Scherper verkeerscontrole in de hoofdstad AMERIKA filmt wereld OP WEG NAAR INDONESIË O/E RA EE De eerste aanloop met hindernissen k WOENSDAG 9 OCTOBER 1946 MEB JE JE PYAMA MUG AAN" HOE HEET HET WAS IN CIAMPINO PAGINA 4 DUITSCHE LANDBOUW IN GEBREKE Eerste na-oorlogsche films geen openbaring Gezinszorg in het Bisdom Haarlem Sovjet-ambassadeur in V. St, gearresteerd Duitsche fabriek als restitutie aan V.S. A. b. P. H. 31 0. Er was een tikje mist rondom de fele booglampen op Schiphol, maar et groote, rood-gevlochten baken licht, dat telkens aan en uit floepte, was zeer duidelijk in den nanacht, toen een bus vol zwijgende passa giers en familieleden, om half vijf van het Leidsche Plein vertrokken, Jiet vliegveld opreed. En daar beëindigden we dan, «chuifelend van boekingscontröle naar douane 'n tocht van ongeveer drie weken. Want, wanneer u dacht, dat de reis AmsterdamBatavia vier en een halve dag duurt raad lk u aan het zelf te probeeren: we ken te voren hebt u reeds pijnlijke armen van de injecties (waarna leder zich geroepen voelt je heel hartelijk bij dien arm te grijpen met een ,,KereI-wat-hoor-ik? Ga je naar Indië?") en, terwijl typhus in alle aoorten en pokken en gele koorts tn u woeden, krijgt u blaren op uW voeten van de bezoeken aan enkele Instanties (die mij overigens zeer ter wille waren) en alle boden en kamerbewaarders en portiers op het Haagsche Plein zullen u reeds ken. nen en groeten en ook dit is Zeker niet gering. Maar, toen de douane dan haar hieroglyphen op onze koffers had gezet (30 kg. vrij en elke kg. daar boven 1 pet. van den passage-prijs, wat dus op een kleine 20.per extra kg. komt), verhuisden we naar de wachtkamer en keken uit naar de vrinden, aan den anderen kant van het dubbele traliehek, die bezig waren met allerlei grimassen ons vertrek aangenaam te maken. En wij voelden ons een oogenblik eenzaam als de dieren in Artis en gevaarlijker ook, wanj zelfs de leeu wen zitten daar niet achter een zoo •tevige afrastering. Buiten op het plein onder 't waak zame oog der douane, was het b®" ter en iedereen probeerde de laatste minuten nog eens te resumeeren wat hij reeds dagenlang om het uur verteld had aan de bezorgde en nerveuse familieleden. En daarom was ik persoonlijk zoo blij met de slaperige opmerking van een der ge_ trouwen, die voor mij het scheiden van Nederland lichter trachtte te maken, en die mij vroeg: „heb je Je pyama nog aan? Ik heb geduldig uitgelegd, dat 't khaki losse jasje met militaire knoopen een van m'n fantasie tro pen-uniformen was en dat ik na mijn militairisatie recht gekregen had op het aanschaffen van enkele militaire kleedingstukken, waaron der eenoverjas. Men is niet voor niets proefkonijn voor 'n jour- nalisten.regeling en op de militaire kleedingkaart waren juist als voor collega's, die gemilitairiseerd naar Duitschland gaan, drie kwart der bonnen afgestempeld, waaronder 'n regenjas, die me in de natte moes son waarschijnlijk nog te pas zou zijn gekomen. Wij hebben gevraagd om die overjas nog maar wat te bewaren. En dus stonden we zeer trots in ons „pyama" tropen-jasje te kleumen en naast ons hoorden we, zonder Indiscreet te zijn, een bezorgde da me zeggen: ,,Hé. ik wou dat ik Jul lie steward eens zag, dan kon' ik 'm vragen of.ie voor joude rest was onverstaanbaar. Eitje zacht gekookt voor meneer? In ieder geval geen warme kruik. Iets verderop riep een meisje: „Zeg, mag ik je sigarettenpeuk?" En, voorzoover we zagen, had dit niets met „buk-shag" te maken, maar met: ,,En dit was de laatste •igaret die hij rookte in Neder- ^od En toen was het ongeveer zes *ir, de bemanning klom de hemels- #lauwe trap op, ergens deed een volledige base-ball.club met een af- scheids-yell een dokter van 't Roo- de Kruis uitgeleide. „Goede reis 1" ,,Ja, dank je, Jullie ook op je te rugweg naar Amsterdam"...29 passagiers tezamen wegende 2100 kg., werden volgens het stuwplan naar de luie, verstelbare hooge ze tels verwezen. Er waren drie da mes. Uniformen overheerschten, van kolonel tot gewoon" soldaat, al is die soldaat dan een meisje, dat hee- ïemaal uit Gouda naar Batavia vliegt om daar als telefoniste te tungeeren. De cockpit voor is overbezet want gezagvoerder Van Ulsen (22e Indië- vlucht, waarschijnlijk wel al lucht- millionnair, „maar dat hou ik zoo Biet bijneemt behalve zijn 7 gewone crew-leden (2e bestuurder, Ie en 2e radio-telegrafist, le en 2e mecanicien en 2 hofmeesters) ook Bog 2 leden van de bemanning voor •en vliegtuig uit Cairo mee, waar. •nder gezagvoerder Mol. De transparant boven de deur: „No smoking please. Fasten seat belt" gloeit aan, één-twee-drie-vier maal, 1350 F.K. worden losgelaten, weliswaar beteugeld, maar wanneer het trompetten van het hydraulische systeem hooger en frequenter wordt zindert de heele lange tunnelruimte der passagiers-af deelingde lichten binnen verbleeken, worden weer schérper en dan schuiven ie baken lampen plotseling voorbij de kleine raampjes; we draaien tegen wind, de skymaster aarzelt «ven groen licht van den start.toren en plotseling gooien zich 5400 paarde- kracht naar voren, stormen vooruit, lichten flitsen voorbij Even later hangen 29.500 kilo scheef ln een wijde bocht boven Amsterdam, klimmen den dageraad tegemoet, op de glanzende alumi- nium-huid ijs, waaronder het wa" ter is weggeloopen schampt het licht. Wij zitten boven de wolken. Voor 14.500 kilometer „Eastbound", zooals er op onze kofferlabels staat. Van den grond heb ik weinig ge- zien, want jammer genoeg is myn plaats niet gelukkig en zit ik rechts boven den vleugel aan het midden pad, en hoewel ik zeer veel voor u over heb, kunt u toch niet van mjj eischen, dat ik mijn nek achterste voren draai, om uw nieuwsgierig heid te bevredigen. Toen we de bruine kartellijn van het Isle de Porquerolles gepasseerd waren, mocht ik voor in de cock pit (onder zwijgende conditie, dat ik overal af zou blijven) de Middel. landsche Zee bewonderen, die van ijsgroen-pauwblauw azuur verder op de kleur kreeg van de haast wol- kenlooze lucht. Corsica's bergen dreven aan, ruig geërodeerd en rood-bruin gerimpeld als de werkhanden van een zeer oud man. En opnieuw de zee, een verblindende spiegel van zeer fijn geribbeld glas onder de zon, met verderop de monding van den Tiber. Het werd warmer, beneden ons „we dalen", suisden onze ooren verweerden de oude Romeinsche woningen reeds honderden jaren on der deze zon: Rome zelf, niet hel. der zichtbaar in den mist van hitte, die terugkaatste van het oudere gedeelte, kantelde scheef weg, toen we op het vliegveld Ciampino aan draaiden. Gezagvoerder Van Ulsen nam den microfoon links naast zich: „Hallo Ciampinotower. Hallo Ciampinoto- wer. This is Skymaster Able Love (laatste twee letters van T. A. L. de codeletters voor 310)How do you read?" En meteen het metalen antwoord van den Engelschen ver keerstoren: „Hallo Skymaster Able Love. This is Ciampinotower, read you loud and clearen na de ze inleiding vraagt de gezagvoerder landingsinstructies. Prompt op de minuut rollen we de enkele startbaan van metalen mat ten af. Het is er heet. In een offieers- mess, waar lange Engelsche R.A.F. officieren rondloopen, de magere lange beenen in keurige shorts, krjj- gen we voor den zooveelsten keer te eten, ditmaal een warme lunch, waarvan alleen bruinig gekneusd de witte druiven, zoet als krenten, met zekerheid nationaal zijn. En daarna leeren we lui zijn, om dat het zoo warm is. Het kost wei nig moeiteBuiten door den doodstillen, hitte doortrilden mid dag gonst nu en dan slaperig een vliegtuig, bromvliegen waaraan men geen aandacht schenkt. Wanneer we anderhalf uur later, om 2 uur plaatselijken tijd, terug. loopen naar den oven, die onze Sky master is geworden, zien we ver weg, wazig, Rome zelf tegen de heuvelen. Er zou ook over den sprong van 6^ uur naar Cairo, veel te vertel len zijn. We maakten hem over het middenvoetsbeentje van Italië, iets hooger dan de teen, en vlogen een middag lang over de roeriooze zee, die langzaam duisterder werd, en toen we de punt van Creta links in de verte hadden zien wegschui ven, werd het avond. De zon zakte gloeiend-rood door een wolkenbank heen en daarna werd de hqoge lucht van diep donker blauw flu weel met één diamant er op, de Avondster, en onder deze fonkelen de Venus werd het blauw lichter tot 'n teer groenig-blauw, overgaan de tot heel licht groen, dat gelig werd, oranje en daaronder op de scheidin'g van den zwart-blauwen einder fel gloeiend Sienna, Het is nacht. In Nederland is het zes uur. Cairo heeft het een uur later Maar eerst zien we de zoeklich ten van Alexandrië, verboden ge bied, naar ohs grijpen en telkens steekt onze Skymaster voor de vei ligheid zijn groote licht maar op. Cairomen kan den naam tientallen keeren herhalen en dan denken hoe men dezen morgen de zon zag opgaan boven Amsterdam. En al. zal men mij volkomen logisch het aantal kilometers deelen door de uursnelheid en mij zeggen: twaalf uur vliegenu hèbt twaalf uur gevlogen, dus u moet in Cairo zijn. Het is juist of er iets niet klopt, al zien we in de verte guir landes van licht. Het nabije Oosten in een fluweelen nacht J. W HOFWIJK. Nu onze huidige materialenpositie eenigszins verbeterd is, zal de politie de vroegere voorschriften op ver keersgebied weer met kracht door voeren Men gaat van het standpunt uit dat vóór alles het groot aantal verkeersongevallen beperkt moet worden. Om dit te bereiken zal men in de eerste plaats de menschen weer gaan wennen zich aan de ver keersregels te houden. Allereerst zal een begin worden gemaakt met het uitoefenen van de controle op het .fietsen zonder licht". Van nu af is het iederen fietser weer verboden zonder behoorlijke verlichting des avonds te fietsen Er zal streng op ijelet worden of het voor en achter licht degelijk in orde is, terwijl ook het witte achter-spatbord aan con trole onderhevig is. Zelfs worden de fietsremmen nagekeken of de deug delijkheid daarvan wel voldoende Toch heeft de -politie open oog voor de moeilijkheden die aan deze maat regelen verbonden zijn. Daarom zal de eerste veertien dagen wél gecon troleerd worden, doch nog geen be keuringen gegeven worden Dan ech_ tep verondersteld zij, dat iedereen al les in orde kan hebben, en worden de overtreders geverbaliseerd. Hoewel vele fietsers momenteel op een fiets rijden, die voorzien i£ met of meer massieve banden, waarop dus geen electrische verlichting gemonteerd kan worden zal men door zelf iets te faforiceeren toch van? een voor- en achterlicht moeten voorzien zijn. Ook zal voortaan het personen vervoer op ongekeurde vrachtauto's verboden zijn. De „ongekeurde vrachtauto's hebben een groot na deel, dat wanneer een aanrijding zou geschieden, men den eigenaar van de auto niet aansprakelijk kan stel len voor de eventueele geleden scha de, daar hij niet verzekerd is. Niet tegenstaande wordt er tegen slee perskarren die personen vervoeren niet opgetreden, wegens de geringe snelheid van deze wagens Men kan dus gerust naar het Stadion gaan met deze geïmproviseerde diligen- ce'\ Ook de taxi's zijn aan voorschrif ten gebonden. Op hun standplaats te Schiphol zal een bord geplaatst worden waarop nauwkeurig het voor geschreven tarief vermeld staat. Zoo zullen de kosten van het vervoer SchipholAmsterdam Leidscheplein, niet méér dan 5 mogen bedragen. Ook het parkeervraagstuk is een zorgenkind van de Amsterdamsche politie. Waar moet. en waar mag men parkee'ren en hoé lang? Dit wordt door de politie reeds bestudeerd en verschillende maatregelen zijn in de pen. Zoo zullen er binnen afzienba- ren tijd uParkeerroeters" in ge bruik worden genomen Deze heb ben reeds in Amerika hun practisch nut bewezen. Deze automaten die. nen voornamelijk om de controle op den tijdsduur van een geparkeerde auto makkelijker te maken. Wan neer men b.v een half uur op een bepaalde standplaats mag parkeeren gooit men in de gleuf van het appa raat een geldstuk waarna een wijzer in werking komt, die precies aan geeft hoe lang de betreffende wagen van het parkeerterrein? gebruik ge. maakt heeft Een proef met deze toestellen zal onder de overkapping van Centraal Station genomen wor den. Generaal Lucius Clay, plaatsveo, vangend militair gouverneur van dé Amerikaansche zone in Duitseliianti, heeft b(j de opening van de maart. delijksche vergadering van den Duit. schen statenraad voor de Amert kaansche zone critiek geoefend op de Duitsche autoriteiten op land bouwgebied. Hij zeide, dat de te- voer van graan, betaald door de Amerikaansche belastingbetalers," moeilijk te rechtvaardigen was ais de Duitsche autoriteiten niet al het mogelijke doen hun deel van het pro. gramma uit te voeren Generaal Clay merkte op, dat het zaaien van granen en oliehoudende gewassen zooveel ten achter was, dat het tekort vermoedelijk niet meer goed te maken was door het zaaien in het voorjaar Verder werd het ver. minderen van den veestapel niet volgens de voorschriften ten uitvoer gelegd. Het binnenhalen van den graanoogst is ook ten achter. Clay zeide, dat de tijd nog niet gunstig wordt geoordeeld voor dé politieke vereeniging van de EngeL sche en de Amerikaansche zone. Scène in een dakloose kerk, uit de film Mrs. Miniver. Na de bevrijding waren de ver wachtingen van het film_lievend publiek zeer hoog gespannen: wat zou er in al die jaren buiten onze grenzen wel niet gewrocht zijn. Veel verrassingen heeft men tot nu toe echter nog niet gezien, tenmin ste niet uit de in het groot produ- ceerende landen Er waren eenige goede Engelsche' films, maar de beste films kwamen uit de kleine landenuit Denemarken en Zwit serland bijv kwamen eenige uit stekende verzetsfilms De Fransche productie was pas na de bevrijding op toeren gekomen en heeft nu weer tot nu "toe nog niet haar oude peil weten te bereiken In Januari gaan de Amerikanen draaien. Eigenlijk had het groote publiek van dat land de grootste verwachtingen, het jaar van ge dwongen rust was dan ook een groote teleurstelling. Nu de eerste zes Amerikaansche films zijn voor- gedraaid, heeft het zin er eens een algemeene beschouwing aan te wijden. Wij hadden ons, eerlijk gezegd, de nieuwe Amerikaansche produc. ten anders voorgesteld. Wij dach ten dat de oorlog ook in Amerika geestelijk zooveel eporen zou hebben nagelaten, dat men wel iets terug gekomen zou zijn van de oude, wél vertrouwde, doch daarom nog niet feheel verantwoorde manier van ilmmaken. De lijn van voor den oorlog is echter kaarsrecht doorge trokken. Zeker ook toen maakte men soms opvallend gave produc ten, maar de film als geheel was toch kennelijk op commercieele ba sis ingesteld en practisch iedere film droeg daar de sporen van. De voorstellingenreeks begon met de avonturenfilm. De Zeehavik, een verhaal in den trant van de Mui terij op de Bounty Men had voor die gelegenheid hei personeel van eenige warenhuizen uitgenoodigd en het succes was overweldigend Wij willen niet beweren dat de film dit succes niet verdient, het is een technisch welhaast volmaakt werk, dat met vaart en fantasie is uitge. werkt De film wordt niet voor niets aangekondigd als „het toppunt van romantiek en avonturen" Maar de filmkunst wordt er geen stap ver der mee gebracht en wanneer men uitgepraat is over de sensatiès, blijft er niets meer over. Bovendien is De Zeehavik in sommige opzich ten wat langdradig. De duels op den degen in groote paleiszalen (men kent ze wel) duren wat al te lang, al is het spannend op den uitslag te moeten wachten. Het publiek was lichtelijk overdonderd door zooveel bravour en manhaftig heid, ridderlijkheid en romantiek, na jaren van doodsheid en ellende. Het zal voor de kassa's een groot succes worden, maar wjj voor ons zien liever Mrs. Mlntver. Een simpel verhaal van het vech tende Engeland, beginnend in de gelukkige vooroorlogsche dagen en eindigend na den „slag om Enge land'dif/h de Spitfires vochten. Rustig en zuiver geobserveerd ver. telt het verhaal van het leven van alledag van deze doorsnee Engel sche familie De zoon komt bij de RAF, devader helpt met zijn 'jacht 'bij de evacuatie van Duin kerken, de verloofde van den zoon wordt gedood bij een bombarde ment, de moeder arresteert een Duitsche piloot. het huis wordt zwaar beschadigd Zonder bombast krijgen wij het geluk, maar ook het diepe leed te zien van gewone men schen, die sterk zijn door hun ge loof, niet het minst in zichzelf. De rol van Mrs. Miniver, de zachtaar. dige spil waarom al deze levens draaien, wordt op ontroerend een voudige en toch indrukwekkende wijze vertolkt door Greer Garson, een groot actrice, die geen larmoy- ent gedoe van noode heeft om haar gevoelens kenbaar te maken, Daar naast eenige eerlijke, gave man nenrollen van Walter Pidgeon en Richard Ney. Regisseur Walter Wyler kruidde het geheel met wat van die onsterfelijke, goedmoedige Engelsche humor, dife deze film nog dierbaarder maakt. Een geheel andere oorlogsfilm is „Terug naar Bataan", die een beeld geeft van den Philippijnschen vrij heidsstrijd, tegen den monsterach. tigen Jap Een eerlijk stuk werk, niet belangrijk uit filmisch oogpunt, doch dat ons overigens de Ameri kanen van hun beste zijden Iaat zien: als een dapper volk, dat ook voor de belangen van anderen op de bres weet te staan Een kleurenfilm, die jn dat op zicht overigens niets nieuws brengt, is „Mijn vriendin Flicka", het ver haal van het paard Flicka en de gevoelige jongen Ken naar den roman van Magaret Ó'Hara. Voor het eerst dus een film waarin het- dier een groote rol speelt Na al die prachtige dierenboeken van de laat ste jaren was het ook geen wonder dat er een verfilmd zou worden. Hoewel ook hier geen nieuwe ge zichtspunten geopend worden, mag deze film met eere genoemd worden om den frisschen geest die er uit spreekt. Van de beide revue.achtige films kan dat niet gezegd worden. Dat het met het amusement na den oor log niet den goeden kant op zou gaan, was wel te verwachten, maar aan de film „De vrooljjke vagebon den" merkt men eigenlijk pas hoe ver wij gekomen zijn. Volkomen geestloos en dus vervelend, platte humor, voor zoover aanwezig, en sentimenteel gepraat en gezing over liefde. De film zal, vooral wat het amusement betreft, geheel andere paden dienen op te zoeken; wij kun nen ons niet voorstellen dat het publiek dat op den duur allemaal maar blijft slikken Veel verhef fends hebben de eerste zes Ameri. kaansche films dus niet gebracht. Maar Mrs Miniver komt er des te hooger door in aanzien. De R. K. Maatschappelijke Gezins zorg in het Bisdom Haarlem, die ln den vorigen winter haar opleidings centrum had in hotel „Rembrandt"* te Noordwijk aan Zee, waar zo dezen zomer plaats moest maken voor de pensiongasten, heeft na een tijdelijk onderdak te hebben ge noten in het K.A.-huis te Scneve- nin'gen thans een definitief opiei. dingshuis gekregen in het voor malige Zusterhuis der St. Jeroen- parochie aan het Ledeganckp.lein 27 te Den Haag, dat plaats biedt voor 25 leerlingen Zondagmiddag heeft de vicaris- generaal van het bisdom Haarlem, mgr N. L. A. Ammerlaan, het in. gezegend. Daarna hield hij een toespraak, waarin hij den wensch uitte, dat degenen die de moeilijke taak van het gezinswerk verrichten, ook den christelijken geest en den Roomschen rijkdom in de gezinnen zullen brengen De heer W C. J J. baron van Voorst tot Voorst die de afd Ne. derland der Orde vertegenwoordig de verklaarde, dat de Maltezer Orde gaarne de bescherming van dit werk op zich neemt. Hij hoopte, dat de gezinsverzorgsters het Mal tezer kruis niet slechts als versie ring zullen dragen, maar ook a,? symbool van christelijke naasten liefde en barmhartigheid. De plechtige bijeenkomst werd opgeluisterd met zang en declama. tie, uitgevoerd door cursisten. De Sovjet-Russische ambassadq te Washhgton heeft aan het Ame rikaansche min van buitoenl, zaken een nota overhandigd, waarin zij protesteert tegen de arrestatie van den Sovjet-amlbassadeur Nikolai Nivikof. Nivikof werd Vrijdag j.L bij zijn aankomst uit Moskou op het vliegveld Laguardia (New York,); door douane-autoriteiten gearres teerd, toen hij weigerde een douane verklaring te teekenen. Men is van meening, dat het protest ook be trekking heeft op het feit. dat NI. vikof geen toestemming heeft ge kregen, zich met den Sovjet-Rus. sischen consul-generaal en het Amerik. min. van buibenl. zaken van het vliegveld uit in verbinding te stellen. De Amerikaansche regeering heeft officieel verzocht om ontman teling en uitlevering aan de V.S, van de eerste volledige Duitsche fabriek in het kader van de herstel betalingen aan de V.S. Het is de optische fabriek van Hensoldt en Zonen te Herborn (Hesse-Nassau) in de Amerikaansche zone. De V.S, hebben eveneens verzocht om 13 kleine schepen van de voormalige Duitsche handelsvloot, die te New York zullen worden afgeleverd. NEDEBI. ONDERZOEKINGEN IBT AFRIKA. Mr. Th. Regout uit Maastricht» bekend door zijn voordrachten en films over Afrika, gaat daar bin nenkort zijn studies over de land- schapvormen in droge en halfdroge gebieden voortzetten. Thans zullen onderzoekingen plaats hebben lang» den Zuidrand van de Westelijke Sahara en in het stroomgebied van den MicMen-Niger. De reis zal verder worden voortgezet naar CentraaL Afrika. De heer Regout zal vergezeld wof- don door pater Burch. van Summeren O.F.M., evenals hij phys. geogr. drs. en docent aan de R.K. Leergangen te Tilburg en aan het gymnasium te Venray. In de Diergaarde te Washington kan men de volgende aankondiging lezen „Kindéren, die hun ouders zijn kwijtgeraakt, zullen naar het Leeu wenhuig worden gebracht". De redactie van „Die rare we. reM" gelooft gTaag, dat dit het meest radicale, maar daarom nog niet het meest geschikte middel is, om van zoekgeraakte kinderen af'te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4