fHOE NAAR INDONESIË? R DADER ACCOORD OVER STATUUT VAN TRIEST Uit de Sportwereld de Onbekende Er is hopelooze achterstand De nacht bracht raad s AD 10 DE DUBBELGANGER. Aangeland in Doderik NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 3 OCTORER 1946 PAGINA 2 SCHEEPVAARTPRO- VEERT LVCHTDIENSTEN Wild West bij den Pullman IETS WARMER PRIJZENCOMMISSIES Oprichting door vak- eentrales programma De radiorede van minister Reel Nederland en de Olympische spelen Intern, schaaktonrnooi te Praag In een onderhoud dat een A.N.P- redacteur mocht hebben met den lieer A. F. Bronsirag, directeuir van de Stoomvaart Mij. „Nederland" beeft deze een uitvoerig overzicht gegeven van de geschiedenis der plannen, die bij deze en andere stoomvaartmaatschappijen beston den om ook het passagiersvervoer door de lucht ter hand te nemen en van den huidigen stand der on derhandelingen, die met de regee- ring worden gevoerd om te komen itot een spoedige verwezenlijking dezer plannen. De K L.M wenschte de reede- Tijen alleer tot het luchtverkeer toegelaten te ziien als aandeelhoutF- sters van de Kl.M., zij het met een zekeren invloed van directeu ren der reederijen, als leden van den raad van bestuur, op het al gemeen beleid der K L M. Toen de onderhandelingen geen voortgang meer hadden, omdat duidelijk was. dat met de K.L.M. geen overeenstem ming kon worden bereikt, heeft de S-M N. voorbereiden de stappen genomen om tol eigen luchlvaartexploilaiie te komen. Slechts twee passagiers schepen naar Indië. De Stoomvaart Mij. „Nederland" beeft ook doordat zij actief aan den oorlog heeft deelgenomen drie van de zes passagiersschepen ver loren, zoodat overgebleven zijn de mm. ss. „Oranje" en „Johan van Oldenbamevelt" en het s.s. Johan de Witt". Laatstgenoemd schip, varend als troepenschip, is te oud cm nog in aanmerking te komen voor herstel tot passagiersschip. De „Johan van Oldenbamevelt aal waarschijnlijk nog geruimen tijd als troepenschip moeten varen en daarna zal het ook wel niet loo- nend zijn het schip nog te verbou wen. Blijft dus alleen over de „Oranje", hetgeen ten eenenmale onvoldoende is om zelfs samen met de „Willem Ruys' van den Rotter- damschen Lloyd, die in het najaar van 1947 in de vaart kan komen, aan de te verwachten behoefté aan vervoergelegenheid van passagiers naar en van Indië te kunnen vol doen. Gedurende den oorlog heeft de maatschappij uitgebreide studies gemaakt van het type schip, dat samen met de „Oranje" de passa giersvaart zou hebben te onder houden. Nu beslist moest worden een nieuw schip, even snel, maar Iets grooter dan de „Oranje" te be stellen, blijkt dat de huidige bouw prijs zoo is, dat van een loonende exploitatie geen sprake zou zijn. Bovendien zou zoo'n schip niet voor 1950 klaar kunnen komen en ondertussohen zou in de verbin ding met Indië een hopelooze ach terstand ontstaan Uitbreiding passagiers- gelegenheid alléén door vliegtuigen. Na bespreking met devlïegtuig- fabrieken in Amerika zijn aan de Stoomvaart Mij. „Nederland" aan geboden 4 .Constellations", te le veren in Maart a.s„ 4 „Douglas", te leveren in Juni en volgende maanden. 4 Boeing Slralolïners, te leveren is Augustus 1947. De maatschappij is voornemens een aantal van deze vliegtuigen in exploitatie te brengen voor eigen risico, dus, mits zij haar deel in hel postvervoer krijgt, zondor subsi die, der regeering. Zij heeft de hiervoor noodige concessie bij de regeering aangevraagd. Een tweemaal daagsche dienst? Vier vliegtuigen, type „Con stellation" of Douglas hebben on geveer gelijke vervoerscapaciteit per jaar als één „Oranje". De „Oranje" is gebouwd met de bedoeling, dat door de S.M.N. in totaal drie en door den R.L. ook drie soortgelijke schepen zouden worden gebouwd. Nu de S.M.N. en R.L. elk slechts één dergelijk schip hebben, zouden de ontbre kende vier kunnen worden ver vangen door 4 x 4 16 vlieg tuigen. Samen met de vliegtuigen der K.L.M. kan een tweemaal- daagsche dienst worden onder houden, waarvoor tenminste 18 vliegtuigen noodig zijn, door elk der betrokken ondernemingen in gelijke mate te leveren. Onhoudbare toestand Hoe acuut de toestand op het oogenblik is, moge nog blijken uit het volgende: Na vertrek van de „Oranje" op 5 October a.s. van Amsterdam staan nog circa 4000 passagiers op de wachtlijst om vóór 31 December a.s. vervoerd te worden naar Ned.- Indië. Hiervoor is slechts accomo date beschikbaar op het m.s. Oranje" vertrek medio De cember van Amsterdam voor 1500 passagiers. Eenige duizenden passagiers zullen dus moeten worden verschoven naar de eerste helft van 1947. Bovendien moet in die periode een groot deel van de evacué's, te steljen op 3000, terugvervoerd worden. Het is de bedoeling, dat ln April 1947 de „Oranje" uit de vaart wordt genomen om weer in orde gemaakt te worden voor normaal passagiersvervoer. Eerst in. Sept. 1947 zou het schip dan weer in de vaart komen. De „Willem Ruys" (het motorschip van den R.L.) wordt niet vóór het najaar 1947 in de vaart verwacht. Het eenige alternatief Het is duidelijk, dat een steeds toenemende achterstand in het passagiersvervoer voor de deur staat en dat het absoluut onmoge lijk zal zijn tegemoet te komen aan de behoefte om een 25.000-tal van de in den loop van 1946 hier aangekomen evacué's in den loop van 1947 weer als passagiers te rug te vervoeren. Aantrekken van andere schepen („Boissevain", „Tegelberg", „Ruys", „Tjitjaleng- ka", ,,Fontein"-booten) zou het bezwaar hebben, dat deze schepen aan hun eigenlijke bestemming onttrokken moeten worden en de kans voor de Nederlandsche vlag om zich ook voor de toekomst een vaste plaats te verzekeren in die passagiersroutes, die een be langrijke deviezenopbrengst ge ven, daardoor verloren zou gaan. Buitenlandsche passagiersschepen huren of koopen is thans niet mogelijk. De eenige aanvulling van pas- sagiersaccomodatie. die op korten termijn te verkrijgen is, is het koopen en in exploitatie brengen vap vliegtuigen. Dinsdagavond. De Pullmantrein. uit Brussel nadert Roosendaal. De trein mindert vaart en plotseling valt een coupéraam open. Een pak vliegt naar buiten dichtby een motor rijder, die langs de spoorbaan staat Eigenlyk ia dat een heel gewoon verschijnsel, 't komt dagelijks voor, maar ditmaal hadden de kommiezen de zaak in de gaten en ze waren nog eerder by het pak dan de motorryder. Toen volgde een felle jacht met schoten en al. Slot was, dat de man in handen der ambte naren viel. 't Was een handelsreizi ger uit Rotterdam Zyn duo-passa_ giere van Fransche afkomst werd eveneens gearresteerd Weersverwachting, geldig tot Vrydagavond, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt: Meest matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West; in den nacht en ochtend op sommige plaatsen mist; overigens licht tot half bewolkt; overwegend droog weer; iets warmer. 4 October: Zon op 6.44 uur, onder 18.13 uur; maan op 16.01 uur, onder 23.32 uur. In een door den directeur-generaa» van de pryzen belegde vergadering mét vertegenwoordigers van het N. V. V., de Ned. Kath. Arbeiders beweging, het C. N. V., de hoofd- ambacht, de bedrijfsgroep detailhandel het Ned huisvrouwen comité en enkele andere huis- vrouwenoiganisaties, is bes:oten dat de raad van vakcentrales in de gemeenten waar een z.g. raad van overleg) gevestigd is, het initia tiei zal nemen tot het oprichten van plaatselyke prijzencommissies. Teneinde een vlot verloop van de oprichtingsprocedure te bevorderen, alsmede om aan de commissies eenigen officieelen achtergrond te verleenen zullen deze comihissies door de burgemeesters der betreffen de gemeenten worden ingesteld. Elke commissie zal bestaan uit ongeveer 5 leden, waarvan 2 ver tegenwoordigers van de vakbe weging, 1 van de huisvrouwen-orga nisaties en 1 van den middenstand, terwijl als vijfde lid de burgemeester een hem geschikt lijkend persoon kan aanwijzen, waarbij b.v. gedacht wordt aan een bestuurslid eener coöp. verbruiksvereeniging of een onderwijzer. De commissies zullen door de bur gemeesters worden geïnstalleerd (Van onzen Parijsehen correspondent) PARIJS, 3 October 1946. De voorzitter van de territo riale en politieke commissie voor het verdrag met Italië heeft in de nachtvergadering van heden het kranig stuk volbracht, de commissie aan de conferentie tafel te houden, tot een oplos sing was gevonden voor de kwestie Triest. Zonder één oogjenblik respijt hebben de com missieleden acht en een half unr achtereen vergaderd en ge stemd. Ongeveer 40 stemmingen zijn ge houden, maar de Parijsche conferen-* tie wekt niet langer de vrees, dat ze op niets zal uitloopen. Inmiddels is daardoor weer eens bewezen, dat onderlinge besprekin gen en ruggespraak doeltreffender zijn dan diplomatie op het markt plein, want anders ware deze ver rassing niet mogelyk geweest. Aangenomen zijn ten slotte de Fransche voorstellen voor de toe komstige constitutie van Triëst en voor het statuut, waarin de inter* VRIJDAG 4 OCTOBER HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.45 Muziek 11.15 Caus. 11.30 Gram. 11.-45 Ber. uit Indië, 12.00 Gram. 12.30 Muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Bandi Balogh, 14.00 Kookpr., 14.20 Con. cert, 15.20 Gram. 15.30 Hoorspel, 16 00 orgel, 16.30 na school9 17.00 Caus. 17.30 Orgel ensemble, 18.00 Nieuws, 18.15 Gram. 18.30 v d Ned strijdkr 19.00 NW, 19.15 Gram 19.30 Caus. 20.00 Actual. 20 08 Piano, 20.30 Caus. 21.00 Concert 2120 Gram 22.0Q Buitenl. overz. 22,15 Jazz, 22.40 avondwijding 23 00 nieuws. 23.15.gram. HILVERSUM H (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws gymn. en gram. 8,30 Hoogmis, 11,00 Muziek. 11,30 Voor de zieken, 11,45 Gram. 12.00 Zang, 12,30 Concert (13.00 Nieuws) 13.45 Caus. 14.00 Kwartet, 14.30 Lezing, 15,00, Voor de vrouw, 16.00 Gram. 16,30 Voor de jeugd 16.45 Zang, 17.30 Voor de studenten, 18.00 Accordeon, 18.15 Caus. 18.30 Orgel 19.00 Nieuws 19,15 Caus 19,30 Piano, 20.00 The Rape of Lucretia, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondgebed. 23.30 Gram, nationale positie der stad wordt neergelegd. In deze voorstellen krijgt de vei ligheidsraad opdracht de integriteit en onafhankelijkheid van het vrije gebied te waarborgen. Het vrije gebied wordt gedemili tariseerd. Geen gewapende macht wordt er toegelaten, zonder machti ging van den veiligheidsraad. Het statuut garandeert de in stelling van een volksvergadering met evenredige vertegenwoordiging, en een regeeringsraad, door de volks vergadering gekozen en aan haar verantwoordelijk. De gouverneur zal door den 'vei ligheidsraad worden aangesteld na overleg met Joego-Slavië en Italië. Voor het burgerschap komen in aanmerking diegenen die 10 Juni 1940 in het vrije gebied hun domicilie hadden. Een vrijhaven is wenschelijk. De Veiligheidsraad zal den datum of de data voor het terugtrekken der troepen van vreemde mogendheden bepalen. Te 5 uur in den morgen stemde de commissie over een nieuwe versie van artikel 16 van het Italiaansche ntwerpverdrag, dat betrekking heeft op den vrijstaat. De Joego-Slavisch© afgevaardigde protesteerde tegen stemming over zoo belangrijke kwes ties op een zoo vergevorderd uur* Vysjinski verklaarde: „Mijns in ziens kunnen wij hier onmogelijk verder werkenwij zien er uit aln gekookte kreeften". Om 5.40 uur werd de zitting ver daagd. Nadat de behandeling van de kwestie Triëst in een vergadering, die 8 uur en 10 minuten had geduurd, tot een einde was gebracht Nader is bepaald, dat de radio rede van minister-president dr. Beel op Vrydag a.s. niet om 9 uur des avonds maar om kwart over negen zal worden gehouden In een bestuursvergadering van het Ned. Olympisch Comité zijn be langrijke besluiten genomen inzake de uitzending van Ned. ploegen naar de Olympische Winterspelen te St. Moritz en naar de Olympische zo merspelen te Londen in 19a8. Op korten termijn zullen door het N.O.C. gelden ter beschikking wor den gesteld voor de training van de verschillende daarvoor in aanmer king komende Ned. sportbonden. De president van het N.O.C., lt. kol. C. F. Pahud de Mortanges, zal als algemeen leider en het bestuurslid van het N.O.C., de heer K. J. J. Lotsy, zal als chef de mission der uit te zenden Ned. ploegen optre den, zoowel voor de winter- als voor de zomerspelen. Het bestuur van het N.O.C. heeft verder besloten weer een Olympi- schen dag te organiseeren, waarvan de datum voorloopig is vastgesteld op Zondag 22 Juni 1947 in het sta dion te Amsterdam. v.'«u_y 28. Een tweede sieuiei voiDraem zfln- plicht b(j de deuren van het oude kasteel en het zestal betrad het gebouw. Het zag er van binnen heel behoorlijk uit, maar Tobias kreeg geen gelegenheid dit goed t© be- „eiiwuwen. i i ij tt.ru ommddeiigK meegevoerd door 'n zijdeur, vervolg, gens een nauwe donkere gang in en daarna een trap af naar beneden. Men bleef voor een gesloten deur staan. Een van de vijfling begon nu in een bepaald rhytbme op de deur te bonken, terwijl een ander de handle vastgreep. Nu weerklonken piepende geluiden, alsof er grendels weggeschoven werden en daar zwaai, de de deur open Gisteren vond te Praag de openingsplechtigheid plaats van het internationale schaaktournooi, dat weliswaar niet zoo sterk bezet is als het Stauntontournooi te Gronin gen, maar waaraan niettemin mees ters als Tartakower, Najdorf, Kott- nauer Stoltz. Golombek, Guimard deelnemen. De Russische groot meesters, die waren uitgenoodigd, hebben verstek laten gaan. De loting had tot resultaat, dat in de eerste ronde de spelers als volgt tegenover elkaar zitten Tartakower (Frankrijkott- nauer (Tsj.-Slow.), Gligorich <Zuid- Slavië)Guimard (Argentinië), Naj dorf (Arg.)Pachman (Tsj.-Slow.), Sajtar* (Tsj.-Slow.)— Zita (Tsj.-SJ.), Golombek (Engeland)Foltys Tsj.- Slow.), Trifunovich (Zuid-Slavië)-^ Stoltz (Zweden), Katetov (Tsj.-SL| Rnhnehfli: fTc-l -Rlo'"" BI) Er schijnen er wel méér geweest te zijn, mompelde de inspecteur droogjes. Nu moet lk er by vertellen, dat myn tante haar juweelen maar zel den droeg die uit Nice bedoel ik. Zoo nu en dan, wanneer wy er moeiiyk voorzaten, verkocht zij wel eens een broche of een ring, maar de kostbaarste stukken werden al tijd op de bank bewaard. Een maand of vyftien geleden kreeg ik een opgewonden brief van mrs. de Groot, waarin ze my vroeg, de juweelen van myn tante terstond te laten onderzoeken, zonder dat zy daar een reden voor opgaf, wy brachten ze dienzelfden dag nog naar een bekenden juwelier en hoor den tot onze ontzetting, dat in een groot diamanten halssnoer om den anderen steen een imitatie was. En met andere sieraden was diezelfde truc uitgehaald. Waar was mr. Spencer toen? Rrroeg Reynolds. In Parijs. Ik ging er dienzelf- öen avond nog naar toe en ont moette hem bij mrs. de Groot. In het begin probeerde zij vol te hou den, dat er met haar juweelen niets gebeurd was. Het was een prachtige f este van haar, om de eer van myn amilie te redden. Tenslotte moest xy echter wel toegeven, dat haar pJteradeA op dezelfde manier ver- valscht waren als die van myn tante. Maar waarom zou zy probeeren, mr. Spencer te beschermen? Het meisje bloosde. Omdat zy wist, dat hy myn vader het geld had gegeven, om zyn schulden te betalen. En dat had hij gedaan, nadat wij die juweelen in Nice van hem hadden terug gekre- ge:Bedenk dat mr. Spencer ge speeld en zwaar verloren had, en niet ryk was. jjj vermoed dat Leslie Deimond de hand had in dat alles, zei Rey. nolds. Welke verklaring gaf mr. Spencer? Lady Avlce knikte. Hy zei, dat Deimond had voor gesteld, dat de juweelen naar dien juwelier gebracht zouden worden en later had hy mr. Spencer het geld gegeven, om de schulden van myn vader te betalen, zeggend, dat het een anonieme gif^ van mrs. de Groot was. zy was dol, toen zy dat hoorde; verklaarde, dat Spencer probeerde Deimond te beschuldigen om zich zelf te redden en dat zij liever alles wat zy bevat zou verliezen dan hem toe te staan, Deimond te beschul digen. Het was een afschuwelijke scène. Dat kan ik me indenken. ïn- tusschen bleef mr. Spencer door gaan voor den schuldige, J;enzy hy bewyzen tegen Deimond nad. Een dergelyk bewys had hy niet. Hij was byna gek van woede en zwoer, dat hy die juweelen zou terug krijgen, al moest hij er Del- mond z'n nek voor omdraaien. - En waar was Deimond al dien tyd? Hy had mrs. de Groot juist tevoren leelijk in den steek gelaten en zelfs toen geloofde zy nog in hem. Mr. Spencer bleef in Parijs, om Deimond op te sporen en einde- lyk vond hy hem ook. Zy aarzelde even. Ik bleef ook in Parijs. Ruim een jaar geleden ongeveer kwam mr. Spencer hevig opgewonden by me. Hij had Del- mond gevonden, die na een paar dreigementen alles bekend had. Del- mond vertelde hem, waar hy de ge stolen diamanten en andere steenen beleend had en beloofde Spencer den volgenden dag het geld te zul len geven. zy zweeg even en keek naar de figuur by het raam. De situatie beviel my heelemaal niet. Mr. Spencer was erg goed- geloovig en impulsief, en Deimond kennend, vreesde ik de een of anderen streek. Hy wilde niet naar me luisteren. Den volgenden dag haalde hij het geld en de lommerd briefjes. Opnieuw aarzelde zij. Een vriendin stond er op met hem mee te gaan, om de juweelen terug te halen. Hij en die vriendin werden terstond gearresteerd. D^ bankbiljetten waren allemaal valsch. Om kort te gaan, hij werd veroor deeld tot één iaar gevangenisstraf en zijn metgezellin tot negen maan den. Zij beet even op haar lip bij het ophalen van deze pijnlijke herinne ring, maar vervolgde dan beslist: Mr. Spencer werd een paar jveken geleden vrijgelaten. De inspecteur fronste het voor hoofd. Hy wist dat Spencer op Laureen verliefd was. Maar neem me niet kwalyk, Lady Avice, dat hadt u me toch allemaal eigenlyk al eerder moeten vertellen. v Lady Avice schudde het hoofd en glimlachte. Ik geloof bet niet, inspecteur. Toen ik van den moord vernam, was ik natuurlijk bang, dat mr. Spencer dien bedreven had Dan hadt u zeker eerder open hartig tegenover my moeten zyn De wet gebiedt dat, zei Reynolds. De wet maakt ook één uit zondering op dien regel, inspecteur. Ik vrees, dat ik u niet begrijp. En evenmin begryp ik, waar die geheimzinnige Tony ten tooneele Verschynt. Lady Avice lachte zachtjes en wenkte den man by het raam. Hy stond direct op en kwam naast haar staan, den inspecteur recht in de oogen kykend. Reynolds staarde hem verbaasd aan. Hij. had dezen man nooit eer der gézien. Het meisje nam de hand van den man in de hare. De wet zegt, dat een vrouw niet tegen haar echtgenoot behoeft te getuigen, zei ze langzaam en duidelijk. Inspecteur Reynolds, dit is mijn echtgenoot, Tony Spencer, Dick Spencers' tweeling broeder, met wien ik ruim een jaar geleden te Parijs in het geheim getrouwd ben en dat byna tegen zyn wil opk J HOOFDSTUK XXV111. De dreigende schaduw Automatisch greep inspecteur Rey nolds de hand, welke Tony hem toestak, in een paar heldere bruin© oogen kykend, waarin nog een uit drukking van iyden was acnterge- bleven. Hij zag nu de sterke gelijke- nis met den broeder-artist en begonè de reden van Lady Avice's over haaste reis naar Parijs te begrijpen. Zij had gevreesd, dat haar echtge- noot zyn vyand vermoord had. Lady Avice's stem verbrak zyn gedachtengang. Nu zult u ook begrypen, waar om Deimond chantage pleegde op myn tante, inspecteur. Hij ontdekte, dat ik met Tony Spencer getrouwd was en dreigde het feit bekend te maken, dat mijn man in de gevange nis zat wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten. Deimond schreef my om geld, waarbij hy ook zyn adres opjgaf. Myn tante ging dapper naar hem toe en zei nem, da* hij maar moest doen, wat hy niet laten kon. En ik schreef hem: „Indien u nog eens schrijft, of opnieuw pogingen aanwen^*, om mijn tante of my te spreken, zal ik oogenblikkelijk naar Scotland Yard gaan en alles vertellen." Dat moet het briefje geweest zijn, dat u gevonden hebt. Daarvoor of daarna heb ik hem nooit één let ter geschreven. Maar ik heb twee maal met hem getelefoneerd. D© laatste maal op Zondagmiddag, den dag, waarop hij vermoord werd. XWordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2