Hoe gaat het in Indonesië? KINDERBIJSLAGWET EEN HANDDRUK, STIJN STREUVELS 75 JAAR geen liefdadigheid De wijziging der gezinsloon Op de valreep WOENSDAG 2 OCTOBER 1946 PAGINA 5 GEEN ABSOLUUT De behoefte-factor I STJMATRA het meest INGEWIKKELDE VRAAG STUK KINDERSCHOENEN VER VAARDIGD UIT PLASTIC GEEN VERLAGING VAN DEN SUIKERPRIJS LOONEN EN PRIJZEN 30.000 Kerstpakketjes naar Indië Eerste succes van de N.l.tV.l.N.-actie HOE HET BUITENLAND HIELP Nazibuit uit Nederland militaire SAMENWER KING MET BELGIE Meester van het Vlaam- sche proza Met de indiening van het wets ontwerp tot wijziging van de kin derbij slagwet is althans in de eer ste ronde de strijd over de vraag: verhooging van den hijslag of uit breiding tot bet eerste kind, ten gunste van de aanhangers van de uitbreiding beslist. Wij zullen nu moeien afwachten, wat de Tweede Kamer zal besluiten. Hoewel vele andere voorzieningen getroffen moeten worden. Een dezer voorzieningen is de kinderbijslag. Wij herhalen dus tot goed begrip van de kwestie, daf de kinderbij slag verleend werd boven een ge zinsloon, hetwelk groot genoeg dient te zijn om in de behoefte van een normaal geacht gezin van drie of vier kinderen te voortzien. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp tof verruiming van den 'kinderbijslag erkent de regeeriing, dat er ondaniks de plaats gehad hebbende loonsverhoogingen een spanning is blijven bestaan tusschen de loonen en de kosten léden bezwaren zullen opperen: van het levensonderhoud- Een tegen de voorgestelde wijziging, verdere verhooging van de loonen bedenkingen, welke zich gronden lover de geheele linie aoht zij eoh- op verschillende motieven, mag o-i.j ter niet mogelijk en meent, dat to oh worden verwacht, dat hetjhier de aangewezen weg is; het wetsontwerp het Staatsblad zal be-1 verruimen van den kinderbijslag reiken en wel spoedig, daar de j tot het eerste kind. hetgeen voor de gezinnen met kinderen neer komt op een loomsverhooging. Over de motieven van de regee ring in een volgend artikel nader. wijziging reeds op 1 October moet ingaan. v Met de wijziging heeft de regee ring de practijk van het absolute! gezinsloon verlaten en zich meerj in de richting van het relatieve, gezinsloon begeven- Dit nu zal bij zeer velen beden kingen ontmoeten en ook wij ach ten zulks een zeer gevaarlijken! sfan in de verkeerde richting. i Wat toch is het geval? Vooral tijdens den eersten wepeldoorlcg werd niet het minst im ons land, persgesprek met „U.P" verklaard, een vaak felle strijd gevoerd roneIj dat ^„kloofme. de ^deHandsche de vraag, aan welke normen het rin ,s. kïi denkt zich de op- Prof. Schermerliorn over de onderhandelingen Prof Schermerhorn heeft in een loon dient te voldoen- Er waren aanhangers van de theorie van: loon naar behoefte, waarbij me: de persoonlijke behoeften van den werknemer op de eerste plaats rekening wordt gehouden, zoodat factoren als gehuwd of ongehuwd, aantal kinderen enz. van beslis senten invloed zijn- Tegenover deze verdedigers van het relatieve stonden de aanhan gers van hét absolute gezinsloon, .hetwelk vooral in een rede van Mgr. Aengenent, toen hoogleeraar te Warmond, een warm verdedi ger vond en 'zelfs in die mate, dat de katholieke sociologen zich wel dra in overwrote r-";d pan zijn zijde stelden Zijn redeneering was kort samengevat als volgt: Ieder menseh heef. het recht om te huwen- Dat is oen recht, dioor Gpd gegeven. Wel behoeft niet ieder feitelijk van dat recht ge bruik te maken, want Gpd gaf daaromtrent aan het menschdom slechts den collectieven plicht. Maar een ieder bezit toch van na- ture het recht om te h-uwen- Wel nu. wanneer God dat recht aan allen gegeven heeft, dan heeft Hij ook daartoe de mogelijkheid en de passende middelen gegeven om aan de verplichtingen, welke uit het huwelijk voortspruiten, te vol doen, met name om te zorgen voor vrouw en kinderen- Voor den ar beider is het eenige middel daar toe het arbeidsloon. Uit het recht, dat een ieder bezit om te huwen, v'oeit dus vanzelf voor. het recht om voor zijn arbeid een voldoend Bez/nsloon te eisehen. omdat de natuurlijke verhoudingen aange ven. dat zijn arbeid minstens die waarde bezitten moet. Kan men n,u uit deze redenee ring, zoo stelde Mgr. Aengenent de vraag, ook niet afleiden, jiat de arbeider zelfs het rech< heeft om een loon te eisehen, dat beant woordt aan de behoeften van een gezin, hoe groot dit ook moge zijn? He. antwoord hierop moest z-.i- niiet anders luiden dan dat het nor male loon krachtens de strikte rechtvaardigheid geen rekening behoeft te houden met buitenge wone omstandigheden. De gewone loop van zaken is, dat een gezin gemiddeld zal bestaan uit drie of vier kinderen Op die basis zal dus het loon moeten berekend Worden- Stijg, het kindertal boven het ge middelde, dan zal voor dertgelijke buiten den gewonen loop van zaken liggende omstandigheden, Momenteel worden proeven geno men met de vervaardiging van plas tic-kinderschoenen met een lederen zool. De productie bevindt zich nog in het beginstadium, zoodat in den eerstkomenden tijd nog niet gere kend kan worden op de aflevering van groote partijen van dit schoeisel. In verband met de mededeeiing in de memorie van toelichting op de wet op de middelen ter zake van een voorgenomen verlaging van den sui keraccijns, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze maatregel geen verlaging zal meebrengen van den consumentenprijs van suiker. ACTIE VAN GEPENSIONNEERDEN Als onderdeel van de actffe tot het verkrijgen van een wijziging in de pensioenwetten van 1922 en 1925 hielden de bonden van gepension- neerden van overheids- en spoorweg personeel gisteren in Tivoli te Utrecht een druk bezochte openbare vergadering Aan het 'slot werd een resolutie aangenomen, die de thans geldende pensioenen onvoldoende noemt en den wensch uitspreekt, dat zeer spoedig een toeslag over 1946 zaï worden toegekend en tot wijziging der pensioenwetten zal worden be sloten Minister-president dr D. J. M. Beel zal Vrijdagavond 9 uur voor beide radiozenders een verklaring over het vraagstuk van loonen en pryzen afleggen. Morgen vertrekt onze redacteurde heer J. WHofwijkmet wiens boetenae en pauKenae reponages onze lezers hernaaiaeiy. kennis hebben kunnen maken, als eerste officieel gedetacheerde correspondent per vliegtuig naar Indonesië. JJe aandacht voor hetgeen zich daar af speelt is, naarmate er veelvuldiger en nauwer banden worden gespannen tusschen hier en daar en hoeveel nieuwe banden werden met het zog van ieder vertrekkend soldatenschip met getrokkenin sterke mate stijgendOm aan die groeiende belangstellingdie bij velen wel tot smachtend: mtzien geworden ts, tegemoet te komenbesloten wij den heer Hofwijk naar Indië te zenden om onze lezers voor te lichten over de groote brandende vraagstukken, die daar hangende zijn en vooral over onze „jongens", die daarheen zijn gedirigeerd Na veel besprekingen en overleg slaagden tvy er in hem als offi cieel gedetacheerd correspondent te kunnen uitzendenDe eerste zooals wij reeds zeiden Toen vorige week om het Water- looplein in Amsterdam de straatstee nen vlogen, de maat der communis ten vol heette te zijn en extra ,Waarheid"-edities het volk probeer den te overschreeuwen met brallende leuzen, moest ik plotseling denken, aan de moeder, die dit voorjaar naast me in de bioscoop zat. Het was een dóódsimpele Brabant sche vrouw en men had haar uit het kleine boerengehucht ergens in de Beel meegenomen naar „de stad.". Misschien kwam zij er een hoogst enkelen keer naar de markt, maar verder wist zij van ,,de stad" niet veel en zeker was zij nooit in een bioscoop geweest. Ze kwam er zichtbaar ontdaan ..Gering" is. Hij denkt zich de op lossing van het Indonesische vraag stuk in twee gedeelten 1. een overeenstemming op fun- damenteele principes binnen be trekkelijk korten tijd_ 2. de uitwerking der details door de gecombineerde Nederlandsche en Indonesische commissies, hetgeen veel langer zal duren. De Indonesiërs zouden door mid del van internationale interventie ongetwijfeld in mindere mate onaf hankelijkheid verkrijgen dan door een overeenstemming met de Neder landers Als de formeele onderhandelingen hervat worden, zal de commissie- generaal zoowel de overeenstem ming, die ten tijde van het bezoek van lord Inv er chapel in Maart J.i. bereikt werd, als de Indonesische tegenvoorstellen van Juni in studie nemen. Trof Schermerhorn acht Sumatra nog steeds het meest ingewikkelde vraagstuk en vele specifieke details moeten nog uit den weg geruimd worden voordat het lot van dit eiland bepaald kan worden. De icwestie van de onderteekening van het „protocol", waartegen de Indo nesiërs in Juni bezwaar maakten, is zijns inziens geen al te groote hin derpaal en hij liet daarbij uitkomen dat de commissie-generaal bereid is „protocol" dpor overeenkomst" te vervangen. Prof. Schermerhorn zeide verder, dat hij bereid was den door de In donesiërs gekozen president Soe karno in zijn kwaliteit van leider der delegatie voor de onderhande- lingen te ontmoeten. De commissie generaal zal zich echter voor de eerste ontirioeting niet naar het bin nenland begeven. Concludeerend verklaarde prof. Schermerhorn, dat de comniissie- generaal het geheel eens is met alle fundamenteele principes inzake de uil is m naiura een demon stratie van wat de N.I»W.I.Nf in het algemeen voor al tpnze men~ schen in Indië zou willen doen, en dat in het kort aldus zou kunnen worden samengevat: hartelijkheid uit Nederlandvreugde en ont spanning brengend" Zoo beschouwt de N I W. I N. de eerste 30 000 Kerstpakketjes die a.s, Zaterdag met de „Oranje" uit Am sterdam naar Indië zullen worden verzonden, en die nog door 120.000 soortgelijke pakjes zullen worden gevolgd. Deze eerste actie van de N. I W I. N. is snel in^iaar werk moeten gaan, want deze ^0 000 zijn bestemd om te worden verdeeld over de meest vooruitgeschoven posten. De transportmoeilijkheden zijn in Indië nog steeds zeer groot en daarom drong de tijd. Maar daardoor ook bleek, hoe men hier in het vader land met zijn landgenooten in Indië meeleeft, want de medewerking van r\jksbureaux en industrieën aan het welslagen van deze actie was werke. lijk voorbeeldig Op 3 September nam het Ned Roo. de Kruis de organisatie van deze Kerstpakkettenactie ter hand, twee dagen later warën van de diverse - jucx waren van de y oplossing van het Indonesische1 njksbureaux a],e toewij- vraagstuk Hij zeide de mogelijkheid zin.Ren ontvangen, en weer twee da te voorzien van een langdurig ver blijf in Indonesië, teneinde behulp zaam te zijn bij de ten uitvoerleg ging van elke overeenkomst, welke tenslotte bereikt zal worden gen later waren alle opdrachten bij de fabrieken geplaatst. En hoewel de industrieën thans reeds volop aan het werk zijn voor de binnenland- sche behoeften met St. Nicolaas en Kerstmis, werd spontaan aap de N. I W. I N-orders voorrang ver. leend Het Hark-team van den heer Wol- ters in het veem Pakhuismeesteren te Rotterdam, dat zich met dit soort werk een reputatie heeft verworven stelt de pakketten samen en maakt er in één dag de respectabele hoe veelheid van 15.000 klaar. Elk pakket bevat: eon blikje taai taai, een blikje biscuits, een blikje stroopwafels, drie reepen chocolade, een rol pepermunt. een roman (waarin een foto van H. M de Ko ningin), en potlood, een map post papier met enveloppen en drie pak. jes sigaretten. De verpakking bestaat uit speciaal tropenmateriaal. En al les wordt geadresseerd han de „Coördinatie-commissie voor bur gerlijke en militaire welfare in In dië" te Bataviaf, die voor de verder* distributie zorgt „Geen liefdadigheid. maar een handdruk", noemde minister-presi dent Beel deze Kerstgaven En de N. I. W I. N. koestert de verwach ting, dat het Nederlandsche volk haar in staat zal stellen op even succesvolle wijze als b\j deze Kerst actie met haar werk voort te gaan Aan de hand van de tegen woordige groothandelsprijzen is berekend, dat de giften in natura welke het buitenland in het eeT- ste jaar na onze bevrijding aan ons land heeft geschonkeneen waarde van ruim 50 millioen gul den vertegenwoordigden. In Oostenrijk zijn aangetroffen en naar ons land overgebracht: 12 tram wagens uit Amsterdam en Den Ha^ SO wagons met spoorwegmaterhfa' 16 piesel-electrische treinen (n?et coippleet en beschadigd)oude boe ken ter waarde van 5 miliioen gulden zeilbooten, materiaal van Philips en de N. S F., en verschillende spoor wagons. De Nieuwe Standaard" heeft een interview gehad met lt.-gen Kruis Deze deelde daarin om. mede, dat de leerlingen der Ned. hoogere krijgsschool begin October onder leiding van kolonel Carp In de Ar. dennen zullen deelnemen aan tacti sche oefeningen 'Generaal Kruis acht militaire sa menwerking tusschen Nederland en België niet alleen gewenscht, doch zelfs noodzakelijk. Na een beschouwing gegeven te hebben over den toestand in Indo nesië verklaarde generaal Kruis, dat Nederland zjjn toekomst in Indië met vertrouwen tegemoet ziet „Als de zon Icon schrijvenzou j zij hef doen gelijk Streuvels". Deze lofprijzingnauwelijks nóg vleien der denkbaaria afkomstig van Albert Verwey, waarlijk geen cri ticus die overdreven kwistig was met zijn lofDn ze werd gezegd over Frank Petrus Franciscus Marie Lateurbeter bekend onder zijn nom de plume Stijn Streu vels. den meester van het Vlaam- sche prozawiens 75sten verjaar dag wij a.s. Vrijdag herdenke'.* Het compliment van Verwey, hoe vleiend ook, schijnt echter roch te zinspelen op een zekere, eenzijdigheid in Streuvels' kunst, een vóór alles gericht zijn namelijk op de natuur, waarbjj de psychologische diepgang en de belangstelling voor de proble men van het leven naar het twee de plan geschoven worden. Inderdaad. Streuvels' voorliefde voor de beschrijving van het land, de natuur, de sfeer is niet te loo chenen. Maar 't is niet louter weer geven van de werkelijkheid, wat Streuvels doet; 'schrijvers fantasie herschept de werkelijkheid tot sterk persoonlijkeverbeeldingen. Boven, dien is zijn sfeerschildering meer dan alleen maar achtergrond voor de dramatische handeling, zij ls het ragfijne Instrument dat van geluk of ongeluk van den mensch den af schijn registreert. Inderdaad schijnt Streuvels weinig geneigd tot het diep indringen tn de menschelijke ziel. Maa.r een scherp waarnemer en een wa» 8t\jn Streuvels heidsgetrouw uitbeelder van zijn zeer uiteenloopende karakters laat het dan ongecompliceerde ka rakters zijn ia hij ongetwijfeld. Wat schuilt in zijn kinderportretten niet een diepe menscheljjkheidmen denke aan Horieneke uit het prach. tige verhaal met het sombere slot ,,-L.ente", aan de figuur van Prutske uit het boek met dienzelfden naam. De stugge Vlaamsche boer Vermeu len uit ,,de Vlaschaard" (zijn meesl- geiezen boek), de zwerver Korre uit Heven en dood ln de ast", behoo- ren zij niet toj de onvergetelijke ty pes uit de Vlaamsche letterkunde? Heven en dood in de ast", één der drie verhalen uit den bundei Werkmenschen" (1928) geldt wei als Streuvels' meesterwerk. Door de bewogenheid van het dubbelg beeld: de doodeljjk vermoeide ar beiders van de suikerfabriek die den nacht doorwaken in de schuur, waar een arme zwerver komt ster ven. „Onze kunst is het verbeelden van ons eigen innige voelen" luidt het motto boven een overpeinzing uit zijn bundel „Stille avonden". Wan neer men nu weet dat zijn dagindee ling veel ruimte liet voor arbeid in den tuin en wandelen in de natuur, is het dan wonder dat de natuur in deze „verbeelding van het eigen In nige voelen" een groote rol speelt? De woorden van dit motto toonën dat Streuvels lyricus is; zijn breede epische visie, de meesterschap en de vastheid van zijn woordkeus, be wijzen het. Een lyricus, die stoer en krachtig proza schrijft. Streuvels' atmosferische beschrijvingen kunnen fel gloeien, ze kunnen tintelen van zonlicht of beklemmen en drukken. In zijn lange schrijversloopbaan heeft deze autodidact, die zijn eer ste litteraire opstellen schreef in den vrijen tijd die zijn bakkersbe drijf in Avelghem hem liet, een zes tigtal boeken doen verschijnen. En ondanks zijn 75 jaren is hij nog vol plannen; weldra zal een autobiografie in drie deelen verschil nen genoemd naar de plaatsen waar hij geleefd heeft: zijn geboorteplaats Heule, Avelghem en Ingoyghem, het dorp waar Hugo Verriest pastoor was en waar Streuvels sinds 1906 woont. wy wenschen dezen grooten ka tholieken Vlaming nog vele jaren. De Dietsche Warade en Belfort zal ter gelegenheid van zyn 75sten verjaardag een speciaal nummer aan Styn Streuvels wijden. binnen, schuw onder de brutaliteit der lichtreclames, onzeker te mid den van het roode pluche e toen 't licht uitging, schrok ze. Nun, in de bioscoop was ze zeker nooit gj- Weest. Het witte doek spetterde verbin dend vol licht, muziek, de draaiende aardbol: Wereldnieuws. ,,Zit je goed? Kan je goed zien, moeder?" ze mompelde dat 't zoo gauw ging, allemaal, maar plotseling brak ze haar zin af en riep: „Daor is onze Janmet een zenuwach tig hooge stem, dwars door de rus tige, onaandoenlijke mededeeiing van den commentator heen, die iets vertelde over Nederlandsche troe pen, marcheerend door de straten van' Honden, op weg naar de boa) voor Indië. De stoere Nederlandsche solda ten, die er opgewekt uitzagen,- had den' veel bekijks „Och tochzei het vrouwtje^ en toen nog eens „Och toch en toen: ,,Och nou is-t-ie weg en plotseling was de extase dood in haar stem. Temidden van het Babel der mee ningen over Indonesië, temidden van de tientallen bittere en opti. mistische visies, temidden van het gejoel der stakers, de kreten „Geen man en geen cent meer voor den ko lonialen oorlog en de uitgebalan_ ceerde Behoudzaamheid der ,,reac- tionnairen", hoorde ik niets dan dit: ,,Ochnou is-t-ie wegen men zou zich zeer vergissen wan neer men hierom in %erzet komen X, sneeren zou over sentimentaliteit en vaischen pathos. Waarschijnlijk heeft alle „poli tiek" voor den buitenstaander een soort element van „onmenschelijk- heid" gemeen, en zeker zal de Bra. bantsche boerenvrouw, die nooit t& voren de bioscoop bezocht had, maar misschien wel die eene heele week lang eiken avond op het we reldnieuws voor enkele seconden „onzen Jan" ging zien, de sfeer del' conferentietafel vreemd zijn: ideolo gieën en diepzinnige, wel overwo gen politieke abstracties zullen haar weinig zeggen: zij aanvaardt, zy aanvaardt zooals zeer velen van een volk aanvaarden en offers brengen; zy kent waarschyniyk de vrijheid der nederigheid, die zeker geen onmondigheid heeten mag, doch een soort instinctief vertrou wen op degenen, die geroepen zyn de hoogere verantwoordelykheid te dragen. Eén Amerikaansche stafofficier nam me tydens den oorlog in Duitschland mee naar de kaart van een frontsector, en wyzend op een klein vlaggetje, dat een paar let ters en cyfers droeg, zei hij me: vanmorgen stond 't nog hier, aan dezen kant van dat riviertje. Ik heb 't zelf aan den anderen kant geprikt zooheel eenvoudig, zoo met twee vingers...Van avond was ik toevallig in het hos pitaal....zoo één simpel gebaar met zób'n vlaggetje......" zyn zwy- gen daarna was welsprekender dan een uren lange verhandeling over verantwoordelykheid. Ik schryf u dit artikel onder het veilig licht van een groene bureau lamp; onder dergeiyke bureaulam pen pleegt men leuzen en ^slogans uit te vinden; het groen "is het zelfde veilige groen der conferentie- tafels, maar de lust om mjjn be toog af te bakenen met een aantal abstracte begrippen is me vergaan, toen de extase wegviel in de stem van die Brabantsche simpele vrouw en Ik dezer dagen voor het laatst den dapperen glimlach van m'n eigen moeder zag, toen ik afscheid nam. Het was vroeg in den morgen, het eerste licht van den dag blonk in haar oogen en zelfs myn vader was een oogenbilk zeer ontroerd. Ze zeiden my de woorden, die dui zenden ouders reeds by 't afscheid zeiden en elke gewichtig abstracte redeneering zou zoo waardeloos ge- weest zyn, tegenover hun „God ze gen je Wanneer U de eerste weken reeds verwacht, dat ik het Indone sische probleem even zal oplos sen" moet ik u teleur stellen. Ik weet' er nauwelijks meer van dan, U er van lezen mocht ln de bladen (en zeer veel was dit niet). AndCFzyds loop ik gevaar me te simplistisch uit te drukken, wan neer ik zeg, dat ik ga kyken hoe "t met „onzen Jan" gaat, maar ik wil probeeren dit te vertellen aan zijn moeder zonder de manipulaties met de vlaggetjes op de politiek» kaart te verwaarioozen. J. W. HOFWIJÏE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5