NAZI-LEIDERS GEVONNIST Wie schuldig werden verklaard Verrassende visie van het gerecht MAANDAG beginnen de besprekingen te Batavia Particuliere bouwers aan den slag DE AANVAL OP DE STATEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 68ste JAARGANG DINSDAG 1 OCTOBER 1946 No. 20126 algemeen redacteur Kardinaal de Jong NAAR ROME VERTROKKEN. SchachtVon Papen en Fritzsche reeds vrijgelaten De 4 punten van de beschuldiging tegen de be klaagden waren de volgende: 1. Samenzwering tegen den vrede; 2. Misdaden tegen den vrede en voorbereidingen tot den aanvalsoorlog; 3- Oorlogsmisdaden; 4- Misdaden teaen de menschelijkheid. Vrijgesproken zijn: Schacht, v- Papen en Fritzsche. Deze drie zijn door het tribunaal reeds ontslagen uit gevangenschap. Behalve de drie genoemden zijn dus alle beschul digden schuldig verklaard- Voorzichtig oordeel overat" de collectieve schuld NON-STOP-VLUCHT OM HALVE AARDE VOLGEND JAAR 20.000 WONINGEN Jarenlang waren ze voorbereid De Koningin naar Belgiïf NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DIRECTEUR: J. KUIJPERS BUREAUX VOORLREDAGTIE en ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. W I T L O X GOERING, VON RIBBENTROP, KEITEL, ROSENBERG, VON NEURATH en JODL zijn schuldig bevonden op alle vier punten van aanklacht. STREICHER is schuldig bevonden alleen op punt vier. FRICK, de voormalige minister van binnenlandsche zaken, is schuldig bevonden op de punten 2, 3 en 4. KALTENBRUNNER en FRANK zijn schuldig bevonden op de punten 3 en 4. SEYSS-INQUART is schuldig bevonden op 3 punten van de aanklacht, doch niet wat betreft deelneming aan het plan tot den oorlog HESS is schuldig bevonden op de punten 1 en 2. DOENITZ is schuldig bevonden op de punten 2 en 3. SPEER is schuldig bevonden op de punten 3 en 4. BAEDER is schuldig bevonden op de punten 1, 2 en 3. BORMANN (bij verstek) is schuldig bevonden op de punten 3 en 4. FUNK is schuldig bevonden op de punten 2, 3 en 4. SAUCKEL is schuldig bevonden op de punten 3 en 4. BALDUR VON SCHIRACH is schuldig bevonden op punt 4. gesproken dan van achter de tafel der rechters Dit waren woorden van gerechtigheid, die in al haar waardige reserve in de kwalificee ring van misdaden nauwelijks min der krachtig waren dan die, welke wij voordien in deze zaal hebben gehoord. Het vonnis is nog slechts ten deele uitgesproken en wel voor zulk een deel, dat er nog geen enkele con clusie uit kan worden getrokken ten aanzien van de vonnissen over de individuen. Waar het ging om de kwalificeering van Duitsche oorlo gen als agressie en van Duitsche maatregelen tegen soldaten en bur gers als misdaad, zijn woorden ge bruikt. die overduidelijk waren. Het gerecht vond op die punten ,,geen spoor van twijfel" en over weldigende bewijzen" De vraag, in hoeverre het gerecht de beschuldig den verantwoordelijk zal stellen voor deze misdeden, is evenwel nog niet beantwoord. Uit het vandaag uitgesproken vonnis over de misdadigheid van de organisaties, is gebleken, hoe voorzichtig het gerecht geoordeeld heeft over de collectieve schuld Het heeft slechts vier der aange klaagde organisaties misdadig ver klaard en dan nóg met nauwkeu rig omschreven restricties, die een Met den Parijschentrein is van» lTven^e«8^eSe?wS?eT,a^ Ksteanl »«ge» te 9,45 uur Z.Em Johanne» omtrent rijn overtuiging dat het kardinaal de Jong naar Rome ver- misdadig karakter van vele leden trokken. Z.Em. arriveerde per auto dier organisaties vaststaat uU utrecht ,n gezei3chap van zijn broer, pastoor C. H. de Jong, pas- Maar na dezen eersten dag staat vast, dat het gerecht de nieuwe grondslagen, die het charter der ver- eenigde naties in de internationale wet heeft gegrift, zal bekrachtigen. Het gerecht heeft zich tenvolle ge steld achter het standpunt van de aanklagers, dat het Kellogg.pact een aanvalsoorlog tot misdaad heeft ge maakt. Het heeft ook het beroep van de beschuldigden op de souverei- niteit van den staat en de daaruit voortvloeiende onstrafbaarheid van z(jn leiders verworpen,, evenals dat andere beroep op de uitsluitende verantwoordelijkheid van den dic tator. De grens voor gehoorzaam heid aan orders is door het gerecht getrokken, daar waar ,,een moreele keuze ln feite mogelijk was". Waar die grens in het geval van deze beschuldigden zal liggen, zal het gerecht Dinsdag bepalen. Daar van zal voor velen het vonnis af hangen Correspondenten bij de executie De geallieerde toezichtsraad voor ..s Duitschland besloot Maandag, dat groot aantal leden ult de misda- twee correspondenten van elk van de dige groep uitsluiten. A vier bezettingszones de terechtstel- De S.A. werd te onbelangrijk ge- ling van die nazi-leiders, welke door acht, het riikslsabinet een te wei- het internationale tribunaal ter dood nig als geheel werkende groep, I veroordeeld worden, zullen mogen •venals de generale staf. Bil de bijwonen, aldus ,,A P- (Van onzen bijzonderen correspondent) ,jN.^renber&. 30 September 1946. Welk een verschil tusschen den d»£ van 20 November 1945, toen liet proces te Neurenberg begon, en den dag van heden 30 Septem ber 1946! Het nerveuse binnenkomen der beschuldigden, de waardige schre den, waarmee het gerecht binnen- trad, de warme stem van den president, de loerende lenzen van foto- en filmapparaten, dat alles deed ons weliswaar een oogenblik terugdenken aan den, ook niet zooveel anning tegemoet gozie- nen openingsdag. Maar de bank der beklaagden, hood ook zij denzelfden aanblik als tien maanden geleden? Deze 2i mannen zyn veranderd, ouder geworden en verbleekt, ken nelijk vermoeid door de inspanning, die tien maanden procesvoering van hen gevraagd hebben Van Goering zijn wij min of meer geschrokken. Hij ia in de laatste maand sterker vermagerd, dan in alle voorafgaan "taanden, samen, opend hoH® Pres'dent de zitting ge- ucreiht li mot de woorden: ,,Het luisterden dnu .N1 vonnis voorlezen" nen doch voiiÜ££laaStlen ingespa"- Van dezen dag niet kon verwerken el die in den loop van de mlddagzftting moest worden weggeleid dI, Wal Rudolf Hess, die de zaal eed nait uur lang een pijnlijk schouwspel gaf van zijn strijd tegen zijn gebruike lijke krampen. Wat verdwenen waa, dat was de Btriidbare blik waarmee de meesten der beklaagden maanden geleden naar den getuigenstoel gingen Maar de tijd van strijd was voor hen dan ook voorbjjhun restte niets anjtors meer dan luisteren naar het vonnis, dat het gerecht uitsprak. Er lag meer dan het tijdsverschil Van tien maanden tusschen den 0Pe" ningsdag van het gerecht en den „vonnisdag" DaartuBBchen lagen ook de herinneringen aan de lijken- «tapela der concentratiekampen, aan üen oorlog met zyn millioenen doo- bosschen van het Oosten, aan de schedels van het beruchte instituut van professor Hirt, aan de kreten van de vrouwen van Oradour en Lidice, aan de puinen van Stalingrad, Neurenberg en Coventry, aan de tot woestijn geworden akkers, aan de ontwrichting van millioenen ge zinnen over heel Europa. Dit alles stond vandaag nu weer v°or de aandacht der geheele we reld, niet als een hartstochtelijke roep om vergelding, zooals wellicht op sommige momenten gedurende dit proces, doch ais een ondoordring bare muur van schuld. Geen ander woord werd vandaag Officieel wordt vernomen, dat de plenaire zitting ter opening van de NederlandschIndonesi sche besprekingen, op Maandag 7 October plaats zal hebben in het verblijf van den Britschen consul-generaal te Batavia. Volgens een officieelen Britschen woordvoerder zijn de Nederlanders en de Indonesiërs tot overeenstem ming gekomen omtrent tijd en plaats van de openingsbijeenkomst der besprekingen, die onder voorzit terschap van Lord Killearn gehou den zal worden. De woordvoerder voegde er aan toe: „Sedert het dui delijk is (o.a. door het vertrek van de commissie-generaal naar Pang- kalpinang), dat beide partijen er op voorbereid zijn een korte pauze te doen verstrijken voor de openings bijeenkomst, heeft Lord Killearn be sloten naar Singapore terug te gaan om zijn aandacht te wijden aan ur gente vraagstukken. Hij zal Zater dag 5 October naar Batavia terug vliegen". De woordvoerder verklaarde ver der, dat Lord Killearn gisteravond een ontmoeting met dr* van Mook heeft gehad en hedenmorgen met Sjahrir. Hjj wees met nadruk op het belangrijke feit van de lunch, welke gisteren plaats had en die meer dan 4 uur heeft geduurd. Bij deze lunch ontmoetten Schermerhorn en Sjahrir elkaar voor de eerste maal. Hij verwachtte dat de bespre kingen in een openbare bijeenkomst geopend zouden worden. Van Mook naar Pangkal pinang Hedenmorgen zijn dr. Van Mook met zijn adviseurs en de commissa- rissen_generaai in 'n speciaal vlieg tuig van het leger naar Pangkalpi- nang vertrokken. Men verwacht, dat de commissarissen-generaal aan het einde van de week naar Bata via zullen terugkeeren. Schermerhorn en Sjahrir hij Lord Killearn Tydens de lunch. die ex.min. Schermerhorn en Sjahrir gisteren bij Lord Killearn hebben gebruikt, heeft men aangelegenheden besproken, die in verband staan met het bijeenroe_ pen van de eerste samenkomst van de commissie-generaal en een Indo nesische delegatie, waarvan lord Kil learn hef voorzitterschap is aange boden. toor te Hoogeveen, mgr. Jan OlaV Smit en zyn secretaris, dr. J A. Geerdlnck. In den trein waren eenigo compartimenten gereserveerd. Den Kardinaal werd uitgeleide gedaan door Mgr Th. Huurdeman, vicaris- generaal van het aartsbisdom. N€n gewuifd door een aantal belangstel lenden, vertrok de trein precies op den Juisten tijd. Toevallig zat in denzelfden trein Mgr C. Dubbelman O.Praem., apos tolisch prefect van Jubbelpore, die drie maanden in ons land heeft ver toefd en via Rome naar zijn missie in Britsch-Indië terugkeert. Zooais men weet, gaat kardinaal De Jong naar Rome, om daar den kardinaalshoed van Z. H. den Paus in ontvangst te nemen. Toen Z.Em, het vorig jaar tot kardinaal verhe ven werd, waren de omstandigheden voor een dergelijke reis nog verre van ideaal, terwijl de gezondheids toestand van Z.Em. een dergelijke vermoeienis niet toestond. Thans echter kan er per trein naar Rome gereisd worden en is de gezondheids toestand van den kardinaal zeer goed te noemen In Rome, waar men Donderdag middag arriveert, zullen kardinaal De Jong en zijn begeleiders logeeren in het Nederlandsch College als gas ten van mgr Eras. Spoedig na aan komst in Rome zal Z. H. de Paus den kzflinaal in audiëntie ontvan gen. Bij die gelegenheid wordt vast gesteld, wanneer de kardinaalshoed zal worden overhandigd. Het ver blijf van kardinaal De Jong in Rome zal ongeveer drie weken duren. Van de gelegenheid zal Z.Em. gebruik maken om de oude plekjes van zijn geliefd Rome, alsook zijn studie makkers te bezoeken. Wij voor ons hopen dat de reis hem niet te zeer zal vermoeien en dat hij na een voorspoedige reis weer behouden in het vaderland zal terugkeeren. Het Amerik. marine-vliegtuig „Neptune" is Zondag om 18.10 uur plaatseltyken ttjd (11.10 Ned. t(jd) van een vliegveld ln de buurt van Perth (Austr.) opgestegen voor een vlucht, die als alles goed gaat de helft van den aardomtrek zal be slaan. Het einddoel is Seattle, een afstand van 12.800 kilometer. Bezuiniging op bouwplan 1947 By de regeering is in voorberei ding een „financieringsregeling nieuwbouw 1946" Deze regeling heeft ten doel de particuliere bouwnijverheid aan den gang te helpen en zooveel mogelijk te sti- muleeren. Men gaat er van uit, dat met behulp van deze regeling in 1947 twintig duizend woningen zullen worden gebouwd Het ligt in de bedoeling ter tegemoetko- 30 September 1946. In het Neu- renbergsche vonnis, voor zoo ver dat heden Maandag kon worden voorgelezen, heeft het gerecht den aanval op Nederland, België en Luxemburg, tezamen met an dere aanvallen van Duitschland, gebrandmerkt ais volkomen zonder rechtvaardiging. Het achtte be wezen, dat de Duitsche leiders de bezetting van de lage landen reeds overwogen in Augustus 1938, toen de aanval op Tsjecho-Slowakye was voorbereid en met de moge lijkheid van oorlog met Frankrijk en Engeland moest worden reke- n,n*» gehouden. errm Vlyl het vonnis wijst 1.Duitechers zich voor het geval van zulk een oorlog voor deel wilden verzekeren van lucht- wufer'f °P Srond van Hitler s eigen uitspraak van 22 Augustus 1938 achtte het gerecht bewezen, dat vrees voor schending van de neutraliteit der lage landen door Frankrijk en Engeland bij de Duitschers niet bestond. Na te hebben gewezen op de Duit sche verklaringen tot eerbiediging der neutraliteit herinnert het ge hecht aan de als bewijs aangeboden bevelen van Keitel en Jodl waaruit bleek dat de aanval eerst was vast gesteld op tien November 1939, doch van tijd tot tijd werd uitgesteld tot Mei 1940 Als belangrijk bewijsstuk wordt in het vonnis Hitler's rede van 23 November 1939 geciteerd, waarin de aanval op de lage landen werd voorgesteld als noodzaak om den oorlog tegen Engeland en Frankrijk voort te zetten. Er is, zoo stelde het gerecht vast, geen enkel bewijs geleverd voor de bewering, dat Nederland, België en Luxemburg werden bezet door Duit schers, omdat Frankrijk en Enge land zulk een bezetting van plan waren De Britsche en Fransche staven hadden weliswaar samenge werkt voor het maken van zekere plannen voor militaire operaties in de lage landen, maar het doel dezer plannen was deze landen te verdedi gen in geval van een Duitschen aan val. Na dit te hebben vastgesteld, be sluit het gerecht ten aanzien van dezen aanval als volgt. „Hij werd uitgevoerd als gevolg 'van lang overwogen en voorbereide plannen en was duidelijk een handeling van agressie. Het besluit tot den aanval werd genomen op geen enkel andere overweging, dan de bevordering van de agressieve politiek van Duitsch land". In het vonnis wordt voorts de be zetting van Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije een daad van zuivere agressie genoemd. Ook de oorlog tegen Polen wordt een aanvalsoor log, en daarom een misdaad in den zin van het handvest, geacht Vervolgens werden de maatregelen der nazi's voor herbewapening ge memoreerd. „Tijdens een bijeenkomst van de partij in Neurenberg in het jaar 1936", aldus het vonnis, „kon digde Hit Ier een vierjarenplan aan en de benoeming van Goering als gevolmachtigde hiervoor. Goering begon met het bouwen van een sterke luchtmacht en zeide op 8 Juli 1938, dat de Duitsche lucht macht de Britsche reeds in kwali teit en kwantiteit overtrof. De nazistische regeering kondigde in 1935 aan, dat, ondanks het feit, dat de clausules van het verdrag van Versailles inzake ontwapening verworpen waren. Duitschland het verdrag van Versailles zou eerbie digen Op denzelfden dag. dat deze bekendmaking werd gedaan, werd een wet op de Duitsche verdediging aangenomen en op bevel van Hitier geheim gehouden De Duitsche vloot werd gebouwd in strijd met het ver drag van Versailles In 1934 gaf admiraal Raeder een geheim bewapenjngsplan uit, dat dezen zin bevatte: ,.Alle theoretische en practische voorbereidingen wor den gemaakt met het hoofddoel: ge reed te zijn voor een oorlog zonder alarm-periode". min# in eventueele exploitatie-te korten gedurende een aantal jaren jaarlijkse!*© bydragen toe te ken nen van gemiddeld 300 gulden. Aldus een mededeeling van mi nister Ringers in de toelichting op de begrooting van Openbare Werken en Wederopbouw Verder wordt o.a. gezegd, dat voor 1947 wordt gerekend op den bouw van 500 landarbeiderswoningen te gen een gemiddelden prijs van 7000. De zorgelijke positie van 's lands financiën drukt intusschen zwaar ook op den wederopbouw Het totaal bedrag der begrooting blyft dienten gevolge ruim honderd millioen be neden de som, welke gedacht kan worden noodig te zijn voor de volle dige uitvoering van het beschikbare bouwvolume. Bouwplan 1947 Bij het samenstellen van de be grooting bevond het bouwplan 1947. zich nog in een beginstadium. Vol gens de toen bekende gegevens zou in 1947 een bedrag van f 521.000.000 kunnen worden verwerkt Dit om* vatte het herstel van 81.000 licht be schadigde panden, 26 000 zwaar be schadigde, alsmede bedrijfspanden, kerken, monumenten, schepen enz^ terwijl bovendien werd gerekend met de vervanging van 7500 woningen. Echter zijn deze plannen weer voor een deel op losse schroeven gekomen: door bovenbedoelde bezuiniging, waarbij genoemd bedrag is vermin derd tot ƒ409.500.000. ln Brussel is gisteren officieel bekend gemaaktdat aan het eind van de maand October H. Af. Ko* ningin Wilhelmina een officiéél bezoek aan de Belgische hoofdstad zal brengen H. M. zal officieel dank gaan betuigen aan de Belgische auto* riteiten voor de hulp, welke België nm de bevrijding aan om land heeft geboden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1