u Gezocht m Productie niet goed gericht 17000 clandestiene inwoners Waardige slotredevoeringen Fouten bij prijs beleid DE DUBBELGANGER. Een nieuwe verrassing De oogsten in de Yer. Staten wegens moord WOENSDAG 16 OCTOBER 1946 PAGINA 2 GEEN LOONSTOP ZONDER MEER TEVEEL AANMAAK VAN 1 LUXE-ARTIKELEN MEDEZEGGENSCHAP DER VAKBEWEGING Telegram der vakcentrales Het woonprobleem te Hilversum EINDE DER VREDESCONFERENTIE „ALLE VOLKEN MOETEN OFFERBEREID ZUN" ONGEKEND RECORD AARDAPPELEN NAAR BRAZILIË Export tegen spotprijs? Tijdens een te Amsteirdam ge houden congres van het N.V.V., dat als doel had het met alle mid delen tegengaan van verdere priis- veithooging, heeft drs G. M. Ne- derhorst, lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Stichting van den Arbeid o.m. het woord ge voerd. Spreker begon met er op te wijzen, dat er wel een ernstige toestand gegroeid moet zijn als de minister-president zilch per radio over het probleem van loonen en prijzen moet uitspreken. Om even wel inflatie tot lederen prijs te woorkomen, zal de Nederlandsohe bevolking den ernst van den toe stand moeten inzien. Ditt kan ge schieden ais de bezwaren, die zoo wel op organisatoriscn als op prin cipieel gebied tegen de tot dusver gevolgde prijzenpolitiek bestaan, wonden weggenomen. Het prijsbeleid ressorteert, waar het de voedingsmiddelen betreft, onder het ministerie van land bouw, voor de vervoerskosten on der het ministerie van verkeer en energie en voor de rest onder het directoraat van die prijzen, zoodat coördinatie ten ©enenmale onmo gelijk is. Vender geschiedt de vast stelling der prhzen door iedere on derneming afzonderlijk, het zgn schema der individueele prijzen, waardoor controle ondoenlijk wondt en dit leidt tot de vervaar diging van zeer uiteenlopende va riëteiten van artikelen, vooral in het luxe genre, die meer winst marge toelaten dan de eenvoudige en goede producten, waaraan het land zeer dringend behoefte heeft. Het apparaat van tus§dhenperso- nen bewerkt, aldus de heer Neder- faorst, een verhooging der prijzen, die bijvoorbeeld in de textielbran che een extra last van ruim SO procent oplegt. Spreker betoogde verder, dat het niet voldoende is om de prijzen zelf te controleeren, ook de prijsvorming moet gecon troleerd worden en wel liefst vol gens het systeem van na-calculatie in de ondernemingen. Maximum-prijzen leggen wel een bepaalde rem aan. maar laten bij verschillende artikelen nog ruimte voor een te groote winst- ma r?e open. Sprekende over het grondstof- fenbeleid, constateerde inleider, dat wel de toebedeeling van de grondstoffen aan de bedrijven wordt gecontroleerd, doch dat er geen toezicht wordt uitgeoefend op de verwerking ervan, zoodat groote hoeveelheden in de zwarte markt worden geleid Naar zijn meening zal deze tendemz toene men naarmate de prijscontrole scherper wordt en de winstmarge ziich verkleint. Bedoelde grondstof fen worden dan gebruikt voor het vervaardigen van dure, waarde- looze artikelen, terwijl de behbefte aan gebruiksartikelen bij de groote massa van de consumenten niet wordt bevredigd. Spreker beval dan ook deze controle onder te brengen bij het directoraat van de prij.zgn, daar de toewijzing van de grondstoffer, via de rijksbureaux, die 'te beschouwen zijn als vooruit geschoven posten van de onderne mers in het overheidsorgaan, zoo doende niet geschiedt door objec tief ingestelde personen. Zoodoen de zou het directoraat weer in eere hersteld kunnen worden, daar het thans als ln staat van oplos sing wordt beschouwd en niet meer over de juiste deskundigen beschikt. Spreker wees op het ontbreken van voldoende sancties op het na leven van de prijsvoorschrlften. Men zal moeten komen tot het op leggen van vrijheidsstraffen en eventueel tot het verbeurdverkla ren van bedrijven of voorraden. Inleider beval aan de indivi dueele prijzenvaststelling af te schaffen, zoodat de concurrentie vergroot en de prijzen verlaagd zullen worden, alsmede invoering van een gewijzigd utility-systeem, dat minder variëteiten toelaat en de vervaardiging van eenvoudige producten van 'goede kwaliteit be vorderen kan. Tenslotte vroeg spreker de regeering een belasting systeem, dat de duurdere variëtei ten zwaarder belast, zoodat de goedkoope soorten onbelast kun nen blijven. Zich richtende tot het Nederlandsohe volk Jegde spreker er den nadruk op dat ieder zich tot het uiterste in zijn verlangen naar luxe zal moeten leeren be perken. De secretaris van het N.V.V. hield vervolgens een pleidooi voor mede zeggenschap van de vakbeweging by het bepalen van het prijspeil. De zwarte handelaren en andere improductieve arbeidskrachten, wier aantal hij op 200.000 schatte, wilde spr. bij het arbeidsproces inschake len. Bovendien eischte hij, dat de productie wordt gericht op de be hoeften van de groote massa en niet op de vraag naar luxe artikelen. Eventueel zal de vakbeweging wei geren in de luxe industrie te wer ken. Ook deze inleider deed een beroep op de bevolking om haar houding tegenover den zwarten handel te her^ zien. Alleen indien ieder zijn per soonlijke verantwoordelijkheid be seft, kunnen de maatregelen der re. feering ter beheereching van het rijspeil slagen. De loonstop is voor de vakbewe ging alleen aanvaardbaar, als de ar beiders volledig economisch mede zeggenschap krijgen en indien de loonstop begeleid wordt door een verlaging van het prijspeil. Indien de prijzen der industrie-producten niet met 10 a 15 procent en de agia- rische met 15 a 2Q procent djalen dan zal men niet aarzelen de derde loon- ronde in te zetten, aldus spr. Tot slot werd het standpunt van het N.V.V. in een resolutie neerge legd, die de volgende punten nog eens extra onderstreepte: een on. voorwaardelijke loonstop kan niet worden aanvaard. Het N.V.V. is be reid zijn medeweuking aan de regee- ringsmaatregelen te geven, indien de voorgenomen prijsverhoogingen vooi boter, brood, melk en kaas worden opgeschort en voorts aan de vakbe weging adviseerende en controleeren. de bevoegdheid wordt gegeven in zake prijsvorming, gebruik van grondstoffen en naleving van prijs- voorschriften, terwijl tegen ontdui king van de overheidsmaatregelen ten deze zwaardere straffen moeten komfen. De vakbeweging moet worden op. .genomen in de besturen der bestaan de bedrijfsorganen. Voor de groepen die bij de algemeene loonstijging zyn achter gebleven moet loonherziening mogelijk zijn evenals belooning van bijzondere arbeidsprestaties. Indien deze maatregelen niet wor den getroffen werd een verder gaan de algemeene loonsverhooging onver, mydelijk geacht. De raad van vakcentralen heeft het volgend telegram gezonden aan den minister-president: ,,Raad van vakcentralen, kennis genomen hebbende van de regec_ ringsverkTaring inzake loonen en prij zen, dringt er by de regeering op aan de aangekondigde prijsvefhoo- gingen voor boter, melk en brood voorioopig op te schorten. Verzoekt regeering dringend overleg met de vakbewegingen inzake controle op de prijzen, aanwending grondstoffen en andere maatregelen, teneinde daardoor te komen tot verlaging kosten levensonderhoud. De wethouder van sociale zaken van Hilversum, mevr. H. Straalman- Kremer, heeft gisteren in een pers conferentie aangekondigd dat het gemeentebestuur zich genoodzaakt ziet tot rigoureuze maatregelen over te gaan, teneinde het steeds groeien, de probleem der volkshuisvesting te kunnen weerstaan. Men had tot n?u toe geaarzeld om tot vordering op groote schaal over te gaan, doch er blijft geen andere mogelijkheid over Om echter aan de bezwaren van ve len tegenïoet te komen, wordt aan ieder die woonruimte ter beschik king heeft de mogelijkheid geboden tot 1 Februari a-s. zelf huurders te zoeken, mits onder diegenen die voor woonruimte in aanmerking ko men. Tegelijkertijd zal met registratie van alle beschikbare woonriiimts worden begonnen, waarbij men ver rassende resultaten verwacht. Het aantal clandestiene bewo. ningen is m.l. de laatste maanden volgens de officieele cijfers bij afd. bevolking Hilversum 83.00C inwoners heeft, wonen op dit oogensblik naar schatting zeker niet minder dan 100.000 menschen in de gemeente, waarvan dus 17.000 zonder vergunning Tegen deze clandestiene inwoners zal streng worden opgetreden. Zij zullen zonder pardon uit hun hui. zen worden gezet. Aangezien men dezen echter ook niet zonder meer aan hun? lot kan overlaten zaï een groot doorgangs huis worden geopend, van waar zij naar elders kunnen vertrekken. Daar het nog steeds onmogelijk is tot vordering van woonruimte in de groote villa's over te gaan, ls op nieuw bij de regeering aangedrongen snel maatregelen te treffen, opdat ook van deze woningen de overtollige woonruimte moet worden afgestaan waarbij van overheidswege toeslag op de huur moet worden geregeld. Op het oogenblik zijn bij de afd. volkshuisvesting 3000 woningzoeken den ingeschreven. Dezer dagen worat begonnen met den bouw van 60 nieu-we woningen meest voor groo te gezinnen terwijl in 1947 om. ontzaglijk toegenomen en hoewei i streeks 400 huizen ziillen verrijzen. (Van onzen Parijsehen correspondent) Voor de slotzitting der Parijsche conferentie was de belangstelling ev.en groot als voor de openings, zitting in Juli. De tribunes waren zeer dicht bezet en de delegaties waren nagtenoeg voltallig opgeko men. Daardoor viel het des te meer opt dat bepaalde zetels van de senaatszaal onbezet bleven. Men zou spoedig vernemen waar om. Kwo Tal Chu presideerde de ver. gadering en deelde mede, dat even voor de opening van die zitting een uitvoerig schrijven der delegatie van Joego.Slavië was binnengeko men, waarin meegedeeld werd, dat de Joego Slavische delegatie de zit ting niet zou bijwonen. Geen enkel woord van toelichting werdi door den voorzitter gegeven en niemand vroeg daar trouwens naar. Het feit ging nagenoeg onopgemerkt voor, by. Men vernam, dat Joego Slavië zijn ontevredenheid wilde toonen met de conferentie, die 't incorrect noemde# d.w.z, dat het ovover teleurgesteld is, dat zy-n voorstellen geen meer derheid hebben kunnen vinden. In den brief werd echter ook gezegd dat Joego Slavië bereid is met de verbonden mogendheden verder te werken door middel van overeen komsten om het vredesverdrag met Italië te kunnen teekenen. Kwo Tai Chu heeft na de vast. stelling der recommandaties^ die aan de groote vier zullen wordien toege zonden, een zeer mooie rede gehou den, waarin hij zeide, dat de vol ken moeten samenwerken om door goede trouw en recht den vrede op te bouwen. Dat eischen de beginse len van Confucius, dat eischen ook de christelijke beginselen,, waarop de westersche beschaving berust. Byrnes kreeg daarna het woord om twee moties voor te stellen, één om dank te brengen aan secretaris sen en personeel van de conferentie en één om Frankryk te danken voor de zoo ruime gastvrijheid. Hij sprak nog den wensch uit, dat de vrede er één zou zijn zooals de wereld dien wil en die dfus een vrede voor alle volken moet zijn, en dat daarom alle volken gereid moeten zijn de gewenschte offers te brengen. Ook Molotoff voerde het woord om te zeggen dat de sovjet.uruie voort zal gaan om voor een dlemocrati- schen en rechtvaardigen vrede te strijden. Nadat nog Bevi-n in gelijke bewoordingen als Byrnes en Molo toff had gesproken, werd het voor. zitterschap overgedragen aan Bi- dault voor het uitspreken van de eind,rede. Bidaulj- zeide, de lessen dezer con ferentie naar voren* te willen bren. gen. Hjij sprak er zijn voldoening uyvt Ro ,.Goed zoo," zei Jaap tot To bias en Binky, toen ze klaar waren ,,En vertel me nu eens, hoe jullie hier verzeild raken". Samen dede~ ze het verhaal, maar ze verzwegen angstvallig, waar de buit gebleven was, want per slot van rekening zou die Jaap er wel met alles vandoor gaan Jaap toonde zich zeer ver. baasd. ,^En waar is de buit geble ven?" ,,Jaehwelstot terden de twee vrienden Toen be gon- Jaap hartelijk te lachen. Wacht maar", zei hij, ik heb nog een aar dige verrassing". Hij stak zijn hand diep m zijn binnenzak en haalde er een koperen plaatje uit en hield het dei* meesterboef onder den neus ,,Wat is dat?" vroeg hii beminneiyk? „Een politiepenning over uit, dat de debatten, zelfs dlö van de commissies en ondiercom missies, in het openbaar hebben; plaats gehad, iets wat een proef was, die wei de conferentie lange® had laten duren, maar waardoor de vraagstukken voor de gansche we* reldl in het volle licht zijn gestéld,, De verschillende delegaties, aldus spr. hebben nie^ na gelijke voor* bereiding aan de besprekingen kun nen deelnemen, maar dat dient verbeterd te worden in een volgen de intematiosale bijeenkomst. Men is het niet altyd met elkaar eens geweest en er is meermalen van twee kampen gesproken. In het vor* men van twee kampen ligt ongetwy feld het grootste gevaar en da£ moet tot eiken prys verhinderd wor den, vooral als er tegenstrijdige kampen dreigen te ztfjn. Maar het contact in de conferentie heeft den vertegenwoordigers der volken ge legenheid gegeven elkaar beter te leeren kennen. Om half zes verklaarde hij dve Pa* rijsche conferentie voor gesloten. De delegaties begaven zich daar» na naar het Parijsche stadhuis waar een schitterende receptie de lange reeks festijnen besloot, die tydens de conferentie hebben plaats gehad. Molotoff en Smuts waren steeds door belangstellenden om ringd. Smuts zeide ons: ,,Ik ben in Holland niet als een Zuid Afrikaner ontvangen, maar als een lid van de familie, als een huisgenoot." Hij toonde zich over zyn verblijf in Holland buitengewoon verheugd. De oo-gst van dezen herfst doet de voorspellingen van het Departement van Landbouw van de V.S. dat de landbouwproductie dit jaar een re cord zou bereiken, uitkomen. In een rapport over den oogst, deelde het departement mede, dat de totale* landbouwproductie 2.5 pet. boven het voorafgaande record van 1942 zou liggen De productie van con sumptie-granen tarwe, rogge en rijst zal de grootste zijn, die het land ooit heeft gekend. De tarwe oogst bereikte het record van 1,169,422,000 schepels. De productie van granen voor de veeteelt zal vier procent grooter zyn dan het record van 1942, waarby de grooté maisoogst een rol speelt. Het departement deelde mede, dat de hoeveelheid graan per dier de grootste zou zijn., die ooit was voorgekomen hetgeen een aan- zienlijke stijging in de productie van vleesch, melk, gevogelte en eieren tengevolge zou hebben. Doch deze stijging zou zich eerst volledig doen gevoelen gedurende den volgenden! zomer wanneer het met voeder- granen vetgemeste vee in grooter getale geslacht zal worden, aldus meldt A.P. Br zijn ook record-oogsten gecon stateerd van: aardappelen, tabak, peren en pruimen. De haver., lijst-, aardnoten-, druiven-, kersen, en suikerrietoogsten behaalden byna een recordcyfer. Gemiddelde of betere oogsten wor den gemeld voor hooi, sojaboonen» abrikozen, hop, suikerbieten, vlas zaad, boekweit en appelen Naar het „Journal of Commerce" meldt heeft Brazilië in Nederland een, groote order voor aardappe len geplaatst; De bestelling werd niet in de V.S. gedaan omdat Ne derland de aardappelen aanbood tegen een prijs, die lager was, dan de reeds lage prijs, wélke door de V.S. werd gevraagd. 5). HOOFDSTUK IV. Vit een ander gezichtspunt. Maandagavond 7 Juni. Hallo. Kay! Colin Burke's ge laat stond ongewoon ernstig toen hij haar in zjjn flat in Curzon Street begroette. Ik zat net aan je te den ken. De couranten Daarom ben ik ook hier, Colin. Wat een afschuwelijke geschie, denismerkte hy op. Wanneer ik In Terry's plaats geweest was, zou Ik er waarsehijnijk een onuitspreke lijk plezier tn gehad hebben TJrqu- hart te vermoorden, maardrom mels nog toeik geloof dat ik «t)n techniek toch wel wat verbe. terd zou hebben Arme, ouwe kerel Hij moet volkomen zijn verstand yerloren hebben Om te beginnen, antwoordde Bet meisje, is Terry volkomen bp *(jn verstand en ten tweede, heeft hij Urquhart niet gedood. Burke keek haar enkele oogenblik ken nadenkend aan, terwijl er di verse gedachten in hem omgingen. Dan heb je hem dus gespro. ken? De man legde vriendschappe lijk een groote hand op haar schou der. Je behoeft m(| niets te verteilen, dat hij geheim zou willen zien gehou. Jttt maar ik wil wel zeggen, dat m mij onuitsprekelijk opgelucht ge. voel Indien er een manier is, waar op ik hem zou kunnen helpen, dan weet ie, dat hij op mij kan rekenen. Dat heb ik hem ook gezegd. Daarom heb ik hem mee hierheen gebracht. Groote genade Waar is hij? Wacht even. De strengste dis cretie is geboden. Je hebt hier een bediende. Ja. maar het is zijn vrije avond. Hij komt zeker niet thuis voor elf uur. Terry zit huiten in mijn auto. Denk je, dathet veilig voor hem zal zijn binnen te komen? Colin was de kamer al uit. Op straat naderde hy een gryze two. seater. Zeg hier geen woord, beval hy kort. Volg me naar binnen. De lift negeerend, liepen beide mannen via de trap naar boven en betraden de flat. Dan greep Colin de hand van zijn vriend en drukte die krachtig. Bly je weer te zien, ouwe jon gen! zei hij En dat te meer, nu ik van Kay hoor, dat jy Urquhart ten slotte toch niet hebt neergeschoten. Geloof je dat onvoorwaardelyk? vroeg Terry Travers. Wanneer jy het zegt, natuur lijk. Van mijn standpunt bezien, kon er niets beroerders gebeurd zyn. Dat besef je natuurlijk ook wel? Vanzelf. Heb je eenig idee wie hem vermoord kan hebben? Niet het minste, antwoordde Terry. Iemand anders heeft blykbaar eveneens geweten welk een vuile bond TTrrmhart was. zijn dood berooft my van den eenigen moge- lyken getuige, die zou kunnen be- naar de Riviera. Vrienden van mij wyzen. dat ik nietg uitstaande had hadden een villa in Monte Carlo en met den moord op Peter Son© in Marseille, Verwachtte je werkelyk dat.hy. na het ontvangen van jouw brief, een bekentenis dienaangaande zou doen? Niet direct misschien. Maar vergeet niet, dat ik in de door mij te volgen taktiek aan vrijwel geen enkele beperking gebonden zou zijn geweest. Het zou niet den minsten zin gehad hebben een advocaat op hem los te laten. Die brief was- enivel oedoeid ais een eerste mede- deeling ter zake. Er zouden meer brieven gevolgd zijn, en elke vol gende zou hem wat meer angst aan. gejaagd hebben. Tegen dat ik met hem klaar geweest zou zyn, zou hij de spons vermoedelyk wel in den ring geworpen hebben. Mogelyk zou hij gedaan hebben wat ik schreef zeil een einde aan zijn leven ge maakt na een bekentenis te hebben geschreven. In ieder geval zou ik er wel voor gezorgd hebben, dat hij, zoo lang hy leefde, geen rustig oogenblik meer gekend zou hebben. ik zou by hen gaan loge eren. Kende je Peter Stone goed? Niet bijzonder. Ik had hem ver schillende malen ontmoet, Hij was* een amusante kerel en vrij popu lair. Hij was gewend altijd erg grof te spelen en was gelukkig. Toen je in het Belia Vista ar riveerde, wist je toen dat Stone of urquhart daar eveneens logeerden? Neen ik trof hen in de Ame rican barv en we dronken een cock, tan diverse cocktails om .precies te zyn. Het was overigens niet be paald een vroolyke boel. Stone was opgewekt genoeg, maar Urquhart! was niet in een "al te vriendelijke! Stemming. Hij scheen bezwaar te hebben tegen mijn aanwezigheid I maar Stone wilde mij niet laten' gaan. Na een tydje ging Urquhart toen weg. En toen had je dat belangrijke gesprek met Stone? viel Burke hem in- de rede. Het had ais belangryk beschouwd moeten worden, maar niemand schonk aan mijn verklaring eenig geloof. Ik zei tegen Stone: Wat mankeert Ur- -1 j i tvccix u vv at uiaiiACCi L U i 1 Burke het zich neer in een diepen quhart? Hij mompelde: Dat is een ge 1 o1 rstI leunstoel. Toen jouw zaak behandeld werd, was ik ginds aan de Goud- kustf zei hij. Ik heb natuurlyk ieder woord gelezen., dat de Engelsche couranten er van gebracht hebben, maar ik zou omtrent een. of twee punten toch wel graag jouw lezing hooren. Op de eerste plaats vond die moord in Marseille in Hotelx Bella Vista plaats, niet waar, en jij had daar een kamer? vaariijke kerel, wees maar voorzien, tig. Het volgende oogenblik zag ik, dat hij er spijt van had zoo ver ge. gaan te zyn. Ik begreep, dat er iets hangende was, dat my tenslotte niet aanging. Sprak hij er verder niet meer over? vroeg Burke. Geen woord. Even later ging ik naar boven om een bad te nemen, aangezien ik dien dag bijna vier honderd mijl gereden had. Later be Ja, ik was met de auto op weg I gaf ik my naar een restaurant om te din.eeren. Om circa half eif keur de ik n-aar het hotel terug en vroeg den klerk achter de balie, welke de kamer van Stone was. Hij gaf mij het nummer en daarop ging ik -net de lift naar de tweede verdieping. Bij het omslaan van een hoek van de gang, botste ik bijna tegen Urquhart op. Hïj zag er ontsteld uit mompelde iets onverstaanbaars en ging verder. En jij ging naar Stone's kamer? Ja. Toen ik daar aankwam stond de deur open. Ik ging naar binnen en zag hem op den vloer liggen. Denkend dat hy ziek was, snelde ik n-aar voren en knielde naast hem neer, maar try was reeds dood. Op het kleed naast hem lag een revol ver. Ik weet niet welke krankzinni- gte impuls my er toe dreef het wa pen op te nemen. Ik vermoed, dat ik het min of meer mechanisch deed. Een seconde later liet ik het ding echter weer vallen alsof het mij ge stoken had, maar het was reeds te laat. Urquhart was de kamer ko men binnensnellen. Ik twijfel er niet aan, dat hij me toen met de revol ver in mijn hand beeft zien zitten. Ik heb trouwens nooi onkend. dat ik het wapen had opgeraapt omdat ik wist, dat mijn vingerafdrukken er op te vinden zouden zijn. Maar Ur quhart loog toen hij zei dat ik het varen tn mijn hand had gehad AL VORENS ik de ka-mar binnenging en I dat hii juist gezien had. hoe ik Stone neerschoot. Bovendien verklaarde hij, dat ik Stone vroeger op den avond bedreigd had. En was dat zoo? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2