be Onbekende dader Moeder en een strijder gehuldigd NIEUWE SCHTEDAMSCHE COURANT MAANDAG 30 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Zwemfamilie feestelijk bijeen GLASACTIE STORM OP HET KANAAL Uitvoering van de K.A.J. ST. CHRISTOFFEL Gevaarlijke hond BURGERLIJKE STAND VLIEGENSVLUG VRAAGGESPREK met Baliedux OFFICIEELE KENNIS GEVING Vrijstelling van den dienstplicht AANRIJDING GEEN DEVIEZEN VOOR DEN K. R. O. HANDBAL-COMPETITIE D.W.S. kraakt H.V. '36 met 16—2 C.W.PD.W.S. (dames) 5—4 ROTTERDAM 1000ste BABY IN HET ST. FR ANCISCUSGASTHUIS Goed, goedkoop en zuinig lichtf voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed^ Het seizoen gesloten en toch twee wapperende vlaggen ^oo|n hoven Sie XV^zaKJe hlauw gedoopt was dat kon niet alleen een groet aan'den nazomer zijn. Het was of- fkdeeler de leden van de Sportcom- missie het bestuur van de S.B.L.O. van S.Z.C., van de S.B.B., van de jt,IC.Z.C. Excelsior, de heer N. v. d.' Kraan van Gemeentewerken wa ren in het zwembad aanwezig, bloe- menbossen en -manden werden aan gedragen want de beide gangma kers van het zwementhousiasme ln Schiedam, mevr. v. d. Gaag en J. Daalmeijer werden gehuldigd. B® heer van Schie verving den wnd. burgemeester; als secr. van de Sportcommissie vertelde hij van de bezielende leiding, welke van mevr. v. d. Gaag was uitgegaan. Zonder haar werk waren de zwemplaatsen slechts waterplassen zonder meer. Spreker overhandigde haar namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud. De heer Leenderts, voorz. van de S.B.L.O. noemde de jubilaresse een levende propaganda voor de zwem- sport, terwijl de heer v. d. Meer, als bestuurslid van S.Z.C. en be- oordeelaar van de K.N.Z.B. haar kwaliteiten als leerares roemde. De S.R.B. was door mevr. v. d. Gaag groot geworden in den tijd van haar trainerschap; daarom [hoopte de heer Filee, voorz. van de Brigade, dat het spoedig weer zou zyn als vroeger. Namens de groep veteranen van 10 uur sprak mevr. Odee, die hoop te mevr. v. d. Gaag nog lang als zwemmeester es te houden. Tante A noemde haar ten slotte een goede moeder voor al de kinderen, die door de ouders aan haar waren toe vertrouwd, een geweldig verant woordelijke taak. De collega van mevr. v. d. Gaag, mevr. Tigee opende de rij van de vele menschen, die haar de hand van gelukwensch kwamen drukken. De vele goede woorden vonden in prachtige bloemen een kleurrijken tolk. Van het damesbad werd het too- neel vervolgens naar het heerenbacl verplaatst. Ook hier opende de heer van Schie de rij van sprekers. Jan Daalmeijer 'is een man, die zoo op gaat in zijn liefde voor zijn werk, dat hijf toen ik de eerste keeren met hem kwam praten, op 'n leeuw ■leek, die getemd moest worden. De wjjze waarop hy aan zoovele Schiedammers zwemmen geleerd had, dwong respect en waardeering af, aldus spreker. De jubildris antwoordde met een uitvoerig historisch overzicht, het welk hij begon met te zeggen, dat hij een stryder was, wien het altijd aan begrip van de zijde van het Ge meentebestuur ontbroken had. Nog ige-en 22 jaar was hij, toen hij de leiding kreeg en van 1921 af had hij hard gewerkt, om een prachtige, maar ongebruikte zwemplaats te bevolken met menschen, die zwem. men konden. Een aparte methode garandeerde ieder binnen 14 dagen meesterschap over het water. Aan 1100 kinderen had hy les gegeven in dit seizoen, op zijn initiatief was het verplichte schoolzwemmen reeds lang ingevoerd. Veel bleef er nog te doen, ook tijdens den winter. Daarom was het zoo te betreuren, dat het personeel in dien tijd de aandacht niet aan het onderhoud van de zwemplaats kon besteden, maar vervelende en improductieve baantjes hij Gemeentewerken kreeg. Hij hoopte, dat hij in de toekomst meer begrip zou vinden. Vervolgens spraken ook hier de heeren H Leenderts, v. d. Meer en Figee. Cfollega M. Plooy overhan digde aan Daalmeyer een boek, de H. H. Bijl en van Lith spraken resp. namens de ,,Burenploeg" en de Ploeteraars". Vele klanten en vrienden felici teerden Daalmeyer tenslotte. Zooals vele lezers reeds zullen weten, heeft Pater Henri de Greeve Zaterdagavond een grootscheepsche glasactie aangekondigd, te houden onder auspiciën van den Bond zon der Naam Hier ter stede heeft zich onmiddellijk een comité gevormd bestaande uit de heeren J. A. H Stegman, M. Popma, F. v. Essen Sr en F v. Essei} Jr. Binnenkort volgen nadere bijzonder, heden over deze actie. Zeer kort geieden werd er in een klein gezelschap van ter tooeei zake kun-aigen naar voren ge bracht, hoe moeiiyk de keuze van een stuk was, omdat de voorraad behoorlijke spelen jammerlijk kiem is Van de 1000 Looneelstukiten. cue geschreven worden door aileriei dilletan ten en beroepsmcnschen, z;jn er hoogstens 30 de moeite van het spelen en het zien waard. Uit krin_ gen, die zich verantwoordelijk voe len voor het peii en de inneriijke waarde van Katholieke Uitvoerin gen, heeft men de mogelijkheid tot een adviesbureau of commissie in de zen overwogen Het is naar onze mee ning een dwmgencie eisch voor iedere Katnolieke organisatie, dat haar pro gramma's en uitvoeringen qua in houd den toets van de critiek, van het onderscheid tussclien goed en slecht kunnen doorstaan. Het mag niet zoo zijn, dat wat •yvij in ande ren zouden afkeuren, bij ons zed goedgepraat moet worden Een groo. te beweging als de Kajotters zal ze ker over een goed geleid en gedo. cumentetird Centraal Adviesbureau voor tooneeizaken moeten beschik ken. Dit ter imeiding van het stuk" „Stórm op het kanaal", dat de op standing van de Frankelandsche K A. J. inleidde. K. Mijnders werd in de bloemetjes gezetbij zijn 250ste7i wedstrijd voor DF. C. D* Burgemeester van Schiedam, Het is onmogelijk in zoo korter rbrengt ingevolge art. 30, 2e lid van Do Nederlandsche R. K. Bond van Handelsreizigers en Handels agenten houdt op Donderdag 3 Oct. 8 uur, in de bovenzaal van Hotel de Amstelbron, aan de Broersvest 13, een algemeene vergadering. Alle katholieke handelsreizigers en handelsagenten worden op deze vergadering verwacht, want een be langrijke figuur in den bond, de al gemeene voorzitter J. v. d. Meer, zal komen spreken. Op de Lange Kerkstraat alhier, werd gisteren J. F. G. alhier door een hond gebeten. Hij werd aan het linkerbeen gewond en bekwam een scheur in zijn pantalon. tijd geroutineerde spelers te heb ben. Wij zullen ons dus over het spel nog geen oordeel vormen. Er moet hard gestudeerd en geacteerd worden, terwijl de lezing van de teksten vaker en nauwkeuriger, des. noods met het potlood in de hand moeit gebeuren. om den juisten klemtoon te leggen Dat liet nu heei veel te wenschen over Als het vol genden keer allemaal Baptistins zijn mogen we voorloopig niet klagen Wat het stuk betreft. Het had ernst'' noch „luim" Jonge arbeiders moe ten de zaken toch niet zoo verve lend simplistisch voorstellen: di recteur-boeman. boekhouder.sul, ar beider-flinke vent, enz. enz. Too- neelspel is dienen; het uitdragen van goede ideeën, net bezielen van de menschen, het duidelijk maken van problemen. Die taak is mooi, heeft inhoud, maakt rijk, maar vraagt in. spanning en werk Al het andere is verloren tijd. Tot slot een opmer king over hét publiek. Bij Baliedux en gisterenavond werd om de een voudigste dingen gegiecheld en go- lachen. Zooiets is hinderlijk en hoort niet. Tijdens een tooneelstuk dat geen klucht is, moet het doodstil in de zaal zijn, ook als er niet gepraat wordt, of er geen menschen'* op het tooneel zijn. Dat zijn manieren. GEBORENThérèse J dochter van D. Sluimer en M C. de Zeeuw. B Balletsingel 6; Willem J., zoon van C. T. Welbie en J. N de Heer. van Dyckstraat 10; Frederik L., zoon van F. L. Heikoop en A^ M. A. Apon, Boerhavelaan 1; Cornells J. zoon van C. J Eijkenbroek en B. C. Peelders, Vlaard.dijk 177; Johanna dochter van F. van Dijk en K 't Hoen, B.K. laan 255; Eli sabeth A. C. dochter van J, W. Wesenaar en A. C. Hensen, Fr. Ha.lsplein 19; Petrus C. zoon van W. Wesenaar en A. C Hensen. Fr. Halsplein 19; Henricus H. J. J. zoon van J J. M. Meijer en H. G. Kruitwagen, L. Nieuwstraat 9; Levenl. kind van C, A. van Dalsen en J P. van den Donker, Boer. havelaan 1. OVERLEDEN: M. Romein, 41 j., Nassaülaan 75. GETROUWD: p. de Haas en K. den Hartog Mogen wij even tusschen de bedrijven door een paar vragen op u afvuren? Ga je gang maar Uit welken tijd dateert dit stuk en hoe kwam 't op uw repertoire. Het zal ongeveer van 1943 zijn. Ik geloof, dat het noodzakelijk is, dat de menschen zich meer bewust worden van de problemen van de zen tijd. In 1940 heeft Hitier ons onvoorbereid gevonden. Nu de oorlog afgeloopen is, loopen de menschen weer rond, alsof er niets aan de hand is, alsof er geen pro bleem van de Duitsche Jeugd is, alsof de jongens en meisjes over 020 jaar het weer niet in hun hoofd zullen krijgen, om een Hitier •f een Jansen in een nieuwe waan zinnigen oorlog te volgen? Hoe is het u in Engeland ver gaan? Veel succes, veel meer, dan we verwacht hadden Ook de En- gelschen waren enthousiast. Zij hadden het volkomen begrepen Een Engelsch kolonel vond, dat het stuk Russisch aandeed. Het is niet onmogelijk, dat wij het stuk in het Engelsch aan den overkant gaan spelen, maar er staat nog niets vast. Wat gaat u voor den Kunst kring brengen? Er is gevraagd om een luchtig 5tuk Het wordt waarschijnlijk een blijspel, een vlot niemendalletje. Bevalt het spelen met de kin deren u, moet er veel aan ge schaafd worden? Het is veel werk, maar de re sultaten bevredigen. Vooral de rol van Emil is erg moeilijk. Hij moet zich heel eng intoomen en mag geen enkel oogenlik spontaan zijn. zooals Pat. Ik heb veel moeite moeten doen, om het natuurlijke en 'mpulsieve eruit te krijgen en zoo de rol aannemelijk te maken Dat be- Hebt u nog meer stukken, die zorgt me natuurlijk de afkeuring - itom tw o n o o Vi n rlio /I mof 17 hYt actueele problemen behandelen, in studie. Ja, Thunderrock, dat wij brengen onder* den titel „De Spook- rots", het verhaal van een jour nalist, die een krankzinnig zorge- looze wereld ontvlucht in een vuur toren, midden in het Michiganmeer, daar het logboek van een vergaan schip aantreft, het bestudeert en contact krijgt met de opvarenden, die hem in lange gesprekken wijzen op zijn plicht, om terug te gaan I naar de menschen. van menschen, die de rol niet ken nen, of niet begrijpen. Ik weet dat bij voorbaat. De onsympathieke rol, hoe goed ook gespeeld, krijgt de volle laag van op- en aanmerkingen der recensenten. Ik hoor, dat het tijd is. Tot ziens Tot spoedig en veel succes. In tegenwoordigheid van Prinses Juliana is te Amersfoort de op leidingsschool voor jeugdleidsters .Middeloo" geopend. het. Dienstplichtbesluit ter alge meene kennis .dat aan de dienst plicbtigen dezer gemeente, hieron der vermeld, vrijstelling van den dienstplicht is verleend. De uitspraken hieromtrent liggen tot en met den tienden dag na he den ter Gemeente-Secretarie, afdee_ ling Militaire Zaken, Nieuwstraat 26, voor een ieder ter inzage. Art. 21, eerste- en tweede lid der Dienstplichtwet luidt als volgt: Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kunnen uiter lijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep ko men de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, elk der overige voor dezelfde gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of de wettelijke vertegenwoordiger. In_ dien de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, in het buitenland woonplaats heeft, kan, voor zoover het door dezen ïn te stellen beroep betreft, met overschrijding van den termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zoolang omtrent zoodanige overschrijding geen be slissing is genomen, wordt de uit_ spraak na het verloop van den ter mijn van tien dagen als onherroepe lijk beschouwd. Het verzoekschrift, dat met rede nen omkleed moet zijn, wordt inge diend bij den Burgemeester der ge meente, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienst plicht ingeschreven is." Adrianus Dijkshoorn, lichting 1946; Henri Johannes Josephus Hof stee, lichting 1946; Harry Eduard Krommenhoek, lichting 1946. De Burgemeester, voornoemd, P. B. M. ALBERTS, Schiedam. 28 September 1946. Gisteren vond op de Burgemees ter Knappertlaan alhier, een aanrij- ding plaats, tusschen een R.E.T. autobus bestuurd door H. A. W- te R en den wielrijder G. C. M. te R. De wielrijder bekwam een lichte hersenschudding en verwondingen aan neus en rechteroog. Na in het Alg. ziekenhuis alhier te zijn be handeld, is hij door de G. G. D. te Rotterdam afgehaald en overge bracht naar het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam. Aldaar is hij ter verpleg'-"- -enomen. De „Brabantsche Beweging" heeft aan den minister-president een tele, gram gezonden, waarin zij protes teert, dat den K.R.O deviezen zijn geweigerd voor den Vlaamschen dag op 29 September, zoodat de benoo- digde gelden van Belgische zijde moesten worden verstrekt. De „Bra bantsche beweging" verzoekt de re geering met klem ten spoedigste den daardoor op ons volk geworpen blaam weg te nemen D.W.S. speelde in topvorm, zoo- dat het zwak spelende H.V. ditmaal totaal overspeeld werd. Was er in voorgaande ontmoetingen altijd sprake van een spannenden wed. strijd, nu zegt de uitslag reeds vol. doende en had het spel van H.V., maar weinig te beteekenen. Dei Schiedammers overtroffen zich zelf, door in deze wedstrijd een voorhoe. desp'el te spelen, waaraan de H.V.j verdediging niet kon tippen. De D.W.S. c\ %iea hebben ondanks deze kleine nederlaag een zeer goe den wedstrijd gespeeld en hebben on getwijfeld steeds het beste spel in; panden gehad. Zouden de D.W.S. dames een goede keepster in het doel gehad hebben, dan was de uit slag zeker met goede cijfers in haar voordeel geweest. Diena Haring verrichte de hattrick door drie doel punten voor D.W.S. te scoren. D.W.S. 2 (dames) gaat op den goeden weg voort en wist een 00 gelijk spel te bedwingen. Ook deze dames speelden een goede partij, en bewezen opnieuw, dat zij in deze res. Ie klasse goed mee kunnen. D.W.S. 2 (heeren) liet zich ook niet onbetuigd, door H.V. '36 2 metë niet minder dan 125 klop te geven. De Hagenaars zijn er ditmaal wel bijzonder slecht afgekoden. D.W.S. 3 (heeren) speelde uit tei- gen Dynamo 3 en won met 87. D.W.S. 4 (heeren) speelden tegen de Meeuwen 2 en heef/ in een min der prachtig gespeelden wedstrijd met 64 weten te winnen. In het St. Franciscus-Gasthuis is Zaterdag de 1000ste baby sinds 1 Januari van dit jaar geboren. Het kind is genoemd naar de Zus ters va<o de kraamafdeelingLoretta Maria Anickta Francisca. (de laatste naam naar Franciscus-gasthuis). Op de zaai is het feit feestelijk gevierd De baby heeft van de ver pleegsters een zilveren bekertje ge kregen met inscriptie van haar namen. TOONEEL EN MUZIEK Maandag 30 Sept. 8 uur Luxorr ,,Met de hakken over de sloot" (voor Rott. Kunstkring)^ 8 uur Aula H.B.S. Afrik, plein: „Het geheim van de Monroehoeve". nm mm 45 cent zuinig licht voorHteCTéreen. goedkoop en zuinig licht iedereen. Goed, goedkoop en zuinigj licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen Reclame 78). u waart in Parijs. Dat «eert Spencer me verteld. herinnerde W'St dat nict- Hij van den daE m ondervraging naam en parS e" vond m«n bureau. Hij hief 2yenr adrea °P kennen het resultaat nd °P* y uw redeneering" logiach specteur. dat moet ik toegeven. Hii drukte zijn hand tegen zijn voorhoofd Indien u me verder niet meer noo- dig hebt, zal ik nu maar gaan ik heb nog heel wat te doen, voor wy elkaar vanmiddag spreken. Terwijl Lansbergs slanke figuur het vertrek verliet, vroeg Reynolds zjch een oogenblik af, of hii den man nog ooit zou terugzien. Maar eenig nadenken stelde hem Lansberg werd zorgvuldig bewaar en tenzij hij zelfmoord pleegde, kon hy niet ontsnappen. Op Scotland Yard zat Jenkins met belangrijk nieuws op Reynolds te wachten. Niet meer nóodig, om voor flat meisje naar het ziekenhuis te gaan, Sir. Ze hebben net opgebold, dat zij in den loop van den nacht verdwe nen is. "Verdwenen! riep zijn chef; Hoe kan dat? Je vertelde mij, dat ze sinds dat ongeluk nog steeds bewusteloos was geweest. Het schijnt in het ziekenhuis momenteel overdruk te zijn en het geval van dat meisje is blijkbaar niet nauwkeurig onderzocht Het is alle maal erg geheimzinnig Geheimzinnig! snauwde de in specteur. He tis ongelooflyk. Bewus- telooze menschen loopen niet uit een ziekenhuis. Geef me de telefoon eens even. Er volgden vijf minuten van opge wonden vragen van den inspecteur. Dan wierp hy den hoorn neer en staarde zyn assistent verbaasd aan. Ik wil er een pond om verwed den, dat dat Valerie Baird is ge weest. We kunnen het op haar oude adres in Bloomsbury probeeren, maar ik ben er bijna zeker van, dat ze daarheen niet is teruggegaan werd Maandagochtend tusschen twaalf o,p een paar meter af- s and Van Laureen's deur omver gereden. Hij vloekte zachtjes. Ik was op dat moment zelf in de flat. Denk eens aan! Als dat ongeluk niet ge beurd was. zou dat meisje ons reSht ln de armen zijn geloopen, Hebt u daar bewijzen van sir? vroeg Jenkins vol belangstelling. Ik heb de copie van een briefje, dat ze aan Laureen geschreven heeft en waarin ze zegt, dat ze haar zou komen bezoeken. Hier, lees maar. Hij overhandigde de copie, welke hij van Laureens kleedster had ontvan. gen, Jenkins las het briefje met zicht bare belangstelling. Hebt u dat gelezen: „Ik ben se dert enkele weken in Engeland"? Hij wees op het bewuste zinnetje terwijl hij het briefje teruggaf Wel wat zou dat? vroeg de inj» specteur ongeduldig. Aangezien deze heele zaak zoo veel aanknoopingspunten met Par ij vertoont sir. Is Valerie misschien wei uit Parijs naar Engeland geko men. En als dat zoo is Reynolds knikte vlug. Ja, ik snap de rest. Zij kon wel eens probeeren, terug te gaan. Daar moeten wy op letten. Eens kijken, ze heeft waarschyniyk dan den boot trein van negen uur genomen. Ver trekt die van Victoria of Charing Cross? Verspil geen minuut meer. En zeg tot de mannen., dat ze bij uit zondering hun hersens nu eens ge. bruiken. Jenkins spoedde zich juist het kan. toor uit toen de telefoon weer rin kelde. Neem even aan, riep de ln. specteur Jenkins toe. Ik moet naar mijn afspraak met lady Avice Garth Je kunt me zoo n°odig in Warnham House bellen. Hij was al halverwege de trap, toen Jenkins hem buiten adem ach' ter haalde. Het was Cripps, die Miss Lau reen schaduwt. Hij zegt, dat hij u moest bellen .wanneer ze naar den schouwburg ging. Reynolds keerde zich opgewon den om. Ja. Wat had hij? Cripps zegt, dat Miss Laureen juist door den artisteningarvg naar binnen is gegaan sir. Hij heeft di rect gebeld De inspecteur was met een paar groote sprongen beneden en vloog naar buiten. ln een taxi springend, gaf hy den chauffeur het adres van den schouw burg. Ry als de duivelbeval hy. HOOFDSTUK XXVII. LADY AVICE VERTELT. Toen Reynolds aan den schouw, burg arriveerde, zag hy daar reeds groote plakkaten, vermeldend, dat Laureen dien dag besiist in beide voorstellingen zelf zou optreden. Als ze niet elders wordt opge houden, dacht Reynolds grimmig by zich zelf. Hy was van plan dien dag, koste wat Act wilde, schot in de zaak te brengen, terwijl zyn mildere stemming van den avond had plaats gemaakt voor zyn ergernis, dat Va lerie hem alwéér door de vingers was geglipt. Hy snelde de deur binnen, iiep Mmms voorby en beklom met twee treden tegelijk de trap. De deur van Laureens kleedka mer stond open, maar zij zelf was er nict. Reynolds had dat ook niet verwacht. Hy was er op voorbereid geweest, dat zij een bezoek aan de kleedkamer zou brengen, al was dit vlugger geschied dan hy gedacht had. Op zyn teenen liep hy door de gang telkens even vol spanning luis terend. Voor de ongebruikte kleedkamer, welke opnieuw was behangen bleef hy staan. De deur was op slot, maar van binnen uit vernam hij flauwe geluiden. Met de uiterste omzichtigheid slo ten zyn vingers zich om den deur knop en begon hy dezen om la draaien. De knop gaf geruischloos mee en toen hy heel voorzichtig drukte, ontdekte hy, dat de deur niet was afgesloten. .Plotseling wierp hy die wyd ope* en trad binnen. Laureen lag bij de* schoorsteen op haar knieën. Zy uit te een kreet van schrik, toen zij zag, wie er was en kwam haastig over eind. Een vroege visite, inspecteur, merkte zy op. Ken verrassing, zei Reynoms vriendelijk, op haar toekomend. Een ingenieus gevonden bergplaats, Mis» Laureen. Laat my u niet storen. Hij bukte zich en bekeek een lan- ge snede in het behang, welke pa rallel nep aan de plint. zy rustte met haar eenen arm op oen schoorsteenmantel, om haar be. vende ledematen te ondersteunen, maar zei niets. De inspecteur opende zijn zakmes en stak dit in de opening tusschen plint en muur. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3