Naar een corporatieve MAATSCHAPPIJ Arnold Meijer voor den Raad van Cassatie De industrialisatie en Schiedam RIK WOUTERS WOENSDAG 16 OCTOBER 1946 PAGINA 3 ONTWIKKELINGS FOND VAN DE K.A.B. Dr. Olierook sprak voor klein gehoor KLAVERJASCOMPETITIE R. K. GYMN.VER. EXCELSIOR INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER Verschil tusschen bedoelingen en uitingen UITVOERING KTTvmFT? OPLETTE CABABET HET GEHEIM VAN DE WICHELROEDE WORDEN DE ZAKEN BREED GEZIEN? EEN TE JONG GESTORVEN BELGISCHE KUNSTENAAR Nog geen verhooging van den boterprijs? Eigenmachtige broodprijsverhooging i EERVOL ONTSLAG Het was ontmoedigend, daj slechts een vijftigtal van de meer dan 700 ünteekenaars op die cultureele avon_ den van de Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Schiedam, de groo te zaal van den R. K. Volksbond bezette. Dit te meer, omdat het be ltoog van den geleerden spreker juist neerkwam op dien eisch tot ontwik keling van den katholieken arbeider. De nieuwe tijd, die aangebroken is, legt immers een zware verantwoor delijkheid op ons, aldus Dr. Olie rook. Er is nog niets wat op een orde wijst en de toestanden op eco nomisch gebied zijn daar slechts 'n aspect van. Voor den katholieken arbeider is er meer dan het stoffe lijke alleen. Voor ons ligt 'de voor naamste waardemeter niet in de stoffelijke welvaart ,al strijden wij ook daarvoor en eischen we ons deel daarvan op» Ons werk kunnen we echter alhijd en alleen maar zien van ons doel uit# dat na dit aardsche leven ligt. Onze' lect, dat de geest de stof beheerscht is dan ook de flagrante tegenstelling van 't com. animisme. Wie de stof als begin en einde ziet, plaatst zich tegenover het christendom. Het is slechts een voortdurende herhaling van de tra gedie van het Paradijs; de opstand van den mensch tegen God. Wij liebben echter in de encycliek ,,Qua~ dragesimo Anno" het middel, om vde behartiging van onze stoffelyke be langen harmonieus te vereenigen met ons streven naar het werkelijke levensdoel, het hiernamaals. Voor onze maatschappij, welker, struc tuur gebouwd is op de tegenstellin gen der klassen en standen, zal de corporatieve gedachte de oplossing (brengen. In de corporatieve maat. ischappij zal door die samenwerking van den werkgeve^ den werknemer, den middenstander, den intellectueel en den boer de sociale gebondenheid tot stand komen. 'Het is de taak van de Kath. Ar beiders- Organisatie, haar leden op 'de hoogte te brengen van deze be grippen. De jeugd moet d/aarbij vooraan komen. Ziij is niet alleen üe ,,spes patriae", maar ook de-hoop yan de Kerk. Voor de ontwikkeling van de ka tholieke arbeiders zijn reeds 15 jaar geleden sociale scholen opgericht. De kosten voor h©t volgen van de cursussen zijn 25 cent per week. Bij geslaagd examen mag dte cursist de iboeken houden. Deze lessen in gods dienst. en maatschappij-leer, eco- momieT Nederlandsche taal7 vader- aandsohe geschiedenis, Nederland sche kerkelijke geschiedenis en de geschiedenis van de Ned. arbeiders beweging zijn zoo voortreffelijk en 200 vonrdeelig ,dat geen V. U. dit kan nadoen. Bovendien kom^- er bin nenkort 'n schriftelijke cursus voor de plaatsen, waar geen mondelinge anogeliik is. De cultureele» ontwikkeling van »en arbeider, is van de grootste be teeken's voor zijn gebruik van de stoffelijke welvaart. Wie zich met ontwikkelt, valt ten prooi aan het communisme, dat met zijn demago- gische leuzen alleen de ongel etter den en de ontevredenen kan trek ken. Gefundeerde kennis is voor een krachtigen uitgroei van ,,het Ver bond1" noodzakelijk. Opoffering en volhardling van de jonge arbeiders, om te kunnen* studeeren, beteekent de verzekering van een goede toe komst voor hemzelf, d'e Kath. Arbei dersbeweging en het Koninkrijk van Christus, aldus sloot spreker ziin rede. De voorzitten van de K. A. B., de heer C. Meyer, dankte Dr. Olierook voor zijn bezielende woorden. Hij kondigde voor Zondag 17 November een kerkelijke viering van het St. Willibrordus-feest en voor Dinsdag 19 November den buitenkerkelijken feestavond aan, waarbij St. Ambro- sius zal concerteeren en een rede zal worden gehouden. Het mannen-kwartet St. Lidrwina zong onder leiding van den heer A. J. v. Rooyen enkele geestelijke en wereldlijke liederen. De aanwe zigen toonden zich dankbaar deze muzikale omlijsting. serie tooverspreuky 'gesneden moest worden, werd naar de terreinen van het bijgeloof verwezen. Niet het stuk hout, maar de gevoeligheid van den wichelaar als levendie an tenne is letterlyk doorslaggevend" Concentratie van de gedachte is 'n eerste vereischte. De voorzitster dankte mevr. v. d. Laarschot voor haar interessante voordracht en bood een boek aan. De J. V. G. zet haar winterpro- gramma voor^ op Dinsdag 29 Octo ber in de Harmonie, met een lezing ,,De wereld van het kind", door mevr. Boudensv. Heel. Nieuwe le den zijn dan welkom. De uitslagen der op 10 en 12 Oc tober gespeelde wedstrijden voor de Schied. Klaversjascompetitie luiden als volgt: Tivoli 24086 punten; De Spil 23596 p.; De Dam 23499 p#; Ons Huis 23470 pOns Thuis 23143 p.; Eureka 21960 p Kees Vrienden 21064 p.; De Kajuit 20950 p.; De Bruinvisch 20376 p.De Bark 18698 p De wnd. burgemeester van Schie dam brengt ter openbare kennis dat de burgemeester, de heer mr.' J. W. Peek, in een op Vrydag 18 October a.s. te half vier (precies) te houden buitengewone vergadering van den gemeenteraad zal worden geïnstalleerd. Tevens deelt hij medie, dat aan autoriteiten, colleges, corporaties, enz. op denzelfden dag, des avonds te zeven uoir ten stad huize gele genheid zal worden geboden zich aan burgemeester en mevrouw Peek te doen voorstellen. Voor de goede orde is de volgen de indeeling gemaakt: 7.00 Kerkbesturen; 7.15 rechterlij ke macht, militairen notarissen, hoofden van Rijksdiensten, genees. heeren, enz.7.30 vertegenwoordi- gerd van handel en nijverheid; 7.45 gemeentelijke commissies8.00 par ticuliere vereenigingen8.15 particu lieren. Reeds geruirmen tijd biedt Excel- voorsj0r aan meisjes van 5 en 6 jaar in het Singel- en Gorzenkwartier I gelegenheid voor kleutergymnas. tiek. Hoezeer dit moeilijke werk door de ouders gewaardeerd wordt blijkt wel uit den regelmatigen aanwas van nieuwe leden waardoor het be stuur zelfs genoodzaakt is gewor den aanneming van nieuwe kleuters in het Singelkwartier op te schorten totdat het aantal cluburen is uit. gebreid. In de Gorzen bescikt de vereend- Reeds lang voor den vastgestelden tijd stond hedenmorgen een lange rij belangstellenden voor het gebouw van den Hoogen Raad op het Plein te Den Haag, om tegenwoordig te zijn bij de behandeling van de zaak van den oud-leider van Zwart Front, Arnold Meijer, welke zaak heden in hooger beroep voor den Bijzonderen Raad van Cassatie diende. De publieke tribune en de gere serveerde tribune waren zeer druk bezet, toen de Raad binnentrad. President was mr. H. Haga; raads- Vele vaders en moeders hebben d^ muzikale verrichtingen van hun kroost tijdens de uitvoering van de Centr Muziekschool met vermaak en Ibijval gfi olgd. ..Vaders verjaardag" een cantate voor koor en solisten toonde de goede scholing, waarop id© heer Egberts^ 1 eeraar aan de school, zich bij den aanvang van de voorstelling beriep. Onder leiding van. Mevr. t Harst speelde een mandolineclub ■enkele nummertjes, waaruit dat ook z.er. populaire instrumenten de volle aandacht en toewijd»? vragen, om resultaat op te leverei^ Andersen's .Sneeuwkoningin Vormde het hoogtepunt van dsn avond- het. werd Pen zangspel, dat teen waardige bekroning was van fveel oefening Bloemen voor de werkers iron do». '»«v,f»r-Vvege blilv*" wTiYT SONIVTTxt't^t^-q,^ Nederland kent maar één plaats. Waar het cabaret werkelijk leeft iri een vorm, die kunstzinnig mag wor den genoemd en het kan wel niet anders, of die plaats is Neerlands eerste en eenige Amsterdam. (Met jexcuus aan ,,de provincie") De tientallen tweede en derde rangs variété-avonden, die men in Schiedam pleegt te bezoeken, zijn voor het Katholiek Cultureel Genoot schap een aanleiding geweest eens een echt cabaretgezelschap naar Schiedam te halen en wel dp bent van Wim Sonneveld, die volgende .Week Dinsdag 22 October in Musis Sacrum om 8 uur voor het voetlicht Zal treden. Wim Sonneveld, Conny Stuart, Féronne Hosang, Sophie Stein, Hent mm **orst, Lawrence Taylor, Albert Mol, Truuk Doyer met aan den Vleugel Wim de Vries nemen ons mee op „Verre reizen." Het belooft een flvond te worden, die wel uniek mag heeten in de annalen van het uit gaansleven van Schiedam. De oeroude kunst van het opspo ren met de wichelroede van water, aders, ertsen en oudle fundamenten, heeft die mensehen altijd met zeld zame kracht getrokken. In de Har monie hield mevr. A. M. v. d. Laar schotde Wolf gisteravond een le zing over dit onderwerp voor die Jonge Vrouwen Gemeenschap van de Singel-parochie. Pater P. v. Kes- sel O.P. sprak een kor^ inleidend woord. He voorzitste^ mej. J. Bruinhof, begroette de spreekster en noemde den opbouw in dezen tijd een punt, waaraan door alle meisjes actief kan worden deelgenomen, niet alleen door op de diverse avon den ,,acte de présence" te geven, maar door- inschakeling der per soonlykheid. Mevr. v. d. Laarschot zette het begrip wichelroedle uiteen. De overlevering, dat deze tak In den nacht van St. Jan tusschen 11 en 12 uur onder het lezen van een ging over voldoende cluburen om de aanwas op te vangen Met ingang van volgende week kan nu ook in 't Westen met een kleuterafdeeling begonnen worden ("meisje^ van 5 <en 6 jaar) en wel op Zaterdag van half twee tot half drie. Door deze uitbreid ine heel spoedig de inschrijving van het 1000e lid verwacht. De beide dames afdeeHngen van Vrijdag 7 uur en half negen turnen a.s Vrijdag in verband met een ouderavond niet in de Anth. Muys- straat maar in het lokaal Frans HaTsplein ingang v. Östadelaan. De jaarlijksche onderlinge wed. strijden zuilen voor de dames ge houden worden op 11 en 13 Nov_ en voor de heeren oj> 14 Noh\ in het lokaal Anth. Muysstraat. De juiste datutfi voor de junioren moet nog worden vastgesteld. Schiedam is groot geworden van de industrie en leeft er ook nu nog van. Ligging aan de groote W. Europeesche slagader heeft voor 'n deel dit lot bepaald. Bij deze ont wikkeling aanknoopen en er zelfs op vooruit loopen zou voor de schoo- ne toekomst van een groot Schie dam de meest verstandige oplossing zijn en wij vragen ons dus af, hoe in dit opzicht de plannen voor de ver groote stad zijn. Wij weten, dat er van bepaalde zijden bezwaren bestaan tegen een voortgezette industrialiseeri*g van Schiedam. Men heeft inderdaad re den genoeg, om het conjunctuurver schijnsel, dat met groote uitbrei ding van de bestaande industrie ge paard gaat, wantrouwend te beje genen. De armlastigheid van onze stad, de zware flnancieele zorgen, die met iedere begrooting terug komen, zijn een gevolg van de werkloosheid in de Schiedamsche grootindustrieën, voornamlijk de scheepswerven en zij, die dien ellen- digen tijd niet kunnen vergeten, hebben de grootindustrie tot vijand van Schiedam verklaard. Zij zien in hun droomen Schie dam als een woonstad, als een plaats, waar forensen zich zullen vestigen, als het oord, waar men de drukte van de groote stad vlucht en zich nestelt in de semi-landeiyke lust van een Tuindorp. Die illusie is valsch. Schiedam leent zich niet voor forehsenplaats. Schiedam zal een prettige woonstad kunnen worden voor degenen, die er hun werk vinden. Dat werk zal voornamelijk in de industrie gevon den moeten worden. Nederland zal zich sterker dan ooit moeten indus- trialiseeren, het zijn woorden, die onze leidende economen en be windslieden herhalen, iederen keer, dat zij spreken. Schiedam zal zich aan deze ijzeren noodzaak niet kun nen onttrekken. Maar als onttrekken niet moge- ïyk is, waarom dan het roer niet geheel gewend en industrialisatie als het groote project voor de toekomst zien? De arbeid gaat aan de ver diensten vooraf, het scheppen van werkgelegenheid is het aanboren van bronnen voor de financiering van een gezond stadsplan Plan vereischt overleg, het vergt de samenspreking van alle betrok kenen, het vraagt als grondslag het oordeel van de deskundigen. Is er In Schiedam de mogelykheid tot sa menspreking, tot beraadslaging, tot het uiten van gefundeerde meenin gen? Het antwoord moet ontkennend luiden. De regeering benoemde In dustrialisatiecommissies, de provin cies kregen adviseerende colleges, onze stad bleef tot nu toe in ge breke, om deze zaken met voort varendheid aan te pakken. Gelukkig bleef het particulier initiatief, die basis van elk gezona democratisch bestel, niet rusten. Van de zijde van de K.V.P. werd de noodzakelijkheid van een industria lisatie-commissie ingezien en voór- loopige besprekingen werden ge voerd met de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Als wij goed zijn ingelicht, bestaat er groote leans, dat een voorstel tot instelling van een gemengde commissie ter bestudeering van het industrialisa tie-vraagstuk, bij de debatten over de Begrooting 1947 ter tafel zal ko men. Zij, die de kwestie in al zijn con sequenties helder en onbevoordeeld beschouwen zullen de instelling van deze commissie zien, als een voor waarde zonder welke geen toekom stig groot Schiedam mogelijk is. Het mag waar zijn dat de tentoonstelling van werken van Rik Wouters den bezoeker zeer gemengde gevoe lens meegeeft; het neemt echter niet weg dat men te maken heeft met èèn van die begenadigde artisten welke alle bezwaren uiteindelijk ter zijde doen stellen door hun weldadig en optimis tisch werk. In den korten tijd waarin Wouters heeft kunnen werken heeft hij een zeer groot oeuvre ge schapen. Er zijn vele schilderijen, teekenin. gen en beeldhouwwer ken op ruime wijze tentoongesteld. Rik Wouters werd te Mechelen in 1882 ge boren en stierf in 1916. Al te vroeg brak z'n artistieke ontwikke ling af. op de ten- toonstelling is zeer duidelijk de prachtige aanhef van deze kun stenaarsloopbaan te volgen. Zoo ook ervaart men er duidelijk het plotseling einde, midden in een ontwikkeling. Hier treedt tevens een zwakheid van de tentoonstelling scherp naar voren. Men 'vraagt zich af of de figuur van Wouters niet op een te hoog dravende wij ze voorgesteld wordt en of daarme de aan den schilder geen onrecht wordt aangedaan. Immers de artis ■tiek geïnteresseerde beschouwer is Rik Wouters, zelfportret 1908. andere schilders. Ten aanzien van een jong talent kan dit tot onjuiste conclusie'., leiden. Zoo kan het hinderlijk zijn, als men in 't werk van Wouters sterke invloeden van de groote Franschen herkent. Voor een groeiend talent is dit echte aanvaardbaar en met deze gedachte voor oogen kan men met veel ge noegen ook de werken van Wou ters als „De Strijkster" en „Stille- geneigd vergelijkingen temaken met ven met appels" uit 1912 bawonde ren. Vooraf dit laatste is een ju weeltje van schilderwerk. Zoowe compositie als kleurstelling zijn bij zonder zuiver afgewogen. En me welke geringe middelen weet de schilder er een potje in te schilde ren! De „paddestoelen" uit 1912 heeft met het blond doorbroken 'blauw een beschaafd fond; waarte gen de krachtige en tevens ver fijnde st-illevenschildering decora tief afstaat. Bijzonder is het mes, zooals dat in de blanke vate liggend, raak ge schilderd is Hier ervaren we even de mogelijkheden van Rik Wouters in de verder zoo spaarzaam voor komende stof uitdrukking. Werken als ..Liggend naakt" 1909 zal men zeidén op een zoo kuische wijze aantreffen. Elders treft ons in ,.De Schelviseh" uit 't sterfjaar, de robuust en zeker geschilderde blauwe schotel Dat ook hier de compositie zeer schoon is bevreemdt bij een langer verwijlen op de tentoonstelling niet meer. Het totaalbeeld der schilderijen is dat van een decoratieve allure- versterkt door een wonderlijk rijke doch vooral zuivere kleur. Het groot aantal keeren dat de vrouw van den schilder is uitgebeeld, bevestigen het kunnen geven van de portret gelijkenis: echter 's de psychologie niet de sterkste zijde van den mees ter. Wonderlijk genoeg vinden we in 't beeldhouwwerk Wel dien' diepgang en die belangstelling vóór de osv- choiogie. Men zie ..Oude boer" 1909. een in brons gegoten kop van groo te levenswaarheid. Zoo ook in het bronzen halffiguur naar den schil der Ensor Dit beeld is bovendien boeiend door de houding welke met zoo weinige middelen gesuggereerd wordt. Groot van plastiek geeft 't de persoon weer, zonder een ge voel oip te leveren van een experi ment te zijn, onder welke categorie we de „Dolle Maagd" zeker moeten rekenen. Er hangen op de tentoonstelling een groot aantal teekeningen. waar bij onder anderen het schetsje „Schuiten in een Amsterdamsche Gracht" cat, no. 124 B meesterlijk van actie en sfeer ia. S. heeren waren mr. dr. S. v. BrakeL prof. mr. dr. H. Feber en mr. D. J. Veegens; militair raadsheer was it--kol. mr. P. A. v. Driest; advo caat-fiscaal was prof. mr G Lan. genmeijer. Na een aantal uitspraken in andere zaken werd Arnold Meijer, die van den zomer door het Bijz' Gerechtshof te Den Bosch tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het vooropgezette misdrijf van hulpverleening aan den vijand, binnengeleid. Meijer maakt een rus- tigen indruk en er is geen zweem van beweging in de zaal merkbaar als hij tusschen twee parket-wach ters wordt binnengeleid. De president leidt het verhoor in en brengt een groot aantal door Arnold Meijer geschreven artikelen, in het „Nederlandsch Dagblad" ter 3prake, waarin de president verschil, lende ontoelaatbare uitingen ziet. De president brengt o.a. ter sprake het feit dat Meijer ageerde voor de groot-Nederlandsche gedachte, toen toch België en Nederland samen te gen Duitschland vochten. Meijer zegt, dat de propageering van 'die idee juist tegen de wenschen van de Duitschers inging en dat hij het daarom deed. Langdurig wordt door den presi dent en de verschillende raadsheeren gesproken over het artikel, door Meijer geschreven naar aanleiding van de Februari-staking in Amster dam. Meijer beweerde, dat dif artikel de strekking zou hebben juist de Joden te helpen, want hij achtte deze staking zeer ongelukkig, door dat de Duitschers juist die staking zouden aangrijpen om met felle maatregelen te komen. Er komt ter sprake een dossier, dat gevonden is in het bureau voor Nationale Veiligheid, waarin ver schillende concepten staan van rede voeringen en artikelen van Arnold Meijer, waaruit te concludeeren zou zijn, dat degene, die deze concepten schreef en Arnold Meijer geeft toe, dat hij hoogstwaarschijnlijk de maker van die concepten was ge. heel aan de zijde zou staan van het Bossche hof, in zijn overwegingen ten aanzien van het artikel over de Februari-staking van Meijer. Ook heeft een lange gedachten, wisseling plaats over het befaamde artikel over de oprichting van het vrijwilligers-legioen en weer brengt Meijer, evenals voor het Bossche gerechtshof, naar voren, dat hij met die artikelen poogde juist het tegen- vergestelde te bereiken wat de Duit. sehers zouden willen. Hij trachtte de N.S.B. hierby voor te zijn en zou zich later toch teruggetrokken, hebben uit de beweging van het Nederlandsche legioen. Nog verschillende andere uitingen an Arnold Meijer passeeren de revue en de president wijst er op, dat er bij Arnold Meijer een groot 'verschil bestaat tusschen zijn bedoelingen en zijn uitingen. Hij acht Arnold Meijer in dit opzicht onbeheerscht. De president wil Arnold Meijer voor de schorsing nog even de gele genheid geven zelf een en ander in het midden te brengen. Op de mede- deeling van Meijer, dat hij hiervoor 1% uur denkt noodig te hebben, ver. klaart de president dat hij hem dit in geen geval kan toestaan. Op zijn hoogst zou hij een kwartier kunnen krijgen. Nadat Arnold Meyer zich met zijn verdediger heeft verstaan om een keuze te maken uit hetgeen hij naar voren wilde brengen, wordt de zit ting geschorst tot half twee. Naar wij vernemen wordt thans door de regeering overwogen den boterprijs voorloopig nog niet te verhoogen. Deze overwegingen be rusten niet op principieel© gronden maar op uitvoeringsmoeilijkh Wanneer n.l. de boterprys verhoogd! wordt, zal er voldoende margarine beschikbaar moeten zyn om de genen, die de duurdere boter niet kunnen of willen koopen, in de gew legenheid te stellen zich van mar garine te voorzien De margarine situatie is op het oogemblik zoo. dat men vreest by de verhooging van den boterprijs aan de te verwachten groot ere vraag niet te kunnen vol doen. De kwestie vormt nog een onderwerp van besprekingen en er is nog geen beslissing genomen. Naar wy vernemen is een groo aantal bakkers uit verschillende plaatsen in het Westland overge gaan tot broodprysverhooging. Zoo hebiben zy na onderling over leg den verkoopsprys van bruin, brood met 2 cent en die van wit brood met 1 cent verhoogd. Het Directoraat Generaal van de Prijzen keurt deze eigenmacht'ge broodprijsverhooging ten zeerste af Deze houding der bakkers heeft dan ook tengevolge gehad dat ongeveer een 100 van hen op één dag bekeurd! werden. Binnenkort zal deze zaal^ verschynen voor den tuchtrechter van de pry zen, die hierin uitspraak zal doen,, daar sommigen reeds f 1300.— aan overwingt wisten té boeken. Op zijn verzoek is ©enrol ontsla® verleend aan J. de Kanten uit zijn functie brj het Tribunaal ivoor bet arr, Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3