Suikercampagne begonnen KINDERBIJSLAGWET Moreel verval in Duitschland Herman Goering geïnterviewd 68ste JAARGANG DONDERDAG 3 OCTOBER 1946 No. 20128 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De' wijziging der DE MOTIEVEN DER REGEERING De loonpolitiek li Laatste zouaaf begraven Doodstraf in Frankriik voor zwarte handelaren Goede vooruitzichten maar invoer blijft noodig „UNIFORM GETROUWD Wederopbouw van het gezin DEcNIEUWE TABAKSBON NIEUW model speciale TEXTIELPUNTEN Duitsche schepen voor Nederland VISIE OP DUITSCHLAND EN STALIN PROTEST-STAKING TEGEN HET VONNIS Schuschnigg' s visie TERECHTSTELLING VOOR 16 OCTOBER GRATIEVERZOEK Topjaar 1947 Leening van 400 a 500 millioen VOOR WEDEROPBOUW EN HERSTEL DE ZEELIEDENSTAKING Embargo op het spoorweg vervoer NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H A. PAALVAST DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. W I TL OX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Zooals wij in óns vorig artikel opmerkten, aehf de regeering nog steeds spanning aanwezig tussohen de loonen en de kosten voor het levensonderhoud. Een verdere loonsvenhooging over de geheele linie oordefeit zij echter niet moge lijk. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet wondt dit startpunt als volgt gemotiveerd- ,-Na de instelling op 15 October 1945 van het college van Rijks bemiddelaars heeft diit college", aldus de minister, ,,voor de over- groote meerderheid der bedrijfs takken loonregelingen vastgesteld of goedgekeurd- Hierbij zijn vaak belangrijke verhoog ingem tot stand gebracht. Niettemin is, in zonderheid bij de gezinnen in de lager bezoldigde categorieën van arbeiders een spanning blijven be staan tusschen de loonen en de kosten van levensonderhoud, die door verdere stijging van deze kosten den laatst en tijd nog is vergroot. Een afdoende verbete ring is. gelijk blijkt in alle lan den, die onder oorlog en bezet ting hebben geleden, niet te waarborgen, zoolang niet een sterk toenemende productie een ruimere voorziening mogelijk maakf en de prijzen doet dalen_ Een verdere algemeene loonsver- hooging wordt voor het oogenblik dioor den stand der arbeidsproduc tiviteit niet gewettigd en zou den kostprijs van vele producten zóó doen stijgen, dat nieuwe prijsver- hooginigen zouden moeten worden toegestaan, die het effect van de loonsverhoogintg weer voor een groot deel te niet zouden doen en op den duur de mogelijkheid van export, welke voor ons land een levensvoorwaarde is. ongunstig zouden beïnvloeden* Zij zou voorts ook een sterk toenemende vraag doen ontstaan zonder een even redige vermeerdering van de be schikbare goederen en mede daar door prijsopdrijvend en inflatio nist iseh werken". ,,Loonsverhooginjg zal*, aldus de minister. ,.voorloopig in den regel slechts mogelijk zijn in verband met vergrooting der arbeidspres tatie Overigens zal de nadruk thans moeten vallen op een voor ziening. die tegemoet komt aan de moeilijkheden, welke zich in het bijzonder in de gezinnen met kinderen voordoen". In verband hiermede acht de minister het aangewezen middel de uitkeering van den kinderbij slag te verruimen, in dier voege, dat voortaan niet slechts voor het derde en volgende kinderen, maar voor elk kind kinderbijslag zal worden verstrekt. Dit beteekent voor een arbeider met één kind een vermeerdering van het week- mkoroen met 2.40 per week. dere. 6e" arbeider met meer kin. 4 i»n 060 vermeerdering met 1 4-80 per Week 231 VOOr de g«- Keen oi ^"tderen een verlich- F ni. die niet zonder be- van de mijnen reeds kinderbijslag van het eerste kind af ontvangen, zoodat door een aigemeene invoe ring hiervan de gewenschte ver gelijkbaarheid van de loonen en salarissen wordt bevorderd. Wij hebben gemeend het stand punt van den minister uitvoerig te moeten geven, omdat dit een zeer positief oordeel geeft van den bewindsman inzake het loon- vraagstuk. Naar we vermoeden, zullen de Kamerleden moeilijk tegen deze redeneering veel kun nen inbrengen. Het is o.i- zeer ernstige taal en al achten wij het verlaten van het absolute gezins- loon bedenkelijk, we vreezen dat er niets anders op zal zitten dan het wetsontwerp te aanvaarden als voor het oogenblik het minst kwade en een bruikbare voorzie ning. Wanneer toch een loonsvenhoo ging, welke leidt tot een absoluut gezimsloon, niet mogelijk is, betee kent deze uitbreiding van den kinderbijslag althans' iets. Het bekende halve ei, dat nog altijd beter is dan de Ieege dop. Maar het zal hen, die juist het meest steun noodig hebben, n.l. de groote gezinnen, te leur stellen dat,zij door deze uitbreiding in vergelijking met de kleinere slechts weinig geholpen worden De fcath- Arbeidersbeweging Ijvert reeds geruimen tijd voor een verhooging van den bijslag tot 3-60, te beginnen bij het tweede kind. Het spreekt van zelf, dat de groote gezinnen met zoo'n wijziging meer geholpen zouden zijn. Wij vreezen echter, dat de regeering op dezelfde gronden, als waarop zij loonsverhooging' af wijst, tegen deze verhooging on overkomelijke bezwaren zal heb ben. Maar zou een progressieve bij slag niet den gulden middenweg kunnen effenen? Over deze vraag in een derde artikel In het dorp Hintham bij den Bosch is Woensdagavond ten grave gedragen de heer P. Verbeek, die de laatste pauselijke zouaaf was in Nederland. Vier jaren lang, n.l. van 1867 tot 1871, heeft hy in het pauselijke le ger gediend. De heer Verbeel| werd in September 1851 te Delft geboren. ,De Fransche nationale vergadering heeft zich bij handopsteken voor het invoeren van de doodstraf voor pry sopdrijvers en zwarte handelaren in levensmiddelen uitgesproken. De wet was door Yves Fargen, minister van voedselvoorziening, voorgesteld. Prins Bernhard legdetoen hem te Parijs de onderscheidingsteekenen van het grootkruis van het Legioen van Eer en het Oorlogskruis waren uitgereikt, een krans n«er bij het graf van den onbekenden soldaat. De Prins en generaal de Lattre de Tassigny tijdens het spelen van het volkslied teekenis is. Et Is* naar de minis ter meent te meer reden een op lossing m deze rtehttag te zoeken, daar het rijkspersoneel, het spoor wegpersoneel en bet personeel Als eerste in de rij van suiker fabrieken in Nederland heeft de ,,Dinteloord" gisteren de bieten campagne geopend. En in den loop van deze week gaat ook de fabriek in Roosendaal draaien. Dag en dag en week aan week zullen nu de zwaar beladen, met klei beklonterdo, boerenkarren de bieten weer naar de fabriek rjjden en van verderaf komen auto's en treinen ze brengen. Voorloopig ech ter zal het tempo nog matig zijn, want door de aanhoudende regens van den laatsten tijd zijn de aard appelen en uien nog niet uit den grond en ook dit werk moet gebeu ren Het totale kwantum van vroeger, n.l 1600 è.1800 millioen kg bieten zal dit jaar nog wel niet gehaald worden, maar men rekent toch op 1400 1450 millioen. De kwaliteit is uitstekend met een gemiddeld sui kergehalte van 16 20 procent. De ,,Dinteloord" zal dit jaar ook nog de bieten van de „Zevenber gen" te verwerken krijgen, welke fabriek vnog steeds niet zoodanig is ersteld, dat zij de campagne zal kun nen meemaken. Met 300 tot 350 mil lioen kg. te verwerken bieten, zal de Dinteloord de grootste campagne van haar geschiedenis maken Ma tig geschat denkt men hier aan een productie van 50 millioen kg. suiker te komen. Tegelijkertijd wordt weer de verwerking van de Cuba-suiker voortgezet. Per dag komen er dan dagelijks uit de fabriek 6 700.000 kg suiker te voorschijn. De gunstige vooruitzichten voor de campagne beteekenen intusschen niet, dat het rantsoen verhoogd zal kunnen worden. Om de behoefte te dekken komt men zelfs nog 30.000 ton suiker tekort. He invoer daar van is echter verzekerd zoodat tot de volgende campagne het normale rantsoen in ieder geval veilig is. Na de ernstige waarschuwing, onlangs door de bisschoppen tot het Duitsche volk gericht, inzake het toenemend aantal echtschei- dingen, „teeken van het verval en de decadentie van een volk", lul den thans ook de Duitsche bladen alarm. De kwaal heeft zulke af metingen aangenomen, dat ln sommige deelen van het land, o.a. te Berlijn, de echtscheidingen het aantal huwelijken overtreffen. In een uiteenzetting van den toe- stand geeft, naar A. P. bericht, de Berlynsche pers de volgende rede nen der moreele verwording: Gebrek aan mannen van huwbaren leeftijd; tekort aan plaatsen.en ge legenheden, waar jonge menschen elkaar kunnen ontmoeten; het feit, dat vele vrouwen gedurende den' oorlog „een uniform trouwden" en nu niet aan hun echtgenooten als arbeiders en ambachtslieden kunnen wennenhet feit, dat Hitier den Duitschers hun ziel en de oorlog hun materieele bezittingen ontnomen hebben, waardoor slechts plaats bleef voor het egoïsme van de echtgenooten, die, in een situatie, waarin alleen werkelijke liefde hel pen kan, tegenover elkaar staan als verbitterde vjjandenhaastige oor- logshuwelijken, die gesloten werden tijdens verloven van een paar dagen en de nieuwe onafhankelijkheid en het zelfvertrouwen, die de Duitsche vrouwen gedurende den oorlog ver worven hebben, en die haar het Gedurende de week van 6 t.m. 12 October a.s. geeft bon T 50 der tabakskaart flecht op twee rantsoe nen tabaksartikelen. Met speciale van 1 Ocober zgn nieuw ihodei voor textiel van Deze zijn a]s gebruik genomen, ondergrond grii^kF' uitgevoerd: 1 druk zwart, wa2ralajuw/oranje. op" grond grijsblau w/,,rP'lat2 on5ler" zwart, waarde lo nnnti opdruk De punten met en met blauwen resp "^ergrond ter waarde van een reap, i" fciyHen tot nader order geldig Naar wij vernemen, zjjn 20 Duit sche zeeschepen met een gezamen- 1 ijken inhoud van 52-000 ton als herstelbetaling aan Nederland toe gewezen, Een correspondent van het LiOiidcnsche blad „Evening Stan, tlarcl" heeft een interview met Hermann Goering- geliad. Op een vraag wat htf dacht, dat de mee ning van het Duitsche volk over hem zou zyn, antwoordde Goe ring, dat er momenteel niets be staat wat men „een Duitsch volk" zou kunnen noemen. „Men kan thans geen objectief oordeel hebben en daarom zullen sommigen mij verwenschen. Zonder twijfel had ik politieke vijanden", aldus Goering. Anderen daarente gen zullen blijven gelooven, dat ik alle pogingen in het werk heb ge steld den vrede te bewaren en, toen zulks niet mogelyk bleek, om den oorlog te winnen. Als er over twin tig jaar nog een Duitsch volk be staat, zal het gunstig over mij en mijn daden oordeelen". De correspondent vroeg, waarom Goering zich had overgegeven. Het zou toch passender zijn geweest, den dood in den stryd te vinden, even als van het Duitsche volk en leger werd geëischt, dat zij zich tol aan den dood zouden blyven verzetten. Axoering antwoordde, dat hy zich belanS van Duitschland had Ven' ?P.dat or na den zelf- Hitier tenminste 6én verantwoordelok persoon de Duit- sche zaak zou kunnen verdedieren Hy vond het juist, dat H^er^den vrijen dood had verkozen Goering verklaarde er van over tuigd te zijn, dat het nationaal-so- cialisme niet de laatste poging zou zijn om de evolutie naar het socia lisme in zoodanige banen te leiden, dat de waarden van het verleden zouden blijven behouden. Het nat.- socialisme dacht er niet aan, de feo_ dale bourgeoisie, die zichzelf naa overleefd, te verdedigen, Op de vraag of hy dacht dat de Duitschers een regiem zouden aan vaarden, dat nauw verwant zou zijn aan het Russische, antwoordde Goering, dat zulks niet van het volk zou afhangen, doch van de ware bedoelingen van de Angelsaksische staten en van hun bereidheid voor staaneigren beIonKen °P de bres te Goering geleefd,^ <ja£ zij O invloed bij Hitier beslissend was geweest voor het buiten den oorlog blijven van Zweden. Van de drie vooraanstaande lei ders in den oorlog: Stalin, Churchill en Roosevelt vond Goering Stalin den grootste. Ten aanzien van de atoombom zeide Goeriag dat het bezit daarvan de toekomst van de wereld bepaalde. „Als de Ver. Sta ten op dit gebied de leiding niet in handen houden, zal zulks de vernie tiging van de wereld beteekenen". Emmy Goering, de echtgenoote van Hermann Goering, heeft zich tot de Amerikaansche autoriteiten in Duitschland gewend met het ver zoek het beroep van actrice weer te mogen uitoefenen, aangezien zij thans volkomen zonder middelen van bestaa n is. De president van het tribunaal te Neurenberg, rechter Lawrence en zyn assistent, Sir Norman Birkett, zijn gisteren op het vliegveld Nort- holt (Londen) aangekomen. Beiden prezen de waardigheid der 21 nazis tijdens het proces. Sir Norman ver„ klaarde: „Hun gedrag: in de ge rechtszaal was een model van waar. digheid en zeer indrukwekkend". Naar verwacht werd, zou heden als protest tegen de vonnissen, die te Neurenberg zyn geveld, in vele Berlynsche fabrieken een staking van tien minuten worden afgekon digd. De „Frele Gewerkschaft", het or gaan van de vrije vakvereenigingen te Beriyn, verklaarde: „Degenen, die tot gevangenisstraf zijn veroor deeld, zyn even schuldig als de ter dood veroordeelden. Ook zy ver dienen den strop". De voormalige kanselier van Oos tenrijk, Kurt von Schuschnigg, ant woordde op een vraag naar zyn in zicht over de vrijlating van Von Papen, dat hij „hierover zeer ver wonderd was, maar dat er wel reden voor zou zijn". Hg achtte Yon Volgens radio Neurenberg heeft de geallieerde bestuursraad gisteren besloten, de vonnissen der Dinsdag veroordeelde nazi's vóór 16 October ten uitvoer te leggen. Papen den man, die Hitier groot had gemaakt. De Fiihrer was hem evenwel over het hoofd gegroeid en daarom heeft Von Papen de rol achter de schermen, die hij zich ge droomd had, nooit kunnen spelen. „Von Papen", aldus Schuschnigg, „is nooit nazi geweest, evenmin als Schacht. Beiden zijn slachtoffers van hun eerzucht geworden", Schuschnigg vervolgde: „Hoe Hitler over zichzelf dacht, spreekt duidelijk uit de woorden, die hij mij tijdens ons laatste onderhoud toe voegde„Ik ben de grootste Duit scher uit de geschiedenis". Kurt von Schuschnigg bevindt zich te Br. J sel, waar hg heden een lezing zal houden over het onderwerp: „Het lot van Europa". Seyss Inquart heeft besloten, zyn verdediger een gratie-verzoek te laten indienen bij den geallieerden bestuursraad te Berlijn. Zooals be kend, hebben de veroordeelden ge legenheid binnen vier dagén na het vonnis een dergelijk verzoek in te dienen by aezen raad, die de von nissen moet bekrachtigen. Goering en Speer hebben besloten, geen gratie te vragen. Ook de beide vroegere admiraals Doenitz en Rae- der, die respectievelijk tot tien jaar en levenslang zyn veroordeeld, zul len geen verzoek om gratie in dienen. Evenwel zal een dergelijk verzoek te hunnen behoeve worden gedaan door twaalf admiraals vQ.n de vroegere Duitsche vloot. Veldmaarschalk Keitel heeft ge weigerd gratie te vragen voor de hem opgelegde doodstraf, doch hy zal den raad uitsluitend vragen den dood door den strop te vervangen door den soldatendood. De verdediger van generaal Jodl heeft terstajhd na de uitspraak tele grafisch aan Eisenhower en Mont gomery gevraagd ten behoeve van zyn cliënt te bevoegder plaatse gratie te yerzoeken* idee gegeven hebben, dat het huwe lijksleven te eng voor haar is. De bisschoppen wezen er ïndertyd op, dat de oorlog slechts voleind had wat het nazidom begonnen was. Zy wezen er op, dat alle sociale maatregelen van den staat, de pro vincie, de gemeente, de kerken of de particuliere organisaties gericht moeten worden op den wederopbouw van het gezin. Er moet staatshulp komen bij de behuizing, een behoor lijke loonpolitiek en een herziene belastingwetgeving. De bisschoppen deden een beroep op den staat, om „het huwelijk als een levenslang contract te bescher men", en verklaarden, dat de staat de ongeregelde samenleving van menschen niet mag sanctlonneeren. De staat mag echter ook niet toe staan, dat „ontrouw in het huwelijk openlijk in literatuur, op het too- neel, door de radio en in de bioscoop wordt gemaakt tot een onderwerp van amusement Prof. Lieftinck heeft gisteren te Washington een persconferentie gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Ned. regeering een obliga- tieleenoog op de Amerikaansche markt wenscht te plaatsen zoo spoedig als de situatie gunstig is. Hij weigerden den waarschijnlijke» omvang de emissie te noemen, maar releveerde, dat de kwestie met verschillende bankinstellingen besproken is en dat de reactie zeer gunstig was. Ten aanzien vaa de liquidatie van Amerikaantjes verklaarde de Minister, dat het zeer onwaar schijnlijk is, dat het geheele be drag zal worden geliquideerd. In tegendeel achtte hij het verstan dig een zeker deel ervan te behou den, aangezien dit interest en di vidend zal opleveren. Voorts verklaarde de minister, dat 1947 voor Nederland waar schijnlijk een topjaar zal zijn wat betreft de monetaire behoeften ter financiering van het program van herstel en wederopbouw. Ongeveer 400 a 500 millioen zouden het volgend jaar voor dit doel moeten worden geleend. De Association of American Railroads heeft aam alle Spoorweg- mijen medegedeeld, dat een em bargo is gelegd op het vervoer van vracht naar alle havens aan da Oostkust, de Westkust en d'e Gulf, ten gevolge van de staking Het embargo zal zoo spoedig mogelijk in werking treden. DAKPANNEN VRIJ Dakpannen zullen met ingang van 7 October a.s. vrij van distributie komen Hoewel de productie op het oogen blik voldoende wordt geacht om aan de huidige vraag te voldoen, acht de overheid niettemin eenige con trole op de aflevering wenschelgk. Het is daarom aan handel en indus trie verboden dakpannen te leveren voor piet goedgekeurde werken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1