R dader Daluege voor zijn rechters Rome in rep en roer gezet Gratieverzoeken afgewezen W apenstilstandsbesprekingen de Onbekende! ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 10 OCTOBER 1946 PAGINA 2 GOERING GEBROKEN TE BED Sauckel wil Noordzee dempen DROOG Verloop der discussies Wijn schandaal in frankrijk „BloedhoncP'-bewincl over Bohemen en Moravië DOOR ARBEIDERS- RELLETJES Executie DUITSCHE KAMP LEIDERS Einde proces tegen Mgr. Stepinac SPOORWEGONGEVAL EISCHT EEN DOODE. DE DUBBELGANGER. Binky is terug programma Als een geslagen en gebroken man ligt Goering op bed in de cel, waarin hij de voltrekking van t!jn vonnis afwacht, vertelde een beambte van de gevangenis te Neurenberg^ Hij is wueucnd, omdat Schacht is Vrijgesproken. De toestand der ver- oordeelen is er overigens een van doffe berusting. '£y spreken niet over het vonnis "en doen alsof zij het verwachtten. Sommige too- nen zich verrast of ontstemd over het vryspreken van Schacht en Von Papen, doch koesteren niet dezelfde gevoelens ten aanzien van Fritz, sche. Geen van de veroordeelden zegt een goed woord van Goering. Sauckel de slavendrijver der nazi's gelooft dat zijn doodvonnis een vergissing is, ontstaan door een .verkeerde vertaling van een zin in de bewysvoering. Hij gaat voort brieven te schrijven over zijn von nis, die door de gevangenisautoritei ten alle aa«?i het internationale mi litaire tribunaal worden doorgezon den Voorts heeft Sauckel zijn ver. dediger een blauwdruk van een droogleggingsplan voor de Noord zee overhandigd. Hij stelt het Duitsche volk "tevens voor stoom schepen op te geven en terug te keeren naar de dagen van het zeil schip De eenige van de veroordeelden, over wien de andere gevangenen goed te spreken zijn, is Jodl, van wien zij zeggen, dat, als bij den dood verdiend heeft, het dan toch de soldatendood is. Van Keitel meenen zij niet. hetzelfde te kunnen getuigen. Admiraal Raeder is ontstemd, omdat zijn vrouw nog niet te Neu renberg is aangekomen Acht dagen geleden heette het reeds, dat zij on der Russisch escorte uit Berlijn op weg was naar Neurenberg. Mevrouw Schacht, mag dagelijks haar man in de gevangenis te Stutt- fart bezoeken. Waarschijnlijk zal chacht binnen 14 dagen te Stutt gart terecht staan, onder beschul diging ,,politiek_economischen pro- pagandistischen of anderen steun aan het nazi-regime'* gegeven te hebben. ïntusschen bereikte ons het be richt, dat de geallieerde bestuurs raad te Berl\jn de verzoeken om gratie ten behoeve van Goering, Rosenberg en Streicher na een bespreking van anderhalf uur heeft afgewezen. De Oosten-ryksche minister van ju. stitie heeft aan* den geallieerden raad voor Oostenrijk een formeel verzoek van zyn regeering doen toekomen, waarin de uitlevering van Franz Von? Papen en Baldur von Schirach verzocht wordt, teneinde hen in Weenen te kunnen berechten wegens oorlogsmisdaden die nog uit den tijd van den „Anschluss" datee ren Volgens een latere mededeeling zijn ook de verzoeken om gratie ten behoeve van de voormalige Duitsche generaals Jodl en Keitel afgewezen. De socialistische eenheidspartij heeft Woensdag een formeele peti. tie ingediend bij den geallieerden controleraad, om een Duitsch ge rechtshof in te stellen, dat de macht zal hebben de drie vrijgespro ken nazis opnieuw voor het gerecht te dagen De aanklacht zou luiden: „Misdaden tegen het Duitsche volk" In het verzoekschrift wordt voor gesteld. dat het bizondere gerechts hof zoo net ingesteld mocht wor den benoemd zal worden door alle geautoriseerde Duitsche anti. fascistische politieke partijen, en dat de procedures gehouden zullen worden krachtens het Duitsche strafrecht" Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Droog weer met lange perioden zonneschijn, koude nacht, meest matige Oostelijke tot Noord- Oostelijken wind. 11 October: Zon op 6.56 uur, onder 17.56 uur; maan op 18.36 uur, onder 7.20 uur. Aneta verneemt uit welingelich te l|on, dat tijdens de Woensdag begonnen wapenstilstandsbespre. kingen de kwestie van het uit zenden van Ned. troepen niet ter sprake is gekomen en evenmin behandeld zal worden in de vol gende zitting van 11 October Men houdt zich bij de besprekin gen alleen bezig met de huidige si tuatie In het Nederlandsch parle ment is tot uitzending van troepen besloten en bijgevolg is deze kwes tie tijdens deze wapenstilstandsbij. eenkomsten niet aan discussie on derhevig Naar verluidt, heeft .men Woens dag voornamelijk aandacht gewijd aan het opstellen van een regeling voor den tijd, na den wapenstil stand Deze regeling bevat vele bij zonderheden. waarover op 11 Octo. ber verder gesproken zal worden. Beide partijen zullen trachten op de plenaire zitting, welke na den llden October gehouden zal worden, met een gezamenlijk voorstel te komen. Zoowel in Nederlandsche als in Indonesi sche kringen heeft men ten aan zien hiervan goede verwachtin gen. De delegaties hebben Woensdag morgen gedurende twee uur en bo vendien 's middags van 5 tot 7 uur ten huize van den Britschen consul- generaal, Gilbert Mackereth, verga derd. De Indonesische delegatie ter wa penstilstandsconferentie bestond uit Soetan Sjahrir, dr. Doedarsono, mi nister zonder portefeuille en gene raal Soedibyo. De Nederlandsche delegatie werd gevormd door prof. Schermerhorn, dr. Idenburg (als vertegenwoordiger van dr. v. Mook) en lt. generaal Spoor, terwijl gene- raal-majoor Forman tegenwoordig was namens het geallieerde hoofd kwartier. Beide by'eenkomsten werden gepre sideerd door Lord Killearn. Een trein met 622 vroegere geïnter neerden is uit Malang te Batavia gearriveerd De evacué's waren over het algemeen in? goede conditie. De directeur-generaal van het Ned. Roode Kruis, de heer H. P J van Ketwich Verschuur zal zich 'de zer dagen naar Ned._Indië begeven, om zich op de hoogte te stellen van de Roode-Kruis-werkzaamheden al daar Sinds eenige dagen heeft Frank rijk een wynschandaal. Of liever ge zegd: een wijn schandaal, dat reeds eenigen fijd in latenten toestand ver keerde en waarop de kranten reeds herhaaldelijk hadden gewezen, is plotseling door den minister van voedselvoorziening, den heer Yves Farges, aan het rollen gebracht. Booze tongen beweren, dat dit was om den socialisten vlak voor de ver kiezingen een pleziertje te doen, want er moeten verscheidene hoog geplaatste socialisten by betrokken zijn. Ook de naam van den oud minister-president, Felix Gouin werd genoemd. Sinds maanden scheen een enorme hoeveelheid wijn, die voor het bin nenland bestemd was, naar het bui tenland en den zwarten handel te verdwijnen. De heer Farges heeft het dossier, dat hy over deze zaak heeft verzameld, aan den minister van justitie overhandigd, die een instructie heeft doen instellen. Woensdagmorgen is een langdurige ministerraad over deze aangelegen heid gehouden. Daarna is een offi cieel communiqué verstrekt, waarin onder meer staat, dat het dossier niet gebruikt zal worden om poli tieke doeleinden te dienen. Hoe het ook zy het publiek wacht nog steeds op zijn wyn. En wyn is voor een Franschman net zoo be langrijk als de aardappelen voor 'n Nederlander. Kurt Daluege, de 49-jarige voormalige ryksprotector van Bohemen en Moravië, is Woens dag te Praag voor een buitenge woon volksgcrecht verschenen, waar hy zich moest verantwoor den wegens de vele misdaden, die hij in het z.g. protectoraat heeft bedreven. De aanklager zei in de acte van beschuldiging, dat niet kan woifen vastgesteld, hoewel Tsjechen door toedoen van Daluege het leven heb_ ben verloren. Hij was reeds vroeg lid van de nazi-party en speelde een hoofdrol bij de organisatie van S.A.-formaties. Hy kwam aan het hoofd te staan van een Berlijnsche S.S -afdeeling en werd als zoodanig belast met de liquidatie van de z.g. Stennes-samenzwering tegen Hitier. Toen de nazis aan de macht kwa men werd Daluege hoofd van „Ordnungspolizei" en bracht het spoedig tot een hoogen rang. Reeds in September 1938 vormde Daluege een speciale politiemacht om Tsjecho-Slowakye binnen te rukken en in October was hij één vam ^cle eersten die het land bin nenvielen. In 1939, toen de nazis de rest van Tsjecho-Slowakije be- zetten, begon de Ordnungspolizei Volgens officieele gegevens werd één persoon gedood en zyn 80 per_ sonen gewond by relletjes voor het Viminale-paleis te Rome. Geheel Rome is in rep en roer. De zetel der regeering werd geheel afgezet door een dubbele ry soldaten met machinegeweren. Op den hoek van elke straat In de omgeving werden pantserwagens opgesteld. De socialistische leider Pietro Nervni werd met een hagel van steenen begroet, toen hy op het bal kon van het „paleis" verscheen om de menigte te kalmeeren. Hij was gedwongen zich weer in het gebouw, waarvan practisch elke ruit kapot was, terug te trekken. Volgens een woordvoerder van de regeering heeft de politie het vuur pas geopend, nadat misdadige ele menten een aantal handgranaten in de menigte hadden geworpen, hoe wel de politie van te voren waar schuwingsschoten in de lucht had gelost. Toen een delegatie der betoogers bij Nenni werd toegelaten, kon een aantal ongure elementen uit de me nigte, die zich met geweld toegang had verschaft tot het gebouw, slechts na aankomst van nieuwe po- litietroepen worden verwyderd. Volgens een regeeringsverklaring kregen de arbeiders der openbare werken, die Dinsdag een betooging gestorven. hielden, mededeeling, dat plannen in voorbereiding waren, om een oplos sing te vinden. Toen zy Woensdag morgen naar hun werk gingen wer den pamfletten onder de arbeiders verspreid, waarin werd medegedeeld, dat 14.000 arbeiders Zaterdag zou den worden ontslagen. Dit was het begin van de onlusten. De regeering heeft het bevel gegeven tot een al gemeen onderzoek. In de Britsche zone van Duitsch- land ziyn 16 oorlogsmisdadigers ter dood gebracht, o.a. de commandant en 10 andere schuldig verklaarde le den van de leiding van het concen tratiekamp te Neuengamme. De an dere geëxecuteerden zijn twee Duit- schers, medeplichtig aan misdaden, gepleegd in inrichtingen voor babies van sovjet-Russische en Poolsche te- werkgestelden, waar 90 pet. van de babies binnen 6 maanden stierven, en drie Duitschers, schuldig bevon den aan het vermoorden van krijgs gevangenen in andere kampen. Van de 90.000 krygsgevangenen, die in het kamp te Neuengamme geïnter neerd zijn geweest, zijn er 3000 door onnatuurlijke oorzaken en 37.000 on der onnatuurlijke omstandigheden" van Daluege met vervolgingen op> groote schaal. Toen de „bloedhond" Reinhard Heidrich op 27 Mei 1942 door Tsje chische patriotten werd vermoord, werd Daluege zijn opvolger, waarna de massa-executie der Tsjechen eerst recht begon. In de acte van beschuldiging staat verder, dat Daluege verantwoordelijk is voor het feit, dat vele Tsjechen voor ge dwongen arbeid naar Duitschland werden gezonden. Het toppunt in zijn misdadige loopbaan is wel de vernietiging van de dorpen Lidice en Lezakv Het proces tegen den primaat van Kroatië, mgr. Stepinac, die beschul digd wordt van „misdaden tegen den staat", is volgens het Joego-Sht- vische Nieuwsbureau, thans geslo ten, nadat de beschuldigde nog een laatste verklaring had afgelegd. Het vonnis zal Vuydag a.s. worden uit gesproken. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenmiddag, een paar minuten over half 3, is op het traject tus- schen de Rietlanden en het C. S.. dicht by de Mariniers- brug te Amsterdam, een stoom trein ontspoord, komende van Amersfoort, die om 14.44 op het C. S. moest aankomen. De locomotief en de tender gleden van den dfcjk en stortten op het lager gelegen baanvak. Twee personenwagens raakten nog uit de rails. De machi nist, de heer Broekman uit Amers foort, raakte onder de locomotief en werd op slag gedood. Me^ snijbran ders werd het lyk onder de ma chine uitgehaald. Drie gewonden zyn naar het ziekenhuis overgebracht. De stoker, de heer Rooker uit Amersfoort, en de trein-inspecteur, de heer Dusallier, wisten nóg tydig van de locomotief te springen. Het ongeluk is waarschijnlyk te wyten aan ctljkverzakking. Het treinverkeer naar het Gooi «ondervond groote stagnatie, daar de twee hoofdsporen niet te gebrui ken waren; de treinen werden over de Watergraafsmeer geleid. Nader vernemen we, dat door het dappere optreden van den machi nist nog veel onheil is voorkomen. De man is tot de laatste seconde op zijn post gebleven en dat is zijn dood geworden. Hij stond aan de rechterzijde om zooveel mogelijk af te remmen. Ook toen de machine al kantelde, bleef hij de rem hanteeren. Zijn lichaam werd verbrijzeld tegen de vuurkist. De materieele schade valt erg mee en beperkt zich tot 2 wagons. De baan is weer vrij gemaakt en het verkeer is normaal. 34. Hevig werd er op de deur ge klopt, zoodat ze doorboog onder het geweld. Met een niet te herhalen uitdrukking draaide de „baas" zich om „Wte is daar! Ik wil niet ge stoord worden!" „Wij" klonken de stemmen van de vijf handlangers Langzaam ging de deur open en het edele vyftal, vooraf gegaan door Bjnky, stroomde naar binnen Nu zonk Tobias allen moed in de schoe nen Ook Binky gevangen, de eenige, die hem helpen kon. Bedroefd keek hij zijn kleinen vriend aan Maar al is Binky erg klein, dit brengt ook soms voordeelen mee, want ineens schoot hö onder de handen van het vijftal door en dook met een gewei- digen sprong naar den schijnwerpe- ?eIV vu'stslagen de kamer lag in het duister VRIJDAG, 11 October. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VA RA 12 30 AVRO, 16.00 VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gfam. 11.15 V. d» vrouw, 11.30 Eddy Walis. 11.45 Ber* uit Indië. 12.00 Muziek 12.30 Musette. 13.00 Nieuws. 13.15 Sextet. 14.00 Kookpr. 14.20 Gram, 14.55 Voor dracht. 15.15 Orgel. 15.30 Hoorspel» 16 00 Accordeon. 16.30 Na school* 17.00 Muziek. 17.25 Caus. 18.00 Nieuws 18.15 Piano. 18.30 V. d. Ned. strijdkr» 19.00 N.V.V. 1915 Gram. 19 30 Caus» 20.00 Kamermuziek. 20.30 VPRO» 21.00 Metropole-orkest. 21.30 Gram» 22.00 Lezing. 22.15 Jazz. 22.40 Avond» wijding. 23.00 Nieuws. 23 x5 Concert» HILVERSUM II (415 M Nf RV» 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Zang. 11.15 Trio. 12.00 Salonorkest* 13.00 Nieuws. 13.15 Sextet. 14.00 Muziek. 14.20 Boekbespr. 14.40 Gram. 15.00 Orkest. 16.00 Voordracht. t6.30 Gram. 17.00 Koor. 17.30 Vrij en blij» 18.10 Muziek. 18.30 Marine kapel* (19.00 Nieuws. 19.15 Caus.) 19.4® Caus. 20.00 Jeugdavond. 21.30 Muziek. 22.00 Nieuws en report. 22.45 Avondwijding. 23.00 Muziek 23.30 Grnm 87J. En zoodoende de vrouw, die ik liefheb, het middelpunt maken van een sensationeele publiciteit? riep hij uit. Te oordeelen naar zijn onbe- heerschte opmerkingen stond het bij mij vast, dat Delmond Laureen ge kend moest hebben. Dacht u mis schien, dat ik een mogelijk afge sloten periode in haar leven wilde oprakelen? Hebt u er heelemaal niet aan gedacht, dat het hem om diefstal te doen kon zyn geweest? vroeg Rey nolds. Ik kan me niet indenken, dat inbrekers zich op een dergelijke manier gedragen. Er was natuurlijk niet veel tyd voor rustig nadenken, maar direct kwam het me voor, dat het hier meer wraak en haat dan diefstal gold, inspecteur. Hoeveel chloroform was er bij uw vertrek nog in de flesch over? vroeg de inspecteur nadenkend. Nadat ik den man in den stoel had neergelegd, deed ik de kurk weer op de flesch. Het kwam mij voor. dat er nauwelijks ets uit was. Het was een halve liter flesch en voorzoover ik me kan herinneren, leek deze ongeveer heelemaal vol. Toen u tegen één uur des hachts opnieuw in die kamer kwam en ontdekte dat Delmond dood was, stond die flesch met chloro form daar toen nog? Neen, antwoordde Lansberg beslist. Ik heb er overal naar ge zocht, maar ze was verdwenen En ik ben er zeker van, dat miss Lau. reen de flesch niet kan hebben weggen-omen, voegde hij er aan toe. Dr. Tempest maakte een koffertje j- open, dat hij had meegebracht en I nam er een half dozyn flesschen in verschillende maten uit. Hoe groot was die flesch met I chloroform. Lansberg? vroeg hy ernstig. Terstond wees Lansberg op een van de flesschen. Ik denk, dat j ze precies van deze maat was I De dokter knikte tegen Reynolds. Dat is een doktersflesch, zei hy. Geen enkele apotheker zou er aan denken, een dergelijke hoeveelheid chloroform aan iemand anders dan aan een dokter te leveren. Je be grijpt wel, waar ik heen wil, in_ specteur? De hoeveelheden, welke mr. Lansberg noodig heeft voor het dooden van zijn vlinders, worden j hem waar schijn Hik in deze maat verstrekt. Hij wees op een van de j kleinste fleschjes. Die kleine fleschjes kunnen in de groote zijn uitgestort, veronder stelde de detective Dr. Tempest maakte een gebaar van ongeduld. Maar mr. Lans. 1 berg had dien Delmond nooit ge zien, protesteerde hy. en wist niets van hem af. Mjjn overtuiging is, dat alles, wat mr. Lansberg gezegd j heeft, volkomen waar kan zijn, maar dat hij Delmond niet gedood 1 ha eft. Wat D^lmond'a snelle in-j getreden bewusteloosheid betreft bij de schouwing vonden wij prak- tisch geen voedsel in de maag, wat bewijst, dat de man de laatste j uren niet had gegeten. Daardoor was de uitwerking van de chloro. form veel sneller en krachtiger. Dat is een heel belangrijk punt, dokter. Maar mogelyk heeft mr. Lansberg veel meer chloro form op den zakdoek uitgestort dan hijzelf wel dacht. De dokter greep een karaf met water en vuld^ de groote flesch, waarna hij die kurkte. Dan een zakdoek uit zijn koffertje nemend zei hymr. Lansberg, wilt u uw handelingen van Zondagavond nu eens zoo nauwkeurig mogeiyk j reconstrueeren? Keer de flesch even vaak en even lang om als u dat Zondag gedaan meent te hebben en druk dan den zakdoek op mijn gezicht. Hij wierp een paar papie ren op den grond en bukte zich om die weer op te rapen. Ik ver. moed, dat dit ongeveer Delmond's houding geweest zal zijn. niet waar? vervolgde hy. Gaat u nu precies eender te werk als Zondag. De inspecteur keek vol belang- stelling toe, hoe Lansberg de flesch greep, de kurk er aftrok en de flesch driemaal op den zakdoek omkeerde. Met één vluggen stap had hy daarna de gebukte figuur van den dokter bereikt. Hij sprong hem op den rug en drukte zijn zak- doek op den mond van den „ver. rast/m" specteur de seconden telde, J Dan nam Lansberg den zakdoek weer weg en legde die op het papier. - Ik kan het natuurlyk niet met absolute zekerheid zeggen, ver klaarde hy. Maar het. lykt me zoo wat zoo lang te zyn geweest. Reynolds knikte en staarde naar de flesch. By Lansberg's demon, stratie was maar héél weinig wa ter gebruikt. •^r* Tempest richtte zich weer op. Absoluut onmogelyk, ver klaarde hy, om Delmond in zóó korten tyd gedood te hebben, in specteur. En bedenk wel, dat mr. Lansberg in elk geval uit zelf verdediging handelde En dan ont breekt alle motief. Waarom zou een man van mr. Lansberg's rijkdom en positie een onbekenden film acteur willen vermoorden? Waarom hebt u zichzelf be schuldigd, mr. Lansberg? vroeg Reynolds. Omdat de toestand de paar laatste dagen ondragelijk is ge. weest, antwoordde hy dadelyk. Van den ochtend tot den avond ben ik nagegaan, Dinsdagmiddag is men myn kamers binnengedrongen en is myn safe geopend, waarschyniyk door een van uw mannen, inspec teur. Miss Laureen's veiligheid is enkele malen bedreigd en haar ge zondheid staat op het spel, indien deze toestand blyft voortduren In het eerst heb ik gezwegen, géloo- vend, dat na mijn vertrek iemand anders in de flat moet zyn ver. echenen die had afgemaakt, waar mee ik begonnen was en die daar- na de chloroformflesch had mee genomen. Maar nu kan ik niet meer verdragen. Openhartigheid is oneindig veel beter dan deze span. ning, vooral wanneer die de repu tatie en de gezondheid van het meisje, dat ik liefheb, in gevaar brengt. Dat is myn antwoord. Er klonken een ernst en waardig, heid uit Lansberg's woorden, welke Reynolds niet ontgingen. En daarenboven had hy de overtuigen de verklaring van dr. Tempest Wie kon die andere persoon zijn, die na Lansberg's vertrek in de flat was verschenen? Er viel hem plotseling een gedachte in. Kan uw bediende Neron U niet gevolgd zyn en kan Delmond niet hebben gedood? v. ag hij Onmogelijk, ontkende Lansberg nadrukkelijk. Na hier vandaan to zijn gegaan, heb ik in myn club ge dineerd. Waarom zou mijn bedien de mij achterna zyn gekomen, om my te bespieden? Hij zou dat niet gedurfd hebben. Hy had miss Lau reen nooit gezien en kende haar adres niet Neen, na uw eerste be zoek hier werd Neron pas onge rust Ik heb hem toen in groot® trekken veridd wat gebeurd was en hem ook verklaard, wie u was. Beschuldig hem niet van een mis daad, welke hij zeker niet heeft be dreven (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2