De veldslag tegen prijzen Een welkome interpellatie INDONESIË Duurte door Productie is de fact or starre schema's agaten ©m van ZATERDAG 12 OCTOBER 1946 PAGINA 5 Concurrentie dwingt tot prijsverlaging VERLAGING HANDELS- MARGES GRONDSTOFFEN - TOEWIJZINGEN AFSCHAFFING CODEERING GEEN PRIJSSTA BI LI SA TIE VERWACHT NIET TE VEEL IN EENS Gedistilleerd rantsoen verhoogd Nieuw échec voor de communisten worden beschermd Wapenslilstandsbespre kingen uitgesteld Voor de militairen in Indië Steunregeling EEN RUBENS IN WEINIG VERANDERING By het beoordeelen van de prijs politiek mag: men niet nit het oog- verliezen, idat het centrale probleem geen prijs- maar een productiepro bleem is. Wij kunnen met de prijs politiek slechts indirect de welvaart Tergrooten indien deze politiek er Voor zorgt, dat wjf in den interna tionalen handel mee kunnen en een maximale productie binnen onze grenzen wordt bereikt, aldus prof. G. Brouwers in een persconferentie •ver onze prijspolitiek. Het doel van de prijspolitiek ist 1. De inflatie vóórkomen:. Hier in is zij geslaafd. De -inflatie heb ben wij buiten de deur gehouden. Er is geen geweldige beweging van loonen en prijzen ontstaan, doch er is een betrekkelijke sta biliteit ontstaan 2. De kosten op een dusdanig niveau te brengen dat wij internati onaal mee kunnen. Ook dit is be reikt. Ons kostenniveau is zeker niet hooger dan in de meeste lan den, integendeel lager. Door een riskante politiek Zou het kosten niveau zoo kunnen stijgen dat wij straks bij een woestè internationale concurrentie niet mee zouden kun nen doen. 3. Een evenwicht tot stand bren gen tusschen loonen en prijzen. In dit opzicht zijn er stellig nog ver schillende wenschen niet vervuld, maar de situatie is niet zoo ver schrikkelijk als men- het veelal pleegt voor te stellen. Kosten levensonderhoud De aandacht verdient het feit dat in feite het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud lager ligt dan uit de desbetreffende pu blicatie zou blijken. Recente be rekeningen van hei C. E. S. heb ben toi deze ontdekking geleid. De prijzenmaatregelen behoeven in belangrijke mate verbetering. Als gevolg van het tempo, waar in gewerkt moest worden, de ge brekkige gegevens, het groote aan tal prijzen dat m-oest worden goed gekeurd, droegen de maatregelen een vooorloopig karakter. In 1946 hebben .vele een meer definitief karakter gekregen en zijn zij in gunstigen zin verbeterd. De maatregelen wellke thans ge nomen zullen worden zijn: I. Verlaging van do handelsman ges. Het doel is een prijsverlaging van 10 pet. van de consumenten prijzen. Dif wil zeggen dat een veel krassere verlaging van de handelsmarges noodig is. Dit be- leekent echter niet dat in eiken tak van bedrijf de consumenten prijzen met 10 pet. zullen werden verlaagd. Er zijn bedrijfstakken' waar de verlaging grooter zal zijn. bedrijfs takken waar zij kleiner zal zijn en branches waar geen aantasting van de winstmarges zal plaats vinden, zoodat geen prijsveranderdng uit dezen hoofde zal intreden. Tot dus verre zijn dergelijke aantastingen van de winstmarges niet zonder overleg doorgevoerd. De verlaging van de winsimarg zal vooral betrekking hebben op textiel, glas en aardewerk, huis houdelijke artikelen van metaal en hout, en algemeene industrieel e gebruiksartikelen. Met opzet is er geen ac-ie prijsverlaging over de geheele linie, zooais in België. Dit is hier niet mogeiij'k en zou een slag in de lucht zijn. De marge van de zuivelbran-che biiv. """n ver mindering Vw>- II. Daarnaast zal wear mogelijk de concurrentie tusschen de ver schillende producenten gestimu leerd worden en wel door het systeem van grondstoffen-toewij zing naar quoteering volgens basis jaren te laten schieten en deze toewijzing te baseeren op de vraag d,ie bij net publiek naar een pro- duet van een bedTijf bestaat Hier van wordt een prijsdaling ver wacht. Te veel bestaat de neiging bij het bedrijfsleven om het hui dige prijspeil door onderlinge af spraken te handhaven. Dit streven is funest. Het huidige niveau is geen niveau voor normale omstan» digheden. III. Ten slotte is er het utility- systeem, dat veelal verkeerd is be- grepen. Dit systeem beteekent geen dorre standaardiseering te wor den. Het eenige doel is dat de natuurlijke classificatie van ver- Gchillendei prijsklassen, evenals voor den oorlog het geval was, zooveel mogelijk weer tot stand komt. - Een van de belangrijkste groep artikelen, waarvoor hel systeem zal v/orden doorgevoerd is textiel, doch hier zijn de moeilijkheden het grootst en zal de tijdsduur voor 't invoeren nog wel even aan- loopen. Dif systeem moet echter dit jaar nog zekere resultaten mogelijk maken. Het doel is de uitgaven van het budget vam den gewonen man zoo veel mogelijk te drukken, terwijl daarnaast er ook na-ar gestreefd wordt de semi luxe artikelen voor huishoudelijke inrichting en speel goed binnen het bereik van den gewonen man te brengen. Het cod-eeringssysteem, dat tot dusverre werd gevolgd, zal zoo vlug mogelijk worden afgeschaft. Dit systeem, waarbij per artikel, per fabriek een prijs en een code nr. werden vastgesteld, heeft wat het resu-ltaat betreft prof. Brou wers nooit bevredigd. De prijzen waren in de praktijk te hoog en zullen belangrijk moeten worden verlaagd. Overgegaan moet wor den tot een algemeen calculatie- schema, dat rekening houdt met de toegestane grondstoffenprijzen, loonen, alg. kosten en een beper- te winst van den kostprijs. Dan ligt d-e verantwoordelijkheid voor de toepassing bij den ondernemer en zal de prijsbeheersching trach ten de prijzen* binnen de perken te houden. Prof. Brouwers verklaarde te hopen, dat bij overtreding zeer ernstige straffen zouden worden gegeven, hetgeen een preventieve werking zal uitoefenen. De prijs politiek moet voorts worden aan gevuld met een efficiente controle. De overtredingen zijn nog altijd te groot, getuige de laatste Amster- damsohe prijzenslag Tot dusverre is het publiek bij de prijscontrole te passief geweest, heeft zich te veel laten nemen bijv. door de banketbakkers (hier koitlen wellicht 100 pel. overtre dingen voor). Hei gaat er om de mentaliteit te organiseeren. Hier van is echter geen effect op kor ten termijn te verwachten. Hoogere winstmarge voor luxe artikelen. Bij de discussie, welke zich ont wikkelde, verklaarde Prof. Brou wers o.a. het volgende: Een ver schil toe te staan i-n win-stmarge voor essentieele artikelen en luxe artikelen is een gedachte, die ook bij ons leeft en is toegepast, bijv. voor luxe schoenen mogen speciale marges worden berekend. Het is noodzakelijk de winstmarges van de esSentieele goederen zoo laag mogelijk te houden, terwij-l ter compensatie die op de luxe goe deren hooger kunnen zijn. Bij de armoedige situatie, waarin wij ons bevinden, kunnen wij geen be langrijk percentage van de grond stoffen en productiemiddelen be steden voor luxe artikelen. Tot dusverre is deze verhouding steeds te ongunstig geweest, bijv. bij textiel. Bij de verdeeling van de grondstoffen tusschen de luxe goederen en de essentieele goede ren ligt het echter niet in de be doeling om bepaalde bedrijven van 1-uxe goederen den nek om te draaien. De luxe bedrijven zijn, ook noodig, nl. ote. voor den ex port. Het gaat om de keuze van de juiste verhoudingen. Prof. Brouwers acht het niet uitgesloten dat als eenmaal de concurrentie op gang is gebracht in sommige bedrijfstakken krasse prijsverlagingen tot stand zullen komen. Tot dusverre werd de prijs vast gesteld op hel gemiddelde goed geleide bedrijf, ten einde de ef ficiente bedrijven loe te staan hoogere winst te behalen. Dit was zeer wenschelijk ter stimu- leering van de economische activi teit. Nu zal er echter zooveel mogelijk naar worden gestreefd het efficiente bedrijf als uitgangs punt te nemen. Het streven zal zijn ordeningen tot stabilisatie van prijzen tegen te gaan. daar dit funest is. Ver boden moet worden dat een vakgroep zegt tegen een lid: ik royeer U en zal zorgen dat U geen grondstoffen krijgt indien U Uw prijzen verlaagt (devakgroep heeft hiertoe ook geen recht.) Het vaststellen van minimumprijzen zal zooveel mogelijk worden te gengegaan, daar dergelijke orde ningen onze economische positie ook voor de toekomst bederven. Prof. Brouwers heeft tot dus verre niet gezien dat de coöpe ratie als prijsbreker is opgetre den. Hij zou dit gaarne zien. Een drukken van de prijzen door de coöperatie heeft veel meer effect dan het uitkeeren van dividend na afloop van het boekjaar. De verhooging van den boterprijs heeft uitsluitend ten doel de be. grpoting van het Landbouwcrisis- fonds te drukken. Tot slot merkte spr. ten aanzien van het effect van de verschillen de maatregelen op, dat men moet beseffen dat wij in de economi sche positie waarin wij verkeeren niet het onmogelijke kunnen doen .Laat men niet denken dat men een, twee, drie een fantas tisch effect er van zal waarnemen waar het utilitysysteem werd toe gepast. Men moei hel uit zijn hoofd zetien dat het mogelijk zal zijn tot een rigoureuze verlaging der prijzen te komen. Een tegen werkende factor is ook de prijs- verhooging van grondstoffen. Er'zijn ook tegenwerkende fac toren wat de naleving der voor schriften betreft. In de meu^l- branche moesten eerst nog oude voorraden geruimd worden. Het effect begint en dit zal ook bij de andere artikelen het. geval zijn eerst bij de producten welke volgens de nieuwe voorschriften werden geproduceerd. Een steek- proeveneontróle bij 16 meubel fabrieken bracht 9 overtredingen aan het licht. Veldslagen zij,n in voorbereiding en hi. r en daar zal men nog wel eens sidderen, aldus besloot prof. Brouwers zijn opmerking. EXPORT VAN KAAS België vindt haar te duur De in het handelsverdrag met Bel gië overeengekomen levering van 5.000 ton kaas kan niet doorgaan. België vindt den prijs te hoog. Onze regeering wil echter niet beneden kostprijs verkoopen. België accep teerde zelfs het aanbod niet, om naast de kaas nog een extra hoeveel heid aardappelen te leveren Er bestaat echter in andere landen wel groote belangstelling voor onze kaas terwijl men er den prijs niet te hoog vindt. De regeering overweegt daarom verhooging van onze kaas- uitvoer naar Italië Tsjecho-Siowa- kije, Noorwegen e.a. In 1939 bedroeg onze kaasuitvoer 52.000 ton. Gedu- Naar wii vernemen, zal omBtreeks 1 Januari de toewijzing van ge- distilleerd aan den handel opnieuw worden verhoogd en wel tot 100 procent van het basisjaar 19o9. De mogelijkheid moet zelfs met U"' gesloten worden geacht, dat deze verruiming nog zou ingaan voor de feestdagen. Van de stellige geruchten, als zou omstreeks Maart een verdere ver hooging plaats vinden tot 125 pet., konden wjj nog geen bevestiging krijgen. De draaibare zendinstallatie van de P, CJ. te Huizen. Van het feestelijke huldebetoon aan veldmaarschalk Sihuts in de Ridderzaal werden wü ontboden naar de Eerste Kamer waar Se. nator Koejemans den minister van Oorlog ter verantwoording kwam roepen voor de ongevallen, den laat sten tijd. by legeroef enin gen voorgekomen Het bleek al gauw dat er ,,hooge politiek" schuil ging achter de be zorgdheid over onze soldaten. Waar. aan trouwens geen oogenblik kon getwijfeld worden. Maar het jal toch, voor velen een aper«baring zijn en dit is de goede zijde dezer interpel latie dat vóór alles ons ^bondge nootschap met Engeland" den heeren schijnt dwars te zitten. Als hoofd redacteur van ,.De Waarheid" had de heer Koejemans de"1 hoffelijkheid den Zuid.Afrikaanschen premier een ..onwelkomen gast" te noemen en ontzag hij zich zelfs niet hem als .collaborateur van het Britsche im perialisme" te kwalificeeren. Was hij met zijn politieke vrienden niet ten de Ridderzaal gebleven, dan had hij uit de begroetingsrede van prof. Kranenburg kunnen leenen dat op den veldmaarschalk deze onheusche kwalificatie wel allerminst van toe- pass ng is en tevens ervaren met hoeveel welwillendheid deze staats Op initiatief van dr. K. Kuiper, directeur van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam, werden de leden van de Internationale Vereeniging van Dierentuindirecteuren bijeengeroe pen te Rotterdam. De heer Van den Berg (Antwer pen), prof. Hediger (Bazel), dr. Kuiper (Rotterdam), de heer ïle- ventlow (Kopenhagen), dr. Sunier (Amsterdam), prof. Urbain (Parijs) e<n dr. Zabinsky (Warschau), heb ben gevolg gegeven aan deze uit- noodiging. Behalve speciale onderwerpen op zoölogisch en technisch gebied, kwamen te Rotterdam ook vraag stukken van algemeen belang ter sprake. In verband met het door verschillende omstandigheden steeds grooter wordende gevaar van uit sterven voor allerlëi in het wild le vende dierensoorten, achtte men net ontoelaatbaar, dat vertegen woordigers van dergelijke dieren- s20tL»?.n "andelsvoorwerpen worden of blijven. Het komt dan ook zeer gewenscht voor, dat zoo spoedig mogelijk een internationale regeling tot stand komt, waarbij .het zonder meer te koop aanbieden van verte genwoordigers van dierensoorten, die beschermd zijn of behooren te worden, verboden zal zijn. Voor het leveren' van dergelijke dieren zal 'n door de betrokken autoriteiten af te geven vergunning noodig moeten zym. Een dergelyke vergunning zal alleen verleend moeten worden, wanneer voldoende zekerheid be staat, dat de betrokken dierentuin geen commercieele, doch een cultu re ele instelling is, in staat haar taak op natuurwetenschappelijk en opvoedkundig gebied, of ook maar als recreatie-inrichting met ten in- tellectueele of aesthetische waarde, behoorlijk te vervullen. man de Sovjet-Utiie tegemoet trad bi het vermanende en bemoedigende woord dat hü voor de Vereenigde Vergadering sprak. Maar ook van minister Fiévez heeft de interpellant een en ander kunnen opsteken. Met deze Excel lentie hij mag zich dan als poli. ticus nog leek voelen valt kenne lijk niet te spotten, want na zijn uitvoerige beantwoording der 9 vra gen bleef er voor den heer Koeje mans maar luttele kans over nog iets dat o<p eep repliek leek te sta melen en van het indienen der ge bruikelijke motie werd wijselvik maar geheel afgezien. De bewindsman heeft aan de Eer ste Kamer een paar staten overge. legd betreffende alle on geval lei Welke onder den troen van 1 man in het halfjaar 1 Maart1 Sep tember z\jn voorgekomen. Het h° t geen zin die hier zelfs maar te r^- sumeeren. Wat voor de za"1" i kwestie van belang is. komt hieroo neer dat zich bij de opleiding door het gebruik van vuurwapens etc. 69 gevallen hebber voorgedaan waarvan 9 met doodeliiken afloer) en 4 met blijvende invaliditeit. Terwijl Z.Exc. zijn diepe deerrrs uitte met deze jonge mannen die bij de vervulling van hun plicht, voor het Vaderland den dood vonden of werden verminkt, moest hii verzet aanteékenen tegen de wiize van voorstellen, alsof die noodlottig» feiten zonder meer het gevolg zijn van een bepaald opleidings.systeem. Inderdaad is met de methode om in enkele g-evallen ook scherpe mu. nitie bij de oefen'ngen te gebruiköy een groot deel der instructeurs die in Engeland zijn opgeleid vertrouwd geraakt, maar van een Br It sol» sys teem mag niet gesproken worden het vindt immers al gem eon toenas sing, ook fa «le SovJet-TTnlé. Er is bovendien geen sprake van dat er maar raak geoefend wordt met scherp; de leger-autoriteiten hebben er speciale zeer strenge instructies voor uitgevaardigd en veelal is het slechts met schriftelijke toestem ming van den Chef van den G^c Staf toegestaan. Dat er niettemin slachtoffers zijn te betreuren, daarvoor gaf de minis, ter een drietal redenen aan. In de eerste plaats moet dit. geweten wor den aan roekeloosheid en onvoor zichtigheid der manschappen, dus aan eigen schuldten tweede aan het niet opvolgen der gegeven orders en het net naleven van de veilig heidsmaatregelen door commandan ten, zooals in een 4-t.ai gevallen is geschied en waarvoör schuldigen onmiddellijk zijn gestraft; en ten slotte aan het feit dat nu eenmaal aan de opleiding tot «oldaaj; een zeker zij het gering risico 1«t ver, bonden. De moderne methode heeft gebroken met (jen vóór 1040 bestaan den toestand, die meebracht dat zeer -vele soldaten den oorlog ingin gen zonder ooit een explosie te heb ben gehoord, en Wil hen daarom ver, trouwd maken met. de middelen en den invloed van het gevec.Msveld Nu kan tegenover dit laatste de heer Koejemans stellen dat het vol doende i$ onze jongen.q te wennen aan hun .vreedzame taak in het kad^r der V.N." en daaihii nog eens fn1mine<>»v»n tegen de uitzendingen naar TnrHö maar dit is alles te onwezenlijk en ook te doorzichtig den dat we er een woord aan be. hoeven te verspillen L H De wapenstilstandsbesprekingen die gisterenmorgen voortgezet zou den worden, zijn uitgesteld, omdat twee republikeinsche militaire en luchtmacht-adviseurs niet op tijd zijn aangekomen Zoodra zij zijn gearriveerd, zullen de besprekingen worden voortgezet. Kapitein J. J. Nahuis, hoofd inspecteur van de „Leger-welfare" in Indië, vertoeft op dit oogenblik in Nederland, om door bemiddeling van de R.A.O. en het rijksinkoop- bureau materiaal aan te schaffen ten dienste van alle troepen, die momenteel in Indië verblijven. De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken hebben hiervoor in recordtijd de noo. dige bioscoop-projectie-installaties gereed gemaakt». Speciaal de troe pen, die niet in de nabijheid van groote steden gelegerd zijn en tot dusverre van iedere ontspanning verstoken bleven, zullen nu van tijd tot tijd van de nieuwste films, waar onder Nederland0"1* ,-un- nen e'en1"*"1* im« u oncwerpordonnantie is inge diend, waardoor slachtoffers van de onlusten in Indië, die na 15 Augustus hebben plaats gehad, en hun nabe. staanden evenals de oorlogsslacht offers financieelen steun zullen ont vangen op basis van de oorlogsonge- vallenregeling 1946. Het is reeds mo gelijk hierop voorschotten ont vangen. De re patrieer in g Het m.s. ,,Java", met repatrieeren. den aan boord, zal op 25 Oct. in Am sterdam aankomen. De „Sibaiak" arriveert 29 Oct. in Rotte- ""ro. de Kota Inten" 1 Nov. eve 'na te Rotterdam en de 4 Nov. in Amsterdam. TfTTTTTJf Q9 Sensationeele ontdekking Ruurlo is niet; bepaald een plaats, waar de schokkende gebeurtenissen erg menigvuldig zijn, en het uitein delijk doorknappen van een versie, ten schilderijkoord is op zichzelf al lerminst een feit om veel drukte over te maken. Toch is thans heel Ruurlo en de heele kunstwereld ge alarmeerd door het van den muur vallen van een schilderij. Het schilderij is een oud familie stuk, overgegaan van vader op zoon, eigendom thans van een ta. baks'winkelier te Ruurlo. De eige naar heeft het schilderij onlangs la ten onderzoeken, waarbij de beoor deeling luidde: een goed werk. dóch ongesigneerd en daardoor vrij waar. deloos. Nu wil het geval dat het koord, waarmee dit „vrij waardeloos" doek op zijn plaats, werd gehouden, het begaf. Het schilderij werd nog waardeloozer want het werd vry ernstig beschadigd. Een met den eigenaar bevriend kunstschilder bood aan het doek te restaureeren; hij ontdeed het van de lijst, en ont. dekte in den rechter benedenhoek, dun-roode letters geschilderd, den naam „Rubens" Het doek steiL voor de Cruddeiyke Drieëenheid. Deskundigen zijn thans uitgenoodigd de echtheid van het schilderij te onderzoeken, en, door recente mystificaties gewaarschuwd zulten zy wel niet zonder omzich tigheid met een echtheidsverklaring voor den dag komen. Weerverv. achting medegedeeld door het K.N.M.1. te Do Bilt geldig tot Zondagavond: Hedennacht weer plaat: .olijke mistvormtng, morgen overdag gesloten bewolking, geen neer slag van beteekenis zelfde temperatuur als vandaag. 13 October: zon op 7.00 uur, onder 17.52 uur; maan op 19.21 uur, onder 10.14 uur. J 14 October: zon op 7.02 uur, j onder 17.50 uur; maan op 19.5, uur, onder 11.42 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5