[Werkgelegenheid en handel Vervaardiging in Zwitserland verboden Het a.s. proces tegen Duitsche fabrikanten De laatste sprong en de witte olifant ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 PAGINA 4 l WAT NEDERLAND VRAAGT DE FOTO'S DER EXECUTIE TE NEURENBERG ATOOMBOMMEN Alleen voorvreedzame doeleinden atoomenergie SCHACHT SCHRIJFT EEN PROTESTBRIEF Hij heeft er genoeg van als politieke voetbal te dienen Het jubileum van Van Gend Loos BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND Tragische sterfgevallen na bruiloftsmaal Op weg naar Indië BENOEMINGEN PATERS FRANCISCANEN DE DUITSCHE EVACUE'S IN DENEMARKEN Nederland is gisteren aan het woord gekomen op de conferentie voor handel en werkgelegenheid der Vereenigde Naties te Londen Drs. A. B. Speekenbrink, de lei' der Nederlandsche delegatie, heeft verklaard, dat er weinig hoop in de wereld zou zijp, zonder het pers» pectief, dat de Amerikaansche (voorstellen voor een verruiming van den wereldhandel bieden. Hij onderschreef ten volle de woorden van Sir Stafford Cripps, •dat de economische problemen niet kunmen worden opgelost door eenvoudig de werkloosheid van het eene land naar het andere te ver plaatsen. Wij moeten echter op het ©ogenblik, aldus drs. Speekenbrink niet te veel nadruk leggen op het begrip „vrijheid", omdat wij ons in de eerste plaats moeten bepalen (tot een regeling van de internatio nale economie, waarbij de wissel werking tusschen deze en de werk gelegenheid in het oog dient te worden gehouden. Spr. achtte den tijd nog niet ge komen voor een definitieve ver klaring over het doel van de con ferentie, omdat de materie te in gewikkeld is en ook omdat de be- langen van de vier deelen van het Koninkrijk der Nederlanden Eooveel uiteenloopen. Hij stelde het groote belang in het licht van een prijzenstabilisatie van de eer ste levensbehoeften voor de 70 mil- Jioen inwoners van Nederlandsoh- ïndië. Bovendien is het voornaamste vraagstuk in dit gebiedsdeel niet de voorkoming van werkloosheid, doch de verhooging van den levensstandaard def-' bevolking, waarbij industrieele ontwikkeling voorop dient te staan. Nederland en Indië beide staan voor heit speciale probleem van dien wederopbouw, waarvoor nog een oplossing moet worden gevon den, ondanks hetgeen tot nu toe is verricht, Wat verder gedaan kan worden hangt grootendeels af van de algemeene economische situatie in de komende jaren. Nederland juicht het initiatief van de Ver. Starten en dat van den ecomomischen en socialen raad der VN. ten zeerste,toe; het heeft er hiet grootste belang bij. dat de wereldhandel zooveel mogelijk van beperkingen bevrijd wordt. Spr. herinnerde aan het onheil spellende probleem van het mid- 4>n IïïiiiHi»jii i iIn achterland, StebM* grondstoffenprijzen Spreker legde voorts den nadruk •p het overwegend belang van gtabieüe grondstoffenprijzep. Nog eens steunt Nederland daaróm de voorstellen tot oprichting van een werelpvoedselraad. Ook bepleitte de Ned. gedelegeerde internatio nale goederenovereenkomsten als een' permanent bestanddeel in de komende intennatkmailè samen werking. Dit is noodig, zeide hij, om ongeoorloofde expansie en te hooge prijzen te voorkomen en ook om catastrophale prijsdalingen tegen te gaan Het groote voordeel van de -nieu we organisatie zal zijn, dat zij als instrument kan dienen tegen een zijdig optreden en gezamenlijke oplossingen in aller belang mo gelijk maken. Spr. besloot met te zeggen, dat de speciale problemen, waartegenover ons land zich in deze moeilijke overgangsperiode met tal van andere landen ge plaatst ziet, voor een groot deel haar houding op deze conferentie zullen bepalen Het Bri-tsche standpunt werd uit eengezet door den heer H. A. Mar- quand, minister voor overzeesohen handel, die ojm. zeide, dat de moeilijkheden, waar tegenover men staat, klein zijn, vergeleken bij de gevaren, die zouden dreigen, wan neer geen internationale organi satie zou worden gesticht. Voorts spraken nog de gedele geerden van Nieuw-Zeel and en Zuid-Afrika. Polen en Columbia zijn tlhans ook op de conferentie aanwezig. De geallieerde controleraad zal, volgens ,,A. P." op haar vergadering van Maandag beslissen, of de officieele foto's van de terechtstelling van de nazi-oorlogsmisdadigers te Neurenberg voor publicatie zullen, worden vrijgegeven. Volgens de aanvankelijke verwach tingen zou de coördinatie-commissie van den controleraad de foto's beoordeeld hebben op haar vergade ring van Donderdag j.l., doch de commissie heeft ze aan den controle, raad zelf doorgegeven. Volgens een specialen correspon dent van Reuter te Neurenberg is thans onthuld, dat sinds Januari j.l. 7 beschuldigden voorbereidingen troffen om eventueel zelfmoord te plegen. Een gevangenisautoriteit heeft medegedeeld, dat op 27 Jan. een veiligheidsspeld in het over hemd van Keitel werd gevonden. Op 31 Jan. ontdekte een bewaker een glazen ampul met inhoud in Ribbentrop's cel. Bij Schacht trof men een stuk touw van 3 voet lengte aan. alsmede 10 papierklem men. Keitel hield een aantal moe ren en bouten verborgen. Op 10 Febr. vond men in de cel van Goe. ring een stuk ijzerdraad. trof men een scherp voorwerp aan in de cel van Sauckel. Ook bij von Neurath en Doenitz werden ver dachte voorwerpen gevonden. Onze Geneefsche correspondent schrijft ons De Zwitsersche regeeripg had in Juli een wetsontwerp ingediend, dat den Zwitserschen staat de bevor dering van de studie van het vraag stuk der atoom-energie opdroeg. In de memorie van toelichting had president Kobelt als hoofd van het militaire departement verklaard, dat een zelfstandige bestudeering van dit vraagstuk door Zwitsers zoowel Verder in het militair belang van het land Dr. Schacht heeft, zoo juist, een langen brief aan generaal Lucius Clay, den adjunct-gouverneur der Amerikaansche zone. geschreven om te protesteeren tegen zijn gevan genschap en invrijheidstelling te .eischen ,.Mijn gevangenhouding is abso luut onwettig", schrijft Schacht, <- want het hof voor denazificatie had mij den 6den October gewaarborgd, dat ik me vrij in heel het rijksge- zijn zou als de vreedzame econo mische gebruikmaking der atoom energie ten goede zou komen Bij de behandeling van dit wets, ontwerp in den Senaat heeft dezer dagen de bekende professor Wah- len, de bezielende kracht tijdens de j oorlogsjaren in den strijd om uit- i breiding der landbouwproductie, scherp tegen de memorie van toe- lichting geprotesteerd Hü vond het onvereenigbaar met Zwitserlands humanitaire tradities, dat -bij de bestudeering der at oom- encirgie ook met de militaire zijden van het vraagstuk zou worden re kening gehouden. De atoom-energie kan dienen tot vreedzame krachtsontwikkeling oi tot vernietiging der beschaving en der menschheid. Het ZWitsersche parlement be hoorde volgens Wahlen uitdrukke lijk te verklaren, dat in Zwitserland slechts de vreedzame ontwikkeling Op de veiling te Bovenkarspel worden tal van goederenwagens „doorgedraaide" bloemkool volgeladen en geëxporteerd naar Duitschland. met Volgens den Amerik. Nieuws dienst In Duitschland, zullen Alfred Krupp en Fritz Thyssen hij het in Jan. 1947 beginnende proces tegen Duitsche industrieel en niet tot de beklaagden behooren Hoewel de Amerik. prosecutie reeds weken bezig is, de zaak tegen deze twee industrieelen voor te be reiden, heeft men besloten, tegen Thyssen geen vervolging In te stel len. Thyssen, die Duitschland in 1939 verliet, is later naar Duitsch land teruggekeerd. Krupp, die verleden jaar door een viermogendheden-commissie te ziek Werd geacht om jn het zoojuist ge- eindigde eerste Neurenbergsche.pro- ces berecht te worden, is nog niet horsteld Ziin zoon. Alfred Kru; hen bevinden, die nimmer met Hit- Ier hebben gebroken en die er o.a. van beschuldigd worden, buitenland- sche fabrieken, die naar Duitsch land werden overgebracht, mis bruikt te hebben. Tegen Krupp heeft de Amerik prosecutie inder tijd een scherpen aanval gericht. Gezegd werd, dat de familie Krupp' gedurende vier generaties de groote wapen- en munitiefabrieken heeft geleid, die de voornaamste bron waren van Duitschlands oorlogspo tentieel. De Krupps waren 't sym bool van de meest duistere krach- Onder groote belangstelling heeft gisteren de N.V. Exped ondernemi:: |van Gend Loos (A.T.O.) het 150- jarig bestaan van haar onderneming gevierd. In- oen der zalen van „Esplanade" te Utrecht, die in een ware bloemen hof was herschapen, mocht de directie tal van gelukwenschen in ontvangst nemen o.a van den wnd. commissaris der Koningin in Ütrechi mr. G. Diepenhorst mr. dr. G. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht de directie van de N S.mr. J. Mi- lius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs- vertegenwoordigers van de K. V. K en van tal van afgevaar digden van, verkeersorganisaties en -ondernemingen Een uit het perso neel gevormd huldigingscomité bood de teekening voor een raam aan alsmede een schilderij. De heer Joustra, vertegenwoor diger van den Personeelraad der N". S. dankte voor de hulp, die het spoorwegpersoneel bij de staking mocht ondervinden. De heer Peter- se, die namens den Personeelraad van de A T. O. sprak prees de uitstekende arbeidsvoorwaarden De burgerij genoot intusschen van een pardigen stoet van A. T. O. voertuigen die door de stad trok met ten, die den vrede van Europa be- ^";de"mXrandab„eSbiina bijzondere attarctie de diligence digd in 1944 niet minder dan *>gn.a mohpm np< 55.000 buitenlandsche ,,slaven-arDei- hersteld Zijn zoon, Alfred Krupp Jr., zal wel in de beklaagdenbank verschijnen met vertegenwoordigers van andere Duitsche industrieele concerns. In November zal waar schijnlijk een proces tegen doktoren van de SS beginnen. Dat Thyssen, de groote Duitsche wapenfabrikant jn het geheel niet terecht zal staan, is grootendeels een gevolg van de vrijspraak van Schacht, aldus ,,Un Press Thys sen, die Hitler's partij in haar op komst ten deele financierde, heeft ln 1939 met den Fuehrer gebroken. Zooals men weet, was Schachts vrijspraak ln hoofdzaak gebaseerd op het feit, dat hij niet meer met i- Hitier samenwerkte gedurende een bepaalden tijd voor den oorlog. Men zal zich herinneren, dat Thyssen die na zijn breuk met de nazi's uit Duitschland vluchtte, een heftig boek met memoires tegen Hit- bied zou mogen bewegen In een interview dat hij aan I jer geschreven heeft De Duitschers mn- i 1 fHO I7ii!/4 bVo nlr- „Stars and Stripes" toestond, ver klaarde Schacht: ,,Ik heb er genoeg van, als politieke voetbal te dienen tusschen het Duitsche tribunaal van Stuttgart en het gerechtshof van Neurenberg, Feitelijk zit ik al in de gevangenis van 28 Juli 1944 af. Toen werd ik gevangene van Hit- Ier, later kregen de Amerikanen me te pakken en nu ben lk weer in handen van mijn landgenooten." Schacht ls van oordeel, dat de democraten van de heele wereld voor hem jn de bres zouden moeten springen en hij is ten zeerste ver baasd. dat de Amerikaansche bla den niet sympathieker over hem schrijven namen hem in 1942 in Zuid-Frank rijk gevangen, maar vergenoegden zich ermee, hem in de gevangenis te houden. Onder de jndustrieelen, die zullen terecht staan, zullen zich magnaten der staalindustrie en der I G Far- ders" en bijna 19.000 krijgsgevange nen ln hun fabrieken misbruikt te hebben die destijds op Gorinchem reed Des morgens is voor 't gebouw van de A T O. aan de Moreelselaan 'n gederrk- teeken voor de gevallenen onder net personeel onthuld. bestudeerd zal worden en dat ln Zwitserland iedere vervaardiging van atoom-bommen verboden zal zijn Professor Wahlen, die tot de boerenpartij behoort, stelde daarom voor het wetsontwerp naar de rei geering terug te zenden, opdat deze den tekst zoo wijzige. dat daaruit uitdrukkelijk blijkt, dat de vervaar diging van atoom-hommen verboden zal zijn en de studie uitsluitend de vreedzame krachtsontwikkeling zal mogen bevorderen. Met 1724 stemmen heeft de Se naat zich met "het voorstel van prof. Wahlen vereenigd Het Engelsche ministerie van handel heeft medegedeeld, dat eenigen tijd geleden een regeling werd getroffen, volgens welke 6000 ton bloembollen, gerokte knollen en knollen voor 31 Maart 1947 zonder speciale invoervergunning uit Ne derland mochten worden ingevoerd» Deze hoeveelheid is thans ven. groot tot 7000 ton, met dien ver stande, dat voor 31 December van dit jaar niet meer dan 6000 ton mag worden geïmporteerd. De overige 1000 ton mogen slechts tus schen 1 Januari en 31 Maart 1947 worden ingevoerd. De echtgenoote van prof. dr. K. H. Miskotte. die evenals haar vijf kinderen en andere gasten, dlie had den deelgenomen aan een bruilofts maal te Amsterdam, met typhusver- schijnselen ernstig ziek was gewor den, is gisternacht overleden. De 21.jarige dochter was reeds Dinsdag bezweken. Omtrent de zich nog in het stads- en academisch zieken huis te Leiden bevindende 4 kinde. ren van prof. Miskotte, kan nog niet worden gezegd, dat zij buiten levensgevaar zijn. Ook de heer P« Heyn, de bruidegom, is overleden- Op iederen Nederlander rust de plicht het onzen menschen in Indië zoo goed mogelijk te geven DEN HAAG GIRO 511000 Z, H. Exc. Mgr. W, Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft op verzoek van den hoogeerw. pater provinciaal der Franciscanen, be noemd tot pastoor te Wychen (H. Antonius Abt) den zeereerw. pater A. J. Binnendijk O.F.M, onder ge lijktijdig eervol ontslag aan den zeereerw. pater A. G. van den Berg OtF.M.tot pastoor te Hemen en Lear den zeereerw. pater P. J. Hul. koven O.F.M., onder gelijktijdig eervol ontslag aan den zeereerw. pater M. L. Wassenaar O.F.M.tot Kapelaan te Zaltbómmel den wel- eerw. pater A. F. Frank O.F.M,, onder gelijktijdig eervol ontslag aan den weleerw. pater A. de Klein O. F. M.tot wnd. rector van huize „St. Anna" te Nijmegen den zeer eerw. pater J. J. A. Vrïjmoed O.F.M., onder gelijktijdig eervol ontslag aan den zeereerw, pater H. J. Nieuwenhuls O.F.M. Volgens een woordvoerder van het Amerik militaire bestuur in Duitschland heeft de Deensche missie te Berlijn bericht omvan gen, dat de Eng., Amerik. en Ir. bezettingsautoriteiten er geen be zwaar tegen hebben, indien Dene marken een aantal Duitschers. die tijdens den oorlog naar Denemar ken zijn uitgeweken, terugzendt. De Engelschen zijn bereid, onge veer 10.000 Duitschers, die de nazi's na den inval der geallieerden in Duitschland naar Denemarken zon den, in hun bezettingszone op te nemen, de Amerikanen een 1500-tal, die uit Zuid-Duitachland wegvlucht ten, terwijl de Franschen 500 Duit schers. die uit he+ gebied, dat thans door Frankrijk bezet is, naar De nemarken waren gevlucht, willen opnemen. Denemarken wilde het liefst alle Duitsche vluchtelingen, ten getale van 196,000, doen repatrieeren. Tot deze 196.000 behooren duizenden Berlijners, 15.000 uit de Sovjet-Rus sische zone en ongeveer 166.000 per. sonen, die vóór den oorlog ln de thans door Polen bestuurde gebie den ten Oosten van de lijn Oder- Neisae woonden. „En vandaar trokken ze zooveel stadiën en zooveel parasangen" Mijn verhaal wordt eentonig, maar ik moest er plotseling aan denken, dat ook Xenophon dat gevaar niet steeds ontkwam en zich vaak be paalde tot het aantal parasangen en stadiën, dat de 10.000 aflegden. En hoe dankbaar waren wij niet, omdat wjj tenminste dèt soort zin nen wel uit elkaar konden rafelen en vertalen In Singapore waren we net aan den grond, toen een onweer, dat meer op een bombardement leek, losbrak. Bij het passeeren van de enorme Chineezenwijk, honderden winkeltjes hel verlicht en vol van de raarste verzameling koopwaar - kletterden de dikke druppels op het dak van de truck. Maar verder kan ik u niet yeel van Singapore vertellen. We jak kerden, evenals bij andere tusschen- havens, 's avonds naar een hotel, zoo Europeesch en comfortabel mogelijk, wij passeerden verlichte tankstations van de Shell, niets minder geoutilleerd dan die in welke Nederlandsche stad ook, wij zagen de lichtreclames van bioscopen en, om Gary Cooper te ontmoeten hoeft men niet naar Calcutta te gaan, terwijl men in Karachi net zoo goed jitter bugged als tn Lissa bon Vanaf Cairo, meen ik, zat er een Engelsche „York" achter ons aan, een zwaar vier-motorig toestel, dat iets op een „Constellation" lijkt. We zagen de kist voor het laatst in Karachi en ik herinner me nog, hoe de bemanning ervan in de hall bij elkaar zat en praatte en lachte de eerste 'piloot klopte z'n pijp uit tegen z'n schoen en de pijp brak. Het had iets komisch. „Ik heb er pas drie keer uit gerookt", zei de eerste piloot. Hij zou hooit meer een nieuwe pijp koopen, want het toestel verdween spoorloos ergens voor Bangkok. Onze PH-T.A.L. hoorde hem nog z'n positie op geven „Vliegen op 1000 voet, zoo- bijzonderheden". Op die hoogte ge raakten ze in hetzelfde onweer, dat ons in enkele seconden tijd 300 meter omhoog smeet. Nog zie ik het stomverbaasde ge zicht van den eersten piloot, toen z'n pijp in tweeën brak. „Ik heb er pas drie keer uit gerookt" zei hij. Ook dergelijke dingen leeren je je hoogmoed, die je zoudt kun nen hebben over de technische en mechanische ontwikkeling In den vooruitgang van den mensch in dat opzicht af. Zelfs deze allervolmaak- ste .George", zooals de autoroati- sche'piloot wel eens genoemd wordt, faalde De bemanning zweeg er verder over én ik geloof niet dat ze het aan de andere passagiers vertelden. Sinds de geschiedenis met de witte olifanten ben ik echter zoowat ge promoveerd tot negende lid van de „crew". Toen we op Singapore aanvlogen, werd ik eensklaps naar voren ge roepen: „Gauw, Hofwijkdhér! Zes olifanten bij de rivier! Witte olifanten! Déar!!" Ik keek m'n oogen uit, wilde niet weten, dat ik geen één olifant zag, kreeg een lange blikken buis in m'n handen, waardoor ik kijken moest „om kleinere gedeelten van het terrein nauwkeuriger te kunnen waar nemen". Eindelijk zég ik ze „Zal lk ze eens oproepen?" vroeg de gezagvoerder en gaf me de kop telefoon. Ik, zoozeer leek in de technische ontwikkeling, dat ik zelfs van een terugtraprem op de fiets niets begrijp, knikte gretig „ja" hoorde eensklaps een oorverdoovend gebrul in m'n ooren. De captain had het kleine, raampje opzij open gezet, hield daar de microfoon voor en als ze niet zoo onbehoorlijk hard gelachen hadden, had ik misschien nóg het brullend stormen van den wind langs het raampje voor ee» of andere accoustische radar-instal latie gehouden Viif minuten later ging het vol; gend» briefje naar voren: „Pas- Veel lengte, zooveel breedte, geen seeren over enkele seconden over bakboord waivisch met spijker in z'n schoen (hinkt duidelijk)". Laconiek gebrabbelde antwoord; „Niets gezien, wel zeemeeuwin met opgezetten enkel". En over zeemeerminnen gespro ken: vanmorgen passeerden we den equator, ons toestel hobbelde een paar keer en toen kwam Neptunus uit de cockpit om persoonlijk zijn novieten, de oorkonde, uit te reiken, een plechtigheid, die gepaard ging met den gebruikelijken equatordoop. Neptunus droeg een papieren kroon, zag bruin van de chocola, verloor een wenkbrauw en had zich gehuld in een deken. Een slang van een zuurstofmasker hing losjes om zijn schouder en met een bijl wer den de mannelijke passagiers boven dien nog geschoren, waarna de „verrekijker" van gisteren als rechter fungeerde bij de doop plechtigheid. Het werd een nat feest, maar een feest was hetEen paar uur later zagen we de kustlijn van Java in de verte. Het jonge mevrouwtje dat naar haar man toeging, werd een tikje nerveus, oud-Indisch gas ten staarden naar de blinkende sawahs en even over twaalf gooide onze Skymaster zich in de bocht boven Batavia Er werden handen gedrukt en beste wenschen uitgesproken, het mevrouwtje kreeg bloemen van haar man, de bemanning kwam af scheid nemen en werd zeer ver diend hartelijk bedankt en tus schen dé Engelsche en Nederland sche contröle viel de heele Skymas- ter-familie uit een. Ieder ging zqns weegs en ik schrijf u dit °P de verandah van Hotel des Indes, vech tend tegen de muskieten en met vlakbij me de muziek van het strijkje, dat het groote diner op luistert, waar lord Killeam als gastheer fungeert van de Com missie-Generaal en de Indonesische delegatie onder leiding van Soetan Sjahrir. Het licht, waarbij ik dit artikel schrijf, is „republikeinsch", de telefoongesprekken, die ik voer de, worden in de republikeinsche centrale mogelijk gemaakt, het strijkje speelt Annie Laurie", de onderhandelingen geven reden tot optimisme, en nog steeds gaat er geen dag voorbij of ergens sneuve len Nederlandsche soldaten. Batavia is een vreemde stad- maar zeer belangrijk J, W. HOFWIJK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4