REINIG HOOPGEVENDE CONFERENTIE Indonesië Lijken uit Neurenberg vervoerd Indrukwekkende APOTHEOSE van het nazi-drama JSieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN g8sté JAARGANG DONDERDAG 17 OCTOBER 1946 No. 20140 Twee soorten democratie ONRECHT BLIJFT ONRECHT 712 DOODEN SOETOMO WIL STRIJD VOORTZETTEN ONJUISTE BERICHTEN OVER EXECUTIE Godsdienst deed boete aanvaarden DE GEESTELIJKE BIJSTAND EEN MOORDEN-ORGIE IN BR. INDIE WEER 2400 MAN NAAR INDIE Prins Bernbardkapel met den bok aan boord 1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KLGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H. A. PAALVAST MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ATVMTNISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM, TEL. 68801 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, f 1.10 P. MNP., 0.26 F. WEEK De gedelegeerden ter Parijsche vredesconferentie hébben de Franscbe hoofdstad weer verla ten. Velen van hen begeven zich met den grootsten spoed naar New York, waar op 23 October de vergadering der Vereenïgde Naties bijeenkomt; anderen zijn naar hun diagelijksohen arbeid op de departementen teruggekeerd. RIaar allen zullen thans, na de vaak hartstochtelijke bewogen heid van maandenlange debatten, gelegenheid krijgen na te denken over de resultaten, welke ten slotte bereikt 7 n De vorige week hebben we, in algemeen© trekken, licht- en schaduwzijden dezer conferentie reeds bezien. De laatste dagen hebben geen wijzigingen in dit beeld gebracht, al mogen enkele contouren wat scherper zijn uit gekomen, vooral dioor de onge meen scherpe rede, welke Molo- toff Maandag heeft gehouden, en waarin hy mededeelde, dat Rus land zeer ontevreden'* was over enkele der genomen beslissingen, welke hij in den raad der Grcote Vier weer aan de orde zou stellen. Nu klonken de slotaceoorden, ook die van den sovjet-gedelegeerde, Dinsdag wei heel wat harmoni scher, maar dat was slechts, wijl het orkest even een welluidende bevlieging had; het deed na alle hartverscheurende dissonanten zelfs valsch aan. Op den laaitstèn daig heeft men vooral hulde gebracht aan de de mocratie, welke het ideaal van alle conferentiegangers blijkt te zijn. Maar tevens is weer eens duidelijk getoond, wat we overi gens reeds lang wisten: dat er een hemelsbreed verschil is tusschen de opvattingen van de Westelijke, zeer vrijheidsgezinde democratie, en die van het Oosten, welke we in het Westen eenvoudig tyran- nieke dictatuur en onmenschelijke terreur noemen. Over een woord zullen we niet meer struikelen. Echter, deze twee opvattingen verdeelen de geheele wereld in twee tegengestelde, el kaar vijandige fronten Aan dit feit dat een ideologischen achter grond heeft, valt helaas niet te wrikken. Het openbaart zich ook in den tekst zelf der vredesverdragen. Zoo zijn bijv. Roemenië, Bulgarije en Hongarije, welke in den greep van de communistische invloeds sfeer liggen, er veel beter afge komen dan Italië, dat Westersch georiënteerd blijft en zelfs Fin land, dat een groote mate van zelfstandigheid heeft behouden. Het heeft oveftgens slechts wei nig gescheeld, of Griekenland, een der slachtoffers van de fascisti sche agressie, jarenlang gemarteld en uitgehongerd, had grondgebied aan Bulgarije moeten afstaan. Of eigenlijk aan Rusland, dat via Bulgarije een uitweg naar de Middellandsche Zee zoekt. Het zwaarst getroffen van de gewezen as-satellieten is Italië. Dat het voor de misdaad van Mussolini zou moeten boeten, wist het: hef aanvaardde de con- sekwenties van de lafhartigste der oorlogsverklaringen op één "lijn te stellen met den aanval van Rusland in September 1939 op hét moedig tegen den Duitschen over weldiger strijdende Polen maar hst had ook de belofte, dat met zijn cobelli generatie met de geallieerden, welke reeds in 1943 begon en het land meer dan hon derdduizend dooden naast honder den milliarden lires kostte, reke ning zou worden gehouden. Het is niet gebeurd, en daarom is het aan Ftf.lië opgelegde vredesver drag een in zeer vele opzichten schrijnend onrecht. De moedige rede, waarin de Belgische minister en socialist Spaak dit onrecht heeft gehekeld, is een der hoogtepunten van de conferentie geweest; en men kan het slechts betreuren, dat andere gedelegeerden, die toch ook tot het bittere einde in Parijs schij nen te zijn gebleven, niet mede hun stem tegen dit onrecht heb ben verheven. Een ware. duur zame vrede kan slechts op het recht steunen: en al zijn de Ita lianen. en andere volken, door hun ellende te murw om in groratseh verzet te komen, toch blijft de basis waarop dit en an dere vredesverdragen zijn ge grondvest te wankel om op een gepacificeerde wereld te mogen hopen. In de eerste acht maanden van dit jaar eischte het weg verkeer in Nederland 712 doo den en 3931 zwaar gewonden. In 1938 waren deze cijfers 426 en 2945 De extremistische radio-spreker Soetomo heeft een verklaring in den aether gezonden, welke door radio- Djogjakarta her-uitgezonden is. In deze verklaring richt Soetomo zich tot de Indonesische delegatie te Batavia met het verzoek: ,,al haar ervaringen van het laatste jaar uit den strijd tegen het imperia lisme in het bijzonder de onder vonden euveldaden tijdens de onderhandelingen betreffende den wapenstilstand te berde te bren gen". „Het volksleger en in het bijzon der de B.P.R.I. („Barisan Pelopor Repoeblik Indonesia", ongeregelde „stoottroepen", niet onder controle van de T.R.I.) zijn opgeroepen den strijd voort te zetten en dezen niet te staken dan wanneer ik zelf daar toe het bevel geef". Chocoladefabriek afgebrand Op 6 October is in de chocolade fabriek van Ten Wolde op Oendaan Wetan (Soerabaja) brand uitge broken, tengevolge waarvan de ge heele fabriek, inclusief de machines in de asch werd gelegd. De oorzaak ligt volgens den heer Ten Wolde in warmloopen van de machines, die zonder voldoende toezicht door bleven draaien. Daar op het ter rein geen water aanwezig was, moest gewacht worden op de brand weer Dientengevolge kon er van de chocoladefabriek niets meer gered worden. Gelukkig is de rechterhelft van he* complex, de broodfabriek, aan het gevaar ontsnapt. De schade wordt getaxeerd op 1.500.000, Slachtoffers van onlus ten in lndië Ten bel jpve van de slachtoffers en hun - ibestaanden van de on lusten in Ned.-lndië na 15 Aug. 19-15 is een ont'werp.ordonnantie in gediend, waarby deze slachtoffers financieelen steun zullen kunnen ontvangen op dezelfde basis als de getroffenen voor 15 Aug 1945. Het is nu reeds mogelijk, om voorschotten aan slachtoffers of hun nabestaanden te verleenen Betrokkene dienen zich daartoe te wenden tot de plaatselijke commis sie voor de uitvoering van de alge meene oorlogsongevallenregeling, waarbij minstens twee getuigen mondeling of schriftelijk moeten verklaren, wanneer en onder welke omstandigheden betrokkene te lij den heeft gehad van de onlusten. In Batavia is deze plaatselijke commissie gevestigd Rijswijk 15. Gisteren is met de JtVolendam" de f,Prins Bernhard"-kapel met haar. mascotte „Kees" de bok naar lndië vertrokken De „Evening Standard" meldt, dat op 16 October, 's morgens om even over half zes, vijf auto's Neurenberg hebben verlaten Voor op reed een jeep met drie man Amerikaans (lie militaire politie. Dezen waren gewapend met machinegeweren 'en stonden ge durende den rit rechtop in den wagen. Achter de jeep kwam een „generaals-auto", daarna kwa men twee verzegelde Amerikaan- sche trucks en tenslotte nog een jeep. Een hooge functionaris deelde mee, dat de trucks de lickamen van de tien geëxecuteerden en dat van Goertng bevatten. Omtrent de executies te Neuren berg hadden eenlge Britsche corres pondenten aldaar een zoogenaamd voorverslag ingeleverd. Het resul taat was, dat men in de „Daily Mail" een meesleepend verhaal kon vinden over de executies, waarin stond dat Goering en Von Ribben- trop het eerst het schavot be stegen. De „News Chronicle" meld de, dat de bewakers de gymnastiek zaal binnentraden met een sombere figuur tusschen zich, die van Goe- Voor tweede helft van de 11e pe riode (13 t.e.m. 26 Oct.) Bonkaarten Ka, Kb, Kc 610: 629 Suiker 750 gram suiker, bo terhamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz. 623 algemeen 50 gram thee 632 algemeen 2 kg. appelen oi peren Bonkaarten Kd Ke 610: 129 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. 130, 131 alg. 250 gram suiker, bo_ terhamstrooisel of 500 gram jam. stroop enz. 132 algemeen 2 kg. appelen of peren Tabaksartikelen enz. T 52 2 rantsoenen tabaksart. Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van Maandag 21 Octo ber appelen en/of peren betrekken bij een winkelier in groente en/of fruit of bij een markt- of straat handelaar. Voor-inleveren van deze bonnen heeft dus, in afwijking van hetgeen tot nu toe geschiedde, niet Slaats. De frultbonnen blyven gel ig t.e.m. 9 November Op de bonnen voor suiker en thee kan met ingang van Vrijdag 18 Oc tober worden gekocht. (Van onzen bij zonderen correspondent) De bekende Amerikaansche psycholoog dr. G- M. Gilbert, die meer dan een jaar lang of ficieel in de gelegenheid was., de geestesgesteldheid der Neu- rcnbergsche oorlogsmisdadi gers, zoowel in hun cellen als in de rechtszaal te bestudee- ren, spotlachte bitter, toen een groep jonrnalisten hem dezer dagen over het idealisme van de nazi-kopstukken sprak. „De ordinairste en banaalste geld zucht, verklaarde hij; louter egoïstische gelddrift om te be zitten, te genieten en te heer- schen; maar geen greintje idealisme". Het klinkt hard; vaar enkelen zijn deze woorden in hun exclusi viteit waarschijnlijk te hard In elk geval hebben hun onbeiheerschte hartstochten hen jarenlang tot het bedrijven of tolereeren en goed keuren van de gruwelijkste misda den gedreven- En gisterennacht moesten zij ervaren, dat de zonde moet geboet worden. Hun einde was het schavot. Millioenen hebben zij in hun „glorie", tijd aan den verschrikke lijks ten dood prijsgegeven. Zij zelf hebben gisternacht alle verschrik kingen van den dood leeren ken nen: den strop midden in hun vol le leven, in het verlangen om ver der te leven; want ziekte had hun tegenstand tegen dood niet ge- sloopt. Een Ctunner weerzinwekkendste misdaden was, dat zij bijna Steeds hun slachtoffers in de laatste ure den troost van den godsdienst ont hielden. Maar de oorlog is gevoerd om de onmensehelijkheid te over winnen; daarom is aan deze boete. hoe onteerend zij moge schijnen, een wijding gegeven, welke in de sombere zaal der terechtstelling de barmhartigheid der Christelij ke liefde helder deed stralen. De tien corypheeën van het nazi dom, die zich niet aan zich zelf hadden vergirepen, werden in min der dan twee uur opgehangen. En toch eindigde het groote drama van Neurenberg in een merkwaardige sfeer van berustende sereniteit, welke bovenal te danken was aan de twee gevangenisgeestelijken, den Franciscanerpat eï Sixtus O'Conner en den veldprediker Ge- recke, die met prachtige toewijding de veroordeelden in hun laatste oogenblikken bijstonden. Pater O'Conner, van het Ox- fordcollege te New-York, was een indrukkende figuur in de zaal der terechtstelling. In zijn bruin habijt, met superpli en stool, bemoedigde hij de vijf veroordeelde katholieken Frank, Kaltenbrunner, Seyss- Inquart, Jodl en Streicher; toen de beul zich van hen meester maakte, bad hij met warme vurigheid de gebeden der stervenden. Nadat alles was afgeloopen zei- de hij: „de meeste mannen waren goed op den dood voorbereid". Ben persverteaeniwoordiger, die bij de terechtstelling aanwezig was geweest, vroeg den pater oim drie uur in "den nacht, toen de lijken waren weggevoerd: „Hoe voelt ge u pater?" De priester sloot een oogenblik zijn rustige oogen en antwoordde heel zacht: „Diep ge schokt, mijn zoon." De kalmste man op het schavot was Frank, de gewezen gouver neur van Polen, die in zijn cel te Neurenberg tot de Katholieke Kerk overging. Een ooggetuige vertelde mij: „Frank had een verheven uit drukking in zijn gelaat, welke in scherp contrast stond tot de dikke, roode lippen, welke in een glim lach overgingen van bijna zuiver geluk". Dinsdag had hij uit de han den van pater O'Conner de H. Communie ontvangen. Hij was heel rustig, en volko men overgegeven, toen hij als het ■ware tot pater OConner- aeide: „Ik smeek God. dat Hij mijn ziel in genade mo@e ontvangen. Moge Hy mij barmhartigheid betoo- nen". Met vasten tred besteeg hij het schavot. Zijn laatste woorden waren: ,Ik betreur, dat zulke mis daden zijn bedreven. Ik had er geen deel aan." Als pater O'Conner op het scha vot bad. verleende dominee Ge- recke zijn geestelijken bijstand aan den veet van het schavot; en als dommee Gerecke een veroor deelden protestant begeleidde, bad pater O'Conner met hem. Julius Streicher, die reeds in zijn cel een dreigende houding had aangenomen, kwam wit van woede en „Heil Hitier" roepende de zaal binnen. Maar de rustige woorden van den priester kal meerden den opgewonden man, en ook hij stierf met een zacht gebed. Seyss Inquart, de gewezen rijkscommissaris van Nederland beklom moeizaam het schavot. Hy was zeer ingetogen, en ge heel voorbereid om voor zijn Rechter te verschijnen. Zijn laatste woorden waren: ,,Ik ge loof in Duitschland; ik ben bereid te sterven." Jodl en Keitel waren beiden diep onder den indruk van de gebeden van pater O'Conner. Jodl scheen volkomen bemoedigd en zeide zacht, maar nadrukkelijk ,,Myn Duitschland,. ik groet U". Alle andere veroordeelden za gen den dood met dezelfde waar digheid onder oogen. Zij toonden een kracht, welke zij ongetwij feld hadden gezocht en gevonden in het lezen van de H. Schrift, welke Dinsdag hun voornaamste lectuur was geweest. Toen de waker de laatste uren, als naar gewoonte, voortdurend de veroordeelden controleerde, zag hy telkenmale van Ribben- trop in gebed verzonken geknield naast het bed liggen. Evenals Frank, evenals de an dere ten doode gedoemde mannen had hy eindelijk den waren Führer gevonden, den Fuhrer op het krnis van Calvarië, Die zyn volgelingen, als zij zich aan Hem vastklampen, nooit in den steek laai, ring, die vervolgens werd terecht" gesteld. „De dood van Goering zal twee lieden ongelukkig maken, nl. de correspondenten, die een verklaring van het geval zullen moeten geven en die nog lang de kwinkslagen van hun collega's zullen moeten slik ken", zegt „A.F.P.", die van het bovenstaande melding maakt, „Osservatore'' over executies De „Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan, wijdt een beschouwing aan de executies te Neurenberg, speciaal met betrek-, king tot de houding, welke de ver-: oordeelden in het aangezicht van den dood hebben aangenomen. Metj uitzondering van twee aldus het blad heeft elk hunner, naar do wijze zijner overtuiging, zich tot God gewend, met de woordenj „Heer, wy zijn in Uw handen". Als in een acte van geloof, be rouw en hoop en met aanvaarding: van de menschelijke bestraffing,! gaven zij zich hierbij vol vertrou wen over aan de goddelijke ge rechtigheid, om aan de oneindig» barmhartigheid deelachtig te wor den. De beide anderen het blad doelt hier op Rosenberg en Goering hebben tot op het laatste oogen blik aan God verzaakt, de eene door den bijstand van een bedienaar van den godsdienst te weigeren, waar mede hij zijn atheïstische beginselen beleed, de andere, die zijn heiden- sche leerling was, door afstand to doen van het leven, dat hem nog hoop en geluk kon bieden; waardoor hij van dezelfde beginselen ge tuigde, Volgens berichten uit betrouwbare bron te Calcutta, hebben zich in het district Noakhali, Oost-Bengalen^ allergruwelijkste moordtooneelen of- gespeeld. De berichten spreken van duizen den dlooden, plunderingen, schending van gewijde plaatsen. Geheele dor pen werden omsingeld en in brand gestoken, waarbij honderden inwo ners levend verbranddlen. De moorden-orgie schijnt een aan vang te hebben genomen bij een botsing tusschen Hindoes en Moham medanen, toen laatstgenoemden een poging deden, om een Hindoe.pro- cessie te verstoren. Troepen van leger en politie zy'n! in allerijl naar het terrein der on lusten gedirigeerd. De Prins Bemhardkapel is giste ren met 2500 man nieuwe troepen van de 7-Decemberdlvisie naar IndiS vertrokken. Daardoor was het nog meer feest dan gewoonlijk op de kade van Müller aan de Merwehavea te Rotterdam. De machtige wand van de „Volea, dam" vormde een volmaakt klank bord voor de koperklanken op da kade. Daar bivakkeerde de kapel voor het vertrek van het schip, urea lang met tusschenpoozen de wangen bol blazend, met voorop de onver stoorbare sikkebok in livrei. Pers fotografen kiekten het geheel bil blitzlieht, maar de eenige reactie: van deze levende mascotte was eea schamper knipoogje. De „Volendam" moest vanwege haar diepgang tot zeven uur met uit varen wachten. Maar de manschap pen, die met vijf treinen uit Arn hem, Assen en Nijmegen gekomen waren, vonden binnen en buiten boord nog zooveel, dat nieuw vootj hen was, dat de tijd gauw genoeg om was. Dit contingent is nog niet he< laatste van de 7-Decemberdi visie- Wanneer de laatste manschappen scheep gaan, zal de kalender den datum yan 39 October aanwijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1