Nieuwe episode in Indonesië De vrijspraak der drie nazi's Het proces tegen mgr. Stepinac De „Edam" vliegt naar Z.-Afrika DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Paus spreekt: „Distributie"- congres DE DUBBELGANGER. Het verhoor begint Churchill hlijft .te JAARGANG MAANDAG 7 OCTOBER 1946 No. 201M AANMOEDIGING van killearn Schermerhorn en Sjahrir j spreken vredeswoorden Het onontbindbare huwelijk BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM KARDINAAL DE JONG IN ROME NIEUWE BARRICADE Vrijheid of straf PERSONEEL IN NOOD DE „DREAMBOAT" TE CAIRO NAAR „SARIE MARIJS IS 31 UUR TALRIJKE VORMEN VAN INTRIGE .n» NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nTRST'TS'TTR' T TCTTT TPERQ HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR. J. U MGR. DR. J. WITLOX BTOEAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEBROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68801 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK ALGEMEEN REDACTEUR H. A. PAALVAST Volgens een AAieta-berlcht uit Batavia heeft lord Killearn in een rede bij de heropening van de onderhandelingen tusschen de Ned. ©n Indon. delegaties o.m. het vol gende gezegd: ,,Het is een hooge eer, die u mijn land bewijst, door mij uit te noodi- gen als voorzitter op te treden van fleze eerste bijeenkomst, die ten doei .heeft de hervatting van de onderhandelingen over de toekomst yan deze eilanden. v was het lot van den oorlog, or Deter gezegd van de overwinning, aat de Britsoho troepen hierheen voerde. Op 30 Nov. zal iedere Brit- sche verantwoordelijkheid ophouden te bestaan en zullen wij geen an dere rol meer te vervullen hebben dan die van vriend en goeden buur. Thans is het oogenblik gekomen Voor een volgenden en naar ik vu rig hoop, een beslissenden stap in de richting van een overeenkomst. De aanwezigheid van de commissie- generaal eenerzijds, die, zooals prof Schermerhorn onlangs met nadruk zeide, de regeering van het geheele Ned. volk vertegenwoordigt, en an. derzijds van de pas benoemde Indo nesische delegatie is zeker een maat staf voor de gelegenheid, die u thans geboden wordt, als ook voor het be lang, dat gij deze gelegenheid niet Voorbij laat gaan. Indien het, zooals ik geloof. onze vastberaden wil is, dat deze ond !T deatnIf profüt" zuusetrékkenn de ongelukkige voorbeelden van zoo vanzeWn3prek"nde feit voor oogen zult ya",,„„ riRt alle onderbrekingen en Vertragingen van den goeden arbeid slechts kunnen bijdragen tot teleur stelling en mislukking". Soetan Sjahrir zeide o.m. het ver trouwen te zijn toegedaan, dat l'ord Killearn's taak veel gemaklce- Jmter te vervullen zal zijn dan die van Lord Inverchapel, aangezien op het oogenblik de Nederlandsch Indonesische kwestie verder gerijpt i8 en sedertdien verhelderd is. Met de aankomst van de com missie-generaal onder leiding van prof. Schermerhorn mag verwacht Iworden dat het Nederlandsch— 'Indonesische vraagstuk tot bevredi ging van beide partijen vreedzaam kan worden opgelost. Wij gevoelen, dat beide partijen op den drempel Van zulk een oplossing staan. n TT Paus heeft op Castel Gandolfo de leden van het ^erl^- lljk tribunaal ontvangen en by deze gelegenheid een toespraak ge houden over de vele werkzaamhe den van dit lichaam met betrek king tot de huwelijksaangelegen heden. De H, Vader vroeg zich af, of de vermeerdering van het aantal zaken, dat aan dit tribunaal wordt voorgelegd, niet wyst op een steeds voortschrijdende ont binding van het huwelijksleven. Niemand kan ongevoelig blij_ ven aldus Z. H. voor het lot, dat millioenen jonge echtge- nooten trof, die door den oorlog jarenlang van hun gezin gescheU den werden. Wat was en niet noodig aan moed en aan chris telijk geloofsleven, om trouw te blijven aan het eens gegeven woord. Er waren er velen, die niet wankelden, maar hoevele anderen toonden zich minder sterk? Hoeveel afbraak en ver nietiging van gezinnen? Thans üs het zaak om deze afbraak te herstellen. Het moe derhart van de Kerk bloedt bij den aanblik van het leed van zoovelen harer kindieren. Ten einde dezen hulp te bieden toont ze haar toegevendheid tot het uiterste. Dit laatste is vastge»- «pPjd in het kanonieke recht, be- dat geen macht ter we- geidio- maar alleen de dood een bindengeslo^°n huwelijk kan ont- dat 'ee^L^1 er aan twijfelen, der Kerk in v®orna-amste zorgen in het met all bestaat gaan van het tegen- huwelijks- en ~Jal van *i£t Kerk weet, dat v?Llnsleven. De slechts resultaat kuniL p°gingen ren naarmate de alge»£!L °Pleve" nomische toestanden en met der de lelijke, het huwelijk?' leven voor velen minder d?5" kend maken. In dit opzicht i3 verantwoordelijkheid van de openbare machten zeer groot. Z H. Exc. de bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Noordwtjkerhout (H. Jozef) den w.e. heer C. J. Vinktot kapelaan te Den Burg (Texel) den w.e. heer C. C. A. van Wel; te 't Kalf den w.e. heer K. J. M. Tervoor er. voorheen fcftpe te Hopselerfidijk,! Prof Schermerhorn heeft daarop eveneens een rede uitgesproken. „De commissie-generaal kan be schouwd worden als een vertegen woordiging van de twee regeerings- partijen in het parlement. Nog meer dan dat, de commissie-generaal wordt, in haar huidigen vorm, ge steund door een overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk. Maar niet alleen onze liberale in structie noch de wetenschap, dat deze commissie-generaal uit politiek oogpunt minstens zoo sterk is als het huidige Nederlandsch kabinet, geeft de zekerheid voor het feit, dat de verwachtingen en innige wen- schen van millioenen onzer landge- nooten ons by onze poging om het conflict op te lossen vergezellen. Dat feit zal het voor ons mogelijk maken om de besprekingen langs di recte en rechte banen te voeren met eenvoudige voorstellen, zonder ver borgen zijwegen en zonder voorbe houd". Het is aan ons, nauwgezet te be_ sluiten welke sociale en politieke functies ten nutte van het geheel en van de deelen ontworpen moeten worden. Indien wij het daarover eens zijn, zullen wy de noodige or ganen daartoe moeten scheppen. Het kan mogelijk zijn, dat wij daar bij gebruik maken van anderer er varing, doch wellicht zal onze eigen verbeeldingskracht ons eerst in staat moeten stellen om die niet- orthodoxe oplossingen te vinden, die voor allen aanvaardbaar zullen zijn, omdat "deze niemand in zijn eer zullen treffen. Doch daarente gen de waardigheid van alle betrok ken partijen zullen versterken. Het voortgaan in die richting zal veel van ons vergen, doch wij zijn er vast van overtuigd, dat dit tot sta_ biele verbintenissen tusschen Ne derland en Indonesië zal leiden. De Indonesische delegatie Uit gezaghebbende bron verneemt men, dat de Indonesische delegatie, welke aan de onderhandelingen zal deelnemen, zal bestaan uit Sjahrir, Soesanto, Mohammed Roem en A. K. Gani. Soedarsono, Leimena en Sjarifoe. din zullen als plaatsvervangende gedelegeerden optreden. Officieele Ned. kringen ontken nen categorisch de juistheid van het bericht van het republik. pers bureau Antara van 3 Oct., volgens hetwelk Ned. oorlogsschepen op 2 Oct. nieuwe Ned. troepen aan land hadden gezet. Kardinaal De Jong heeft sedert zyn aankomst te Rome verscheidene bezoeken ontvangen. Onder anderen maakten de Nederlandsche gezant bij den H. Stoel, jhr. mr. H. W. v. Weede en de Nederlandsche gezant te Rome, mr. W. J. G. baron Ge vers, hun opwachting. De Kardinaal had eveneens een onderhoud met mgr. Camagnl van het staatssecretariaat. Men wacht op den terugkeer van mgr. Respighi, prefect van de apostolische cere moniën, om het programma der officieele plechtigheden vast te stel len. Men verwacht dat de overhan- diging van den kardinaalshoed Woensdag of Donderdag zal plaats hebben. Zaterdagnacht om 1 uw vertrok van Schiphol de ,,Edam" voor de eerste vlucht na den oorlog naar Johannesburg Zuid-A frska) De Frankfortsche radio heeft een verklaring van het Ameri- kaansche militaire bestuur be kend gemaakt, welke inhoudt, dat Fritzsche, Schacht en Von Papen, gelyk iedere volwassen Duitscher in de Amerikaansche zone onder de Duitsche denazi- ficatie-wet vallen. Het Ameri. kaansche militaire bewind zal niet ingrypen b(J acties van rechtswege tegen hen, die door het internationale hof te Neu renberg zyn vrygesproken, mits z(j niet worden beschuldigd van datgene, waaraan zy door het zooeven genoemde tribunaal onschuldig zijn bevonden. Van nu af aan zyn de vrygespro- kenen van Neurenberg onderworpen aan Duitsche wetten en autoritei ten Volgens de geldende denazifi— catle-wetgeving kunnen beschuldig, den maximaal tot tien jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Pfeiffer, de Beiersche minister voor denazificatie, heeft order ge- feven onmiddellijk tegen Schacht en 'ritzsche een vervolging in te stel len. Naar uit een nader bericht blijkt, zou ook Von Papen even tueel in aanmerking komen om voor het denazificatie-tribunaal te ver schijnen. Volgens een andere mede. deeling echter zouden Schacht en Fritzsche door de Duitsche politie officieel op de hoogte zijn gesteld van het feit, dat zij voortaan vrij zullen zyn en niet meer bedreigd worden door het arrestatiebevel, dat het zuiveringsgerecht van Beieren tegen hen heeft uitgevaar digd. Intusschen bereikte ons een ,,A. P"-bericht, volgens hetwelk Schacht en Fritzsche te Neurenberg in de woningen. waar zij een toevlucht hadden gezocht, volkomen gebar ricadeerd" werden door militaire politie, die orders had, hen er niet uit te laten en door Duitsche politie, die niet naar binnen mocht gaan om hen te arresteeren, In Fritzsche's geval is de situatie nog wat vreemder, daar deze vry- gesprokene den wensch te kennen had gegeven, zich vrijwillig ter beschikking van de Duitsche politie te stellen. De Amerikaansche sol daat, die de wacht voor zijn ver blijfplaats hield, liet hem echter niet door. Fritzsche verklaarde tegenover journalisten, dat hij het Neuren- bergsche proces bijzonder fair had gevonden. Vooral den Britschen aanklager zwaaide hy lof toe. Hy achtte het niet uitgesloten, dat hy tien jaar in een werkkamjp zou wor den opgesloten, indien hij door een Duitsch tribunaal berecht zou wor. den. Schacht daarentegen wees alle schuld van de hand. Hij was, zoo zei hij. altijd een democraat en een tegenstander van Hitier geweest en als zijn programma uitgevoerd zou zyn. dan was er nooit oorlog ge komen. Fritzsche verklaarde nog, dat hy den chef der Neurenbergsche poli tie heeft verzocht hem een maand vrede en rust" toe te staan, om daarna maatregelen te treffen om voor een zuiveringshof te verschij nen, zoodat hy het Duitsche volk kan verklaren waarom hij propa ganda voor de radio heeft gemaakt Raeder vraagt dood i.p.v. levenslang Admiraal Erich Raeder, vroeger opperbevelhebber van de Duitsche marine, die door het internationaal tribunaal te Neurenberg tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld werd, heeft een verzoek aan den geallieerden bestuursraad te Berlijn gericht om zijn vonnis in doodstraf te veranderen Dit, verzoek'zal per vliegtuig naar Berlijn worden overgebracht. Ad miraal Raeder is thans zeventig jaar oud. Hg zou als reden van dit verzoek opgeven, liever den soldo, tendood te sterven, dan voor de rest Vierhonderd afgevaardigden van de Ver. van Distributiepersoneel in Nederland omvattend 11000 ambtena ren zyn te Amsterdam ter beharti ging van hun belangen in e>en twee- daagsch congres byeen geweest. Ten-< slotte werd een motie aangenomen, waarin wordt geconstateerd dat de verbetering voor de rechtspositie van de distributie-arbeidscontractanten en tydelyke ambtenaren nog geen concrete resultaten heeft afgewor pen, gehoord de ernstige ontstem ming van de 11000 aangesloten leden over het uitbiyven van de wacht geldregeling door Z. E. Minister Vos op 8 Juni 1946 in diens schryven vastgelegd, waarin wordt aange drongen op het wegnemen van de onrust die er momenteel onder het personeel heerscht. Teneinde by het uitbiyven van be doelde regelingen ernstige moeilyk- heden, welke kunnen ontstaan door de drastische maatregelen die ty- dens het congres zyn gesuggereerd, bij de uitvoering van distributievoor schriften te voorkomen, verzoekt de vereeniging met nadruk aan hoeren burgemeesters op te dragen, geen ontslag te verleenen aan overtollig distributiepersoneel, zoolang geen nieuwe gelykwaardige werkkring voor betrokkenen is gevonden, dan wel, zoolang geen regeling by ver plichte afvloeiing is getroffen. Gezien bovenstaande, komt het de vereeniging noodzakelyk voor, dat het hoofdbestuur met Uwe Excels rwoT- d« VOOrliST- v!?kw&enVen in een gevangenis te vaart gen^md* lentie persoonlyk over de voorlig gende moeilijkheden op korten ter mijn van gedachten kan wisselen, in verband met het houden van het tweede congres." De ,,Pacusan Dreamboat", een superfortress van het Amerikaan-? sche leger, die Vrijdag van Hono- loeloe vertrok voor een non-stopr vluchtlvia de Noordpool naar Cairo, is Zondagochtend te Caïro geland. De tocht was ruim 15.000 K.M. De afstand werd in 39 uur en 36 min. afgelegd. Het vliegtuig had een lading van bijna 67 ton aan boord. De vlucht wordt een stuk pioniers?- werk op het gebied der poollucht-? In den nacht van Zaterdag op Zondag te 0.30 uur is de „Edam" van de K.L.M., bestuurd door Farmentier en met 42 passagiers aan boord, van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken. Voor het startsein gegeven werd, heeft directeur Plesman de beman ning, de passagiers en vele genoo- digden toegesproken en herinnerd aan de vorige Zuid-Afrika-vlucht ter gelegenheid van Dingaansdag. Deze eerste na-oorlogsche Zuid- Afrika-vlucht gaat langs een geheel nieuwe route, namehjk Amsterdam Algiers KanoLeopoldsvilleJo- hahnesburg. Op den terugweg wordt in plaats van Algiers Tripolis aan gedaan. Een regeeringsmissie onder leiding van den Ned. ambassaderaad, den heer A. J. D. Steenstra Toussaint, vliegt niet deze DC 4 naar Johan nesburg, om een luchtvaartverdrag tusschen Zuid-Afrika en Nederland tot gtand te brengen. De totale afstand van 9300 km. wordt volgens de dienstregeling af gelegd in ruim 31 vlieguren. Men verwacht dat het toestel op 8 Oc- ober om 17.20 (pl. tyd) te Johannes burg zal aankomen. Op den heenweg worden twee nachthalten gemaakt, namelyk in Kano en Leopoldsville. Het vliegtuig zal op 14 Oct. (pl. tyd) Johannesburg verlaten voor de te rugvlucht naar Nederland. Het wordt op 15 Oct. om 23.30 n.m. op Schiphol terugverwacht. Op de te rugvlucht zal alleen een nachtstop worden gemaakt in Kano. Aan boord van de „Edam" bevindt zich 160 kg. vracht en 170 kg. post, bestemd voor Johannesburg. Volgens de Vaticaansche radio is de p'ers- en radiocampagne tegen den aartsbisschop van Zagreb, mgr. Stepinac, sedert diens gevangenne ming in hevigheid toegenomen. Aan sommige bladen werd verboden om niet alleen tegen de bejegening van den aartsbisschop te protestee ren, maar ook om te herinneren aan de pogingen, die mgr. Stepinac in het werk stelde om talryke joden, orthodoxe Serviërs en zelfs com munisten, die op het oogenblik nog belangrijke posten in de regeering en het landsbestuur bezetten, van den dood of de concentratiekampen te redden. Voorts mag geen melding gemaakt worden van het protest van den aartsbisschop tegen het optreden van de bezettingstroepen en de oustachiformaties. Bovendien zyn er volgens de ra_ dio-berichten talryke priesters van het aartsbisdom gearresteerd, waar van er dertig door de communisten werden gedood. In zekere mate is dit ook het geval in de overige bis dommen van Joego-Slavië. Sedert de arrestatie van mgr. Stepinac blyken de kerken te klein te zijn om allen te bevatten, die voor hun geestelijken leidsman wil len bidden Tenslotte deelde de ra dio mede, dat tengevolge hiervan een verbod tot samenscholing van meer dan vyf personen voor de kerkgebouwen is uitgevaardigd. Voor het nakomen van dit verbod i„31' ?et waa een breede dikke man een bH™°™ 1Chtig kostuu"i. Hy had atto? rte yeemd gevormd hoofd, de schedel door een of ander zwaar voorwerp volkomen plat ge slagen was. v 6 i_ Mei een dreigend uitgestoken .wijs vinger kwam hy op Tobias toe. „En nu geen grapjes meer. Jaapzei hy nog dreigender. Jy vertelt me binnen twee minuten, waar je de bult gelaten hebt en anders kom je hier niet levend vandaan Ik wacht 9£> je woorden!" En met deze woor den kruiste de man zjjn armen voor de borst, na een sigaar opgestoken te hebben en keek Tobias doordrin gend aanEn in Tobias' hoofd dreunde het maar, „Wat moet ik hem zeggen, wat moet ik hem zeg gen!" worden de pastoors verantwoorde, lijk gesteld. Verweer tegen Belgrado s beschuldigirigen Zijn Heiligheid heeft van de ge legenheid der ontvangst der leden, van de kerkelijke rechtbank ook gebruik gemaakt, om openlijk te protesteeren tegen de beschuldi gingen, tydens het proces van den aartsbisschop van Zagreb, tegen hem uitgebracht. Hierby wees de Paus op het antwoord, dat het staatssecretariaat op 25 Januari 1942 heeft gericht tot het Joego slavische gezantschap in antwoord op het verzoek om inlichtingen om trent de bekeerings.beweging in Kroatië. Daarin wordt o.m. ge zegd, dat de Kerk er in toestemde, dat bekeerlingen in de Kerk wor den opgenomen, voor zoover zou blyken, dat een bekeering uit eigen vrge beweging geschiedde. Dot be doelde massa-bekeering de belang stelling van het Kroatische episco paat had, is vanzelfsprekend, doc.h de Paus en de Kerk zyn daarbij niet afgeweken van de reeds vroe ger vastgestelde en gehandhaafde richtlynen. In een rede voor het congres der conservatieve party te Blackpool verklaarde Churchill dat hy eeni- gen tyd geleden overwogen had zich uit de politiek terug te trekken. Hjj achtte echter den toestand en de toekomst zoo ernstig, dat hij be sloten heeft actief aan het politiek© leven te blijven deelnemen „De socialistische regeeringal dus Churchill, „vertegenwoordigt niet de meerderheid der natie. In weinig meer dan een jaar hebben zy (de soc.) den Britschen invloed in het buitenland verminderd en zij hebben zeer verlammend gewerkt op onze herleving in het binnen land. Na al wat wy hebben mee gemaakt hebben wy genoeg te dra gen en genoeg gevaren onder het oog te zien. dan dat wij bovendien nog den last zouden moeten dragen van deze agressieve partners". DE „ORANJE" NAAR INDIK VERTROKKEN. Van de Javakade te Amsterdam is Zaterdagavond om half negen het m.s. „Oranje" van de Mij. Neder land voor de eerste reis naar India na den oorlog als passagiersschip vertrokken. Uiteraard bestond voor. het vertrek groote belangstelling, vooral van de zijde der familieleden en kennissen der 900 passagiers, tonder wie vele re-éyacué's..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1