Na Neurenbergs vonnis G De eenige hechte basis -»-«■ ssLh'ïss.n.'ïa. Seyss Inquart en Nederland Menschelijk recht Neurenbergs laatste „Parteitag Medoogenlooze terreur DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN 68ste JAARGANG WOENSDAG 2 OCTOBER 1946 No. 20m Vonnisvoltrekking op 16 October DE SENSATIE DER DRIE VRIJSPRAKEN Aan Nederlands rechtsgevoel voldaan RUSSISCHE RECHTER ONTEVREDEN VRIJWILLIGE BEPERKING; Een gefundeerd vonnis NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H A PAALVAST ,s MGR. DR. J. WIT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEBJ dat zoo'n afschrikwekkend karakter moet dragen dat in de toekomst staatslieden en militaire leiders er door weerhouden zullen worden een aanvalsoorlog te beginnen. Wat nu gebeurd is, zal na eiken pleio"" H misdadigers voor een rechtbank te «Üf^ldVano^UTb^OT^ê'dagen. Wat toen mislukte, is nu gesdhied. Dat is een vooruitgang deel geveld over de 22 groote puitsche oorlogsmisdadigers. Nie mand zal de uitgesproken vonnis sen te hard achten; wel zullen er pienschen zijn, die enkele te mild vinden; die mèenen, dat misdaden, bedreven door leidende figuren als nu terecht stonden niet met ge vangenisstraffen van tien tot twin tig jaren, volgens de menschelijke gerechtigheid, kunnen worden uit geboet; vergelijkingen kunnen hier zelfs verbittering wekken. Negentien schuldigentwaalf doodvonnissen; drie „onsehuldigen". Een uitspraak, welke in algemeene lijnen overeenstemt met de ver wachtingen, welke gekoesterd wer- •ien. En 'toch blijft na het aan- hooren van de stem van het wereld, geweten een Stem zonder harts tocht, bijna zonder bewogenheid een zeker onbehagen in de harten achter. Want. al erkent men ten volle, dat dit rechtsgeding met een bijna' bewonderenswaardige on partijdigheid, objectiviteit en waar digheid is gevoerd, dat vaak aan de beklaagden een nauwelijks te begrijpen vrijheid in hun verdedi ging welke soms voor propaganda doeleinden is misbruikt, werd ge geven. todh gevoelt men bet als een zwak punt in dit proces, dat de overwinnaar den overwonnene oordeelde, dat aanklager en rechter in eenzelfde persoonlijkheid waren vereenigd. Aan deze situatie was, gegeven alle omstandigheden, niets te ver anderen, en daarom was het juist gezien, dat in het handvest van het tribunaal, als het ware een hand boek van het internationaal recht, soberp en ondubbelzinnig de richt lijnen van procedure en rechts spraak waren geformuleerd. Daar aan is bij de vonnissen ook strikt de hand gehouden, o.m. bij de vrij spraak van Van Papen, die alleen aan de straf ontsnapte wijl zijn ongetwijfeld misdadig geïntrigeer, at bijv. in 1933 het nationaal-socia- wsme aan het bewind bracht en oaarmcde het begin der groove kHerie ontketende. niet in het •I?F. der eenmaal vastgestelde richtlijnen paste. is het juist dit wetboek neel bijzonder door de wijze, waar op het de eerste maal in zijn be staan is toegepast dat aan het proces van Neurenberg een histo rische beteoken is geeft. Want. al pieeft dit een precedent in het Breisacher-proces van 1474, toen ridder Peter van Hagienibach even eens door een interland-rechtbank van voren vastgestelde S1e"™ïsens oorlogsmisdaden ter ZVlj^oordeeld, toch moet men zeggen, dat het ditmaal de eerste keer is geweest, dat een diergelijke procedure werd gevolgd met het bewust vooropgezette doel' niet alleen om nu te vonnissen maar ook om den grondslag te leg.' gen voor een internationaal recht dat voor alle tijden zal gelden, en Van onwaardeerbare beteekenis, zelfs als men rekening houdt met alle feiten, welke een zoo moeilijk menschelijk werk als hetgeen nu werd verricht, wel moeten aan kleven. Of intussdiien de preven tieve werking der vonnissen een aanvaller werkelijk van zijn mis dadige plannen zal terughouden, lijkt bijna een twijfelachtige zaak; te vreezen valt, dat hij in de meeste gevallen slechts voorzichtiger zal worden en zich beter zal voor bereiden; en, als de oorlog toch misloopt, zal vechten tot een nog bitterder einde. Want hij weet, dat het recht zijn loop zal hebben en hij op geen barmhartigheid behoeft te rekenen. Toch zal dit proces in den breed- sten kring voldoening schenken. Wederom is een weg uit de impasse gewezen, dien van het redht. Mits de mensch leere beseffen dat het menschelijk recht alleen kan be staan, als het gegrondvest is niet op menschelijke speculaties, maar op de eenige basis, die hecht ge noeg is om een wereld te stutten; God en de Goddelijke rechtvaardig heid. Tenzij gunstig beschikt zou wor den op eventueele gratieverzoeken» die binnen vier dagen door de ver oordeelden gericht kunnen worden aan het secretariaat van het tribu. naai moeten de vonnissen volgens vroeger besproken plannen binnen vijftien dagen na den datum van uitspraak voltrokken zjjn, Officieel is evenwel nog niets bekend Zij, die tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, zullen vermoedelijk te Berlijn gede. tineerd worden De geallieerde be stuursraad is verantwoordelijk voor hun verzekerde bewaring. Indien de doodvonnissen ten uit. voer worden gelegd, zal elk vonnis nog gecontroleerd worden door een commissie van vier generaals (een Britsche, een Fransche. een uit de sovjet-unie en een uit de V S Bevestigd wordt, dat de terecht stellingen op 16 October te Neuren berg zullen worden voltrokken. 9? Neurenberg, 1 October 1946 (Van onzen bijzon deren correspondent. Hjalmar Schacht, Franz von Papen en Hans Fritzsche spra ken vanavond, als vrije mannen, tot de buitenlandsche pers. Schacht had het over Ameri- kaansohe sinaasappelen en cho cola, die zijn kinderen twee ja ren niet wilden eten, omdat Amerikanen vader gevangen hielden, von Papen draaide di plomatiek om de vraag naar zijn toekomst-plannen, Fritzsche uit te de vrees, dat hij, m» het tlfli»? maandsch gerecht, nog in kort geding voor de „Spruchkammer" zou moeten komen. Er waren in Neurenberg na het deel van het vonnis, dat Maandag uitgesproken was, alle mogelijke verwachtingen, maar een interview van dezen aard had niemand ver wacht. Dit was een eerste sensatie van dezen dag, die zooveel intense span ning bracht. Hoe gespannen de sfeer in het internationale wereldje, dat rond 't proces leeft, vooral vpjidaag geweest is, blijkt allerduidelijkst, nu de avond gevallen is en de strak gebogen veer in alle plaatsen van entertainment" is losgesprongen. Deze indruk van een dag, waar over een boekwerk te vullen, zou zijn, wordt geschreven buiten het Neurenberg, waar aan bars gedis cussieerd wordt over het vonnis, dat tegelijk imponeerend en verras send was. De voormiddag bracht al aan_ stonds de sensatie van drie vrij spraken, waarvan er hier slechts één geheel en al onverwacht kwam, n.l. die van Von Papen. Aan Schachts juridische kwetsbaarheid werd reeds sedert lang door de mcesten getwijfeld. Zoo ook wa ren velen geleidelijk aan tot de overtuiging gekomen, dat de aan wezlgheid van Fritzsche in deze omgeving eigenlijk op een misver stand moest berusten, daar hij geen man was van het formaat der anderen, alleen maar een spreek buis en een man zonder invloed. Als een vertraagde film, met een voor de beschuldigden zelf zeker uiterst pijnlijke traagheid werd van half tien tot twee uur de motivee- 150.000 Kerstpakketten voor de troepen in Ncd ..Inditi bestemd, worden door het Ned. Roode Kruis gereed gemaakt. Bij Pakhuismeesteren te Rotterdam ia men volog met, het inbakken benig. ring van het „schuldig" of „onschul dig" herlezen; voor lederen beschul digde vijf pagina's, die langzaam en met veel nadruk door de rechters gelezen werden. Dat kostte een kwartier voor ieder en zelden is een kwartier zoo lang geweest als in de geladen sfeer van dezen ochtend Maar kwartieren werden seconden in de zitting van den namiddag, toen in minder dan een uur negentien vonnissen werden geveld in korte, tergend gelijke formules, waarin eerst de laatste drie woorden over het leven der beschuldigden beschik, ten. Twaalfmaal was het: „dead by hanging". Toen om kwart voor vier de pre sident opstond, om met een lichte buiging en zonder een woord te spreken het proces te besluiten, viel een zware beklemming af van allen die aanwezig waren en die staande het gerecht voor het laatst traag en plechtig naar de raadskamer zager, gaan Toen stond leder hier plotseling temidden van het losbarstend ru moer voor het einde van een proces De vrij gesprokenen geïnterviewd De drie vrygesprokenen te Neu renberg zyn na hun vryspraak door de pers ondervraagd. Von Papen verklaarde, dat zijn onmiddellijk plan was zich naar zyn vrouw en twee kinderen te begeven en ,,dan wensch ik te verdwijnen en nooit meer de pers te zien." Fritzsche, Goebbels' voormalige assistent in het ministerie van pro paganda, antwoordde op een vraag, of. hy van plan is in de toekomst ctief hiervoor is zoo klein, dat ik niet jeloof, dat dit een antwoord be hoeft." Hij voegde hieraan toe: ,Het idee van vrijheid is geheel nieuw voor mij en zeer verbazing wekkend. Maar ik vrees, dat ik thans misschien voor een Duitsch tribunaal terecht zal moeten staan." Hij zeide, dat hij gaarne voor een denazificatiehQf wilde verschijnen om aan de Duitschers uit te leggen, waarom hy over de radio sprak. Hy was verbaasd, toen hy den Engelschen tolk by den naam hoor. de noemen, want deze was degene, die gedurende vele maanden via de B.B.C. in zijn weltelyksche uitzen dingen tydens den oorlog Fritzsche'a propaganda van repliek diende, zy schudden elkaar Voor de fotografen de hand. Schacht verklaarde in het En- gelsch, dat zyn huis In de sowjet- zone was leeggeplunderd, niet door de sowjets, maar de Duitsche com munisten, „die mijn vrouw uit het huis joegen en het leegplunderden". Het Russische lid van het tribu naal te Neurenberg, generaal-majoor Nikitsjenko, heeft ©en verklaring gepubliceerd, waarin hy Hjalmar Schacht een .zwendelaar" noemt. Schacht had moeten worden veroor deeld, daar hij bewust de nazis heeft gesteund by het grijpen naar de macht. ,,Von Papen heeft zyn connecties gebruikt om het terroristische re. giem van Hitier te bevestigen en te versterken' „Het vonnis van Fritzsche is zoo wel met het, overgelegde bewysma- teriaal als met de feiten in tegen spraak. In het DuitscHTand van Hlt_ Ier was propaganda een belangryke factor by het voorbereiden en uit voeren van daden van agressie. Het is onmogeiyk te veronderstellen, dat de hoogste machthebbers van het „Relch" voor de functie van direc teur van de radio-propaganda een Gistermiddag moest ik weer et'113 even een hobby beoefenen. En dat was het bekyken van de étalage® van een boekhandelaar. Een menscli leeft niet van brood alleen. Een schoon boek is als een schat. Onderweg speelden alsmaar twe® titels door mijn hoofd: De eenheid van ons volk en nacht in den middag. Belangryke titels ten aanzien van de huidige situatie. Want de een heid is nog ver zoek, misschien dan bulten het oordeel over het vonni® tegen Seyss Inquart. Vele ander® omstandigheden zyn nog van dien aard, dat het Inderdaad nog voor talrijke iandgenooten „nacht in den middag" is. Zoo is er de vraag: Hoe moeten degenen, die voor consumenten» credieten in aanmerking komen en dus waardebonnen krijgen, hun textiel en schoeisel binnen krijgen, want naast geld zijn ook punten of bonnen noódig. Zijn die nog be waard? Extra-vergunningen uit reiken zou tegenover hen, die punten hebben gespaard, onrechtvaardig zijn. Dan nog een vraag over vrij willige beperking van een ander soort. Minister Lieftinck heeft by zijn begrooting verklaard, dat wo harder moeten werken, exporteeren en vrijwillig op onze consumptie be perken. Er k&n harder worden gewerkt. Vyf man arbeid tegen vroeger dri® voor hetzelfde werk is niet noodig. De export-kwestie is me ook duide lijk, al stel ik me de vraag, of de 60 pet. textiel, die hier onder de bevolking blyft, ook normaal onder de bevolking komt. Loopt de „ver rekening" van den textielpunt van den burger via toewyzingen tot en met den fabrikant onder controle? En dan die vrywillige consumptie beperking. Hoe ver gaat zij en tot hoe ver reikt zy, wanneer men zwarte goederen koopt? Wanneer nog wat geld over is na aankoop van de goederen der bon- nenlijst. koopt men wellicht wat aanvulling inzake Jiuisraad en Wee ding of voorwerpen ter verfraaiing. Men bezoekt tooneel- of muziek uitvoering, koopt een boek. Dat allea is duur. De Minister wenscht 1,7 milliard gulden onder ons volk in 1947 te be sparen door die vrywillige beper king. We zouden wel eens gaarne inzicht willen hebben in deze materie. Koopen we niets anders dan materiaal dat ons zoo'n beetje in het leven houdt, dan kunnen dui zenden zaken binnenkort wel slui ten. Dat kan toch ook de bedoeling niet zyn? HENK VAN DER MAZE. De Amerik. nieuwsdienst in Duitschland maakt bekend, dat voor Von Ribbentrop, Sauckel en Seyss Inquart, die tot den dood door op hanging zyn veroordeeld, gratie zal worden gevraagd. De voormalige accier deel te nemen aan het poli- teur va« radio-propaganda een t®era0ekenPom Te® wordln gjfusil! tieke leven voor den wederopbouwfiguur van den tweeden rang zouden Ieerd jn plaats van te worden opge» van Duitschland: „De mogelykheid I hebben gekozen." hangen. 99 Aan den tekst van het vonnis tegen Seyss Inquart ls het volgen de ontleend: In zijn kwaliteit van rijkscom missaris voor Nederland stelde Seyss Inquart meedoogenloos ter reurmaatregelen op. teneinde alle verweer tegen de Duitsche bezet ting te onderdrukken. Een pro gramma, dat, zooals hij zelf zeide, erop gericht was, zijn tegenstan ders te vernietigen. Door samenwerking met de chefs van SS en politie in dit gebied speelde hy een zekere rol in de executie van gyzelaars, die werd doorgevoerd bij gelegenheid yan aan slagen tegen de bezettingsautoritei ten, en in het zenden naar concen tratiekampen van allen, met inbe grip van priesters en professoren, die men ervan verdacht, vijandig te staan tegenover de bezettings- politiek. Onder bedreiging van re presailles tegen hun familieleden werden vele Nederlandsche politie mannen gedwongen mee te werken bij de uitvoering van dit program ma De rechterlijke macht in Ne derland moest hier eveneens aan deelnemen. Toen deze zich verzette tegen het opleggen van gevangenisstraffen, die vaak leidden tot een aanslag op het leven van den gevangene, voer de men het gebruik van speciale re clgt banken in. In economisch opzicht bestuurde Seyss Inquart Nederland met ver onachtzaming van de bepalingen van de Haagsche conventie, die hy verouderd achtte. Erger nog, zon der te achten op de gevolgen, die het kon hebben voor de bevolking, werd een politiek van totale exploi tatie van het economisch potentieel van het land uitgevoerd. Seyss Inquart organiseerde een algemeenen roof van privé- en staatsbezittingen. die hy door zyn verordeningen een schijn van wette lijkheid gaf en die hy liet vooraf gaan door financieele maatregelen, welke ten doel hadden dezen roof te vergemakkeiyken. In zyn kwaliteit van rykscommis- saris voor Nederland begon Seyss Inquart terstond arbeiders onder dwang naar Duitschland te zenden. Tot 1942 was de arbeidsdienst prin cipieel vrywillig, doch in werkelijk heid werd zy verplicht door sterke economische pressie en door den druk, die van bovenaf werd uitge oefend. In 1942 proclameerde Seyss Inquart formeel den verplichten arbeids dienst en hy gebruikte de Sipo en de SD om hen te dwingen, die zich ertegen verzetten. Gedurende de be zetting werden meer dan vijf hon derd duizend menschen uit Neder land naar Duitschland gezonden om te werken en slechts een zeer klein percentage daarvan ging in werke lijkheid vrywillig, Eén der eerste maatregelen, die Seyss Inquart nam in zijn kwali teit van rijkscommissaris in Ne derland, bestond in het in werking stellen van een serie economische verordeningen, die de joden in een uitzonderingspositie stelden. Daarna kwamen de decreten, die een regis tratie voor joden verplichtten, die hen verwezen naar ghetto's en ver plichtten de jodenster te dragen. Zy werden periodiek gearresteerd en naar concentratiekampen gezon den en tenslotte op voorstel van Heydrlch in massa gedeporteerd. Ongeveer 120 duizend van de 140 duizend joden, die in Nederland leefden, werden naar Auschwitz ge zonden ln verband met „entgueltige Loesung" Seyss Inquart heeft toe, gegeven, dat hy hun bestemming kende, maar hU beweert van men» sehen, die in Auschwitz waren ge» weest, te hebben gehoord, dat de joden er betrekkelijk goed behan deld werden en hy zeide te hebben geloofd, dat de joden daar bewaard werden om ze na den oorlog naar een ander land over te brengen. In het licht van het bewysmateriaal, dat is aangeboden en gegeven do offlcieele positie, die hij bekleedde, ls het onmogelijk geloof te hechten aan deze bewering, Seyss Inquart beweert voorts, dat hy niet verantwoordelijk is voor het meerendeel van de misdaden, tyden® de bezetting in Nederland gepleegd, daar zij van het Reich uit waren be volen en uitgevoerd door de weer» macht, waarop hy geen controle had, of bevolen door den Duitschen chef der SS en politie, die volgens Seyss Inquart aan niemand dan aan Himmler verantwoording schuldig was Het is waar, dat de weermacht verantwoordelijkheid draagt voor zekere excessen en dat de chef der SS en politie, hoewel ter beschikking gesteld van Seyss Inquart, steed® zyn rapporten rechtstreeks aan Himmler kon zenden. Het is ook waar, dat Seyss In quart zich vaak verzette tegen strenge maatregelen, die door andera organisaties werden genomen. Zoo heeft hy de weermacht in groot® mate verhinderd over te gaan tot do politiek van verbrande aarde en heeft hy bij chefs van SS en politi® invloed aangewend om te bewerken, dat zy aantallen te fusileeren gyze laars verminderden. Het staat echter vast, dat Seys® Inquart vrijwillig en met kennl® van omstandigheden heeft mede gewerkt aan oorlogsmisdaden en aan misdaden tegen de mensen» held, die zijn gepleegd tijdens O® bezetting van Nederland, conclusie: het gerecht verklaart dat beschuldigde Seyss Inquart niet schuldig is aan misdaden, ver vat ln het eerste hoofdstuk van de acte van beschuldiging; dat beschuldigde Seyss Inquart schul dig Is aan misdaden, vervat In heg tweede, derde en vierde hoofdsMB «a® ÉS mé® a®®» trnJuiMigimi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1