Wapenstilstand in Indië Kardinaal de Jong Gevonnisten weten hun lot Het zenden van Ned. troepen JA-STEMMERS WONNEN IN FRANKRIJK ontvangt den rooden hoed Toespraak van de St. m Kard. De Jong Clemente 68ste JAARGANG MAANDAG 14 OCTOBER 1946 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ïndon. militairen geven toe Van Mook sluit Pangkalpinang GOERING VERWACHT NOG EEN STANDBEELD lie babykleertjes- actie Regeling via den Burgerlijken Stand Nieuwe vlieg rampen 18 dooden Verdeeldheid bij de M.R.P. LtE MACHT VAN DE GAULLE No. 2013' NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN R™^CJEU? DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR HAPAALVAST - MGR. DR. J. WITLOX mmEAXTX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68801 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Prof, Schermerhorn en Sjahrir hebben heden hun besprekingen voortgezet en zijn overeengekomen een mili tairen wapenstilstand te sluiten. De beslissing om een militairen wapenstilstand te teekenen werd vanochtend bereikt op een bijeenkomst van drie uur die gehouden werd door Sjahrir en Schermerhorn, tezamen met hun militaire adviseurs, in de woning van den Britschen consul-generaal, onder voorzitterschap van Killeam. De overeenkomst werd bereikt toen Sjahrir er vanochtend tenslotte in geslaagd was de Indonesische mili taire leiders er van te overtuigen, dat zij er van moesten afzien, voor Bet staken van het vuren als eerste eisch te stellen dat geen verdere Ned. troepen naar Indonesië gezon den zouden worden. Van zyn kant gaf Schermerhorn ge verzekering, dat de commissie- generaal de beperking van het getal der Ned. troepen voor Indonesië zou bespreken, evenals de nauwkeurige begrenzing van hun taak, zoo de ge- teekende wapenstilstand effectief wordt door 't staken van het vuren, Welk bevel tengevolge van techni sche moeilijkheden de eerste paar dagen nog niet verwacht wordt. Een wapenstilstandscommissie, sa mengesteld uit hooge Britsche, Ned. en Indonesische officieren, is belast met de taak onmiddellijk de over eenkomst uit te werken en de daar op betrekking hebbende bevelen aan de plaatselijke militaire commandan. ten uit te vaardigen. E>e .wapenstilstand omvat naar schatting 20.000 man Britsche troe pen, 50.000 Ned. en een onbekend aantal Indonesische strijdkrachten, naar men gelooft minstens hondefll- duizend man sterk. De conferentie te Pangkalpinang ia Zaterdag geëindigd. Op voorstel van de regeering hebben de Ned. en daarmede verbonden groepen haar candidaten bekend gemaakt voor de adviescommissie voor Borneo en de Groote Oost. Mr. P. A. Blauw (bestuurslid i. e. v. stelde voor een telegram te zendien aan H. M. de Konin gin, waarin de conferentie te Pangkalpinang uitdrukking geeft aan haar volle vertrouwen, dat Hare Majesteit de kracht en de wijsbei<l zal bezitten de moeilijkheden in In_ donesië t°t een bevredigendte oplos, sing te brengen. Spreker dankte tenslotte voor de aanwezigheid van de commissie-ge, neraal ter conferentie. Na een siot_ recte van dr. Van Mook werd de conferentie voor beëindigd ver. klaard. Dr. Van Mook zeide in die rede o.a„Noch onbekookte uitlatingen van ffIndië in Nood", noch strak- keonbuigzame constitutioneele aogmaxiciate menschen en ge beurtenissen willen beoordeelen volgens door menschen gemaakte regels van een oud spel, hebben Kol. Andrus, die belast is niet de bewaking van de veroordeel den te Neurenberg, heeft hen op de hoogte gesteld van het ver werpen der clementie-verzoeken door den geallieerden bestuurs raad „De gevangenen hebben de afwij zing van hun verzoeken met stoi- cijnsche kalmte vernomen", aldus kol Andrus. Doenitz. Hess en Frank verklaarden, dat zij zelf niet het Initiatief genomen hadden voor het indienen van een verzoek om cle mentie, zoodat dit zonder hun me deweten door hun verdedigers moest zijn ingediend Aan Raeder werd medegedeeld, dat het verzoek tot wijziging van zyn vonnis van le venslange gevangenisstraf in dood straf afgewezen was. De bevelhebber in de Amerik. zone van Duitschland, generaal Mc. Narney, heeft medegedeeld. dat het Amerik leger geen film van de executie te Neurenberg voor pu blieke vertooning zal maken. Offi- cieele fotografen zullen aanwezig zijn om de gebeurtenissen slechts voor de geschiedenis en ter docu mentatie door filmen vast te leg gen Hoewel er een sombere stemming Sn de gevangenis der veroordeelde nazi's heerscht, geven twee van hen toch blijk van een zeker opti misme. Dit zijn Herman Goering, die beweert, dat in „de toekomst" standbeelden te zijner eere zullen worden opgericht, en Rudolf Hess (tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld), die druk bezig is met het ontwerpen van plannen voor een nieuw Duitschland HU ver klaarde, dat Duitschland binnen 20 jaar weer een groote mogendheid zal ztjn. Executies in Britsche zone Een aantal oorlogsmisdadigers, onder wie Werner Rohda, de arts van het concentratiekamp Natzwei- Ier, zjjn in de Britsche zóne opge*"1 hangen. Ook personeel van het concen tratie-kamp Belsen bevond zich on der de geëxecuteerden. Zij werden allen schuldig bevonden aan mis daden tegen de menschelijkheld. In verband met het zeer groote aantal aanvragen om baby-kleertjes, dat reeds thans binnenkomt, ver zoekt het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliafta ons mede te dee_ len dat geen aanvragen hieromtrent dienen te worden gericht t.ot da stand omtrent een opgave van alle U. V. V. Een regeling zal worden getroffen met den burgerlijken stand omtrent een opgave van alle geboorten die op denzelfden dag of, zoo 'o hoeveelheid kleertjes dit toe laat -»»istreeks denzelfden tijd als de e wrte van het prinsje of prin sesje zullen plaat* vinden» Zestien inzittenden van een JU 52 transportvliegtuig zyn, naar eerst thans gemeld wo,rdt, om het leven gekomen, toen dit vliegtuig enkele dagen geleden te Sefrou bij Rabat (N.-Afrika) neerstortte. De Junker was een lijn vliegtuig van ,,Air Ocean Company", op weg van Parijs naar Casablanca Door onbekende oorzaak is het vliegtuig bij de nachtelijke vlucht over het dicht beboschte gebied van Noord- Marokko neergestort De passagierslijst vermeldt, dat dertien der inzittenden Fransche burgers waren Nog meer vliegongelukken Een Constellation" van de Ame- rikaansche Luchtvaartmaatschappij Trans world Airlines" is in de om geving van Newcastle in Delaware (V St.) neergestort en in brand gevlogen. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor; het vlleg- Tg vervoerde geen passagiers ia «e haven van Rio de Janeiro Plein militair vliegtuig ver- inzitteifSUiT*61 hwt gevolg, dat beide inzittenden om het leven zijn geko- S(>?J C5™i! ,n het centraal-Fran- sche departement Clermond-Fer- rand. is een tweemotorie- vliee-tuie- neergestort. B Van de vijf ingezetenen warden yier Ufiht en een, zwaar gewond. zich op deze conferentie doen hoo ren". ,,Zoo lang als er kloven blijven be staan tusschen de bevolkingsgroe. pen op grond van verschillen in ras of geboorteland, zoo lang individluen op gebeurtenissen reageeren als le den van bepaalde radicale groepen, zoolang zullen conflicten dfe harmo nie en de samenwerking blijden vertroebelen. Alles wordt door de regeering ge daan om ras-conflicten uit te ban nen. En ik mag naar ik hoop, aan. nemen, djat ai diegenen, die aan deze conferentie hebben deelgenomen het hier gewonnen inzicht en vertrou wen in hun eigen milieu en daarbui ten zullen verspreiden." Gevangenis te Bandjer- masin afgebrand Woensdagnacht is de gevangenis te Bandjermaain afgebrand. Veertig van de 700 naar huiten gebrachte gevangenen zijn gevlucht. De mees ten zyh weer opgepakt. De oorzaak van den brand is onbekend. Onze Parjjsche correspondent tele foneerde hedenochtend De verhouding der stemmen bij het referendum uitgebracht, is thans op Corsica na, 9.200.467 vóór, 7.790.676 tegen de grondwet, 7.776.893 ont houdingen. Dit is een groot succes voor de republikeinsche vrijheidspartij en voor de radicalen en toch ook voor een gevoelige slag is toegebracht, generaal de Gaulle, wiens groot gezag zelfs over de M.R.P. weer eens is gebleken. Het nadeel van dezen uitslag is, dat Frankrijk, nog meer dan tot dusver, in twee elkaar fel bestrij dende kampen wordt verdeeld en dat het constitutioneele vraagstuk blijft bestaan. De bladen toonen weinig geestdrift voor de wijze, waarop de nieuwe grondwet bij referendum is aange nomen. Een uitzondering maakt de Humanité", ofschoon ook in de districten die veel communistische afgevaardigden opleveren het aantal ja"-stemmers is teruggeloopen. Algemeen wordt de nederlaag van de M. R. P. in het licht gesteld, wier advies door nog geen 40 oct. van haar normalen kiezersaanhang is gevolgd. Echter in 't partyorgaam „l'Aube'' zegt de voorzitter van de party, Schumann, in wiens district, Ryssel. de tegenstemmers zeer tal- ryk waren dat de M. R. P de eenige party is. die zoowel in Mei als dezen keer overwinnaar isl Sinds het bekend maken der offl- cieele cijfers voor Frankryk zelf zyn een aantal cyfers voor sommige over. eeesche gebieden binnengekomen. Al giers geeft daarby een meerderheid van 70 000 stemmen over de tegen stemmers te zien. In Parys zelf blijft de voorkeur met 80.000 stemmen achter bij de tegen stemmers. De verhouding tusschen voor en tegen stemmers zal bij het eindre sultaat wel om de 53 pet tegen 47 pet. blijven draaien, terwyi 31 pet. der kiezers thuis bleef en de grond wet met nog geen 34 pet. van het aantal kiezers wordt aangenomen, dat is dus door een minderheid. De grondwet werd bij de vorige stemming (in Mei) verworpen met 10.400.000 tegen 9.300.000 Stemmen (dat is ongeveer 53 tegen 47 pet.). Maar toen kwamen de voorstemmers bijna uitsluitend uit de rijen der socialisten en communisten. "tr\ OOR het schitte- rj l' 11 'i 1 i^*i U rende landschap indrukwekkende nleehtigheid der Romeinsche Campagnawaar nu op Gastel Gandolfo de wingerds zwaar X zijn van gouden drui ventrossen, rijden we in de richting van Gastel Gandolfo. In de verte trekt de zee een breede gelijkmatige streep achter het kleu rige land en links ligt hoog tegen de donzige lucht het bekende kasteel met de beune sterrenwachten. We komen in een paleis met een breede binnenplaats, met marmeren trappen en zalen. We door- schrijden de groote audiëntiezaal met achter d»n troon een gebeeld houwde groep van Bemini, gaan door zalent waar het roode dJamast met het wapen van Pius XI er in ons herinnert aan den Paus der Verzoeningefi komen dan in <9e zaal van het Consistorie. We zyn allen in spanning. We weten: nu is de Kardinaal by Z. H. We wachten op hun koinst in deze zaal. Om kwart voor tien komt Z. Em. uit de Pauseiyke vertrekken; hy-begeeft zich naar een kapel naby de audiëntie-zaal, waar hy be kleed wordt met de paarse cappa magna. Ondertusschen komt de Paus de zaal van het Consistorie binnen. Er valt een stilte in de zaal; misschien zouden anderen in gejuich uitbar sten, wy, Nederlanders, worden stil van eerbied. We zien den Paus aan ons voorbygaan, zegenend, buigend naar ons, vriendelijk glimlachend. De H. Vader is gekleed in de witte toga met de roode mozetta en de fluweelen roode stool. Z. H. is vergezeld van de Mgrs. Respighi, Dante, Vennini, Callori. Terwyi de Kardinaal den troon nadert, verricht hy driemaal een diepe* buiging, knielt dan neer aan de voeten van Z. H., die hem den ring laat kussen. De ceremoniën volgen nu van de hoedopzetting, sluiten en openen van den mond, het overreiken van den ring en toewyzen van de titel kerk. Nadat de Paus den Kardinaal officieel San Clemente als titel kerk heeft aangewezen, bidt de H. Vader het ,,Te Deum" voor, dat door alle aanwezigen wordt meege- beden, terwyi de Kardinaal onder tusschen diep neergeknield voor den H, Vader ligt. Met de gebeden om Gods zegen voor den nieuwen Kardinaal (oratio super electum) wordt deze zinryke plechtigheid besloten. Een der assistenten brengt het processiekruis voor den H. Vader en terwijl dit daar voor ons staat, strekt de H. Vader met breed ge baar zyn zegenende% handen over ons uit. Na afloop van de plechtigheid gaat de Paus van ry tot ry onder ons en allen worden in de gelegen heid gesteld den ring te kussen en met Z. H. te spreken. Op byzondere wijze onderhoudt de Paus zich met de Ned. dagblad-correspondenten, die door Z. Exc. Jhr. van Weede en met de studenten van het Ned. College, die door vice-rector Damen worden voorgesteld. De H. Vader vraagt aan een ieder van ons, correspondenten, welk blad we ver tegenwoordigden en geeft ons en ^nzen kranten Zijn by zonderen zegen. De H. Vader ziet er thans iets minder bleek uit dan toen we hem in Juli zagen in de St. Pieter, maar zyn stem is zwak en de ouderdom drukt zyn sporen op hem. Kardinaal De Jong zal deel uit* maken van de Congregaties van het Concilie, van de Sacramenten en van de Riten. Zaterdagavond werd er op het Ned. College een receptie gegeven ter eere van den Kardi naal, die door de geheele Ned. kolonie werd bezocht. Aanwezig was ook Mgr. Giobbe, apostolisch inter nuntius in Den Haag, die eerst 's morgens in Rome was gearriveerd. In zyn toespraak by de plechtige inbezitneming van zyn titelkerk, wees Z. Em. er op, dat de ceremo nies van de plechtigheid hem leven dig herinnerden aan den historischen oorsprong van de kardinaalswaar digheid. En daarom doorschouwde hy beter de reden waarom de aan- wyzing van de titelkerk verschoven wordt tot den tyd, waarop de titula ris persooniyk bezit van zijn kerk kan nemen. Hij wordt er zich die per van bewust welke taak hem is toevertrouwd: deel uit te maken van den Raad van den Paus „Myn zwakke gezondheid, zeide Z. Em., belette mij, om in Februari naar het eeuwige Rome te komen maar destemeer verheugd ben ik nu, dat ik my bevind temidden van u, die de getuigen zyn hoe ons aller Moeder de H. Kerk tegelijk is èn katholiek èn roomsch. Katholiek, omdat de titularis dezer Kerk van verre Is gekomen, aldus bewyzend® dat de Kerk boven-nationaal is. Roomsch, omdat naar Rome als naar het centrum en het hoofd der Kerk toestroom en allen, die deelnemen aan het bestuur der Kerk* De kardinaal bedankt den H. Va der cm dat Hy hem de ke?4k van den H. Clemens had gegeven, die zoo eerbiedwaarig is door haar historie en zoo beroemd om haar kunstwer ken, terwyl deze kerk hem boven dien zoo dierbaar is omdat de H. Clemens de patroon is van de pa rochiekerk, waar hij het H. Doopsel ontving, omdat de naam van St. Clemens aan Willibrordus gegeven werd, wiens onwaardigen opvolger Z.Em. zich noemde. .,En, zoo ging Z. Em. nog voort, wie weet niet, dat de H. Paus Clemens in zyn brief aan de Corinthiers reeds veronderstelt en in feite den nadruk legt op het primaat van den bisschop van Rome. En nu kan ik zonder eeni ge aarzeling getuigen dat dekatholfe- ken van Nederland zich allernauwst aan den H. Stoel verknocht voelen en altijd en overal bereid z(jn dit pri maat van den Paus te verdedigen en te verkondigen" De kardinaal besloot met xyn trouw te betuigen aan het primaat van den Paus. ..Moge God Hem nog lang behouden doen blHven" met een beroep op aller gebed eindigde de «ede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1