Gon KINDERBIJSLAG en kleine zelfstandigen Oorlogsbelevenissen van 'n paleis Het probleem der rijwielbanden lONGS LAGEN WOENSDAG 16 OCTOBER 1946 PAGING Verplichte sociale verzekering? het vonnis tegen MGR. STEPINAC De „Droomboot" weer op recordvlucht „KOTA BAROE" NAAR INDIE Goede stemming onder militairen WEINIG VERANDERING Kardinaal De Jong uit Rome vertrokken KLEVR, AROMA EN GEVl ENCYGLIEK OVjlia uE KERK IN JOEGO-SLAVIE? Hui-s ten Bosch hersteld V 2-INSTALLATIES als bLren KonHuisarchief geroofd en terug. DE VOLGENDE PROCESSEN Verklaring van aanklager Jackson DRIE MILLIOEN STUKS NOG NOODIG VRACHTENOORLOG OP DEN RIJN ONZE KOLENIMPORT V. S. en Duitschland leverdeli minder Huurverhooging mogelijk Bij niet bedongen onderverhuur DE SCHRIK VAN VALKStfS- WAARD In een belangrijk request aan den Ministerraad heeft de Kath Bond voor hét Gezin onlangs enkele de- sidrerata kenbaar gemaakt. Na ver. klaard te hebben, dat de voorgeno men wijziging van de kinderbijslag wet de volle instemming heeft van het hoofdbestuur van genoemden bond al is deze uitbreiding voor het werkelijk groote gezin van wei. nig beteekenis", vervolgt het re- quest Voortschrijdend'e veroerering van den Kinderbijslag voor loon trekkenden schept allengs een pijnlijk gevoelde ongelijkheid tus- schen deze groep en de sociaal wei_ nig sterke laag der kleine zelf standigen. Dezerzijds is reeds voor jaren verdedigd een kinderrente_ stelself waarhij ook de groote ge zinnen uif de laatstgenoemde groep socialen hijstand zouden kunnen o-ntvangen. Wij zouden het op prijs stellen, indien TJio Raad kon besluiten, deze materie ter onderzoek aan oen Staatscom missie op te dragen." Aangezien staatscommissies de onhebbelijkheid hebben om zeer langzaam te werken/ voelen wij als regel niej- veel voor zulke colleges maar de materie, welke hier aan de orde gesteldl wordt is zeer moeilfyk en voor Nederland nog vrij nieuw,! al wordt, reeds lang de leuze aange heven. Pogingen om voor zoo'n bij_ slag een juist systeem te vinden, zijn er nog niet veel gedaan. I>aarom zal er aan een commissie wel niet zijn te ontkomen, doch wij zouden dan liever een ambtelijke commissie met de studie van dit vraagstuk .belast willen zien. Aan deze commissie dient o.i. dan op gedragen te worden om binnen een bepaalden tijd niet alleen een rap port samen te stellen over deze ma terie maar ook een ontwerprege ling van zoo'n byjslag over te Ifeg- gen. Want dat er een kinderbijslag voor kleine zelfstandigen dient te komen, mag o.i. geen onderwerp van discussie uitmaken. Er moet iets gedaan worden en wel zoo spoedig mogelijk voor de kleine zelfstandigen, wier inkomen vaak ligt beneden dat van den doorsnee arbeider. In ,Het Gezin" werd in dit ver band geschreven, dat, waar de kin derbijslag gekoppeld zit aan het loon en dus alleen ten goede komt aan de loontrekkers, de kleine zelfstan digen er steeds bij inschieten. Inderdaad, in vergelijking met de loon trekkenden kan de sociale posi tie van de bedoelde volksgroep slechts ongunstig genoemd worden, j Enkele jaren geleden heeft een commissie deze materie in studie genomen en tijdens den oorlog werd rapport uitgebracht. De grootst mo gelijke meerderheid concludeerde tot verplichte opname van de kleine zelfstandigen in de verplichte so. ciale verzekering en achtte voor de overheid een eigen rechtsgrond aanwezig. Zlij formuleerde dezen rechtsgrond aldus: De kleine zelf standigen behooren tot «Je groep economisch zwakkeren. Afdoende verzorging hunner financieele be. hoeften by kinderzegen, ziekte, on geval invaliditeit en ouderdom is derhalve in het algemeen belang geboden. Deze is, daar het particu. lier initiatief en de overheidssteun te kort schoten, op goede en ge. wenschte wijze slechts bereikbaar door verplichte sociale verzekering tegen die behoefte van dij deel dier groep. De door de commissie aldus gestelde rechtsgrond vindt blijkens het rapport zijn motiveering in de overweging, dat, indien andere ie. venskringen, welke een, minder al. gemeen karakter dragen, in gebreke blijven om hun eigen wettelijke tar ten aanzien van de tijdelijke zaken naar behooren te vervullen en dit tot gevolg heeft, dat het algemeen belang wordt geschaad, de overheid den plicht heeft, om in te grijpen. De wyze, waarop de commissie deze verzekering geregeld wenschte Volgens een door den kardinaal, aartsbisschop van Milaan, Mgr. Al. fred Schuster .genomen besluit, werden in die stad godlsdienstoefe. pingen gehouden, teneinde van God de bevrijding van Mgr. Stepinac af te smeeken. De kardinaal richtte bij die gelegenheid een schrijven tot de geloovigen van zijn diocees, waarin Mil om. schreef, dat de veroordee. ling van den aartsbisschop van Za. greb die schuldig verklaard werd, omdlat hu Zijn ambt uitoefende, een beleediging inhoudt voor het gan. scho christelijke episcopaat. Het Amerikaansche vliegend fort ,,Pacuson Dreamboat", is Dinsdag morgen om 10.25 uur uit Parijs ver trokken, om te pogen op het trans atlantisch traject naar Washington «en nieuw record te vestigen. te zien, werd uitvoerig uiteengezet. Het geheel zal ongetwijfeld niet voor dezen tijd bruikbaar blijken/ doch de in he^ rapport entworpen hoofd gedachten komen ons belangrijk ge_ noeg voor om als grondslag voor een nieuwe en nadere studie te die nen. Natuurlijk kan de kinderbijslag van de kleine zelfstandigen op zoo'n omvangrijke studie niet wachten. Er moet hier een partiëele oplossing gevonden worden en zoo spoedig mogelijk. De voorzitter van den Bond voor het Gezin hield dlestijds een pleidooi voor een .kinderrente", waarbij hij den kindertoeslag langs fiscalen weg geregeld wenschte te zien. Hij schrijft thans hierover in „Het Gezin" Ê,Zou de tijd er niet voor rijp zijn, om in deze richting naar een oplossing te zoekenf Destijds ver_ wierp men in katholieke kringen deze gedachte, omdat dit systeem op staatssocialisme geleek. Maar zotiden omtrent dit p$int de ge. dachten niet zijn veranderd en heeft het beginsel: „draagt elkan ders lasten" na den oorlog niet meer ingang gevonden, of zoo het nog niet ten volle is doorgedron gen zou 't dan geen tijd worden dat'eindelijk aan deze gedachte meer aandacht zal wo?'den be. steed f Wij zullen voor het oogenblik niet nadêr tredten in een waardeering van boven bedoeld systeem. Zoo, als in den aanhef van dit artikel is geschreven werd dit stelsel bij de regeering aangediend". WSj moeten nu wachten, hoe de ontvangst zal I zijn. De vele optimistische kladaan- teekeningen, welke op de portiers van de vier troepentreinen waren aangebracht, getuigden ervan, -dat er onder de mannen van de 7- Decemberdevisie wielke gisbei^n naar Indonesië vertrokken weer een opgewekte stemming heerschte. Het wahen ditmaal twee bataljons n.l. het III-7-R.I. uit Vught onder overste Koeman en III_11-R.I. uit Roermond onder overste Euwe, die de verre reis per m.s. „Kota Ba- roe" aanvaardden. Langs het emplacement aan de Hudsonstraat, welke de vier treinen passeerden om -de Merwedehoven te bereiken, stonden tallooze familieleden om den mannen nog een laatsten groet te brengen. Tijdens de inscheping speelde de kapel van het tweede bataljon ter. ritoriale troepen o.l.v kapelmeester Zujdam enkele vroolrjke marschen, terwijl de jongelui nog even een consumptie gebruikten. Het in- Weersverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met hier en daar een tijdelijke opklaring, die in den nacht aanleiding geeft tot plaatselijke mistvorming; geen neerslag van beteekenisX weinig wind; ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 ÓctoberZon op 7.07 uur, onder 17.43 uur; Maan op 22.45 uur, onder 15.07 uur. schepen verliep zeer voorspoedig en vlot. Aan boord ziet alles er zeer helder en comfortabel uit. Voor de 1363 man bestaat er vol doende bewegingsvrijheid, zoodat de soldaten na de reis van drie weken niet met styvfc botten in Indonesië zuilen aanlanden. Onderweg zal de eentonigheid worden afgewisseld met bioscoop voorstellingen en door de man. schappen zelf geïmproviseerde ca baretavonden, terwijl twee Indo nesische onderofficieren de mannen zullen voorlichten over het dage- lijksch leven in de Oost. Het schip dat onder leiding staat van kapitein J# Jibben, zal medio Januari weer 'in Rotterdam arri_ veeren. Voor het vertrek kwam generaal Kruis zelf de legerafdeelingen nog even begroeten. Vandaag vertrek^ het m.s. Volen- dam en Vrydag het m.s. Tndra- poera" Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, is gisterenavond met den trein RomeParijs uit Rome ver trokken. Zijne Eminentie zal twee dagen in Lugano verblijven. Mgr. De Jong werd aan het station door tal rijke kerkelijke en wereldlijke voor aanstaande personen uitgeleide ge daan, o. w. de Nederlandsche gezant bij het Vaticaan, jhr. Van Weede, en de Nederlandsche zaakgelastigde in Ttalië, baron Gevers. Volgens enkele lieden uit mij omgeving zou mijn pijp in een des tructiebedrijf of bij de vuilverbran* ding geen kwaad figuur maken. Zulks in verband met wat aan al dan niet „edel kruyt" in den kop wordt aangevoerd en verwerkt. Met minder vleiende opmerkingen aan mijn pijp zal het echter wel- dra zijn afgeloopen. Want wat den i Nederlandschen dames en heeren ths-tis aan sigaretten wordt aange boden onder nieuwe nam"" :s ons j volk onwaardig. I We zijn arme lui, mug en geen hooge eischen stellen, doch er zyn grenzen. Roddelen is een leelijk ding. Maar van dit nieuwe rook- matériaal te getuigen ..samenge steld uit voïTTJpe Zuid-Amerikaan, sche tabakken, is deze sigaret, don ker van kleur, pittig van smaak, vol aroma en geur", is toch ook een zonde tegen de liefd» J boe renbedrog Wil mén bij rookenu ,éd»erlana met dergelyken rommel de arbeids productiviteit bevorderen? Wordt dit product het presenteer-mate riaal van de regeeringsambt-enarenï Zal het extraatje van 10 tabaks, rantsoenen per week voor de gasten der regeering op de Hooge Veluwei uit deze matrasvulling bestaan? Ik zie onze Kamerleden dje wat meer krijgen dan wij, gewone ster velingen, al werken wij ook van dit nieuwe materiaal genieten De zwarthandelaren zullen in hun vuistje lachen, want betere recla me voor hun producten kon de overheid niet, maken. Ook op het gebied van de tabak is de psychologie der overheid zoek. Of rookt de „overheid" niet? Mag ik van de mannen wat zelf- Naar het Eransche persbureau A. F1. F. meldK, doen in Vaticaanstad keheerscbing vragen? Anders is het geruchten de ronde ,dat Z. H. de Paus zeer binnenkort een Encycliek over de positie van de Kerk in Joe_ go-Slavië zal publiceeren. Toen Bieter Post in de 17e eeuw het Huis ten Boscli te 's-Graven- hage bouwde, had hü geen enkel vermoeden van de verschyning van de V 2 in het wapenarsenaal der mogendheden. Toch heeft zyn schepping er wel van heel nabij kennis mee gemaakt; slechts enkele honderden meters van dit huis, gelegen tus- schen Bezuiden houtsche weg en Leidscheweg, waren de lanceer- installaties van het dulvelsehe wapen opgesteld en vele ruiten en feeksen dakpannen sneuvelden, muren werden ontzet en bom scherven sloegen in gedurende die benarde laatste maanden van den oorlog. Nu is Huis ten Bosch, de naam doet wat vreemd aan, want het. is kaal en leeg om het paleis geworden weer geheel gerestaureerd en op nieuw ingericht en op uitnoodighrg van den particulier secretaris ^an H.M. de Koningin, den heer M Kohnstam, werden we onder leiding van den intendant Jhr. Ir. p. Sickinge in de gelegenheid gesteld van een en ander kennis te n-emen. i)e Oranjezaal Het grootste zorgenkind was on getwijfeld deze unieke zaal, met haar prachtige schilderingen, met als piè- ce-de_ré6istance het monumentale doek van Jacob Jordaens van der zegetocht van Frederik Hendrik. Zeven bij zeven_en-een halven me ter zijn de maten van dit reusachtige schildery. Het afnemen van dit doek is een hoofdstuk op zich zelf ge. weest, maar met vele andere kunst voorwerpen en schilderstukken ver dween het in de kelders van het pa leis. Het bleef er niet lang rusten; de tocht ging via Zandvoort. Paasch loo naar den St. Pietersberg en thans hangt het weer. ongeschonden uit deze woelige tijden teruggekomen op zijn oude plaats in de befaamde Oranjezaal te prijken. Alle maatregelen waren in de oor logsdagen (en reeds daarvoor!) in het paleis genomen; het middenstuk, met de Oranjezaal als kern had een speciale bescherming van brandwe rende muren en de zaal kon afge sloten worden met een stalen brand- scherm. Een automatische brand- bluschinstallatie werd aangebracht en sprenkler-inrichtingen waren op de meest bedreigde plaatsen aanwe zig. De Chineesche kamer, de Japan- sche kamer (geschenken van de kei zers van deze rijken aan prins Wil lem V), verbazen den bezoeker weer door de prachtige kunstvoorwerpen van deze landen en de z.g. witte eet zaal is in haar ouden luister hersteld en de beroemde witjes", meester werken van den schilder De Wil glari-zen weer in hun volle glorie aan de wanden en het waardevolle pla fond is volmaakt hersteld. Met liefde is hier gewerkt aan het behoud en herstel van het schoone uit vroeger eeuwen en de woorden van lof, door den intendant toege. zwaaid aan de inspectie der kunst, bescherming en aan den rijksgebou wendienst en ook aan de bewakmgs- ploeg, die ondanks bom_tapijten op haar post bleef, waren dan ook we1 verdiend Alle kunstschatten van het Ko ninklijk Huis zijn practisch terecht Ook de stukken van het - Kon. Huisarchief, die tot een getal van ongeveer 5000 naar Dnitschland waren weggevoerd, waaronder Huis ten Bosch, maar zonder bosch weer in ouden luister hersteld. leed der huisvrouwen niet te ov«er_ zien Nederland moet zich toeleg gen op veredelings-industrie^O, Voor den export voor deviezen. Voor het eigen arbeidende vo kan men toch wel iets behoorlij doen produceeren? Ter aanmoediging kan de werke nu voor het zachte prijsje van een gulden zijn tabaksrantsoen koopeiï bestaande uit, nou ja laten we er maar over zwijgen. HENK VAN DER MAZE. zelfs de geboorte-acte van Willem den Zwyger, zijn bijna alle terug gevonden. Ze bleken te zyn opgeslagen in de vesting Ehrenbreitstein bij Kobienz. Van de ruim 5000 stukken zijn er slechts 7 verdwenen! Het ,,Huis ten Bosch" gaat nieuwe naar te hopen valt minder opwin dende tijden tegemoet. De fraaie hekken aan de zijde van den Leidscheweg en aan den Bezui- denhoutscheweg zijn weer opgetrok. ken, de oude wachthuizen van Pie ter Post zullen waarschijnlijk op nieuw verrijzen (het materiaal ifr aanwezig), de tankgracht die in dertijd het grootste gevaar voor het paleis opleverde, daar het hierom eigenlijk afgebroken had moeten worden is gedeeltelijk gedempt Wanneer nu de houtopstan-d rond het paleis weer gaat opschietenzal spoe. dig niets meer verraden, dat het Huis ten Bosch eens in het brand punt van de moderne oorlogvoering heeft gestaan De Amerikaansche hoofdaankla ger tijdens het proces te Ncuren- berg Robert Jackson, heeft in een rapport aan president Truman ver- klaard, dat maatregelen tegen an dere nazi-oorlogsmisdadigers, onder wie „een aanzienlijk aantal indus- trieelen, financiers, leidende minis ters, hooge politieambtenaren en militairistenin voorbereiding zijn. „Er wordt een zorgvuldige analy se gemaakt van de beslissing va het tribunaal, om de gevolgen van de vrijspraak van Schacht en Von Papen vast te stellen in verband met dit plan van actie tegen indua- trieelen en financiers, die aan ver volging onderhevig zijn op grond van beschuldigingen als het gebruik maken van slavenarbeid, aldus Jackson. De eenige kwestie, die thans nog moet worden opgelost, is de metho de, die voor verdere processen zal worden gebruikt. De snelste, aldus Jacksan, zal we) zijn, dat elke be zettende mogendheid binnen haar zóne de verantwoordelijkheid voor de processen van gevangenen, die zij Onder haar bèweking heeft, zou dragen. De voorziening; met rijwielban den is in ons land nog; steeds een probleem van de eerste grootte. Er wordt aan gedaan, wat men kan, doch als men rekening; houdt met de behoefte en de mogelijk heden om daaraan te voldoen, moet worden geconcludeerd, dat de situatie zoodanig; is, dat op een spoedige verbetering; moeilijk valt te rekenen. By de bevrijding moesten naar schatting 2.500.000 rijwielen van nieuwe banden worden voorzien waarvoor dus 5.000.000 buitenbanden noodig waren. Daar .per 31 Augustus jl. 2.000.000 banden waren gedistri bueerd. moet de achterstand op ze ker 3.-000.000 worden gesteld. Niettemin beschikken wij over vol doende rubber om de productie op 400.000 banden per maand te bren gen. Canvas en vooral staaldraad zyn er echter nog steeds veel te weinig, terwijl bovendien gebrek bestaat aan geschoold personeel en chemicaliën. De Hevea-fabrieken konden voorts pas in Juli jl. met de geregelde pro ductie begirmen. Aan tourbuitenbanden zijn van Juli 1045 tot en met Aug. 1046 ge produceerd 1.649.540 stuks en geim porteerd 607.800 stuks. Daarvan wer den er 2.051.000 gedistribueerd, zoo dat voor distributie in September 206.340 stuks over waren. Voor bin nenbanden waren deze aantaJon resp. 1.226.290, 538.200, 1.582,000 en 182.490. Ondanks reeds by de be vrijding van het Zuiden in het bui tenland geplaatste groote orders verloopt de import zeer traag Transportbanden konden zelfs ner gens in het buitenland worden be. steld. De productie hiervan in ons land zelf bedroeg in genoemd tijd vak 115.000 buiten, en 89.000 binnen banden. By de distributie is de landbouw irr verband met het belang der voed selvoorziening bijzonder bedacht. De achterstand die hier op 30 Juli j.l. ca. 330.000 buitenbanden bedroeg is nmiddels voor een groot deel inge- .oopen zij het dan ten koste van de overige urgentie-groepen, van wel ke er enkele voor toewijzing zelfs het geheel niet in aanmerking kwamen. Als het zoo reeds gaat met hen, die om verschillende redenen priori teit hebben bij de verrekking van banden, dan is het duidelijk, dat de gewone wielrijder voorloopig no^ heelemaal geen kans krijgt aan bod te komen. In antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid Cramer omtrent den toestand in de Rijnvaart, die na de verbroken samenwerking van reederijen en schippers heeft geleid tot een vrachtpryzenpolitiek, waar bij deze prijzen tot beneden het economisch verantwoorde zijn ge daald, deelt de minister van verkeer mede, dat de kwestie in eerste in stantie moet worden opgelost in de kern van het bedrijf zelf. Pogingen om deze oplossing te vinden worden van de zijde der regeering zooveel mogelijk gestimuleerd. Gestreefd wordt naar een verbe tering, welke op den grondslag van overeenstemming in den kring van belanghebbenden, mede door maat regelen van de zijde van het depar tement van Verkeer, verwezenlijkt kan worden. De steenkolendmvoer uit Duitsch land beliep in September 102.000 ton (inci 23.000 ton bruinkoolbri ketten) Hij bleef beneden de ver wachtingen. Het laat zich aanzien, dat de invoer uit dat lr.nd zich in dalende lijn zal blijven bewegen, tengevolge van de steeds toene mende eigen behoefte. Ook do Amerikaansche leveringen raakten op het schema ten achter. Hier is de zeeliedenstaking, welke van 5 tot 20 September duurde, als oor zaak aan te wijzén. De totale in voer uit Amerika bedroeg in Sep tember 188.000 ton. Naar wij vernemen, kan, indien de verhuurder verbeteringen atn. brengt, of gevolg geeft aan hoogerc eischen van den huurder, waaronder bijv. niet vooraf overeengekomen onderverhuur, een huurverhooging worden toegestaan, terwijl bij grove nalating van onderhoud, of wanneer het onderhoud op den huurder wordt afgeschoven, huurverlaging moge lijk is. Vooor het bijz. gerechtshof te del! Bosch heeft terecht gestaan C, Hartog te Valkenswaard, N S. B.-ers sinds 1941 en destijds berucht ont zijn pro-I)uitsche houding. Ds ndvocaat-fiscaal typeerde hem als een beestachtigen schurk, die geheel Valkenswaard en omgeving onveilig maakte. Als jachtopziener voor de Duitschers schoot hij op landgenoo^en en ranselde een zekeren Jansen, die anti-Duitsch was. zoo- na d ig af, dat hij in een ziekenhui# «moest worden opgenomen. De advo_ caat-fiscaal eischte tegen verdacht# d»e „schrik van Valkenswaard' genoemd werd, 20 jaar gevangenis straf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5