besb R dader SCHEEPVAART op den Donau Groeiende woningbouw-cijfers De vrijgelatenen te Neurenberg PROMOTIE O/S wereld de Onbekende Visa geweigerd AD 10 DE DUBBELGANGER. Eigenaardige ontvangst ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 PAGINA 2 COMMUNISTISCHE RIVIER Het scherm blijft neer „Prefabs" een oplossing voor snelle voorziening ïarNHEM Wat gebeurt er met de kleineoorlogs misdadigers programma Over de vredesconferen'tiie van Parijs hangt de loodzware atmos feer van de vraagstukken, waar. over de Groote Vier bij de voor bereidende besprekingen geen overeenstemming konden berei ken. Het is mogelijk, dait ter zake bjj de huidige debatten eenvou dige of tweederden-meerderheden van de 21 worden bereikt; maar Sde thans aangenomen voorstellen Zijn ten slotte slechts aanbevelin gen aan de Groote Vier, die deze etraks in de definitieve vredes verdragen moeten vastleggen, (waarbij zeker de aanbevelingen Baet een eenvoudige meerderheid voor de Russen bitter weinig ef fectieve kracht zullen hebben; zij bebben te lang tegen deze proce dure gevochten om er zich en petit comité zonder meer bij neer te leggen. Dit is zeker het geval met de bjjna berucht geworden kwestie van de scheepvaart op den Donau, ■waarover tot dusverre tusschen ,West en Oost zelfs geen begin van overeenstemming kon worden bereikt- Wel heeft de economische commissie voor den Balkan een desbetreffend voorstel aangeno men. maar dit geschiedde met 8 (tegen 5 stemmen, dus een eenvou dige meerderheid, en men kan veilig aannemen dat de Groote Vier 3 tegen 1 zullen staan, met steeds een veto van Rusland op den achtergrond De Standpunten in dit vraag stuk, waarbij ook Nederland om Ryn petmleumbelangen in Roe menië rechtstreeks is geinrteres- fceerd, zijn zoo duidelijk mogelijk geformuleerd in de voorstellen, (Welke door de twee partijen wer den ingediend. De Engelsdhe en Amerikaansche delegaties dienden bet voorstel in. dat in de vredes verdragen de bepaling zou worden opgenomen, dat ,.de scheepvaart op den Donau, op zijn bevaarbare zijrivieren -en op de verbindings- kanalen vrij zou zijn onider om standigheden van volkomen ge lijkheid voor allen". Daar tegen over stelde de sovjet-delegatie de volgende bepaling: „De Donau- kwestie kan niet door de vredes verdragen opgelost worden, wijl Zij moet worden geregeld met deelneming van Wie oeversfaten. waaronder de geallieerde landen Tsjeeho-Slowakije en Joego-Slat- vië behooren. De Russische dele gatie stelt daarom voor de bepa lingen betreffende den Donau niet in de vredesverdragen met Roemenië, Bulgarije en Honga rije op te nemen." Hier staan derhalve ja en neen radicaal tegenover elkaar. En de redenen liggen voor de hand. Ter wijl het Westen in het belang van 's werelds economischen herop bouw een zoo ^root mogelijke handelsvrijheid wenscht, waaron der op een eerste plaats Öe vrij heid van verkeer op de waterwe. gen valt, wil Rusland van een der. gelijke vrijheid in de invloedssfeer welke het voor zich zelf heeft vastgesteld en waaromheen het he>t bekende ijzeren scherm heeft neergelaten, niets weten. Als over het pro-bleem moet worden ge sproken, don moeten de' deelne mers zóó beperkt worden, dat het Oosten er practisch alle zeggen schappen heeft. Op de vredescon ferentie zou dat niet het geval zijn; daarom moet een aparte bij eenkomst worden gehouden, waar Rusland en zijn satellieten abso luut de overhand hebben. Nadat het Russische voorstel met acht tegen vijf stemmen was verworpen, werd een Fransch compromis, dat elementen van de twee voorstellen bevatte, maar in wezen alle moeilijkheden onop gelost laat, ten slotte met dezelf de meerderheid aangenomen. Het is een zeer voorloopige oplossing, en hoogstens zal. en dan nog slechts theoretisch, het Don au - statuut van 1921 blijven gelden, tot een nieuw statuut is gevonden. Wat in dit geval beteekent, dat nog minstens een jaar en waar schijnlijk voor veel langer, de Dönau een exclusief communis tische rivier zal blijven. Hef scherm blijft neergelaten, en de Russen hebben den tijd hun doel einden op den Balkan en in Mid den-Europa kalmaan te verwe zenlijken, zonder dat tegenover hun actie een effectief tegenwicht kan worden gesteld- Niet alleen politiek, maar vooral economisch moeten di^. gebieden Russisch safellietterrèin worden. Dat ook andere volken daar belangen en rechten hebben schijnt bij Moskou niet op te komen. makent méér! Dan verdient U ook meer) sfandsdipl. Staats khoudenM.O Praktijkdiploma Boekhouden. Bakende Sehrifteiyke Careu» Dr. Z. v. d. Meer, directeur-gene raal van de volkshuisvesting, heeft gisteren na de ingebruikneming van enkele woningen te Heesch (N.-B.) het volgende verklaard: Het bouwplan 1946 omvatte den bouw van 10.000 woningen. Op 1 October van dit jaar waren er in aanbouw of gegund 9746. In het nu aangevangen laatste kwartaal van 1946 zullen nog 3000 woningen bij dit plan gevoegd worden, zoodat er dit jaar nog in aanbouw komen 13.000 woningen. Het woningbouwprobleem op kor ten termijn oplossen zal echter niet gaan zomder inschakeling ^an de z.g. prefab-woningen (reeds in ge deelten kant en klaar gemaakte huizen). Men hoopt er in 1947 een 3000 te plaatsen, voornamelijk echter in de grootere steden. Verschil in snelheid bij den weder opbouw in Zuid en West ontkende dr. v. d. Meer ten stelligste. Zee- tand, Brabant, Limburg en Zuid- Gelderland hebben, als zeer zwaar getroffen gebied veelal voorrang. Echter moet in het oog gehouden worden, dat het beschikbaar zijn van bouwvakarbeiders remmend kan werken. Noord-Brabant zou van de 10.000 woningen er volgens het plan 1946 1500 krijgen, er zijn in dit gewest echter reeds 1599 huizen in aan bouw en dit contingent wordt voor 1946 nog gebracht op 2300. In Limburg volgens plan in aan bouw 1350, in aanbouw en gegund thans 967. Het contingent wordt hier verhoogd tot 1700. Gelderland volgens plan 1000 hui zen; thans in aanbouw 1226; ver hoogd tot 1300. In Noord-Holland (buiten Amster dam) gaat het echter niet zoo vlot. Plan 1250 woningen; gegund of in aanbouw slechts 257 huizen. Met het hout het nog wel 1 a 2 jaar misère blijven; b(j het plan 1947 (dat vermoedelijk 25.000 huizen zal omvatten) overweegt men sterk hontbeperkende maatregelen in te Voeren. De eenige mogelijkheid om hout te betrekken, bestaat voor ons in Zweden. Er zijn daar echter veie gegadigden op de markt, zoodat wij slechts een klein deel kunnen krij gen. Misschien bestaat er een mogelijkheid, dat wij uit Duitschland (het Zwarte Woud) hout zullen kun nen halen. DE GLASVOORZIENING. En hoe staat het met het glas? Hier kregen we optimistischer klanken te hooren, dan we verwacht ten. Er bestaat in de glasvoorziening vooral in het Zuiden, een groote achterstand, maar men hoopt dezen toch voor een flink deel vóór het invallen van den winter in te loopen. Het glas komt thans beschikbaar, alleen de distributie verliep nog eenigszins stroef. Doch aller mede werking is nu toegezegd en, mits het aantal beschikbare arbeidskrach. ten hier ook weer niet een remmende werking uitoefent, kan vooral de zoo broodnoodige glasvoorziening in de Zuidelijke provincies, op uit gebreide schaal worden aangepakt. Drie dagen vóór VE-Day werd er een wapenstilstand gesloten om voedselconvooien door te laten naar de Noordelijke provincies van NeL derland. Seyss-ïnquart had toen een ont moeting met maarschalk Montgo. mery om dezen wapenstilstand te regelen. Tijdens het onderhoud verloor veldmaarschalk Montgomery zijn geduld en veegde den Duitscher den mantel uit wegens zijn politiek om opzettelijk burgers uit te hongeren omwille van een verloren zaak. Seyss-Inquart verklaarde toen minachtend: „Wat u zegt, laat ma koud". En Montgomery antwoordde: „Dat zal het ook!" Nu het vonnis in Neurenberg ls geveld, blijkt maarschalk Mont gomery niet alleen een groot stra teeg, maar ook een onfeilbaar pro feet te zijn geweest. -Schacht, Fritsehe en Von Papen verbleven gisteren nog als gasten van de Amerikanen in het Paleis van justitie te Neurenberg. De echtgenooten van Schacht en Fritsehe zijn Vrijdagmorgen naar Hamburg vertrokken. De vrouw van Von Papen is nog gebleven, terwijl de vrouw van Von Ribben- trop in Neurenberg is aangekomen. Kol. Andrus, die verantwoordelijk is voor de gevangenen in de ge vangenis van Neurenberg, ver klaarde: „De drie vrijgesprokenen blijven hier uit eigen vrijen wil, tot zij op transport gesteld worden. De ter dood veroordeelde nazi's mogen elkaar niet spreken, maar hun voed sel is precies hetzelfde gebleven. Zij benutten het grootste deel van hun tijd met het schrijven van gratieverzoeken. By het luchten zyn zq geboeid." Van bevoegde zijde te Neurenberg verklaart men nog, dat rechter over tien dagen zijn ontslag zal indienen als Amerikaansch pro cureur-generaal bij het internationale militaire tribunaal. Hij 2al door Taylor, die belast is met een onder zoek naar bewijsstukken in verband met toekomstige, naar men ver wacht, internationale processen, ver vangen worden. De drie vrijgesproken, doch onge- wenschte nazis hielden zich Vrydag morgen hoopvol bezig met het pak ken van hun koffers, doch toen ZIJ de beslissing van de Britsche en Fransehe zone-autoriteiten vernamen naAr aanleiding van hun aanvragen töt toegang, begonnen zy droefgees tig weer uit te pakken Volgens een officieele mededeeling aldus meldt „A. Fr. Pr", hebben dé Britsche en Fransehe autoriteiten geweigerd aan Schacht, Von Papen en Fritsehe visa te verstrekken voor verblijf in de Britsche en Fransehe bezettingszones van Duitschland. De geallieerde bevelhebbers heb ben de gevangenis gekozen, waarin de vijf beklaagden van Neurenberg, die tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, worden ondergebracht. De naam der gevangenis is nog niet bekend gemaakt. Na het proces tegen de nazistische groot-industrieelen, dat oorspronke lijk werd vastgesteld op begin 1947, zullen verschillende andere processen van minder belang gehouden worden In de eerste plaats tegen militaire artsen van de Wehrmacht en artsen van concentratiekampen. Voorts is er een plan tot het houden van een proces tegen Walter Chreiber, die den bacteriën-oorlog voorbereidde en Wolfram Sievers, den arts van het concentratiekamp Auschwitz. De geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft, aldus meldt de Ameri kaansche Nieuwsdienst in Duitsch land, de regeeringen der vier bezet tende mogendheden de vraag gesteld, op welke wijze „de oorlogsmisdadi-, gers van geringer formaat" ter verantwoording geroepen moeten worden. De vier regeeringen, aldus wordt er aan toegevoegd, zullen moeten besluiten, of een nieuw: internationaal militair tribunaal moet worden opgericht en of processen tegen andere oorlogsmisdadigers door de bezettingsautoriteiten in de respectieve zones zullen worden ge voerd. Dr. Thomas Dehler, eerste aan klager bij de Beiersche zuiverings tribunalen, is in Neurenberg aange komen om overleg te plegen met dö autoriteiten aldaar over een nieuw: proces tegen Von Papen, Schacht en Fritsehe, aldus de Amerikaansch© Nieuwsdienst in Duitschland. ZONDAG 6 OCTOBER. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 uur VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA. 19.00 VPRO, 20.00 AVRO., 8.00 uur Nieuws en gram. 11.00 Triangel; 12.00 Gram.; 12.30 Caüs.12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Bandi Balogh; 13.50 N.S.14.00 Gram.; 14.05 Caus. 14.30 Gram.; 15.00 Hoorspel; 15.40 Skymasters16.40 Sportreportages 17.00 Cabaret; 18.00 Nieuws en sport; 18.30 V. d. Ned. strijdkr. 19.00 Prot. dienst; 20.00 Actual.;, 20.15 Concert; 21.00 Hersengymn. 21.30 Muziek; 21.55 Hoorspel; 22.35 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Muziek. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 uur KRO, 9.45 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 NCRV, 19.45 KRO. 8.00 Nieuws; 8.15 Hoogmis; 10.00 Prot. kerkdienst; 12.00 Gram.; 12.15 Caus.; 12.30 Sep tet (13.00 Nieuws); 13.30 Apologie; 13.50 Gram.j 14.00 Ge var. progr. 16.00 Lezing; 16.15 Gram.; 16.30 Zie- kenlof17.00 Prot. dienst; 18.30 uur Gram.; 18.45 Muziek; 19.15 Bijbel;) 19.30 Nieuws en rep.; 20.00 Caus.;) 20.15 Vaudeville-orkest; 20.45 Acr tual.21.00 Kamerorkest; 22.00 uur Nieuws; 22.30 Caus.; 22.35 Avondge bed! 22.50 Gram. MAANDAG 7 OCTOBER HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Voordracht; 11.15 Piano; 11.35 Gram. 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Muziek; 12.30 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 uur Gram.; 14.00 Trio; 14.30 Caus.; 14.45 Gram.15.30 V. d. kleuters15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Or gel; 17.45 Indië; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Muziek (19.15 P. v. d. A.); 19.45 Caus.; 20.00 Actual.; 20.20 Om roeporkest; 21.00 Voordracht; 21.15 Ramblers; 21.45 Koor; 22.10 Muziek; 22.45 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 uur Gram. HILVERSUM II (415 M.) NCRV, 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.15 Caus.; 11.35 Muziek; 12.15 Kwintet; 13.00 Nieuws; 13.15 Sextet; 14.00 Caus.; 14.20 Muziek; 15.00 Gram.; 15.30 Zang; 16.00 By bel; 16.45 Kwar tet; 17.35 Celesta; 18.15 Orgel; 18.45 Sport; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.: 19.40 Caus.; 20.00 Prot. avond; 21.15 Orgel; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws eii actual.22.30 Gram.22.45 Avond- wyding; 23.00 Zang; 23.30 Gram. 30. Tobias had allang begrepen, dat er nog iemand in de kamer aan wezig moest zijn, want die iemand, ha<i immers de deur voor ze ge opend? En deze man kon alleen maar achter den schijnwerper staan. Hoewel hij er dus op voorbereid was, schrok hij er toch wel een beetje van. „hinne.. eh...... neem me niet kwalijk, ik dacht dat we on der elkaar waren. Ik had nog niet hetgenoegen aan U voorgesteld te worden. Mqn naam is Tobias Sloom Vrijgezel van beroep!" „Ha! Ha! Haklonk het van achter den schijnwerper, ,Je bent en je blijft een grappenmaker, Jaap, maar denk je dat ik hierin zal loopenDrei gend had de onzichtbare man ge sproken en even werd het Tobias kil om het hart. Op dat moment maakte de meester.boef zich zicht baar door enkelo stappen vooruit treden 83). Wel, ik ben daarvoor dan soma Biet van Parijs hierheen gekomen? Te oordeeien naar de couranten zit ten jullie door al die Idiote geheim, vinnigheid leelijk met de handen in Bet haar. De waarheid moet vroeg of laat toch bekend worden. Wat wilt u jreten? Dg inspecteur herhaalde zyn fraag. Wie werd er teerelifk met Tony Spereer gearresteerd? vroeg hy. —Valerie natuuriyk. Valerie BalrdJ herhaalde de ver baasde detective. Kletszei de Amerikaansche, Valerie's meisjesnaam was Baird, Blaar is dat nu, jammer genoeg voor baar niet meer. —Hoe heet ze dan nu? vroeg Rey nolds. die moeite had, om zijo stem rustig te doen klinken. —Valerie Delmond! zy was Leslie Delmond's vrouw. De detective staarde haar sprake - Soos aan. Dat had hy nooit kunnen droomen. Het verklaarde een massa dingen. zy trouwden jp Mei, vervolgde mrs. de Groot, die zich dapper door deze pijnlijke herinneringen heen- rtoeg .nog VOO' H? oo'i rr- Slen had. Zij was een schittersnde penteekenaarster en maakte ook hoe noemt men dat ook? dat werken met zuur op metaal? "T Etsen? zei de inspecteur, die zich een weinig van deze serie ver rassingen hersteld had^ Wel, Valerie maakte dan ook etsen. Ik heb haar in Nice nooit ontmoet. Geen van de leden van ons «gezelschap kende haar en evenmin wist iemand van ons, dat Delmond getrouwd was. Zij zuchtte# Dat zou me ervan weerhouden hebben, mezelf zoo hopeloos dwaas aan te stellen. Maar hoe kwam het, dat geen uwer haar als mrs. Delmond ont moet heeft? Omdat Delmond het grootste deel van den dag in de studio's was en zij daar nooit kwam. Zy is een uiterst verlegen, bescheiden meisje, dat een hekel heeft aan pu bliciteit. Arm kind, ze krygt er alles bij elkaar, ruimschoots haar portie van. En Delmond vond, dat hij méér van het leven kon ge nieten door zich als vry gezel voor te doen. Wanneer ontdekte u, dat Del mond getrouwd was? vroeg Rey nolds. 1 Pas toeï^ Valerie en Tony ge arresteerd waren. Leslie had er wel voor gezorgd, dat ik er niet eerder achter zou komen. H(j verdween terstond. Hij kon zich meesterlijk vermommen, zoodat het hem niet moeilijk viel. ,,U moet weten, dat Leslie Delmond wel heel handig en slim was. maar in zijn hart was hij een lafaard^ Toen, ik ontdekte, dat de juweelen vervalscht waren en daarover aan Avice schreef, kwam zij naar Parys en stond zij er op, aliereeest met Tony te trouwen, om hem een bewys te geven van haai vertrouwen in hem. Hij, van zijn kant, deed haar beloven het huwelijk stil te hóuden, tot hij zijn naam van alle verdenking gezuiverd ssou hebben Is u dat allemaal duidelijk? Reynolds knikte glimlachend. Goed, dan gaan we weer ver der, zei mrs^ de Groot kort. Tony zwoer, dat hy Delmond zoo noodig den nek zou omdraaien, om de juweelen terug te krijgen. Toen was ik boos ik hield nog altijd van dien schooier, ziet u? Wel, Tony vond Delmond en dreigde hem te zullen vermoorden, indien het geld of de juweelen niet werden terug gegeven. Maar ik heb gehoord, dat een deel van het geld gebruikt was voor het betalen van de schulden van den Graaf van Brentshire? viel de detective haar in de rede. O, dat weet u dus wel, inspec teur? Zijn schulden bedroegen onge veer dertigduizend francs en Leslie Delmond, die onder één hoedje speelde met dien juwelier in Nice, moet aan het verwisselen van de weelen minstens zesronderddulzend francs verdiend hebben. Ik kan met die krankzinnige geldsoorten van jullie hier niet rekenen, maar u ziet wel, dat het betalen van Lord Brentshire's schulden voor hem een kleinigheid beteekende Reynolds maakte haastig enkele berekeningen op een stukje papier. Zij kregen bijna vijfduizend pond en betaalden den Graaf van Brent shire ongeveer twee honderd vijftig. En u hebt Delmond, noch Tony Spencer vervolgd? Ho© kon Ik dat doen, terwijl ik Delmond lief had en Tony de man van mijn beste vriendin was? Neen, ik ben dan misschien een ijdele, dwaze vrouw, maar ik probeer ten minste menschelijk te zijn. Boven dien had Delmond mij in den steek gelaten. Ik wist niet, waar hy was en Tony was enkel zijn werk tuig geweest. Ja, ik begrijp het, zei Reynolds vriendelijk. Deze openhartige vrouw had iets heel aantrekkelijks over zich. Vertelt u me nu, als 't u blieft, eens de geschiedenis van die bankbiljetten. Ik weet daar niets van. Het komt me zoo voor, dat u eigenlijk nergens nog veel van af weet, inspecteur, verklaarde mrs. de Groot Maar dat is u\y schuld niet, wanneer ze allemaal hebben samen gespannen, om alles stil te houden Ik heb gisterenavond van Dover uit met Lady Warnham getelefo neerd en gezegd, dat ik vandaag hierheen kwam en van plan was, mijn mond open te doen. Reijnolds glimlachte. Wat antwoordde Lady Warn, ham? Ze zei: Kom en vertel net zoo veel als je maar wilt. Ik kan het niet en Avice wil het niet en als het zoo nog lang duurt, komen we allemaal sog in 4e gevangenis te- reent, Zy is een verstandige oud© dame, neemt dat maar van mij aan, inspecteur Wat vroeg u aiweerf Van die bankbiljetten, zei Rey nolds. O ja. Nu dan, Tony w.^ Del mond bang te maken en efndeiykj bekende Delmond, dat de juweelen! beleend waren, maar dat hy Tony] binnen enkele dagen het zout! geven, om ze in te lossen. Het was een leugen, van het begin tot heb einde, want het grootste deel van de steenen was verkocht en niet' beleend. Hij verzocht Tony drie da gen later terug te komen aan een- adres, dat hij hem opgaf, waar hem dan het geld en de beleenbriefjes zouden worden overhandigd, aange zien hij, Delmond, iederoogenblik voor een filmopname naar het bui tenland kor* worden geroepen. Heel handig bedacht, merkto Reynolds op, zoodoende kon Dei. mond gemakkelijk van het tooneel verdwijnen. Tony begaf zich naar dat adres en vond daar een meisje op hem wachten, dat hij nooit eerder geziea had. Het was Valerie, Delmond'a vrouw, maar dat wist hU niet en z(J vertelde hem niet, wie zij was. Zij gaf hem het pakje, maar wilde hom niet alleen laten gaan. Zei dat ze mee moest gaan naarde B k vaa Leening. Ze scheen hang voor het een of ander. Ze werden allebei ia de Mont de Fiété gearresteerd we. gons het uitgeven van valsch geld.^ .1 Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2