van de bin nenlandsche politiek het geval is. Ongetwijfeld ontstan* daardoor een nieuw klimaat, dat onaangenaam kan aandoen, maar daaraan zullen we moeten wennen. We meenden-er goed aan te doen in een tijd, dat mede door de sfeer, welke van alle internationale bij eenkomsten uitstraalt, een wereld onrust is gewekt, dit „inzicht" van een op dit gebied zeker gezagheb bend man getrouw weer te geven. Want het valt niet te loochenen, dat er de laatste kwarteeuw een geheel nieuw tijdperk in de inter nationale politiek is ingetreden, een ontwikkeling welke vóór den oorlog door den Volkenbond sterk werd gestimuleerd. Maar de sprong van de meestal irenische en plato nische. zelden fel bewogen debatten in het Geneefsche instituut, naar de tot gloeihitte opgevoerde pole mieken van de na-oorlogsehe „ge. sprekken' is toch wel zoo groot, dat de rustig denkende psycholoog zich moet afvragen, of de afschaf fing van de geheime diplomatie de eenige en afdoende verklaring van het probleem geeft. Zelfs als men ziet, gat ook de nationale parlemen ten veel van hun waardigheid heb ben ingeboet, blijft de toon van Parijs en New York zóó geïrriteerd en irriteerend, dat tenslotte een ander of een veel sterker motief in het spel moet zijn. Een vee] sterker motief. Gaat het reeds in de parlementen helaas maar al te vaak niet zoozeer om het nationale belang, dodh om de machtspositie van de partijen, op de groo-te conferenties, en natuur lijk op de eerste plaats op de vre desconferentie, welke een wereld statuut op langen termijn moet vaststellen, schijnt de eenige ge dachte van vele betrokkenen te zijn zooveel mogelijk macht aan zich te trekken, opdat zij in een eventueelen derden wereldoorlog naar de absolute opperheerschappij over den geheelen aard/bol zullen kunnen grijpen. En daar nu te Pa rijs feitelijk slechts twee machten tegenover elkaar staan: de kolossen Vereenigde Staten en Rusland, wordt met de uiterste verbittering om elke positie, welke ooit van eenig belang zou kunnen worden, gestreden. Dat beteekent gelukkig hief. dat de vechters oorlog willen of een oorlog in een nabije toe- zten. maar wel, dat zij in T zS' lS plaats van in vrede denken En dat fe ten slotte een gevaarlijke mentaliteit in een we reld vol hoogspanningen Tusschen een nationaal' parlement en ..het wereldparlement" is voorts nog één essentieel verschil. In het eerste legt de minderheid zich bij den wil van de meerderheid neer. Wat eenmaal besloten werd, is wet, en de overtreder van de wet komt United Press meldt uit Barcelona, dat een Nederlandsch verkeersvlieg tuig door Spaansche jagers is ge dwongen op het vliegveld Gerona te landen, daar het boven verboden grensgebied zou hebben gevlogen. Nadat het vliegtuig eenige uren te Gerona was gebleven kon de vlucht naar Madrid en Lissabon worden voortgezet. voor de rechtbank, die een bin dende straf oplegt. In het wereld- parlement zijn we zoover nog miet. Geen besluit bij absolute of twee derden meerderheid, en de eenige, werkelijk afdoende sanctie tegen den overtreder is zijn vernietiging, door den oorlog. Maar dan begint het sombere spel opnieuw; want uit eiken oorlog komen nieuwe machten voort, die naar de onduld bare suprematie streven. Blijkens de begrooting 1947 van het Landbouwcrisisfonds is nog rekening gehouden met een ma tige subsidieering van brood, vleesch en zuivelproducten. Om eenig idee te geven van de geweldige sommen, die deze sub sidies vergen, laten we hier de be dragen volgen die hiervoor noo- dig zijn. De restitutie op verkoopprijzen wegens te lagen consumentenprijs van brood bedraagt 43,100.000. de prijsverschillen op den export van pootaardappelen oogst 1947 eischen 5,000,000. Het verlies ten gevolge van prijsstijging van in gevoerde producten boven het aangehouden prijspeil wordt ge schat op 40,000,000. De nadeelige saldi op den aan- en verkoop van slachtvetten en die op den aan- en verkoop van ingevoerde zaden, oliën, vetten van resp. 2,940,000 en I 36,330,000 worden opgevangen door de gunstige opbrengst der heffingen op vetten, oliën, zeep van 50,850,000. De bijdrage aan het Bedrijfschap voor Zuivel voor de kosten verbonden aan den toe slag op den melkprijs aan vee houders beloopt de kapitale som van 154,500,000. In verband met den terugkeer van Koning George van Griekenland op a.s Zaterdag naar Athene, heeft de politie verscheidene voorzorgsmaat regelen getroffen, o.m. het intrek ken van vele vergunningen voor vuurwapenen en een verbod om zich op daken van huizen te bevinden. In antwoord op de beschuldigin gen van het Br. min. van buitenl. zaken, dat Joego-Slavië Grieksche benden van wapens zou voorzien, is van Joego.Slavische zijde ver klaard. dat de berichten van dezen aard 'het gevolg waren van een reactionnaire Grieksche perscam pagne. die erop gericht is de verant woordelijkheid voor terreur in Grie. kenland van zich af te schuiven. Dezelfde ongeregeldheden^ worden immers bericht uit ThessaVë en den Peloponnesus en zelfs Kreta waar Joego-Slavië deze menschen zeker niet zou kunnen bereiken voor het geven van een dergelijken. steun ïn zyn memorie van toeUchting op de oorlogsbegrooting voor 1941| zegt de minister dat in 1947 het algemeen beleid in beginsel volgens* dezelfde lijnen zal worden gevoerd als in het daaraan voorafgegane^ jaar. De regelmatige opbouw van het nieuwe leger zal, zoover zich. thans laat voorzie?- ~ok dit jaar In hooge mate worden beïnvloed, door de eischen wc Je vestiging eener nieuwe rechtsorde in Ned. Indië stelt. Het voornemen bestaat in 1947 een tweetal groote eenheden en een aan tal troepen, bestemd voor locale ta ken, gevormd uit do lichting 1946 en de in 1947 in werkelijken dienst te roepen lichting 1947, naar het verre Oosten over te brengen. Zulks mede ter gedeeltelijke aflossing van de in 1945 uitgezonden eenheden van oorlogsvrijwilligers, die alsdan een tweejarigen dienst aldaar zullen hebben volbracht. Oproep van kader uit oudere lichtingen Voor de encadreering van eerst bedoelde troepen moet een beroep worden gedaan op vrijwel al het Twee tot nu toe ongepubliceer de redevoeringen van Winston Churchill, welke in 1940 in ge heime lagerhuiszittingen gehou den werden, zijn thans vryge- geven. Uit die redevoeringen biykt, dat Groot-Brittannië op het kantje af voor een Duitsche invasie bespaard bleef, aldus „A.P." Op 17 September 1940, terwijl de Luftwaffe den geheelen nacht Lon den bestookte, vertelde Churchill in geheime zitting, uitweidende over hetgeen hij reeds eerder op een openbare zitting had gezegd: „Ik heb zoojuist gezegd, dat de voorbereidingen van den vijand voor de invasie en de samentrekking van schepen en geïmproviseerde lan dingsvaartuigen steeds verder gaan Het vertrek der beide sleepbooten „Beatrix" en Margrietuit Vlaar- dingen met den gedemonteerden bok f,Valk" op weg naar Curagao. en dat er ieder oogenblik een aan val van groote afmetingen op dit eiland verwacht kan worden. „Ik deel u nu in vertrouwen me de, dat meer dan 1700 vaartuigen met motorkracht en meer dan 200 zeewaardige schepen, waaronder zeer groote, reeds tezamen zijn ge bracht in de vele invasie-havens in het door de Duitschers bezette ge bied. Indien dit alles slechts een voorwendsel en een krijgslist is, dan is het op verrassende wijze en op een geweldige schaal uitgevoerd. „Sommige van deze schepen en vaartuigen zijn met een geweldige ontploffing uit elkaar gesprongen, toen zü door ons gebombardeerd werden. Hieruit blijkt, dat zij ge laden zyn met al de munitie, welke noodig is voor het invasie-leger, om ons neer te slaan en ons volkomen te onderwerpen. „De scheepsrulmte, die nu is sa mengetrokken, is voldoende om op één reis bijna een half millioen man schappen te vervoeren." Sprekende over de instorting van Frankrijk, zei hij, dat de defensieve theorie van de Maginotlinie bezwe ken is voor een offensieve denk wijze. Uitweidende over de vraag: hoe Amerika over den oorlog dacht, leg de hij er den nadruk op, dat „niets hen (het Amerikaansche volk) zoo zeer in beweging zou brengen als gevechten in Engeland". „Het zal hun geen goed doen, in dien zij gaan denken, dat wij op onze knieën liggen en verslagen zijn", vervolgde hij. „De heldhaftige worsteling van Groot-Brittannië is de beste kans om hen in den oorlog te brengen." nog beschikbare dienstplichtig en reservekader uit oudere lichtingen, dat voldoet aan de te stellen normen en niet strikt onmisbaar i» voor het economisch leven. Wordt zoo doende in personeelsopzicht gegaan tot de grenzen van het mogelijke, ook in financieel opzicht worden zware offers gevraagd om de uit rusting en het transport der bedoel de troepen te verzekeren en het mo gelijk te maken hun gevechtskracht ook in Indië op peil te houden. Het leger hier te lande Deze maximum inspanning voor de vervulling derv plichten van het Koninkrijk ten aanzien van het In dische gebiedsdeel brengt de uiter ste beperking voor wat betreft het rijk in Europa mede. Hier kan niet meer worden gedaan dan het aan houden van de strikt noodige troe pen voor binnenlandsche ordehand having en van de vredesonderdee- len, noodig voor de opleiding der naar Indië te zenden contingenten, die tevens de basis vormen waaruit t.z.t. nadat de taak der Koninklij ke landmacht in Indië kan worden ingekrompen een operatief or gaan en territoriale eenheden voor taken in Europa kunnen voortko men. Eerst dan zal met legervor ming in den eigenleken zin kunnen worden begonnen. Het feit, dat de landstrijdkrachten in Ned.-Indië voor een steeds groo ter deel gaan bestaan uit onderdee- len der Kon. landmacht, leidt tot een zoodanig nauwe samenwerking met het K.N.I.L. dat de mogelijk heid voor samensmelting dezer bei de legers van het Koninkrijk onder de oogen moet worden gezien. Met het s.s. „Kota Agoeng" van den Rotterdamschen Lloyd ge zagvoerder de heer Vilvooye zyn gisteren te half zes twee batal jons, nl. het derde bataljon van het 3e regiment Infanterie en het derde bataljon van het 5e regiment infanterie, in totaal ongeveer 1500 man, uit de Merwedehavcn te Rotterdam naar Indië vertrokken. Verwacht wordt, dat deze batal jons dienstplichtigen, die als bewa kingsbataljons zullen dienst doen, op 25 October in Soerabaja zullen aankomen. Zij maken deel uit van de ,,7 December-divisie"# waarvan reeds een aantal leden per „Klipfon tein" (dit waren de kwartierma kers) en per „Boissevain" vertrok ken zijn. Vermoedelijk zullen de verschepingen tot 29 October voort duren, dan is de geheele divisie uit het vaderland vertrokken. De jongens van deze baltaljons komen voornamelijk uit de Noorde lijke provincies alsmede West-Bra bant en Zeeland Zelfs ontmoetten wy bij een rondgang door het schip een Maastrichtenaar, die tusschen dit puik van Neerlands jeugd, de eenige Limburger bleek te zijn Zijn kornuiten uit Kampen ontfermden 21 w ®venwel volgaarne over hem. wat de stemming van de jongens betï*eft. deze was goed Voor sommigen zouden vlrvallen "n morten ♦tüT i over het algemeen «t?<T aan boord zeer S'"i- S ïfu de. apsohriften, welke verschillende jongelui op de com partimenten der treinen hadden ge schilderd. „WD worden naar Indië getrapt". „WD kapituleeren". „Ben millioen voor het hoofd van Soeltarno" enz. enz., een kleine blopmlezing utt de veelheid van krachttermen In verband hiermede en met de achter ons liggende staking hebben we hier en daar een gesprek met de jongens aangeknoopt. Daarbij werd duidelijk, dat opschriften als hier boven aangehaald het werk waren van enkelingen Want van deze 1500 jongens kent het grootste percentage zijn plicht en verantwoordelijkheid in deze. Een ander percentage miste kennelijk den moed een langdurig vaarwel aan huis en haard te zeg gen en een uiterst miniem percen tage verwijt de regeering, dat zij de Nederlandsche jeugd laat bloe den voor een verloren zaak. Bij zeer velen kregen wij echter den indruk, dat de voorlichting om trent hetgeen hun in Indië te wach ten staat op zijn minst zeer gebrek kig is geweest Wy hebben tijdens de inscheping gelegenheid gehad, den Opperbevel hebber van het Ned. leger, generaal Xruls, die mede aanwezig was, over deze kwestie vragen te stellen. De generaal achtte het mogelijk, dat de voorlichting by deze mannen vooralsnog onvolledig zou zyn ge weest. Generaal Spoor heeft by zyn bezoek aan ons land onlangs een aantal officieren achtergelaten, die ter zake kundig, de Indië-gangers terdege onderrichten «ver wat hun in Indië te wachten sstiat. Generaal Kruis hield het evenwel voor moge lijk, dat gezien het kcete tijdsbestek, bepaalde groepen nog niet, of niet Vvolledig geïnstrueerd kondop wor den. Voor degenen, die nog volgen, zal zulks zeer zeker niet het ge val zyn. Tenslotte deelde generaal Kruis nog mede, dat de jongens, met deze onvolledige opleiding niet bevreesd behoeven te zyn voor eventueele moeilijke situaties. Zg gaan scheep met bestemming Soerabaja en hier wordt hun opleiding tot in de finesses afgewerkt. Intusschen ontbreekt het den jon gens tijdens den overtocht aan niets. De „Kota Agoeng" is in den ge allieerden tijd omgebouwd als troe pen-transportschip en door de Ame rikanen zoo comfortabel mogelijk ingericht. Eet- en slaapruimten zijn zeer behooriyk. Er is een lazaret mitsgaders complete operatie-kamer en tandheelkundige kliniek. Men heeft werkelijk geen enkel risico genomen. Om precies vijf uur werden de trossen losgegooid en speelde de Kon. Mil. Kapel het Wilhelmus, toen het schip met zijn kostbare lading de haven verliet. Het was een ontroerend moment. De ge zichten stonden strak, maar dan met de strakheid van den jongeman, die met het onzekere voor oogen, zeide: „Ik heb den vrede In mijn zak, ik hoop, dat de lieden daar ginds hem gauw zullen aanpakken Zooals steeds waar soldaten zyn, was ook gisteren mevrouw HinrrinK. de soldatenmoeder uit Den Haag, aanwezig bij het vertrek van de „Kota Agoeng". Moeder Hinnink is dan ook langzamerhand een legenda, rische figuur'voor onze jongens ge worden Vanzelf was zy ook in Amsterdam bij het vertrek van de „Boissevain'' aanwezig En ook toen had zi1 ge zorgd voor een enorme kist kleme geschenken voor „haar" soldaten. Een stel bandieten want zoo mogen wij dit tuig gerust noemen, heeft het evenwel bestaan, de auto, waar in de kist vervoerd werd. te vernie len en de kist van moeder Hinnink mede te sleepen! I Inderdaad, Holland op z*n smals tij Troepen voor Indië In den aanvang van het jaar 1947 zal de uitzending van het personeel der twee lichte infanterie divisiën, van de legertroepen en een aantal losse onderdeelen zyn beëindigd. Bovendien zullen zich reeds in Indië bevinden, of Jn den aanvang van 1947 naar Indië worden overge bracht, een aantal bewakingsbatat- jons, gevormd uit personeel der lichtingen 1945 en 1946, dat aanvan kelijk bestemd was voor territoriale taken in Europa. Omstreeks Mei 1947 zal een divisie naar Indië vertrekken, waarna er omstreeks October 1947 nog een zal volgen. Voor zoover zich thans laat voorzien, kan daarna worden begon nen met de terugzending der oor logsvrijwilligers, die een tweejari gen dienst in de tropen hebben vol bracht. In de Staatscourant van Donder dag ls verschenen de eerste uitvoe- rings-beschikking ingevolge de wet op het consumentencrediet, waarbij de ministers van Financiën en So ciale Zaken voorschriften vaststel len overeenkomstig welke credieten worden toegezegd, verleend en af gewikkeld. Voorts geven de genoem de ministers en de minister van Bin nenlandsche Zaken in een tweede uitvoeringsbeschikking nadere voor schriften omtrent de samenstelling en de taak van de zoogenaamde dis trictsraden. In een derde beschik king wordt er op gewezen, dat de termyn, binnen welken een aanvrage voor crediet moet zyn ingediend, op 9 November 1946 eindigt. Het crediet moet worden aange. vraagd bij den districtsraad, waar onder de aanvrager ressorteert. De aanvraagformulieren zullen dezer da gen h 5 ent per stuk aan de post. kantoren verkrügibaar worden ge steld. Werknemers kunnen hun aan vraag Indienen via hun werkgever. Dit is verplichtend, indien de werk gever 25 of meer werknemers ia dienst heeft. 1 Wee rverw achting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Plaatselijk ochtendmist overl- gens overdrijvende wolkenban- S ken, hier en daar met regen en op enkele plaatsen zelfs met wat 2 onweer; in het Westen van het j land iets lagere temperatuur dan j vandaag, in het overige gedeelte j weinig verandering van tempera tuur: zwakke tot matigen wind 5 tusschen Zuidwest en Zuidoost. 1 2 28 Sept. zon op 6.34 uur, onder 18.26 uur; maan op 9.51 uur, on- j 2 der 19.50 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1