Voor den barometer van liet bedrijfsleven troef De toestand op de arbeidsmarkt aanbod van werk. RUITEN Tusschen Schiedam en Madrid VLIEGRAMP te Apeldoorn WOENSDAG 9 OCTOBER 1946 PAGINA 3 ZOEKENDEN GEDAALD Vraag gestegen Her- en omscholing PERSONEELSVER. G.T.B. KLAVERJASCOMPETITIE TOONKUNST-CONCERT DUIVENSPORT BURGERLIJKE STAND NAAR DE ZUIDPOOL. Het gratieverzoek van Seyss Inquart In heel Nederland Mgr. van den Burg kanunnik INVAL IN EÉN SPEELHOL DE INNEMING VAN DEN BRIEL Weer feest in 1947 WEER DRIE JAAR GEëlSCHT Tegen verraadster van haar vader GESTOLEN JENEVER OP AARDE Magere Hein als reisgezel SPANJE IN DE LAATSTE LOODJES ONVRIENDELIJK SPANJE Een jaar geleden gaven wö een uitvoerig overzicht van den toe stand aan de arbeidsmarkt in onze stad. Urgente problemen, als zwarthandel, scholing en om scholing, materiaalschaarschte en vele andere kwamen toen ter sprake. Na zooveel maanden her stel en wederopbouw is het goed, om nog eens een Inzicht te krijgen in den vooruitgang, die geboekt werd en de moeilijkbeden, die zich ook nu nog voordoen. De directeur van het Gew. Ar beidsbureau te Schiedam, de heer G. Binck, heeft on* "ver deze vraagstukken nader higelicht. Xn het afgeloopen jaar liep het nantai aanbiedingen van arbeids krachten terug van 2780 op 569. Hierbij zün niet inbegrepen degenen die op wachtgeld stonden, ongeveer 3 éi 4000. Zij werden ook weer in het productie-proces opgenomen. De vraag naar arbeidskrachten is in Verhouding tot September 1945 ge stegen, alhoewel de grootte van de vraag in de afgeloopen maanden is afgenomen. Degefien die nu nog als werk zoekend zijn xngeschrrtt n, behooren tot 'n moeilijk te plaatsen categorie. Wanneer w'ï X- m de glas- Industrie 19 aanbiedingen tegenover 6 aanvragen zien staan, zouden wij kunnen concludeeren, dat er dan toch 6 van de 19 geplaatst kunnen •worden. Hier is echter de ouderdom een onoverkomelijke hinderpaal. De meesten van deze menschen zijn nog uit den tijd, dat glasblazen hand werk was. Zij kunnen zich bij de nieuwe methoden niet meer aanpas- een terwijl de zware arbeid van vroèger hen te vroeg heeft opge bruikt; zij zijn verzwakt. Zoo is het over vele categorieën. Wie nu nog Ingeschreven staat, behoort tot de nakomers, die heel moeilijk werk zullen vinden in een tijd, waarin uelectie nog mogelijk is. Enkele cijfers kunnen de toege nomen activiteit in de verschillende bedrijven beter illustreeren. In Sept. 1945 was er een aanbod van 214 ■werkzoekenden in het bouwbedrijf', In September 1946 waren dit er 20. In de metaalnijverheid liep het cijfer terug van 751 op 83, in het verkeers wezen van 555 op 151. Van een vaste lijn in de arbeids verruiming is echter geen sprake. Ér zijn nog teveel onzekere factoren. Veel fabrieken zijn op oude voor raden aan het werk gegaan, maar mu die uitgeput raken en de nieuwe grondstoffen uiterst moeilijk los komen zijn velen genoodzaakt het bedrijf' weer voor een deel stil te leggen en arbeiders te ontslaan. De toestand van het oogenblik is dus nog steeds niet stabiel. I-n de Rykswempiitacsen worden regelmatig arbeiders herschoold en omgeschoold, wat o.a. tot uiting kwam in de werkstukken, die op het Gewestelijk Arbeidsbureau te bezichtigen waren. Toch heeft deze werkwijze nog niet de vruchten af geworpen, die men ervan ver wachtte. Aan de jeugdbemiddeling wordt Speciale aandacht besteed. Hier spelen invloeden een rol, waaraan de oppervlakkige beschouwer niet direct denkt, nl. de teruggang van het geboortecijfer. De teruggang in het geboortecij fer tussch-en 1930 en 1935 heeft tot gej olg, dat in de komende 5 jaar in Schiedam het aanbod van jeug dige personen 264 per jaar minder zal zijn, dan in 1925. Dit cyfer beïn vloedt den toestand van de arbeids markt zeer wezenlijk, aldus de heer ïtinck temeer, daar er practisch Bteeds een tekort is aan jeugdige arbeidskrachten. De zwarthandel verhoogt dit tekort nog aanzienlijk. Groote groepen flinke kerels ver lummelen hun tijd langs de straat huin bioscoop, waarbij zij vaak laïi. kameraden die wel werken, be- he!,jk maken e«i treiteren. i deel d steed» e€n Sr<K)t na~ l A ij ambtenaren van het vóegd'helA un poditleele be. jschen op srrthbe"' om jongo me"" eventneol te <"w>trolecren en Ij,,,, nwingen werk te zoe. Om een overzicht t -u bet aantal jongens 1, 5 rT^ Verlaat, wordt aan het ebicTvan bet laatste schooljaar door rii nlü hatnOCAleB Aa Ui3t «monden aam het G. A B. Aan de hand. van «ie lijst worden de ouders van de jongens opgeroepen, om eens te ko men praten over de toekomst van bun kind. De avonduren zijn speciaal voor Öeze besprekingen en consulten be_ schikbaar gesteld. Veel te weinig ouders maken van deze gelegenhelo gebruikt, hoewel zij zouden kunnen voorkomen, dat hun jongen 12 am bachten opvat om 13 ongelukken te krijgen. Vader noch moeder ziet de noodzakelijkheid van deze raadge vingen in' en blijft weg. In vele gevallen worden de jongens, waar over het G. A, B, wel om raad ge vraagd wordt, doorgezonden naar het Bureau voor Beroepskeuze in Rot terdam. Voor hun heele leven kun nen zij daar dankbaar voor zijn want een man, die zich niet op zijn plaats voelt, is ongelukkig en wordt onte vreden Een man, die op zijn plaats thuis is, werkt met des te meer animo. Het gebrek aan huishoudelijk per. soneei doet zich nog steeds ernstig voelen Wellicht zou dit minder groot zijn. wanneer de verdiensten in be paalde gezinnen, waar vader of broers overbruggingsgeld krijgen uit gekeerd, niet zoo hoogliepen dat meisjes, die anders uit werken gin gen, thuis blijven Ook hierin zal waarschijnlijk verandering komen Ieder gevai zal nauwkeurig worden bekeken en mocht het zijn, dat het gezinsinkomen toelaat, dat een of meer meisjes, die anders zouden werken, niets om handen hebben dan zal het overbruggingsgeld wor den ingehouden. Op dit oogenblik zijn bij het G. A. B nog 252 aanvragen om werkkrach ten onvervuld. Het grootste aantal, 87, is dat van de ongeschoolde fa- brieks- en andere arbeiders. Voorts zijn er 60 aanvragen in de Metaal nijverheid, scheeps- en rijtuigbouw en een 20tal in de Bouwbedrijven De arbeiders in de laatste catego rie worden op het oogenblik alien geregistreerd ten dienste van de ar- beidsregularisatie Bouwbedrijf, d. i. het verstandiger verdeelen van de beschikbare arbeidskrachten over het heele land, speciaal over de ge teisterde gebieden, om zoo snel mo gelijk de periode van wederopbouw te doen beëindigen. Electriciteit ontbrak natuurlijk niet op den ^feestavond, dien de Personeelsvereeniging van de Tech nische Bedrijven der gem Schie dam gisterenavond ter gelegenheid van het eenjarig bestaan organi seerde. De groote zaal van den R.K Volksbond was feeëriek verlicht en heldere rood-wit-blauwe vlagen ver hoogden de fleurige sfeer. De voorz. van de feestcommissie, de heer P. v. d Most, opende den avond met een woord van welkom en instruc tie en gaf daarna do leiding van oen avond aan Fred Nagel. Teza men met Cas Oosthoek, Wim en Bram Scholte, Fantasio en de Mo vers heeft hij den avond in vlot tempo gevuld. Een dansje op mu ziek van Ferny Overdijk's Band duurde tot ver na het middernach telijk uur. De Spil 23.983, Ons Huis 23.0$), Kees Vrienden 22.000 De Back 21.718, Tivoli 21.674, Sport 20.521, De Bruinvis 20.447 en De Dam 19 275 De Kajuit 22.796, Eureka 22.140, punten Ons Thuis was vrij. Onder leiding van den heer Hen* drik B v. Sijll voerde het koor en orkest van Toonkunst de „Elias" van Mendelssohn uit. Dit werk is een zware opgave voor een koor met weinig mannen, stemmen en voor een orkest waarin de strijkers maar matig bezet zijn. Toch is de uitvoering een groot succes geworden. Anton Eldering, die zeer drama tisch de profeet vertolkte, brach een Elias, die boos en toornig het volk vermaande, een Elias, die zich bewust is van zijn Godszending, maar vooral een Elias, die moe van den strijd smeekt: „Es ist genug So nimm nun Herr meine Seele". En als dan hierna het mooiste van den heelen avond: ..Hebe deine Augen «tuf zu den Bergen, von welchen dir Hülfe kommt" een ter zet voor vrouwenstemmen zonder begeleiding, helder en klaar uitge voerd wordt,, dan vergeten we dat de koralen niet zoo massief waren door gebrek aan bassen en tenoren, en dat de blazers te sterk waren in verhouding met de strijkers. Een goed bezette Groote Kerk heèft van deze uitvoering genoten j. v. De heer Doejaaren organiseert een wedstrijd over drie vluchten: Zwijndrecht, Gorinchem en Gelder, malsen. Hij die over drie vluchten de meeste punten behaalt wordt winnaar van een gouden heerenhor loge. Kosten 1 per duif, vracht inbegrepen. Twee duiven in de prij zen maken de punten. Deze vlucht is opengesteld voor de liefhebbers van Schiedam, Vlaardingen en Over schie. Zondag 13 Oct. inkorven van half acht tot half negen bij J. Doejaaren, Hoogstr. 15, Schiedam Klokken meebrengen. GEBOREN: Hendrikus B. z. v. J, P. Weber en C. M. Gudde, Breed- straat 10; Johanna E. J. M- d. v. L. L. Vincent en M. H„ M. v. Mol, Dré Noletstraat 1; Cornelis P z. v. C. P. Bol en A. v. Ringelenstijn, Huys- mansstraat 90; Geertruida P M. d. v. P. M. H. A. M. Fredriks en J. Kiela, L. Costerstraat 14; Marinus z. v. M. v. d. Berg en B. M. A. v. d Stel, Boerhavenlaan 1Theodorus P z. v. Th P. Maagdenberg en W. v. Wingerden, van 't Hoffplein 11; Annalise H. C. d. v. H. N. Gijten- beek en Th. H. Kloos, Dr. Nolet straat 4 OVERLEDEN: J. G. Verdel, 55 j., Schiedamscheweg 268. De heer J. P. Strijbos, de bekende natuurvorscher en vogelkundige, deelde gisterenmiddag mede. dat hij met een aart tal bl dogen op Zater dag 26 October naar de Zuidpool hopt te vertrekken. Opdrachtgeef ster is de Ned. Mij. voor de Wal. vischvaart te Amsterdam. H. M. de Koningin lieeft be sloten, hefc verzoek om inter ventie, gedaan door den ver dediger van dr. Seyss Inquart, niet in overweging te nemen. Toen wij gisteravond onzen weke- lijkschen bridgeavond hadden en m'n maat (pardon partner) grootslem rui ten bood, is liet heele bod, n.b 8 van het aas met 5 honneurs en nog 5 plaatjes in zijn hand waaronder 2. azen, in de soep gevallen, omdat Jan_ sen (niet die van Sebastiaan maar een ander) over de ruitenactie van den Bond zonder Naam begon Het was kennelijk een afleidings manoeuvre. Die grootslem was ge maakt, n.b geredoubleerd Wij had den een twee manch robber in onzen zak. maar de vent slaagde. Het be gon over de spiegels en de oude schilderijen, die we in de kast had den staair, mijn vrouw riep van ach ter de Beatrijs dat we de dubDe^e ramen noolit gebruikten, Jansen belde zijn vrouw om te vragen of die 2 bij 2 M. spiegel nog op zolder stond om een lang verhaal kort te houden, ruiten was troef, maar wij misten ons grootslembod. Zooiets is schreeuwend vervelend voor menschen, die met het mes op tafel spelen, maar voor het gosde doel stapten we gezamenlijk over dezen tegenslag heen. We heoben direct naar de Lange Nieuwstraat opgebeld, het was tusschen 11 en half 12, maar we waren heet-enthou_ siast vanwege al die ruiten. Ze kon den niet meer gehaald worden, wat een sof was voor de ruiten en voor ons grootslem, want alle kaarten ia- gen door elkaar op tafel vanwege de warme geestdrift. In ieder geval komen ze nu Zater dag met een groot aantal vracht wagens de ruiten halen. Huis aan huis de heele stad door Kethel zal niet vergeten worden. Wie voor dien tijd nog ruiten kwijt wil, kan dat laten weten bij: v. Rest. Hoogstraat 16, Marx Broers- vest; Nehring, Warande Hoek, St Liduinastraat De Bruyn, St. Li- duinastraat Steens, Lange Haven 62b; Duimel, Lange Haven; Hoogen. dam, Singel 86. Naar wij vernémen, is mgr. G. P. J. van den Burg, deken van Am sterdam, benoemd tot kanunnik van het Haarlemsch kathedraal kapittel. Men meldt ons uit Rotterdam Hedennacht heeft de politie on verwachts een inval gedaan in een woning aan den 's-Gravendijkwal, waar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Er werd een twaalf tal dames en" heeren aangetroffen, die zich onledig hielden bij de rou. lette of baccarat De spelen wer den in beslag genomen, terwijl alle aanwezigen naar het politiebureau werden overgebracht. Tegen ieder hunner is proces.verbaal opge maakt De ondernemer van het speelhol, de 38-jarige administra teur P. Th S., is in verzekerde be waring gesteld. In den afgeloopen nacht is nog een van de slachtoffers van dol vliegtuigramp in Apeldoorn aan, de bekomen verwondingen over leden. Het aantal slachtoffers! is hie'rmede tot 24 gestegen. Van de gewonden zijn thans nog slechts de leeraar Dobberga en drioi jongens in leven. Van den heer IX en twee der jongens is de toestand nog ernstig; de derde leerling heeft een rustigen nacht gehad; zijn toe stand laat zich gunstiger aanzien. In April 1947 zal het 375 jaar ge leden zyn dat den Briel werd her overd. Brielle is voornemens dit jubileum te herdenken. De 1 April- vereeniging is al weer in actie fekomen. Gisteravond zijn de eerste esprekingen gehouden. Definitieve besluiten konden echter nog niet worden genomen. Voor den bijzonderen raad van cas satie verscheen hedenmorgen Adri„ ana Kapteyn uit Barendrecht, die haar eigen vader verraden had, om dat hij munitie en wapens in huis had. Ook had zij onderduikers aan gebracht. Het bijzonder gerechts hof te 's-Gravenhage had haar voor deze feiten een gevangenisstraf van 3 jaar opgelegd. De verdediger, mr. van 't Hoof- Stolk pleitte clementie, daar ver dachte nog jonge kinderen te ver zorgen heeft. Daarbij legde hij den nadruk op het feit, dat haar aangif ten nimmer ernstige gevolgen gehad hebben. De proc.-fiscaai, prof. Langemeier was vah meening dat de straf vol komen in overeenstemming was met de gepleegde feiten, reden waarom hij verwerping van het beroep vroeg De exporteur C. R. te Delft, had jenever gekocht, die van diefstal afkomstig was. Daar wist R. niets van, zoo vertelde hij aan de Haag- sche Rechtbank, waar htf wegens heling zich had te verantwoorden. Na het hooren van enkele getuigen vorderde de Officier veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. R. P. Benne. witz meende dat het bewijs voor de heling ontbrak, en pleitte vrij spraak. Vonnig over 14 dagen. MUZIEK EN TOONEEL. Woensdag 9 October: Mus. Boy mans, 8 u. Oscar Delvigne, piano; Lommerrijk: 8 u. Ned. Volkstooneel, Erfenisjagers. 'N MA/INT ATVn^riA AP de morgenzon, afstootend en vijan- i» /IT /l1 API, i /i dig als het vulkaangelaat van de maan Terug Frankrijk in was de golvende zee van het groen der bos. schen in vele nuances en schakee ringen, vooruit was de gigantische onherbergzaamheid van de Spaan- sche Pyreneeën. Er wordt nooit veel gezegd bij een werkelijk afscheid een handdruk, een laatste aanwijzing en men laat den man achter aan vvien men ziin leven zonder voorbehoud had toevertrouwd XV. Met den schaapherdergids ging de tocht langs een beekje de bergen in Hooger en hooger, tot de boomgrens De avondmist trok als een gazen nevel over de bergweiden en maakte het gaan moeilijk. Steeds weer gle den de ongewende voeten uit over het glibberige gras. Het voetbad van Labaderque begon zijn wraakoefening; in het zachtgeworden vleesch schuur den kousen en schoenen de roode plekken tot witte vochtblaren, die schrijnend openbarstten en 't loopen tot strompelen maakten. Tegen 12 uur bereikte Fred, met zün Belgi schen vriend en den gids 'n herders hut. Er werd een klein houtvuurtje aangelegd en met een steen ais hoofdkussen sliep hij een paar uur vast Klaa3 Vaak was een trouwe bondgenoot geweest op den langen vermoeienden tocht en hij liet ook in deze ongunstige omstandigheden onzen koerier niet in den steek Op- gefrischt trok het gezelschap om drie uur in den morgen verder. Toen de dag ontwaakte, wierp hij zijn jonge licht op een veld met aza lea's, wild en diep rood Bij tiendui zenden stonden hier op de Col du Nédé dure kamerplanten en traditio- neele moederdaggeschenken Een kleurenweelde overviel de „montag- nards"die tevergeefs deed grijpen naar middelen om ook voor anderen het overweldigende vast te leggen. Geen camera, geen palet, alleen net. vlies en herihnering. Hier groeide de zekerheid in Fred, dat hij terug zou komen, om weer te beleven maar dan met camera en kleurenfilm Niet alleen azalea's, ook Edelweisz vonden zij op hun weg, zwoegend door de kloof op de Pique du Crabère. Tegen 8 uur bereikten zij den top Er was een weitje met een kleine poel 3200 Me. ter hoog. De pas was maar drie maanden van het jaar begaanbaar De negentig dagen liepen reeds ten einde. Na verorbering van de laatste ..Paté de foie gras" nam de gids af scheid: „Voilé l'Espagne" daar ligt Spanje, declameerde hij met het ge baar, dat aan een episode uit het Evangelie deed denken. Het beloofde land lag v00r hen' geen tuin van Eden. overvloeiend van vruchtbaarheid, maar een naakte rotsmassa. De roofbouw, die hier door de eeuwen heen gepleegd was, had afschuwelijke sporen achterge laten. Zoover het oog kon zien, was er slechts kale rots, hard blauw in „Voila l'Espagne", een weg was niet te vinden, alleen maar 'n stellen wand, expresse-doorgaande.snel ver binding met Aeternum en op dezen weg naar de eeuwigheid scheen al evenmin een retourtje verkrijgbaar als op de andere routes daarheen. Toch maar probeeren. Operatie Kinderglijbaan" moest uitgevoerd worden, want het was een kwestie van zijn of niet zijn, zooals Hamlet eerder gezegd heeft. Zij gingen op hun hurken zitten. Duim voor duim wroetend en klauwend in de harde rotswand, schoven Fred en de Belg naar beneden. Hun broeken lieten pluizen achter, toen vezels, later stukken, zij zaten op de blaren, al was er niets gebrand en de afstand tusschen het niet zijn en het zijn werd niet kleiner. Integendeel, nadat enkele honder den meters meer dan twee uren had den gevergd, gaapte er plotseling een kloof, 8 meter diep Op den bodem van de steile spleet lag een geraam te, een menschelijk geraamte Het vleesch was vergaap tot stof op de botten, het stof was weggewasschen door den regen Een witte schedel met donkere holle gaten waar de oogen waren geweest, een ribben kast, een paar spillebéenen. Die had Aeternum al bereikt. Hoelang gele den? Niemand zou weten, wie hij was, of waar hij vandaan kwam. Alleen zij wisten, dat hij er geweest was. Stof tot stof weergekeerd, een naamlooze, wien het mislukt was de vrijheid te bereiken en die nu wel licht de Vrijheid gevonden had. De Belg had veel aan Alpinisme gedaan; kende dus de strategie, om deze kloof te overwinnen. Hij zette zich schrap met rug en voeten tus schen de wanden en schoof naar be neden Fred volgde het kunstje was eenvoudig, maar niet voor onge trainde- spieren Onder hem staarden twee holten naar boven; hij walgde Het karkas kreunde, toen de voeten het beroerden. Zij moesten erop trap pen, wilden zij verder kunnen gaan Weer zaten ze op de hurken, weer tastten de vingers naar steunpunten, zochten de voeten schampend groe ven en scheuren. Ze kwamen lager, de lucifersdoosjes in het dal werden huisjesWat waren dat? Wie stonden daar te gebaren? De gestes hadden een overwegende linksche richting. Het geroep was onverstaanbaar. Ze stopten, zetten zich extra schrap en keken naar links. Acht honderd meter hadden ze op hun broek glijdend tusschen dood en leven gehurkt nu zagen ze dat er op een kleine honderd meter van hen vandaan een geitenpaadje liep „Voila l'Espagne", in zijn weidsch gebaar had de gids net niet het geitenpad betrokken Schuifelend kropen ze naar de vale serpentine, die over de rot sen slingerde De laatste hqpderd meter gingen comfortabel al3 over een betonweg. Vlan 's morgens 9 uur tot 's middags 3 hadden ze over 1000 M. Pyreneeën gedaan. Zes uur hadden ze Mageren Hein tot metgezel gehad. Beneden lagen de gebarende boer en boerin met het gezicht ter aarde alle koren beschermengelen uit den hemel te bidden. De behouden aan komst van de beide wandruiters stond voor hen min of meer gelijk met een geestverschijning Zoo groot was voor de jongens de inspanning geweest dat zij ter plaatse op de steenen gingen liggen en insliepen Twee uren hadden zenuwen, spieren en hart noodig, om de overspanning te boven te komen voor ze. in staat waren om naar de boerderij te loo pen Na een broodmaal. overspoeld met wijn werden de tarters van den dood in bed gestopt. Vaile d'Aran heet in het Spaansche grensgebied het dal van de Gavonne, die daar ontspringt, Lès is de eerste grensplaats in deze vallei en op weg erheen werd Fred staande gehouden door 2 militairen Niet zonder lichte strubbeling, omdat de soldaten van zich af wezen, toen zij bedoelden dat beiden naar hen toe moesten komen. Toen dit ethnologisch mis verstand uit den weg was geruimd, bracht Fred hen zoo kwaad als het ging aan het verstand, dat zij Olan- dese waren en geen gedroste Ailc- manos. Olandese, prachtig, kom maar mee. De hoogste autoriteit in Les was een sergeant, die 5 man en 1 uur noodig had, om de namen en adressen van de twee illegale tou- risten te noteeren, moeite, die hp zich gevoeglijk had kunnen besparen omdat ze verzonnen waren Behalve dit uur was er een half uur bezich tiging van de met pijn ter wereld gebrachte haredteekening door het geheele garnizoen, dat niet kon schrijven Een bord zeer vet Spaansch eten had wel goede bedoe lingen. maar lokte inwendig zulke levendige protesten uit, dat het doel toch gemist werd Na dezen maaltijd ging de tocht naar de volgende in stantie, de plaatselijke politie van Viella. De geest op het bureau was zwaar anti_communistisch en de eerste vragen, die de beide grens- krakers te beantwoorden kregen, waren over de activiteit van de Maquis, de sterkte, het aantal Span- jaarden, dat erin vocht en dergelijke Met een air van „Alles omtrent de Maquis", fantaseerde Fred de ant woorden, die hem voor hun geval het gunstigst leken. Na een paar dagen beperkte bewegingsvrijheid ging de reis per autobus naar Bosost, cara binieri als escorte en de zon als derde trouwe makker. Geen dag regen, allen dag zon, een van de sterkste toevallen in deze niet be paald sensatielooze maanden. Een rui regen en de Pyreneeën hadden nog twee slachtoffers gevoegd bij hun reeds respectabel aantal. Van Bosost naar Lerida ging de tocht over een 2700 M hooge pas, die slechts drie maanden van het jaar begaanbaar was Een maand later zouden Spaansche Maquis van uit Frankrijk dit gebied bezetten en er kort de macht hebben, moordend onder de Phalangisten Veel bloed zou er vloeien tot de regeeringstroe- pen de pas 3 weken later zouden overmeesteren en het gebied weer bezetten. Nu was alles vreedzaam. De bus passeerde het groote Tremp. stuwmeer dat droog stond, wegens den geringen sneeuwval er» het daar. uit voortvloeiend gebrek aan water. De electriciteits-voorziening van ge heel Noord-Spanje was door deze na- tuurg.:! verlamd. Het scheen Fred nuttiger, om ln Lericla te beweren, dat hij gevluchte officier was, omdat hij dan geïnter neerd moest worden en men hem niet in de gevangenis mocht werpen. De eerste instantie, de militair be velhebber vat» de stad trapte hierin. Ook hij was tuk op berichten over de Maquis en Het zich aan de hand van een Michelin-autokaart, het sum mum van de stafkaarten, die het Spaansche leger kende, inlichten Anders dacht er de Commisario de la Seguridad over. Deze heerxhad blijkbaar een diepgaande Duitscne training gehad bij iets, dat verdaent veel op Seguridad leek, n.l. Sicher- heit.. Hij liet Fred eerst 5 uur wach ten, schold hem toen den huid vol, commandeerde hem, zonder gelegen heid te geven tot wederwoord, zyn zakken om te keeren er» teekende toen het gevangenisbriefje. De tocht van Schiedam naar Madrid werd in Lerida twee maanden geprolongeerd. Twee interessante maanden tus schen politieke gevangenen. Spanje, gezien van een kant. die uniek ge noemd kan worden Reden, waarom wij er Fred Beukers in een volgende serie over zullen laten vertellen EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3